غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره دستاوردهای پژوهشی و آموزشی جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب گفت: پیروزی انقلاب اسلامی، نسبت به تمامی تغییر و تحولاتی که کشور ایران در تاریخ معاصر داشته است، یک تغییر و تحول بنیادین محسوب می شود که امسال در چهلمین سالگرد آن قرار داریم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در طول این چهل سال، فراز و نشیب های بسیاری را تجربه کرده است؛ در این سال ها نخبگان و دانشمندان کشور در زمینه های گوناگون دستاوردهای زیادی را برای کشور به ارمغان آورده اند.

غفاری ادامه داد: اگر نگاهی به عرصه های آموزشی و پژوهشی داشته باشیم، متوجه می شویم که امروز کمتر شهری را پیدا خواهیم کرد مرکز آموزش عالی در آن فعالیت نداشته باشد؛ با توجه به آمارهای بدست آمده، در سال 1357 از هر 250 نفر 1 دانشجو وجود داشت اما امروز از هر 25 نفر 1 دانشجو وجود دارد که می توان گفت رشد 10 برابری را در این زمینه داشته ایم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: این مجموعه عظیم دانشگاهی، به آگاهی و مهارت مطلوبی دست پیدا کرده که یک توانمندی مهم برای کشور قلمداد می شود.

وی با اشاره به اجرای عدالت آموزشی در کشور به عنوان یکی از اهداف انقلاب اسلامی اذعان داشت: انقلاب اسلامی به دنبال این بود که تمامی افراد جامعه بتوانند به طور یکسان از علم آموزی بهره مند شوند و از امکانات آموزشی استفاده کنند؛ خوشبختانه امروز با فراگیری که نظام آموزش عالی کشور داشته و با سیاست هایی که در این چهار دهه اعمال شده است، شاهد هستیم که اقشار مختلف جامعه می توانند به طور یکسان از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور استفاده کنند.

غفاری تاکید کرد: دانشگاه ها پس از انقلاب اسلامی، در پیشرفت های کشور در زمینه های دفاعی، صنعتی، پزشکی و... پیش قراول بوده اند و نقش تعیین کننده را ایفا کرده اند؛ امروز دانشگاه ها با توجه به مسئولیت پذیری اجتماعی و تعهدی که نسبت به جامعه و آرمان های انقلاب اسلامی دارند، تمامی توان خود را به کار گرفته اند که بتوانند اثر گذاری بیشتری در عرصه های صنعتی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور داشته باشند.

انتهای پیام/

108 / 167 دانشگاه انقلاب اسلامی پیشرفت چهل سالگی غلامرضا غفاری وزارت علوم

منبع: ایسکانیوز

خبر بعدی:

میراث ۱۰۰ ساله سیف‌الدوله قاجار برای دانشگاه‌های ملایر/ کمک هزینه تحصیلی ۱۵۰ میلیونی از محل موقوفات سیفیه به دانشجویان

ناظر موقوفات سیف‌الدوله عضدی گفت: با توجه به اهتمام ویژه سیف‌الدوله به امر آموزش و اهمیت آن در وقف نامه، علاوه بر هزینه کرد در مدرسه سیفیه، سالانه ۱۵۰ میلیون تومان به دانشجویان ملایر کمک هزینه تحصیلی اختصاص می‌یابد.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- اعظم ذوالفقاری منظری؛* شاید یکی از بهترین جا‌هایی که می‌شود ماندگاری وقف را به چشم دید، ملایر باشد. روایتی در کتب تاریخی دوره قاجار ذکر شده که سلطان محمدمیرزا ملقب به سیف الدوله، نوه فتحعلیشاه قاجار و حاکم ملایر، در یکی از سفر‌های خود از ملایر به تهران، با خداوند عهد می‌بندند که چنانچه املاک خالصه ملایر از طرف دولت وقت، به وی واگذار شود، برای آبادانی این شهر اموالش را وقف کند.
ملایر در این زمان شهری تازه تأسیس بوده که هنوز آبادانی در آن راه نیافته و مردم از بیماری مالاریا و تراخم در رنج بودند. اماکن عمومی در شهر وجود نداشتند و مردم زندگی را با زحمت می‌گذراندند.
سیف الدوله پس از آنکه موفق به گرفتن اراضی موردنظرش می‌شود، به آبادی ملایر می‌پردازد؛ دهکده‌ها را بازسازی می‌کند؛ قنات می‌سازد و آب را به روستا‌ها و مناطق مختلف ملایر می‌رساند؛ حمام می‌سازد و بیمارستانی با ۱۲ تخت برای درمان بیماران نیازمند به صورت کاملا رایگان بنا می‌کند و در کنار همه این بناها، مهم‌ترین میراث سیف الدوله، بنا‌های آموزشی او است. مدرسه عالی سیف الدوله در همین زمان ساخته می‌شود و بنای علم و دانش را در این شهر تأسیس می‌کند.
تاریخ قاجار را که می‌خوانیم، جز همین آثاری که خیرخواهان این قوم برای مردم به یادگار گذاشته اند، چیزی نمانده است. میراث سیف الدوله عضدی این روز‌ها در گوشه و کنار ملایر منشأ برکات است. برکاتی که جنبه‌های مختلف زندگی مردم این شهر را تحت تأثیر قرار می‌دهد و یکی از مهمترین این حوزه ها، تعلیم و تربیت و آموزش عالی است. هوشنگ عضدی، یکی از بازماندگان این قوم خیراندیش است که اکنون مسئولیت نظارت بر موقوفات سیف الدوله را بر عهده دارد. آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل گفتگوی کوتاه ما با او است تا از چگونگی موقوفات این شاهزاده قاجاری در ملایر و دانشگاه‌های این شهرستان مطلع شویم.
دانشجو: توضیح کلی درباره موقوفات مرحوم سیف الدوله بگویید. چرا وی مصمم بوده تا بخش مهمی از املاک خود را وقف کند؟ مرحوم سیف الدوله معاصر با دوران سلطنت ناصرالدین شاه، حاکم ملایر بوده است و به آبادانی و عمران شهر اهتمام می‌ورزد. ملایر آن زمان منطقه مرکزی از یک شهرستان کوچک بوده که نه آب مناسبی داشته و نه راه مناسب، بهداشت هم وضعیت خوبی در این شهر نداشته است. این وضعیت را در یکی از بند‌های وقف نامه وی متوجه می‌شویم. مرحوم سیف الدوله قصد خود را از این وقف «رفع بلا از این ولایت بی همه چیز» عنوان می‌کند و این نشان می‌دهد که شهر در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برده است.
مرحوم سیف الدوله در دوران حاکمیت خود در ملایر برای این شهر قنات احداث می‌کند و آب را به شهر می‌آورد. بوستانی در شهر برای تفریح عموم می‌سازد و تصمیم به آبادانی آنجا می‌گیرد. پس از آنکه وی بازنشسته می‌شود هم در ملایر می‌ماند و پس از آن است که عمرانی بیشتری برای شهر انجام می‌دهد؛ بیمارستان و مدرسه می‌سازد و در نهایت یک سوم اموال خود را وقف می‌کند.
سه نیت اصلی موقوفات سیف الدوله در حوزه درمان، آموزش و روضه خوانی حضرت سیدالشهدا (ع) در شب‌های جمعه و بر سر مزار خودش است. دو نیت فرعی هم در وقف نامه ذکر شده است؛ با توجه به اینکه ملایر در مسیر زائران عتبات بوده، اولین نیت فرعی برای در راه ماندگان سفر عتبات بوده است. به این شکل که زواری که از این مسیر عبور می‌کنند، اگر مشکلی پیدا کردند از محل موقوفات هزینه سفرشان پرداخت و به آنان لباس و کفش برای سفر داده شود. در همین راستا هفته گذشته حدود ۱۱۰ نفر از نیازمندان محروم ملایر را که امکان سفر به عتبات را ندارند، به صورت کاملا رایگان با هزینه حدود ۲۲۰ میلیون تومان به این سفر معنوی اعزام کردیم.
دانشجو: اینکه مرحوم سیف الدوله بر بحث آموزش تأکید داشت، چه بوده و رویکرد وی در وقف آموزشی چگونه بوده است؟ سیف الدوله فردی تحصیل کرده بوده است. امسال صدمین سال درگذشت او است و در همان بیش از ۱۰۰ سال پیش این واقف بزرگ، زبان فرانسه می‌دانسته و اهل علم و دانش بوده است؛ بنابراین برای اینکه ملایر مدرسه‌ای داشته باشد و بچه‌های این شهرستان تحصیل کرده شوند، یک مدرسه مجهز در ملایر می‌سازد و در وقف نامه خود ذکر می‌کند که هزینه‌های این مدرسه باید از محل موقوفات پرداخته شود؛ به طوری که در دورانی حتی لباس دانش آموزان هم از محل موقوفات تأمین می‌شده و همه این‌ها نشان دهنده این است که مرحوم سیف الدوله به امر آموزش حساسیت خاصی داشته است.
در آن زمان حتی سیف الدوله تلاش می‌کند معلم زبان فرانسه هم به این مدرسه بیاورد تا دانش آموزان آن با یک زبان بین المللی هم آشنا شوند. او روشنفکر بوده و به آموزش و تحصیل اهمیت می‌داده، چون می‌دانسته که کلید رشد جوامع و رشد و تعالی افراد در آموزش و تعلیم و تربیت افراد است.
مدرسه سیفیه همچنان فعال است؛ مدرسه‌ای نمونه دولتی است که هر ساله تعداد زیادی از دانش آموزان آن در رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی وارد دانشگاه می‌شوند. از محل موقوفات برای تشویق دانش آموزان این مدرسه برای تحصیل و تلاش برای کسب دانش مصارف زیادی صورت می‌گیرد.
دانشجو: در لیست موقوفات مرحوم سیف الدوله یک مدرسه عالی هم به چشم می‌خورد، در این مورد توضیح دهید همین مدرسه سیفیه است. آن زمان آموزش عالی به معنای امروز در جامعه وجود نداشته و منظور از مدرسه عالی مکانی مجهز برای تحصیل بوده است. با این حال بخشی از موقوفات آموزشی برای هزینه تحصیلی دانشجویان نیازمند اختصاص می‌یابد. به این صورت که ما سالانه مبالغی را به دانشگاه‌های ملایر پرداخت می‌کنیم و دانشگاه با صلاح دید خود برای دانشجویانی که نیاز به کمک هزینه تحصیلی دارند، پرداخت می‌کند. سالانه حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان در این زمینه می‌پردازیم.
دانشجو: از محل موقوفات چه هزینه‌هایی در حوزه علوم پزشکی می‌شود؟ در همان زمان بیمارستانی ساخته می‌شود با ۱۲ تخت که با توصیه سیف الدوله صرفا برای بیماران نیازمند استفاده می‌شود و خدمات در آن کاملا رایگان است. این بیمارستان را بعدا اداره موقوفه اداره می‌کرده و پس از انقلاب نیز به وزارت بهداشت واگذار می‌شود. در سال ۱۳۱۵ هم تفاهم نامه‌ای بین متولی موقوفات و وزارت بهداری صورت می‌گیرد که این بیمارستان را به وزارت بهداری می‌دهند و مبلغی را در ازای آن می‌گیرند.
از محل موقوفات درمانی چند سال پیش قصد ساخت بیمارستان داشتیم که به ما گفته شد سرانه تخت در ملایر در مرحله اشباع است و به همین دلیل ما وقف درمانی را به صورت خرید تجهیزات بیمارستانی یا ساخت بخش‌های درمانی ادامه دادیم. مثلا در چند سال گذشته حدود ۴ میلیارد تومان در بیمارستان امام حسین (ع) ملایر هزینه کرده ایم و هم اکنون بخش درمانی با هزینه یک میلیارد تومان در حال ساخت داریم که هم در حوزه عمرانی و هم تجهیزات هزینه‌ها را پرداخت می‌کنیم. در کنار این خدمات، تلاش می‌کنیم برای بیماران نیازمند هم کمک‌هایی داشته باشیم و به همین صورت برای بیماران خاص یا صعب العلاج حدود یک و نیم میلیون تومان و بیماران عادی تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه درمان پرداخت می‌کنیم.
دانشجو: ویژگی خاص موقوفات مرحوم سیف الدوله را چه می‌دانید؟ این موقوفات به شکلی تنظیم شده اند که هیچ وقت کهنه نمی‌شوند و تا زمانی که انسان‌ها هستند، این موقوفات به کار جوامع انسانی می‌آید. مرحوم سیف الدوله با یک افق دید باز نیات خود را تنظیم کرده است.

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: دانشگاه انقلاب اسلامی پیشرفت چهل سالگی وزارت علوم

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۶۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حافظه محوری در نظام آموزشی راهبرد ضد خلاقیت
 • با 4 دانشگاه عراقی تفاهم‌نامه همکاری منعقد می‌کنیم
 • دانشگاه سنت پترزبورگ روسیه با ۲ دانشگاه ایرانی تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد
 • جمعیت دانشجویی سمنان 3 برابر متوسط کشوری است
 • ضوابط پذیرش دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی ارتش/ ماموریت تحصیلی دانشجویان ارشد الزامی است
 • دومین کنگره شهدای دانشجو ۶ اسفندماه در دانشگاه شهرکرد برگزار می‌شود
 • دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان ایلام تعطیل شد/ مسئولان موضوع را تکذیب می‌کنند!
 • نخستین کارگاه آموزشی استارت آپ کارآفرینی اجتماعی در دانشگاه شهید چمران برگزار می‌شود
 • دانشگاه آزاد اسلامی باید به جاری کارمند «کارآفرین» تربیت کند
 • در دانشگاه پیام‌نور مرکز زنجان چه می‌گذرد؟
 • مدیرمسئول خبرگزاری دانشجو مجرم شناخته نشد
 • سهم خوبی در روابط علمی بین‌الملل نداریم/چالش‌ها و فرصت‌های همکاری بین‌المللی دانشگاه‌ها
 • 9 هزار دانشجو در واحد های دانشگاه آزاد استان اردبیل تحصیل می کنند
 • رشد فضای دانشگاه ها با تدوین و اجرای منشور حقوق دانشجویی
 • بی‌توجه به فعالیت‌های دانشجویی، دانشگاه را مستعد آسیب‌ می‌کند
 • افزوده شدن ۴ مرکز جدید به دانشگاه علمی‌کاربردی البرز
 • برگزاری آزمون تعیین سطح طرح دانشجو معلم قرآن در کردستان
 • ساختار فرهنگی دانشگاه‌ها در ساختار رسمی کشور به رسمیت شناخته نشده است/ منشور حقوق دانشجویی تدوین شد
 • میراث ۱۰۰ ساله سیف‌الدوله قاجار برای دانشگاه‌های ملایر/ کمک هزینه تحصیلی ۱۵۰ میلیونی از محل موقوفات به دانشجویان