فدراسیون فوتبال در حالی که کمتر از یک سال و نیم پیش مورد تحسین بخش رسانه‌ای فیفا قرار گرفته بود، حالا تقریباً به نقطه صفر رسیده است.

به گزارش مشرق، بهره‌برداری از تیتر ژورنالیستی سایت فیفا، حسابی فدراسیون فوتبال را در خوابی عمیق فرو برده بود. کمی کمتر از یک سال و نیم پیش؛ دقیق‌تر بخواهیم بگوییم ۲۰ مهرماه ۱۳۹۶ (۴۸۸ روز پیش) بود که سایت فیفا در گزارشی خبری با اشاره به موفقیت‌های فوتبال ایران و صعود پنج تیم مختلف به جام جهانی، تیتر «ایران تنها ۵ ستاره دنیا» را برای مطلب خود برگزید.

اشاره سایت فیفا در این گزارش مربوط به صعود تیم ملی بزرگسالان به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، صعود تیم فوتبال زیر ۱۷ سال به جام جهانی ۲۰۱۷ هند، صعود تیم زیر ۲۰ سال به جام جهانی ۲۰۱۷ کره جنوبی، صعود تیم ملی فوتبال ساحلی به جام جهانی ۲۰۱۷ باهاما و صعود تیم ملی فوتسال به جام جهانی ۲۰۱۶ کلمبیا بود. از همین‌رو حضور این پنج تیم در جام جهانی فوتبال ایران را پنج ستاره کرد و این تیتر مورد بهره‌برداری از سوی فدراسیون فوتبال قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

تاج: دفاع من از کی‌روش مثل دفاع مقدس است

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها و حتی جلسات مختلفی که داشت فدراسیونش را پنج ستاره معرفی کرد، حتی پس از روزهایی که تیم زیر ۱۷ و ۲۰ ساله‌های ایران با حذف از رقابت‌های قهرمانی آسیا فرصت صعود به جام جهانی را از دست دادند، در کنار اینها ناکامی تیم زیر ۲۳ سال یا همان تیم المپیک یا امید را هم از صعود به مسابقات قهرمانی آسیا قرار بدهید. البته که پس از آن حذف نابهنگام با سرمربیگری امیرحسین پیروانی، فدراسیون فوتبال دست به تغییراتی در تیم زیر ۲۳ سال زد و زلاتکو کرانچار را به عنوان سرمربی برگزید تا فوتبال ایران برای صعود به المپیک با رویکردی جدید راه خود را ادامه دهد.

شاید همه این ناکامی‌ها تلنگری بوده به فوتبالی در سراشیبی سقوط. ناگفته نماند که موفقیت‌های فوتسال و فوتبال ساحلی ایران همچنان باپرجا بوده، اما کیست که نداند این دو رشته جذاب تنها برای سامان پیدا کردن زیر نظر فیفا قرار گرفته‌اند. آن هم در شرایطی که هر کدام از این رشته‌ها ساختار متفاوتی هم دارند و به نوعی جزایری متصل به فوتبال محسوب می‌شوند. جزایری که در مواقع ناکامی فوتبال، دستاویز خوبی برای چنگ انداختن هستند تا فدراسیون از بار انتقادات نسبت به خودش بکاهد. با این حال نمی‌توان کتمان کرد که تیم جوانان ایران با برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال، با هدایت فرهاد پورغلامی و البته با نسلی که توانسته بود صعود به جام جهانی زیر ۱۷ ساله‌های سال ۲۰۱۷ هند را تجربه کند، در میان تیم‌های نه چندان مطرح آسیا از صعود به مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی جام جهانی باز ماند. تیم ایران در حالی از این مسابقات حذف شد که علاوه بر تیم‌های اول، پنج تیم برتر رده دوم هم صعودشان قطعی می‌شد، اما تیم جوانان ایران در بین این پنج تیم هم جایی نداشت. جایی که شاهد صعود تیم‌هایی چون ویتنام، تاجیکستان، کره‌شمالی، چین تایپه، تایلند و مالزی بودیم، این سؤال باید از فدراسیون فوتبال پرسیده شود که چرا تیم ایران جایی بین آنها نداشت؟

تیم نوجوانان ایران با هدایت عباس چمنیان که توانسته بود سال ۲۰۱۷ صعود این رده سنی به جام جهانی را رقم بزند، در مرحله گروهی مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی جام جهانی حذف شد. آن هم در گروهی که اندونزی، هند و ویتنام حضور داشتند و ایران نتوانست یکی از دو تیم صعود کننده از این گروه باشد.

فدراسیون فوتبال در حالی در مهم‌ترین بخش ناکام بود که بیشترین توجه را هم به این بخش داشت. تیم ملی بزرگسالان در شرایطی در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ حذف شد که یکی از شانس‌های برتر جام برای کسب مقام قهرمانی بود. علاوه بر رسیدگی و توجه بسیار بالا به این تیم، کارلوس کی‌روش به عنوان هدایت کننده این تیم هشت سال روی نیمکت تیم ملی حضور داشت که بیشترین ثبات در تاریخ فوتبال ایران بود.

از نظر امکانات، برنامه‌ریزی، اردوهای تدارکاتی و البته بازی‌های دوستانه به انتخاب کارلوس کی‌روش، تیم ملی یکی از بهترین دوره‌ها را به لحاظ آماده‌سازی پشت سر گذاشت، اما چه شد که این تیم هم نتوانست به موفقیت دست پیدا کند و در جام ملت‌ها به مقام قهرمانی برسد؟ حواشی ایجاد شده در این تیم، عدم تمرکز سرمربی تیم ملی در شرایطی که در طول مسابقات هم به دنبال مصاحبه کردن علیه منتقدانش بود و اتفاقاتی از این دست از سوی چه کسی باید کنترل می‌شد؟ نقش فدراسیون فوتبال چه بود و در این چند سال چگونه با این حواشی برخورد شد که در بزنگاهی به نام جام ملت‌ها، حاشیه یقه تیم ملی را نگیرد؟ ناکامی تیم ملی در شرایطی رقم خورد که فدراسیون فوتبال از سایر تیم‌های خود غافل شده بود و همین مسئله عاملی شد برای ناکامی سایر تیم‌ها و ریزش ستاره‌های فوتبال ایران.

بدون شک نمی‌توان نقش برنامه‌ریزی و مدیریت علی کفاشیان را با وجود تمام انتقاداتی که به او وارد است، در موفقیت‌هایی که در سال‌های اخیر کسب شده بود، نادیده گرفت. حتی بخش زیادی از نسل فعلی تیم ملی بزرگسالان و بازیکنانی چون علیرضا جهانبخش، سردار آزمون، سعید عزت‌اللهی، مرتضی پورعلی‌گنجی و… استعدادیابی شده در دوران مدیریت علی کفاشیان بودند که بهره‌برداری از آنها و البته بهره‌برداری از تیتر ژورنالیتسی «ایران، تنها پنج ستاره دنیا» برای فدراسیون فعلی باقی ماند. البته که بهره‌برداری از یک تیتر بدون هزینه هم نبود و در و دیوار فدراسیون فوتبال و مرکز ملی فوتبال، پر شد از تابلوها، پوستر‌ها، بنرها و استندهایی با عنوان فدراسیون پنج ستاره. هنوز هم با وجود ریزش این ستاره‌ها، این تبلیغات در بخش‌های مختلف فدراسیون فوتبال قابل رویت است و انگار وقت مدیران فدراسیون به جای برنامه‌ریزی برای موفقیت فوتبال در بخش‌های مختلف، صرف برنامه‌ریزی برای تبیغات روی تیتر ژورنالیستی سایت فیفا شده بود. امید است که فدراسیون با تصمیمات درست، قدم در راهی بردارد که این ستاره‌ها دوباره روی شانه‌های فوتبال ایران بنشیند و فوتبال ایران بار دیگر پنج ستاره شود.

 

منبع: تسنیم

منبع: مشرق

خبر بعدی:

قاسم حدادی‌فر: امیدوارم سرمربی جدید تیم ملی یک جام بیاورد/ لیگ قهرمانان برای ذوب‌آهن جذابیت دارد

از نگاه قاسم حدادی‌فر، کاپیتان تیم فوتبال ذوب‌آهن با توجه به عملکرد ذوبی‌ها در لیگ برتر، حضور در لیگ قهرمانان آسیا برای این تیم از جذابیت بیشتری برخوردار است. ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۹ ورزشی فوتبال ایران نظرات - اخبار ورزشی -

قاسم حدادی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به دیدار تیمش برابر الغرافه و آخرین وضعیت ذوب‌آهن گفت: ما بعد از برد برابر الکویت تمرینات و ریکاوری خوبی داشتیم و حالا هم آماده بازی با الغرافه هستیم. البته می‌دانیم که برابر الغرافه بازی سختی داریم، چون آنها بازیکنانی خوب و باکیفیت در اختیار دارند. با این حال با تمام وجود می‌جنگیم تا در زمین حریف به پیروزی برسیم.

هافبک چپ پای ذوب‌آهن در واکنش به اینکه پیش‌بینی‌ها بیشتر حاکی از صعود تیم الغرافه به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیاست، اظهار داشت: الغرافه جزو تیم‌های ثروتمند آسیاست و من هم چنین پیش‌بینی‌هایی را شنیده‌ام، ولی ذوب‌آهن تیمی نیست که برای صعود ناامید باشد. ما در لیگ برتر نتایج خوبی نگرفتیم به همین دلیل در ادامه فصل جاری، لیگ قهرمانان برای ذوب‌آهن جذابیت دارد و امیدوارم با شکست دادن الغرافه به مرحله گروهی این رقابت‌ها صعود کنیم.

حدادی‌فر که سابقه حضور در تیم ملی را هم دارد، در پاسخ به این پرسش که سرمربی بعدی تیم ملی باید ایرانی باشد یا خارجی تصریح کرد: متأسفانه سال‌هاست که در آسیا قهرمان نشده‌ایم و امیدوارم یک مربی به تیم ملی بیاید و یک جام در آسیا برای ما به ارمغان بیاورد. متأسفانه قهرمان نشدن در جام ملت‌ها حسرت بزرگی در دل ما گذاشت و باید مربی را انتخاب کنیم که جدا از بحث نتیجه‌گیری و انجام بازی خوب، بتواند تیم ما را در جام ملت‌ها قهرمان کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: الان صعود به جام جهانی از قاره آسیا تقریباً آسان است و چه بسا که تیمی مثل هند در دوره بعد برای خودش شانس صعود به جام جهانی قائل شود. امیدوارم یک مربی خوب و بزرگ برای تیم ملی بیاورند و بعد از راهیابی به جام جهانی در دوره بعدی مسابقات جام ملت‌های آسیا قهرمان شویم.

آذری: بازی با الغرافه یکی از سخت‌ترین مسابقات بین‌المللی ماست

 

انتهای پیام/

R1015203/P/S3,27/CT1 واژه های کاربردی مرتبط قاسم حدادی‌فر ذوب آهن اصفهان

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: بودجه 98 تحولات ونزوئلا جشنواره فجر تیم ملی ایران رییس فدراسیون علی کفاشیان فدراسیون 5 ستاره فدراسیون فوتبال فوتبال محمدرضا ساکت مهدی تاج

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۰۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مهدی ترابی: اولین نفری هستم که ۲ بار در یک چهارم نهایی جام حذفی بازی کردم/ می‌دانستیم پدیده تیم خوبی است
 • حضور مدیرعامل پرسپولیس در رختکن این تیم بعد از صعود به نیمه نهایی جام حدفی
 • ترابی: پدیده تیم ضعیفی نبود/ دعا می‌کنم سایپا و ذوب‌آهن صعود کنند
 • برای صعود به سوپرلیگ بسکتبال با همه توان مبارزه می کنیم
 • در صورت صعود شاگردان برانکو به نیمه نهایی جام حذفی، دیدار پرسپولیس و سپاهان پس از اتمام لیگ برتر برگزار خواهد شد!
 • برگزاری دیدار پرسپولیس - سپاهان پس از پایان لیگ در صورت صعود شاگردان برانکو
 • لازارچیک: ایران شایستگی‌هایش را در جام جهانی نشان داد
 • قاسم حدادی فر: امیدوارم با ارائه یک بازی خوب، به لیگ قهرمانان آسیا صعود کنیم؛ مهدی طارمی یکی از بهترین بازیکنان آسیاست
 • جام جهانی تیراندازی معلولان| صعود میرشفیعی به فینال تپانچه بادی ۱۰ متر مردان
 • برنامه دیدار‌های فوتبال ساحلی در راه رسیدن به جام جهانی پاراگوئه
 • نشست مشترک کاتانتس با مسئولان فدراسیون فوتبال عراق؛ از اشتباهات این جام درس می‌گیریم
 • ترابی - پدیده؛ دومین بازی ستاره پرسپولیس در یک چهارم نهایی جام‌حذفی
 • فوتبال جهان|بایرلورکوزن با پیروزی به رده پنجم صعود کرد
 • فوتبال جهان|صعود سوانزی و کریستال پالاس به مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی انگلیس
 • فوتبال جهان| صعود ولورهمپتون به یک‌چهارم نهایی جام حذفی انگلیس
 • حدادی فر: الغرافه جزو تیم‌های ثروتمند آسیا است؛ ذوب‌آهن تیمی نیست که برای صعود ناامید باشد
 • مهاجرانی: هیچ‌کس از فدراسیون فوتبال برای حضور در کمیته فنی با من صحبت نکرده/ انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
 • برنامه ستاره ساز فوتبال، قانونی یا غیر قانونی؟
 • صعود هفت خوان شاهرود به مرحله پایانی لیگ دسته ۲ والیبال