به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، "عمر چیلیک" سخنگوی حزب عدالت و توسعه بعد از نشست کمیته مرکزی این حزب در آنکارا گفت: دولت آنکارا به سفر اگنس کالامارد گزارشگر ویژه موارد شکنجه خودسرانه به ترکیه برای تحقیق درباره پرونده قتل خاشقجی و تهیه و انتشار گزارشی درباره نتایج کار خود در ترکیه اهمیت می‌دهد.

وی تصریح کرد: ترکیه به تحقیق کاملاً شفاف درباره قتل این روزنامه‌نگار ادامه می‌دهد و مسئولان سعودی به درخواست‌ها برای همکاری در این چارچوب پاسخ مثبت نداده‌اند.


چیلیک گفت: ما هنوز همکاری کافی را آن‌طور که درباره پرونده قتل خاشقجی می‌خواهیم، احساس نکرده‌ایم.

وی تأکید کرد: سنگ‌اندازی در تحقیقات، شک و تردیدها برای سرپوش گذاشتن بر جنایت قتل خاشقجی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

سخنگوی حزب عدالت و توسعه افزود: گزارش گزارشگر سازمان ملل بر دست داشتن مسئولان دولتی عربستان در این جنایت وحشیانه از پیش طراحی‌شده تأکید می‌کند.
وی بر لزوم محاکمه عاملان این جنایت در دادگاه‌های استانبول تأکید کرد، زیرا به‌گفته او، جنایت در این شهر اتفاق افتاده است.چیلیک گفت: به‌روشنی تأکید کرده‌ایم که اجازه سرپوش گذاشتن بر این جنایت را نخواهیم داد.

وی گفت: سعود المعجب دادستان کل سعودی برای همکاری با دستگاه قضایی ترکیه به آنکارا نیامد؛ بلکه با هدف آگاهی از مدارک و شواهدی که در اختیار داشتیم به ترکیه آمد.

چیلیک بر لزوم تحقیقات قوی درچارچوب روشن شدن عاملان و آمران این جنایت تأکید کرد و گفت که این تحقیقات باید بین‌المللی باشد.وی گفت: بی‌شک ترکیه به پیگیری این جنایت وحشیانه غیرانسانی ادامه خواهد داد.

منبع: جهان نيوز

خبر بعدی:

پرونده اسرائیل در افغانستان-۵|حساسیت رسانه‌های اسرائیلی به گزارش‌های تسنیم از پروژه نفوذ موساد در افغانستان

پس از انتشار چند شماره از پرونده «اسرائیل در افغانستان» توسط خبرگزاری تسنیم، این افشاگری‌ها درباره نقشه محرمانه موساد، علاوه بر بازتاب گسترده در رسانه‌های مختلف، همچنین سبب اعتراف رژیم صهیونیستی به داشتن پایگاه در افغانستان و تهدید مرزهای ایران شد. ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۷ بین الملل آسیا-اقیانوسیه افغانستان نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، یافته‌های پرونده اول تا چهارم «اسرائیل در افغانستان» نشان می‌دهند که نیروهای رژیم صهیونیستی با هویت جعلی آمریکایی و در پایگاه‌های نظامی آمریکا همچون پایگاه «شیندند» در غرب افغانستان حضور دارند و در راستای عملیات‌هایی همچون انتقال جنگجویان گروه تکفیری داعش از عراق و سوریه به افغانستان در نزدیکی مرزهای ایران فعالیت‌ می‌کنند. همچنین بررسی شد که سازمان جاسوسی رژیم صهونیستی چگونه تلاش کرده تا در برهه‌های مختلف در میان چهره‌های شناخته شده افغانستان نفوذ کند.

پرونده "اسرائیل در افغانستان"‌ــ1|گام‌های رژیم صهیونیستی در افغانستان؛ آیا هدف ناامن‌سازی مرزهای ایران است؟

افزون بر آن، در این پرونده‌ها سیاست عادی‌سازی اسرائیل با کشورهای عربی برای نفوذ در افغانستان و حضور در نزدیکی مرزهای جمهوری اسلامی ایران بررسی شد. با توجه به اسناد موجود پیرامون روابط مقام‌های اسرائیلی با دولت‌های متعدد پاکستان در چندین دهه، احتمال قوی وجود دارد که رژیم اشغالگر قدس تلاش می‌کند که از دریچه روابط با پاکستان، پروژه نفوذ در افغانستان را عملی کند.

پرونده "اسرائیل در افغانستان"ــ‌2|ردپای موساد در بحران افغانستان؛ پروژه نفوذ چه‌کسانی را نشانه می‌رود؟

علیرغم بازتاب گسترده این پرونده‌ها در رسانه‌های مختلف جهان، نکته جالب این است که کارشناس «مناسبات بین‌المللی و امنیتی انستیتوت مطالعه امنیت ملی تل‌آویو» در مصاحبه اختصاصی با یک خبرگزاری روسی، حضور در افغانستان را کاملا پذیرفته است. این عضو امنیتی تل‌آویو علاوه بر اعتراف به حضور کماندوهای اسرائیلی و موساد در افغانستان در نزدیکی مرزهای جمهوری اسلامی ایران، همچنین به مسایل دیگری هم می‌پردازد که در این پرونده به جزئیات این گفته‌ها می‌پردازیم.

تاکنون هراس اسرائیل از آشکار شدن حضورش در افغانستان، به گام‌های محتاطانه و پنهانی رژیم صهیونیستی در این راستا انجامیده است زیرا گرفتن استقلال تاریخی افغانستان از بریتانیا و همچنین جهاد مردم با ایمان و انقلابی افغانستان در برابر قشون کمونیستی شوروی، روایت‌هایی بارز از روحیه انقلابی مردم افغانستان است که موجب عملکرد محتاطانه اسرائیل در پروژه نفوذ شده است.

انعکاس پرونده ویژه تسنیم در رسانه‌های غربی و اسرائیلی

پس از انتشار گزارش‌های تسنیم درباره حضور رژیم صهیونیستی در افغانستان، رسانه معروف اسرائیلی «جروزالم پست» نوشت: «رسانه‌های ایرانی مدعی هستند اسرائیل نیروهای ویژه خود را برای جمع‌آوری اطلاعات درباره تحرکات نظامیان ایرانی به افغانستان فرستاده است».

این رسانه صهیونیستی اظهارداشت: آژانس خبری «تسنیم» از ایران گزارش داد که نیروهای اسرائیلی از یک پایگاه نظامی آمریکا در شیندند فعالیت می‌کنند. این پایگاه در غرب ولایت هرات و 75 کیلومتری مرز ایران قرار دارد.

همچنین در ادامه نیز می‌افزاید: براساس این گزارش نظامیان اسرائیلی در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره تحرکات نیروهای ایرانی در منطقه خلیج فارس هستند.

پرونده ویژه "اسرائیل در افغانستان"-3|کریدور نفوذ «تل‌آویو» به «کابل» از گذر ایجاد روابط با کشورهای منطقه

این اظهار نظر روزنامه جروزالم پست، بازتاب گسترده‌ای در دیگر رسانه‌ها نیز پیدا کرد. به طور نمونه می‌توان مشابه همین نظر را در رسانه‌های: «اسرائیل نشنال نیوز»، «اینفوز اسرائیل نیوز»، «آرتز شیوا»، «المصدر نیوز»، «الگماینر»، «کلیولند جویش نیوز» و «حمودیا» مشاهده نمود.

اعتراف عوامل امنیتی رژیم صهیونیستی درباره حضور در افغانستان

پس از انتشار سومین شماره از پرونده‌های حضور «اسرائیل در افغانستان»، سایمون تسیپسی (Simon Tsipis) پژوهشگر ارشد و نامزد دکترای علوم سیاسی و کارشناس درباره مناسبات بین‌المللی و امنیت از انستیتوت مطالعه امنیت ملی (the Institute for National Security Studies, INSS) در تل‌آویو، در یک گفت‌وگوی اختصاصی با «اسپوتنیک» که به گزارش تسنیم درباره اسرائیل نیز اشاره داشته است، اعتراف می‌کند که اسرائیل در افغانستان حضور دارد.

پرونده "اسرائیل در افغانستان"‌ــ‌4| پروژه نفوذ صهیونیستی در افغانستان با نگاه به عادی‌سازی روابط تل‌آویو و پاکستان

سایمون تسیپسی در این مصاحبه تاکید می‌کند: فعالیت اسرائیل در ترکیب ائتلاف بین‌المللی در افغانستان از نقطه‌نظر حقوق بین‌الملل کاملا قانونی است، به این دلیل که مقام‌های آمریکایی از اسرائیل درخواست کمک کرده‌اند و حتی در خارج از مرزهای ایالات متحده نیز این درخواست وجود دارد.

وی می‌گوید: «چون اسرائیل در طول تاریخ خود، متحد نزدیک آمریکا می‌باشد، پس طبیعی است که کشورهای ما با یکدیگر در تمام عرصه‌ها از جمله در عرصه نظامی، همکاری نزدیک داشته باشند. از همین جهت در کشورهایی که آمریکا با وظایف تاکتیکی یا استراتژیک حضور داشته باشد، پس در آنجا ائتلاف غربی نیز وجود خواهد داشت که اسرائیل بخشی از ائتلاف غربی است».

تایید رژیم صهیونیستی به حضور قانونی در افغانستان

در حالی که افغانستان با درنظرداشت جنایت‌های اسرائیل بر مسلمانان فلسطینی و غصب سرزمین‌های آنان، موجودیت اسرائیل را به رسمیت نشناخته و آنرا حتی به عنوان یک کشور نیز نمی‌پذیرند، این عضو امنیت ملی اسرائیل می‌گوید حضور اسرائیل در افغانستان یک حضور قانونی است.

کارشناس رژیم صهیونیستی اظهار داشت: نیروهای مسلح اسرائیل متحد آمریکا هستند و هر زمان که کاخ سفید از آنها درخواست کند، حق دارند زیر چتر ائتلاف آمریکایی در هر کشوری نیرو اعزام کنند.

عضو امنیتی تل‌آویو گفته است: از آنجا که اسرائیل متحد آمریکا است، بنابراین نیازی به دعوتنامه رسمی مقام‌های افغان مبنی به همکاری تل‌آویو با نیروهای آمریکایی در خاک کشورشان وجود ندارد. اسرائیل بخشی از این ائتلاف است که در افغانستان فعالیت می‌کند. از همین رو حضور نظامیان اسرائیلی در کشوری مانند افغانستان، بدون اینکه تحت پرچم خود باشد، در ترکیب نیروهای آمریکایی و یا همچنین کشورهای دیگر این ائتلاف، کاملا قانونی است.

اعتراف رژیم صهیونیستی به تهدید ایران در مرزهای غربی افغانستان

در حالی که 18 سال از حضور نیروهای خارجی در افغانستان می‌گذرد، اکنون این عضو امنیتی تل‌آویو به صراحت اعتراف می‌کند که اسرائیل مشخصا با هدف تهدید جمهوری اسلامی در این مناطق فعالیت دارند.

کارشناس اسرائیلی تصریح کرد: «موجودیت ارتش اسرائیل و موساد در افغانستان همچنین از برخی اهداف معین مهم استراتژیک ناشی می‌شود. از جمله اینکه ایران به عنوان یکی از همسایه‌های افغانستان، کشوری است که امنیت و منافع ملی اسرائیل را تهدید می‌کند، پس برای نظامیان اسرائیلی پیشبرد عملیات تجسسی در نزدیک مرزهای دشمن، مهم است».

وی تصریح کرد: بدون شک اسرائیل با حضور در افغانستان مشغول انجام برخی عملیات‌ها است. با درنظرداشت این مسئله که ایران با افغانستان دارای مرزهای طولانی مشترک است، حضور سربازان اسرائیلی در نزدیکی مرز دشمن بالقوه ما، یک حق طبیعی است.

سایمون تسیپسی مدعی شده است:ممکن است اسرائیل به منظور برقرار کردن همکاری با ادارات اطلاعاتی رسمی دولت افغانستان، از همکاری‌های اطلاعاتی و همچنین از خاک این کشور در رابطه با ایران استفاده کند.

وی تاکید کرده است: اسرائیل با کشورهای دیگر همچون قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان و کشورهای خلیج فارس مثل عمان، قطر و بحرین نیز در همین راستا همکاری می‌کند. چون این دولت‌ها متحدان ما هستند، ما می‌توانیم به طور قانونی و مجاز، این فعالیت‌های اطلاعاتی و امنیتی را داشته باشیم.

کماندوهای اسرائیلی و کسب تجربه جنگ در افغانستان

کارشناس صهیونیستی در مصاحبه‌اش، از تمرین جنگ نظامیان اسرائیلی در شرایط دشوار، به عنوان دومین هدف حضور کماندوهای صهیونیستی و موساد در افغانستان یاد می‌کند. و ادامه می‌دهد: حضور نظامی در مناطقی که به طور دائمی در جنگ هستند، بهترین شانس برای کسب این تجارب است و از همین رو کماندوهای اسرائیلی از این فرصت استفاده کرده‌اند.

وی ادامه داد: اما نیاز نیست که ما در افغانستان برای جنگ با «حزب‌الله لبنان» آمادگی بگیریم. ما مناطق حزب‌الله را به خوبی می‌شناسیم و بیش از چهل سال است که در آن مناطق حضور داریم و آنجا می‌جنگیم.

با وجود اینکه حضور رژیم صهیونیستی در افغانستان، تاکنون به صورت پنهانی بوده و هنوز هم افکار عمومی در این کشور از این مسئله اطلاع چندانی ندارند، اما سایمون تسیپسی ادعا می‌کند که حضور نیروهای اسرائیلی در افغانستان، مسئله‌ای پنهانی و جدیدی نیست؛ این حضور در چارچوب توافق محرمانه با برخی مقام‌های دولتی کابل انجام شده است.

وی مدعی شد: ایجاد پایگاه نظامیان اسرائیلی در افغانستان مسئله تازه‌ای نیست. تل‌آویو، کادرهای اطلاعاتی افغانستان را آموزش می‌دهد؛ همانطور که پیش از انقلاب اسلامی 1979 میلادی در ایران، تمام ساختار «ساواک» نیز توسط نیروهای ویژه ارتش اسرائیل آماده شده بود، اما پس از سال 1979 اوضاع در ایران تغییر کرد و ایران برای ما از یک متحد، تبدیل به دشمن شد.

کارشناس صهیونیستی با ذکر این مسئله که اسرائیل در بسیاری از نقاط جهان در حال آموزش نیروهای امنیتی کشورهای دیگر است، افغانستان را نیز در این دایره می‌گنجاند و می‌گوید: اسرائیل تجربه آموزش کادرهای ادارات اطلاعاتی کشورهای دیگر را نیز دارد و به همین دلیل فعالیت اطلاعاتی و آموزش کادرهای اطلاعاتی دولت افغانستان، دو هدف دیگر حضور و اقامت نظامیان اسرائیل در افغانستان است.

ادعای کمک‌های اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی به دولت افغانستان

سایمون تسیپسی در ادامه گفت‌وگویش ادعا می‌کند که حضور ما در افغانستان بر مبنای دعوت رسمی برخی مقام‌های این کشور صورت گرفته است.

وی مدعی است: با وجود اینکه اسرائیل در مرزهای امروزی‌اش توسط دولت افغانستان به رسمیت شناخته نشده است ولی بازهم تعدادی از مقام‌های رسمی روی کمک تل‌آویو حساب می‌کنند، اما آنها این رابطه را بصورت علنی اعلام نمی‌کنند تا موجب تحریک گروه‌های افراطی تندرو و دامن زدن به فعالیت‌های تروریستی و خشونت نشود.

کارشناس امنیتی رژیم صهیونیستی تصریح می‌کند: کشورهای زیادی در جهان وجود دارند که اسرائیل را به عنوان یک دولت به رسمیت نمی‌شناسند که عمدتا مسلمان و عربی هستند، اما در عین حال آنها به کمک اسرائیل نیاز دارند و به طور غیررسمی از این کمک‌ها بهره می‌برند.

دلیل روابط پنهانی کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی

تسیپسی ادعا می‌کند که برخی عوامل نفوذی در افغانستان همانند دیگر کشورهای اسلامی که نیازمند همکاری‌های اسرائیل هستند، این رابطه را مخفی نگه می‌دارند.

وی مدعی است که مقام‌های افغان برای آنکه خشم گروه‌های اسلامی همچون «طالبان» و همچنین همسایه‌های این کشور همچون «ایران» و یا دیگر کشورهای اسلامی جهان همچون «عراق» و «سوریه» برانگیخته نشود و وضعیت افغانستان از این رهگذر به بی‌ثباتی کشیده نشود، ترجیح می‌دهند اسرائیل را به رسمیت نشناسند و همچنین روند آموزش متخصصین ما به نیروهای امنیتی‌شان و دیگر کمک‌های ما از جمله مساعدت‌های فنی، اجتماعی و پزشکی را مخفی نگه می‌دارند.

کارشناس صیهونیستی اظهار داشت که به رسمیت شناختن اسرائیل توسط کشورهای اسلامی، برای آنها بسیار خطرناک است. به طور نمونه از «انور سادات» سومین رئیس جمهور مصر یاد می‌کند که به عنوان اولین حاکم یک کشور عرب مبادرت به امضای پیمان سازش با اسرائیل پرداخت و از همین رو توسط تندروهای مصری ترور شد.

وی ادعا می‌کند: اگرچه بسیاری کشورها می‌خواهند به رسمیت شناختن اسرائیل را اعلام کنند، اما از افراطیون خود می‌ترسند؛ باور دارم که افغانستان نیز در همین راستا چنین سیاستی اتخاذ کرده است.

نتیجه:

سایمون تسیپسی، کارشناس امنیتی در تل‌آویو تاکید بر «حضور قانونی و رسمی» رژیم صهیونیستی در افغانستان دارد که تحت صلاحیت قانونی نظامیان آمریکایی در افغانستان انجام می‌شود و دقیقا یکی از دلایل مخالفت اکثریت مردم افغانستان با حضور آمریکا در این کشور، این قبیل اقدامات غیرقانونی آمریکا است. سوال اینجاست که اسرائیل بر مبنای کدام توافق و کدام اصل قانونی زیر چتر حمایتی آمریکا در افغانستان و در نزدیکی مرزهای ایران اقدام به ایجاد پایگاه نظامی-اطلاعاتی کرده است؟

تسیپسی با تاکید بر اینکه اسرائیل حق دارد تهدیدها بر علیه مرزهایش را خنثی کند، تاکید کرده است که یکی از اهداف تل‌آویو در افغانستان ایجاد پایگاه و فعالیت‌های اطلاعاتی در نزدیکی مرزهای ایران است که خود همین ادعا مغایر با تمامی موازین حقوقی بین‌المللی است.

بنابراین دستگاه سیاست خارجی، احزاب سیاسی، نهادهای جامعه مدنی در افغانستان می‌بایست در رابطه با چنین ادعایی واکنش نشان دهند و موضع افغانستان پیرامون تهدید شدن همسایگانش بخصوص جمهوری اسلامی ایران روشن کنند.

کارشناس امنیتی تل‌آویو ادعا کرده است که برخی مقام‌ها و عوامل نفوذی در دولت افغانستان از اسرائیل درخواست کرده‌اند تا کماندوهای اسرائیلی و موساد برای آموزش نیروهای امنیتی و اطلاعاتی افغان در این کشور حضور داشته باشد. سایمون تسیپسی در این مصاحبه مدعی است که کشورهایی همچون افغانستان به کمک‌های اسرائیل نیازمند هستند اما به دلیل نگرانی از تحریک و خشونت گروه‌های تندرو در کشورشان و همچنین تحریک نشدن دیگر کشورهای اسلامی، این رابطه را مخفی نگه داشته‌اند. در واقع افشاگری‌های تسنیم و بازتاب گسترده رسانه‌ای به این گزارش‌ها منجر به بروز حساسیت در طرح‌های عملیاتی اسرائیل در افغانستان شد و رژیم صهیونیستی از واکنش به این پرونده‌ها خواسته است تا قبح عملیات‌های پنهانی خود در افغانستان را از بین ببرد و اهمیت این چنین پرونده‌های تحقیقی را به چالش بکشد.

همچنین اینطور به نظر می‌رسد که رژیم اشغالگر قدس تصمیم دارد یک گام به جلوتر برود و با توجه به فضای آرناشیسم افغانستان، «سیاست عادی‌سازی» روابط در جهان اسلام را به «سیاست رسمی و علنی» در نقطه حساس ژتوپلتیک کشور افغانستان در جنوب و غرب آسیا ارتقا دهد.

این احتمال قوی است که اسرائیل درصدد ورق زدن فصل جدیدی از نفوذ خود در منطقه و خاورمیانه باشد و با تاثیرگذاری بر افکار عمومی، فعالیت‌ها و تحرکاتش را در کشورهای منطقه آزادانه‌تر دنبال کند. ممکن است اسرائیل پس از چند دهه فعالیت اطلاعاتی در افغانستان، وارد برهه جدیدی شده و به دنبال علنی شدن روابط خود با کشورهای منطقه از جمله افغانستان شود؛ سیاستی که در رابطه با کشورهای عربی روی دست گرفته است.

مسئله‌ای که باید درنظرداشت این است که اسرائیل با ایجاد یک چتر خلاء معلوماتی و فعالیت زیرپوستی، تاکنون تمام تلاشش برای نفوذ به افغانستان را روی دست داشته و گویا در این راستا موفقیت‌هایی نیز کسب کرده که در پرونده‌های پیشین به طور مشروح به آنها اشاره شد.

با این حال، نکته حائز اهمیتی که امنیت مردم افغانستان و کشورهای اسلامی منطقه را تهدید می‌کند، همکاری کاخ سفید با تل‌آویو در افغانستان است و کارشناس صهیونیستی این واقعیت را در پشت ادعای درخواست برخی مقام‌های افغان برای حضور کماندوهای اسرائیلی در خاک افغانستان، پنهان می‌کند.

 افکار عمومی در افغانستان هرگز این مسئله را نخواهند پذیرفت که با رژیم جنایتکار اسرائیل همکاری و روابط داشته باشند و این انزجار شامل مردم افغانستان و همچنین شامل سیاستمداران این کشور می‌شود که بدنه اصلی آنها را طیف مجاهدین تشکیل می‌دهند.

اسرائیل در جبهه‌های سوریه و عراق در حمایت از گروه تکفیری داعش شکست سختی خورد. در شرایط فعلی، افغانستان یکی از کانون‌های بحران و نقطه تلاقی‌منافع قدرت‌های بزرگ جهان و منطقه است و حضور رژیم صهیونیستی و حمایت از داعش در این کشور، روزبه‌روز نگران‌کننده‌تر می‌شود. از همین رو نیاز مبرم است تا مسئله پروژه نفوذ اسرائیل در افغانستان و طرح‌های شوم موساد برای افغانستان و همچنین ایجاد تهدید بر همسایگانش از جمله جمهوری اسلامی ایران، با جدیت دنبال و به آن رسیدگی شود.

انتهای پیام/.

R7891/P36446/S8,87,1413/CT4 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "آمریکا" داعش اخبار "افغانستان" اسرائیل

ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به نظر مردم بستگی دارد| ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما برهمین مبنا رفتار می‎کنیم| مردم در حال آسیب دیدن از تحریم‌ها هستند| بخشی از جمعیت ایران با سیاست خارجه ما موافق نیست

واکنش‌‌ فعالان اجتماعی به‌ تبلیغ کتک‌ زدن "زن" در رسانه‌ ملی| صدا‌ و‌ سیما به‌ دنبال عادی‌ جلوه ‎دادن خشونت علیه زنان؟!+فیلم

عکس/ پرچم ژاپن در دست هواداران نفت مسجدسلیمان

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۷۵۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اردوغان: اگر ولیعهد سعودی از قاتل خاشقچی خبر ندارد پس چه کسی می داند
 • اردوغان: اگر بن سلمان از قتل خاشقچی خبر ندارد، پس چه کسی خبر دارد
 • اعترافات وحشتناک داماد مشهدی که با 25 ضربه چاقو مادرزنش را سلاخی کرد+ عکس
 • اردوغان: نمی‌توان بر قتل خاشقجی سرپوش گذاشت
 • جزییات جنایت خانوادگی در محله یوسف آباد
 • هند و پاکستان، پاداش سکوت در قبال قتل خاشقجی را دریافت کردند
 • راز قتل ابوعمار/ جزئیات تازه‌ای از ترور یاسر عرفات منتشر شد
 • تلاش بن سلمان برای دفن شبح خاشقجی در آسیا
 • آغاز رزمایش مشترک اعضای شورای همکاری در عربستان
 • تأکید رهبر کره‌شمالی بر تمایل به خلع سلاح برای آینده فرزندان کشورش
 • جزییات جنایت خانوادگی در محله یوسف آباد/ قتل باجناق به خاطر بد اخلاق بودن
 • باجناق کُشی به کمک همسر و خواهر زن/ فرار متهم به اصفهان پس از جنایت
 • تعلل سازو کار مالی اروپا، توسعه همکاری ایران با چین
 • اردوغان: ترکیه پولی را از IMF نمی‌گیرد/پرونده صندوق پول بسته است
 • شکست عربستان در سياست‌هاي خارجي از جمله در جنگ يمن
 • تقلای بن سلمان برای خروج ریاض از انزوای ناشی از بحران قتل خاشقجی + تصاویر
 • قتل فجیع مرد نوشهری/ او را آتش زدند + عکس 16+
 • تور آسیایی محمدبن سلمان؛ تقلای ریاض برای خروج از سایه قتل خاشقجی
 • مقام آمریکایی: سیاست‌های عربستان در منطقه شکست خورده است/ قتل خاشقجی جنایت وحشیانه‌ای بود