خبرگزاری مهر: نوزدهمین برنامه تلویزیونی شب شعر دیشب دوشنبه ۲۲ بهمن با موضوع «شعر و هنر انقلاب» با غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رئیس بنیاد سعدی، محمد صادق رحمانیان مدیر رادیو فرهنگ، شاعر و پژوهشگر و اجرای محمود اکرامی‌فر از آنتن شبکه چهار سیما پخش شد.

حداد عادل ابتدای این برنامه، زبان هر ملت را از عناصر تعریف هر ملت دانست و گفت: این مردم هستند که زبان را رشد داده‌اند.

در این فارسی نو که ما امروز به آن صحبت می‌کنیم، رودکی سر سلسله است و فردوسی حق بزرگی به گردن زبان فارسی دارد.

سوالی که این برنامه مطرح شد این بود که اندیشه از طریق شعر و کلمات، پویا و زنده می‌ماند و شعر چقدر می‌تواند به زبان فارسی کمک کند؟

رحمانیان در پاسخ به این سوالات گفت: هستی تاریخی هر ملتی، ۳ ضلع دارد که دین، فرهنگ و دولت هستند. کشوری موفق هست که بتواند هر ۳ ضلع را به صورت متوازن پیش ببرد. ایران در شرایط تاریخی توانسته ضلع فرهنگش را پیش ببرد. برگ اول دفتر هویت زبان است و تجلی زبان در شعر است. اندیشه از طریق شعر و کلمات پویا و زنده می‌ماند.
شعر نوعی رسانه است.

حداد عادل نیز در ادامه گفت: ادبیات زبان هنری شده است. خصوصیت شعر حفظ زبان است. شعر نوعی رسانه است. شعر زبان را خالص می‌کند. شعر با مردم ایران رابطه‌ای ناگسستنی دارد و خیلی از بزرگان و مقام داران برای ابراز وجود شعر می‌گفتند.

رحمانیان در بخش دیگری از این برنامه درباره این‌که چرا ایران را با مولانا و خیام و شاعران بزرگ می‌شناسند، گفت: شعر هنر اول ایران است. آن چیزی که باعث می‌شود مردم جهان ما را با کلمه و شعر بشناسند، تخیل و تصویرگرایی است که در خودِ شعر وجود دارد.

وی در مورد شعر انقلاب اسلامی گفت: شعرانقلاب اسلامی متاثر از انقلاب بود که از دهه ۴۰ شروع شده تا هم اکنون. شعر انقلاب تحول در محتوا بوده است. در اشعار کوتاه ایجاد فضا و تولید فورم صورت گرفته است. هنر اول ما در انقلاب هنر شعر بود که با موسیقی تلفیق شد. در حال حاضر شعر نقش هنر مکمل پیدا کرده است و منزوی شده است.

حداد عادل نیز گفت: این شعر است که می‌تواند ایران را جهانی کند. بسیاری از تحصیل کرده‌های دانشگاهی حتی یک بیت شعر در حافظه ندارند. علت دوری از شعر به آموزش و پرورش بر می‌گردد. در ادبیات حافظه و محفوظات یک رکن است. در این۴۰ سال به جز امام و آیت الله خامنه‌ای چه کسی از مسئولین را می‌شناسید که اهل شعر باشند؟ این دلیل کم توجهی به شعر است.

رحمانیان نیز پس از حدادعادل، ازدیاد شاعران را از دلایل کاسته شدن اهمیت شعرا دانست.

در بخش دیگری از این برنامه، حداد عادل در مورد شعر انقلاب گفت: پس از انقلاب در شعر فارسی تحول سبکی نیز پیدا شد. بیدل قبل از انقلاب محجور بود، اما امروز مطرح شده است. شعار‌ها شیپور انقلاب بودند و شعر رسانه‌بودن خود را در تظاهرات‌ها نشان داد. درون مایه شعر با انقلاب عوض شد. شعر بعد از انقلاب شعر تعالی‌گراست.

رحمانیان هم در مورد فرم و محتوا در شعر پس از انقلاب گفت: از کار‌های شعر انقلاب ایجاد تقابل و تضاد بود. یعنی خطی کشید بین تفکر اسلامی و تفکر غربی. تفکر اسلامی ایرانی ما تفکری شهودی است برعکس غرب که تفکری تکنیکی دارد و تعقلی است. آبشخور آن از تفکرات ایجاد شده در جامعه بود. شاعران عافیت‌طلب نبودند و این را در شعرشان تقبیح می‌کردند. از دیگر جریان‌های شعر انقلاب این بود که توجه‌اش به روستا بیشتر شد. شاعران توانستند اندیشه‌های انقلابی را در شعرشان ترویج دهند.

در بخشی از این برنامه حداد عادل با گله از مجریان صدا و سیما برای استفاده بی‌مورد از واژگان غیرفارسی، از آن‌ها خواست تا بی‌دلیل از کلمات خارجی استفاده نکنند.

وی در ادامه خدمات انقلاب به زبان فارسی را برشمرد که از جمله آن‌ها یکسان سازی زبان آموزش بود و گفت: حدود شصت هزار واژه در بیش از ۷۰ واژه علوم معادل‌سازی شده‌اند که ۲۰۰۰ تا از آن‌ها مثل رایانه واژه عمومی هستند. دیگر واژه‌ها در خدمت علم هستند.

منبع: فردا

خبر بعدی:

شعر؛ تاریخ منظوم انقلاب/ ورود شعرا به دغدغه‌های مردم

به گزارش ایکنا از قزوین، به نقل از صبح قزوین علی جلیلوند، درباره جایگاه و رسالت‌های شعر پس از پیروزی انقلاب اظهار کرد: رسالت اصلی و مهم شعر انتقال پیام است، این پیام می‌تواند خبری، عبادی، سیاسی، روایت تاریخی یا منقبت اشخاص و تحمیدیه باشد.
وی در ادامه افزود: در تمام این ساحت‌ها شاعر باید به عنوان یک هنرمند سعی کند از یک زاویه درست و متفاوت به موضوعات نگاه کند و حتی راه حلی برای آن پیدا کند.
این شاعر قزوینی بیان کرد: درگذشته بعضی از شعرا سفارش‌نویس بودند، یعنی وعده وعیدهایی به آنها داده می‌شد و شعر سروده می‌شد.
وی ادامه داد: البته درطول تاریخ بودند کسانی که مجاهدانه برای اشاعه معارف الهی و بیداری جامعه بشری و هدایت نوع بشر جنگیدند، اشخاصی مانند «فرزدق» و «کمیت اسدی» که سال‌ها این رسالت را به دوش می‌کشیدند و برای اهل بیت شعرگفتند و پای این معارف جان خود را تقدیم کردند.
جلیلوند در ادامه عنوان کرد: همچنین شعرای معاصر از کشور عزیزمان که برای آزادی و نجات این مرز و بوم از چنگال استعمار و دول خارجی با زبان ادب و هنر جنگیدند و جاودانه شدند، مِن جمله عارف قزوینی که نامش ماندگار شد؛ البته اینان تک ستاره‌هایی بودند در دوره‌های مختلف تاریخی که براساس بینش بلند و آزاداندیشی خویش رسالت نسلی را به جا می‌آوردند.
دبیر مجمع شعرای آئینی کمیت قزوین بیان کرد: آن چیزی که وجه تمایز شعر انقلاب اسلامی است، این است که شعرای این ساحت شعری؛ از بدنه‌ی اصلی انقلاب و درواقع از جان برکفان و خود از انقلابیون بودند.

شعرا مسیر حرکت انقلاب را برای مردم بازکردند
وی اضافه کرد: البته در همان ایام مبارزات انقلابی کسانی حضور داشتند که سکوت پیشه کردند؛ اما این موج عظیم و حرکت مردمی خیل عظیمی از شعرا را با خودش همراه کرد.
این شاعر قزوینی یادآور شد: در دوران مبارزات ستم‌شاهی برخی شعرا بودند که حتی جلوتر از بقیه حرکت می‌کردند و مسیر را برای حرکت بقیه بازکردند، این شعرا از اولین روزهای انقلاب بامردم همراه بودند و صدالبته که اکثریت شعرا در این تقسیم بندی قرار دارند.
وی تصریح کرد: شما از ابتدای تشکیل انقلاب اسلامی تا به امروز هیچ راهپیمایی را نمی‌بیند که شعری در آن خوانده نشده باشد، درون مایه راهپیمایی‌ها با شعراست.
جلیلوند گفت: از اولین روزهای شکل‌گیری مبارزه با رژیم منحوس پهلوی، شعرا نقش بسزایی در ایجاد حرکت‌های انقلابی داشتند و از ارکان اصلی پیشرو در حرکت‌های انقلاب بودند.
وی افزود: شعرهایی چون (تا خون در رگ ماست*خمینی رهبر ماست)،(توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد) در خاطره‌ی مردم ایران اسلامی به یادگار مانده و تا همیشه باقی است و این نمونه ای کوچک از شعرهایی است که در تظاهرات مردمی مورد استفاده قرار می‌گرفت.
این شاعر قزوینی اذعان کرد: شعر انقلاب، تاریخ منظوم انقلاب اسلامی است، شاعر همزمان با مردم می‌خروشد، می‌جنگد، برمی‌خیزد، انتقاد می‌کند و می‌خندد.
وی بیان کرد: شعر انقلاب اسلامی پیش از این دارای سه قله بود؛ امام، شهدا و جنگ که امروز ساحت‌های جدیدی همچون مهدویت و انقلاب جهانی، دفاع از ولایت، مدافع حرم و نقد منصفانه سیاسی و اقتصادی به آن اضافه شده است.

ورود شعرا به دغدغه‌های مردم
جلیلوند عنوان کرد: با تولد داعش توسط آمریکا و عربستان سعودی و دولت‌های مرتجع منطقه و لزوم دفاع از حریم زینبی در سوریه ادبیات مدافعان حرم به وجود آمد که به عنوان نمونه و همه شمول؛ تصنیف زیبای((منم باید برم، آره برم سرم بره)) کاملا مرز انقلاب اسلامی را تغییر می‌دهد و صدور انقلاب و فرهنگ شهادت را تا مرز فلسطین اشغالی به زیبایی به انجام می‌رساند.
وی ادامه داد: هم اکنون که در فضای جنگ اقتصادی به‌سر می‌بریم و سنگرها تغییر کرده و تشخیص دشمن از دوست بسیار سخت و مشکل است، ورود شعرا در این برهه بسیار مهم و حائز اهمیت است.
دبیر مجمع شعرای آئینی کمیت قزوین اظهار کرد: شاعر انقلاب اسلامی در برهه حساس انقلاب نمی‌تواند سکوت کرده و دغدغه‌مند نباشد، چشم روی خیانت‌ها ببندد یا شیفتگی به غرب و دشمنی‌ها را ببیند و دم نزند، فرمایشات رهبر انقلاب را بشنود و عدم توجه مسئولین به دستورات معظم له را در حوزه اقتصادی ببیند و دهان به انتقاد منصفانه نگشاید.
وی عنوان کرد: شعر «اسلام تنها مکتب جهاد است/دارای این مرام و اعتقاد است/ احتکار حرام است/ اختلاس حرام است»، این شعر عمق استراتژیک و اقتصادی و احکامی دارد که بیان آن ساعت‌ها وقت مطلبد در حالی که شاعر مطلب را به راحتی در قالب یک شعر کوتاه به شنونده انتقال می‌دهد.
این شاعر قزوینی بیان کرد: رهبر انقلاب درباره اهمیت شعر می‌فرمایند؛ «گاهی یک بیت شعر کار ساعت‌ها سخنرانی را انجام می‌دهد»، این همان نقطه‌ای است که بیشتر شعرای امروز در حوزه انقلاب اسلامی به آن توجه دارند و در این حوزه آثار فاخر تولید می‌کنند.
وی ابراز کرد: این حضور تاثیرگذار شاعران در حوزه دغدغه‌های مردمی به تنهایی یکی از برکات انقلاب چهل ساله‌ی جمهوری اسلامی ایران در جامعه‌ی ادبی و هنری کشورمان است.
جلیلوند بیان کرد: به اذعان همگان این نهال؛ هنوز هم نوپاست و هر روز جلوه‌ی جدیدی با تغییرات و حوادث انقلاب پیدا می‌کند، درواقع با آغاز انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی(ره) و همزمان با تغییرات ایجاد شده در نظام اداری و سیاسی، شعر نیز اعتلا یافته و شکوفایی در هنر و ادبیات شدت گرفته و فصلی نو و تاثیرگذاری در عرصه‌ی شعر این مرز و بوم آغاز شده است.

شعر در قزوین رشد و بالندگی قابل توجهی داشت
وی تصریح کرد: از شعرای مهم و تاثیرگذار انقلاب اسلامی می‌توان به مرحوم سبزواری، مرحوم قیصر امین پور، علیرضاقزوه، یوسفعلی میرشکاک و مرتضی امیری اسفندقه و از شعرای جوان دکتر سیار، حجت الاسلام محمد زمانی، یوسف رحیمی و مهدی جهاندار و احمد بابایی اشاره کرد.
دبیر مجمع شعرای آئینی کمیت قزوین بیان کرد: این رشد و شکوفایی هر چند دیر اما در استان قزوین نیز اتفاق افتاده و به سرعت در حال رشد و نمو است.
وی بیان کرد: در آخرین کنگره‌ی شعری که باعنوان «چله آفتاب» و همزمان با چهلمین سالگرد شکوهمند انقلاب اسلامی در استان برگزار شد بیش از 130اثر از شعرای استان قزوین به دبیرخانه ارسال شد که نشان از استقبال خوب جوانان از این حوزه دارد و نشاندهنده‌ی افقی روشن در مسیر آغاز شده‌ی انقلاب اسلامی است.
این شاعر قزوینی عنوان کرد: انقلاب اسلامی هر روز با ریخته شدن خون‌های جوانان این مرز و بوم توسط دشمنان قشم خورده‌ی آن، استوار و سرافزار به مسیر خود ادامه می‌دهد و هدایت‌های رهبر فرزانه‌ی انقلاب اسلامی دهه‌ی پنجم خود را با اقتدار و صلابت آغاز می‌کند و منتظر برپایی حکومت مهدی موعود است.
وی در پایان گفت: این انقلاب با تمام سختی‌ها و ناکامی‌ها و مشکلات دل به دیدار مهدی موعود داده و اللهم عجل لولیک الفرج را زمزمه می‌کند.
انتهای پیام

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

اعتراض به نصب تابلوي ورودي دزفول

کلیدواژه: حدادعادل مجریان صداوسیما زبان فارسی شعرا

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۷۵۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کنگره ۶۵۰۰ شهید استان کرمان| نشست تخصصی شعر در نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس برگزار شد
 • تمدید ارسال اثر به جشنواره شعر و داستان انقلاب
 • جشنواره «شعر و داستان انقلاب» تمدید شد
 • واکنش صداوسیما به حواشی حضور قایبباف در شبک سه
 • حداد عادل: به دانش آموزان به نام دین زور نگوییم
 • تمدید مهلت ارسال اثر به یازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب
 • حدادعادل: مبانی تمدن‌سازی اسلامی از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است
 • حدادعادل: زورگویی به نام دین دانش آموزان را دین گریز می کند
 • مهلت ارسال اثربه جشنواره بین المللی شعر و داستان انقلاب تمدید شد
 • تمدید مهلت ارسال اثر به یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر و داستان انقلاب
 • حدادعادل: معیشت مردم به FATF ارتباط ندارد
 • پیام حدادعادل به دولت درباره پالرمو
 • حدادعادل: معیشت مردم به پالرمو و FATF ارتباط ندارد
 • زیست بوم مشترکی با شعر اروپایی نداریم/آفرینش ادبی و بینامتنیت
 • وقتی «آزاده نامداری» بقیه مجریان تلویزیون را نصیحت می کند! /عکس
 • حدادعادل: شرایط امروز مانند مرداد ۳۲ است
 • حدادعادل:بخش خصوصی باید فعال اصلی در اقتصاد باشد
 • با عجیب‌ترین و بدترین اجراکنندگان اسکار آشنا شوید
 • حداد عادل به «باغ خونی» رفت