تهران-ایرنا- بیشترین تاکید بر لزوم عادی سازی وضعیت با گروه ویژه اقدام مالی از سوی کشورهای غیرغربی و همسایگان و طرف های عمده تجاری ایران است که بارها به صراحت نام برده شد از جمله دو شریک عمده تجاری چین و روسیه که در دیدارها در سطوح مختلف بر ضرورت این امر تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حدود یک دهه است که دستگاه های متولی درگیر استانداردسازی قوانین و مقررات بانکی هستند. با این حال طی سال ها و بویژه در ماه های اخیر بحث ها درباره تصویب و تایید لوایح مرتبط با گروه اقدام مالی در محافل کارشناسی و تصمیم گیری کشور شدت گرفته است. تاکنون دو لایحه مرتبط با اف ای تی اف (FATF) از سوی نهادهای تصمیم گیر کشور تعیین تکلیف شده و دو لایحه الحاق ایران به کنوانسیون های مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و مقابله با تامین مالی ترویسم (CFT) منتظر تعیین تکلیف از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
از سوی دیگر قرار است نشست گروه اقدام مالی در روزهای آینده برگزار و در این نشست درباره نحوه تعامل با نظام بانکی ایران تصمیم گیری شود. با توجه به این که تصمیم گیری مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین گروه اقدام مالی، خطوط و خطوط آتی تعامل نظم بانکی ایران با نظام بانکی بین المللی را مشخص خواهد کرد در همین خصوص به برخی از مهم ترین سوال ها و ابهامات پیرامون گروه اقدام مالی و نحوه تعامل ایران با این نهاد پاسخ داده شده است.

1- FATF چیست؟
تروریست ها با استفاده از تبادلات بین المللی بانک ها سال هاست که تامین مالی می شوند و ایران خود سال هاست در این بازی تلخ قربانی حملات تروریستی بوده است، حملات منافقین، تحرکات مرزی گروه های تجزیه طلب و مورد اخیر آن ربایش مرزبانان ایرانی از جمله حملات تروریستی است. از حدود 30 سال پیش هفت کشور صنعتی جهان (معروف به گروه G7) که بیشتر تبادلات پولی جهان با ارزهای آنها انجام می شد، برای جلوگیری از رشد حملات تروریستی، باندهای مافیایی، قاچاقچیان اسلحه و مواد مخدر اقدام به تشکیل «گروه ویژه اقدام مالی» کردند.
این گروه برای موسسات مالی و بانک ها روش های استانداردی را تعریف می کند که امکان تامین مالی فعالیت های غیرقانونی را کاهش داده یا سخت می کند. عمل به این استانداردها به نظام بانکی کمک می کند که نقل و انتقال غیرقانونی پول را ردگیری ،و منشاء و هدف آنرا مشخص کند.
به عبارت ساده تر با اجرای دستورالعمل های این گروه بانک ها می توانند جلوی پولشویی را بگیرند، دقیقا همان هدفی که در قانون مقابله با پولشویی مصوب 1386 مجلس شورای اسلامی دنبال می شد.
مفاد استانداردهای «گروه ویژه اقدام مالی» یا همان FATF مطابق همان دستورالعملی است که مجلس در سال 88 برای قانون مبارزه با پولشویی تصویب کرده است و در واقع می توان گفت حدود 9 سال است که این قانون البته تا حدی در نظام بانکی کشور در حال اجرا است و آنچه که در نهایت با پیوستن ایران به FATF باید به اجرا بگذارد تطبیق بخش نامه های اجرایی قانون پولشویی کشور با گردش کاری است که در 205 کشور جهان در حال اجرا است.

2- چرا خود تروریست پنداری یا خود تروریست نمایی؟
دستورالعمل های FATF ناظر بر پولشویی برای انواع فعالیت های غیرقانونی و غیرانسانی است که یکی از این فعالیت ها ترورریسم است.در حال حاضر از سوی نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد تنها دو گروه تروریستی در جهان فعالیت دارند که عبارتند از القاعده و داعش که این دو گروه هر دو دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند و به طور حتم ایران خود در صف اول مبارزه با این دو گروه قرار دارد.
اما گروه هایی مانند حماس، حزب الله لبنان و این گروه های مبارز اسلامی هیچ یک در فهرست گروه های تروریستی قرار ندارند و ایران هم برای حمایت مالی از این گروه ها از سوی نهادهای بین المللی محدودیتی ندارد و تنها کشورهایی مانند آمریکا این گروه ها را تروریستی قلمداد می کنند. این طرز تلقی تنها در ارتباط با قوانین داخلی آنها قابل اعمال است و پیوستن ایران به FATF نمی تواند مانعی برای حمایت مالی ایران از گروه های مبارز غیر تروریستی باشد که در هیچ نوع فعالیت غیرقانونی و غیر انسانی مانند قاچاق اسلحه، انسان و مواد مخدر دست ندارند.
اما اگر ایران به بهانه حمایت از گروه هایی مانند حزب الله (درحالی که لبنان خود در FATF عضو است) نخواهد با این نهاد بین المللی همکاری کند دو پیام برای جهان ارسال کرده است: اول آنکه ایران خود تروریست است که حاضر نیست مانع تامین مالی فعالیت های تروریستی شود. دومین پیام که بسیار خطرناک است اعلام این موضوع است که گروه های آزادی بخش و مبارزی مانند حماس و حزب الله فعالیت های تروریستی دارند و ایران برای حمایت از این فعالیت ها حاضر نیست با قوانینی که مانع پولشویی است همراهی کند. درعمل ما با تن ندادن به استانداردسازی فعالیت های بانکی خود تروریست پنداری کرده و برای جهان خود تروریست نمایی می کنیم.

3- آیا FATF مانع فعالیت های سپاه پاسداران خواهد شد؟
در این زمینه باید این سئوال را مطرح کرد، آیا تحریم های بانکی آمریکا در این سال ها مانع فعالیت های برون مرزی سپاه شده است؟ پاسخ به این سوال به طور قطع منفی است، اگر فعالیت های سپاه محدود شده بود، سردار سلیمانی نمی توانست داعش را زمینگیر کند، بنابراین زمانی که تحریم های بین المللی شدید آمریکا نتوانسته است تبادلات مالی لازم برای فعالیت های برون مرزی سپاه را مشکل کند، اجرای استانداردهای FATF هم نمی تواند مانع این تبادلات باشد.

4- آیا FATF به آمریکا برای افزایش فشار تحریم ها کمک می کند؟
افزایش فشار تحریم ها از سوی آمریکا تنها از طریق در اختیار داشتن سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی SWIFT) که ناظر بر تبادلات دلاری در جهان است ممکن می شود و در حال حاضر این اتفاق افتاده و امکان تبادلات دلاری از ایران سلب شده است و FATF هیچ مورد تازه ای به این موقعیت اضافه نمی کند.
ایران برای آن که بتواند از تله دلاری تحریم های آمریکا عبور کند در این سال ها تلاش کرده است تا تبادلات تجاری خود را با ارزهای محلی و غیردلار انجام دهد ولی به دلیل آن که بانک های ایرانی استانداردهای FATF را رعایت نمی کنند، بانک های کشورهای عضو این گروه نمی توانند با آنها تبادل مالی و پولی داشته باشند بنابراین فرصت ایران برای تبادلات غیردلاری و دور زدن تحریم های آمریکا از بین می رود. چنانچه دولت های اروپایی برای تبادل یورویی با طرف ایرانی ابراز تمایل کرده اند ولی حتی بانک های کوچک اروپایی که با آمریکا تبادل پولی ندارند به دلیل استاندارد نبودن بانک های ایرانی امکان تبادل مالی با ایران را ندارند.

5- آیا استانداردهای FATF می تواند به نظام بانکی ایران کمک کند؟
همانطور که اشاره شد از تصویب قوانین مقابله با پولشویی در ایران نزدیک به یک دهه می گذرد ولی به چند دلیل این قوانین هنوز در داخل کشور به درستی اجرا نشده است. اول آن که موسسات غیر مجاز پولی در این سال ها حاضر به شفاف سازی ترازنامه های خود نبوده اند (نتیجه عملکرد آنها بحران پولی در کشور بود).
دوم بانک های رسمی نیز به خاطر هزینه بر بودن این اجرای کامل قوانین در این سال ها تنها بخش هایی را به اجرا گذاشته اند (نتیجه کاهش نظارت بانک مرکزی در بانکها و بحران پولی امروز در کشور است ). سوم زیر ساخت های فنی و یکپارچه ای که نیاز زیربنایی قوانین ناظر بر پولشویی است، در کشور به طور کامل فراهم نشده بود و بخش هایی که بر عهده بانک های خصوصی بوده است بنا به دلایل قبلی به کندی فراهم یا آماده سازی شده است.
اما اگر ایران استانداردهای لازم برای پیوستن به FATF را بپذیرد، سیستم بانکی به خودی خود مجبور به تسریع در اجرای قوانین پولشویی خواهد شد زیرا هر بانکی که نتواند این استانداردها را اجرایی کند به خودی خود از تبادلات مالی خارجی محروم و مشتریان خود را از دست می دهد.

6- پیوستن به FATF به معنی اعتماد به اروپا و آمریکاست؟
بحث برجام و FATF از هم جداست، برجام توافقی بین ایران و 1+5 است که خروج آمریکا توسط همه کشورهای دنیا مورد انتقاد قرار گرفت، اما FATF در واقع شبکه ای متشکل از 204 صلاحیت قضایی مستقل ازجمله برخی سازمان های منطقه ای و بین المللی که استانداردهایی را بین خود وضع کرده اند و از کشورهای دیگر درخواست می کنند که در صورت علاقمندی به برقراری روابط عادی بانکی و مالی با اعضای این شبکه باید استانداردهای مورد توافق این گروه را بپذیرند. در حال حاضر حتی عراق و سوریه نیز درحال پیوستن به این پیمان هستند و حضور ایران در آن به معنی پذیرش یا عدم پذیرش وعده های آمریکا و اروپا نیست و تنها بهانه طرف اروپایی را برای انجام مبادلات بانکی را از آنها خواهد گرفت.

7- آیا اجرای قوانین FATF امنیت کشور را به خطر می اندازد؟
ارائه اطلاعات از سوی سیستم بانکی براساس استاندارهای FATF به طرف های خارجی بدون اجازه نهادهای ناظر و امنیتی داخلی ممکن نیست و هیچ شخص یا نهادی حق ارائه اطلاعات به طرف های خارجی مگر در موارد مبارزه با جرائم مالی و با مجوز نهادهای نظارتی مطابق قانون ندارد. مرکز اطلاعات مالی که از 10 سال پیش در کشور فعالیت می کند، اطلاعات مالی را از بانک ها و سایر دستگاه ها و مؤسسات مرتبط جمع آوری کرده، منطبق با قانون تجزیه و تحلیل کرده و در صورت احراز ارتکاب جرم، مراتب رابرای شروع تحقیقات کیفری و صدور حکم به قوه قضاییه اعلام می کند. هیچ امکانی نه در قوانین قبلی و نه در قوانین جدید برای انتقال اطلاعات کشور به طرف های خارجی خارج از رویه های قانونی وجود ندارد و نهادهای نظارتی بشدت با هرگونه اهمال برخورد می کنند.

8- آیا پس از پیوستن ایران به FATF عربستان می تواند مانع خروج ایران از لیست سیاه این توافق شود؟
شورای تصمیم گیری این نهاد متشکل از 35 دولت عضو و دو سازمان منطقه ای است. عربستان عضو ناظر این نهاد است و در روند تصمیم گیری دخالتی ندارد البته این به معنی تلاش نکردن عربستان برای ایجاد مانع برای ایران نیست ولی تلاش این کور هم نباید مانع تلاش ایران برای رفع محدودیت ها باشد.

9- آیا تعریف تروریسم می تواند در FATF برای ایران مشکل ساز باشد؟
تعریف تروریسم کمابیش در همه کشورها و اسناد بین المللی ماهیت مشابهی دارد. تنها گروه کشورهای اسلامی یک استثناء دارند و آن که فعالیت های ملل تحت استعمار و اشغال خارجی است که نباید در زمره اعمال تروریستی محسوب شود. غیر از این استثناء، مشکل جامعه بین المللی امروز بیشتر در تعیین مصادیق تروریسم هست که هر کشور سلیقه خود را اعمال می کند و به همین دلیل کشورها فهرست های ملی افراد و سازمان های تروریستی مختص به خود را دارند. آمریکایی ها با استفاده از نفوذ و قدرت رسانه ای خود درصدد القای فهرست تروریستی خود به دیگر کشورها هستند. این امر صرفا برای تامین منافع آمریکاست و نباید طوری وانمود شود که تصمیمات یکجانبه آمریکا برای همه جنبه الزام آور دارد.هر کشوری محق است که شروط خود را برای تعیین مصادیق تروریسم داشته باشد. کنوانسیون کشورهای اسلامی در موضوع مقابله با تروریسم این شرط را به روشنی در متن خود لحاظ کرده است. در سایر کنوانسیون ها هم ایران مانند سایر کشورها حق شرط های خود را ملحوظ نموده است. این شروط همراه با الحاق به اسناد بین المللی نزد امین معاهده تودیع می شوند و در روابط بین اطراف معاهده لازم الاتباع است.

10- آیا دولت با پذیرش FATF قانون اساسی را زیر پا گذاشته است؟ (به مواد 77 و 125 قانون اساسی استناد می شود)
برنامه اقدام ایران مانند همه کشورهایی که برنامه اقدام ذیل این نهاد داشته و دارند، مجموعه ای از تدابیر اجرایی برای رفع کاستی های فنی از جمله آموزش پرسنل و تقویت مرکز اطلاعات مالی است. دولت جمهوری اسلامی ایران خود را ذیل قانون اساسی کشور به این برنامه متعهد کرده است. بخش مهم این برنامه اقدام، اصلاح دو قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم است که کاملا در حیطه اختیارات قوه مقننه است و دولت در این خصوص به جز تهیه و ارائه لایحه پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی منطبق با نیازهای کشور، مسئولیت دیگری نداشته است. این رویه ارائه تعهد برای اجرای برنامه اقدام در مورد همه دولت ها صادق است. همچنین در مورد کشورمان هماهنگی های لازم بین قوای کشور از طریق نهادهای عالی نظارتی مستمرا در جریان بوده است.

11- FATF مانع تبادلات نهادهای امنیتی کشور است؟
مجموعه تدابیر نظارتی بر اساس قوانین داخلی و منطبق با استانداردهای بین المللی اجرایی علیه مجرمین مالی اعمال می شود و در این خصوص هیچگونه محدودیتی بر هیچ فرد و نهاد دولتی و حکومتی اعمال نشده و نخواهد شد.

12- پیوستن به FATF مانع کمک ایران به حزب الله و نیروهای مقاومت سوریه می شود؟
دولت سوریه خود برنامه اقدام مرتبط با کشور خود را به صورت کامل اجرا کرده است. عراق هم در تیرماه گذشته پس از اجرای کامل مفاد برنامه اقدام توصیه شده از سوی FATF، روابط خود را با این نهاد عادی کرد. همانگونه که مکرر توضیح داده شد، فهرست ملی تروریسم هر کشور منطبق با معیارهای هر دولتی تهیه شده و فهرست اجماعی ملل متحد تنها شامل افراد و جریان های تروریستی وابسته با طالبان، القاعده و داعش می باشد. برچسب تروریستی به هر گروه دیگری اقدامی یکجانبه و برای دولت های دیگر بلااعتبار است. ضمن اینکه دامن زدن به اینکه جریان های مقاومت در شمول تروریسم قرار دارند اقدام بخردانه ای نیست.

13- آیا ایران برای پیوستن به FATFمجبور به پذیرش شرایط محرمانه چهار صفحه ای شده که به ایران دیکته کرده اند؟
گروه ویژه اقدام مالی، معیارهای ارزیابی یکسانی برای همه کشورها دارد و این معیارها را در مورد دولت هایی که قصد همکاری برای اجرای استانداردهای آن را دارند، اعمال می کند. در ارزیابی از وضعیت کشورها مجموعه نقاط ضعف قانونی و اجرایی و کاستی های موجود در قالب برنامه اقدام به کشور مربوطه اعلام می شود.
بدلیل این که وضعیت هر کشوری متفاوت است، برنامه های اقدام هم منطبق با ارزیابی های فنی، تفاوتهایی باهم دارند. لیکن ماهیت همه برنامه های اقدام، جرم انگاری پولشویی و تامین مالی تروریسم و اطمینان از وجود بسترهای قانونی در هر کشور برای مقابله با این جرائم است.

14- با وجود تحریم های ثانویه خروج ایران از لیست سیاه FATF بی فایده است؟
تحریم های یک جانبه آمریکا بخش مهمی از محدودیت ها علیه نظام بانکی و مالی را تشکیل می دهد. اما فقدان تعامل ایران با گروه ویژه اقدام مالی به معنای بستن همه منافذ تعامل با دولت هایی است که تحریم های آمریکا را رعایت نمی کنند. تحریم های آمریکا ممکن است دچار شدت یا افول شوند لیکن محدودیت های ناشی از FATF بصورت اصولی و فراگیر تا زمان عادی شدن روابط کشورمان با این نهاد، پابرجا خواهد بود.
مضافا اینکه با توجه به تلاش های بسیار سنگین آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان برای جلوگیری از عادی شدن وضعیت کشورمان با این نهاد، کاملا محرز است که آنها وضعیت جاری را بهترین ابزار مقابله با کشورمان می دانند و این موضوع مکمل تحریم های یکجانبه آمریکاست. هرگونه تاخیر در اجرای کامل برنامه اقدام به منزله مساعدت به دشمنان برای ایجاد محدودیت های بیشتر می باشد.

15- آیا با پذیرش FATF ایران ملزم به همکاری قضایی با آمریکا و مسترد شدن محکومین (از اتباع ایرانی) خواهد بود؟
بحث استرداد مجرمین یک موضوع حقوقی بسیار حساس برای همه کشورها است. جمهوری اسلامی ایران مطابق هیچ قانون داخلی و سند بین المللی ملزم به مسترد کردن اتباع خویش به کشورهای دیگر نیست. در این زمینه حتی کوچک ترین ابهامی برای دستگاه های تصمیم گیر در این خصوص بویژه قوه قضاییه وجود ندارد. هر اظهار نظری در این خصوص حاکی از دانش بسیار اندک از مبانی اولیه حقوقی و قانونی کشور است.

16- با پذیرش FATF بانک های غربی با ایران همکاری خواهند کرد؟
بیشترین تاکید بر لزوم عادی سازی وضعیت کشورمان با این نهاد از سوی کشورهای غیرغربی و همسایگان و طرف های عمده تجاری کشورمان بوده است که بارها به صراحت نام برده شده اند از جمله دو شریک عمده تجاری چین و روسیه در دیدارها در سطوح مختلف بر ضرورت این امر تاکید کرده اند. رفع نواقص فنی مطابق با استانداردهای FATF بهانه های فنی را از طرف های تجاری کشورمان می گیرد و البته بهانه از بانک های غربی هم گرفته می شود ولی در صورت انجام تبادلات با کشورهای همسایه و غیرغربی همکاری بانک های اروپایی دیگر از درجه اهمیت بالایی برخوردار نخواهد بود.

17- پذیرش FATF مانع دور زدن تحریم ها توسط ایران می شود؟
دور زدن تحریم ها، فروش نفت، تحصیل منابع درآمدی نفت، تسهیل تجارت کشورمان با سایر کشورها و تامین بودجه سالانه دولت بر عهده دولت است و مطمئنا دولت چنین اراده ای ندارد که روش های رسیدن به این اهداف را مختل نماید. هیچ یک از اقدامات مندرج در برنامه اقدام کشورمان به اهداف دولت در این زمینه خدشه ای وارد نمی کند. ضمن اینکه برخی روش های پیشنهادی بین المللی با همکاری دولت های دیگر، تنها با عادی شدن وضعیت ایران نزد FATF قابل اجرا شدن می باشد. در سال های اخیر دولت های تحت تحریمی همچون روسیه، کوبا، ونزوئلا و سوریه برنامه اقدام خود را اجرا کرده اند و وضعیت آنها نزد این نهاد عادی شده است.

18- برای عضویت FATF اطلاعات صرافی ها باید گزارش شود؟
این موضوع همچنان که در اطلاعیه چهارم مهرماه وزارت اقتصاد آمده ، کذب محض است. اطلاعات هیچ صرافی به هیچ طرفی داده نشده و اصولا این موضوع در برنامه اقدام FATF جایی ندارد. تکرار این اتهام قابل پیگرد قانونی است.
سیام**2021**1336

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اقدام قانونی ایران در مقابله با نقض مقررات بین المللی دریایی انگلیسی ها

جدال دیپلماتیک تهران و لندن بر سر توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق این بار با توقیف یک نفتکش انگلیسی در آب‌های تنگه هرمز ابعاد تازه‌ای یافت. جمعه شب یک نفتکش بریتانیایی موسوم به «استنا ایمپرو» در تنگه هرمز توقیف شد. همزمان برخی گزارش‌ها از آن حکایت می‌کرد که نفتکش دیگری تحت عنوان «مصدر» با پرچم لیبریا که در اختیار بریتانیاست در خلیج فارس به سوی بندر لنگه ایران تغییر مسیر داده است که این خبر در همان ساعات اولیه تکذیب و اعلام شد که این نفتکش به مسیر خود به سمت عربستان سعودی ادامه داده است.

بنا به گفته «الله مراد عفیفی پور» مدیر کل بنادر و دریا نوردی هرمزگان، پس دریافت گزارش هایی مبنی بر نقض قوانین بین المللی دریانوردی و عدم تمکین و پاسخ شناور مذکور نسبت به تماس های صورت گرفته، نفتکش انگلیسی با هماهنگی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سمت لنگرگاه در بندر عباس هدایت شد تا ابعاد مختلف حادثه توسط کارشناسان بنادر و دریانوردی هرمزگان به دقت بررسی شود.

پیرو این اتفاقات، بررسی زوایای مختلف این رویداد، امروز (۳۰ تیرماه) مورد توجه رسانه‌های داخلی قرار گرفته است.

به گزارش گروه نشریات خبری، بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا نشان دهنده توجه ویژه این رسانه‌ها نسبت به موضوع است.

رسانه‌های اصلاح طلب در گزارش‌های خود اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیسی را در پاسخ توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» و تاوان اقدام غیرقانونی انگلیسی‌ها ارزیابی کردند. این طیف رسانه‌ای به تماس تلفنی وزرای خارجه ایران و انگلستان، اظهارات معاون وزیر دفاع انگلیس درباره توقیف نفتکش انگلیسی، درخواست مالک نفتکش توقیف‌شده بریتانیایی برای دیدار با خدمه این کشتی و راهبرد ایران مقابل اقدامات بریتانیا نیز توجه نشان دادند.

رسانه‌های اصولگرا نیز توقیف نفتکش انگلیسی را اقدام متقابل و عکس‌العمل تلافی‌جویانه کشورمان در قبال توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق دانسته و مطرح کردن تخلفات سه‌گانه نفتکش انگلیسی از مقررات دریایی را نادیده گرفتن حق قانونی اقدام متقابل برای جمهوری اسلامی تلقی کرده‌اند.

از سوی دیگر رسانه‌های این جریان سیاسی به محورهای دیگری چون سردرگمی انگلیس در برابر اقدام ایران، عدم همراهی آمریکا با انگلیس در جریان توقیف کشتی انگلیسی، چرایی و چگونگی توقیف نفتکش انگلیسی و انتشار فایل صوتی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی پرداخته است.

را مورد توجه قرار دادند.

رسانه‌های اصلاح طلب

برخی عبارت‌های کانونی در رسانه‌های منسوب به اصلاح طلبان پیرامون این موضوع عبارتند از: اقدام ما یک اقدام در سطح ماموریت‌های بین المللی است و قانونی بوده و حق ماست؛ اقدام ایران بر اساس درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی با توجه به تخلف کشتی انگلیسی از مقررات صورت گرفته است؛ گریس ۱، هیچ تخلف دریانوردی نداشته و مالک و فلگ (پرچم) و چارتر کننده و محموله و مدارک آن، هیچ نقصی ندارند؛ اگر قرار بر توقیف بی‌دلیل باشد، پس هر یک از این تنگه‌های مهم به محلی برای منازعات گسترده تبدیل می‌شوند.

مقابله به مثل ایران با توقیف نفتکش انگلیسی

روزنامه آرمان در بخشی از گزارش خود با عنوان "تاوان اقدام غیرقانونی انگلیسی‌ها"، نوشت: این ماجرا بعد از آن اتفاق می‌افتد که انگلستان با رفتار غیرقانونی حاضر نشد با زبان دیپلماسی نفتکش ایرانی را آزاد کند. گاردین روز شنبه نوشت که دیپلمات‌های انگلیسی متوجه بودند که توقیف نفتکش گریس ۱ حامل نفت ایران، عواقبی را در پی خواهد داشت لذا ادعای توقیف آن به بهانه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه چندان محلی از اعراب ندارد. گاردین در پایان این گزارش توقیف نفتکش «استنا ایمپرو» انگلیس را برون داد تصمیم این کشور برای توقیف نفتکش ایرانی گریس ۱ معرفی کرد و افزود: این تحولات دیپلمات‌های انگلیسی را به اندیشه وا می‌دارد که آیا در رابطه با عواقب توقیف نفتکش ایرانی قضاوت درستی انجام داده‌اند یا خیر.

«اگر انگلیس مجاز است برای اجرای قوانین تحریمیِ اتحادیه اروپا علیه یک دولت «غیر عضو اتحادیه»، در آبراه‌های بین‌المللی نفتکش توقیف کند، ایران نیز قطعاً مجاز است برای اجرای «قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی» در نزدیکی سواحل خود نفتکش انگلیسی توقیف کند». به نظر می‌رسد اقدام اخیر ایران، تبعات سنگینی در جامعه جهانی نداشته باشد و موضوع در نهایت با آزادسازی همزمان دو نفتکش از سوی ایران و انگلستان ختم شود.

روزنامه آفتاب یزد نوشت: جمعه شب یک خبر به طور کلی ورق بازی را در منطقه تغییر داد. خبر این بود: «ایران کشتی انگلیسی حامل نفت را توقیف کرده است.»

ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: عصر (جمعه ۲۸ تیر ) یک فروند نفتکش انگلیسی با نامstena" impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

«محمد کاظمی» نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی در این خصوص با بیان اینکه حتی این نفتکش مشکوک به حمل کالای قاچاق بوده است در این‌باره به آفتاب یزد می‌گوید: مقررات بین المللی این اجازه را به نیروهای مسلح ما در خلیج فارس می‌دهد که این اقدام را انجام بدهیم. ممکن است انگلیس این تصور را بکند که اقدام ما یک اقدام تلافی جویانه است اما چنین چیزی نیست و این اقدام یک اقدام در سطح ماموریت‌های بین المللی است و قانونی بوده و حق ماست.

وی درباره اینکه این اقدام ایران تبعات حقوقی خاص بین المللی برای ایران نخواهد داشت، می‌گوید: ما بر اساس مدارک بین المللی و آنچه که مقررات حکم می‌کند عمل کردیم اینکه یگان‌های مسلح هر کشوری حق دارند با ورودهای غیرقانونی به دریا برخورد کنند ایران هم بر این اساس دست به این کار زد. کما اینکه در سایر کشورها نیز ما شاهدیم که قانونی یا غیر قانونی توقیف کشتی‌ها را داشته‌ایم.

کاظمی در پاسخ به این سوال که آیا توقیف کشتی‌های نفتی انگلیسی فشارهای بین المللی بر ایران را افزایش نخواهد داد؟ اظهار می‌کند: ما بر اساس وظیفه مان عمل می‌کنیم. حتی اگر فشارهای بین المللی بر ما افزایش یابد. اما اکنون دو نگاه نسبت به بعد از توقیف کشتی انگلیسی وجود دارد؛ نگاه اول اینکه انگلیس از هم اکنون در قبال نفتکش ایرانی توقیف شده خصمانه عمل کرده و دوم اینکه این عمل ایران به آزادی کشتی توقیف شده حامل نفت کشورمان و در یک معادله کشتی به کشتی کمک خواهد کرد؟ درباره این موضوع وقتی از این نماینده مجلس سوال می‌کنیم، می‌گوید: بیشترین خشونت‌ها و فشارها را آمریکا و اروپا همین الان نیز وارد می‌کنند.انگلیس نیز از همان ابتدا همراه با آمریکا علیه ما اقدام می‌کرده و توقیف کشتی حامل نفت ایران نیز این موضوع را ثابت کرد.

تماس تلفنی وزرای خارجه ایران و انگلستان

روزنامه شرق در گزارشی به گفت و گوی تلفنی وزرای خارجه ایران و انگلستان که در پی توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه اتفاق افتاد، پرداخت و نوشت: در این گفت‌وگو، محمدجواد ظریف تأکید کرد برخلاف اقدام غیرقانونی انگلیس در توقیف کشتی حامل نفت ایران، اقدام ایران بر اساس درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی با توجه به تخلف کشتی انگلیسی از مقررات صورت گرفته است و باید از مجاری حقوقی و قانونی پیگیری شود. طرفین در این گفت‌وگو بر یافتن راه‌حل‌های قانونی و پرهیز از افزایش تنش تأکید کردند. جرمی هانت نیز در حساب توییتر خود درباره این تماس توضیح داد: «در گفت‌وگو با وزیر خارجه ظریف، یأس خود را ابراز کردم، از اینکه (او) یکشنبه گذشته به من اطمینان داد ایران خواهان کاهش تنش‌هاست، اما اکنون برخلاف آن عمل کرده است». هانت افزود: اگر به دنبال راه‌حل هستیم، باید دست به عمل بزنیم، نه حرف. کشتیرانی انگلیس باید مورد محافظت قرار گیرد و چنین نیز خواهد شد».در آخرین ساعات روز جمعه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز خبر داد.

اظهارات معاون وزیر دفاع انگلیس درباره توقیف نفتکش انگلیسی

به گزارش تارنمای انتخاب به نقل از خبرگزاری فارس، «توبیاس الوود» معاون وزیر دفاع انگلیس روز یکشنبه در واکنش به توقیف یک نفتکش متخلف این کشور توسط ایران گفت باید راه حلی برای این مسئله یافت. وی همچنین اذعان کرد که لندن از توان کافی برای محافظت از تمام کشتی‌های تجاری خود، برخودار نیست.

الوود که با شبکه «اسکای نیوز» صحبت می‌کرد، گفت: «مسئولیت نخست و مهمترین مسئولیت ما، اطمینان از یافتن راهکاری برای این مسئله‌ای است که اکنون در ارتباط با این کشتی با آن روبرو هستیم. تا اطمینان حاصل کنیم که کشتی‌های تحت پرچم بریتانیا با امنیت در این آب‌ها فعالیت کنند. بعد باید به تصویر گسترده‌تر بنگریم.»

الوود در بخش دیگری از مصاحبه، این اتهام را که لندن در دفاع از نفتکش انگلیسی مرتکب قصور شده است، رد کرد. او با بیان اینکه روزانه سه یا چهار کشتی تجاری انگیسی از تنگه هرمز عبور می‌کنند، گفت: «اینکه تک تک کشتی‌ها اسکورت شوند، غیرممکن است.»

درخواست مالک نفتکش توقیف‌شده بریتانیایی برای دیدار با خدمه این کشتی

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، استنا بالک، شرکت مالک نفتکش توقیف‌شده در تنگه هرمز، اعلام کرد که خود را برای ارسال درخواست رسمی برای دیدار با ۲۳ نفر خدمه این نفتکش آماده می‌کند.

در بیانیه این شرکت آمده است: «بیمه‌کنندگان ما با رئیس امور بنادر بندر عباس در ارتباط بوده و آن‌ها اطلاع داده‌اند که خدمه این نفتکش در سلامت قرار دارند.»

این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقام‌های ایران خواسته‌اند که درخواستی رسمی برای دیدار با خدمه این نفتکش ارسال شود.

استنا بالک همچنین اعلام کرد که خدمه این نفتکش اهل هند، روسیه، لاتویا و فیلیپین هستند.

راهبرد ایران مقابل اقدامات بریتانیا

«علیرضا اکبری» کارشناس ارشد مسائل استراتژیک درباره توقیف نفتکش گریس ۱ در تنگه جبل الطارق و راهبرد ایران مقابل اقدامات بریتانیا به خبرآنلاین گفت: طبعاً محکم‌ترین اقدام، پیگیری حقوقی است. اقدامات سیاسی و روشنگری افکار عمومی و افزایش آمادگی میدانی در عرصه اقدام، نیز مکمل‌های عرصه حقوقی هستند. برخی منابع مشکوک خبری، در نخستین ساعات توقیف کشتی، سعی کردند که یک جو و جریان منحرف خبری با عنوان «محموله غیر قانونی»، برای کشتی ایجاد کنند، اما، موفق نشدند. گریس ۱، هیچ تخلف دریانوردی نداشته و مالک و فلگ (پرچم) و چارتر کننده و محموله و مدارک آن، هیچ نقصی ندارند. ایران حق دارد تمام خسارات ناشی از توقیف و توقف و دموراژ کشتی را از مسبب این توقیف مطالبه کند. حتماً چارتر و مالک محموله، اقداما ت قانونی را از طریق مجاری مربوط و نیز شرکت بیمه کننده کشتی، دنبال کرده‌اند. اما، مهمتر از این کشتی، «رویه» و رویکردی است که ممکن است ادامه یابد.

اگر قرار باشد هر کشور میزبان یا همجوار گذرگاه‌های حساس، چنین رویه‌ای را اتخاذ کند، سطح تنش و برخورد، در تمام آبراه‌ها بشدت افزایش می‌یابد. به عنوان نمونه، بیش از ۵۰ هزار شناور، در طول سال از تنگه هرمز عبور می‌کنند (شامل بیش از ۱۵ هزار کشتی اقیانوس پیما)، بیش از ۱۴ هزار شناور از کانال پاناما، و بیش از ۱۷ هزار کشتی از کانال سوئز، در طول سال عبور می‌کنند. اگر قرار بر توقیف بی‌دلیل باشد، پس هر یک از این تنگه‌های مهم به محلی برای منازعات گسترده تبدیل می‌شوند.

رسانه‌های اصولگرا

برخی عبارت‌هایی که در رسانه‌های منتسب به این طیف سیاسی پیرامون این موضوع به کار رفته از این قرار است: هراس افکنی محافل سیاسی رسانه‌ای غربی و برخی جریانات داخلی نسبت به تبعات اقدام متقابل ایران و واکنش احتمالی انگلیس و آمریکا؛ توقیف نفتکش انگلیسی اقدام متقابل و عکس‌العمل تلافی‌جویانه کشورمان در قبال توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق بوده است؛ رسانه‌های خبری اقدام ایران را اقدامی در راستای تلافی اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق تفسیر کردند؛ موضوعی که مقامات ایرانی آن را تأیید نکرده و رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی را عامل توقیف آن اعلام می‌کنند؛ انگلیس به سبب اقدامی که علیه نفتکش ایرانی داشته در مجاب کردن دیگر کشورها علیه ایران، کار سختی در پیش خواهد داشت.

توقیف نفتکش ایران توسط انگلیسی‌ها

- تارنمای مشرق نیوز در مطلبی با عنوان "پشت‌پرده گروگانگیری نفتکش ایران توسط انگلیسی‌ها" می‌نویسد: حدود ۶۰ میلیون بشکه از تولید روزانه ۱۰۰ میلیون بشکه‌ای نفت در جهان توسط کشتی‌ها از مبادی تولید به پالایشگاه‌ها جابجا می‌شود؛ به همین دلیل یکی ازگلوگاه‌های امنیت انرژی جهان متعلق به نفتکش‌های دریایی است که هرگونه خلل در حمل و نقل ضررهای سنگینی را برای کشورهای تولید کننده و مصرف کننده در پی دارد. … با توجه به نقش مهم نفتکش‌های ایران در دور زدن تحریم‌ها، به نظر می‌رسدکشورهای غربی در همنوایی با آمریکا در تلاش هستند تا امنیت حمل نفت توسط این ناوگان را زیرسوال ببرند.

"محمد خجسته" کارشناس انرژی با اشاره به اینکه برگ برنده ایران در دور زدن تحریم‌ها ناوگان نفتکش بوده است، گفت: طی ۴۰ سال اخیر که کشورمان با همه‌گونه تحریم نفتی مواجه بوده است این ناوگان هم در بحث ذخیره‌سازی روی آب و هم صادرات نفت به کمک آمده است؛ از آنجا که شرکت‌های کشتیرانی حاضر به ورود به بنادر ایران نیستند، شرکت ملی نفت به مشتریان نفت ایران پیشنهاد استفاده از نفتکش‌های ایرانی را می‌دهد که بر همین اساس، بیشتر نفت کشور توسط نفتکش‌های ایرانی جابجا می‌شوند.

وی با تاکید بر نقش مهم نفتکش‌های ایرانی، موضوع توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس را توطئه دشمن برای عقیم کردن این نقطه قوت دانست و اظهار داشت: غربی‌ها که نتوانستند با تحریم میزان صادرات نفت ایران را به صفر برسانند حالا روی تضعیف ناوگان نفتکش ایران متمرکز شده‌اند و قصد دارند با توقیف و گروگانگیری نفتکش‌های ایرانی، این ابزار مهم را از دسترس ایران خارج کنند.

چرایی و چگونگی توقیف نفتکش انگلیسی

- تسنیم می‌نویسد: "الله مراد عفیفی‌پور" مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، در خصوص آخرین وضعیت نفتکش توقیف شده انگلیسی اظهار داشت که نفتکش هم اکنون در لنگرگاه بندرعباس است و ما در حال ارزیابی وضعیت هستیم تا بتوانیم نیروهای بازرسی را جهت ارزیابی از شرایط نفتکش انگلیسی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه این نفتکش ۲۳ خدمه از کشورهای هند، روسیه و لتونی دارد در بیان دلایل توقیف این نفتکش تصریح کرد: این نفتکش باعث بروز حادثه‌ای شده و باید نسبت به آن پاسخگو می‌بود و اعلام می‌کرد که این حادثه چه بوده اما این اتفاق نیفتاده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان اینکه نفتکش به ارتباط مراجع ذیربط در رابطه با این حادثه پاسخ نداده است تاکید کرد: پس از این عدم پاسخگویی، نفتکش مسیر خود را به گونه‌ای تغییر داد که باعث ایجاد خطر در مسیر تردد سایر شناورها شده بود.

کیهان در گزارش خبری تحلیلی خود درباره توقیف نفتکش انگلیسی «استنا امپرو» در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران می‌نویسد: سردار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تشریح چرایی و چگونگی توقیف نفتکش انگلیسی در عصر جمعه (۲۸ تیر) در تنگه هرمز، اظهار کرد که نفتکش انگلیسی استنا امپرو تحت اسکورت ناوچه جنگی بریتانیایی بر خلاف قوانین و مقررات دریانوردی دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش و به‌جای حرکت به سمت ورودی خلیج‌فارس در تنگه هرمز از مسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود که پس از بی‌توجهی به هشدارها و تذکرات یگان دریایی سپاه و حتی مقاومت و نیز دخالت ناوچه جنگی نیروی دریایی سلطنتی انگلستان و به پرواز در آوردن ۲ فروند بالگرد و تلاش برای بازداشتن تکاوران دریایی سپاه از اجرای مأموریت خود، با قاطعیت و سرعت عمل نیروهای خودی متوقف و جهت بررسی‌ها و اقدامات لازم قانونی به لنگرگاه ساحلی هدایت شد.

کیهان می‌افزاید: گرچه محافل سیاسی و رسانه‌ای سعی داشتند بدون اشاره به نقش انگلیس در شروع ماجرا، جمهوری اسلامی را به تنش آفرینی در منطقه خلیج فارس متهم کنند، غافل از این‌که اقدام ایران در راستای مقابله به مثل با اقدام انگلیس در توقیف نفتکش «گریس ۱» در تنگه جبل‌الطارق هم دارای مبنا و قاعده در حقوق بین‌الملل است.

این روزنامه در بخش دیگری از این گزارش آورده است: نکته قابل تامل این‌که در حالی که پیشتر نیز مقامات عالیرتبه کشورمان صراحتاً هشدار داده بودند که اقدام دزدی دریایی انگلیس در مدیترانه را تلافی خواهند کرد و محافل سیاسی رسانه‌ای غربی و متأسفانه برخی جریانات داخلی سعی داشتند با تبلیغات وسیع و پروپاگاندا، نسبت به تبعات اقدام متقابل ایران و واکنش احتمالی انگلیس و آمریکا هراس‌افکنی کنند، اما از همان ساعات ابتدایی تحولات شاهد واکنش محتاطانه و انفعالی از سوی این دو کشور بودیم و در عمل کاری از انگلیس و آمریکا برنیامد.

اقدام متقابل و عکس‌العمل تلافی‌جویانه ایران در قبال توقیف نفتکش ایرانی

- حسین شریعتمداری در کیهان نوشت: شاید برخی از مسئولان محترم کشورمان آنچه را که در این وجیزه آمده است «تندروی»! قلمداد کنند ولی نکته مورد اشاره در آن «حق قانونی» جمهوری اسلامی ایران است که در «حقوق بین‌الملل» نیز به رسمیت شناخته شده است.

توضیحات مقامات مسئول کشورمان بی‌آنکه بخواهیم می‌تواند سمت و سو و رنگ و بوی انفعال داشته باشد! و این تلقی ناخواسته را پدید آورد که چنانچه نفتکش انگلیسی سه تخلف یاد شده را مرتکب نشده بود، می‌توانست به آسانی از تنگه هرمز عبور کند و با توقیف از سوی نیروی دریایی سپاه روبرو نشود! و حال آنکه توقیف نفتکش انگلیسی اقدام متقابل و عکس‌العمل تلافی‌جویانه کشورمان در قبال توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق بوده است.

بنابراین اگر نفتکش انگلیسی تمامی قوانین و مقررات بین‌المللی دریانوردی را نیز بی کم و کاست و مو به مو رعایت کرده بود بازهم باید از سوی نیروی دریایی سپاه توقیف می‌شد. وقتی درباره علت توقیف این نفتکش انگلیسی به تخلفات سه‌گانه آن از مقررات دریایی اشاره می‌کنیم انگار حق قانونی اقدام متقابل را فراموش کرده و نادیده گرفته‌ایم! و این برخورد چه بخواهیم و چه نخواهیم می‌تواند بوی انفعال داشته باشد!

- وطن امروز نوشت: دو هفته پس از توقیف غیرقانونی نفتکش حامل نفت ایران در جبل‌الطارق که به درخواست آمریکا و توسط انگلیس انجام شد و در شرایطی که روز گذشته اعلام شد توقیف این نفتکش یک‌ماه دیگر تمدید شده، عصر جمعه نیروی دریایی سپاه یک فروند نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرد.

به گزارش این روزنامه، پنجشنبه و جمعه گذشته تنگه هرمز و خلیج‌فارس کانون اخبار و تحولات بین‌المللی بود. شروع این تحولات نیز با ادعای عجیب رئیس‌جمهور آمریکا بود که مدعی شد ناو آمریکایی «یواس‌اس باکسر» یک پهپاد ایرانی را سرنگون کرده است؛ ادعایی که خیلی زود توسط مقامات ارشد نظامی و دیپلماسی کشورمان تکذیب و ساعاتی بعد با انتشار تصاویر گرفته شده توسط پهپاد مورد ادعای ترامپ از همان ناو و چند کشتی آمریکایی دیگر بی‌اعتبار شد. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، تحقیر آمریکا در ماجرای انهدام پهپاد جاسوسی این کشور توسط نیروهای هوافضای سپاه موجب شد رئیس‌جمهور این کشور برای اعاده حیثیت دولت خود به طرح ادعای دروغ مذکور اقدام کند. حتی برخی رسانه‌های منطقه نیز این گزاره را مطرح کردند که ناو آمریکایی احتمالاً یک پهپاد اماراتی را سرنگون کرده است! در خلال همین تحولات و در حالی که چالش پهپاد میان مقامات دو کشور در جریان بود، خبر توقیف یک نفتکش انگلیسی توسط ایران به سرخط رسانه‌های بین‌المللی تبدیل شد. هرچند با توجه به اقدام غیرقانونی انگلیس در توقیف یک نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق و تداوم این رویه، انتظار پاسخ متقابل ایران در خلیج‌فارس وجود داشت.

- روزنامه جوان در مطلبی با عنوان "دلیران تنگه" نوشت: پس از آنکه یک نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز به دست سپاه پاسداران توقیف شد، بلافاصله شبکه‌ها و رسانه‌های خبری اقدام ایران را اقدامی در راستای تلافی اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق تفسیر کردند؛ موضوعی که مقامات ایرانی آن را تأیید نکرده و رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی را عامل توقیف آن اعلام می‌کنند.

دولت انگلیس با ابراز نگرانی از این مسئله به شرکت‌های کشتیرانی این کشور توصیه کرده به طور موقت از تردد در این منطقه خودداری کنند. وزیر خارجه انگلیس مدعی شده است که «اگر ایران نفتکش توقیف شده را آزاد نکند، با عواقب جدی روبه‌رو خواهد شد». فرانسه و آلمان هم در حمایت از لندن، خواستار آزادی این نفتکش شده‌اند، اما رئیس‌جمهور آمریکا تنها به این گفته بسنده کرد که با لندن دراین‌باره گفتگو خواهد کرد.

- صبح نو با تیتر "نفتکش در برابر نفتکش" نوشت: پس از توقیف غیرقانونی نفتکش جمهوری اسلامی در تنگه جبل‌الطارق به‌دست نیروهای گماشته انگلیس، همگان منتظر اقدام تلافی‌جویانه ایران بودند. وقتی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، درباره انتقام «عناصر مؤمن در جمهوری اسلامی» از انگلیس سخن گفتند، انتظارها به ساعت و دقیقه کشید. ۷۲ ساعت پس از خط‌ونشان رهبری برای دشمن، سپاه پاسداران انقلاب در اطلاعیه‌ای، توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز را اعلام کرد.

محفوظ ماندن حق مقابله به مثل برای ایران

- روزنامه سیاست روز با تیتر "آرامش خلیج فارس با توقیف قانون شکنان بریتانیایی" نوشت: مرزهای دریایی، زمینی و هوایی کشور برای قانون شکنان و متجاوزان نا امن است، این را هر کسی که حتی یکبار فکر تجاوز به کشور به سرش زده باشد به راحتی می‌تواند حس کند، همانطور که همه دشمنان جمهوری اسلامی ایران می‌دانند که «دوران بزن و در رویی» تمام شده است. بر همین اساس است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان متولی امنیت خلیج فارس، نفتکش‌های بریتانیایی که امنیت خلیج فارس را با اقدامات خلاف عرف بین المللی به خطر انداخته بودند، توقیف کرده است! اما برخی رسانه‌های معلوم الحال این اقدام قانونی ایران را با اقدام خلف قانون بریتانیا در توقیف نفتکش ایران در جبل الطارق مقایسه و تلاش دارند این اقدام ایران را مقابله به مثل بخوانند، در حالی که حق مقابله به مثل کردن هنوز برای جمهوری اسلامی محفوظ است.

ادعای «جرمی‌هانت» وزیر امور خارجه انگلیس

- جوان در بخشی از گزارش دلیران تنگه نوشت: وزیر امور خارجه انگلیس در ادعایی واهی توقیف نفتکش کشورش از سوی ایران را غیرقانونی و توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران به دست نیروهای انگلیسی را قانونی خواند و گفت که ایران مسیری خطرناک را انتخاب کرده است. جرمی‌هانت در مصاحبه با اسکای‌نیوز گفت: «از توقیف دو نفتکش در تنگه هرمز توسط ایران به شدت نگران هستیم و لندن تمام تلاش خود را برای آزادی این دو نفتکش به کار خواهد بست.» … ادعای بی‌اساس و مضحک غیرقانونی بودن توقیف نفتکش انگلیسی درحالی مطرح می‌شود که نیروهای انگلیسی دو هفته پیش یک نفتکش حامل نفت ایران را در جبل‌الطارق با ادعای اینکه مقصد آن سوریه بوده است، توقیف کردند و به‌رغم تلاش‌های دیپلماتیک ایران، تاکنون برای آزادی آن تلاشی نکرده‌اند. هرچند ایران در راستای مقابله به مثل اقدام به توقیف نفتکش انگلیسی نکرده است، اما پیش‌تر مقامات تهران اعلام کرده بودند که دزدی دریایی انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی، بی‌پاسخ نخواهد ماند. دولت انگلیس سعی دارد با سیاسی کردن توقیف نفتکش خود، با اجماع‌سازی جهانی، فشارها علیه تهران را افزایش دهد، اما انگلیس به سبب اقدامی که علیه نفتکش ایرانی داشته در مجاب کردن دیگر کشورها علیه ایران، کار سختی در پیش خواهد داشت.

سردرگمی انگلیس در برابر اقدام ایران

- خبرگزاری مهر در مطلبی با عنوان "انگلیس بر سر دوراهی تشدید فشار یا کاهش تنش" می‌نویسد: واکنش‌های منفعلانه لندن به اقدام ایران در توقیف نفتکش متخلف انگلیسی همچنان ادامه دارد به طوری که برخی افراد در بریتانیا از لزوم کاهش تنش و برخی دیگر از لزوم افزایش فشار سخن می‌گویند. … انگلیسی‌ها به واسطه اقدام ایران در توقیف نفتکش متخلف، آخر هفته پرتلاطمی را پشت سر گذاشته و به نوعی دچار سردرگمی شده‌اند به طوری که وزیر دفاع این کشور اقدام ایران را «خصمانه» توصیف کرده و در عین حال وزیر خارجه انگلیس گفته است لندن خواستار کاهش تنش‌ها با تهران است.... تنش بین ایران و انگلیس به ویژه از ۱۳ تیر و در پی توقیف یک ابرنفتکش به نام «گریس ۱»، حامل نفت ایران در آب‌های جبل‌الطارق شدت یافته است.

در بخش دیگری از این گزارش می‌خوانیم: چهره‌های تندرو در انگلیس در حالی از لزوم افزایش فشار بر ایران و حتی لزوم بازگشت تحریم‌های تهران سخن می‌گویند که اصلی‌ترین متحد آن‌ها یعنی آمریکا سال‌ها است این روش را به کار گرفته، اما به نتیجه دلخواه خود نرسیده است.

انگلیس و مقامات جبل‌الطارق که برای خوشایند آمریکا اقدام به توقیف گریس ۱ کرده‌اند اکنون در یک وضعیت بغرنج گرفتار شده‌اند و واشنگتن که به نوعی عامل تحریک آن‌ها برای توقیف گریس ۱ بوده، در خصوص توقیف نفتکش انگلیسی از سوی ایران به نوعی پشت لندن را خالی کرده است.

عدم همراهی آمریکا با انگلیس در جریان توقیف نفتکش

در بخشی از گزارش خبرگزاری مهر آمده است: انگلیس به‌طورسنتی متحد اصلی آمریکا در اروپا به‌حساب می‌آید. با این حال، این کشور در ماجرای توقیف نفتکش خود به دست ایران، موفق به همراه‌کردن آمریکا با خود نشد؛ موضوعی که به‌طورتلویحی می‌توان از واکنش سرد ترامپ به اقدام اخیر ایران متوجه‌اش شد. ترامپ که پیش‌ازاین اعلام کرده بود کشورش برای تأمین امنیت تانکرهای نفتی در تنگه هرمز تمایلی ندارد، در واکنش به اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیسی، صرفاً به عبارت «ایران فقط مشکل ایجاد می‌کند» بسنده کرد. علاوه‌براین، به‌نظر می‌رسد بی‌اعتباری و بی‌حیثیتی ترامپ و تیم همراهش در ماجرای ادعای دروغین ساقط‌کردن پهپاد ایران در خلیج‌فارس از دیگر دلایل اصلی واکنش سرد آمریکا به نفتکش بازداشت‌شده انگلیس به‌دست ایران بوده باشد.

انتشار فایل صوتی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی

- خبرگزاری فارس ضمن اعلام خبر انتشار مکالمات رادیویی و تایید ایران نوشت: شبکه «بی بی سی» فایلی صوتی از مکالمات رادیویی نفتکش «استینا ایمپرو»، قایق ایرانی و ناوچه انگلیسی منتشر کرده است که با روایت مقامات سپاه پاسداران درباره عملیات توقیف این نفتکش در خلیج فارس همخوانی دارد.

در این فایل مکالمات کوتاهی از نفتکش انگلیسی، نیروهای نظامی ایران و ناوچه انگلیسی که در نزدیکی عملیات حضور داشته است وجود دارد.

براساس این گزارش، آنچه که به نظر از قایق ایرانی شنیده می‌شود این است که به ناوچه «اچ ام اس مونتروس» انگلیس می‌گوید که «قصد دارد از تانکر نفتکش به دلایل امنیتی بازرسی کند.»

در این مکالمه رادیویی که توسط شرکت امنیتی «دریاد گلوبال» به دست آمده است، از قایق ایرانی شنیده می‌شود که به نفتکش، که احتمالاً استینا ایمپرو است، می‌گوید که «مسیر خود را تغییر دهد» و ادامه می‌دهد، «اگر می‌خواهید ایمن بمانید از دستور پیروی کنید.»

سپس، ناوچه اچ‌ام‌اس خود را معرفی می‌کند و به نفتکش انگلیسی می‌گوید: «اگر در حال عبور از "آب‌های بین‌المللی به رسمیت شناخته شده در تنگه" (هرمز) هستید، تحت قوانین بین‌المللی عبور شما نباید مورد تهدید یا مانع قرار بگیرد و با مشکلی مواجه شود..»

براساس این گزارش، ناوچه انگلیسی سپس از قایق ایرانی می‌خواهد تایید کند که «قصد ندارد با هلی برن بر روی عرشه نفتکش، قوانین بین المللی را نقض کند…»

ایران اعلام کرده است که علت توقیف این کشتی انگلیسی نقض قوانین و مقررات بین المللی بوده است. روایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره جزئیات توقیف این نفتکش و تصاویر عملیات مربوط که روز گذشته از سوی سپاه به صورت عمومی منتشر شده به روایت این مکالکات رادیویی نزدیک است.

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

اسپرم صفر چیست و راههای تشخیص و درمان آن کدامند؟

کلیدواژه: سياسي تبادلات بانكي اف اي تي اف تروريسم

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۰۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انفعال دولت، عامل هجمه به سریال گاندو است/سریال گاندو مصداق بارز میهن پرستی بود
 • ۳ سوال از وزیران اقتصاد و صنعت اعلام وصول شد
 • 6 سوال افکار عمومی از شهردار جویبار
 • ۳ سوال ملی از وزیران اقتصاد و صنعت اعلام وصول شد
 • سوال یک نماینده از وزیر اقتصاد درباره تخلفات در واگذاری شرکت‌های دولتی
 • دو سوال از وزیر اقتصاد و یک سوال از وزیر صنعت اعلام وصول شد
 • اعلام وصول ۳ سوال از وزیران اقتصاد و صنعت
 • اعلام وصول ۲ سوال از وزیر اقتصاد و یک سوال از وزیر صنعت
 • سوال نمایندگان از دژپسند و رحمانی اعلام وصول شد
 • سوال نمایندگان از وزرای اقتصاد و صنعت اعلام وصول شد
 • خلیج‌فارس، نفتکش و تلاش سپاه برای تنش‌زدایی! / 4 پیام توقیف نفتکش انگلیسی
 • دستفروشی مغازه دار‌ها مقابل دکان‌شان در خیابان ولیعصر(عج)/ "مردم وارد مغازه نمی‌شوند، خیال می‌کنند دسفروش‌ها ارزان فروش هستند"
 • ترفند بازندگان تحول بودجه‌ای
 • یک سوال، دلیل عجیب حذف «دورهمی» از کنداکتور تلویزیون!
 • عقب نشینی خفت بار سعودی/ یمن، ضربه‌های فیصله‌دهنده/ آیا ترامپ تغییر می‌کند؟!
 • جزئیات پیشنهاد ظریف به ترامپ درباره "برجام" و دیدار با سناتور آمریکایی| آغازگر جنگ نخواهیم بود| ترامپ با فشار حداکثری به مذاکره با تهران نمی‌رسد
 • فتونیوز/تلاش خزنده یک جریان خاص برای امید بستن دوباره دولت به غرب
 • تلاش خزنده یک جریان خاص برای امید بستن دوباره دولت به غرب/ از سیاسیون دولتی تا مدیران بانکی؛ ارائه راه حل هایی که فقط به خارج از کشور معطوف است!
 • واکنش کریمی قدوسی به سوال نپرسیده خبرنگار سیاسی برنا