تین‌نیوز | 

معاون فنی و زیر بنائی راه‌آهن ساخت خطوط اصلی در شبکه ریلی را از جمله دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب اسلامی در این اداره عنوان کرد.

به گزارش  تین‌نیوز و به نقل از روابط‌عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، مازیار یزدانی با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون ۶ هزار و ۴۹۶ کیلومتر خط اصلی در شبکه ریلی احداث‌شده است، گفت: این خطوط شامل خطوط جدید، خطوط دوم و سوم، خطوط حومه‌ای و خطوط برقی هستند.

وی با اشاره به این‌که علاوه بر احداث خطوط جدید، در حوزه زیرساخت اقدامات متنوعی برای توسعه خطوط ریلی انجام‌شده، افزود: در عین حال پس از انقلاب، بازسازی و نوسازی خطوط فرسوده شبکه ریلی در دستور کار قرار گرفت و ۴ هزار و ۷۰ کیلومتر از این خطوط بازسازی و بهسازی شد. همچنین بهسازی روسازی شبکه ریلی نیز به ۶ هزار و ۳۸۸ کیلومتر رسید.

معاون فنی و زیر بنائی راه‌آهن با بیان اینکه به منظور ارائه خدمات بیشتر ریلی، ۲۳۴ ایستگاه ریلی به سیستم کنترل اتوماتیک قطارها مجهز شدند، اضافه کرد: از جمله اقدامات انجام شده این معاونت پس از انقلاب، تراک بندی ۲ هزار و ۶۸۷کیلومتر، تجهیز و نوسازی علائم الکتریکی ۱۹۵ ایستگاه‌، احداث گذرگاه‌ها و تبدیل ۲۰۰ تقاطع همسطح به غیر همسطح است.

یزدانی از سوی دیگر در مورد پروژه‌های در دست اجرا گفت: خط دوم بافق – زرین‌شهر، اهواز – اندیمشک، تراک‌بندی خطوط شبکه ریلی در محور بافق – بندرعباس، از جمله پروژه‌های در دست این معاونت قرار دارد و تا پایان سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به این‌که خط دوم تهران – قزوین، خط سوم و چهارم تهران – گرمسار و خط دوم قزوین – زنجان، از جمله پروژه‌های در حال اجرا دست اجرای این معاونت است، افزود: آغاز عملیات اجرایی برقی سازی در محورهای تهران – مشهد، گرمسار – اینچه برون و آغاز عملیات اجرایی احداث راه‌آهن سریع‌السیر در محور تهران – قم – اصفهان نیز از دیگر برنامه‌های در حال اجرای این معاونت است.

اهم اقدامات انجام شده در چهل ساله گذشته

- احداث خطوط اصلی در شبکه ریلی به میزان ۶۴۹۶ کیلومتر (شامل خطوط جدید، خطوط دوم و سوم، خطوط حومه ای و خطوط برقی)

- بازسازی و نوسازی خطوط فرسوده ی شبکه ریلی به میزان ۴۰۷۰ کیلومتر

- بهسازی روسازی شبکه ریلی به میزان ۶۳۸۸ کیلومتر

- تجهیز ایستگاه ها به سیستم کنترل اتوماتیک قطارها به میزان ۲۳۴ ایستگاه

- تراکبندی خطوط شبکه ریلی به میزان ۲۶۸۷ کیلومتر

- تجهیز و نوسازی علائم الکتریکی ایستگاه ها به میزان ۱۹۵ ایستگاه

- احداث گذرگاه ها و تبدیل تقاطعات همسطح به غیر همسطح به میزان ۲۰۰ دستگاه

اهم پروژه های درحال اجرا

- احداث خط دوم بافق- زرین شهر (بهره برداری ۳۰۰ کیلومتر تا پایان سال۹۷)

- احداث خط دوم اهواز- اندیمشک (بهره برداری تا پایان سال ۹۷)

- تراک بندی خطوط شبکه ریلی در محور بافق- بندرعباس (بهره برداری تا پایان سال۹۷)

- احداث خط دوم تهران- قزوین (بهره برداری در سال ۹۸)

- احداث خط سوم و چهارم تهران- گرمسار (بهره برداری در سال ۹۸)

- احداث خط دوم قزوین- زنجان (بهره برداری در سال۹۸)

- آغاز عملیات اجرایی برقی سازی در محور های تهران- مشهد و گرمسار- اینچه برون

- آغاز عملیات اجرایی احداث راه آهن سریع السیر در محور تهران- قم- اصفهان

اقدامات صورت گرفته در حوزه زیر ساخت

گفتنی است در ادامه اهم اقدامات صورت گرفته در دوران پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه زیرساخت شبکه ریلی توسط شرکت راه آهن از نظر می گذرد:

۱. تعمیر و نگهداری زیرساخت شبکه ریلی به طول ۱۸ هزار کیلومتر معادل به صورت سالانه

۲. احداث خطوط دوم و سوم و... و اصلاح مسیر به میزان ۹۱۷ کیلومتر معادل در محور های بافق- زرین شهر، قزوین-زنجان، اهواز- اندیمشک

۳. احداث خطوط حومه ای اطراف کلانشهرهای تهران، قم، اهواز و مشهد به میزان ۶۱۷ کیلومتر معادل

۴. تراک بندی خطوط شبکه ریلی در محور های تهران- مشهد و بافق- بندرعباس به میزان ۲۶۸۷ کیلومتر

۵. تجهیز ایستگاه ها به سیستم کنترل اتوماتیک قطارها (ATC) به میزان ۲۳۴ ایستگاه

۶. بازسازی و نوسازی خطوط شبکه ریلی به طول ۴۰۹۰ کیلومتر

۷. بهسازی خطوط شبکه ریلی به طول ۶۴۱۰ کیلومتر

۸. مقاوم سازی و افزایش بار محوری شبکه به میزان ۱۵۴۲ کیلومتر

۹. برقی سازی خطوط شبکه ریلی به میزان ۱۹۶ کیلومتر در محور های تبریز- جلفا و تبریز- آذرشهر

۱۰. آغاز عملیات اجرایی اولین خط سریع السیر کشور (تهران- اصفهان) در سال ۱۳۹۳

۱۱. انعقاد قرارداد به منظور آغاز عملیات اجرایی خط برقی تهران- مشهد و گرمسار- اینچه برون

پروژه های در حال اجرا

همچنین بر اساس اعلام این معاونت، پروژه های در حال اجرا توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل نیز به شرح زیر است:

۱ قزوین - رشت - بندر انزلی

۲ رشت - آستارا

۳ همدان - سنندج

۴ سمنگان - ملایر

۵ انشعاب همدان- جوکار

۶ کرمانشاه - خسروی

۷ میانه- تبریز

۸ میانه – اردبیل

۹ مراغه - ارومیه

۱۰ اتصال اسفراین به محور تهران - مشهد

۱۱ بجنورد- اسفراین

۱۲ اتصال سبزوار به محور تهران - مشهد

۱۳ شهرکرد به شبکه (مبارکه - سفید دشت – شهرکرد)

۱۴ اتصال ایلام به غرب کشور

۱۵ اتصال یاسوج به شبکه

۱۶ شیراز- بوشهر

۱۷ یزد – اقلید

۱۸ چابهار- ایران شهر - زاهدان

۱۹ اراک- خمین- گلپایگان- میمه (اصفهان- اراک)

۲۰ دوغارون به شبکه

۲۱ گل گهر - شیراز

۲۲ آنتنی داراب

۲۳ گرگان – بجنورد – مشهد

۲۴ درود – خرم اباد

۲۵ خرم اباد - اندیمشک

۲۶ مشارکت در احداث راه آهن شیراز - جهرم - لار - بندر عباس

۲۷ اصفهان – ازنا

۲۸ اتصال راه آهن شمالغرب به محور همدان- سنندج از مسیر بیجار

۲۹ اتصال سراب به شبکه

۳۰ رودهن - لاریجان- آمل

۳۱ زاهدان- مشهد

۳۲ مشارکت در احداث راه آهن اصفهان - اهواز

۳۳ راه آهن حومه ای قزوین - محمدیه

۳۴ مطالعه و اجرای اتصال خلیل اباد و کاشمر به راه آهن بافق - مشهد

۳۵ بم - جیرفت

۳۶ اتصال فردوس به شبکه

منبع: تین نیوز

خبر بعدی:

◄ چشم‌انتظار یک تصمیم سخت

تین‌نیوز | 

با وجود اجرایی‌نشدن بسیاری از قراردادهای نهایی‌شده در برجام و البته محدودیت‌های جدی مالی دولت در حمایت از طرح‌های اقتصادی، راه‌آهن ایران در طول سال‌های گذشته در عرصه زیرساخت پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته است و می‌تواند افق بسیار روشنی را پیش روی این بخش مهم حمل‌ونقل قرار دهد.

در طول حدود شش سالی که از دو دولت روحانی گذشته، چند استان مهم باقی‌مانده به شبکه ریلی کشور متصل شده‌اند. تعداد زیادی از مسیرهای ریلی قدیمی یا نوسازی شده یا با بازسازی همه‌جانبه روبه‌رو شده‌اند و کلنگ دوخطه و چهارخطه‌سازی بسیاری از مسیرهای مهم به زمین خورده که می‌تواند بسیاری از دغدغه‌های زیرساختی ریلی ایران در سال‌های پیش رو را برطرف کند.

آمارهای جدید نیز نشان از آن دارد که راه‌آهن توانسته لااقل در عرصه باری بخشی از بازار ازدست‌رفته سال‌های قبل را جبران کند و در طول دو سال گذشته همواره میزان جابه‌جایی بار صورت گرفته از سوی شبکه ریلی روند افزایشی خود را حفظ کرده است. باوجودآن‌که هنوز جاده نقشی محوری در انتقال محموله‌های اقتصادی ایران دارد اما ریل توانسته تلاش خود را برای به دست آوردن بخشی از این بازار در آمارهای رسمی نشان دهد.

هرچند در نگاه نخست به نظر می‌رسد عرصه ریلی راه خود برای عبور از مشکلات گذشته را پیدا کرده، اما به نظر می‌رسد مسیر آغاز شده راهی بسیاری طولانی برای رسیدن به مقصد نهایی پیش‌رو دارد.

مجید کیانپور، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، اخیرا گفته هم‌اکنون تنها از ۵‌درصد ظرفیت‌های بخش مسافری ریلی استفاده می‌شود این در حالی است که با برنامه‌ریزی‌های دقیق و درست می‌توانیم ظرفیت این بخش را به ۹ تا ۱۰ درصد ارتقا دهیم. ظرفیت شبکه حمل‌ونقل ریلی در بخش بار هم‌اکنون به ۱۰ تا ۱۱ درصد رسیده این در حالی است که با استفاده و حمایت از بخش خصوصی می‌توانیم این ظرفیت را به ۲۰ تا ۳۰ درصد برسانیم.

بلااستفاده ماندن بیش از ۹۰ درصد از ظرفیت‌های خطوط ریلی نشان می‌دهد که آن‌چه در سر سیاست‌گذاران ریلی ایران است باید با سرعت و قدرت بیش‌تری دنبال شود. سرعتی که شاید حضور و محوریت بخش خصوصی بتواند راه چاره‌ای برای آن باشد.

وزارت راه‌وشهرسازی برای بالارفتن میزان استقبال از خطوط ریلی در دو بخش مسافری و باری دو برنامه مجزا را هم‌زمان جلو می‌برد. در حوزه مسافری اصلی‌ترین دغدغه باقی‌مانده، نرسیدن ریل به تعدادی از استان‌ها و مناطق کشور بود. برای مثال پیش از افتتاح راه‌آهن کرمانشاه عملا غرب کشور از راه‌آهن محروم بود و دراین‌بین استان‌های پرترافیکی مانند گیلان و آذربایجان غربی نیز نمی‌توانستند برای جابه‌جایی مسافرانشان به توان شبکه ریلی اتکا کنند. 

در این مسیر تلاش شده وضعیت دسترسی مسافران به قطار بهبود نسبی پیدا کند و البته در کنار آن برخی کج‌سلیقگی‌ها نیز جبران شود. طراحی ایستگاه‌های قطار برخی شهرها در چند کیلومتری مرکز شهر و حتی انتقال تعدادی از ایستگاه‌های قدیمی به خارج از شهر باعث شده که بسیاری از مسافران به دلیل نبود مزیت نسبی لازم در سفرهای ریلی عطای آن را به لقایش ببخشند. در عرصه بار نیز مشکل عدم دسترسی همواره یکی از اصلی‌ترین دلایل گوشه‌گیری راه‌آهن بوده است. در شرایطی که جاده‌ها در تمامی نقاط کشور فعال بوده و تا در کارخانه‌ها کشیده شده‌اند قطار فاصله‌ای طولانی تا بسیاری از این محورها دارد. ازاین‌رو در سال‌های گذشته با یک برنامه‌ریزی جدید تلاش شده برخی مراکز مهم انتقال بار از  بنادر گرفته تا کارخانه‌ها بزرگ به ریل وصل شده و امکان تردد در آن‌ها ایجاد شود.

حمایت حلقه مفقوده حضور بخش خصوصی

با وجود تمام این برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در بسیاری از طرح‌ها محدودیت منابع اعتباری دولت عملا سرعت پیگیری طرح‌ها را کاهش داده و همین مسئله دغدغه حضور بخش خصوصی را بیش از هر زمان دیگری در این بخش پررنگ کرده است، موضوعی که البته هنوز برای مطرح‌شدن نیاز به حمایت بخش دولتی دارد.

محمد سعیدی، کارشناس مسائل ریلی، در گفتگو با «حمل‌ونقل» معتقد است که با فعالیت‌های صورت گرفته در عرصه ریلی ایران، امروز ظرفیت داخلی قابل‌توجهی در بخش خصوصی شکل گرفته که البته برای فعال‌شدن نیاز به انجام حمایت‌های لازم دارد.

به گفته او در سال‌های تحریم بسیاری از شرکت‌های داخلی در عرصه‌هایی مانند ساخت واگن یا حتی ریل ملی توانسته‌اند زیرساخت‌های لازم را فعال کنند. در سوی دیگر با خصوصی‌سازی انجام‌شده شرکت‌های مسافربری ریلی نیز به بخش غیردولتی واگذار شده‌اند که این مسئله می‌تواند بخش خصوصی ایران را توانمندتر از گذشته کند.

این کارشناس با اشاره به مشکلات به وجود آمده برای سرمایه‌گذاران عرصه ریلی در طول سال‌های گذشته، تأکید کرد: «وقتی ظرفیتی ایجاد می‌شود اما به‌طور کامل از آن بهره‌گیری نمی‌شود، قطعا نتیجه ابتدایی آن دلسردی سرمایه‌گذاران خواهد بود. 

این طبیعی است که صنایع فعال در این بخش هنوز به جایی نرسیده باشند که تمام نیازهای داخلی را پاسخ دهند اما وقتی ظرفیت داخلی بیکار بماند و همچنان برای واردات برنامه‌ریزی شود قطعا شرایط مناسبی رقم نمی‌خورد، البته در ماه‌های گذشته و با بالارفتن نرخ ارز پیگیری این سیاست‌های وارداتی دشوارتر از قبل شده است.»

سعیدی درباره بخش مسافری نیز گفت: «باید توجه داشت که سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای تداوم حضور خود به سودآوری احتیاج دارد. اینکه برای مثال قیمت بلیت قطار برای مدتی طولانی افزایش نیابد شاید به کاهش فشار بر مسافر منجر شود اما در بلندمدت ادامه خدمات‌رسانی شرکت‌ها به مردم را متوقف خواهد کرد و این امر به صلاح صنعت ریلی نیست. ازاین‌رو می‌توان انتظار داشت که بخش خصوصی با توجه به سرمایه‌گذاری‌هایی که در سال‌های گذشته داشته فعالیت خود را افزایش دهد اما این مسئله منوط به قدرت‌گیری حمایت‌ها خواهد بود.»

 شرکت راه‌آهن در ماه‌های گذشته در یک دوراهی بسیار دشوار قرار گرفته است. از سویی بازار ریلی با توجه به حضور رقبایی قدرتمندی چون جاده، کشش افزایش قابل‌توجه نرخ بلیت را نخواهد داشت و از سوی دیگر شرکت‌های ریلی بارها اعلام کرده‌اند که باقی‌مانده قیمت بلیت در نرخ‌های امروزی عملا برای آنها صرفه اقتصادی قابل‌توجهی ایجاد نمی‌کند. ازاین‌رو به نظر می‌رسد آینده ریلی ایران و چگونگی استفاده از ظرفیت ۹۰ درصدی فراموش‌شده راهی جز اتخاذ یک تصمیم سخت در این حوزه ندارد، تصمیمی که می‌تواند مسیر توسعه راه‌آهن ایران را برای سال‌های پیش رو تعیین کند.

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

منبع این خبر، وبسایت www.tinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۷۵۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سکوی حمل خودور در ایستگاه راه آهن قم افتتاح شد
 • درخواست کارگران خطوط ابنیه راه‌آهن برای وصول مطالبات معوقه در آستانه سال نو
 • جزییات احداث نزدیک به ۵۰۰۰کیلومتر فیبرنوری در کشور
 • جزییات احداث نزدیک به پنج هزار کیلومتر فیبرنوری در کشور
 • سفر با قطار در زیباترین خطوط ریلی جهان (+عکس)
 • خطوط مشکی روی ناخن نشانه چه بیماری هایی است؟
 • اختصاص اعتبار ۶۵۳۰۰ میلیارد تومانی برای ایجاد یک میلیون و ۷۷۰ شغل جدید
 • گردش مالی ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومانی برای مد و لباس ایران/ ۲۰۰ برند در حوزه مد و لباس فعالند/ نقطه ضعف برند‌ها، فراگیر نبودنشان است
 • 70درصداتوبوس‌های شهری فرسوده‌اند
 • افزایش ۴۰ درصدی قیمت ساخت هر کیلومتر خطوط مترو
 • 70 درصد اتوبوس‌های شهری فرسوده و نیازمند نوسازی‌ هستند
 • ◄ رشد 120درصدی صادرات ریلی از مرز اینچه‌برون
 • ◄ آغاز حمل ریلی «خاک نسوز» در راه‌آهن یزد
 • عملیات احداث ۵ هزار کیلومتر فیبر نوری در حاشیه شهر‌ها
 • صادرات مرز ریلی اینچه‌برون ۱۲۰ درصد افزایش یافت
 • محافظه‌کاری یعنی انتقاد از بخشدار، مساوی انتقاد از جمهوری اسلامی
 • وضعیت راه‌ها/ 27 بهمن
 • صادرات ریلی از مرز اینچه برون 120 درصد افزایش یافت
 • ◄ 10 پل زیبای ریلی جهان/ فیلم