تین‌نیوز | 

معاون فنی و زیر بنائی راه‌آهن ساخت خطوط اصلی در شبکه ریلی را از جمله دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب اسلامی در این اداره عنوان کرد.

به گزارش  تین‌نیوز و به نقل از روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، مازیار یزدانی با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون ۶ هزار و ۴۹۶ کیلومتر خط اصلی در شبکه ریلی احداث‌شده است، گفت: این خطوط شامل خطوط جدید، خطوط دوم و سوم، خطوط حومه‌ای و خطوط برقی هستند.

وی با اشاره به این‌که علاوه بر احداث خطوط جدید، در حوزه زیرساخت اقدامات متنوعی برای توسعه خطوط ریلی انجام‌شده، افزود: در عین حال پس از انقلاب، بازسازی و نوسازی خطوط فرسوده شبکه ریلی در دستور کار قرار گرفت و ۴ هزار و ۷۰ کیلومتر از این خطوط بازسازی و بهسازی شد. همچنین بهسازی روسازی شبکه ریلی نیز به ۶ هزار و ۳۸۸ کیلومتر رسید.

معاون فنی و زیر بنائی راه‌آهن با بیان اینکه به منظور ارائه خدمات بیشتر ریلی، ۲۳۴ ایستگاه ریلی به سیستم کنترل اتوماتیک قطارها مجهز شدند، اضافه کرد: از جمله اقدامات انجام شده این معاونت پس از انقلاب، تراک بندی ۲ هزار و ۶۸۷کیلومتر، تجهیز و نوسازی علائم الکتریکی ۱۹۵ ایستگاه‌، احداث گذرگاه‌ها و تبدیل ۲۰۰ تقاطع همسطح به غیر همسطح است.

یزدانی از سوی دیگر در مورد پروژه‌های در دست اجرا گفت: خط دوم بافق – زرین‌شهر، اهواز – اندیمشک، تراک‌بندی خطوط شبکه ریلی در محور بافق – بندرعباس، از جمله پروژه‌های در دست این معاونت قرار دارد و تا پایان سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به این‌که خط دوم تهران – قزوین، خط سوم و چهارم تهران – گرمسار و خط دوم قزوین – زنجان، از جمله پروژه‌های در حال اجرا دست اجرای این معاونت است، افزود: آغاز عملیات اجرایی برقی سازی در محورهای تهران – مشهد، گرمسار – اینچه برون و آغاز عملیات اجرایی احداث راه‌آهن سریع‌السیر در محور تهران – قم – اصفهان نیز از دیگر برنامه‌های در حال اجرای این معاونت است.

اهم اقدامات انجام شده در چهل ساله گذشته

- احداث خطوط اصلی در شبکه ریلی به میزان ۶۴۹۶ کیلومتر (شامل خطوط جدید، خطوط دوم و سوم، خطوط حومه ای و خطوط برقی)

- بازسازی و نوسازی خطوط فرسوده ی شبکه ریلی به میزان ۴۰۷۰ کیلومتر

- بهسازی روسازی شبکه ریلی به میزان ۶۳۸۸ کیلومتر

- تجهیز ایستگاه ها به سیستم کنترل اتوماتیک قطارها به میزان ۲۳۴ ایستگاه

- تراکبندی خطوط شبکه ریلی به میزان ۲۶۸۷ کیلومتر

- تجهیز و نوسازی علائم الکتریکی ایستگاه ها به میزان ۱۹۵ ایستگاه

- احداث گذرگاه ها و تبدیل تقاطعات همسطح به غیر همسطح به میزان ۲۰۰ دستگاه

اهم پروژه های درحال اجرا

- احداث خط دوم بافق- زرین شهر (بهره برداری ۳۰۰ کیلومتر تا پایان سال۹۷)

- احداث خط دوم اهواز- اندیمشک (بهره برداری تا پایان سال ۹۷)

- تراک بندی خطوط شبکه ریلی در محور بافق- بندرعباس (بهره برداری تا پایان سال۹۷)

- احداث خط دوم تهران- قزوین (بهره برداری در سال ۹۸)

- احداث خط سوم و چهارم تهران- گرمسار (بهره برداری در سال ۹۸)

- احداث خط دوم قزوین- زنجان (بهره برداری در سال۹۸)

- آغاز عملیات اجرایی برقی سازی در محور های تهران- مشهد و گرمسار- اینچه برون

- آغاز عملیات اجرایی احداث راه آهن سریع السیر در محور تهران- قم- اصفهان

اقدامات صورت گرفته در حوزه زیر ساخت

گفتنی است در ادامه اهم اقدامات صورت گرفته در دوران پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه زیرساخت شبکه ریلی توسط شرکت راه آهن از نظر می گذرد:

۱. تعمیر و نگهداری زیرساخت شبکه ریلی به طول ۱۸ هزار کیلومتر معادل به صورت سالانه

۲. احداث خطوط دوم و سوم و... و اصلاح مسیر به میزان ۹۱۷ کیلومتر معادل در محور های بافق- زرین شهر، قزوین-زنجان، اهواز- اندیمشک

۳. احداث خطوط حومه ای اطراف کلانشهرهای تهران، قم، اهواز و مشهد به میزان ۶۱۷ کیلومتر معادل

۴. تراک بندی خطوط شبکه ریلی در محور های تهران- مشهد و بافق- بندرعباس به میزان ۲۶۸۷ کیلومتر

۵. تجهیز ایستگاه ها به سیستم کنترل اتوماتیک قطارها (ATC) به میزان ۲۳۴ ایستگاه

۶. بازسازی و نوسازی خطوط شبکه ریلی به طول ۴۰۹۰ کیلومتر

۷. بهسازی خطوط شبکه ریلی به طول ۶۴۱۰ کیلومتر

۸. مقاوم سازی و افزایش بار محوری شبکه به میزان ۱۵۴۲ کیلومتر

۹. برقی سازی خطوط شبکه ریلی به میزان ۱۹۶ کیلومتر در محور های تبریز- جلفا و تبریز- آذرشهر

۱۰. آغاز عملیات اجرایی اولین خط سریع السیر کشور (تهران- اصفهان) در سال ۱۳۹۳

۱۱. انعقاد قرارداد به منظور آغاز عملیات اجرایی خط برقی تهران- مشهد و گرمسار- اینچه برون

پروژه های در حال اجرا

همچنین بر اساس اعلام این معاونت، پروژه های در حال اجرا توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل نیز به شرح زیر است:

۱ قزوین - رشت - بندر انزلی

۲ رشت - آستارا

۳ همدان - سنندج

۴ سمنگان - ملایر

۵ انشعاب همدان- جوکار

۶ کرمانشاه - خسروی

۷ میانه- تبریز

۸ میانه – اردبیل

۹ مراغه - ارومیه

۱۰ اتصال اسفراین به محور تهران - مشهد

۱۱ بجنورد- اسفراین

۱۲ اتصال سبزوار به محور تهران - مشهد

۱۳ شهرکرد به شبکه (مبارکه - سفید دشت – شهرکرد)

۱۴ اتصال ایلام به غرب کشور

۱۵ اتصال یاسوج به شبکه

۱۶ شیراز- بوشهر

۱۷ یزد – اقلید

۱۸ چابهار- ایران شهر - زاهدان

۱۹ اراک- خمین- گلپایگان- میمه (اصفهان- اراک)

۲۰ دوغارون به شبکه

۲۱ گل گهر - شیراز

۲۲ آنتنی داراب

۲۳ گرگان – بجنورد – مشهد

۲۴ درود – خرم اباد

۲۵ خرم اباد - اندیمشک

۲۶ مشارکت در احداث راه آهن شیراز - جهرم - لار - بندر عباس

۲۷ اصفهان – ازنا

۲۸ اتصال راه آهن شمالغرب به محور همدان- سنندج از مسیر بیجار

۲۹ اتصال سراب به شبکه

۳۰ رودهن - لاریجان- آمل

۳۱ زاهدان- مشهد

۳۲ مشارکت در احداث راه آهن اصفهان - اهواز

۳۳ راه آهن حومه ای قزوین - محمدیه

۳۴ مطالعه و اجرای اتصال خلیل اباد و کاشمر به راه آهن بافق - مشهد

۳۵ بم - جیرفت

۳۶ اتصال فردوس به شبکه

منبع: تین نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آینده آب در شاهرود روشن نیست/ کمبود یک واقعیت انتقال یک ضرورت

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: سال‌ها است که شاهرود خشکسالی را تجربه می‌کند خشکسالی که سبب شده تا مردم برای تأمین آب به سمت منابع آبی هجوم ببرند و در نتیجه به سرعت، عمق چاه‌های شهرستان شاهرود به دو، سه و حتی شش برابر افزایش یافت.

شاهرود در همین ۲۰ سال پیش چاه‌هایی فراتر از ۴۵ متر نداشت اما امروز چاه‌های تأمین کننده آب شهر شاهرود ۴۵۰ متر عمق دارند این امر نشان می‌دهد دیگر آبی برای این شهر نمانده و باید به دنبال راهکارهای عملی برای برون رفت از این بحران بود.

از سوی دیگر انشعاب‌های جدید، پهنه شهری که روز به روز بر میزان آن افزوده می‌شود، مصرف بی رویه، بی فرهنگی در مصرف آب، کاهش ذخایر آبی، خشکسالی، کاهش بارش‌ها، عدم جمع آوری و بازچرخوانی فاضلاب‌ها و روان آب‌ها و ده‌ها دلیل دیگر امروز سبب شده تا موضوع آب در شهری مانند شاهرود به یک بحران بدل شود که برخی کارشناسان تنها راه برون رفت از آن را انتقال بین حوزه‌ای می‌دانند.

وضعیت آب شاهرود اما چگونه است؟ این شهرستان با چه میزان کمبود روبرو است و باید برای رفع این کبودها چه کنیم؟ برای پاسخ به این سوالات با ابراهیم باقری رئیس اداره آب و فاضلاب شهری شاهرود به گفتگو نشستیم.

*در ابتدا سیمایی از آب شاهرود توضیح دهید

آبفای شهری به پنج شهر شامل شاهرود، بی ارجمند، مجن و … و هشت روستا مانند اردیان، مغان، حسین آباد و… خدمات می‌دهد همچنین ۳۲ حلقه چاه و یک قنات استیجاری در بسطام در این شهرستان وجود دارد. ۸۸ هزار و ۴۰۰ انشعاب آب و ۱۱ هزار و ۲۵۰ مشترک فاضلاب در شاهرود وجود دارد طول شبکه خطوط انتقال آب شهرستان هزار کیلومتر است و فاضلاب تا کنون ۱۱۶ کیلومتر اجرا شده است.

اکثر مخازن آب شاهرود زیر زمینی هستند و حجم آنها حدود ۶۸ هزار مترمکعب است، دبی کل چاه‌های ما حدود ۷۵۵ لیتر در ثانیه محاسبه می‌شود لذا آب شهر شاهرود از ۲۳ حلقه چاه به میزان ۵۸۵ لیتر بر ثانیه تأمین می‌شود که البته در برخی مقاطع این میزان کسر نیز می‌آید.

*مشکلات تأمین آب در شاهرود چیست؟

از نظر تأمین آب می‌توان شاهرود را جزیره‌ای محصور در مشکلات دید یعنی همه نوع تنگنا برای تأمین آب این شهرستان وجود دارد، در شاهرود هم منابع سطحی چون چشمه‌هایی مثل قطری و هم منابع زیرزمینی با عمق بسیار بالا که بعضاً بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ متر در عمق زمین هستند و هم قنات ۳۶ کیلومتری در شاهرود وجود دارد.

اما این تعداد چاه مشکل تأمین آب را حل نمی‌کند چرا که استحصال به دلیل خشکسالی‌های اخیر بسیار دشوار است، از سوی دیگر تمام منابع آبی ما ۵۷۰ لیتر بر ثانیه به شهر ما آب می‌رسانند اما مصرف آب در شاهرود ۷۶۰ لیتر بر ثانیه است یعنی چیزی حدود ۱۸۰ لیتر در ثانیه، لذا ما هم‌اکنون کمبود قابل توجهی آب را شاهد هستیم.

از طرف دیگر عمق چاه‌ها افزایش یافته و فاصله منابع آبی نیز بسیار زیاد است. چاه‌های شاهرود از فاصله ۴۵ کیلومتری توسط خط انتقال آب بخشی از شهر را تأمین می‌کنند که این امر کار را بسیار دشوار کرده است.

*درباره مقوله مدیریت مصرف در شاهرود توضیح دهید

همان‌طور که بیان هم شد راهکارهای زیادی را برای رفع کمبود آب در دست اجرا داریم که به مردم فشار وارد نشود یکی مقوله مدیریت مصرف است که بتوانیم ۷۶۰ لیتر بر ثانیه را کاهش دهیم از یک طرف ما با مدیریت فشار شبکه می‌توانیم بخش قابل توجهی از این امر را محقق کنیم، این امر توسط ۲۱ شیر فشار شکن در سطح شهرستان صورت می‌گیرد. موضوع دیگر شناسایی انشعاب‌های پرمصرف از دیگر اقدامات برای کاهش میزان مصرف آب است.

یکی از مشکلات در این حوزه این است که فاصله کم روستاهای شاهرود به شهر سبب شده تا تعداد باغات بسیاری در این فاصله وجود داشته باشند که باغات خودشان را با انشعاب غیر مجاز آبیاری می‌کنند. راهکار دیگری که اندیشیده شده استفاده و کمک‌گیری از سایر دستگاه‌هایی است که منابع و چاه‌های آب را در اختیار دارند به خصوص در پیک مصرف محسوب می‌شود.

راه آهن، بیمارستان امام حسین (ع)، البرز شرقی، دانشگاه صنعتی و … مالکیت چاه‌هایی دارند که آب شرب دارد که در برخی موارد محدود به کمک آب فاضلاب شهری شاهرود می‌آیند. به خصوص راه آهن و بیمارستان که آبفای شهری قرار داد تأمین آب با این مراکز دارد.

*آیا می‌شود توان چاه‌ها را افزایش داد؟

بله؛ در واقع یکی از راهکارهای برون رفت از مشکل کم آبی همین موضوع افزایش توان چاه‌های تأمین کننده آب است در این راستا منابع آبی مهندسی مجدد شده‌اند و اگر چاهی نیاز به تغییر مکان یا افزایش توان پمپ داشته این امر صورت گرفته و البته به دنبال منابع جدید تأمین آب شاهرود نیز هستیم.

سال گذشته سه حلقه چاه در شاهرود حفر شد و در سال ۹۸ نیز یک حلقه چاه، و مجوز حفر یک چاه دیگر نیز گرفته شده است که امیدواریم امسال بتوانیم سه حلقه چاه جدید را در شهرستان تجهیز کنیم تا بخشی از مشکلات تأمین آب رفع شود.

*شهرهای حومه شاهرود هم با مشکل روبرو هستند؟

خوشبختانه کمبود آب در شهرهای تابعه‌ای مانند بی ارجمند، بسطام و … نداریم چرا که چاه‌های مختص به خودشان را دارند، سال قبل مشکلاتی در کلاته خیج بود اما حفر یک چاه توانست مشکلات را حل کند.

همچنین دو سال قبل در بیارجمند نیز مشکل مشابهی رخ داد که آن هم با حفر چاه رفع مشکل شد که این فعالیت‌ها سبب شده تا امروز شاهد مشکلات خاصی در تأمین آب شهرهای تابعه نباشیم.

اما این را نیز باید گفت که در زمینه ساخت مخازن آب نیاز است که اقدامات ویژه‌ای به خصوص در بسطام، مجن و کلاته خیج صورت گیرد که برنامه آن در سال ۹۸ نیز در صورت تأمین اعتبار ارائه شده است.

*اولویت شما در آبفای شهری چیست؟

وظیفه ذاتی شرکت آب، تأمین آب سالم و بهداشتی برای مردم است پس عملاً اولویت‌ها تأمین آب محسوب می‌شوند، در نتیجه همیشه اولویت شرکت آب ذاتاً تأمین آب برای مردم و مقابله با کاهش منابع آبی است.

در این راستا علاوه بر راهکارهایی که در بالا بیان شد استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه گذار این بخش نیز در دستور کار آبفای شاهرود قرار دارد همچنین خرید آب از کشاورزان نیز در حال انجام است اما به هر روی اولویت اول تأمین آب است.

فاضلاب، بارندگی‌ها، منبع آب و … در زمره اولویت‌های بعدی هستند برای مثال یک اولویت آبفای شهری شاهرود مانند هر شرکت دیگری استفاده مجدد و بازچرخه فاضلاب و روان آب‌ها برای مصارف صنعتی و کشاورزی است که البته الزام اصلی آن ایجاد تصفیه خانه فاضلاب است که حدود ۸۰ درصد آب مصرفی را می‌تواند بازچرخوانی کرده و به شبکه بازگرداند تا حداقل بتوانیم در کشاورزی از آن استفاده کنیم.

برای مثال می‌توان با ورود ۶۰۰ لیتر بر ثانیه در شبکه آب ۴۵۰ لیتر پساب را به دست آورد که بازچرخوانی آن در شبکه می‌تواند استفاده‌های فراوانی را داشته باشد که در بخش صنعت، آبیاری فضای سبز، کشاورزی و … استفاده می‌شود.

*کهنه بودن خطوط انتقال چه تأثیری بر کمبود آب گذاشته است؟

ابتدا باید گفت عمر مفید بسیاری از شبکه‌های خطوط انتقال آب شاهرود تمام شده است و برخی از آن‌ها عمری ۴۰ تا ۵۰ ساله دارند اما بسیاری شبکه‌های ما هم هستند که جنس مناسبی ندارند و با کوچک‌ترین شوکی که به شبکه وارد شود می‌ترکند تا هم زحمات ما زیاد شود و هم نارضایتی مردم را به دنبال آورد اما این را هم باید اذعان کرد که اصلاح کامل شبکه اعتبار بسیار زیادی می‌خواهد.

همه ساله درخواست اعتبار برای بهسازی شبکه خطوط انتقال آب شهرستان شاهرود صورت می‌گیرد اما متأسفانه در زمینه تخصیص با مشکل روبرو می‌شود و با این اعتبارات چند ده میلیونی هم نمی‌توان شبکه را اصلاح کرد چرا که کاری پر هزینه است. به طور متوسط روزی ۱۰ اتفاق برای شبکه آب در سطح شهر شاهرود رخ می‌دهد که حجم بسیار بالایی است.

با تلاش‌های مسئولان و به خصوص نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس، ۱۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار برای آب رسانی به شاهرود اختصاص یافت که تمام آبفای استان سمنان در تلاش هستند تا این اعتبار را جذب کنند و زیر پروژه‌هایی هم برای آن تعریف شده است از جمله این پروژه‌ها، ارتقای تصفیه خانه آب و نیاز به تغییر فیلتر است که امیدواریم از ناحیه این اعتبارات شاهد ارتقای تصفیه خانه شاهرود نیز باشیم.

*درباره آخرین وضعیت طرح انتقال آب قطری توضیح دهید

قطری تنها انتقال آب نبود بلکه در قالب این طرح مخازن، خطوط لوله و زون بندی‌هایی نیز اجرا شدند، همچنین پنج حلقه چاه هم در مدار حفر شد و بخشی از این طرح انتقال آب از چشمه‌های قطری محسوب می‌شد.

پروژه به این شکل صورت گرفت که ابتدا چاه، زون بندی و خطوط لوله و … اجرا شد و سپس صحبت از انتقال آب چشمه ساران قطری به شاهرود پیش آمد که حدود ۵۵ کیلومتر خط انتقال این پروژه نیز از شاهرود به ابر تکمیل شد همچنین چهار چشمه شامل قربان تالار یک و دو و سوسنگ یک و دو به شبکه انتقال وصل شدند.

اما ادامه کار نیاز به اتصال خطوط لوله به چشمه‌های اصلی قطری موسوم به قطار چشمه بود که این امر در سایه مسائل و مشکلات اجتماعی صورت نگرفت در حالی که فقط یک هزار متر از مسیر باقی مانده بود. این مشکلات کماکان وجود دارد و علی رغم جلسات متعددی که همه مسئولان گذاشته‌اند همچنان مشکلات حل نشده است.

در مصوبه اصلی قرار بود سالانه پنج میلیون متر مکعب آب به شاهرود منتقل شود اما بعداً به دلیل اعتراضاتی که شد و کاهش آب دهی چشمه‌ها این میزان به دو و نیم میلیون مترمکعب در هشت ماه از سال کاهش یافت اما هنوز این طرح دارای مشکلات اجتماعی است.

*با این تفاسیر آینده آب شاهرود را چطور می‌بینید؟

آینده شاهرود در زمینه آب روشن نیست، امروز چاه‌ها به نهایت استحصالشان رسیده‌اند و آب دهی کاهش یافته است از سوی دیگر سایر منابعی که پیدا شده‌اند یا کیفیت پایین دارند و یا قابل استفاده نیستند چرا که از عمق زیادی می‌آیند و قطعاً در آینده با مشکل روبرو می‌شویم.

*راهکار چیست؟

ناچار هستیم که طرح‌های انتقال آب از قطری و کالپوش و … را انجام دهیم چرا که برای آینده شهرمان ضرورت دارد، تاکید می‌کنم ضرورت دارد نه اینکه مفید است در نهایت باید گفت امیدواریم پیگیری این طرح‌ها صورت گیرد چرا که همین طرح‌ها می‌تواند آینده شاهرود را نجات دهد.

کد خبر 4656736

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

حسین جنتی، به شش ماه حبس محکوم شد

منبع این خبر، وبسایت www.tinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۷۵۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برگزاری مرحله استانی چهل و دومین دوره مسابقات قرآن اوقاف در کردستان
 • شستشوی بیش از 160 کیلومتر از شبکه آبرسانی شهر رودسر
 • نتایج آزمون Ept و فراگیر ارزیابی مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد اعلام شد
 • معرفی برگزیدگان مرحله استانی چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم
 • طرح اصلاح خطوط اتوبوسرانی مطابق با مصوبات اجرا می‌شود
 • سیل وعده‌های مسئولان در خوزستان به کجا رسید؟
 • ۹۰ کیلومتر باند دوم در خراسان جنوبی آماده آسفالت است
 • اصلاح خطوط اتوبوسرانی یک نیاز اساسی برای شهر زنجان است
 • عملیات فوگسیل در محور کمربندی بخش ارسک بطول 6 کیلومتر
 • ◄ اتمام عملیات روکش آسفالت گرم محور قاین-علی آباد بطول 8 کیلومتر
 • ◄ اتمام عملیات روکش آسفالت گرم در محور بشرویه- ارسک بطول 3 کیلومتر
 • آغاز برنامه‌های چله قرآنی با عنوان«چهل ‌شب با چهل ‌شهید» در کاشمر
 • راه آهن ساحلی بندرعباس به چابهار احداث می شود
 • احداث راه‌آهن ساحلی بندرعباس به چابهار
 • محور ریلی جوین- اسفراین تا پایان دولت دوازدهم به شبکه ریلی کشور متصل می شود
 • شش کشته در سانحه رانندگی محور قدیم ساوه تهران
 • افزایش ۱۴ درصدی سفر با قطار در سال ۹۷
 • ◄ برنامه ریزی برای افزایش سفرهای ریلی
 • مسائل تامین مالی در صنعت ریلی