کرون نروژ برای هفتمین روز متوالی در برابر همتایان مهم خود عقب نشست. آفتاب‌‌نیوز : پس از آنکه بانک مرکزی نروژ در گزارشی اعلام کرد نرخ تورم این کشور در ماه ژانویه بیش از حد انتظار کاهش یافته است، ارزش کرون در برابر یورو ۰.۵ درصد کاهش یافت به گونه‌ای که هر یورو به ۹.۸۳ کرون رسید. این رقم پایین‌ترین سطح ثبت شده کرون در طول یک ماه اخیر است.
به گزارش فایننشال تایمز، به گفته بانک مرکزی نروژ، نرخ تورم این کشور تا پایان دوازده ماه منتهی به ژانویه ۲۰۱۹ به ۳.۳ درصد رسیده است. نرخ تورم سوخت و انرژی که مهم‌ترین محرک نرخ تورم نروژ محسوب می‌شود به ۲.۱ درصد رسیده است که کمتر از نرخ ۲.۳ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان اقتصادی این کشور بوده است.
بانک مرکزی نروژ در سپتامبر سال گذشته برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱ نرخ بهره را افزایش داد و از ۰.۵ درصد به ۰.۷۵ درصد رساند. با این حال کاهشی شدن نرخ تورم احتمالاً مانع از برنامه این بانک برای افزایش نرخ بهره به ۱ درصد خواهد شد. این بانک هشدار داده است با توجه به کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی، افزایش رویکرد حمایت گرایانه در کشورهای جهان و بی ثباتی‌های سیاسی ممکن است برنامه افزایش نرخ بهره آن با اختلال جدی مواجه شود.
در حال حاضر هر دلار به ازای ۸.۶۹۹۹ کرون، هر پوند به ازای ۱۱.۱۹۴۳ کرون و هر فرانک به ازای ۸.۶۶۴۷ کرون نروژ مبادله می‌شود.
منبع: ایسنا

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چرا با کاهش نرخ دلار قیمت کالا‌ها کاهش نیافت؟

پدرام سلطانی اظهار کرد: آنچه اقتصاد ایران در ماه‌های گذشته با آن روبه‌رو شده، تجربه یک دوره نوسان شدید نرخ ارز است که چه در روند صعودی و چه در حوزه نزولی، قابل رصد است. این نوسانات شدید باعث می‌شود تولیدکننده، فروشنده و مصرف‌کننده با یک عدم اطمینان جدی روبه‌رو شوند و تکلیف خود را برای تصمیم‌گیری ندانند.

به گفته وی، تجربه شرایط نوسان در نرخ ارز بسیار نامطلوب است، زیرا وقتی نرخ‌ها صعودی می‌شود، مشخص نیست که در چه نقطه‌ای خواهد ایستاد و وقتی بازار برای چند روز کاهش قیمت نرخ دلار را تجربه کند، فعالان اقتصادی نمی‌دانند این روند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران، با بیان اینکه بخشی از تلاطم‌های ارزی مربوط به مداخله‌های بانک مرکزی در بازار است، تصریح کرد: بانک مرکزی باید مداخلات خود در بازار را طوری انجام دهد که نتیجه این اتفاق، نوسان شدید نباشد. در شرایط نوسان یکی از مهمترین اتقافاتی که رخ می‌دهد، عدم واکنش قیمت کالا‌ها خواهد بود، زیرا تولیدکننده نمی‌داند اتفاقات رخ داده تا چه زمانی و به چه شکلی ادامه خواهند یافت. شوک‌های نزولی بازار ارز نیز در چنین فضایی طبقه‌بندی می‌شوند.

سلطانی در پاسخ به این سوال که تولیدکنندگان چه زمانی نسبت به روند کاهشی بازار ارز واکنش نشان داده و قیمت تمام شده کالا را پایین می‌آورند، تصریح کرد: در بازار تولید سینگالی که از بازار ارز گرفته می‌شود به یک دوره حداقل یک ماهه یا بیشتر از آن نیاز دارد و نمی‌توان انتظار داشت با کاهشی شدن قیمت‌ها در چند روز، ناگهان بهای کالا‌های مصرفی در بازار کاهش پیدا کند.

تولید از نیما تاثیر می‌گیرد، نه بازار آزاد

وی ادامه داد: موضوع دیگری که در این زمینه اهمیت زیادی دارد، توجه به این مسئله است که قیمت‌ها در عرصه تولید بیش از آن که به نرخ بازار آزاد وابسته باشد، از نرخ سامانه نیما تاثیر می‌پذیرد و نرخی که در این سامانه تعیین شده، در نهایت برای تولیدکنندگان اثربخشی اصلی را دارد.

این فعال اقتصادی با اشاره به روند صعودی نرخ ارز در سامانه نیما در دو ماه گذشته، اظهار کرد: این سامانه در هفته‌هایی که گذشت هرگز روال نزولی نداشته و از این رو نمی‌توان انتظار داشت کالایی که دو ماه پیش و با قیمت ارز بالا تولید شده، ناگهان کاهش قیمت داشته باشد.

به گفته سلطانی در صورتی که روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز ادامه پیدا کند و این کاهش نه به دلیل نوسان، که به دلیل آغاز شدن یک فرآیند طولانی مدت باشد، می‌توان انتظار داشت که تولیدکنندگان قیمت کالای خود را برای دوره بعدی و براساس نرخ جدید کاهش دهند، اما برای کاهش قیمت صرف نزولی شدن نرخ ارز برای چند روز کافی نیست.

ارز یکی از عوامل تورم کالاهاست

وی با بیان اینکه اساسا قیمت‌ها به سمت بالا چسبندگی و مقاومت بیشتری دارند، گفت: برای کاهشی شدن قیمت‌ها، باید عوامل مختلفی در کنار یکدیگر قرار گیرند که نرخ ارز تنها یکی از آن‌ها است.

نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران، به لزوم محاسبه وزنی نرخ ارز برای تعیین تکلیف دقیق سرنوشت بازار اشاره کرد و افزود: ما باید به طور دقیق بدانیم که چه میزان ارز در سامانه نیما، چه میزان با ارز دولتی و چه میزان بر اساس ارز آزاد در اقتصاد ایران تزریق شده و تاثیرگذاری داشته تا پس از آن مشخص شود که تغییر در کدام نرخ می‌تواند بیشترین تاثیر را در بازار داشته باشد.

سلطانی با تاکید بر اینکه نمی‌توان قیمت‌ها در بازار را صرفا براساس نرخ ارز تعیین کرد، توضیح داد: شاخص عمومی بهای مصرف‌کننده یا همان نرخ تورم در ماه‌های گذشته به شکل جدی بالا بوده است. وقتی که تورم نقطه به نقطه، روند افزایشی خود را حفظ کرده و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تورم تا پایان سال جاری میانگین ۴۰ درصدی یا بالاتر خود را حفظ خواهد کرد، نمی‌توان انتظار داشت صرفا با نزولی شدن قیمت ارز، ما با کاهش نرخ‌ها در دیگر بازار‌ها نیز مواجه شویم.

وی ادامه داد: بررسی آمار تورم ماهانه کشور که از سوی مرکز آمار ارائه می‌شود، نشان می‌دهد ما هر ماه بین یک تا سه درصد تورم جدید ثبت می‌کنیم و از این رو تورم سالانه کشور نیز بالا خواهد بود. ایران در تاریخ خود جز در مدت کوتاهی در دهه‌های ۲۰ و ۳۰، تورم منفی تجربه نکرده و در ماه‌های گذشته نیز همواره نرخ تورم دو رقمی بوده است.

نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: برای کاهشی شدن نرخ تورم عوامل مختلفی باید در ساختار اقتصاد ایران تغییر کنند که یکی از آن‌ها می‌تواند بازار ارز باشد. اینکه در ماه‌های گذشته عملا توان ارائه یک تحلیل دقیق از سرنوشت این بازار وجود نداشته و هیچ یک از بخش‌های فعال در اقتصاد ایران نمی‌توانند برای آینده خود در حوزه ارز تحلیل یا برنامه ریزی دقیق داشته باشند، قطعا به نفع اقتصاد کشور نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، در حدود ۱۰ روز اخیر نرخ دلار یک روند کاهشی را آغاز کرد که پس از مدتی نسبتا طولانی نرخ این ارز را در بازار آزاد ایران به کانال ۱۱ هزار تومان بازگرداند.

در روز‌های گذشته برای بخشی از مردم این سوال به وجود آمد که چرا وقتی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، این موضوع در بهای تمام شده کالا‌ها اثری محسوس دارد، اما وقتی قیمت دلار نزولی می‌شود، عملا بسیاری از قیمت‌ها تغییر نمی‌کنند.

عکس|شباهت جالب شرکت کننده برنامه عصر جدید با پریناز ایزدیار

بریتانیا خطاب به ایران: عدم رهایی فوری نفتکش عواقب جدی دارد| به گزینه‌های نظامی نگاه نمی‌کنیم

تندترین پاسخ جهان از زبان سعید معروف!

کلیدواژه: اقتصاد اقتصاد نروژ تورم

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۲۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دولت چگونه به تورم 30 درصدی اجاره رسید؟
 • دلار 11 هزار تومانی، منطقی است
 • همصدایی برای حذف ۴۲۰۰
 • نرخ بیکاری روسیه به پایین‌ترین سطح تاریخ خود رسید
 • بازدید سفیر نروژ در تهران از پرسپولیس
 • تصمیمات درست را در زمان‌های غلط می‌گیرند!
 • دولت حامی اقتصاد آزاد چطور به کوپن رسید؟
 • افزایش قیمت حامل‌های انرژی تورم چشمگیری نخواهد داشت/ اصلاح قیمت انرژی به نفع کم‌درآمدها
 • نرخ رهن و اجاره ملک چگونه تعیین می‌شود؟/ اقدامات ضد و نقیض وزارت نفت درباره کارت سوخت/ رئیس دفتر رئیس‌جمهور چرا درباره نرخ ارز حرف می‌زند؟
 • تیر باقی‌مانده در ترکش آقای رئیس
 • همصدایی برای حذف دلار ۴۲۰۰
 • نرخ سودهای بانکی همواره از تورم عقب است/ هدف دولت تنها جبران کسری بودجه است
 • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی «کانال انتقال نظام‌مند تجربیات بحرانی» را راه اندازی می‌کند
 • اختلاف ۱۹.۵برابری تورم در کشورهای اروپایی!
 • طراحی نخستین «کانال انتقال نظام مند تجربیات بحرانی» در پزشکی
 • اختلاف ۱۹.۵ برابری تورم در کشورهای اروپایی!
 • نرخ بیکاری روسیه در پایین‌ترین سطح تاریخ
 • تورم ژاپن در پایین‌ترین سطح دو سال اخیر
 • خلیج‌فارس، نفتکش و تلاش سپاه برای تنش‌زدایی! / 4 پیام توقیف نفتکش انگلیسی