به گزارش جام جم آنلاین از پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی ایران در عمر چهل ساله خود، با چالش‌ها و بحران‌آفرینی‌های دشمنان مواجه بوده است. از همان نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، گروهک‌های تجزیه‌طلب به آشوب‌گری پرداختند؛ اندکی بعد گروهک تروریستی فرقان، اقدام به ترور سران نظام کرد و چندی نگذشت که کشور درگیر عملیات تروریستی سازمان مجاهدین خلق شد؛ این در حالی بود که جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران نیز آغاز شده بود.

طی دهه‌های بعد نیز بحران‌آفرینی‌ها علیه نظام ادامه داشت و در مقاطع مختلف دنبال می‌شد اما هیچ‌کدام از این بحران‌ها مانع از حرکت رو به جلوی مردم ایران نشد. تا امروز که مردم ایران چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می‌گیرند.

واکاوی مسیر چهل ساله ملت ایران از سال 1357 تاکنون نیازمند نگاهی همه جانبه و دقیق است، از این رو همزمان با چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، به سراغ حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی رفتیم تا تاریخ این مسیر چهل ساله را ورق بزنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید، مشروح گفتگوی پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان است.

با وجود همه بحران‌آفرینی‌هایی که علیه انقلاب صورت گرفته، انقلاب اسلامی امروز به چهل سالگی خود رسیده است. این انقلاب طی چهل سال چه چالش‌هایی را پشت سر گذاشته و چگونه از این بحران‌ها عبور کرده است؟

بسم الله الرحمن الرحیم. ابتدا، چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت شریف ایران و همه مستعضعفان عالم تبریک عرض می‌کنم. ما اگر مروری به گذشته داشته باشیم شاید عظمت انقلاب اسلامی را بهتر بتوانیم درک کنیم. واقعا 40 سال مقاومت در مقابل اقسام توطئه‌ها، کار کمی نیست که ما باقی مانده‌ایم و دشمنان از بین رفته‌اند. فقط گروهک‌های تجزیه‌طلب و گروه‌هایی که قصد براندازی نظام جمهوری اسلامی را داشتند حدود 30 گروه مقتدر یعنی مسلح بمب گذار و احیاناً دارای ارتش در این مدت 40 سال با نظام جمهوری اسلامی درگیر بوده‌اند. اما با همه بی‌تجربگی‌هایی که نیروهای انقلابی در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی، در مسائل امنیتی و در مسائل اطلاعاتی داشتند، در برابر آن گروهک‌ها موفق شدند.

این گروه‌ها، گروه‌هایی بودند که همه‌ ابرقدرت‌ها از آنها حمایت می‌کردند؛ اتحاد جماهیر شوروی، گروه‌های چپ مارکسیستی را حمایت می‌کرد -هم حمایت مالی و هم تسلیحاتی- گروه‌های سلطنت‌طلب مورد حمایت کشورهای غربی بودند؛ اروپاییان از یک طرف و امریکا از طرف دیگر، تقریباً همه گروه‌هایی را که با جمهوری اسلامی درگیر می‌شدند مورد حمایت مالی و رسانه‌ای قرار می‌دادند. با همه این احوال جمهوری اسلامی توانست قدرتمندتر از قبل روی پای خودش بایستد به طوری که امروز جمهوری اسلامی امن‌ترین کشور در جهان است. شما اروپا را نگاه کنید؛ فرانسه را نگاه کنید؛ امریکا را نگاه کنید؛ ناامنی‌های اجتماعی سیاسی، ناامنی‌های مختلف چگونه زندگی را بر مردم به تنگ آورده؟ کما اینکه جمهوری اسلامی توانسته بر این نا امنی‌ها پیروز شود.

به عنوان یک مثال، منافقین که یک سازمان قدرتمند بود و مورد حمایت فرانسه و امریکا قرار گرفته بود و به اصطلاح خودشان یک ارتش آزادی‌بخش را به وجود آوردند، الان ببینید آن کشورها از لحاظ امنیتی در کجا هستند و جمهوری اسلامی در کجا قرار گرفته است.

در جنگ 8 ساله‌ هم صدام به عنوان یک عامل و ابزار عمل می‌کرد که آواکس‌های امریکایی، میراژهای فرانسوی، توپ‌های اتریشی، تانک‌های پیشرفته اتحاد جماهیر شوروی، نفربر‌های زرهی آرژانتینی و ... او را تجهیز می‌کرد. و کمتر اتفاق می‌افتاد بعد از یک عملیات، کلکسیونی از سلاح‌های سبک و سنگین ساخت کشورهای جهان به دست نیروهای رزمنده ما نیفتد.

از لحاظ سیاست بین‌الملل، با تهدیدهای متحد آمریکا و اروپا و تحریم‌هایی که کشورهای دیگر به خاطر فشارهای امریکایی‌ها و اروپاییان به جمهوری اسلامی تحمیل کردند، نفت ایران را خریداری نکردند و اگر خریداری کردند آوردن پول نقد به ایران طاقت‌فرسا و مشکل بود؛ بسیاری از لوازمی که برای مسائل عادی مثل پالایشگاه‌ها مورد نیاز تکنولوژی و صنعت ما بود مورد تحریم واقع شد؛ اما این کشور هرچه بالنده‌تر به پیش رفت و امروز همه دشمنان به پیشرفت‌های شگرف و عظیم جمهوری اسلامی اذعان می‌کنند. یعنی تحت فشار همه تحریم‌ها، جمهوری اسلامی پیشرفت کرد و شما ببینید الان صدام در چه حالی است و جمهوری اسلامی به کدام نقطه از اوج تسلیحاتی دست پیدا کرده است.

سازمان‌های بین‌الملل که باید سازمان‌های بی‌طرف باشد، چون ساخته دست ابرقدرت‌ها بود به بهانه‌های مختلف برنامه‌ها و تحریم‌های مختلفی را بر ما تحمیل کردند. در جنگ 8 ساله آنها حاضر نشدند بعد از بمباران‌های شیمیایی، یک بیانیه علیه حکومت صدام صادر کنند. به یاد دارم که سازمان ملل می‌گفت شما هم دارید تهدید می‌کنید! یعنی بمباران شیمیایی توسط رژیم بعث را با این که ما هم از خودمان دفاع می‌کردیم در یک ردیف قرار می‌دادند و سازمان ملل حاضر نبود یک قطعنامه جدی علیه صدام صادر کند.

در طی این سال‌ها، مسائل و مشکلات بسیاری علیه جمهوری اسلامی به وجود آمده که واقعا جا دارد فهرستی از جنایت‌هایی که از سوی کشورهای دنیا علیه جمهوری اسلامی اجرا شده، تهیه شود تا مشخص شود آیا ماندن ما جز معجزه الهی چیز دیگری است، یا قابل توجیه است یا نه.

امروز بعد از گذشت چهل سال، می‌توانیم اعلام کنیم علی‌رقم خواست همه دنیا برای نابودی ما، ما بالنده‌تر، سرفرازتر، قوی‌تر و قدرتمندتر شده‌ایم و صدایمان رساتر از همیشه در جهان طنین‌انداز شده است. صدایی که امروز دیگران را تحت‌تاثیر قرار داده و در بسیاری از کشورها منشاء اتفاقات و تحولاتی شده است.

با نگاهی به تاریخ می‌بینیم اغلب توطئه‌های امریکا به عنوان استکبار جهانی به نتیجه دلخواه آنها رسیده. مثلا در سال 1332 امریکایی‌ها با کمک انگلیس کودتای 28 مرداد را اجرا کردند. در کشورهای مختلف هم آنها اغلب در اجرای برنامه‌ها و توطئه‌های خود موفق بوده‌اند اما نقشه‌های امریکا در ایران طی 40 سال همیشه شکست خورده است. به نظر شما علت شکست برنامه‌های امریکا علیه جمهوری اسلامی چیست؟

به نظر من سه عنصر رهبری، پایمردی و استقامت مردم و ایدئولوژی بسیج آفرین تشیع، سه عامل اساسی جاودانی و اقتدار انقلاب اسلامی است. این‌ها عناصری هستند که توانسته‌اند جمهوری اسلامی را در مقابل همه ابرقدرت‌ها با نشاط و قوی و قدرتمند و شوکتمند حفظ کنند.

اگر تاریخ را مرور کنیم می‌بینیم به دلیل نداشتن همان پشتوانه‌ها و عناصر سه‌گانه بود که در 28 مرداد 1332، آمریکا به کمک انگلیس، به گفته خودشان با خرج حدود 300 هزار دلار توانستند یک حکومت ملی را واژگون و یک حکومت نظامی و ظاهری را سرکار بیاورند. یا در شیلی یک حکومت مردمی را به راحتی سرنگون کرد و حکومت نظامی ژنرال پینوشه را روی کار آورد. یا اینکه رژیم صدام را توانست سرنگون کند؛ چون فاقد ایدئولوژی بود و پشتوانه مردمی هم نداشت. ولی امریکا 40 سال است که ایران را تهدید می‌کند اما هیچ غلطی نتوانسته بکند.

امروز بعد از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز هم بعضی شعارهای دوران انقلاب بر سر زبان مردم است. مثلا شعار «مرگ بر آمریکا» همانطور که در دوران مبارزات نهضت اسلامی به گوش می‌رسید و به گفته ژنرال هایزر به یک دیوار نوشته عمومی تبدیل شده بود، الان هم بعد از گذشت چهل سال از آن روزها همچنان طنین‌انداز است. به نظر شما، دلیل ماندگاری این شعار بین مردم ایران چیست؟

ماندگاری شعار «مرگ بر امریکا» دو علت دارد؛ اول علت ایدئولوژیکی و دوم علت تاریخی. علت ایدئولوژیکی آن مهندسی حضرت امام است؛ امام اصلا اعتقاد نداشتند که به تنهایی باید با استبداد مبارزه کرد؛ لذا می‌فرمودند استبداد اگر سرنگون شود مهره‌ای است که جابه‌جا شده و استعمار یک مهره‌ دیگری می‌آورد و تا دست خارجی در کار باشد کشور به روال طبیعی خود پیش نخواهد رفت. به این خاطر مبارزه با استبداد و استعمار را به صورت توامان، استراتژی خود قرار دادند. در حال حاضر هم همین طور است؛ باید بدانیم توطئه‌های امریکا هیچ وقت تمامی نخواهد داشت و اگر این روحیه ضد استعماری و ضد استکباری را از دست بدهیم آن وقت جای پایی برای امریکا باز کرده‌ایم.

شاید برجام نمونه‌ای از این برخورد امریکایی‌ها باشد که ما را به پای میز مذاکره کشیدند و بعضی مسئولین خوشبینانه تلفن زدند و خیلی خوشحال یک قرارداد بسیار سخیف را امضا کردند؛ نتیجه این قرارداد چه شد؟ امریکا وسط این کار، مثل دلوی که در چاه آویزان باشد، طناب را پاره کرد و خوشبینان به ته چاه سقوط کردند. لذا معلوم است که امریکایی‌ها دوست ما نیستد بلکه به دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی هستند.

از لحاظ تاریخی هم مردم ایران فراموش نمی‌کنند که در دوران رژیم پهلوی، امریکاییان چه برخورد تحقیرآمیزی با ملت ایران داشتند؛ با کاپیتولاسیون شخصیت ایرانی را خرد کردند. هنوز راویانی هستند که می‌گویند ما می‌دیدیم که ماشین‌های امریکایی می‌آمدند و دختران را به زور سوار می‌کردند و با خود می‌بردند. یا افسر آمریکایی که یک سرباز ایرانی را در یک پادگان ایران زیر گرفته بود اما رژیم پهلوی حتی نتوانست برخوردی کند. بنابراین شلاق تحقیر امریکا را ملت ایران روی گرده خودشان چشیده بودند.

این که شاه روز به روز باید گزارشی به سفیر امریکا می‌داد که در خاطرات سولیوان هست، واقعا تحقیرآمیز است که رهبر کشوری اینقدر ذلت‌بار در مقابل امریکاییان کار می‌کند یا حتی ورود ژنرال هایزر به ایران که کاملا بدون اطلاع شاه صورت گرفت. در عزل و نصب نخست‌وزیرها هم شاه همیشه تحت فشار غرب و شرق قرار داشت.

این تحقیرها را ملت ایران از لحاظ تاریخی دیدند و چشیدند؛ به همین خاطر یکی از شعارهای اصلی مردم ایران «مرگ بر امریکا» است و امروز هم این شعار را سر می‌دهند و انشالله این شعار «مرگ بر امریکا» بر سر زبان‌ها باقی خواهد ماند تا استقلال کشور حفظ شود.

منبع: جام جم آنلاین

خبر بعدی:

دست رد اروپا به سینه آمریکا با تاکید بر حفظ برجام

تهران-ایرنا- رسانه های داخلی کشور با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ درخواست ‌معاون رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق اتمی با ایران (برجام) را رد کرد، این موضوع را شرط بندی چندمین بار 'مایک پنس' روی اسب مرده و تلاش ناموفق وی توصیف کردند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ پنجاه و پنجمین نشست امنیتی مونیخ در حالی از روز جمعه آغاز شد که دولتمردان آمریکا یک روز بعد از ناکامی در نشست ورشو، مواضع خود علیه ایران و توافق هسته‌ای را در مونیخ تکرار کردند. «مایک پنس» معاون رئیس ‌جمهوری آمریکا در سخنان مدعی جویانه خود در نشست مونیخ، ایران را بزرگ‌ترین تهدید صلح و امنیت در منطقه غرب آسیا و بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان خواند و سپس از کشورهای اروپایی خواست که از توافق هسته‌ای خارج شوند و با رهبری آمریکا برای مقابله با ایران همراهی کنند. این درخواست او درحالی بود که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس امنیتی مونیخ، حفظ توافق هسته‌ای با ایران را مسأله‌ای امنیتی دانست و بر پایبندی این اتحادیه به برجام تأکید کرد.
تأکید اروپا بر حفظ برجام در حالی بود که وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در حاشیه نشست مونیخ و در دیدار با یکدیگر بر لزوم حفظ برجام و تحقق منافع ایران در چارچوب این توافق تأکید کردند.
بررسی خبرگزاری ها، روزنامه ها و تارنماهای داخلی حاکی از آن است که این رسانه ها مهمترین محور مورد توجه در نشست مونیخ را شکاف اروپا و آمریکا در قبال توافق هسته ای با ایران عنوان کرده و، 'نه' اروپایی‌ها به درخواست آمریکا برای خروج از برجام را یکی از موضوع های اصلی مطالب خود قرار دادند.
بررسی مطالب رسانه های کشور در این ارتباط نشان می دهد در حالی که رسانه های موسوم به اصلاح طلب اجلاس امنیتی مونیخ را فرصتی برای پیشبرد اهداف کشور و تبیین سیاست‌های خارجی ایران دانسته اند، رسانه های منتسب به جریان اصولگرا، از اهداف مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران سخن گفته و هدف نهایی آنها در قبال ایران را یکسان توصیف کردند.

رسانه های اصلاح طلب
.......................................
**تاکید اروپا بر حفظ برجام و رد درخواست آمریکا
روزنامه اعتماد در گزارشی اختصاصی از پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ نوشت: با یک شعار از ورشو تا مونیخ؛ مایک پنس، معاون رییس‌جمهور امریکا از فرصت سخنرانی در خاک آلمان برای تکرار همان جملاتی استفاده کرد که در لهستان بر زبان رانده بود. از میان جملات پنس آنچه بیشتر به چشم آمد اظهارات وی درباره برجام و دعوت چندمین باره از اروپایی‌ها برای خروج از توافق هسته‌ای با تهران بود.
اعتماد در ادامه می نویسد: واکنش‌ها به اظهارات مایک پنس در بخش مربوط به برجام قابل پیش‌بینی بود و می‌توان گفت که معاون رییس‌جمهور امریکا برای چندمین بار روی اسب مرده شرط‌بندی کرد. مونیخ نخستین تریبونی نبود که پنس در آن خواهان پایان یافتن حضور بازماندگان در برجام شد با وجود این جواب همان چیزی بود که همواره دریافت می‌کرد: «در برجام می‌مانیم.» چهره‌های دولت ترامپ تا پیش از بازگشت رسمی تحریم‌های هسته‌ای ایران ادعا می‌کردند که هر چند خود از توافق با تهران خارج شده‌اند اما به تصمیم سایر بازماندگان در برجام احترام می‌گذارند و حتی در مقاطعی برخی از اعضای کابینه ترامپ به اروپایی‌ها اطمینان خاطر دادند که شما می‌توانید به رابطه اقتصادی و تجاری با تهران ادامه دهید.

« 'نه' اروپایی‌ها به درخواست امریکا برای خروج از برجام» تیتر مطلبی در صفحه نخست روزنامه ایران است که واکنش اروپا به درخواست ضد ایرانی معاون رئیس ‌جمهوری آمریکا را منعکس کرده است که در بخشی از آن می خوانیم: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس امنیتی مونیخ، حفظ توافق هسته‌ای با ایران را مسأله‌ای امنیتی دانست و بر پایبندی این اتحادیه به برجام تأکید کرد. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز در این نشست از تصمیم قدرت‌های اروپایی برای پایبندی به این توافق دفاع کرده و از آن به عنوان یک تکیه‌گاه برای اعمال فشار غرب نام برد. ‌هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم در همین کنفرانس تعهد قدرت‌های اروپایی به برجام را تکرار کرد و گفت: «بدون برجام منطقه امن‌تر نخواهد بود و اتفاقاً به رویارویی آشکار نزدیک‌تر خواهد شد» در همین رابطه وزارت امور خارجه فرانسه هم در وب سایت رسمی خود اعلام کرد: «فرانسه نسبت به اجرای برجام با ایران متعهد است. این امر در راستای احترام به توافق‌های بین‌المللی و امنیت جهانی است. پاریس از برجام حمایت خواهد کرد.»

روزنامه دنیای اقتصاد ذیل عنوان « نه قاطع مرکل به آمریکا» نوشت: صدراعظم آلمان روز گذشته در نشست امنیتی مونیخ در واکنش به درخواست معاون رئیس‌جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران، از تصمیم قدرت‌های اروپایی برای پایبندی به این توافق دفاع کرده و از آن به‌عنوان یک «تکیه‌گاه برای اعمال فشار غرب» نام برد. همچنین آلمان پیش‌تر و بعد از برگزاری نشست ورشو نیز به اظهارات پنس واکنش نشان داده و از آن انتقاد کرده بود. ازآنجا که قرار بود نشست ورشو درخصوص صلح و امنیت در خاورمیانه باشد و بر هیچ کشور خاصی متمرکز نباشد، اظهارات ضدایرانی مقامات آمریکا با واکنش برلین مواجه شد و دولت آلمان در واکنش به اظهارات معاون رئیس‌جمهور آمریکا علیه اروپا، بار دیگر عنوان کرد که از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند.

«مناقشه برجام در نشست مونیخ» تیتر نخست روزنامه مردم سالاری بدین شرح است: نشست امنیتی مونیخ به محلی برای رویارویی اروپا و آمریکا در موضوعات مختلف تبدیل شده است. واشنگتن که در نشست ورشو نتوانست به موفقیتی دست پیدا کند؛ می‌خواهد برجام را به چالش بکشد. از دیدگاه اتحادیه اروپا برهم خوردن برجام و لغو این توافق، تاثیرات امنیتی منفی به دنبال دارد و در عین حال اعتبار دیپلماسی اروپا را به شدت زیر سئوال می‌برد.

در گزارش شرق درباره تلاش های آمریکا علیه ایران در نشست امنیتی مونیخ می خوانیم: در زمانی که مشخص شده ترامپ قصد خروج از توافق و اعمال تحریم‌ها را در سر دارد، مقامات اروپایی با گفت‌وگوهای تلفنی و حضوری تلاش کردند مانع شوند. متقابلا ترامپ نیز سعی کرد برنامه موشکی و منطقه‌ای ایران را در مواردی به‌عنوان نقض برجام معرفی کند؛ تلاشی که موفقیت‌آمیز نبود. بعد از آن برجام را توافقی ناکامل خواند و از اروپا خواست این نقص را برطرف کند. آمریکا دوست داشت با این مقدمه‌چینی‌ها اروپا را در مورد ایران با خود همراه کند، تلاش و درخواست آمریکا برای همراه‌کردن خط‌مشی اروپا با آمریکا در مورد ایران مسبوق به سابقه است. پنس گفته زمان آن رسیده تا اروپا از برجام خارج شود و با هدف اعمال فشار حداکثری به ایران به آمریکا بپیوندد. اما وزیر امور خارجه و نخست‌وزیر آلمان در واکنش به این گفته از برجام دفاع کردند.

روزنامه قانون نوشت: در حالی که مایک پنس، معاون رییس‌جمهور آمریکا در اجلاس صلح خاورمیانه در لهستان از اروپایی‌ها درباره روابط شان با ایران انتقاد کرده بود و از اروپا خواست که سیاست‌های آمریکا در برابر ایران را دنبال کند، فدریگا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مونیخ اعلام کرد: قاره اروپا به تعهدش درباره توافق با ایران به طورسختگیرانه متعهد است و 28 کشور عضو به توافق هسته‌ای به چشم یک ضمانت موثر در رسیدن به صلح می‌نگرند.
هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ از خروج یکجانبه آمریکا از معاهده برجام با ایران هم انتقاد کرد. وی تاکید کرد، آلمان، فرانسه و بریتانیا تلاش می کنند این معاهده را حفظ کنند چون اگر فروبپاشد منطقه را یک گام به رویارویی علنی نزدیک تر می کند.

**فرصت اجلاس امنیتی مونیخ برای ایران
به گزارش ایسنا، سید جلال ساداتیان کارشناس مسائل اروپا معتقد است که ظریف با توجه به توانمندی که از آن برخوردار است می‌تواند از فرصت اجلاس امنیتی مونیخ برای پیشبرد اهداف کشور و تبیین سیاست‌های خارجی ایران استفاده کند.
دکتر مهدی ذاکریان کارشناس مسایل بین‌الملل در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: حضور مقامات سیاسی و دیپلماتیک و حتی امنیتی کشورمان در کنفرانس مونیخ فرصتی مغتنم و مهم است به ویژه از آن جهت که کنفرانس ورشو که به جای آنکه کنفرانس برای امنیت و ثبات باشد، کنفرانسی برای عدم ثبات و امنیت و ترور و ناامنی در خاورمیانه بود به خاطر اهداف سیاسی چند کشور به شکست انجامید و در این فضا کنفرانس امنیتی مونیخ می‌تواند به تریبونی برای بیان مواضع واقع‌بینانه ایران درباره منطقه و خاورمیانه باشد.

«مونیخ؛ پادزهر ورشو» عنوان یادداشتی در روزنامه اعتماد است که در بخشی از آن می خوانیم: برگزاری نشست سالانه امنیتی مونیخ، بلافاصله بعد از تلاش دولت امریکا برای ائتلاف‌سازی علیه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس ورشو، یک فرصت حساس برای دستگاه سیاست خارجی کشور است تا بتواند با رایزنی و لابی فعال با جمع گسترده دیپلمات‌ها و مقام‌های کنونی و پیشین جهانی حاضر در نشست امنیتی مونیخ، پادزهر سم‌پاشی‌های ایالات متحده امریکا و هم‌پیمانانش در نشست ورشو را آماده کند. هر چند موفقیت در خنثی کردن تلاش‌های امریکا و هم‌پیمانان ضدایرانی‌اش، وابسته به میزان فعالیت و زیرکی دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از فرصت اجلاس مونیخ برای خنثی‌سازی تلاش‌های امریکا در جهت اشاعه ایران‌ستیزی و فشار علیه ایران، استفاده کند.

مسعود گودرزی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اجلاس امنیتی مونیخ، اظهار کرد: اجلاس امنیتی مونیخ فرصتی برای شفاف کردن اذهان جامعه جهانی نسبت به رویکرد صلح آمیز ایران است و حمایت از تندروی‌ها و تصمیمات ناعادلانه مساله روز بین‌المللی است که باید با آن مقابله شود.

**دیدارهای ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ
روزنامه شرق ذیل عنوان «روزهای شلوغ وزیر خارجه» نوشت: دیدارهای ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ ادامه داشت؛ از همتای آلمانی تا فدریکا موگرینی و معاون سیاسی دبیر کل سازمان ملل و مسرور بارزانی، مشاور امنیت ملی اقلیم کردستان عراق. وزیر خارجه ایران همچنین با مری رابینسون و اخضر ابراهیمی از گروه ریش‌سفیدان بین‌المللی، هَریتّا فور، مدیر اجرائی یونیسف، رئیس سازمان امنیت استرالیا، زهراب مناتسکانیان وزیر امور خارجه جمهوری ارمنستان، دیدار و درباره مسائل مختلف گفت‌وگو کرد تا روزهای شلوغ وزیر خارجه ادامه پیدا کند.

قانون در مطلبی یا میان تیتر « دیدار های خاص ظریف» می نویسد: مسرور بارزانی، مشاور امنیت اقلیم کردستان عراق با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مونیخ دیدار و گفت‌وگو کرد.زهراب مناتسکانیان، وزیر خارجه جمهوری ارمنستان در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کرد.در این دیدار در خصوص ابعاد مختلف روابط دوجانبه، به ویژه حوزه اقتصادی، تجاری، بانکی، انرژی و حمل و نقل، مساله قره باغ و دیگر مسائل مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر شد.همچنین هریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. همکاری های ایران و صندوق بین المللی کودکان ملل متحد محور اصلی گفت‌وگو در این دیدار بود.

به گزارش ایلنا، بورگه برَنده، رئیس مجمع جهانی اقتصاد و وزیر امور خارجه اسبق نروژ در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.طرفین در این دیدار، درخصوص مهمترین مسائل منطقه‌‌ای و بین‌‌المللی تبادل نظر کرد.

ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ در این شهر حضور دارد، شامگاه شنبه در نشست هم‌اندیشی جمعی از ایرانیان فرهیخته مقیم جنوب آلمان حاضر شد و در خصوص مسائل و دغدغه‌های مشترک ایرانیان داخل و خارج از جمله مسائل فرهنگی، اقتصادی، حقوقی و کنسولی تبادل نظر کرد و به سوالات چندتن از شرکت‌کنندگان پاسخ داد.

به گزارش نامه نیوز؛ وزیر امور خارجه ایران در دیداری که با «الیاس بوصعب» وزیر دفاع لبنان در حاشیه نشست مونیخ داشت، بار دیگر بر آمادگی تهران برای فعال سازی همکاری های اقتصادی با بیروت تأکید کرد.

رسانه های اصولگرا
..........................
**تعهد اروپا بر حفظ برجام
روزنامه جوان نوشت: فدریکا موگرینی به فاصله کمتر از 18 ساعت بعد از ملاقات با وزیر خارجه امریکا در بروکسل، به مونیخ رفت؛ جایی که او با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کرد و یک بار دیگر از متعهد ماندن اروپا به برجام زمینه ساخت برای طرح مجدد درخواست‌های اروپا از ایران درباره FATF و مسائل حقوق بشری. کمیسیونر سیاست خارجی اتحادیه اروپا باز هم برجام را برای اروپاییان «مسئله امنیتی» خواند و تلویحاً درخواست مایک پنس برای خروج اروپا از برجام را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، کارل بیلت، نخست‌وزیر سال‌های 1991 تا 1994 سوئد که از 2006 تا 2016 وزیرخارجه این کشور بوده، به تکرار چند باره تاکید معاون رئیس‌جمهور آمریکا بر لزوم خروج کشورهای اروپایی از برجام واکنش نشان داد و گفت که اروپا از برجام خارج نخواهد شد. ‌بیلت، رئیس کنونی اندیشکده «شورای اروپایی روابط خارجی»، نخست‌وزیر و وزیرخارجه پیشین سوئد دقایقی بعد از پایان سخنرانی معاون رئیس‌جمهور آمریکا از این سخنرانی و اظهارات اخیر او علیه ایران انتقاد کرد. او در توییتر خود نوشت: «عجیب و غریب است که معاون رئیس‌جمهور آمریکا از اروپایی‌ها می‌خواهد از توافق هسته‌ای ایران خارج شوند، البته چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد (اروپا از برجام خارج نخواهد شد).»

**اهداف مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران
به گزارش روزنامه جوان، حمید بعیدی‌نژاد روز گذشته در صفحه توئیتر خود با انتشار تصویر دیدار فدریکا موگرینی و مایک پمپئو که روز جمعه در بروکسل صورت گرفت، نوشته که خانم موگرینی که حاضر نشد در نشست ورشو شرکت کند و لذا مایک پمپئو را (در ورشو) ملاقات نکرد، حالا به عنوان رئیس دستگاه سیاست خارجی اروپا، پمپئو را مجبور کرد که در اوج اختلافات امریکا و اروپا یک روز بعد از نشست ورشو برای ملاقات با وی به بروکسل برود.Bravo.. آفرین‌گویی بعیدی‌نژاد تقریباً در همان روزی ابراز شده که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان طی سخنانی در کنفرانس امنیتی مونیخ، به صراحت تمام، اختلاف امریکا-اروپا بر سر ایران را تاکتیکی خوانده و گفته که هدف نهایی هر دو طرف در خصوص ایران یکی است.

وطن امروز با برجسته سازی اظهارات صدراعظم آلمان نوشت: مرکل ضمن پذیرفتن اختلافات تاکتیکی اروپا و آمریکا، هدف نهایی 2 طرف در قبال ایران را یکسان توصیف کرد. آنگلا مرکل روز شنبه در جریان سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ ضمن پذیرفتن اختلافات تاکتیکی بین اروپا و آمریکا درباره ایران گفت: «هدف نهایی هر دو طرف درباره ایران یکی است». صدراعظم آلمان گفت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ممکن است موجب تقویت نفوذ روسیه و ایران شود.

**انتقاد از حضور ظریف در کنفرانس امنیتی
کیهان در مطلبی خطاب به وزیر امور خارجه می نویسد: وزیرخارجه در حالی در کنفرانس امنیتی در مونیخ آلمان شرکت کرد که دولت آلمان، هفت‌ماه قبل دیپلمات ایرانی را بازداشت و برخلاف آداب دیپلماتیک، تحویل دولت بلژیک داد.اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت کشورمان در اتریش، تیرماه گذشته با اتهامات واهی تروریستی در آلمان بازداشت شد و از آن زمان در معرض انواع شکنجه‌های جسمی و روحی در آلمان و بلژیک قرار دارد. متاسفانه کوتاهی وزارت خارجه، موجب طولانی شدن این آزار و اذیت‌ها علیه یک دیپلمات مصونیت‌دار کشورمان شده است. آقای ظریف! همین آلمانی‌ها همکار دیپلمات شما را بازداشت کرده‌اند.

*گروه نشریات خبری
پژوهشم**9344**1025

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: انقلاب اسلامی ایران سازمان مجاهدین خلق منافقین

منبع این خبر، وبسایت jamejamonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۷۵۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مثبت نگر بودن، مهارتی برای برقراری ارتباط موثر با دیگران
 • جریمه تخلفات ساختمانی شامل مدیران و عوامل موثر در این زمینه شود
 • پنجمین علت مرگ ایرانیان چیست؟
 • "مرض قند" پنجمین علت مرگ ایرانیان
 • دیابت پنجمین علت مرگ در ایران است
 • امریکا در حال ضعیف‌تر شدن است مسئولان مراقب خدعه اروپایی‌ها باشند
 • کاهش شیوع دیابت در تهران / مرض قند پنجمین علت مرگ ایرانیان
 • مهم‌ترین علل ناباروری در زوج‌های جوان
 • اصلی ترین عامل ناباروری در زوج های جوان چیست؟
 • اصلاح قانون صدور چک گام موثر دو قوه برای تحقق اقتصاد مقاومتی
 • مهم‌ترین علل ناباوری در زوج‌های جوان
 • نخستین بار چه کسی گفت: مرگ بر شاه؟ +تصاویر
 • استفاده از نیروی جوان رمز تحقق اقتصاد مقاومتی/ نقش موثر کارآفرینی در اقتصاد مقاومتی
 • مهم‌ترین علل ناباوری در زوج‌های جوان؛ سمی خطرناک که عقیم تان می‌کند
 • شعار جمهوری اسلامی از آذر 57 مطرح شد
 • خراسان جنوبی| ماندگاری پزشکان در قاینات افزایش می‌یابد
 • عوامل بیماری‌زای ماقبل تاریخ که در یخ‌ها زنده مانده‌اند
 • مردم با دیدن این زن شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند
 • فداکاری مدافعان امنیت عنصراصلی ماندگاری انقلاب است