رویداد۲۴حسن رسولی در صد و بیست و سومین جلسه علنی شواری اسلامی شهر تهران و در جریان بررسی طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون در شهر تهران گفت: طرح ساماندهی مشاغل سیار در شهر تهران با قانون شهرداری‌ها مصوب سال ۱۳۴۸ مغایرت دارد. با مصوب کردن این طرح، دست فروشی در تهران رسمی و قانونی می‌شود و نباید این کار را انجام دهیم.

وی افزود: در تبصره یک بند دو ذیل ماده ۵۵ قانون شهرداری، دست فروشی به عنوان یک شغل مزاحم و عاملین به این امر مسبب سد معبر معرفی می‌شوند. همچنین بر اساس این ماده قانونی برای شهرداری وظیفه تعریف شده که با این پدیده به عنوان یک عمل ناهنجار شهری برخورد شود.

رسولی ادامه داد: صاحبان مشاغل دارای پروانه کسب علاوه بر اینکه در قانون نظام صنفی از اتحادیه مربوطه پروانه دریافت می‌کنند، به شهرداری نیز عوارض کسب و پیشه پرداخت می‌کنند. در قانون مالیات‌های مستقیم نیز برای دارندگان مشاغل مالیات عملکردی سالیانه تعریف شده است؛ بنابراین قانون شهرداری به ما اجازه نمی‌دهد که مخالف نص صریح قانون در قالب مصوبه در شورا به پدیده دست فروشی با توجیه‌های اجتماعی و اخلاقی، وجهه قانونی بزنیم.

وی با اشاره به اینکه قانون نظام صنفی در تبصره یک ماده سه، انجام فعالیت‌های صنفی سیار را در اماکن ثابت به شرط اخذ پروانه مجاز دانسته است، افزود: به استناد این دو ماده قانونی و مقدم دانستن حقوق عامه بر مطالبات دست فروشی، پیشنهاد می‌کنم به این طرح رأی ندهید.

این عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم توجه به تقویت نظم و انضباط شهری افزود: طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون در تهران مغایرت قانونی دارد و بهتر است دوستان مسیری را برای ساماندهی دست فروشان انتخاب کنند که این پدیده در قالب مصوبه، رسمی و قانونی نشود.

منبع: رویداد24

خبر بعدی:

فعال شدن ده تیم مشترک دادستانی با دستگاه‌های اجرایی برای برخورد با گران­فروشی

به گزارش جماران، نشست دادستان تهران با دادستان‌ها و روسای حوزه قضایی شهرستان‌های استان تهران تابعه،‌ روز سه شنبه سی ام بهمن ماه به ریاست دکتر جعفری دولت آبادی برگزار شد.

مهلت یک هفته­ای جهت آزادی مشمولان عفو 22 بهمن ماه

جعفری دولت‌آبادی در این نشست با اشاره به بخشنامه عفو و تخفیف مجازات محکومان به مناسبت 22 بهمن ماه،‌ بر لزوم ورود جدی و اقدام به موقع در این زمینه تاکید کرد و با تعیین مهلت یک هفته‌ای از دادستان­های شهرستان‌های استان تهران خواست ضمن بازدید از زندان‌های استان و بررسی پرونده زندانیان، در خصوص محکومان مشمول عفو تعیین تکلیف نمایند.

وی در ادامه به بیان نکاتی در رابطه با اجرای این عفو مطابق شرایط مندرج در بخشنامه پرداخت و به سئوالات مطروحه در این زمینه پاسخ داد.

آزادی 2200 زندانی با اعمال بخشنامه عفو 22 بهمن ماه

جعفری دولت آبادی با اشاره به آخرین وضعیت آزادی محکومان مشمول بخشنامه در شهر تهران گفت: تاکنون 3100 نفر مشمول بخشنامه عفو در تهران شده­اند که از این میان 2200 نفر آزاد شده و مجازات 900 نفر تخفیف یافته است.

دادستان تهران با اشاره به ضرورت تشکیل کمیته مقابله با گران­فروشی در همه شهرستان‌های استان تهران، یادآور شد:  از تیرماه سال جاری که بحث مبارزه با اخلال در نظام اقتصادی از طریق رسیدگی به پرونده گران­فروشی تلفن همراه آغاز شد،‌ از ظرفیت قانونی در برخورد با احتکار و گران­فروشی عمده که تاکنون مغفول مانده بود، استفاده گردید که نتایج مطلوبی در پی داشت و بسیاری از ‌پرونده‌ها منتهی به صدور کیفرخواست و محکومیت متهمان شده است.

فعالیت ده تیم مشترک  دادستانی با دستگاه‌های اجرایی برای برخورد با گران­فروشی

وی فلسفه ورود دستگاه قضایی به مقوله گران­فروشی اقلام اساسی را کمک به دولت برای حمایت از حقوق مردم و مصرف کنندگان اعلام کرد و افزود: در تهران ده تیم مشترک دادستانی با دستگاه‌های اجرایی به سرپرستی یکی از معاونان دادستان، روزانه از فروشگاه‌ها و مراکز عرضه اقلام اساسی بازدید به عمل می‌آورند؛ ولی در شهرستان‌ها با جدیت به این مساله ورود نشده است؛ لذا ضروری است در این زمینه با هماهنگی فرماندار و سایر مسؤولان محلی اقدام شود و مراکز اصلی توزیع اقلام اساسی مورد بازدید قرار گیرد.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به استقبال مردم از مقابله با گران‌فروشی، خاطرنشان کرد: مراکز مهم توزیع، نگه‌داری گوشت، ‌­کارخانه‌های تولید پروتئین و لبنیات و انبارهایی که در شهرستان‌ها وجود دارد، باید مورد بازدید قرار گیرد.

دادستان تهران تصریح کرد: ممکن است در شهرستان‌هایی مانند ورامین که قطب دام است،‌ احتمال نگه‌داری و احتکار گوشت و دام زنده مشابه آن چه در برخی استان‌ها رخ داد، می­رود؛ ­‌لذا ورود با تدبیر و هوشمندی به این موضوع ضروری است.

وی به دادستان‌ شهرستان‌ها پیشنهاد داد با تشکیل تیم‌های مشترک، ضمن بازدید از مراکز و فروشگاه‌ها، بر نحوه توزیع نظارت کنند و افزود: این اقدام به منظور نظارت بر نحوه عرضه و توزیع و با هدف حفظ حقوق مصرف کننده و حذف زمینه اجحاف به مردم است

دادستان تهران خطاب به دادستان‌های شهرستان‌ها تاکید کرد که با توجه به نزدیک شدن به ایام پایانی سال، نسبت به پیشگیری از سرقت و حوادث چهارشنبه سوری اقدام کنند و به منظور ارزیابی وضعیت شهرستان‌ خود از منظر آسیب‌های اجتماعی، با مسؤولان مربوطه و محلی جلسات مشترک برگزار نمایند.

تکلیف دادستان‌ها به اجرای سیاست دستگاه قضایی در زمینه اشتغال

جعفری دولت‌آبادی با خاطرنشان کردن ضرورت جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها، اظهار داشت:  جلوگیری از تعطیل شدن کارخانه‌ها و بیکاری کارگران به دلیل معوقات بانکی، مسایل حقوقی و اتخاذ تدابیر مناسب در پرونده‌های قضایی، در جهت کمک به مراکز تولیدی لازم است؛ لذا دادستان ها تدابیر لازم را جهت جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی اتخاذ نمایند و تا حد امکان از صدور دستور قضایی دائر بر جلوگیری از فعالیت این مراکز خودداری شود.

دادستان تهران با بیان این که امروز دشمن به دنبال این است که به مشکلات معیشتی دامن بزند،‌ افزود: نباید اجازه دهیم چراغ اشتغال خاموش شود؛ همه دادستان‌ها مکلف به اجرای سیاست دستگاه قضایی در این زمینه هستند و لذا پلمپ کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی با اطلاع‌رسانی به دادستانی مرکز صورت گیرد.

وی با اشاره به نوآوری مطلوب قانون آیین دادرسی کیفری مبنی بر نظارت دادستان مرکز استان بر دادستان‌های شهرستان‌ها، ابراز امیدواری کرد که این ظرفیت بیش از پیش مورد استفاده قرار گیرد.

 

انتهای پیام

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

جزئیات تعطیلی مدارس فردا چهارشنبه اول اسفندماه ۹۷

کلیدواژه: رویداد24 دست فروشی جلسه علنی شورا نظام وظیفه اتحادیه صنفی شهرداری

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۷۵۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • موزاییک‌هایی که سرقفلی دارند/نسخه شورا برای حل چالش قدیمی
 • آغاز طرح سرشماری و شناسایی مشاغل اتباع خارجی از 24 بهمن تا پایان اسفند
 • پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در آستارا 50 درصد افزایش یافت
 • توضیحات مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل تهران درباره اعتراض جمعی از کسبه بازارچه جنت
 • ◄ چرخش مشاغل در سطوح مدیریتی و استفاده بهینه از ظرفیت های توانمند کارکنان
 • ‌آمار دقیقی از کارگران غیر مجاز اتباع بیگانه در خراسان رضوی وجود ندارد
 • منافع عموم مردم را فدای تراکم فروشی نمی کنیم
 • 1189 طرح مشاغل خانگی در کهگیلویه و بویراحمد به بانک معرفی شد
 • فرار مالیاتی مشاغل پزشکی به دلیل نقص قوانین است
 • طرح ساماندهی مشاغل سیار از حقوق همه شهروندان حمایت می‌کند
 • بررسی ابعاد طرح ساماندهی دستفروشان
 • جزئیات توزیع مستندات مخدوش در مجلس درباره مالیات مشاغل مختلف
 • ماجرای توزیع مستندات مخدوش در مجلس درباره مالیات مشاغل مختلف چه بود؟
 • اعلام آمادگی شهرداری تهران برای جذب و ساماندهی متکدیان سطح شهر
 • دستفروشی؛ فرصت یا معضل
 • اجرای طرح هر دانش آموز یک رئیس ساماندهی در منطقه 17 تهران
 • پدیده جدید پشت‌بام فروشی متری یک تا سه میلیون تومان !
 • دستفروشان شناسنامه‌دار می‌شوند/ ساماندهی بساط‌گستران پایتخت در گرو همکاری مناطق شهرداری
 • پشت‌بام فروشی متری یک تا سه میلیون تومان