در گذشته‌ای نه چندان دور، طلاق عملی بود که موجب سرشکستگی و شرمندگی والدین زوجین می‌شد، به طوریکه در بسیاری از موارد برخی زوجین زندگی خود را با وجود مشکلات فراوان به دلیل احساس ترس، گناه و مسئولیت ادامه می‌دادند؛ هرچند که با گذشت زمان نه تنها این نگاه تغییر کرد بلکه نرخ و آمار طلاق افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، این روزها برگزاری «جشن طلاق» یکی از رسومات بیگانه‌ای است که در ایران و توسط برخی زوجین به عنوان مراسم لاکچری و خاص برگزار می‌شود.

صاحب‌نظران حوزه خانواده درباره برگزاری این جشن‌ها نظرات متفاوتی دارند. طاهره همیز، کارشناس و مشاور خانواده چندی پیش در این رابطه با بیان اینکه جامعه عفیف اسلامی ایران مراسم‌های مرتبط با جشن طلاق را تأیید نمی‌کند، به ایسنا گفته بود: این نوع جشن‌ها معمولاً توسط خانواده‌هایی برگزار می‌شود که مراسم‌های ازدواجشان را با تجملات افسارگسیخته و اسراف شروع کرده‌اند. زمانیکه رفتارهای ابتدایی هر کاری با فعالیت‌های اشتباه آغاز شود طبیعتاً با رفتارهای اشتباه نیز به پایان می‌رسد.

او همچنین افزایش دشمنی، احساس بدبینی نسبت به اطرافیان، مسدود شدن راه بازگشت زوجین به زندگی و ایجاد احساس بغض و کینه را از آثار برگزاری جشن‌های طلاق دانسته و اظهار کرده بود: برگزاری جشن‌های طلاق راه بازگشت مجدد زوجین به زندگی را برای همیشه کور می‌کند چراکه میان همه افراد و افکار عمومی این‌طور اعلام شده که آنها از یکدیگر جدا شده‌اند و فرد از ترس افکار عمومی به سمت همسر خود باز نمی‌گردد، همچنین از طرفی دیگر این مراسم‌ها موجب ایجاد احساس انتقام و انتقام‌جویی می‌شود.

در همین راستا دکتر طیبه حاجی محمدیزدی، کارشناس و مشاور خانواده نیز گفته بود که «برگزارکنندگان جشن‌های طلاق همیشه با تکیه بر موضوع جشن نسبت به برگزاری آن اقدام می‌کنند، به عبارت دیگر این افراد به دلیل فرار از فشارهای بعد از طلاق به جشن درباره این موضوع روی می‌آورند اما این جشن‌ها هیچ‌گاه نمی‌تواند عذاب‌ها و رنج‌های وارد شده بر زوج طلاق گرفته را از ذهن و یاد آنها پاک کند».

اگرچه اکثر کارشناسان حوزه خانواده برپایی جشن‌های طلاق را اقدامی مثبت قلمداد نمی‌کنند، اما یک جامعه‌شناس درباره برگزاری جشن‌های طلاق معتقد است که نباید با نگاه منفی به آن اندیشید.

مصطفی مهرآئین در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه برگزاری جشن‌های طلاق گونه‌ای از مناسک تشخص است، می‌گوید: برخی افراد برای متمایز کردن خود از دیگر افراد جامعه مراسم‌ها و رفتارهایی از خود بروز می‌دهند تا از این طریق بتوانند به خود تشخص ببخشند. باید به مناسک به مثابه نمایش چیز دیگری نگاه کرد، این جشن‌ها مناسکی برای سبک کردن بار اتفاق "طلاق" است و نباید با نگاه منفی به آن اندیشید.

وی با بیان اینکه مبنای روابط عاشقانه و عاطفی "رابطه" است، می‌افزاید: طلاق نیز جزئی از روابط عاطفی است که می‌تواند محیطی برای بازتولید روابط عاشقانه ایجاد کند، لذا نباید به برگزاری جشن‌های طلاق نگاه منفی داشت. فرآیند روابط عاشقانه و ازدواج مراحل متعددی مانند آشنایی قبل از ازدواج، گفت‌وگو، با هم بودن‌ها، مجادلات و درنهایت جدایی دارد، این مراحل نشان می‌دهد که در این روابط احساساتی وجود دارد لذا طلاق و جشن‌های مربوط به آن بهانه‌ای برای نمایش این مسائل است.

البته این استاد دانشگاه در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطرنشان می‌کند: برگزاری جشن‌های طلاق می‌تواند احساس کینه و نفرتی که میان زوجین وجود دارد را نشان دهد، اما باتوجه به اینکه در فرآیند "جدایی" روابط عاشقانه، درد و رنجی احساس می‌شود لذا یکی از راه‌های مخفی کردن این درد برگزاری این جشن‌هاست، از طرفی دیگر این جشن‌ها نشان می‌دهد که بعد از عمل طلاق همچنان روابط صمیمانه میان زوجین ادامه‌دار خواهد بود.

مهرآئین با بیان اینکه برگزاری جشن‌های طلاق نوعی مراسم سوگواری برای "جدایی" یک رابطه است، ادامه می‌دهد: این جشن‌ها بیانگر آن است که طلاق به معنای افسردگی، یاس و ناامیدی نیست بلکه می‌تواند بهانه‌ای برای شروع فصل جدیدی از زندگی زوجین باشد.

این استاد دانشگاه درباره علت برگزاری این نوع جشن در ایران بدون آنکه هیچ پیشینه فرهنگی و تاریخی در کشور داشته باشد، نیز می‌گوید: کشور ما جزئی از خانواده جهانی است، زمانی که در جهان مراسم‌هایی به درست یا نادرست مرسوم می‌شوند، نمی‌توان در عصر رسانه و تکنولوژی توقع داشت که در ایران از برگزاری آن چشم‌پوشی کند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

پرداخت 36 هزار وام ازدواج طی ده ماهه اول سال جاری

پول‌نیوز - مسعود ایزدی از پرداخت ۳۶ هزار و ۲۹۶ فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج طی ده ماهه نخست امسال به متقاضیان سراسر کشور خبر داد.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، مسعود ایزدی مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن با بیان اینکه بانک مسکن تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در راستای حمایت از زوجین جوان با سرعت و به صورت مرتب ارایه می دهد، اظهار کرد: بانک مسکن در راستای حمایت از زوجین جوان در آستانه ازدواج، تسهیلات قرض السحنه ازدواج را از دی ماه سال 81 تا کنون به صورت دوره ای و منظم پرداخت کرده است.وی ادامه داد: گزارش عملکرد پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از ابتدای دی ماه سال 81 تا پایان دی ماه سال جاری(17 سال) حاکی از آن است که طی این دوره 17 ساله بانک مسکن مجموعا 668 هزار و 49 فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوجین اعطا کرده است.

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن در تشریح عملکرد دوره 17 ساله ارایه تسهیلات قرض الحسنه زوجین به متقاضیان سراسر کشور اظهار کرد: این گزارش نشان می دهد از دی ماه سال 81 تا پایان سال 82 مجموعا 120 هزار و 643 فقره تسهیلات قرض السحنه ازدواج به ارزش 31 میلیارد و 376 میلیون و 700 هزار تومان به زوجین متقاضی اخذ این نوع تسهیلات ارایه شده است.

وی به سال های 83 تا 96 نیز اشاره کرد و افزود: بانک مسکن از ابتدای سال 83 تا پایان سال گذشته نیز مجموعا 511 هزار و 110 فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوجین پرداخت کرده است. مطابق با گزارش اعلام کرده ارزش تسهیلات پرداخت شده طی این سال ها معادل یک هزار و 886 میلیارد و 487 میلیون و 400 هزار تومان بوده است.

ایزدی با بیان اینکه طی سال های اخیر سرعت پرداخت تسهیلات قرض السحنه ازدواج از سوی بانک مسکن به موازات سایر تسهیلات مرتبط با بخش مسکن و ساختمان افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: براساس گزارش عملکرد 10 ماهه امسال، بانک مسکن از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه 97 مجموعا 36 هزار و 296 فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوجین سراسر کشور اعطا کرده است. ارزش ریالی تسهیلات پرداخت شده معادل 569 میلیارد و 463 میلیون تومان بوده است.

به گفته وی بانک مسکن در راستای حمایت از زوجین در آستانه ازدواج، از تیرماه سال گذشته توجه ویژه تری را برای سهولت پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در نظر گرفته است. به طوری که این بانک از 25 تیر سال گذشته در راستای اجرای دستورالعمل بانک مرکزی، طرح ضربتی اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدوج را اجرایی کرد و به این ترتیب توجه ویژه ای را برای سهولت در پرداخت این نوع تسهیلات به متقاضیان در صف انتظار معطوف کرد.

ایزدی تاکید کرد اگرچه مطابق با برنامه ریزی های اولیه در اجرای طرح ضربتی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از تیرماه سال گذشته بنا بود بانک مسکن روزانه 700 متقاضی را پوشش دهد اما در ادامه اجرای این طرح پوشش تعداد متقاضیان به روزانه یک هزار نفر نیز رسید تا جایی که هیچ تقاضایی در صف انتظار برای اخذ این نوع تسهیلات باقی نماند.

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

جزئیات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه ۹۷

کلیدواژه: ازدواج جامعه شناس جشن طلاق طلاق

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۰۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • طلاق اشتباه‌ترین راهکار در مقابله با مشکلات خانوادگی است/ گفتگو بین زوج‌ها باید نهادینه شود
 • دادستان تهران: طلاق رو به کاهش است
 • یک سوم ازدواج ها به طلاق ختم شد
 • تجلیل از ۴ مادر شهید در مراسم سوگواری «مادر مدافعان حرم حسین (ع)»
 • مارسلو به دنبال راهی برای جدایی از رئال مادرید
 • برگزاری مراسم محرومیت زدایی و اهدای جهیزیه به زوجین جنوب تهران
 • طلاق صوری از سر استیصال است یا زرنگی؟
 • علت جدایی نایب‌قهرمان المپیک از تیم ملی
 • هر ساعت 21 طلاق در سال 96
 • افزایش طلاق صوری برای پوشش تأمین اجتماعی
 • هشت مولفه‌ای که زمینه ساز طلاق است
 • در سال ۹۶، هر ساعت ۲۱ طلاق رخ داداه!
 • آمار بالای طلاق ازدواج های سال 96
 • واکنش رئیس اینتر به جدایی ایکاردی
 • یک سوم ازدواج‌ها در سال 96 منتهی به طلاق شد
 • چگونه فرزندان را از تصمیم طلاق آگاه کنیم؟
 • برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از طلاق در قزوین
 • هر ساعت 21 طلاق در سال 96/ یک سوم ازدواج ها به طلاق ختم شد
 • چگونه کودکان را از تصمیم طلاق آگاه کنیم؟