مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، هادی حق‌شناس در بیست و ششمین همایش هماهنگی ارگان‌های دریایی با اشاره به دستاوردهای بنادر کشور در چهل سال گذشته اظهار داشت: باید این دو موضوع را در نظر داشته باشیم که در چهل سال گذشته کشورمان درگیر جنگ تحمیلی و اعمال تحریم‌های ظالمانه قرار داشت و در هر دوی این موضوعات بنادر کشور و ناوگان دریایی مورد خسارت‌های جبران‌ناپذیری قرار گرفتند اما با این حال باز هم اعداد و ارقام و آمارهای در حوزه دریایی قابل مقایسه با چهل سال گذشته نیست و وضعیت بسیار افتخارآمیزتر از سال‌های قبل از انقلاب هستند.

وی ادامه داد: ظرفیت بنادر کشورمان بسیار افزایش یافته است و امروز آب‌خور بنادرمان به بیش از 17 متر رسیده این در حالی است که مهمترین بندر کشور قبل از انقلاب که بندر خرمشهر محسوب می‌شود چیزی حدود 9 متر بود. در حال حاضر بنادر کشورمان ظرفیت پذیرش کشتی‌های بیش از 150 هزار تنی را دارند این در حالی است که در سال‌های قبل از انقلاب بیشترین ظرفیت پذیرش کشتی‌ها در بنادر کشور کمتر از 20 هزار تن بود.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: در حالی که در سال‌های قبل از انقلاب عضو سه کنوانسیون بین المللی بودیم امروز به 30 کنوانسیون بین المللی ملحق شده‌ایم.

حق‌شناس ادامه داد: امروز بنادر ایران آمادگی پذیرش تمام کشتی‌ها را دارند و محدودیتی در پذیرش و پهلوگیری کشتی‌ها نداریم.

وی با اشاره به نیروی کار ناوگان دریایی کشور ا ظهار داشت: در حال حاضر 15 هزار دریانورد در کشورمان مشغول به کار هستند و دانشکده‌های دریایی مختلفی در کشورمان وجود دارد.

وی درباره برگزاری همایش هماهنگی‌ ارگان‌های دریایی اظهار داشت: از سال 68 مدیران ارشد ارگان‌های دریایی سالانه یک بار گرد هم می‌آیند تا نقاط ضعف و قوت این صنعت و حوزه را بررسی کنند و در سال جاری هم بیست و ششمین همایش در 28 بهمن‌ماه در تهران برگزار می‌شود.

حق‌شناس با بیان اینکه 80 درصد حمل و نقل کالا در دنیا از طریق حمل و نقل دریایی انجام می‌شود گفت: این عدد در ایران به 90 درصد می‌رسد که البته متناسب با این حجم از حمل و نقل دریایی مشکلاتی هم وجود دارد که تلاش کرده‌ایم این مشکلات را با مشورت فعالان این حوزه برطرف سازیم.

وی با تاکید بر اینکه ایران یک کشور اقیانوسی است گفت: با حداقل هزینه در سواحل مکران می‌توانیم به آب‌خور 19 متر دست پیدا کنیم که برای دست‌یابی به این میزان آبخور در سایر بنادر باید هزینه‌های بیشتری انجام دهیم اما در چابهار و سواحل مکران با حداقل هزینه می‌توانیم به این امکان برسیم که این از مزیت‌های کشورمان در حوزه بنادر محسوب می‌شود.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه تمام کشورهای توسعه یافته در کنار سواحل ستند، گفت: از پرجمعیت‌ترین کشورها کشورهایی هستند که در کنار سواحل هستند و اگر امروز جمعیت ما در سواحل افزایش پیدا می‌کرد کمتر با مشکلاتی از جمله کمبود آب و آلودگی هوا و ... مواجه بودیم.

حق‌شناس تاکید کرد: البته با توجه به گفته‌های رئیس جمهوری با انتقال لوله‌های نفت از جاسک می‌توان امیدوار بود جمعیت این مناطق در آینده و به ویژه سواحل مکران افزایش پیدا می‌کند که این نویدبخش آینده خوب سواحل مکران است.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها در حوزه بنادر و دریانوردی گفت: در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و عملیات بندری و کشتیرانی طبیعی است که در روال عادی انجام نشود اما نه در نقل و انتقالات مالی و نه در حوزه موسسات رده بندی و نه در بیمه، ناوگان با مشکلی مواجه نیستیم چرا که در دوره تحریم‌های قبلی تجربه‌های خوبی را کسب کردیم.

وی تاکید کرد: سازمان بنادر و دریانوردی راهکار مقابله با تحریم‌ها را یافته است و امروز توانسته‌ایم با همین راهکارها مشکلات را برطرف سازیم.

عضو هیئت عامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به رشد 70 درصدی سفرها در تعطیلات اخیر از 17 تا 22 بهمن به جزیره قشم گفت: در همین مدت 840 هزار مسافر به جزیره قشم سفر کردند این از دستاوردهای برگزاری همایش‌های مختلف در حوزه دریایی است چرا که ظرفیت‌های آن به مردم معرفی شده است.

حق‌شناس تاکید کرد: پیش بینی ما این است که در نوروز سال 98 پرترافیک‌ترین سفرها را به جزایر داشته باشیم چرا که در همین تعطیلات اخیر صف مسافران برای سوار شدن به لنج‌ها و کشتی‌ها برای انتقال به جزیره قشم در ترمینال شهید حقانی چیزی حدود هشت کیلومتر بود که با این اوصاف می‌توان ایام نوروز در این مناطق را شلوغ پیش‌بینی کرد.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در بین رشته‌های مختلف کمترین بیکاری در کشور به لیسانسه‌های دریانوردی تعلق دارد گفت: ایرانیان سابقه بسیار طولانی در دریانوردی دارند و ایرانی کمی در سایر خطوط کشتیرانی خارجی کار می‌کنند و هر چند که دو ناوگان کشتی بزرگ در ایران از جمله نفتکش و کشتیرانی جمهوری اسلامی از بورسیه‌های خود استفاده می‌کنند اما باز هم نیاز به نیروی خارجی وجود دارد و از آنها هم استفاده می‌کنیم.

وی تاکید کرد: ‌در حال حاضر یک میلیون و 500 هزار نفر دریانورد در دنیا وجود دارد که معتقدم حوزه کشتیرانی و بنادر ظرفیت جذب نیرو را در آینده دارد.

وی درباره الزام استفاده از سوخت کم سولفور در کشتی‌ها از سال آینده استفاده از این سوخت الزام‌آور است و همه ناوگان باید از این سوخت استفاده کنند که البته بخشی از ناوگان اروپایی از این سوخت استفاده می‌کنند و ما هم باید از سال آینده از این سوخت برای رفت و آمد ا ستفاده کنیم تقریبا 1.4 میلیون تن نیاز ناوگان داخلی برای مصرف این نوع سوخت است که این موضوع را به وزارت راه و شهرسازی ووزارت نفت اطلاع داده‌ایم.

وی تاکید کرد: در بحث استفاده از سوخت کم سولفور مشکلی نداریم چرا که اگر با کمبود در تامین این سوخت مواجه شدیم می‌توانیم از جایگزین آن یعنی نفت گاز یا گازوئیل یا سوخت ال ان جی استفاه کنیم البته چشم‌انداز ناوگان دریایی این است که موتور کشتی‌ها باید برقی شوند و در آینده مصرف این نوع سوخت بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به ارائه تسهیلات با نرخ سود صفر درصد برای نوسازی ناوگان دریایی و شناورهای مسافری اظهار داشت: در اقتصاد کشور که دارای تورم دو رقمی است تسهیلات صفر درصد برای فعالان به طور قطع به صرفه خواهد بود بنابراین تمام این عوامل باعث می‌شوند که ناوگان مسافری دریایی افزایش یابد و سفرهای دریایی را می‌توان از این طریق افزایش داد.

حق‌شناس در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه چرا سوخت یارانه‌ای به دست لنج‌داران در جنوب کشور نمی‌رسد اظهار داشت: درباره سوخت یارانه‌ای و میزان آن وزارت نفت تصمیم می‌گیرد و سازمان بنادر آن را به اجرا می‌رساند البته در حال حاضر سوخت یارانه‌ای به ناوگانی تعلق می‌گیرد که 70 درصد رفت و آمد آنها در آب‌های آزاد انجام می‌شود در جلسه اخیری که با دستگاه‌های ذیربط در این حزوه داشتیم پیشنهاد دادیم که این عدد به 90 درصد برسد و در این صورت لنج‌داران هم راضی می‌شوند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه برخی از بنادر کشورهای همسایه از ارائه بار برخی از لنج‌های ایرانی خودداری می‌کنند و دلیل آ‌ن را نبود تاییدیه‌های برای این لنج‌ها اعلام کردند، گفت:‌در کشورمان 4600 لنج باری وجود دارد که 500 الی 600 لنج بالای چهل سال دارند و طبیعی است که در این شرایط برخی از این لنج‌های فرسوده دارای استانداردهای لازم نیست و ما هم نسبت به استاندارد بودن لنج‌ها برای مسافرگیری و بارگیری مقرراتی را داریم اما طبیعی است که برخی از بنادر حساسیت بیشتری در این زمینه داشته باشند و این موضوع کاملا طبیعی است.

وی تاکید کرد :‌البته برای نوسازی ناوگان مشوق‌هایی را طراحی کرده‌ایم که یکی از آنها ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت بدون سقف است و لنج‌داران می‌توان از این تسهیلات برای نوسازی استفاده کنند.

حق‌شناس افزود: دو یا سه مالک لنج چوبی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند و نسبت به خرید شناور فلزی اقدام کنند و برای انجام این نوسازی حتی برای انجام این طرح می‌توانند تعاونی تشکیل دهند البته هنوز این فرهنگ برای مالکینی که برای مدت طولانی صاحب لنج‌های چوبی بودند جای نیفتاده است و معمولا در کشورمان تا چیزی اجبار نشود تبدیل به فرهنگ نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ بندری در ایران تحریم نیست اظهار داشت: ‌در همین لحظه هم کشتی‌های و هم کشتی‌های خارجی در حال تخلیه و بارگیری در بنادر کشورمان هستند و هیچ محدودیتی برای پذیرش کشتی‌های خطوط خارجی نداریم.

وی ادامه داد: در آخرین نشست سازمان جهانی دریانوردی هم اعلام کردیم که آمریکا جوسازی‌هایی را علیه خطوط کشتیرانی ایرانی انجام می‌دهد مبنی بر اینکه از نظر فنی ایمن نیستند و ما بارها گفته‌‌ایم که هیچ کشور عضو سازمان جهانی دریانوردی حق ندارد علیه عضو دیگر تحریمی را اعمال کند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر در پاسخ به سوال ایلنا درباره آخرین اخبار از حضور اپراتور هندی در بندر چابهار گفت: قرارداد با هندی‌ها قرارداد واگذاری بندر نبوده و این قرارداد واگذاری اپراتوری است که دو دوره کوتاه مدت و بلندمدت دارد که در حال حاضر قرارداد ما با اپراتور اهندی برای کوتاه مدت است.

وی افزود: در اذهان عمومی این گونه شکل گرفته است که بخشی از بندر به هندی‌ها واگذار شده که این درست نیست بلکه بخشی از تخلیه و بارگیری به این اپراتور در بخشی از بندر واگذار شده که اپراتور هندی می‌تواند کالاهای ترانزیتی را تخلیه و بارگیری کند.

حق‌شناس همچنین درباره افزایش ظرفیت بنادر شمال کشور گفت: ظرفیت بنادر شمال کشور که در قبل از انقلاب سه میلیون تن بود امروز به 30 میلیون تن افزایش پیدا کرده است که هنوز از بخش عمده‌ای از این ظرفیت نتوانسته‌ایم استفاده کنیم و بیشترین ظرفیتی که از بنادر شمال استفاده کردیم سال گذشته به میزان 10 میلیون تن بوده است که هنوز با عدد عدد ظرفیت کلی بنادر شمال فاصله بسیاری داریم.

منبع: ایلنا

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

درگیری در مجلس/ پایداری‌ها علیه نماینده اصلاح طلب/سلحشوری: به جز اقلیتی برخوردار از تبعیض و امتیاز، بقیه مردم را رها کرده‌ایم

سهم ائمه جمعه، شورای نگهبان، بسیج، تبلیغات اسلامی و حوزه‌های علمیه از بودجه ۹۹ چقدر است؟+جدول

تصور این نباشد که ماجرای اعتراضات بنزینی تمام شد| هشدار درباره تبدیل جامعه به «انبار باروت» و اعتراض پابرهنه‌ها و محرومین| اشتباه‌ مسئولان این است که دنبال پیداکردن دشمن خارجی هستند

حرکات ناهنجار رحیم استرلینگ در روز تولدش جنجال ساز شد

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۶۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: ایران سازمان بنادر و دریانوردی مشکلات یارانه بنادر

خبر بعدی:

گیلان| ۵۰۰ کانتینر کالای ایرانی از بندر کاسپین به کشور چین صادر شد

۵۰۰ کانتینر انواع کالای ایرانی در ۳ ماهه نخست امسال از مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی استان گیلان به مقصد کشور چین صادر شد. ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹ استانها گیلان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، بررسی نتایج آمارها و اطلاعات سازمان منطقه آزاد انزلی نشان می‌دهد در 3 ماهه اخیر امسال معادل 500 کانتینر کالاهای مختلف تجاری ساخت داخل شامل انواع مصالح ساختمانی، مواد غذایی، فرش، خشکبار، مواد پتروشیمی و ظروف از طریق امکانات مجتمع بندری کاسپین به کشور چین صادر شده است.

معاون اموربندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت مهم‌ترین مزیت‌های مجتمع بندری کاسپین را برشمرد و اظهار داشت: وجود انبارهای سرپوشیده و یا رو باز، احداث مخازن و سیلوهای متنوع، آبخور بالا و پسکرانه مناسب از جمله این مزیت‌ها به شمار می‌روند که همچنان در پی تقویت آن‌ها هستیم.

امین افقی از تخلیه و بارگیری بالغ بر 95 کشتی در مجتمع بندری کاسپین خبر داد و تصریح کرد: در صورت اتصال مجتمع بندری کاسپین به خط ریل سراسری از طریق اتمام پروژه راه‌آهن گیلان - بندرانزلی تا پایان سال آینده، بسترهای لازم برای اتصال بزرگترین بندر ایران در دریای خزر به بنادر بزرگ کشور در جنوب فراهم می‌شود. 

نمایشگاه «کالای ایرانی خانه ایرانی» در رشت برپا شدسامانه رصد و پایش کالای ایرانی در استان اصفهان راه‌اندازی شد‌‌360 قلم کالای ایرانی در لیست اتحادیه گمرکی اوراسیا قرار گرفت‌

وی با بیان اینکه در آینده‌ای بسیار نزدیک موقعیت مجتمع بندری کاسپین و منطقه آزاد انزلی برای صادرات و واردات کالاها دچار تغییر و تحولات بسیار مثبتی می‌شود ابراز داشت: با اتصال راه آهن گیلان به سواحل دریای خزر منطقه آزاد انزلی به محل تلاقی کریدور چین - قزاقستان - ایران با کریدور نستراک( شمال - جنوب) تبدیل می‌شود.

معاون اموربندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی از تبدیل مجتمع بندری کاسپین به یکی از مبادی اصلی تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی و کالاهای اساسی مورد نیاز کشورمان خبر داد و ابراز داشت: این موفقیت‌های یاد شده در سایه اعمال مشوق‌ها و مزیت‌های رقابتی خاص توسط سازمان منطقه آزاد انزلی به دست آمده است.

افقی فراهم آوردن یکسری سازوکارهای لازم برای به صرفه‌تر کردن ترانزیت کالا را راهی مطمئن برای توسعه ارتباطات تجاری و بازرگانی بین کشورها دانست و خاطرنشان کرد: راه اندازی کریدور چین - قزاقستان - ایران با محوریت سازمان منطقه آزاد انزلی مزیت‌های بسیار زیادی را برای کشورمان در حوزه مبادلات فراهم کرده است.

وی کاهش هزینه و مدت زمان لازم برای ترانزیت و حمل و نقل کالاها را از جمله کارکردهای مثبت کریدور چین - قزاقستان - ایران در مقایسه با مسیر تجاری موجود بین ایران و چین اعلام کرد و گفت: سازمان منطقه آزاد انزلی با هدف کسب هر چه بیشتر درآمدهای ارزی برای کشورمان از ایجاد کریدورهای جدید ترانزیتی حمایت و پشتیبانی می‌کند.

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی افزایش ظرفیت‌های صادراتی بین ایران و سایر کشورها و حمایت از تولید کالاهای داخلی را از جمله اهداف این سازمان خواند و عنوان کرد: بدون شک با افزایش زیرساخت‌های ترانزیتی و با انعقاد تفاهمنامه‌های بین‌المللی عواید بیشتری از طریق این سازمان نصیب کشورمان می‌شود.

به گزارش تسنیم تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی مشکلات فراوانی را برای تولید داخلی به وجود آورده بنابراین باید به نحوی با اتخاذ راهکاری لازم از این شرایط عبور کرد.

از سویی دیگر رشد اقتصادی کشور در صورت رونق تولید داخلی محقق می‌شود به طوری‌که نتیجه آن به صورت اشتغالزایی و رشد پتانسیل‌های داخلی در حوزه‌های مختلف صنعتی قابل مشاهده است.

بنابراین با نگاهی به رویکرد توسعه‌گرای مناطق آزاد از ابتدای دولت فعلی تاکنون می‌توان نقش این مناطق را در ایجاد زیر ساخت‌ها و بسترهای مناسب در جهت فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی به شکل گویا مشاهده کرد.

انتهای پیام/614/ح

R7877/P/S6,71/CT7

دیگر خبرها

 • 106 هزار دستگاه خودرو از بندرلنگه به آسیانه میانه ترانزیت شد/ ارزآوری 230 دلاری هر خودرو برای اقتصاد ایران
 • مذاكره براي گردشگری دریایی در سواحل سیستان و بلوچستان/ توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در ۵ فاز/ راه‌انداز
 • اختلال پیام‌رسان‌های داخلی در زمان قطعی اینترنت به عدم حمایت دولت بازمی‌گردد
 • شناورهای سبک و صیادی هرمزگان از تردد دریایی خودداری کنند
 • چاره‌جویی خارج از دایره فوتبال/ ۴ درصدی‌های پرمدعا!
 • صادرات نفت به نیم میلیون بشکه رسیده است
 • صادرات نفت به نیم میلیون بشکه رسیده است/ بی‌توجهی دولت به اقشار ضعیف جامعه در بودجه/ پرونده مزخرف‌ آخوندی‌ها
 • راه اندازی رشته های مرتبط با امور دریایی و بندری در مرکز آستارا
 • امکان استفاده از تسهیلات ارزی در مناطق ویژه اقتصادی کشور
 • تبدیل بندرچابهار به منطقه ویژه اقتصادی یک ضرورت است
 • تبدیل بنادر چابهار به منطقه ویژه اقتصادی ضرورت دارد
 • بررسی بودجه ۹۹ از نگاه رسانه‌های داخلی
 • نیروی دریایی ارتش آماده اعزام ناو به بنادر پاکستان/ وزیر دفاع: هیچ قدرتی توانایی ایستادگی در مقابل ما را ندارد
 • معرفی عناصر مزاحم در صادرات
 • تمامی خدمه لنج باری حادثه دیده در خلیج فارس نجات یافتند
 • رشد ۱۰ درصدی مصرف گاز طبیعی با اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت
 • دیدار فرماندهان نیروی دریایی ایران و پاکستان/ خانزادی: بنادر چابهار و گوادر تقویت‌کننده یکدیگر هستند
 • تاج‌زاده: رهبری و ریاست جمهوری ادغام شوند!/عبدی: راه‌حل انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری است
 • افزایش ۷۵ درصدی بودجه حمل‌و نقل دریایی