میثم موسایی گفت: دولت به جای حاشیه پردازی به موضوعات مهمی چون کاهش حقوق های نجومی و هزینه های اسراف گونه برخی از مسئولان و شرکت های دولتی توجه کند تا با کاهش بار مالی که به دولت و اقتصاد وارد می شود، زندگی کارگران و کارمندان در شکل بهتری تامین شود.

میثم موسایی اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی و اجتماعی در گفتگو با خبرنگار قدس آنلاین، در خصوص وضعیت معیشتی بخش بزرگی از حقوق بگیران دولتی، گفت: وضعیت اقتصادی بسیاری از مردم جامعه اعم از قشر کارگر، حقوق بگیران و معلمان خوب نیست، به‌نحوی که اکثریت گروه‌های یاد شده زیر خط  فقر قرار دارند، به این معنا که جمعیت زیادی از شاغلان کشور فقیر به شمار می روند.

وی در خصوص کافی نبودن افزایش حقوق و حق مسکن کارگران و کارمندان هم گفت: فقیر بودن شاغلین موضوع حساسی است که دولت باید رویکرد ویژه ای را نسبت به رفع آن اتخاذ کند، چرا که این مساله تبعات اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی به دنبال خواهد داشت؛ افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران و کارمندان و یا افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران با شرایط تورمی و رکود موجود، به هیچ وجه منجر به رفع حداقلی نیازهای طبقه یاد شده نمی‌شود.

این استاد اقتصاد با تاکید بر اینکه باید حقوق‌های نجومی و ریخت و پاش‌های دولت کاهش یابد، اظهار داشت: یادمان باشد این بهانه دولت است که عنوان می شود افزایش حقوق شاغلین فقیر، منجر به افزایش دوباره تورم می شود؛ بهتر است دولت به جای حاشیه‌پردازی به موضوعات مهمی چون کاهش حقوق‌های نجومی و هزینه‌های اسراف گونه برخی از مسئولان و شرکت‌های دولتی توجه کند تا با کاهش بار مالی که به دولت و اقتصاد آورده می شود، زندگی کارگران و کارمندان در شکل بهتری تامین شود.

میثم موسایی عدم افزایش حقوق متناسب با شان زندگی مطلوب را دور از کرامت انسانی دانست و گفت: متاسفانه هنگامی که موضوع افزایش حقوق کارگران، کارمندان و دریافتی‌های کشاورزان مطرح می شود، دولت فورا به یاد تورم می افتد، این در حالی است که عدم توجه به تامین معیشت مردم برخلاف حقوق اولیه و کرامت انسانی آنها است.

وی درخصوص پدیده "شاغلان فقیر" در کشور گفت: امروز مساله شاغلین فقیر، بیکاری پنهان و گسترده‌ای که در فضای کسب و کار مناسب دیده می شود، پدیده ای است که بیماری مهلکی برای اقتصاد کشور به شمار می‌رود؛ بی‌شک اگر بخش خصوصی فعال نشود و محیط کسب و کار روان نشود، بیماری اقتصاد مزمن خواهد شد؛ تلاش برای خصوصی سازی واقعی و توجه به منافع حداکثری است که منجر به کاهش فساد اقتصادی و رانت خواری می‌شود.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی با تاکید بر نیاز کشور به بهبود فضای کسب و کار، تصریح نمود: اقتصاد کشور نیازمند جراحی عمیقی است، در حال حاضر نیازمند انجام  مجموعه ای از اقدامات هستیم  تا فضای فعلی کسب و کار سامان یابد؛ مسلما در صورتی که شرایط کار بهبود یابد، بیکاری پنهان کاهش می یابد؛ اینکه یک نفر کار کند و چند نفر نان‌خور باشند، دیگر کفاف زندگی امروز را نمی دهد، مگر اینکه همه اعضای خانواده کار کنند؛ مساله حذف بیکاری پنهان که ۳۰ درصد اقتصاد ما را پوشش داده، امکان پذیر است.

میثم موسایی با بیان اینکه حق ماموریت‌های دولتی و سفرهای خارجی باید کاهش پیدا کند، گفت: دومین اقدامی که دولت باید به آن توجه داشته باشد، افزایش حقوق کارگران و کارمندان بر اساس نرخ تورم است؛ متاسفانه میزان درآمد طبقه متوسط و ضعیف، همواره از نرخ تورم عقب بوده است و آنها زیر خط فقر قرار داشته اند؛ کنترل هزینه‌های دولت بسیار ضروری است و انتظار می رود در شرایطی که شرایط "جنگ اقتصادی" نامیده می شود، برخی از مبالغی که به مدیران پرداخته می‌شود، کاهش یابد؛ حق مدیریت و هزینه سفرهای خارجی برداشته شود؛ همه مدیران دولتی از خودروهای ساخت داخل استفاده کنند تا هزینه‌های زاید دولت و کسری بودجه کاهش یابد و به نفع طبقه محروم و متوسط جامعه استفاده شود.

 وی همچنین افزود: انتظار می رود دولت پروژه‌های نیمه تمامی که نیازمند نزدیک به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه است و سالیانه ده ها میلیارد تومان به کشور ضرر می زند - که خود عاملی در تورم به شمار می رود- را هر چه زودتر تعیین تکلیف کند؛ در یک کلام کوچک سازی و چابک سازی دولت بسیار ضروری است و فعال شدن بخش خصوصی و واگذاری کارخانه ها به این بخش، از آن هم ضروری تر است.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: کاهش بودجه های عظیم دستگاه هایی که اثر مولدی ندارند و کاهش و تجدید نظر در بودجه دستگاه های وابسته به دولت نیز بسیار ضروری است؛ توجه به دریافت مالیات و ذخیره منابع نفتی، منجر به کنترل تورم می شود و در این حالت اقتصاد با ثبات شده و هر سال بر سر افزایش حقوق کارگران و کارمندان دعوا راه نمی افتد حتی دیگر نیازی به افزایش حقوق هم نخواهیم داشت.

میثم موسایی در پایان گفت: متاسفانه پدیده "شاغلین فقیر" را می توان بحران جدیدی در اقتصاد کشور عنوان کرد، مساله ای که علاوه بر بیکاری، رکود و بیکاری پنهان، افراد شاغل را نیز در زمره فقرا قرار داده است؛ در نتیجه با پدیده‌ای به نام "شاغلان فقیر" مواجه هستیم؛ در مجموع رسیدگی به  بیکاران و  "شاغلین فقیر" باید در زمره اولین اولویت‌های دولت به شمار رود و حل مشکلات آنها در راس امور قرار داده شود.

انتهای پیام/

منبع: قدس آنلاین

خبر بعدی:

نیازمند: تیم پیکان برای برد وارد زمین شده بود

به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، پیام نیازمند دروازه بان تیم فوتبال سپاهان اصفهان بعد از پیروزی مقابل تیم فوتبال پیکان تهران گفت: در خانه حریف بازی می کردیم و تیم پیکان برای برد وارد زمین شده بود. کار بسیار سختی داشتیم اما واقعا خدا را شکر می کنیم که توانستیم ۳ امتیاز بازی را کسب کنیم.

او در مورد خاطراتی که با ورزشگاه شهر قدس داشته است گفت: ۸ سال در این ورزشگاه بازی می کردم و در ابتدا که وارد ورزشگاه شدم فکر نمی کردم باید به قسمت تیم میهمان بروم. احترام بسیار زیادی برای باشگاه پیکان قائل هستم.

نیازمند در مورد عملکردش در بازی امروز گفت: خداراشکر می کنم توانستم برای تیم تاثیر گذار باشم و به بازیکنان کمک کنم که جلوی زمین وظایفشان را به خوبی انجام دهند. موفق به گلزنی شدیم و توانستیم از تک گلمان دفاع کنیم.

او درمورد بازگشت تیم سپاهان به صدر جدول لیگ گفت: به خانه مان برگشتیم. تلاش می کنیم تا همین روند خوب را تا آخر فصل حفظ کنیم و هواداران را خوشحال نگه داریم و در انتهای فصل نیز به قهرمانی برسیم.

بیشتر بخوانید: 

شفر:دژاگه باید اخراج می‌شد/ از عملکرد تیمم راضی هستم، ولی شانس نداشتیم/ بعد از بازی داور از ما عذر‌خواهی کرد

کرانچار: باید تمامی بازیکنان در اختیارمان باشند/ درصدد برگزاری ۲ بازی دوستانه هستیم

پیروزی خانگی تبریزی‌ها برابر استقلال/ سپاهان به صدر بازگشت/ شاگردان کریمی از شکست گریختند + فیلم و حاشیه‌ها

انتهای پیام/

صحبت های نیازمند بعد از پیروزی مقابل پیکان

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد| آغاز مرحله جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو+جدول

وداع فرزند شهید امید اکبری با پدرش

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۷۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ناصح کامگاری: اشک تمساح ریختن برای طبقات محروم در نمایش‌های لوکس/ قصور در حرکت خانه تئاتر به دلیل عدم بلوغ صنفی جامعه تئاتر است
 • نیازمند به کلین شیت شماره 9 رسید
 • چروک های عمیق پوستی نشانه چه بیماری هایی است؟
 • بررسی لزوم مدیریت ظرفیت جمعیتی فراموش شده کشور/ تهدید سالمندی ۱۴۱۵ را در بر دارد
 • دوباره وزنه زدن تنها دغدغه سهراب مرادی پس از مصدومیت/ جراحی کمر من صددرصد است
 • نجات جان بیماران نیازمند با اهدای عضو ۲۰ بیمار مرگ مغزی
 • شاهد مدارس فقیر با وجود بودجه بالای آموزش و پرورش هستیم
 • ۴۶۰۰ خانوار تحت پوشش کمیته امداد آذربایجان غربی نیازمند مسکن هستند
 • نیازمند مقاوم‌سازی در اقتصاد هستیم/لزوم تقویت نظارت دولت برای پیشگیری از مفاسد اقتصادی
 • جوانان عزیز بدانند که همه راه‌حل‌ها در داخل کشور است/ یک مجموعه جوان، مؤمن و مسلّط بر اقتصاد در دولت می‌تواند اهداف اقتصاد مقاومتی را محقق کند/ مذاکره با آمریکا جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت
 • اصلاح اقتصاد آموزش و پرورش نیازمند اندیشه هایی خارج از سیستم
 • اهدای عضو در اردبیل جان دوباره به بیماران نیازمند بخشید
 • ضرورت توجه بیشتر به فرهنگ و هنر و تبادلات عمیق‌تر این حوزه‌ها با صنعت
 • بیانیه «گام دوم انقلاب» بینیش عمیق رهبری را نشان داد
 • با تغییرات سریع سخت افزاری و نرم افزاری در دنیا باید نگاه عمیق تری به آینده داشته باشیم
 • برنامه آموزشی رشته «جراحی دهان و فک و صورت» بازنگری شد
 • انجام مطالعه تحریک نواحی عمقی مغز با روش‌­های غیرتهاجمی
 • نماینده مجلس: فضای اقتصادی کشور نیازمند ثبات است
 • فضای اقتصادی کشور نیازمند ثبات است/وجود مشکلات زیرساختی در صادرات