میثم موسایی گفت: دولت به جای حاشیه پردازی به موضوعات مهمی چون کاهش حقوق های نجومی و هزینه های اسراف گونه برخی از مسئولان و شرکت های دولتی توجه کند تا با کاهش بار مالی که به دولت و اقتصاد وارد می شود، زندگی کارگران و کارمندان در شکل بهتری تامین شود.

میثم موسایی اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی و اجتماعی در گفتگو با خبرنگار قدس آنلاین، در خصوص وضعیت معیشتی بخش بزرگی از حقوق بگیران دولتی، گفت: وضعیت اقتصادی بسیاری از مردم جامعه اعم از قشر کارگر، حقوق بگیران و معلمان خوب نیست، به‌نحوی که اکثریت گروه‌های یاد شده زیر خط  فقر قرار دارند، به این معنا که جمعیت زیادی از شاغلان کشور فقیر به شمار می روند.

وی در خصوص کافی نبودن افزایش حقوق و حق مسکن کارگران و کارمندان هم گفت: فقیر بودن شاغلین موضوع حساسی است که دولت باید رویکرد ویژه ای را نسبت به رفع آن اتخاذ کند، چرا که این مساله تبعات اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی به دنبال خواهد داشت؛ افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران و کارمندان و یا افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران با شرایط تورمی و رکود موجود، به هیچ وجه منجر به رفع حداقلی نیازهای طبقه یاد شده نمی‌شود.

این استاد اقتصاد با تاکید بر اینکه باید حقوق‌های نجومی و ریخت و پاش‌های دولت کاهش یابد، اظهار داشت: یادمان باشد این بهانه دولت است که عنوان می شود افزایش حقوق شاغلین فقیر، منجر به افزایش دوباره تورم می شود؛ بهتر است دولت به جای حاشیه‌پردازی به موضوعات مهمی چون کاهش حقوق‌های نجومی و هزینه‌های اسراف گونه برخی از مسئولان و شرکت‌های دولتی توجه کند تا با کاهش بار مالی که به دولت و اقتصاد آورده می شود، زندگی کارگران و کارمندان در شکل بهتری تامین شود.

میثم موسایی عدم افزایش حقوق متناسب با شان زندگی مطلوب را دور از کرامت انسانی دانست و گفت: متاسفانه هنگامی که موضوع افزایش حقوق کارگران، کارمندان و دریافتی‌های کشاورزان مطرح می شود، دولت فورا به یاد تورم می افتد، این در حالی است که عدم توجه به تامین معیشت مردم برخلاف حقوق اولیه و کرامت انسانی آنها است.

وی درخصوص پدیده "شاغلان فقیر" در کشور گفت: امروز مساله شاغلین فقیر، بیکاری پنهان و گسترده‌ای که در فضای کسب و کار مناسب دیده می شود، پدیده ای است که بیماری مهلکی برای اقتصاد کشور به شمار می‌رود؛ بی‌شک اگر بخش خصوصی فعال نشود و محیط کسب و کار روان نشود، بیماری اقتصاد مزمن خواهد شد؛ تلاش برای خصوصی سازی واقعی و توجه به منافع حداکثری است که منجر به کاهش فساد اقتصادی و رانت خواری می‌شود.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی با تاکید بر نیاز کشور به بهبود فضای کسب و کار، تصریح نمود: اقتصاد کشور نیازمند جراحی عمیقی است، در حال حاضر نیازمند انجام  مجموعه ای از اقدامات هستیم  تا فضای فعلی کسب و کار سامان یابد؛ مسلما در صورتی که شرایط کار بهبود یابد، بیکاری پنهان کاهش می یابد؛ اینکه یک نفر کار کند و چند نفر نان‌خور باشند، دیگر کفاف زندگی امروز را نمی دهد، مگر اینکه همه اعضای خانواده کار کنند؛ مساله حذف بیکاری پنهان که ۳۰ درصد اقتصاد ما را پوشش داده، امکان پذیر است.

میثم موسایی با بیان اینکه حق ماموریت‌های دولتی و سفرهای خارجی باید کاهش پیدا کند، گفت: دومین اقدامی که دولت باید به آن توجه داشته باشد، افزایش حقوق کارگران و کارمندان بر اساس نرخ تورم است؛ متاسفانه میزان درآمد طبقه متوسط و ضعیف، همواره از نرخ تورم عقب بوده است و آنها زیر خط فقر قرار داشته اند؛ کنترل هزینه‌های دولت بسیار ضروری است و انتظار می رود در شرایطی که شرایط "جنگ اقتصادی" نامیده می شود، برخی از مبالغی که به مدیران پرداخته می‌شود، کاهش یابد؛ حق مدیریت و هزینه سفرهای خارجی برداشته شود؛ همه مدیران دولتی از خودروهای ساخت داخل استفاده کنند تا هزینه‌های زاید دولت و کسری بودجه کاهش یابد و به نفع طبقه محروم و متوسط جامعه استفاده شود.

 وی همچنین افزود: انتظار می رود دولت پروژه‌های نیمه تمامی که نیازمند نزدیک به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه است و سالیانه ده ها میلیارد تومان به کشور ضرر می زند - که خود عاملی در تورم به شمار می رود- را هر چه زودتر تعیین تکلیف کند؛ در یک کلام کوچک سازی و چابک سازی دولت بسیار ضروری است و فعال شدن بخش خصوصی و واگذاری کارخانه ها به این بخش، از آن هم ضروری تر است.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: کاهش بودجه های عظیم دستگاه هایی که اثر مولدی ندارند و کاهش و تجدید نظر در بودجه دستگاه های وابسته به دولت نیز بسیار ضروری است؛ توجه به دریافت مالیات و ذخیره منابع نفتی، منجر به کنترل تورم می شود و در این حالت اقتصاد با ثبات شده و هر سال بر سر افزایش حقوق کارگران و کارمندان دعوا راه نمی افتد حتی دیگر نیازی به افزایش حقوق هم نخواهیم داشت.

میثم موسایی در پایان گفت: متاسفانه پدیده "شاغلین فقیر" را می توان بحران جدیدی در اقتصاد کشور عنوان کرد، مساله ای که علاوه بر بیکاری، رکود و بیکاری پنهان، افراد شاغل را نیز در زمره فقرا قرار داده است؛ در نتیجه با پدیده‌ای به نام "شاغلان فقیر" مواجه هستیم؛ در مجموع رسیدگی به  بیکاران و  "شاغلین فقیر" باید در زمره اولین اولویت‌های دولت به شمار رود و حل مشکلات آنها در راس امور قرار داده شود.

انتهای پیام/

منبع: قدس آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سالروز اجرای عمیق ترین عملیات کماندویی ایران در خاک عراق

عملیات «فتح ۸» که عمیق‌ترین عملیات کماندویی ایران در خاک دشمن شناخته می‌شود، در روز ۲۸ تیر ماه ۱۳۶۶ در منطقه‌ شمالی‌ استان‌ «موصل‌» عراق‌ که عقبه‌ محور شمالی‌ جبهه‌ دشمن‌ شناخته می‌شد و با هدف انهدام‌ اماکن‌ تأسیساتی‌ و پایگاه‌های‌ نظامی‌ دشمن‌ و حمایت‌ از معارضان‌ کُرد عراق‌ انجام شد.

به گزارش ایسنا، سال ‌۱۳۶۶ به‌ عنوان‌ هفتمین‌ سال‌ جنگ‌ تحمیلی، سال‌ پرکار و با فراز و نشیبی‌ برای‌ نیروی ‌زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و بویژه‌ قرارگاه‌ برون‌ مرزی‌ «رمضان» در جبهه‌ شمالی‌ و کردستان‌ عراق‌ بود.

یکی‌ از ده‌ها عملیات‌ نامنظم‌ و تهاجمی‌ این‌ سال، عملیات‌ نامنظم‌ «فتح‌۸» نام دارد که در منطقه‌ شمالی‌ استان‌ موصل عراق‌ و حوالی‌ شهر «اتروش» بود. این‌ حمله‌ با رمز «یارسول‌ الله» در شامگاه ‌۲۸ تیر ماه‌۱۳۶۶ با هدف‌ انهدام‌ تأسیسات‌ نظامی‌- اقتصادی‌ دشمن‌ و حمایت‌ از مبارزین‌ عراقی‌ آغاز شد.

نیروی عمل‌کننده ایران در این عملیات، یعنی «گردان مالک‌اشتر تیپ ۶۶» نیروهای ویژه‌ی هوابرد با تقدیم یک شهید (حسین ترکمن‌پری) و چهار مجروح، عملیات ویژه‌ خود را در فاز تک‌  مستقیم (با بهره‌گیری از نیروهای تکاور) و هم‌زمان فاز تک ادواتی (با بهره‌گیری از نیروهای راکت‌انداز مینی‌کاتیوشا و خمپاره‌انداز ۱۲۰ میلی‌متری)، در ارتفاعات کانیکا و قلعه‌ کانیکا در شمال شهر اتروش اجرا کردند.

عملیات فتح از حیث بعد مسافت، عمیق‌ترین عملیات کماندویی جمهوری اسلامی در خاک دشمن در طول دوران دفاع مقدس محسوب می‌شود. طی‌ این‌ یورش‌ پایگاه‌ و مقر حفاظتی‌ ارتش‌ عراق‌ در منطقه‌ اتروش‌ سقوط‌ کرده و منهدم‌ شد. به‌ همراه‌ آن، بخشی‌ از تجهیزات‌ نظامی‌ از جمله‌ ۳۵ دستگاه‌ خودرو سبک‌ و نیمه‌ سنگین‌ ارتش‌ عراق‌ از بین‌ رفت.

همچنین‌ چهار دستگاه خودرو حامل‌ مهمات‌ و یک‌ انبار مهمات‌ دچار آتش‌ شد و ده‌ها سلاح‌ نیمه‌ سنگین‌ و سنگین‌ منهدم‌ شد. مقر سازمان‌ امنیت‌ مرکز حزب‌ بعث‌ و«جیش‌الشعبی» در شهر اتروش‌ نیز ویران‌ شد و در مجموع‌۸۳۰ نفر از نیروهای‌ دشمن‌ کشته‌ و زخمی‌ شده‌ یا به‌ اسارت‌ رزمندگان‌ اسلام‌ و معارضان‌ کرد عراق‌ در آمدند.

از دیگر دستاوردهای این عملیات می‌توان به سقوط و انهدام بیش از ۴۰ پایگاه و مقر حفاظتی، انهدام مرکز آتش‌بار توپ‌خانه‌ اتروش، انهدام سازمان امنیت مرکز حزب بعث و مقر جیش‌الشعبی شهر اتروش، انهدام بخشی از تجهیزات نظامی دشمن در منطقه از جمله ۳۵ دستگاه خودرو سبک و نیمه‌سنگین نظامی، چهار دستگاه خودرو حامل مهمات و یک انبار مهمات، هفت قبضه خمپاره‌انداز، دو قبضه دوشکا و دو قبضه ضدهوایی، بیش از ۸۰۰ نفر از نیروهای دشمن کشه و زخمی شدند، اشاره کرد.

همچنین ۳۰ نفر هم به اسارت رزمندگان ایرانی در آمدند.

انتهای پیام

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

واکنش فائزه هاشمی به ولنگار خطاب‌کردن زنان توسط علم‌الهدی و کمپین «چهارشنبه‌های طلایی»: اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند هم تجمع برگزار کنند| سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۷۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عمل جراحی توراکتومی با موفقیت در قوچان انجام شد
 • اتمام حجت باشگاه استقلال با فرشید باقری: جراحی کن و از نیم فصل دوم همراه تیم باش
 • ملک کشاورزی خیر ۹۰ سال جیرفتی وقف کودکان فقیر شد
 • درمان درد پولیپ کیسه صفرا یا جراحی آن با توجه به اندازه پولیپ
 • انقراض نسل فیل در آفریقا بحران اقلیمی را عمیق‌تر می‌کند
 • شکستگی مچ دست: درمان با دارو، آتل و گچ، فیزیوتراپی، جراحی
 • وجود ۴۵ هزار بیمار مبتلا به صرع در استان فارس؛ جراحی صرع در بیمارستان نمازی افزایش می‌یابد
 • نابودی 7/8 هزار میلیارد تومان از سرمایه کشور
 • خبرنگار و گدا؛ ساعت به وقت گدایی/تعقیب و گریز در ژانر خبرنگار و گدا
 • مزایای باورنکردنی تنفس عمیق
 • پديده هاي نادر و زيباي طبيعت که باعث شگفتي مي شود
 • طی عمل جراحی توده گردنی پس از ۴۰ سال از گردن یک زن خارج شد
 • فتحی:اقدام ما برای پروپیچ به نام استقلال و به کام پدیده شد/بازیکنی در حد پاتوسی جذب می‌کنیم
 • پروپئیچ برای ما مهمتر از پاتوسی بود/ به نام ما شد به کام پدیده!
 • کمک ناخواسته باشگاه استقلال به باشگاه پدیده در فیفا!
 • صید بزرگ گل‌محمدی از استقلال؛ ستاره آبی‌ها در یک قدمی پدیده + عکس
 • تجهیز بیمارستان لامرد به میکروسکوپ جراحی
 • فتح ۸؛ عمیق‌ترین عملیات کماندویی ایران در خاک عراق
 • شعار استقلال بانک مرکزی اسم رمز مباح کردن حاکمیت‌زدایی از بازار پول است/ بی‌اعتنایی بانک‌های خصوصی نسبت به قاعده‌گذاری بانک مرکزی/ بحران انگیزه سرمایه‌گذاری مولد، کمر اقتصاد را شکسته است