تهران- ایرنا- بازار دارایی فکری فرابورس ایران (بورس ایده) با حمایت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری درنظر دارد ایده‌های فناورانه و همچنین اقتصاد دانش‌بنیان را در ایران گسترش دهد.

به گزارش روزسه شنبه گروه علمی ایرنا ازمعاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، باروری در عرصه علم وتولید بر اساس مفهوم درون‌زایی (نه درون‌گرایی) اقتصاد مقاومتی متکی به سرمایه‌های انسانی و اخلاقی دانش‌آموختگان و متفکران این سرزمین است.


برمبنای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ‌ شده از سوی مقام معظم رهبری، تأمین شرایط و فعال‌سازی تمامی امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور به‌ منظور توسعه کارآفرینی و شناسایی و به‌کارگیری ظرفیت‌های علمی، فنی و اقتصادی برای دسترسی به توان فنی و اقدامات مناسب از جمله اهداف اساسی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در کشوراست.
دراین راستا و طبق سال‌های اخیر، چندین برنامه توسعه‌ای در فرابورس ایران به‌منظور نیل به اهداف اقتصاد دانش‌بنیان آغاز شده که به مرحله پیاده‌سازی و توسعه مضاعف رسیده است که از جمله این برنامه ها :

***بازاردارایی فکری فرابورس ایران (بورس ایده)
با توجه به افزایش هزینه‌های تحقیق و توسعه در بنگاه‌های بزرگ اقتصادی دنیا و درج این هزینه‌ها به‌عنوان بخش مهمی از سرمایه فکری در مدل‌های رشد، توجه هر چه بیشتر به ایده‌های ناشی از فعالیت اندیشمندان، بدون هزینه‌های مادی هنگفت، به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک شایانی خواهد کرد.
بازار سرمایه درصدد جذب طرح‌ها، اختراعات و ایده‌های ثبت شده به‌عنوان سرمایه‌های فکری و عرضه آن به بنگاه‌های متناظر در یک سیستم نظام‌مند مذاکره است که موجبات رشد و توسعه بخش پژوهش و فناوری و متعاقباً، بخش تولید را در کشور فراهم آورد.
در این زمینه از یک سو باید محیط مناسبی با تضامین قدرتمند قانونی برای تولیدکنندگان علم و دانش (پدیدآورنگان آثار فکری) ایجاد شود تا با اطمینان و ضمانت خاطر از عدم سرقت ایده‌ها بتوانند فعالیت کرده و از نتایج تولید فکری خود منتفع شوند و به تولید و توسعه هرچه بیشتر دانش بپردازند.
از سوی دیگر حمایت از مخترعان و اندیشمندان نباید به گونه‌ای باشد که فضا برای رشد علمی محدود شود، چرا که همواره پیشرفت در یک علم بر استفاده از آثار پدیدآورندگان پیشین استوار است.
راه‌اندازی بازار دارایی فکری فرابورس ایران در این حوزه، علاوه بر توسعه تحقیق و پژوهش بر پایه نتیجه گیری‌های کاربردی در محیط علمی و افزایش بهره‌وری تولید با طرح‌های برآمده از تخصص دانش‌پژوهان، به پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به‌منظور ارتقا جایگاه جهانی کشور کمک شایانی خواهد کرد.
زمزمه‌های تشکیل بازار دارایی فکری به‌ عنوان یکی از بازارهای نوظهور فرابورس ایران، از سال 1391 و در راستای اجرای مفاد بند «د» ماده 17 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و حمایت مالی از ایجاد و توسعه بورس ایده و بازار فناوری به‌منظور استفاده از ظرفیت‌های علمی برای پاسخگویی به نیاز بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات شکل‌گرفته است.
فرابورس ایران با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار، برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی این بازار را انجام و مقررات لازم را برای نقل و انتقالات انواع اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری شامل انواع اوراق گواهی ثبت اختراع، طرح صنعتی و علائم تجاری را از طریق بازار فرابورس ایران در 4 مدل فراهم آورد.

****فستیوال‌های بازار دارایی فکری
به‌منظور افزایش بازاریابی و امکان ارائه حضوری ایده‌ها و اختراعات به سرمایه‌گذاران و صنعتگران، با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پارک فناوری پردیس این معاونت با سازمان بورس و اوراق بهادار ' فستیوال‌های بازار دارایی فکری' برگزار کرد.
تاکنون 13 فستیوال در حوزه‌هایی چون مدیریت شهری؛ صنعت لوازم‌خانگی؛ تجهیزات پزشکی؛ صنعت پلاستیک و پلیمر شامل لاستیک، رنگ و رزین، پلاستیک‌ها و نوآوری‌های پلیمری؛ سنگ و صنایع وابسته؛ تجهیزات ورزشی و توان‌بخشی؛ صنایع شیمیایی و پلیمر؛ صنعت آرایشی و بهداشتی و نیز صنعت سلامت برگزار شده است.
در بازار دارایی فکری علاوه بر اختراعات، علائم تجاری و طرح‌های صنعتی هم قابلیت خریدوفروش دارند. به‌هرحال هدف اصلی، آشنایی سرمایه‌گذاران با مخترعان صنعتی است. در این راه حمایت‌های قابل‌توجهی از طرف معاونت علمی در نظر گرفته‌شده که از آن جمله می‌توان به ارائه تسهیلات این بازار اشاره کرد.
این فستیوال‌ها باهدف خریدوفروش اختراعات و فناوری‌ها، کمک به جذب سرمایه‌گذاران و همکاری مشترک جهت تجاری‌سازی دارایی‌های فکری، ایجاد ساختاری شفاف و کارآمد برای تبادلات حوزه مالکیت فکری و همچنین ارزیابی فناوری اختراعات برگزار می‌شود. در پایان فستیوال، سرمایه‌گذاران برای تعاملات تجاری با صاحبان ایده‌های جدید مذاکره می‌کنند.
علمی ** 9340*2017

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

اوضاع بورس در هفته‌ای که گذشت

محمد امین خدابخش؛ معاملات هفته جاری در حالی آغاز شد که ضعف معاملات در هفته گذشته و ریزش‌های پی در پی و بعضا قدرتمند شاخص‌های بورس و فرابورس جوی منفی را در میان سرمایه گذاران ایجاد کرده بود. با این حال فضای شکل گرفته که تا حدود زیادی به دلیل نبود انگیزه از سوی سرمایه گذاران و متاثر شدن تصمیمات آنها از ریسک‎‌های سیاسی به وجود آمده بود، در روزهای اخیر به دلیل افزایش قیمت جهانی کامادیتی‌ها بالاخص فلزات اساسی تعدیل شد و در نهایت با بهبود قیمت‌ها در بورس کالا و افزایش خوشبینی‌ها به وضعیت سود سازی سهم‌های دلاری مسیر رشد را در پیش گرفت. همین روال باعث شد تا در روزهای اخیر از حجم معاملاتی که به دلایل سفته بازانه مورد توجه معامله گران قرار گرفته بودند کاسته شود و بازار با سرازیر شدن نقدینگی شاهد صف خرید شدن بسیاری از نمادهای فلزات اساسی و سایر نمادهای دلاری در بورس و فرابورس باشد.

در نخستین روز از هفته جاری نماگر اصلی بازار سهام که توانسته بود در ساعات میانی معاملات رشدی ۵۲۰ واحدی را شاهد باشد کم کم از راه رفته بازگشت و در نهایت با افتی ۱۹۶ واحدی به کار خود در روزجاری پایان داد. این عقب نشینی که بیش از هر چیز تحت تاثیر کاهش قیمت در دو نماد معدنی «کچاد» و «کگل» رخ داد با همراهی و کاهش قیمت نمادهای بانکی به وقوع پیوست. در این روز نماد معاملاتی فروشگاه‌های زنجیره ای افق کوروش (افق) در قیمت هزار و 695 تومان عرضه اولیه شد و توانست تمامی روزهای بعد را در صف خرید و با تقاضای بالای خریداران ادامه دهد و تا پایان هفته رشدی 20 درصدی را عاید سهامداران خود کند.

در دومین روز هفته که از ابتدا با عقب نشینی نماگر اصلی بازار آغاز شد، شاخص بورس تهران کاهشی ۹۵۸ واحدی را تجربه کرد و با نزدیک شدن به کانال ۱۵۴ هزار واحدی در سطح ۱۵۶ هزار و ۱۵۵ واحد، به انتظار ادامه معاملات در روز آتی نشست. این افت که ناشی از کاهش متعادل در نمادهای شاخص ساز بازار بود اگرچه توانست شاخص را به قعر کانال 156 هزار واحد برساند با این حال آنقدری قوی نبود که نمادهای سنگین وزن بازار را تا صف فروش بدرقه کند. با این حال در این روز چند نماد نیز صف فروش‌های قابل توجهی را تجربه کردند. بر این اساس در روز یکشنبه نمادهای بعضا کوچکتر بازار همچون «فاراک» و «شکربن» صف فروش شدند و توانستند توجه بازار را به خود جلب کنند. البته این صف‌های فروش تنها محدود به این دو نماد نبود و در بسیاری از نمادهای دیگر همچون سیمانی‌ها و تک سهم‌های ساکن در سایر گروه‌ها نیز دیده شد.

دوشنبه اما روزی متفاوت برای بازار سهام بود. طی این روز معاملات بازار سهام در حالی پایان یافت که نیمی از افت روز گذشته شاخص بورس تهران با رشد ۵۵۰ واحدی این شاخص، جبران شد. طی این رشد ۰.۳۵ درصدی که با همراهی ۱۷۷ واحدی شاخص هموزن همراه بود، نماگر اصلی بازار سرمایه خود را به سطح ۱۵۶ هزار و ۷۰۵ واحد رساند و توانست هرچند اندک از پیوستگی افت شاخص بکاهد. بر این اساس سومین روز از هفته با افزایش تقاضا در نمادهای بانکی و رشد قیمت در نماد «فملی» توانست روز به نسبت بهنری برای فعالان بازار باشد. رشد اندک شاخص به معنای وضعیت مناسب در تمامی نمادهای بازار نبود دست کم توانست تمامی نمادهای قندی و برخی از سیمانی ها را به صف خرید بکشاند. این اتفاق در شرایطی افتاد که افزایش تقاضا و رونق نسبی در معاملات نمادهای بانکی نیز دیده می‌شد.

در چهارمین روز از هفته بازار باز هم توانست در مسیر صعود گام بردارد، این رشد که بیشتر آن در پی صف خرید در نمادهای فلزی معدنی به خصوص «فخوز» و «فملی» روی داده بود سبب شد تا شاخص بورس در نهایت با رشدی 682 واحدی مواجه شود و به سطح 157 هزار و 387 واحد برسد. در این روز تقاضای شکل گرفته در نمادهای قندی و سیمانی که در روز قبل ایجاد شده بود، در نمادهای سیمانی معکوس شد با این وجود در نمادهای قندی با قدر قبلی ادامه یافت و موجب شد تا نمادهای این صنعت در بورس تهران همگی به جز «قشکر» با رشدی پنج درصدی مواجه شوند.

واپسین روز هفته بهترین روز برای معاملات در بازار سهام بود. بر این اساس روز چهارشنبه در حالی آغاز شد که از همان ابتدا تاثیر افزایش قیمت محصولات نمادهای فلزی معدنی در بازارهای داخلی و خارجی به قدرت مشهود بود. همین امر باعث شد تا چهارشنبه روز رشد دو هزار و 102 واحدی شاخص باشد باشد. طی این روز نمادهای یاد شده توانستند به تنهایی حدود هزار ۳۰۰ واحد، شاخص بورس را بالا بکشند. رشدخوب شاخص در این روز را می‌توان تا حدود زیادی مدیون بازگشایی «فولاد» دانست. نماد شرکت فولاد مبارکه اصفهان که پس از تصویب افزایش سرمایه 73 درصدی به تابلوی معاملات بورس بازگشته بود در این روز به تنهایی توانست تاثیری 700 واحدی بر روی نماگر اصلی بازار بگذارد. این نماد که در روز گذشته 13 برابر میانگین حجم معاملات ماهانه، معامله شد، افزایش 10 درصدی را در قیمت خود تجربه کرد توانست بیشترین ارزش معاملات را به خوداختصاص دهد. با این حال «فولاد» تنها فلزی شگفتی ساز در روز گذشته نبود. طی این روز «ذوب» نیز توانست پس بازگشایی به تا سقف قیمت روزانه پیشروی کند. این نماد که در روز گذشته بیشتر معاملات خود را با صف خرید پی گرفته بود در نهایت با حجمی 237 میلیون سهمی روز خود را به پایان برد که تقریبا دو برابر از میانگین ماهانه برای این نماد بیشتر است. به نظر می‌رسد که فضای مثبت ایجاد شده و آغاز سبز رنگ اسفند ماه هم اکنون با اعث ایجاد امیدواری در میان سهامداران شده باشد؛ عاملی که باید تا هفته آتی به انتظار تاثیر آن بر روند معاملات نشست.

 

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: علمي آموزشي اقتصاد دانش بنيان بورس ايده

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۰۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حضور فعال شهرداری یاسوج در نهمین نمایشگاه شهر ایده آل در بندرعباس
 • صادرات محصولات دانش‌بنیان مازندران به 8 کشور جهان
 • حاشیه دیدار ماشین‌سازی و پیکان| حضور سرمربی تراکتورسازی در ورزشگاه بنیان دیزل؛ اعتراض هواداران به اتلاف وقت تیم مهمان
 • داد و ستد ۴۶۶ میلیارد سهم در بورس طی ۲۲۲ روز معاملاتی
 • از تغییر سیاست‌های بانک مرکزی تا دلایل بنیادی، رفتاری و تکنیکالی/ پیش بینی بازدهی ۵۰درصدی بورس تا خرداد ماه/ اردیبهشت ۹۸ و سررسید معافیت‌های نفتی نقطه عطف بازار
 • از تغییر سیاست‌های بانک مرکزی تا دلایل بنیادی، رفتاری و تکنیکالی/ پیش بینی بازدهی ۵۰ درصدی بورس تا خرداد ماه / اردیبهشت ۹۸ و سررسید معافیت‌های نفتی نقطه عطف بازار
 • اقتصاد کشور باید درون‌زا و دانش‌بنیان باشد
 • احتمال عرضه ۳ شرکت جدید در بورس تهران
 • رشد ۲۱۷۹ واحدی شاخص کل بورس در هفته‌ای که گذشت
 • رییس جهاد دانشگاهی: تکیه بر توان داخلی و اقتصاد دانش‌بنیان، راه نجات کشور در شرایط فعلی است
 • انتقال تجربیات، شهرهای ایده آل می‌سازد
 • هدف حقوق مالکیت فکری، ‌حمایت از تلاش‌های خلاقانه بشر است
 • بازار شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندگان داخلی در پارس‌جنوبی توسعه می‌یابد
 • آغاز بکار دومین انجمن ادبی "آینه‌های ناگهان" کانون پرورش فکری خوزستان در بندرامام
 • استارتاپ ها سپاهیان حل مشکلات کشور توسط مردم هستند
 • بیرجند| طرح‌های دانش بنیان تا سقف ۵۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند
 • نخستین دوره آموزشی مالکیت فکری و ثبت پتنت در لرستان برگزار شد
 • حمایت پارک فناوری آذربایجان غربی از ثبت اختراع ایده‌های برتر
 • پیشتازی آذربایجانی‌ها در عمل به بیانیه گام دوم انقلاب ‌زبانزد خواهند بود