پایگاه خبری جماران: امروز و بر خلاف انتظار جناب آقای علی مطهری برای بار دوم نسبت به اصالت دو نامه از نامه های امام تردید کرده اند. این در حالی است که ایشان دلیل خود را به صورتی مبهم مورد اشاره قرار داده اند و به صورت به هم ریخته از کنار آن گذشته اند. 

آنچه ایشان به عنوان دلیل اقامه کرده اند در قالب چهار گزاره قابل بازبینی است:

الف) اساسا آن نوع بیان شباهتی با ادبیات امام (ره) ندارد. 

ب) مضاف بر آنکه از فروردین ۶۷ به بعد امام بیمار بودند و خیلی در جریان امور نبودند. 

ج) علاوه بر این خط امام هم مورد تشکیک است

د) در یک‌جا یک نفر را به قعر جهنم و در جای دیگر به آسمان برده‌اند. این‌ها با هم همخوانی ندارند.

ایشان البته بعد می گویند: «حداقل برای من قابل قبول نیست.» و در مقام اینکه چرا ممکن است چنینی دروغی به امام نسبت داده شده باشد می گویند:«شاید برخی به دنبال حذف برخی گروه‌ها بودند به همین دلیل دست به چنین کاری زدند. البته این نظر شخصی من است و باید دید دیگران چه نظری دارند.»

درباره هریک از مطالب ایشان نکاتی را باید گوشزد کرد. 

الف) اینکه محتوای نامه هیچ شباهتی با ادبیات امام ندارد، قابل پذیرش نیست. زیرا اولا ایشان نگفته اند چرا منکر چنین شباهتی هستند و ثانیا رجوع به «مستندات متن شناسی » برای درک «صحت انتساب » در صورتی است که مرحجات سندی در میان نباشد. شاید اقای مطهری نداند که آقای منتظری خود به صراحت در استعفای خود در تاریخ ٧ فروردین ٦٨ به نامه «٦ فروردین ٦٨ امام » ارجاع داده و آن را پذیرفته است. لازم است توجه کنیم که همین نامه آقای منتظری است که وقتی به دست امام می رسد امام را بر آن می دارد تا نامه ٨ فروردین را تحریر کنند. آیا اگر نامه ٦ فروردین موجودیت نداشت و یا از امام نبود ، نباید امام نسبت به این نامه پرس و جو می کردند؟ ضمن اینکه حضرات آیات مشکینی، امینی، خامنه ای و هاشمی رفسنجانی در همان شب  و در حضور امام آن نامه را از امام شنیده اند و بر این مطلب شهادت داده اند. 

ب) امام از فروردین ٦٧ اصلا بیماری نداشته اند و بیماری ایشان از خرداد ٦٨، یعنی یک سال و سه ماه بعد، شروع شده است. لازم است ایشان بدانند که اتفاقات بزرگی مثل پایان جنگ و ... همه بعد از فروردین ٦٧ می باشد. ملاقات های بسیار امام در این دوره حتی با آقای منتظری شاهد این مدعاست که امام اصلا در این زمان بیمار نبوده اند. 

ج) تشکیک ایشان در خط امام، نیز اصلا قابل قبول نیست. چراکه علاوه بر اینکه مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام توسط شخص امام ، تنها مرجع قانونی تعیین اصالت خط ایشان است، در دوره ای بنا به صلاحدید مرحوم یادگار امام صحت این نامه توسط خط شناسان رسمی دادگستری تأیید شده است. 

د) اشکال به ناهمگونی محتوا هم چنانکه در بند اول گفتم، تنها در جایی نافی سندیت است که شواهد کافی مبنی بر صدور موجود نباشد. ضمن اینکه ایشان معلوم نکرده است که چرا به ناهمگونی محتوا قائل شده تا آنجا که نمی تواند مرجع هر دو نامه را یک نفر بداند؟

اما درباره دو نکته دیگر:

اول) اینکه ایشان می گوید:«حداقل برای من معلوم نیست» بسیار جای تعجب دارد. اولا این نه یک نامه معمولی و از فردی معمولی است و نه جناب مطهری یک انسان معمولی است بلکه آن نامه از امام خمینی است که همه هویت انقلاب از اوست و ایشان هم نایب رییس مجلس است. و ثانیا اینکه با این منطق هر کس می تواند هر چه را نپذیرد و رد کند. باید توجه داشت که در مورد مسائل ملی و منشأ اثر ، نمی توان به دلخواه و مطابق میل شخصی سخن گفت و عمل کرد. وقتی شواهد بسیار موجود است باید یا آنها را مطابق منطق روشن رد کرد و یا اگر امکان رد آنها نیست ، آنها را پذیرفت. 

جناب مطهری در این مورد اگر نسبت به سندیت هر مطلبی هم تشکیک کند، می تواند از حضرت آیت الله امینی صحت نامه ٦ فروردین را استفسار کند و یا با مراجعه به مؤسسه ، شهادت نامه حضرات آیات خامنه ای ، هاشمی رفسنجانی و مشکینی را که به خط خویش نوشته اند، ملاحظه کند. آیا ایشان احساس وظیفه نکرده اند که قبل از اظهار نظر ، نگاهی به این شهادت نامه ها و اسناد دیگر بیندازند؟

تردید آقای مطهری به عنوان نایب رییس مجلس، در سطح وسیع، صرفا یک اظهار نظر شخصی نیست و آثار بسیاری در پی دارد. با مبنای ایشان هر کس می تواند به میل خود هر چه را نمی پسندد رد کند. 

دوم) نیت خوانی جناب مطهری نسبت به گروهی که آنها را جاعلین نامه امام می داند هم در نوبه خود جالب است. آیا آقای مطهری می داند که پیشتر گروهی یادگار امام مرحوم حاج احمد آقا را به عنوان جاعل این نامه ها معرفی کرده اند؟ آیا ایشان هم همین عقیده را دارد؟ و آیا به همین راحتی نیت خوانی کرده و بدون رعایت تقوای الهی به چنین اتهامی مبادرت می کند؟

آقای مطهری چگونه به خود اجازه می دهد بدون اطلاع و تنها بر اساس حدس و گمان به امین امام نسبت هایی دهد که دشمنان انقلاب هم به راحتی جرأت ابراز آن را ندارند؟

به گمانم آقای مطهری را فریفته اند، چرا که آنکه من می شناسم چنان بی پروا سخن نمی گوید و اتهام نمی زند.

 

انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

باید نظام پولی و بانکی اصلاح شود/ دولت دست از تصدی گری بردارد

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در بیست و چهارمین گردهمایی سراسری ائمه جمعه کشور که صبح امروز با عنوان همگام با گام دوم انقلاب اسلامی و با حضور بیش از ۹۰۰ تن از ائمه جمعه سراسر کشور برگزار شد، گفت: موضوع عدالت و مبارزه با فساد یکی از مأموریت های ۷-۸ گانه ای بود که مقام معظم رهبری برای همه آحاد مردم به ویژه مسئولان اعلام کردند. در مفاهیم دینی ما بعد از توحیدشاید هیچ مفهومی فراگیرتر و گسترده تر از عدالت نباشد. عدالت و خلقت، عدالت و بعثت، عدالت و معاد، عدالت و فرج، عدالت انفسی، عدالت آفاقی، عدالت اقتصادی، عدالت اجتماعی، عدالت قضایی و عدالت اداری. در همه حوزه ها عدالت بسیار مفهوم گسترده و فراگیری در منابع دینی ما دارد.

رئیسی افزود: سخن در عدالت به معنای بحث و نظر نیست. بسیار می توان در این باب سخن گفت و کتاب نوشت و بسیار در این باره در خطبه های نمازجمعه سخن گفته و تبیین کرده اید. سخن در اجرای عدالت است. به برکت نام امیرالمومنین و سال امیر که مقام معظم رهبری بیان کردند بسیار نوشتند و کتابهای بسیاری تدوین و تألیف شد اما سخن در عدالت اجرایی است.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در رأس نظام اسلامی، امام عادل است اما اگر بخواهید تمام جامعه مزه شیرین عدالت را به کام خود حس کند، اقتضائات و لوازمی دارد. در حوزه قانونگذاری، قانون عادلانه و در حوزه اجرا مجریان باید عادل باشند. صفت عدالت باید در خصوص همه کسانی که در جای جای نظام خدمت رسانی می کنند برقرار باشد تا همه جامعه مزه شیرین عدالت را به کام خود حس کنند. اگر یک نفر در حوزه کوچکی عدالت را اجرا نکند، در همان حوزه مشکلات بسیاری ایجاد می شود.

وی خاطرنشان کرد: براساس قانون اگر بخواهیم ملاکی برای اجرای عدالت تعیین کنیم به نظر می رسد بهترین ملاک برای اجرای عدالت فعلاً این است که بر اجرای قانون توافق کنیم به هر میزان که عدالت نقض شده یعنی در جامعه بی قانونی عمل شده است. هیچکس در جامعه نباید به خودش اجازه دهد که قانون را مخدوش کند. در حوزه های مختلف بسیار تلاش شده اما امروز بعد از ۴۰ سال به آنچه انجام شده نگاه کنیم و اهداف بلند انقلاب اسلامی نگاه کنیم. وضع موجود و وضع مطلوب بسیار متفاوت است.

رئیسی گفت: گام دوم انقلاب اسلامی دربیانیه بلند مقام معظم رهبری کاملاً تبیین شده و آرمان های بلندی که باید پیش روی همه مسئولان در آینده نظام باشد، در این بیانیه تبیین شده است.

رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: اگر عدالت اعطاء همه حق به ذیحق باشد خروج از عدالت فساد است. آنچه زیبنده نیست فساد است چه خرد و چه کلان. برخی اقدامات تقدم رتبی دارد. مثل بستن منافذ فساد در قانونگذاری که وظیفه قوه مقننه است. مثل از بین بردن بستر فساد که وظیفه قوه مجریه است.

وی توضیح داد: سال ۱۳۷۴ که توفیق حضور در سازمان بازرسی کل کشور را داشتم یک پرونده فساد ۲۳ میلیارد تومانی مطرح شد و چند وقت بعد پرونده ای به مبلغ بیشتر اما با متهم مختلف و همین طور پرونده های مختلف تا اخیراً که پرونده ۳ هزار میلیارد تومانی مطرح شد. مبالغ متفاوت و متهمان مختلفند اما جنس همه این پرونده ها، یک است و معلوم است از یک منفذ، خسارت های مختلف می بینیم.

رئیسی افزود: اگر نظام پولی و بانکی اصلاح نشود هر روز شاهد یک پرونده خواهیم بود. باید نظام پولی و بانکی اصلاح شود و این در همه برنامه ها تأکید شده است. دولت باید دست از تصدی گری بردارد و ناظر باشد نه متصدی. بیش از ۸۰ درصد اقتصاد ما دولتی است و خصوصی سازی باید انجام شود. کاهش تصدی گری دولت باید انجام شود. در خصوصی سازی مشکلاتی ایجاد شد که چند مرتبه در سخنان مقام معظم رهبری مطرح شد. احراز توانایی کسی که می خواهد بپذیرد و دوم وقتی که واگذار شد توانمندسازی بخش خصوصی باید انجام شود.

رئیس قوه قضائیه گفت: همه در کشور می گویند افزایش نقدینگی مشکل ساز است. هیچ راهی نیست مگر اینکه نقدینگی به سمت تولید برود اما اگر نرفت و به سوی دلالی رفت مثل سیل جاری می شود.

وی یادآور شد: آنچه بر عهده قوه قضائیه است هم در بخش نظارت و هم در قضاوت است. عمدتاً در ذهن ها، قضاوت مطرح می شود اما دستگاه قضایی در بخش نظارت هم وظیفه دارد و مقام معظم رهبری در این مورد به بنده حقیر هم امر فرمودند.

رئیسی خاطرنشان کرد: هم در حوزه نظارت و هم در حوزه قضاوت باید برخورد عبرت آموز با مفسدان صورت گیرد.

کد خبر 4669087 مسعود بربر

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

آشنایی با انواع قرص‌ تاخیری

کلیدواژه: جشنواره فجر قیمت گوشت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 ادبیات انقلاب رییس مجلس علی مطهری هاشمی رفسنجانی جشنواره فجر قیمت گوشت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۹۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کتاب سه‌گانه‌های عالم معرفت منتشر شد
 • وقتی پرویز پرستویی از خصوصی ترین چیزها میگوید
 • افزایش ۴.۱ درصدی تردد‌ها نسبت به روز قبل
 • چرا ترامپ از "پیشرفت‌های زیاد" درمورد ایران سخن گفت؟
 • کدام جاده‌های کشور مسدود هستند؟
 • قانون جنگل در نیویورک / آمریکا باید حق سخن گفتن به زبان انگلیسی رو هم از ظریف بگیره!
 • صادرات ۱۴ میلیون دلاری پسته
 • تاکید رئیس قوه قضاییه بر ضرورت اصلاح نظام پولی و بانکی
 • گزارشگران فساد باید مورد تشویق قرار گیرند
 • رئیسی:نظام‌پولی‌وبانکی بایداصلاح شود
 • نظام پولی و بانکی باید اصلاح شود/ دولت دست از تصدی گری بردارد/ باید زمان دادرسی را تا جای ممکن کوتاه کنیم
 • نظام پولی و بانکی باید اصلاح شود/ دولت دست از تصدی گری بردارد
 • رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است
 • نظام پولی و بانکی باید اصلاح شود
 • ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است
 • پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی از غافلگیری در سیل فروردین‌ماه جلوگیری کرد
 • مالیات؛ ترمزی بر سوداگری خودرو/ سردرگمی فعالان اقتصادی از نوسانات نرخ ارز/ سریال خودروسازی برای ثروتمندان ادامه دارد
 • سخن امام صادق (ع) درباره گناهی که عمر را کوتاه می‌کند
 • سیل وعده‌های مسئولان در خوزستان به کجا رسید؟