به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، حسن حاج حسن نعلچگر، متولد ۱۳۱۶ بود، قصه حسن با یک دوچرخه ۲۸ ساده و فرسوده شروع شد، محل اتفاق این قصه راسته مسگری بازار پایین زنجان بود، که زمانی نه چندان دور صدای چک چک چکش ها‌ی مسگری رونقی به کسب و کار زنجانی‌ها می‌داد.

حدود ۴۵ سال پیش وقتی ماموران شهرداری زنجان برای ساماندهی محله مسگر‌ها می‌آیند، یکی از این ماموران، دوچرخه‌اش را که خراب بود در گوشه‌ای جا گذاشت و رفت که بعدا بیاید دنبالش.

حاج حسن ۴۵ سال به امید برگشت دوباره آن مامور، از دوچرخه‌اش نگه‌داری کرد. اما آن مامور شهرداری هرگز نیامد. دوچرخه‌ای که بعد از گذشت ۴۵ سال حتی یک بار هم کسی سوار آن نشد.

حاج حسن امانتدار آن وقت‌ها گفته بود روزگاری که ما جوان بودیم، روزگار یک رنگی و صداقت بود هر چند این روز‌ها هم خوب است، ولی روزگار بی انصافی است.

گفتنی است حاج حسن امسال  در سن ۸۱ سالگی دارفانی را وداع گفت و به همین جهت شهرداری استان زنجان المان تندیسی از امانت دار معروف زنجانی در خیابان نصب کرد.

یادش بخیر و روحش شاد.

انتهای پیام/ز

مجسمه امانت‌دار معروف در زنجان نصب شد

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

احیای امربه معروف و نهی ازمنکر نیازمند عزم همه دستگاههاست

تهران - ایرنا - رئیس ستاد امربه معروف و نهی ازمنکربا اشاره به دور جدید فعالیت ها و رویکرد این ستاد، تاکید کرد:احیای مجدد امر به معروف و نهی از منکر نیازمند همّت و قیامی از سوی تمامی دستگاه‌ها و مسئولان است.

به گزارش سه شنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین صدیقی در امروز نشست اعضای اصلی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر کشور با حضور سران کشوری و لشگری در مرکز این ستاد برگزارشد با تأکید بر مشکلات موجود در مسئله معارف و منکرات در سطح جامعه و کشورافزود: وضع فرهنگی موجود در کشور بحرانی است.
وی تصریح کرد: مردم در ادارات احساس عزت نمی کنند بایستی از ظرفیت‌های امر به معروف و نهی از منکر در تمام زمینه ها استفاده شود.
امام جمعه موقت تهران درعین حال تاکید کرد:عزم و رویکرد جدید این ستاد کشوری با همّت تمامی اعضا و مسوولان آن، بر این زمینه مصروف داشته خواهد شد.
در ادامه این نشست رئیس مجلس خبرگان رهبری ضمن ابراز خرسندی از ظرفیت های ایجاد شده در راستای یک حرکت عظیم و موثر در حوزه امر به معروف و نهی از منکر اظهارداشت: امروز در جامعه نیروهای ولایی و انقلابی کم نداریم و حضور نیروی انقلابی است که باعث آبادانی کشور می شود. لذا جذب نیروی جوان انقلابی در ستاد امر به معروف و نهی از منکر و شوراهای امر به معروف و نهی از منکر وزارتخانه ها و دستگاه ها از الزامات اساسی است.
آیت الله احمد جنتی با تأکید بر ضرورت ملموس وعینی بودن خروجی فعالیت ستاد امر به معروف در سطح جامعه عنوان کرد: در اصل مجری امر به معروف و نهی از منکر در جامعه را بایستی خود مردم بدانیم. مردم مسئول اجرای امر به معروف و نهی از منکر هستند.
به گفته وی هرگونه منکر از سوی هر مسئولی چه رئیس جمهور باشد چه وزیر و غیره، باید با روش درست و موثر به وی تذکر داده شود. قانون در این زمینه بر ما الزام دارد که این وظیفه به صورت دقیق و کامل پیگیری و به انجام برسانیم.
رئیس مجلس خبرگان رهبری در تبیین ضرورت امر به معروف همگانی و وظیفه خطیر ستاد امر به معروف کشور افزود: هرکسی درهر کجا دید عملکرد مناسب نیست وظیفه دارد تذکر دهد. فریضه امر به معروف و نهی از منکر فقط منحصر به حجاب نیست؛ تنها وظیفه امر به معروف در برابر نخواندن نماز و نخوردن شراب نیست. از جمله معروف ها داشتن نظم است، حفظ اموال عمومی و بیت المال است. که در قالب فرهنگی مثلا باید از طریق صداوسیما و غیره مردم را توجیه و در این جهت فعال کنیم.
آیت الله جنتی خاطرنشان کرد: امر به معروف خیرخواهی است. این کار نیاز به فرهنگ‌سازی دارد. کارمندان در ادارات باید این را یاد بگیرند که چنانچه در اداره‌ ای رئیس دارد بیت المال را حیف و میل می کند وظیفه کارمندان است که به وی تذکر بدهند. اگر قاضی رشوه گرفت کارمندان موظف به امر به معروف و نهی از منکر هستند. فقط در این صورت است که فرد خلافکار متوجه میشود که در همه جا از جانب همه افراد تحت نظارت است.


** منکرات بزرگ تر و خطرناک تری از حجاب در جامعه داریم!
در ادامه دبیر ستاد امر به معروف کشوربا تشریح نگاه جدید و فعالانه در ستاد امر به معروف واظهارکرد: ما در دوره جدید فعالیت ستاد، طی چندماه اخیر کار را از متن جامعه و با افکار سنجی عمومی آغاز نموده‌ایم. چرا که اعتقاد داریم برنامه‌های امر به معروف نباید صرفاً منحصر در موضوعاتی مثل حجاب باشد؛ همانگونه که رهبری انقلاب نیز تأکید داشته اند عفاف و حجاب در مقوله امر به معروف و نهی از منکر رتبه 10 را دارد. لذا باید به سراغ معارف و منکرات اصلی و دانه درشت در جامعه برویم و ثقل کار را بر مسائلی که زندگی مردم با آنها درگیر است بگذاریم.
حجت الاسلام و المسلمین محبی با تأکید بر این حرکت افزود: کار امر به معروف و نهی از منکر را باید بر روی معروفات و منکراتی بگذاریم که سبب حساسیت مثبت در جامعه شود و همین سبب احیای فریضه الهی امر به معروف در جامعه گردد. لذا انتخاب هوشمندانه از ضرورت های کار ستاد است و بدین منظور فعالیتهای جدّی فکری و پژوهشی را آغاز کرده ایم.
در ادامه این نشست حجت الاسلام و المسلمین احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن ابراز خرسندی از نگاه فعالانه و مطالبه گری ستاد امر به معروف اظهار داشت: این می تواند از وظایف مهم ستاد امر به معروف و نهی از منکر باشد که برخی عناصر ناراضی پرور در جامعه را شناسایی و با آنها برخورد نماید؛ چرا که خطر این مسئله از فساد اقتصادی هم حتی بدتر هستند.

** با امضاهای طلایی در ادارات مبارزه جدّی لازم است!
معاون فرهنگی قوه قضاییه در خصوص فعالیت پیش روی ستاد امر به معروف و نهی از منکر تأکید کرد: این را جدّی بگیریم که وقت ستاد را صرف آیین‌نامه‌ها و غیره نکنیم. لازم است در برابر منکرات مقابله جدّی صورت پذیرد؛ پیش‌بینی اینکه در آینده چه مشکلاتی در جامعه ایجاد می شود از کارهای مهم ستاد امر به معروف است.
حجت الاسلام و المسلمین صادقی با تأکید بر این افزود: از مصادیق فراگیری فساد، وجود و کثرت امضاهای طلایی در ادارات است. برای راه اندازی برخی مشاغل و کارها، گاهی تا 500 امضا نیز نیاز است. هریک از امضاها خود به یک مبدأ بالقوه فساد تبدیل شده است.

** در نهادینه سازی مفاهیم فرهنگی عقب مانده ایم
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درادامه این نشست با تأکید بر ترویج معارف در جامعه عنوان کرد: ما امکان دفاع از امر به معروف و نهی از منکر را نداریم چون در سطوح مختلف از مفاهیم ارزشی دفاع خوب نشده است و نهادینه سازی مناسب صورت نگرفته است؛ این امر خود موضوع یکی از معروفات و منکرات در وضعیت فعلی است.
حجت الاسلام والمسلمین مازنی این وظیفه خطیر را داریم که مفاهیم ارزشی و فرهنگی را به گونه ای در جامعه نشر دهیم که در اذهان عمومی به امری بدیهی تبدیل شود و مردم در نبود آن احساس نیاز کنند.

** هوشمندسازی اقدامات برای ترویج معارف ضرورت اساسی دارد
رئیس سازمان صداوسیما: با اشاره به نگاهی کاربردی و عملیاتی در حوزه امربه معروف اظهار کرد: باید در ستاد موضوعات ضروری و اولویت دار را تعیین کنیم.
علی عسگری بایستی کل شوراها در دستگاه های مختلف را بسیج نماییم که همه حول آن محور و اولویت، موج آفرینی هوشمند انجام دهند و روی آنها تمرکزی همگانی صورت گیرد.
** بدترین منکر امروز کشور، سوء مدیریت است
وزیر آموزش و پرورش هم دراین نشست با تأکید بر حساسیت حوزه امر به معروف خاطرنشان کرد: مدیری که ایجاد نارضایتی در جامعه می کند، بدترین دشمن است. این ضرورت دارد که ما دو سه محور را در افکار سنجی تعیین نماییم و بدین صورت نگرش مردم تصحیح کنیم.
بطحایی مثلا در وزارت آموزش و پرورش نیز برای یک دوره 6 ماهه حول آن برنامه ریزی کنیم و در درازمدت به نهادینه سازی آن اقدام نماییم.

** جامعه نیاز به وحدت فکری در موضوع امربه معروف و نهی از منکر دارد
مدیر حوزه های علمیه کشورهم دراین نشست با اشاره به فهم درست موضوع کار ستاد عنوان کرد: یکی از اقدامات امر به معروف و نهی از منکر، شناخت اصل موضوع امر به معروف و نهی از منکر است؛ لذا باید زمینه‌ های انرا فراهم کنیم.
آیت الله حسینی بوشهری با تأکید بر این افزود: ستاد یک سرفصل برای تدوین کارها تعیین نمایند که ما معروف و منکر را با چه معیاری بشناسیم. نکته دیگر وجود هماهنگی بین تمامی ارگانها، سازمان ها و مسئولین مربوطه است. در غیراین صورت مردم در جامعه دچار سردرگمی می شوند. اینکه کدام مسئول درست می‌گوید کدام غلط. ستاد ایجاد یک وحدت در فهم منکر و معروف در جامعه است.

** دوگانگی در اظهارنظر پیرامون معارف و منکرات نداشته باشیم!
فرمانده نیروی انتظامی نیز دراین نشست با ابراز خشنودی از وجود یک حرکت هماهنگ و هم افزا در حوزه امر به معروف و نهی از منکر گفت: رهبری فرمودند مبارزه با آمریکا خدمت به مردم است که این خود نمونه ای از معروفات می باشد. باید در این ستاد وحدت نظر داشته باشیم برخی با تز روشنفکری در پشت تریبون می‌گویند گشت ارشاد لازم نیست اگر کسی موردی صحبتی یا نقطه ای دارد بیاید به مقام مسئول بگوید تا بررسی شود چرا برخی اینچنین در ذهن مردم این گونه دوگانگی ایجاد میکنند.
سردار اشتری با تأکید بر این افزود: در بخش دیگری از امر به معروف و نهی از منکر مشکلات معیشتی مردم را حل کنیم. مشکلات اقتصادی در شب عید را حل کنیم با کار شبانه روزی مشکلات کارخانجات را حل کنیم. یک سال و نیم است که توان پلیس صرف مدیریت اعتراضات در کف خیابان ها شده است. خب اینکه کار پلیس نیست! باید مشکلات مردم حل شود؛ نه اینکه با مردم برخورد شود. واقعیت این است که مردم با مشکلات ریشه ای روبرو هستند که راه حل های ریشه ای نیز نیاز دارد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل ستاد احیاء امر به معروف؛ نشست اعضای اصلی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر کشور با حضور سران کشوری و لشگری و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مرکز این ستاد برگزارو از خدمات و زحمات آیت الله جنتی در طول دو دهه فعالیت و خدمات ایشان در راس ستاد امر به معروف تقدیر به عمل آمد.
فراهنگ ** 1355 **

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

جزئیات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه ۹۷

کلیدواژه: شهرداری اخبار اجتماعی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۰۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 63783 فقره انشعاب فاضلاب در زنجان نصب شد
 • موزه صنعتی کرمان، میزبان تصاویری از همکاری های سازمان ملل و ایران
 • جلسه دبیران امر به معروف بسیج خواهران شاهرود
 • امر به معروف و نهی از منکر خیرخواهی است/ سوء مدیریت؛ بدترین منکر
 • تجهیزات دوچرخه‌سواری اگر به روز شود می‌توانیم نتایج بهتری کسب کنیم/ روی تکنیک رکابزنان باید بیشتر کار شود
 • ‌اجرای طرح طلایه‌داران امر به معروف ‌‌در اصفهان برای مبارزه ‌با شبیخون فرهنگی دشمن
 • اعتراض به نصب تابلوی ورودی دزفول
 • ماجرای سرقت 50 دوچرخه از هیئت دوچرخه‌سواری البرز چه بود؟
 • رشدورزش دوچرخه سواری درلرستان نیازمند بالابردن سطح فنی این ورزش است
 • دعوای و کتک‌کاری دو چهره معروف با مجسمه اسکار! +عکس
 • اعضای کانون ماکو بیش از 6 هزار جلد کتاب به امانت گرفتند
 • نصب سردیس شهدا و مشاهیر قزوین در بوستان مشاهیر
 • بزرگترین خودروساز آمریکایی دوچرخه برقی تولید می‌کند!
 • شرایط بازگشت آرمانی دوچرخه سواری چهارمحال و بختیاری
 • بلاتکلیفی، دلیل عدم موفقیت دوچرخه سواری است/ شرایط حاضر رکابزنان با جابه‌جایی مربی حل نخواهد شد
 • پایان مسابقات دوچرخه سواری دانش آموزان در کرمان
 • جمهورِ مردم، ودیعه و امانت الهی‌اند/ رژیم طاغوت اعتقادی به مشارکت مردمی نداشت
 • کشف مجسمه تاریخی در بسته پستی
 • تشکیل جبهه جهانی تمدن اسلامی در دهه پنجم انقلاب