به گزارش ایلنا، مهران کرامتی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شستا با بیان این خبر تصریح  کرد: شرکت کشت و دامداری فکا از شرکت ‌های زیر مجموعه شستا است که عرضه اولیه سهام آن در فرابورس با  هدف افزایش مشارکت عمومی در مالکیت شرکت ها و چابک سازی مجموعه شستا انجام می‌پذیرد.

 کرامتی در ادامه افزود: خروج مدیریت شده از بنگاه‌داری از جمله اهداف  شستا است که یکی از راه‌های آن حضور در بازار سرمایه به منظور جلب مشارکت‌های عمومی و جذب منابع خرد است.

 معاون برنامه ریزی و توسعه شستا در ادامه خاطر نشان کرد: منابع حاصل از فروش سهام شرکت‌ها در بورس به اجرای طرح‌های توسعه ای، اشتغال‌زایی و بهبود پرتفوی منجر خواهد شد. ضمن اینکه مدیرعامل  جدید شستا اعتقاد دارد،  تامین مالی طرح‌های توسعه ای از مسیر بازار سرمایه علاوه بر تحقق راهبرد خروج از بنگاهداری به توسعه شفافیت نیز منجر خواهد شد.

شایان ذکر است، شرکت فکا درسال ۱۳۵۳ در زمینی به وسعت ۸۰۰ هکتار در جنوب شرقی اصفهان تأسیس و درسال ۱۳۵۷ در زمینه کشاورزی ودامپروری آغاز به فعالیت نموده است.این مجموعه درزمینه دامپروری دارای سه واحد پرورش دام می باشد. تولید سالیانه 60 هزار تن شیر، تولید گوساله های حاصل از برداشت تخمک و انتقال جنین سالیانه 250 راس، ظرفیت فروش سالیانه 2000 قطعه جنین منجمد، ظرفیت فروش 800 راس تلیسه آبستن، ارائه سالیانه 180 راس گوساله نر ممتاز، فروش 2500 راس گوساله نر معمولی، تولید اولین جنین آزمایشگاهی و اولین گوساله شبیه سازی شده در خاورمیانه، تولید انبوه جنین های منجمد با ارزش ژنتیکی بالا از جمله ظرفیت‌های این شرکت زیر مجموعه شستا است.

منبع: ایلنا

خبر بعدی:

سطح زیر کشت گندم به ۵ میلیون و ۸۴۳ هزار هکتار رسید

افزایش تولید گندم با هدف خودکفایی چند سالی است که در دستور کار قرار گرفته است و حالا براساس اقدامات صورت گرفته شاهد رشد ۱.۵ درصدی سطح زیر کشت گندم به میزان ۵ میلیون و ۸۴۳ هزار هکتار در سال زراعی جدید هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، سطح زیر کشت گندم در دنیا بیش از 250 میلیون هکتار است و تولید کل آن در جهان بیش از 500 میلیون تن گزارش شده. متوسط عملکرد آن در جهان در هر هکتار بیشتر از 2000 کیلوگرم است. کشورهای عمده تولید کننده گندم جهان دانمارک، هلند، فرانسه، بلژیک و آلمان و کشورهای عمده صادرکننده آن دانمارک، هلند، فرانسه، بلژیک، آمریکا، استرالیا، کانادا، آرژانتین و عربستان هستند. متوسط مصرف سرانه گندم در جهان 130 کیلوگرم و در ایران 220 کیلوگرم است. سطح زیر کشت این گیاه در ایران تقریباً 6.5 میلیون هکتار است که 4.2 میلیون هکتار آن با کشت دیم و 2.3 میلیون هکتار آن با کشت آبی عمل می آید.

 

کشورمان بر اساس گزارش «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد» سیزدهمین تولیدکننده بزرگ گندم جهان است. دی ماه سال جاری مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بود که تولید حدود ۱۳.۵ میلیون تن گندم برای سال زراعی ۹۸-۹۷ هدف‌گذاری شده است.

وزارت جهاد کشاورزی در این باره به نقل از «اسماعیل اسفندیاری پور» نوشته بود: «برای سال زراعی جاری تولید ۱۳.۵ تا ۱۴ میلیون تن گندم پیش بینی شده که علاوه بر تامین نیازهای داخلی، برای ذخیره استراتژیک هم خواهد بود. این در حالی است که در سال زراعی 97 ، 11 میلیون تن گندم تولید شده است. آخرین آمارها از استان های کشور نشان می دهد تا ۲۸ آذر ماه امسال از 2 میلیون هکتار برنامه کشت گندم آبی، یک میلیون و ۸۵۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت رفته و امیدواریم با تکمیل و دریافت آمار نهایی برنامه دو میلیون هکتار محقق شود.»

 

حالا در جدیدترین آمارها اسفندیاری پور از رشد ۱.۵ درصدی سطح زیر کشت گندم به میزان ۵ میلیون و ۸۴۳ هزار هکتار در سال زراعی جدید خبر داده است. مجری طرح گندم درباره آخرین وضع سطح زیر کشت گندم در سال زراعی ۹۸-۹۷ به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «مجموع سطح زیر کشت گندم در سال زراعی ۹۸-۹۷، ۵ میلیون و ۸۴۳ هزار هکتار و سال گذشته ۵ میلیون و ۷۶۶ هزار هکتار بوده که این امر بیانگر رشد ۱.۵ درصدی سطح زیرکشت گندم است. مزارع گندم از لحاظ کیفیت سبز، یکنواختی و تراکم جز سال‌های مطلوب تولید گندم است چرا که در اکثر استان‌ها بارندگی بیش از ۱۰ میلی متر بوده است.»

اسفندیاری پور ادامه داده است: «براساس آخرین آمار تا ۲۳ بهمن، میزان بارندگی در سال زراعی جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴۰ درصد و بلندمدت ۲۵ درصد رشد داشته است و تنها استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و یزد میزان بارندگی کمتر از سال گذشته است. با توجه به شرایط مساعد و پراکنش بارندگی پیش بینی می‌شود که تولید گندم در سال زراعی جدید به ۱۳.۵ تا ۱۴ میلیون تن برسد.»

 

یادآور می شود: با وجود جمعیت ۳۵ میلیون نفری در سال ۵۵-۵۶، یک میلیون و ۱۴۰ هزار تن، معادل ۳۰ درصد تولید داخل، گندم به کشور وارد می شد، در حالیکه در سال زراعی ۹۷-۹۶، علی رغم رشد جمعیت به حدود ۸۲ میلیون نفر، نیازی به واردات نداریم. با وجود افزایش ۱۲ درصدی سطح زیر کشت نسبت به ۴۰ سال اخیر، تولید گندم حدود ۳۵۳ درصد رشد داشته است. سطح زیر کشت گندم در سال زراعی  ۹۷-۹۶ را ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار است. با وجود افزایش ۱۲ درصدی  سطح زیر کشت گندم نسبت به سال زراعی ۵۵-۵۶، اما عملکرد، ۲۹۰ درصد در هکتار افزایش یافته است که این امر بیانگر مجموع اقدامات فنی و افزایش عملکرد در واحد سطح اتفاق افتاده است. طی ۴۰ سال اخیر، متوسط مجموع گندم آبی و دیم از ۸۵۰ کیلوگرم در هکتار به ۲ هزار و ۴۸۰ کیلوگرم در هکتار افزایش یافته است.

 

در سال‌های قبل از انقلاب، ۳۰ درصد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شد این درحالی است که طی سه سال اخیر به سبب تلاش کشاورزان و لطف خدا نیازی به واردات نداریم و تمامی نیاز کشور از طریق تولید داخل تامین می‌شود. با توجه به وضع مطلوب مزارع گندم برای سال زراعی ۹۸-۹۷، انتظار می‌رود که کل نیاز کشور از طریق تولید داخل تامین شود تا همچنان از واردات بی نیاز شویم.

 

سال زراعی ۹۷-۹۶، گندمکاران از حیث فروش، ۹ میلیون و ۵۰۰ هزارتن گندم به مراکز دولتی، ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرده اند، البته با احتساب ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندم تولیدی، درآمد کشاورزان از ۱۷ هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان فراتر خواهد رفت. ناگفته نماند که درآمد کشاورزان  با ۴۰ سال اخیر قابل قیاس نیست.

 

در طرح خودکفایی گندم تا پایان برنامه ۱۴۰۵، تنها تامین نیاز داخل و چند درصد بیشتر برای ضریب اطمینان در دستور کار است و به سبب نبود مزیت، برنامه‌ای برای صادرات تعریف نکرده ایم. براساس برآورد‌های اولیه تا سال ۱۴۰۵، سالانه حدود ۱۴ میلیون و ۸۰۰ تا  ۱۵ میلیون تن گندم براساس سرانه مصرف متناسب با رشد جمعیت باید در داخل تولید شود./

پایان پیام/50

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: تخمک سرمایه سهام معاون برنامه ریزی

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۶۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دلایل ناکامی مشتریان خارجی بورس نفت/نبود حساب ارزی، چالش اصلی
 • احتمال عرضه ۳ شرکت جدید در بورس تهران
 • دولت پایش را از شستا بیرون بکشد/ نگرانیم سرنوشت سازمان صنایع ملی در انتظار شستا باشد
 • یزد| ۱۰۰ درصد مواد اولیه تولید کاغذ در یزد وارداتی است
 • نبردی ترسناک میان شیرهای گرسنه و بوفالوهای مدافع +تصاویر
 • رشد یک هزار و ۸۹۷ واحدی شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت
 • شاخص کل بازار بورس آذربایجان غربی کاهش یافت
 • افزایش ۳۵ درصدی معاملات بورس همدان در بهمن ماه
 • ۲۴۱ کد معاملاتی جدید در بورس همدان ایجاد شد
 • جزئیات عرضه نفت در بورس از زبان یک نماینده مجلس
 • بانک سپه تمام سهام خود را به مزایده گذاشت
 • تشریح جزئیات عرضه نفت در بورس از زبان یک نماینده مجلس
 • سفیر سوریه: شریک اصلى سوریه در بازسازى، ایران است
 • سهام بانک سپه در شرکت امید واگذار می‌شود
 • جزئیات پیشنهاد سازمان بورس برای آزاد سازی سهام عدالت
 • قاچاق تهدید کننده صنعت دامداری در آذربایجان غربی
 • سفیر سوریه: از همکارى با شستا براى بازسازى سوریه استقبال مم کنیم
 • شریک اصلى سوریه در بازسازى، ایران است
 • ضرورت کشت قراردادی پنبه در کشور