تهران-ایرنا- بیشترین تاکید بر لزوم عادی سازی وضعیت با گروه ویژه اقدام مالی از سوی کشورهای غیرغربی و همسایگان و طرف های عمده تجاری ایران است که بارها به صراحت نام برده شد از جمله دو شریک عمده تجاری چین و روسیه که در دیدارها در سطوح مختلف بر ضرورت این امر تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حدود یک دهه است که دستگاه های متولی درگیر استانداردسازی قوانین و مقررات بانکی هستند.

با این حال طی سال ها و بویژه در ماه های اخیر بحث ها درباره تصویب و تایید لوایح مرتبط با گروه اقدام مالی در محافل کارشناسی و تصمیم گیری کشور شدت گرفته است. تاکنون دو لایحه مرتبط با اف ای تی اف (FATF) از سوی نهادهای تصمیم گیر کشور تعیین تکلیف شده و دو لایحه الحاق ایران به کنوانسیون های مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و مقابله با تامین مالی ترویسم (CFT) منتظر تعیین تکلیف از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
از سوی دیگر قرار است نشست گروه اقدام مالی در روزهای آینده برگزار و در این نشست درباره نحوه تعامل با نظام بانکی ایران تصمیم گیری شود. با توجه به این که تصمیم گیری مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین گروه اقدام مالی، خطوط و خطوط آتی تعامل نظم بانکی ایران با نظام بانکی بین المللی را مشخص خواهد کرد در همین خصوص به برخی از مهم ترین سوال ها و ابهامات پیرامون گروه اقدام مالی و نحوه تعامل ایران با این نهاد پاسخ داده شده است.

1- FATF چیست؟
تروریست ها با استفاده از تبادلات بین المللی بانک ها سال هاست که تامین مالی می شوند و ایران خود سال هاست در این بازی تلخ قربانی حملات تروریستی بوده است، حملات منافقین، تحرکات مرزی گروه های تجزیه طلب و مورد اخیر آن ربایش مرزبانان ایرانی از جمله حملات تروریستی است. از حدود 30 سال پیش هفت کشور صنعتی جهان (معروف به گروه G7) که بیشتر تبادلات پولی جهان با ارزهای آنها انجام می شد، برای جلوگیری از رشد حملات تروریستی، باندهای مافیایی، قاچاقچیان اسلحه و مواد مخدر اقدام به تشکیل «گروه ویژه اقدام مالی» کردند.
این گروه برای موسسات مالی و بانک ها روش های استانداردی را تعریف می کند که امکان تامین مالی فعالیت های غیرقانونی را کاهش داده یا سخت می کند. عمل به این استانداردها به نظام بانکی کمک می کند که نقل و انتقال غیرقانونی پول را ردگیری ،و منشاء و هدف آنرا مشخص کند.
به عبارت ساده تر با اجرای دستورالعمل های این گروه بانک ها می توانند جلوی پولشویی را بگیرند، دقیقا همان هدفی که در قانون مقابله با پولشویی مصوب 1386 مجلس شورای اسلامی دنبال می شد.
مفاد استانداردهای «گروه ویژه اقدام مالی» یا همان FATF مطابق همان دستورالعملی است که مجلس در سال 88 برای قانون مبارزه با پولشویی تصویب کرده است و در واقع می توان گفت حدود 9 سال است که این قانون البته تا حدی در نظام بانکی کشور در حال اجرا است و آنچه که در نهایت با پیوستن ایران به FATF باید به اجرا بگذارد تطبیق بخش نامه های اجرایی قانون پولشویی کشور با گردش کاری است که در 205 کشور جهان در حال اجرا است.

2- چرا خود تروریست پنداری یا خود تروریست نمایی؟
دستورالعمل های FATF ناظر بر پولشویی برای انواع فعالیت های غیرقانونی و غیرانسانی است که یکی از این فعالیت ها ترورریسم است.در حال حاضر از سوی نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد تنها دو گروه تروریستی در جهان فعالیت دارند که عبارتند از القاعده و داعش که این دو گروه هر دو دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند و به طور حتم ایران خود در صف اول مبارزه با این دو گروه قرار دارد.
اما گروه هایی مانند حماس، حزب الله لبنان و این گروه های مبارز اسلامی هیچ یک در فهرست گروه های تروریستی قرار ندارند و ایران هم برای حمایت مالی از این گروه ها از سوی نهادهای بین المللی محدودیتی ندارد و تنها کشورهایی مانند آمریکا این گروه ها را تروریستی قلمداد می کنند. این طرز تلقی تنها در ارتباط با قوانین داخلی آنها قابل اعمال است و پیوستن ایران به FATF نمی تواند مانعی برای حمایت مالی ایران از گروه های مبارز غیر تروریستی باشد که در هیچ نوع فعالیت غیرقانونی و غیر انسانی مانند قاچاق اسلحه، انسان و مواد مخدر دست ندارند.
اما اگر ایران به بهانه حمایت از گروه هایی مانند حزب الله (درحالی که لبنان خود در FATF عضو است) نخواهد با این نهاد بین المللی همکاری کند دو پیام برای جهان ارسال کرده است: اول آنکه ایران خود تروریست است که حاضر نیست مانع تامین مالی فعالیت های تروریستی شود. دومین پیام که بسیار خطرناک است اعلام این موضوع است که گروه های آزادی بخش و مبارزی مانند حماس و حزب الله فعالیت های تروریستی دارند و ایران برای حمایت از این فعالیت ها حاضر نیست با قوانینی که مانع پولشویی است همراهی کند. درعمل ما با تن ندادن به استانداردسازی فعالیت های بانکی خود تروریست پنداری کرده و برای جهان خود تروریست نمایی می کنیم.

3- آیا FATF مانع فعالیت های سپاه پاسداران خواهد شد؟
در این زمینه باید این سئوال را مطرح کرد، آیا تحریم های بانکی آمریکا در این سال ها مانع فعالیت های برون مرزی سپاه شده است؟ پاسخ به این سوال به طور قطع منفی است، اگر فعالیت های سپاه محدود شده بود، سردار سلیمانی نمی توانست داعش را زمینگیر کند، بنابراین زمانی که تحریم های بین المللی شدید آمریکا نتوانسته است تبادلات مالی لازم برای فعالیت های برون مرزی سپاه را مشکل کند، اجرای استانداردهای FATF هم نمی تواند مانع این تبادلات باشد.

4- آیا FATF به آمریکا برای افزایش فشار تحریم ها کمک می کند؟
افزایش فشار تحریم ها از سوی آمریکا تنها از طریق در اختیار داشتن سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی SWIFT) که ناظر بر تبادلات دلاری در جهان است ممکن می شود و در حال حاضر این اتفاق افتاده و امکان تبادلات دلاری از ایران سلب شده است و FATF هیچ مورد تازه ای به این موقعیت اضافه نمی کند.
ایران برای آن که بتواند از تله دلاری تحریم های آمریکا عبور کند در این سال ها تلاش کرده است تا تبادلات تجاری خود را با ارزهای محلی و غیردلار انجام دهد ولی به دلیل آن که بانک های ایرانی استانداردهای FATF را رعایت نمی کنند، بانک های کشورهای عضو این گروه نمی توانند با آنها تبادل مالی و پولی داشته باشند بنابراین فرصت ایران برای تبادلات غیردلاری و دور زدن تحریم های آمریکا از بین می رود. چنانچه دولت های اروپایی برای تبادل یورویی با طرف ایرانی ابراز تمایل کرده اند ولی حتی بانک های کوچک اروپایی که با آمریکا تبادل پولی ندارند به دلیل استاندارد نبودن بانک های ایرانی امکان تبادل مالی با ایران را ندارند.

5- آیا استانداردهای FATF می تواند به نظام بانکی ایران کمک کند؟
همانطور که اشاره شد از تصویب قوانین مقابله با پولشویی در ایران نزدیک به یک دهه می گذرد ولی به چند دلیل این قوانین هنوز در داخل کشور به درستی اجرا نشده است. اول آن که موسسات غیر مجاز پولی در این سال ها حاضر به شفاف سازی ترازنامه های خود نبوده اند (نتیجه عملکرد آنها بحران پولی در کشور بود).
دوم بانک های رسمی نیز به خاطر هزینه بر بودن این اجرای کامل قوانین در این سال ها تنها بخش هایی را به اجرا گذاشته اند (نتیجه کاهش نظارت بانک مرکزی در بانکها و بحران پولی امروز در کشور است ). سوم زیر ساخت های فنی و یکپارچه ای که نیاز زیربنایی قوانین ناظر بر پولشویی است، در کشور به طور کامل فراهم نشده بود و بخش هایی که بر عهده بانک های خصوصی بوده است بنا به دلایل قبلی به کندی فراهم یا آماده سازی شده است.
اما اگر ایران استانداردهای لازم برای پیوستن به FATF را بپذیرد، سیستم بانکی به خودی خود مجبور به تسریع در اجرای قوانین پولشویی خواهد شد زیرا هر بانکی که نتواند این استانداردها را اجرایی کند به خودی خود از تبادلات مالی خارجی محروم و مشتریان خود را از دست می دهد.

6- پیوستن به FATF به معنی اعتماد به اروپا و آمریکاست؟
بحث برجام و FATF از هم جداست، برجام توافقی بین ایران و 1+5 است که خروج آمریکا توسط همه کشورهای دنیا مورد انتقاد قرار گرفت، اما FATF در واقع شبکه ای متشکل از 204 صلاحیت قضایی مستقل ازجمله برخی سازمان های منطقه ای و بین المللی که استانداردهایی را بین خود وضع کرده اند و از کشورهای دیگر درخواست می کنند که در صورت علاقمندی به برقراری روابط عادی بانکی و مالی با اعضای این شبکه باید استانداردهای مورد توافق این گروه را بپذیرند. در حال حاضر حتی عراق و سوریه نیز درحال پیوستن به این پیمان هستند و حضور ایران در آن به معنی پذیرش یا عدم پذیرش وعده های آمریکا و اروپا نیست و تنها بهانه طرف اروپایی را برای انجام مبادلات بانکی را از آنها خواهد گرفت.

7- آیا اجرای قوانین FATF امنیت کشور را به خطر می اندازد؟
ارائه اطلاعات از سوی سیستم بانکی براساس استاندارهای FATF به طرف های خارجی بدون اجازه نهادهای ناظر و امنیتی داخلی ممکن نیست و هیچ شخص یا نهادی حق ارائه اطلاعات به طرف های خارجی مگر در موارد مبارزه با جرائم مالی و با مجوز نهادهای نظارتی مطابق قانون ندارد. مرکز اطلاعات مالی که از 10 سال پیش در کشور فعالیت می کند، اطلاعات مالی را از بانک ها و سایر دستگاه ها و مؤسسات مرتبط جمع آوری کرده، منطبق با قانون تجزیه و تحلیل کرده و در صورت احراز ارتکاب جرم، مراتب رابرای شروع تحقیقات کیفری و صدور حکم به قوه قضاییه اعلام می کند. هیچ امکانی نه در قوانین قبلی و نه در قوانین جدید برای انتقال اطلاعات کشور به طرف های خارجی خارج از رویه های قانونی وجود ندارد و نهادهای نظارتی بشدت با هرگونه اهمال برخورد می کنند.

8- آیا پس از پیوستن ایران به FATF عربستان می تواند مانع خروج ایران از لیست سیاه این توافق شود؟
شورای تصمیم گیری این نهاد متشکل از 35 دولت عضو و دو سازمان منطقه ای است. عربستان عضو ناظر این نهاد است و در روند تصمیم گیری دخالتی ندارد البته این به معنی تلاش نکردن عربستان برای ایجاد مانع برای ایران نیست ولی تلاش این کور هم نباید مانع تلاش ایران برای رفع محدودیت ها باشد.

9- آیا تعریف تروریسم می تواند در FATF برای ایران مشکل ساز باشد؟
تعریف تروریسم کمابیش در همه کشورها و اسناد بین المللی ماهیت مشابهی دارد. تنها گروه کشورهای اسلامی یک استثناء دارند و آن که فعالیت های ملل تحت استعمار و اشغال خارجی است که نباید در زمره اعمال تروریستی محسوب شود. غیر از این استثناء، مشکل جامعه بین المللی امروز بیشتر در تعیین مصادیق تروریسم هست که هر کشور سلیقه خود را اعمال می کند و به همین دلیل کشورها فهرست های ملی افراد و سازمان های تروریستی مختص به خود را دارند. آمریکایی ها با استفاده از نفوذ و قدرت رسانه ای خود درصدد القای فهرست تروریستی خود به دیگر کشورها هستند. این امر صرفا برای تامین منافع آمریکاست و نباید طوری وانمود شود که تصمیمات یکجانبه آمریکا برای همه جنبه الزام آور دارد.هر کشوری محق است که شروط خود را برای تعیین مصادیق تروریسم داشته باشد. کنوانسیون کشورهای اسلامی در موضوع مقابله با تروریسم این شرط را به روشنی در متن خود لحاظ کرده است. در سایر کنوانسیون ها هم ایران مانند سایر کشورها حق شرط های خود را ملحوظ نموده است. این شروط همراه با الحاق به اسناد بین المللی نزد امین معاهده تودیع می شوند و در روابط بین اطراف معاهده لازم الاتباع است.

10- آیا دولت با پذیرش FATF قانون اساسی را زیر پا گذاشته است؟ (به مواد 77 و 125 قانون اساسی استناد می شود)
برنامه اقدام ایران مانند همه کشورهایی که برنامه اقدام ذیل این نهاد داشته و دارند، مجموعه ای از تدابیر اجرایی برای رفع کاستی های فنی از جمله آموزش پرسنل و تقویت مرکز اطلاعات مالی است. دولت جمهوری اسلامی ایران خود را ذیل قانون اساسی کشور به این برنامه متعهد کرده است. بخش مهم این برنامه اقدام، اصلاح دو قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم است که کاملا در حیطه اختیارات قوه مقننه است و دولت در این خصوص به جز تهیه و ارائه لایحه پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی منطبق با نیازهای کشور، مسئولیت دیگری نداشته است. این رویه ارائه تعهد برای اجرای برنامه اقدام در مورد همه دولت ها صادق است. همچنین در مورد کشورمان هماهنگی های لازم بین قوای کشور از طریق نهادهای عالی نظارتی مستمرا در جریان بوده است.

11- FATF مانع تبادلات نهادهای امنیتی کشور است؟
مجموعه تدابیر نظارتی بر اساس قوانین داخلی و منطبق با استانداردهای بین المللی اجرایی علیه مجرمین مالی اعمال می شود و در این خصوص هیچگونه محدودیتی بر هیچ فرد و نهاد دولتی و حکومتی اعمال نشده و نخواهد شد.

12- پیوستن به FATF مانع کمک ایران به حزب الله و نیروهای مقاومت سوریه می شود؟
دولت سوریه خود برنامه اقدام مرتبط با کشور خود را به صورت کامل اجرا کرده است. عراق هم در تیرماه گذشته پس از اجرای کامل مفاد برنامه اقدام توصیه شده از سوی FATF، روابط خود را با این نهاد عادی کرد. همانگونه که مکرر توضیح داده شد، فهرست ملی تروریسم هر کشور منطبق با معیارهای هر دولتی تهیه شده و فهرست اجماعی ملل متحد تنها شامل افراد و جریان های تروریستی وابسته با طالبان، القاعده و داعش می باشد. برچسب تروریستی به هر گروه دیگری اقدامی یکجانبه و برای دولت های دیگر بلااعتبار است. ضمن اینکه دامن زدن به اینکه جریان های مقاومت در شمول تروریسم قرار دارند اقدام بخردانه ای نیست.

13- آیا ایران برای پیوستن به FATFمجبور به پذیرش شرایط محرمانه چهار صفحه ای شده که به ایران دیکته کرده اند؟
گروه ویژه اقدام مالی، معیارهای ارزیابی یکسانی برای همه کشورها دارد و این معیارها را در مورد دولت هایی که قصد همکاری برای اجرای استانداردهای آن را دارند، اعمال می کند. در ارزیابی از وضعیت کشورها مجموعه نقاط ضعف قانونی و اجرایی و کاستی های موجود در قالب برنامه اقدام به کشور مربوطه اعلام می شود.
بدلیل این که وضعیت هر کشوری متفاوت است، برنامه های اقدام هم منطبق با ارزیابی های فنی، تفاوتهایی باهم دارند. لیکن ماهیت همه برنامه های اقدام، جرم انگاری پولشویی و تامین مالی تروریسم و اطمینان از وجود بسترهای قانونی در هر کشور برای مقابله با این جرائم است.

14- با وجود تحریم های ثانویه خروج ایران از لیست سیاه FATF بی فایده است؟
تحریم های یک جانبه آمریکا بخش مهمی از محدودیت ها علیه نظام بانکی و مالی را تشکیل می دهد. اما فقدان تعامل ایران با گروه ویژه اقدام مالی به معنای بستن همه منافذ تعامل با دولت هایی است که تحریم های آمریکا را رعایت نمی کنند. تحریم های آمریکا ممکن است دچار شدت یا افول شوند لیکن محدودیت های ناشی از FATF بصورت اصولی و فراگیر تا زمان عادی شدن روابط کشورمان با این نهاد، پابرجا خواهد بود.
مضافا اینکه با توجه به تلاش های بسیار سنگین آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان برای جلوگیری از عادی شدن وضعیت کشورمان با این نهاد، کاملا محرز است که آنها وضعیت جاری را بهترین ابزار مقابله با کشورمان می دانند و این موضوع مکمل تحریم های یکجانبه آمریکاست. هرگونه تاخیر در اجرای کامل برنامه اقدام به منزله مساعدت به دشمنان برای ایجاد محدودیت های بیشتر می باشد.

15- آیا با پذیرش FATF ایران ملزم به همکاری قضایی با آمریکا و مسترد شدن محکومین (از اتباع ایرانی) خواهد بود؟
بحث استرداد مجرمین یک موضوع حقوقی بسیار حساس برای همه کشورها است. جمهوری اسلامی ایران مطابق هیچ قانون داخلی و سند بین المللی ملزم به مسترد کردن اتباع خویش به کشورهای دیگر نیست. در این زمینه حتی کوچک ترین ابهامی برای دستگاه های تصمیم گیر در این خصوص بویژه قوه قضاییه وجود ندارد. هر اظهار نظری در این خصوص حاکی از دانش بسیار اندک از مبانی اولیه حقوقی و قانونی کشور است.

16- با پذیرش FATF بانک های غربی با ایران همکاری خواهند کرد؟
بیشترین تاکید بر لزوم عادی سازی وضعیت کشورمان با این نهاد از سوی کشورهای غیرغربی و همسایگان و طرف های عمده تجاری کشورمان بوده است که بارها به صراحت نام برده شده اند از جمله دو شریک عمده تجاری چین و روسیه در دیدارها در سطوح مختلف بر ضرورت این امر تاکید کرده اند. رفع نواقص فنی مطابق با استانداردهای FATF بهانه های فنی را از طرف های تجاری کشورمان می گیرد و البته بهانه از بانک های غربی هم گرفته می شود ولی در صورت انجام تبادلات با کشورهای همسایه و غیرغربی همکاری بانک های اروپایی دیگر از درجه اهمیت بالایی برخوردار نخواهد بود.

17- پذیرش FATF مانع دور زدن تحریم ها توسط ایران می شود؟
دور زدن تحریم ها، فروش نفت، تحصیل منابع درآمدی نفت، تسهیل تجارت کشورمان با سایر کشورها و تامین بودجه سالانه دولت بر عهده دولت است و مطمئنا دولت چنین اراده ای ندارد که روش های رسیدن به این اهداف را مختل نماید. هیچ یک از اقدامات مندرج در برنامه اقدام کشورمان به اهداف دولت در این زمینه خدشه ای وارد نمی کند. ضمن اینکه برخی روش های پیشنهادی بین المللی با همکاری دولت های دیگر، تنها با عادی شدن وضعیت ایران نزد FATF قابل اجرا شدن می باشد. در سال های اخیر دولت های تحت تحریمی همچون روسیه، کوبا، ونزوئلا و سوریه برنامه اقدام خود را اجرا کرده اند و وضعیت آنها نزد این نهاد عادی شده است.

18- برای عضویت FATF اطلاعات صرافی ها باید گزارش شود؟
این موضوع همچنان که در اطلاعیه چهارم مهرماه وزارت اقتصاد آمده ، کذب محض است. اطلاعات هیچ صرافی به هیچ طرفی داده نشده و اصولا این موضوع در برنامه اقدام FATF جایی ندارد. تکرار این اتهام قابل پیگرد قانونی است.
سیام**2021**1336

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

سوال از رئیس‌جمهور چه تاثیری در بازار داشت که استیضاح داشته باشد/ درمورد لوایح چهارگانه، بهترین گزینه رای مردم است

بهرام پارسایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره اینکه گفته می‌شود نظر مجمع به تصویب نکردن پالرمو است، گفت: ما منتظریم ببینیم چه می‌شود. مراحل آن طی شده است دولت لایحه را ارائه کرده و مجلس هم آن را به تصویب رسانده است، الان تصمیم با مجمع تشخیص مصلحت نظام است که آن‌ها هم حتما کار کارشناسی می‌کنند و نظر موافق و مخالف را می‌شنوند و در هر صورت طبق نظر اجماع کارشناسان بخش اقتصادی و بانک مرکزی و سایر مسئولانی که آگاهی کامل دارند عمل می‌شود اما عدم تصویب آن می‌تواند یک شوک بد به بازار و تورم و گرانی وارد کند.

اگر مجمع پالرمو را تصویب نکند باید مسئولیت فشار بر مردم بر عهده گیرد

وی تاکید کرد: آن جایی که الان پالرمو بررسی می‌شود نامش تشخیص مصلحت است اما به نظر من حتما باید نظر کارشناسان را بشنوند و من فکر نمی‌کنم در این مورد کارشناس‌تر از بانک مرکزی وجود داشته باشد که بتواند تبعات عدم تصویب یا رد آن را گوشزد کند. به نظر من اگر مجمع این را تایید کند حداقل باعث تشدید وضعیت فعلی نمی‌شود یا آن را به تعویق می‌اندازد اما با توجه به نظر کارشناسان امر، اگر رد شود قطعا هزینه‌های سنگین اقتصادی و فشار بر مردم را خواهیم داشت و آن موقع باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرند.

این عضو کمیسیون اصل نود مجلس در پاسخ به این سوال که اگر پالرمو در مجمع تصویب نشود آیا راهی برای بررسی و مطرح شدن مجدد آن گزینه وجود دارد یا خیر؟، عنوان کرد: بحث این است که ما فرصتی نداریم، با توجه به اینکه ما فرصت نداریم مجالی برای این مطرح شدن دوباره نیست. چند روز پیش هم توییتی نوشتم مبنی بر اینکه چون دانستن حق مردم است درنتیجه مردم مذاکرات را ببینند و دلایل موافقان و مخالفان را بشنوند، چون موضوعی است که با زندگی تک تک مردم ارتباط مستقیم خواهد داشت. اگر دلایل متقن بود، مردم هم رد آن را بپذیرند.

در مسائلی همچون لوایح چهارگانه، بهترین گزینه رای مردم است

این عضو فراکسیون امید خاطرنشان کرد: با طولانی شدن طی مسیر پالرمو و لوایح چهارگانه دولت بین مجلس و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت، مردم دارند در حالت انتظاری به سر می‌برند. به هرحال همه در یک حالت انتظاری به سر می‌برند که قرار است چه اتفاقی بیافتد.

این نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همانطور که قبلا هم عرض کردم اگر ما به رای مردم باور داریم، می‌شد به عنوان آزمایشی برای اجرای اصل ۵۹ قانون اساسی این را لحاظ کنیم. ما که به رای و مشارکت و حق مردم باور داریم در مسائل اینچنینی که سر آن خیلی مجادله هست و بین جناح‌های سیاسی لاینحل می‌ماند، بهترین گزینه آن رای مردم است.

راه رفته را دوباره طی کردن، فقط وقت‌کشی است

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم گفت: درباره اینکه اگر تصویب این لوایح نشود می‌توان ساز و کار دیگری در نظر گرفت باید بگویم که دیگر وقتی نیست. فرصت چهارماه‌ای که به ما داده‌اند، آخرین فرصت و ظاهرا غیرقابل تمدید است، درنتیجه امیدوارم در مجمع تایید شود چراکه اگر رد شود راه رفته را دوباره طی کردن فقط وقت‌کشی است.

مسئولان نباید به خود اجازه دهند که جامعه را ناامید کنند

پارسایی در توضیح اینکه چرا ذوالنور و تعدادی دیگر از نمایندگان بحث عدم کفایت رئیس‌جمهور را مطرح کرده‌اند؟، گفت: در شرایط فعلی که مردم از لحاظ اقتصادی در فشار هستند شکی وجد ندارد، این افزایش قیمت‌ها هم مقداری افسار گسیخته شده است مثل همین پرایدی که به ۴۷ و ۴۸ میلیون تومان رسیده است، لذا دامن زدن به مسائلی که باعث تفرقه شود، دودش به چشم ملت می‌رود. یعنی هر مساله‌ای که تفرقه را بیشتر کند و هر مساله‌ای که بخواهد گرد یاس و ناامیدی را به جامعه بپاشاند و تزریق کند، اجحاف در حق ملت است. مردم فعلا این سنگینی بار گرانی و تورم را روی دوش خود دارند لذا مسئولان نباید به خود اجازه دهند که جامعه را ناامید کنند، این می‌تواند خیلی خطرناک باشد.

وی تاکید کرد:  با استیضاح رئیس‌جمهور چه اتفاقی می خواهد بیافتد؟ ما سابقه طرح سوال از رئیس‌جمهور را داریم و سوال هم کردند و رای هم آورد، حال نتیجه آن چه بود؟ هیچ اثر مثبتی روی بازار و اقتصاد ما نداشت و شاید اثر منفی هم داشت و باعث سرخوردگی و ناامیدی حتی کابینه دولت هم شد. در این شرایط به فرض استیضاح مطرح شد. بعدش چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تازه الان سوسویی از برجام هست و وضعیت‌مان اینطور است اما اگر این اتفاق بیافتد و برجام کلا از طرف ما ملغی شود مشخص خواهد بود چه می‌شود.

برجام از سر اختیار یا دلخوشی روحانی و تیمش نبود

این عضو کمیسیون اصل نود مجلس در پاسخ به این سوال که چرا الان که نیاز به انسجام درونی داریم برخی چنین بحث‌هایی را مطرح می‌کنند؟، ابراز کرد: به نظر من یک مقدار ضعف از خود دولت است که روشنگری نمی‌کند و مقداری هم ناشی از دنبال فرصت بودن افراد یا فرصت‌طلبی افراد است که به نوعی از اعتراض و ناراحتی مردم نسبت به وضع معیشت بخواهند سوءاستفاده کنند، درصورتی که این مساله‌ای واضح است، اگر علت استیضاح رئیس‌جمهور یا سوال از او بحث اقتصادی است، خب این ریشه در همان هفت قطع‌نامه دارد. یعنی آن هفت قطع نامه‌ای که با عنوان کاغذپاره از آن نام می‌بردند و اتفاقا آخرین آن هم ذیل فصل هفت بود که ما را به مسیر خطرناکی هدایت می‌کرد اگر آن هفت قطع‌نامه نبود ما نیازی به برجام نداشتیم. یعنی آن هفت قطعنامه بود که ما را وادار به راهی کرد که آن چاره شد برجام.

این عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: یعنی برجام از سر اختیار یا دلخوشی آقای روحانی و تیمش نبود بلکه از سر اجباری بود که دولت قبلی تحمیل کرده بود. بدون شک اگر ما به سمت برجام نمی‌رفتیم وضعیت خیلی خطرناک‌تری داشتیم و اصلا بهانه‌ای به دست آن‌هایی می‌داد که می‌خواستند این کشور را به هم بریزند.

چالشی که ما داریم نتیجه به هم خوردن برجام است نه نتیجه برجام

پارسایی تاکید کرد: برجام نتیجه آن هفت قطعنامه و تحریم‌های قبلی بود و تا زمانی هم که برجام برجا بود وضع ثبات در جامعه به نسبت خوب بود و سرمایه‌گذاران می‌آمدند و ما حتی شاهد بودیم که توتال برای سرمایه‌گذاری در کشور آمد، برای فروش نفت هرروز داشتیم بازار از دست رفته قبل را بر اساس همان ارتباطی که مسئولان مربوطه مثل وزارت نفت و وزارت امور خارجه داشتند، به دست می‌آوردیم. 

وی با بیان اینکه فضای برجام داشت به سمتی پیش می‌رفت که امیدبخش بود، اظهار داشت: در همان ابتدا دیدیم که حرکات داخلی تقریبا همسو و موازی با حرکات خارجی بود برای اینکه برجام را ناموفق کنند، مثل حمله به سفارت عربستان در شروع برجام خود بدترین پیام را داشت که سرمایه‌گذاران را از کشور دفع می‌کردند، بعد از آن هم که آقای ترامپ آمد و از برجام خارج شد،‌ از آن موقع بود که ما دچار چالش شدیم، یعنی چالشی که ما داریم نتیجه به هم خوردن برجام است نه نتیجه برجام. ترامپ از برجام خارج شد همانطور که از خیلی از معاهدات بین‌المللی دیگر خارج شد.

روسیه از بدو تاریخ تا الان به نفع ما کاری انجام نداده است

این نماینده مردم شیراز اظهار کرد: انقلاب ما یک انقلاب مردمی و به خواست مردم بود و الان هم باید مردمی باشد به نظر من منافع ملی و منافع مردم را باید در همه سیاست‌های خود دخیل کنیم. تعامل با دنیا امری پسندیده است ولی ما می‌گوییم مثلا چند مورد را حذف می‌کنیم و بعد می‌گوییم روسیه بله. سود روسیه برای ما چه بوده است؟ روسیه از بدو تاریخ تا الان به نفع ما کاری انجام نداده در شرایط فعلی تحریم‌ها هم بیشترین بهره‌برداری‌ها را دارد انجام می‌دهد.

پارسایی یادآور شد: طی ماه‌های گذشته مرز صادرات نفتی روسیه از یازده میلیون بشکه هم گذشت و این به واسطه تحریم‌ ماست که نعمتش به آن می‌رسد، یا اینکه دولت الان در خرید نفت ما چه سهمی دارد؟ یا در دور زدن تحریم یا مراودات بانکی چه سهمی دارد؟

چین همه مراودات بانکی‌اش را در حالت انتظار گذاشته تا ببیند FATF چه می‌شود

وی با اشاره به رویکرد چین در قبال کشور ما هم گفت: چین هم مطمئنا در حال حاضر همه مراودات بانکی خودش را در حالت انتظار نگاه داشته تا ببیند مساله FATF چه می‌شود. این را به طور رسمی هم چین و هم روسیه اعلام کردند.

پارسایی با اشاره به اینکه نحوه استقلال و امنیت کشور از رضایت مردم می‌گذرد، گفت: یعنی امنیت کشور ما باید در داخل کشور از رضایتمندی مردم رقم بخورد ولی شک نکنید که اگر نتوانیم به خواسته مردم توجه کنیم و انتظارات و حق‌شان را برآورده کنیم، بعید می‌دانم بتوانیم در سیاست خارجی هم آنچنان که باید موفق باشیم.

از دغدغه‌های معیشتی بازنشسته‌ها ارتش هم نگران می‌شدم و هم احساس شرم می‌کردم

این عضو کمیسیون اصل نود مجلس گفت: چند هفته پیش بازنشسته‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران نزد من آمدند و بنده احساس خجالت داشتم، کسانی که کل عمر خود را به عنوان سرباز این مملکت گذرانده‌اند و هشت سال از عمر خود را در جنگ تحمیلی دفاع کردند و شهید شدند و جانباز دادند، هم اکنون این بدنه ارتش به بازنشسته‌های خود نگاه می‌کند که سرانجامش می‌خواهد به آنجا برسد. ما باید رضایت این‌ها را جلب کنیم و به این نظام و کشور امیدوارشان کنیم ولی وقتی بازنشسته‌های ارتش توضیح می‌دادند که وضعیت معیشت‌شان بعد از این همه جانفشانی چگونه است بنده هم نگران می‌شدم و هم احساس شرم می‌کردم.

پارسایی در پاسخ به این سوال که برای رفع دغدغه‌های معیشتی مردم چه راهکارهایی داریم و اصلاح نظام بودجه‌ریزی کشور چه جایگاهی در این میان دارد؟ و ساز و کار آن چیست؟، گفت: بخش اعظم بودجه ما در حال حاضر بودجه جاری است و به این بودجه جاری هم سالانه تا ۲۰ درصد به خاطر افزایش حقوق‌ها اضافه می‌شود این بخش را نمی‌دانم که بتوانیم در آن انجام دهیم یا نه که کار سختی است اما در بخش‌های دیگر بحث نظارت خیلی مهم است.

اگر مدیران هم بخواهند ناامید باشند مشکلات دوچندان می‌شود

وی با اشاره به به تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی که امسال انجام شده بود، اظهار کرد: در شروع این تخصیص تخلفات کلانی رخ داد و هیچ سیستم نظارتی یا مدیریتی وجود نداشت همین الان هم گزارشاتی به ما می‌رسد که تخلفات عمده‌ای در آن صورت گرفته است که نمونه آن قیمت گوشت است. گوشت با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد می‌شود ولی با ارز ۱۲ هزار تومان و ۱۳ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد. اصلاح ساختار یک سمت قضیه است اما نظارت و مدیریت هم سوی مهم دیگر است که باید دقت شود. باور من این است که در شرایط فعلی جسارت مدیران در تصمیم‌گیری و توپ را در زمین تحریم نیانداختن مهم است.

پارسایی گفت: مدیران کشور از مدیران بالا تا پایین که باور دارند نمی‌توانند در شرایط تحریم کاری کنند بهتر است کار و پست و صندلی و مسئولیت‌شان را به مدیرانی واگذار کنند که هم جسارت تصمیم‌گیری داشته باشند و هم واقعا دلشان برای مردم بسوزد. خواه ناخواه ما شرایط فعلی را داریم حال اگر مدیران هم بخواهند کم کاری کنند یا ناامید باشند این مشکلات دوچندان می‌شود. مدیرانی می‌خواهیم که با علم و آگاهی به شرایط فعلی امیدوارانه در حدی که می‌توانند پای کار بیایند تا هرکس تا حدی که می‌تواند گره از مشکلات مردم باز کند تا مردم احساس تنهایی و خدای ناکرده احساس فراموشی نکنند.

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: سياسي تبادلات بانكي اف اي تي اف تروريسم

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۰۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • یک موی ظریف را با غربی‌ها عوض نمی‌کنیم/ سوال ما از آقایان این است که فتح‌الفتوح برجام چه شد؟/ ماجرای آی‌مک در دفتر کیهان
 • قاسمی: ادعای رسانه‌های غربی درباره جذب افسر آمریکایی توسط سرویس‌های اطلاعاتی ایران درست نیست
 • یک موی ظریف را با غربی‌ها عوض نمی‌کنیم
 • شریعتمداری:یک تار موی ظریف را با غربی‌ها عوض نمی‌کنیم/ مشکل شخصی با تیم مذاکره کننده نداریم/ میکروب‌شناسی با کار فعلی‌ام بی‌ربط نیست/ ماجرای آی‌مک در دفتر کیهان
 • فضای مجمع به سمت عدم تصویب FATF است
 • فضای مجمع به سمت عدم تصویب FATF است/ مجمع احساس کرده این لوایح نفعی برای کشور ندارد
 • ماجرای کامپیوتر آمریکایی حسین شریعتمداری از زبان خودش
 • حسین شریعتمداری: یک تار موی ظریف را با غربی‌ها عوض نمی‌کنیم/ مشکل شخصی با تیم مذاکره کننده نداریم/ میکروب‌شناسی با کار فعلی‌ام بی‌ربط نیست/ ماجرای آی‌مک در دفتر کیهان
 • نقش FATF در تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران
 • یک تار موی ظریف را با غربی‌ها عوض نمی‌کنیم/ مشکل شخصی با تیم مذاکره کننده نداریم/ میکروب‌شناسی با کار فعلی‌ام بی‌ربط نیست/ ماجرای آی‌مک در دفتر کیهان
 • حسین شریعتمداری: میکروب‌شناسی با کار فعلی‌ام بی‌ربط نیست!
 • اذعان رسمی FATF نقش FATF در تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران چیست؟ + سند
 • نقش FATF در تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران چیست؟ +سند
 • نقش FATF در تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران چیست؟
 • نگاهی به علل به تعویق افتادن تصویب پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت
 • راستی آزمایی تاثیر اقتصادی FATF
 • خطر لغو کانال مالی
 • ارتباط عملیاتی شدن اینستکس با اجرای برنامه اقدام FATF چیست؟
 • اگر استاندارد‌های fatf را بپذیریم چراغ مسیر دور زدن تحریم ها را برای دشمن روشن می‌کنیم