شتاب اولیه رشد شاخص و قیمت‌ها در بورس در نیمه دوم سال ۹۷ به دلیل تشدید ابهام و نااطمینانی در فضای سیاسی و اثرات آن بر اقتصاد کشور، کُندتر از روزهای آغازین امسال شد.

 مقایسه وضعیت بورس و بازار سرمایه ایران به‌هنگام وقوع تغییرات عمده در ارزهای خارجی نشان‌دهنده جهش قابل‌ توجه و ثبت افزایش شاخص در دوره‌های گذشته بوده است.

این موضوع ‌می‌تواند اذهان فعالان بازار را نسبت به پیش‌بینی وضعیت بورس در مدت زمان باقیمانده تا پایان سال ۹۷ حساس‌تر از قبل کند. به‌ خصوص که طی حدود ۶ ماه اول سال ۹۷ رکوردهای جدیدی در کارنامه بورس رقم خورد و کسب بازدهی به میزان بیش از ۶۰ درصد در بورس به ثبت رسید.
هر چند برخی تصمیمات مقطعی از سوی مسئولان اقتصادی هر از گاهی روند رشد بورس و تطبیق وضعیت آن را نسبت به سایر بازارها کند می‌کند، اما به هر طریق در مقایسه با سایر بازارها یا موقعیت‌های مشابه سرمایه‌گذاری، هنوز انتظار می‌رود رشد شاخص ادامه داشته باشد.
نکته قابل‌توجه در این‌ خصوص نگرانی برخی مسوولان از افزایش قیمت‌ها در بورس است و به‌ نظر می‌رسد به جهت عدم اعتقاد به تاثیرپذیری سودآوری صنایع و شرکت‌ها از تغییرات به‌ وجود آمده در وضعیت اقتصادی حال‌ حاضر در کشور است. لکن تجربه گذشته و بررسی‌های کارشناسی نشان‌دهنده تسری وضعیت تورمی بر سودآوری شرکت‌ها است و ناگزیر این موقعیت در بورس نیز به‌ وجود خواهد آمد و شاهد افزایش مقطعی سود صنایع و شرکت‌ها متاثر از افزایش تورم موجود در جامعه خواهیم بود.
البته کماکان در آینده شاهد اصلاح وضعیت سودآوری با تطبیق قیمت تمام‌شده و بهای فروش محصولات کارخانه‌ها خواهیم بود ولی همانطور که اشاره شد به هر حال شوک ابتدایی این تورم منجر به افزایش سودآوری عمده صنایع و شرکت‌ها در بورس خواهد شد. این امر مشابه ظروف مرتبطه این وضعیت به تمامی سطوح اقتصاد کشور و صنایع ورود پیدا خواهد کرد.
با مرور وضعیت شش ماهه نخست سال ۹۷ و وضعیت اقتصادی در کشور شاهد حس کاهش ارزش نگهداری وجه نقد در بین فعالان اقتصادی هستیم و این موضوع به مرور تشدید می‌شود. طبیعتا سرمایه‌گذاران مجبور به چاره‌اندیشی برای حفظ و نگهداشت سرمایه خود خواهند شد و در نتیجه با مقایسه چند بازار از جمله بورس، طلا، سکه، ارز، مسکن و سایر موقعیت‌های سرمایه‌گذاری به این نتیجه خواهند رسید که تنها بازار متشکل، قانونمند و نقد شونده‌ای که می‌تواند خواسته آنها را تامین کند، بورس و بازار سرمایه است.
در ماه‌های اخیر به‌ دلیل ابهام در فضای سیاسی و اثرات آن بر اقتصاد کشور شتاب اولیه رشد شاخص و قیمت‌ها در بورس کندتر از روزهای آغازین سال ۹۷ شد. اما همانگونه که اشاره شد سوابق پیشین بورس در داخل کشور یا سایر کشورها حاکی از این است که افزایش نقدینگی و تورم یکی از موضوعاتی است که می‌تواند مسبب افزایش ارزش بازار یا شاخص‌های مقیاسی در بازار سرمایه باشد.
همانگونه که به یاد داریم در سال ۱۳۹۱ بعد از وقوع افزایش نرخ ارزها، بورس بالاترین افزایش شاخص نسبت به دوره‌های پیش را تجربه کرد. اگرچه ارتباط همزمانی بین تورم و افزایش سودآوری شرکت‌ها در بازه زمانی کوتاه وجود ندارد اما حقیقت این است که بعد از گذر از یک برهه کوتاه سودآوری صنایع و شرکت‌ها ایجاد خواهد شد و در آن زمان ارتباط معناداری بین قیمت و سودآوری هر سهم یک شرکت یا یک صنعت به‌ وجود خواهد آمد.
اگرچه روند معاملات در بورس در سال ۹۶ حدودا منجر به کسب ۲۵ درصد بازدهی شد، اما می‌دانیم که اکثر وزن این بازدهی در ۳ ماه پایانی سال ۹۶ و عمدتا تحت‌تاثیر شروع افزایش نرخ ارزها بود.
در گذشته به‌ دلیل پایین بودن قیمت ارزها و مقرون به‌ صرفه بودن واردات انواع کالاها، شاهد بودیم که تنوع واردات به شکلی بود که حتی جزئی‌ترین و غیرلازم‌ترین محصولات هم از مجاری قانونی و غیرقانونی به‌ راحتی وارد کشور شده و منجر به خارج شدن صنایع از ظرفیت‌های تولیدی می‌شد.
دستیابی به هدف سازنده حمایت از کالای داخلی که شعار سال ۱۳۹۷ نیز است به معنای واقعی با متعادل شدن و واقعی شدن نرخ ارز شکل خواهد گرفت. از اینرو رقابت منصفانه‌تری بین کالای قاچاق یا کالاهایی که بی‌رویه وارد کشور می‌شدند به‌وجود خواهد آمد. می‌توان انتظار داشت به‌رغم فشار تورمی افزایش نرخ ارزها، در دوره میان و بلندمدت با فرض ثابت‌بودن شرایط سیاسی و اقتصادی فعلی، اقتصاد کشور با شکوفایی و رونق اقتصادی نسبی مواجه خواهد شد.
هرچند آثار تورمی کوتاه‌مدت این پدیده تاحدودی بر اقشار کم درآمد و مستمری‌بگیر اثر منفی خواهد داشت، اما تداوم این سیاست می‌تواند به افزایش سودآوری و بهره‌وری صنایع و شرکت‌ها منجر شود و مسلما اثرات مثبت و سازنده‌ای در اقتصاد کشور، بازار سرمایه و بورس خواهد داشت.
در این راستا کشوری می‌تواند خود را رو به پیشرفت و توسعه ببیند که بازار سرمایه روبه رشد و تعالی داشته باشد و از کلیه ظرفیت‌های موجود برای ارتقای جایگاه اقتصادی خود بهره‌مند شود. بخش عمده‌ای از سیاست‌های اقتصادی در کشور منوط و قائم به بازار پول است و شکاف بین مدت زمان تامین مالی بنگاه‌ها بین بازار سرمایه و پول باعث شده که بخشی از نقدینگی در بازه زمانی بلندمدت از بازار پول تامین شود و بالعکس در بازه زمانی کوتاه‌مدت از بازار سرمایه تامین شده و این موضوع منجر به ایجاد بدهی برای اغلب بنگاه‌های اقتصادی و بانک‌ها شده است.
هم اکنون به‌ دلیل چالش‌هایی که در اقتصاد کشور وجود دارد و می‌تواند به‌صورت خود خواسته منجر به تورم معقول و منطقی شود، انتظار بر این است که ارزش بازار سهام و طبیعتا قیمت سهام شرکت‌ها رو به افزایش تا آستانه جبران کاهش ارزش پول برود. براین اساس برآورد می‌شود شاخص تا پایان سال ۹۷ به رکوردشکنی‌های جدیدی دست یابد.
انتظار می‌رود با اتخاذ تصمیمات اقتصادی با ثبات و عزم ملی بتوانیم از این موقعیت به نحو شایسته در راستای مصالح کشور بهره ببریم.

ایبِنا/

لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000CN2 برچسب ها: سرمایه ، بازار سرمایه ، اقنصاد

منبع: بازار نیوز

خبر بعدی:

شاخص کل بورس به ۱۵۷ هزار و ۳۸۷ واحد رسید

امروز شاخص کل بورس با ۶۸۲ واحد رشد معادل ۰.۴۴ درصد به ۱۵۷ هزار و ۳۸۷ واحد رسید در حالی که روز دوشنبه ۲۹ بهمن ماه شاخص کل بورس با ۵۵۰ واحد رشد معادل ۰.۳۵ درصد به ۱۵۶ هزار و ۷۰۵ واحد رسید رسیده بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، امروز (سه شنبه 30 بهمن ماه) شاخص کل بورس با ۶۸۲ واحد رشد معادل ۰.۴۴ درصد به ۱۵۷ هزار و ۳۸۷ واحد رسید. همه شاخص های بورس در پایان داد و ستدهای امروز با رشد دسته جمعی مواجه شدند. بر اساس بررسی های شبکه بانکی و اقتصادی در معاملات امروز ۵ نماد «فملی با ۲۴۸ واحد، فخوز با ۱۵۲ واحد، شاراک با ۳۹ واحد، وبملت با ۳۷ واحد و پارس با ۳۶ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.

 

بر اساس این بررسی ها قیمت سهام نمادهای «قلرست، کسرام، قصفها، رتکو، خریخت، کطبس و کترام» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «حفارس، شکربن، کخاک، بالبر، وتوس، سکرد و وایران» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام داشتند به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس در ۱۳۱ هزار و ۷۷۴ نوبت معاملاتی، یک میلیارد و ۲۴۹ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۴ هزار و ۳۷۱ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به ۶۰۱ هزار و ۵۰۹ میلیارد تومان رسید.

 

 

این در حالی است که (دوشنبه 29 بهمن ماه) شاخص کل بورس با ۵۵۰ واحد رشد معادل ۰.۳۵ درصد به ۱۵۶ هزار و ۷۰۵ واحد رسیده بود. در این روز ۵ نماد «فملی با ۱۴۰ واحد، وبملت با ۱۲۲ واحد، وتجارت با ۸۲ واحد، وبصادر با ۷۳ واحد و رمپنا با ۶۲ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.

 

 قیمت سهام نمادهای «کسرام، خاهن، رتکو، دجابر، کگاز، غدشت و قلرست» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «لسرما، فاما، کپشیر، وتوصا، کطبس، فلامی و ثامان» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام داشتند به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس در ۱۰۶ هزار و ۲۰۶ نوبت معاملاتی، یک میلیارد و ۳۸۴ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۳ هزار و ۶۷۶ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به ۵۹۹ هزار و ۳۷۴ میلیارد تومان رسیده بود./

پایان پیام/50

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

اعتراض به نصب تابلوي ورودي دزفول

کلیدواژه: سرمایه بازار سرمایه

منبع این خبر، وبسایت bazarnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۰۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افت ۸۱۸۸ واحدی شاخص در بهمنِ بورس
 • نوبت پوست‌اندازی بازار سرمایه
 • رئیس سازمان بورس: سهام عدالت توسط مردم قابل معامله می‌شود
 • پیشنهاد سازمان بورس برای تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله
 • شاخص بورس ۶۸۲ واحد رشد کرد
 • بورس سبزپوش شد
 • شب شعر «یاران خرازی» امشب به میزبانی اوج برگزار می‌شود
 • تغيير نگاه اقتصاد سنتي، کليد رشد بازار سرمايه
 • بهانه‌های بورس برای سبزپوشی
 • اوج و فرود چهار دهه سینماسازی و سینماداری/ دولت تاجر خوبی نیست
 • بورس نفت نمودی از مشارکت بخش خصوصی در اقتصاد است
 • رشد نرخ ۲۷ ارز در بازار بین بانکی/ خریداران خودرو ۲۰۷ بخوانند/ شاخص بورس صعود کرد
 • بیشترین حجم سرمایه گذاری در بورس انرژی به برق اختصاص دارد
 • صعود 550 واحدی شاخص بورس
 • میزان تامین مالی ابزار ارزیابی کارایی بازار سرمایه
 • شاخص بورس ۵۵۰ واحد رشد کرد
 • مواضع زنگنه درباره بورس نفت سیاسی و غیر فنی است/ ۳ راه جلب مشتریان خارجی به بورس نفت
 • تکلیف دولت برای عرضه پرسپولیس و استقلال در بورس تا مهر سال آینده
 • بازار سرمایه گزینه اصلی سرمایه گذاری - عباس آرگون*