سازمان مالیاتی نحوه محاسبه مالیات بر درآمد حقوق در سال 97 را تشریح کرد.

در این گزارش آمده است: یکی از مهم ترین پایه های مالیاتی که درآمد پایداری را برای تامین هزینه های عمومی کشور ایجاد می کند، مالیات بر حقوق است. بر اساس تعریف قانونگذار، درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر (اعم از حقیقی یا حقوقی) در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت اشتغال در ایران برحسب مدت یا کار انجام یافته به طور نقد یا غیرنقد تحصیل می کند، مشمول مالیات بر درآمد حقوق است.


قانونگذار البته در هنگام تدوین قوانین مربوط به مالیات بر حقوق، موضوع عدالت مالیاتی را نیز مد نظر داشته است و تمهیداتی اندیشیده است تا کسانی که حقوق بیشتری دریافت می کنند مالیات بیشتری بپردازند و دارندگان حقوق های کمتر نیز یا از پرداخت این نوع از مالیات معاف هستند و یا مالیات حقه را با نرخ های کمتری می پردازند.
به همین دلیل هر ساله در قانون بودجه سنواتی میزان معافیت مالیاتی تدوین و تصویب می شود مالیات بر درآمد حقوق افراد در هر سال بر مبنای معافیت تصویب شده در قانون بودجه همان سال محاسبه می شود.
بر اساس همین روال امسال نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی رقم 276 میلیون ریال را به عنوان سقف معافیت مالیاتی حقوق سالیانه کارکنان در نظر گرفته اند. این بدان معنا است که حقوق ماهیانه 23 میلیون ریال از مالیات معاف است.
البته این نکته را نیز نباید از قلم انداخت که در محاسبه مالیات بر درآمد حقوق، علاوه بر در نظر گرفتن میزان معافیت مشخص شده در قانون بودجه، دو هفتم حق بیمه پرداختی بیمه شدگان تامین اجتماعی نیز بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور از مالیات بر درآمد حقوق معاف است و در هنگام محاسبه مالیات این معافیت نیز لحاظ می شود. بر اساس این بخشنامه، اگر حقوق ‏بگیران بیمه شده سازمان خدمات درمانی و یا سایر موسسات بیمه گر ایرانی باشند کل سهم بیمه پرداختی آنها از مالیات بر درآمد حقوق معاف است.
بر اساس آنچه در بودجه 1397 تصویب شده است، مازاد بر مبلغ مذکور تا سه برابر آن مشمول مالیات سالانه 10 درصد است. یعنی کسی که حقوق کمتر از 92 میلیون ریال دریافت می کند مشمول پرداخت مالیات بر درآمد حقوق با نرخ 10 درصد می شود. فرض کنید کسی 92 میلیون ریال حقوق ماهیانه دریافت می کند. 23 میلیون ریال از حقوق فرد مذکور از مالیات معاف خواهد بود و برای 69 میلیون ریال باقیمانده باید 6 میلیون و 900 هزار ریال مالیات بپردازد (در این مثال‏ ها، مالیات بر درآمد حقوق بدون در نظر گرفتن معافیت های مربوط به حق بیمه پرداختی از سوی حقوق بگیران محاسبه شده است).
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین تصویب کرده اند حقوق مازاد بر سه برابر تا چهار برابر سقف تعیین شده مشمول نرخ 15 درصد خواهد بود. فرض کنید کسی 115 میلیون ریال حقوق ماهیانه دریافت می کند. وی برای 23 میلیون ریال از حقوق ماهیانه خود از پرداخت مالیات معاف است. مازاد بر سه برابر آن، یعنی 69 میلیون ریال از حقوق وی نیز مشمول مالیات با نرخ 10 درصد است و برای این بخش باید 6 میلیون و 900 هزار ریال مالیات بپردازد.
مازاد بر چهار برابر حقوق وی، یعنی 23 میلیون ریال باقیمانده نیز مشمول نرخ 15 درصد خواهد شد و 3 میلیون و 450 هزار ریال مالیات بر این بخش تعلق می گیرد. این بدان معنا است که کسی که 115 میلیون ریال حقوق دریافت می کند در مجموع باید 10 میلیون و 350 هزار ریال به عنوان مالیات بر درآمد حقوق بپردازد.
نرخ مالیات برای حقوق مازاد بر چهار برابر تا شش برابر سقف تصویب شده 25 درصد تعیین شده است. یعنی اگر کسی 161 میلیون ریال حقوق ماهیانه دریافت می کند مالیاتی که باید برای 115 میلیون ریال آن پرداخت می کند همان 10 میلیون و 350 هزار ریالی است که در بند قبلی محاسبه شد. وی مازاد برآن، برای 46 میلیون ریال باقیمانده نیز باید مالیاتی با نرخ 25 درصد، یعنی 11 میلیون و 500 هزار ریال بپردازد. چنین فردی در مجموع 21 میلیون و 850 هزار ریال مالیات می پردازد.
شیوه پلکانی مالیات ستانی از صاحبان درآمد حقوق نیز در سال آینده به گونه ای است که کسانی که درآمد آنها مازاد بر 6 برابر سقف معافیت مالیاتی تعیین شده است باید برای مازاد آن مالیات را با نرخ 35 درصد پرداخت کند. یعنی کسی که حقوق ماهیانه وی بیشتر از 161 میلیون ریال است به ازای هر مبلغی که بالاتر از این رقم است باید 35 درصد مالیات پرداخت کند. فرض کنید کسی حقوق ماهیانه اش 200 میلیون ریال باشد.
وی برای 161 میلیون ریال از حقوق خود، چنانکه محاسبه شد، 21 میلیون و 850 هزار ریال مالیات پرداخت خواهد کرد. برای 39 میلیون ریال باقیمانده نیز باید 13 میلیون و 650 هزار ریال مالیات اضافی بپردازد. یعنی کسی که 200 میلیون ریال حقوق دریافت می کند ماهیانه در مجموع 35 میلیون و 500 هزار ریال مالیات پرداخت خواهد کرد.
شیوه محاسبه پلکانی برای مالیات بر درآمد حقوق علاوه بر آنکه به دولت در تامین هزینه و مخارج عمومی کمک می کند به عدالت نزدیک تر است و به با سازوکاری هوشمندانه کسانی را که حقوق کمتری دریافت می کنند از تور مالیاتی خارج می کند و از کسانی که حقوق های بالاتر دریافت می کنند مالیات را با نرخ های بالاتری دریافت می کند.

فصل اقتصاد/

لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000CN1 برچسب ها: حقوق ، مالیات ، درآمد

منبع: بازار نیوز

خبر بعدی:

عدم تحقق درآمد ۹۵۰ میلیارد تومانی شهرداری از پارک حاشیه‌ای

خبرگزاری میزان- رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: در بودجه سال ۹۷ پیش بینی درآمد ۹۵۰ میلیارد تومانی از فضای پارک حاشیه‌ای شده بود، ولی متاسفانه شهرداری اقدامی در این زمینه انجام نداده و درآمد از این محل قریب به صفر ریال بوده است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان مرتضی الویری در یکصد و بیست و چهارمین جلسه شورا با اشاره به عدم تحقق درآمد از محل فضای پارک حاشیه‌ای اظهار کرد: مطابق با تبصره ۹ بودجه سال ۹۷ شهرداری مکلف بوده است با عنایت به مصوبه الزام شهرداری به ارایه برنامه عملیاتی ساماندهی فضا‌های پارک حاشیه‌ای تا سقف ۹۵۰۰ میلیارد ریال درآمد کسب کند و درآمد حاصله را صرف نوسازی حمل و نقل عمومی و ایجاد زیرساخت‌ها هزینه کند. ‬

وی عنوان کرد: بر اساس بررسی‌های به عمل آمده مشخص شده است شهرداری اقدامات لازم برای این امر را فراهم نکرده است و درآمد حاصله از این محل قریب به صفر ریال بوده است؛ لذا به شهردار تهران در این زمینه تذکرات لازم داده می‌شود.

 انتهای پیام /

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: حقوق مالیات درآمد

منبع این خبر، وبسایت bazarnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۰۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعتبارات مالیات برارزش افزوده برای خدمات دهی مناسب کافی نیست
 • پزشکان موظف به پرداخت مالیات هستند/ دوشغله بودن پزشکان از نظر قانونی مشکل دارد
 • پزشکان چقدر باید مالیات بدهند؟
 • تفاوت کارمزد تسهیلات قرض الحسنه با سود تسهیلات بانکی
 • ارمغان کلانشهر شدن برای کرمانشاه چیست؟
 • وقتی داروغه، معاون وزیر بهداشت می‌شود/ طنز مالیات پزشکان وارد مرحله تازه‌تری شد
 • پزشکیان: پزشکان موظف به پرداخت مالیات هستند
 • نایب رئیس مجلس: پزشکان موظف به پرداخت مالیات هستند
 • پزشکان موظف به پرداخت مالیات هستند
 • اظهارات پزشکیان درباره مالیات پزشکان
 • دستمزد پزشکان معادل با تورم محاسبه شود
 • معرفی بهترین اپلیکیشن‌های محاسبه کالری در خانه
 • زنی که روسیه را نجات داد!
 • نیمی از آمریکایی‌ها مالیات بر درآمد نمی‌دهند
 • وقتی داروغه مالیات، معاون وزیر بهداشت می‌شود/ طنز مالیات پزشکان وارد مرحله تازه‌تری شد
 • خدمات حمل و نقل کشتیرانی کالا‌های وارداتی مشمول مالیات نیست
 • سهم شهرداریها از مالیات بر ارزش افزوده به این نهادها بازگشت
 • حقوق ها تا دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مالیات ندارد
 • حقوق ها تا ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مالیات ندارد