به گزارش سرویس بسیج جامعه زنان کشور خبرگزاری بسیج،خبر برای کسانی که دغدغه فیلم های خانوادگی را دارند و انتظارشان این است که هنر باید به عنوان ابزاری برای انتقال مفاهیم بلند و ارزشی اسلام به جامعه و جهان استفاده شود، بسیار مسرتبخش بود؛ زیرا فضای تب دار فیلم های سینمایی، چند سال است به ناظران غیرمستقیمی احتیاج دارد که با ابزار مختلف فیلم نامه نویسان و کارگردانان را به سمت ساخت فیلم هایی هدایت کند که برپایه تحکیم بنیان خانواده استوار شده اند.


سرانجام معاونت امور زن و خانواده ریاست جمهوری، در آستانه آغاز به کار سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و پس از پیشنهادهای مختلف و هر ساله در این خصوص، خبر داد که این معاونت، در جشنواره فیلم فجر سال ۱۳۹۷، فیلم هایی را که به موضوع زنان و خانواده پرداخته اند، از دو زاویه توجه به «خانواده» و توجه به «حقوق زنان» داوری و تقدیر قرار خواهد داد.
شاخص های مورد توجه این معاونت برای انتخاب فیلم برگزیده در حوزه خانواده، پرداختن واقع گرایانه به آسیب های خانواده با پرهیز از ترویج خشونت، ترسیم ضرورت اخلاق و عدالت در خانواده، پرداختن به عواقب نبود مهارت های ارتباطی در خانواده و ضرورت گفتگو و تاثیر شادی و نشاط در پایداری خانواده است.
همچنین شاخص ها برای انتخاب فیلم برگزیده در حوزه مسائل و حقوق زنان، دفاع از هویت زن در خانواده و جامعه صرف نظر از مادر یا همسر بودن، ترسیم نقش های چندگانه زن ایرانی، بیان واقع گرایانه آسیب های موجود در جامعه زنان، ترسیم چهره مادرانه موفق، ترسیم چهره همسری موفق و ارائه راهکارها برای کاهش آسیب های جامعه زنان است.
اما هیات داوران انتخاب این دو فیلم سینمایی، عبارت بود از شیرین احمدنیا، طهورا ابوالقاسمی و اشرف گرامی‌زادگان؛ که شیرین احمدنیا دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته پژوهش اجتماعی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری جامعه شناسی از دانشگاه واریک است. وی همچنین دارای کتاب های تالیفی در حوزه پیشگیری از خشونت خانگی، زنان، سلامت و محیط زییست شهری و گزارش وضعیت اجتماعی زنان در ایران (۱۳۸۰-۱۳۹۰) است.
وی همچنین دارای مقالات متعدد داخلی و خارجی با موضوعاتی همچون سرمایه فرهنگی، هویت مخدوش مادران دارای فرزند اتیسم، زنان سرپرست خانوار در تهران است.
طهورا ابوالقاسمی، تهیه کننده سینما و تلویزیون ایران است که مهم‌ترین آثار وی فعالیت در فیلم تیک آف، فیلم صفر تا سکو است. وی در سال ۱۳۹۳ در فیلم صفر تا سکو به کارگردانی سحر مصیبی به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند فیلم تیک آف، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای طهورا ابوالقاسمی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون شهربانو منصوریان، سهیلا منصوریان و الهه منصوریان را تجربه کرد.
شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی طهورا ابوالقاسمی فعالیت در فیلم تیک آف بوده است. طهورا ابوالقاسمی سال ۱۳۹۴ در فیلم تیک آف به عنوان تهیه کننده فعالیت داشت که توانست با فعالیت در این فیلم، تجربه حرفه‌ای برای خود رقم بزند و همکاری در کنار چند بازیگر جوان و سرشناس را تجربه کند.
طهورا ابوالقاسمی در حرفه‌ تهیه کننده گی و مجری طرح نیز فعال است و مهم‌ترین اثر وی در حرفه‌ی مجری طرح، فیلم حوالی اتوبان است.
اشرف گرامی زادگان، طی حکم معاون وقت امور زنان ریاست جمهوری، در سال ۱۳۹۳، به سمت مدیر کل دفتر بررسی‌های امور حقوقی معاونت امور زنان و خانواده انتخاب شد و در سابقه فعالیت های وی مدیرمسئولی نشریه حقوق زنان نیز وجود دارد.
گرامی زادگان که فعالیت مطبوعاتی اش را از سال ۱۳۶۱ و از مجله «زن روز» شروع کرد و نشریه «حقوق زنان»، از سال ۱۳۷۷ آغاز به کار کرد، اما با فاصله و به صورت مقطعی شماره های آن منتشر شد. گرامی زادگان در گفتگویی به عنوان مدیر مسئول و سردبیر این نشریه در مورد وقفه ای که در چاپ مجله افتاده، گفت: «مشکلات مالی، توزیع نشریه و دهها مشکل ریز و درشت دیگر موجب شد که چاپ این نشریه دو بار به طور مقطعی با مشکل مواجه شود.»
عمده مباحثی که در این نشریه بیان می شد، حقوق زنان از طریق اطلاع رسانی، آموزش و آگاهی به آنان، مد نظر بود که توجه به زنان و حقوق آنان و نقد و بررسی قوانین و مشاوره دادن به زنان، محور اصلی کار این نشریه بود.
با بررسی رزومه یه عضو هیات داوران انتخاب بهترین فیلم از نظر خانواده و حقوق زن به خوبی مشخص می شود که نوعی شتابزدگی در انتخاب صورت گرفته بود زیرا رزومه نه چندان قوی در بخش هنری که سابقه ای کمتر از یک دهه حضور در این عرصه و تجربه آن هم در فیلم های دسته چندم را دارد، چگونه می تواند به انتخاب بهترین فیلم از نظر هنری رای و نظر بدهد؟ یا نگاه حقوقی دیگر عضو این هیات داوری که آغشته از نگاه های یک سویه در حوزه حقوق زنان است و ساختار خانواده را در بر نمی گیرد چه قضاوتی بدون سوگیری در انتخاب فیلم ها خواهد داشت؟
تنها نقطه قوت این هیات داوران حضور یک کارشناس مسائل اجتماعی است که شاید بتواند تلفیقی بین حقوق و خانواده ایجاد کند و به نظر می رسد اگر این شتابزدگی نبود، شاید هیات داورانی از جنس خود زنان، اما جای خالی کارشناسانی با سابقه در این ساختار خالی است، به طور مثال کارشناس و مشاور دینی خانواده و یا روانشناس مسائل خانوادگی!
از همه این ها گذشته، سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به سرانجام خود رسید دریغ از اینکه از این هیات داوران، صدایی بلند شود، کار رسانه ای صورت گیرد و فیلم های برتر انتخاب شوند!
شاید هنوز زود است و معاونت امور زنان تا جشنواره فیلم فجر سی و هشتم به هیات داوران برای انتخاب دو اثر برتر زمان داده است!/طنین یاس - زهرا باقری،

منبع: بسیج نیوز

خبر بعدی:

اصلاح تعدادی از مواد قانون مالیات‌های مستقیم/ اصلاح مصوبه مربوط به اخذ مابه التفاوت ریالی نرخ ارز مرجع از واردکنندگان/ تصویب آیین نامه اجرایی ارتقای شاخص های وضعیت زنان و خانواده

به گزارش جماران؛ این اصلاحات شامل افزایش بهای ناشی از تجدید ارزیابی دارایی های اشخاص، برون سپاری مالیات ستانی به دفاتر اسناد رسمی و معافیت برخی از مشاغل یا گروه هایی از آنان که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ۳۰ برابر معافیت موضوع قانون مذکور باشد، از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک مربوط به این قانون و همچنین اظهار نظر مالیاتی تعیین و وصول مالیات مؤدیان مذکور به صورت مقطوع تعیین می شود.

 

مصوبه مربوط به اخذ مابه التفاوت ریالی نرخ ارز مرجع از واردکنندگان اصلاح شد

با تصویب دولت، مصوبه مربوط به اخذ مابه التفاوت ریالی نرخ ارز مرجع از واردکنندگان کالا اصلاح شد.

هیأت وزیران این تصمیم را با هدف شفاف سازی در نحوه محاسبه مابه التفاوت ریالی نرخ ارز مرجع و نیز نحوه اقدام در مورد واحدهای تولیدی که توسط آنها نسبت به ورود ماشین آلات و تجهیز خطوط تولید با استفاده از ارز مرجع مبادرت شده است، اتخاذ کرد.

 

تصویب آیین نامه اجرایی ارتقای شاخص های وضعیت زنان و خانواده

دولت در اجرای تکلیف قانونی مندرج در قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه مبنی بر تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن و توجه ویژه به نقش سازنده آنان، آیین نامه اجرایی درخصوص نحوه اعمال، ساز و کارهای نظارت و پایش شاخص ها و وظایف و الزامات دستگاه های اجرایی برای ارتقای شاخص های وضعیت زنان و خانواده را به تصویب رساند.

تقویت جایگاه سازمانی امور زنان و خانواده در دستگاه های اجرایی، اعمال رویکرد عدالت جنسیتی بر مبنای اصول اسلامی و رصد مستمر ارتقای شاخص های وضعیت زنان و خانواده، از جمله اهداف آیین نامه اجرایی یاد شده است.

به موجب آیین نامه فوق، معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده موظف شد به منظور سنجش میزان تاثیر طرح ها و برنامه های دستگاه های اجرایی در ارتقای شاخص ها و همچنین تقویت نظام سیاستگذاری تصمیم سازی و برنامه ریزی کلان حوزه زنان و خانواده، حداکثر تا سه ماه پس از ابلاغ این آیین نامه، نسبت به ایجاد سامانه ارزیابی و رصد وضعیت زنان و خانواده و پایش مستمر شاخص ها اقدام نماید.

به منظور بهره مندی جامعه از سرمایه انسانی زنان در فرایند توسعه و تضمین مشارکت کامل و موثر زنان در سطوح تصمیم گیری سازمانی، معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده موظف شد با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور نسبت به طراحی و تدوین دوره های آموزشی  ارتقای دانش مدیریتی  زنان جهت اجرا در دستگاه های اجرایی اقدام نماید.

 

اساسنامه شرکت عمران شهر جدید ایوانکی به تصویب دولت رسید

دولت با توجه به ضرورت تفکیک و استقلال مالی، اداری و ساختاری شهر جدید ایوانکی از شرکت عمران شهر پردیس و به منظور برنامه ریزی و اقدام مؤثر برای پیشبرد فعالیت های توسعه ای این شهر، اساسنامه شرکت عمران شهر مذکور را به تصویب رساند.

 

معافیت درآمد مازاد بر هزینه های شرکت های فروشنده برق نیروگاه های آبی

هیأت وزیران در راستای حمایت از حقوق حقه دولت و شفافیت در زنجیره تولید برق کشور، مصوب کرد در صورت عدم دریافت وجه و یا مابه ازای آن، عدم تهاتر با بدهی های شرکت­های فروشنده با طلب اشخاص خریدار و نیز عدم بدهی به سایر اشخاص، شرکت های فروشنده برق نیروگاه های آبی از معافیت احتساب مبالغ پرداختی از سوی شرکت های برق منطقه ای به شرکت توانیر جهت سرمایه گذاری در طرح های مربوط به عنوان درآمد، برخوردار شوند.

 

آیین نامه تأسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی ایران تصویب شد

دولت با هدف افزایش سرمایه گذاری خارجی، آیین نامه تأسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد.

نحوه و شرایط صدور، تعلیق و لغو مجوز تأسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد، از جمله مفاد مندرج در این آیین نامه است.

 

اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس

هیأت وزیران در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین کرد.

انتهای پیام

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۰۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • در جلسه هیئت دولت ؛مصوبه اخذ مابه التفاوت ریالی نرخ ارز مرجع از واردکنندگان اصلاح شد/ تصویب آیین نامه اجرایی ارتقای شاخص های وضعیت زنان و خانواده
 • سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده تدوین می‌شود/ پیگیری بیمه زنان سرپرست خانوار
 • معرفی برگزیدگان همایش حامیان نسخ خطی
 • کتابداران کرمانی برگزیدگان جشنواره قصه گویی فارس
 • جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر|نشان ملی مهتاب به برگزیدگان اعطا می‌شود
 • برگزیدگان جشنواره عکس«خمام، شهر خوبان» تجلیل شدند
 • تجلیل از برگزیدگان شانزدهمین دوره همایش حامیان نسخ خطی+ عکس
 • خانواده نوازندگان کنسرت برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان را شلوغ کردند
 • گفتند کاری کنید شورای نگهبان زنان را رد صلاحیت کند/ در بحث حجاب حق درک و انتخاب را بی تردید نادیده گرفته ایم / اسنادی که منتشر شد همه غیر واقعی است
 • کتابداران کرمانی برگزیدگان جشنواره قصه‌گویی استان فارس
 • برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان تا چه حد در فجر موفق بودند؟
 • برگزیدگان شانزدهمین دوره حامیان نسخ خطی معرفی شدند
 • برگزیدگان جشنواره رسانه‌ای ابوذر در اردبیل معرفی شدند
 • برگزیدگان مرحله استانی جشنواره قرآنی «مدها متان» در ایلام معرفی شدند
 • برگزیدگان چهارمین جشنواره رسانه ای ابوذر تجلیل می شوند
 • ثبت‌نام آزمون «انتخاب مدرس آموزش خانواده» از ۴ اسفندماه
 • لباس‌های خاص سلبریتی ها در جشنواره فجر/ از مهناز افشار تا بهنوش بختیاری
 • لباس‌های خاص بازیگران در جشنواره فجر/ از مهناز افشار تا بهنوش بختیاری
 • پاسخ بازیگران در مورد پوشش انتخابی آنها در جشنواره فجر