ایرنا- تهران- کودک همسری به عنوان یکی از ریشه های بروز ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی در جامعه به شمار می رود. پدیده ای که به عقیده کارشناسان فقر شدید عامل و انگیزه اصلی بسیاری از ازدواج‌های کودک همسری است.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ آسیب ها و پیامدهای کودک همسری از مدت ها پیش، افکار عمومی جامعه را به خود مشغول کرده است.

هرچند شماری از نمایندگان مردم در بهارستان تلاش کردند تا با طرح اصلاح ماده 1041 قانون مدنی در ارتباط با افزایش سن ازدواج به این مساله پایان بخشند، اما بنابر گفته پروانه سلحشوری عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، مخالفت‌های شدید برخی از نهادها با طرح کودک‌همسری موجب شد تا این طرح نتواند در کمیسیون حقوقی‌ و قضایی مجلس رای بیاورد. طرح مذکور تصریح داشت که زیر سن 13 سالگی، اجازه ازدواج داده نشود و سنین 13 تا 16 سالگی با اذن ولی و دادگاه این کار انجام شود.
در روزهای اخیر، ماجرای ازدواج 'رها دختر 11 ساله منطقه هلیلان استان ایلام' با مردی میانسال خبرساز شده است. ابتدا اعلام شده بود که این ازدواج به دلیل بدهی پدر کودک به این مرد بود، که این مرد دلیل ازدواج با این کودک به ازای پرداخت پول را انکار کرد، که البته این مساله نیازمند بررسی های بیشتری است. گفته شده که پدر این کودک نیز به دلیل اعتیاد در زندان به سر می برد.
وقوع این اتفاق و انتقال این کودک به ایلام برای ازدواج با این مرد، چند ماه قبل انجام شده است. با ورود دادستانی به این موضوع، در حال حاضر برای پدر کودک و این مرد قرار قانونی صادر شده است.
رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب در اخبار و گزارش های امروز خود به موضوع کودک همسری با محوریت ماجرای کودک 11 ساله ایلامی به نام 'رها' پرداخته اند. این رسانه ها کمک شبکه های اجتماعی و ورود به موقع مسئولان را سبب منتفی شدن این ازدواج مطرح کرده اند.
ریشه های اقتصادی کودک همسری؛ نیاز به درمان بیماران با تمایلات نابهنجار جنسی ؛ نقش آگاهی مردم و جامعه مقاومت برخی جریان‌های خاص در برابر نه گفتن به ازدواج کودکان و کمک بهزیستی به 'رها 'برای کم کردن فشار روانی و ترس وارده به او؛ دیگر محورهای مهمی است که این رسانه ها در مطالب خود به آن ها پرداخته اند.
بررسی رسانه های منسوب به طیف اصولگرایی نشان می دهد که موضوع کودک همسری امروز در این رسانه ها بازتاب نداشته است.

** ریشه‌های اقتصادی کودک همسری
روزنامه آرمان می نویسد: مساله کودک همسری، آسیب اجتماعی قدیمی و سابقه‌داری است که با وجود تلاش‌های مسئولان و فعالان اجتماعی هنوز قربانی می‌گیرد. با اینکه بارها طرح کودک همسری در مجلس مورد بررسی قرار گرفته، هنوز این طرح به مرحله تصویب نرسیده است. این ریشه‌های اقتصادی کودک همسری است که موجب می‌شود خانواده‌ها هنوز به این مساله چراغ سبز نشان دهند.
این روزنامه به نقل از آیت‌ا... اسدالله بیات زنجانی، مرجع تقلید نوشت: آنهایی که به نوعی برتری مردان بر زنان را اصل دینی معرفی می‌کنند، اصلا با ادبیات دین و شریعت آشنا نیستند.
آیت‌ا... اسدالله بیات زنجانی افزود: در موضوعاتی مانند همین قضیه کودک همسری بارها گفته ام که چه بسا موضوعاتی در طول تاریخ بوده باشد اما افراد اهل فن با مراجعه به متون می‌توانند ببینند که موضوعات این چنینی جنبه عمومی نداشته و فقط در موارد ضرورت بوده است و ضرورت‌ها مبنای حکم شرعی، عادی و متعارف نیستند. در ضرورت حتی می‌شود گوشت میت هم خورد اما آیا می‌توان به این واسطه حکم داد که خوردن گوشت میت حلال است؟

** درمان بیماران با تمایلات نابهنجار جنسی
تارنمای عصر ایران در یادداشتی با عنوان 'به تمایلات نابهنجار جنسی لباس قانون نپوشانید' به موضوع کودک همسری اشاره می کند و می نویسد: طبقه‌بندی بین‌المللی آماری بیماری‌ها (ICD)، افرادی که نسبت به کودکان میل جنسی دارند را در گروه نابهنجارهای شخصیتی گنجانده و بیمار دانسته است؛ نام این بیماری هم 'پدوفیلی' است. این بیماران باید تحت نظر متخصصان دوره درمانی شان را طی کنند و اگر تعرضی به کودکان داشتند، مجازات شوند نه این که به تمایلات جنسی آنها جامه قانون پوشانده شود.
عصر ایران افزود: ازدواج کودکان در جامعه ما به دو شکل صورت می گیرد:
- ازدواج دو کودک با یکدیگر ، مانند وصلت پسری 15 ساله با دختری که 3 سال از او کوچکتر است.
- ازدواج یک مرد مسن با دختر بچه ای که حتی ممکن است 50 سال هم از او کوچک تر باشد.
با توجه به واقعیت های جامعه و جریان های ذی نفوذی که حامی ازدواج کودکان هستند، احتمالاً نمی توان در کوتاه مدت به ازدواج کودکان در ایران پایان داد، کما این که ماه گذشته طرح «افزایش حداقل سن ازدواج» در مجلس رأی نیاورد تا روند ازدواج کودکان همچنان ادامه یابد.
با این حال، می توان از مجلسی ها این مطالبه را داشت که برای گام اول، دست کم نوع دوم ازدواج را ممنوع کنند تا به ستم بزرگی که بر برخی دختر بچه های معصوم این سرزمین روا می شود پایان داده شود.

**نقش آگاهی مردم و جامعه
روزنامه افتاب یزد در این باره نوشت: در حالی که همه از رها سخن می‌گویند خواهر 13 ‌ساله او نیز به عقد پیرمردی از طایفه خودش درآمده است، اما به واسطه سر و صدایی که پیرامون رها برپا شد، ازدواج او توجهی را جلب نکرد.
به نظر می‌رسد این معضل اجتماعی که در چند دهه قبل به واسطه نا آگاهی از عواقب آن و نیز با توجه به سنن و رسوم موجود شکلی عرفی داشته است، برای رفع شدن همتی اجتماعی را می‌طلبد.
در حالی که همه انتظار دارند مسئولان دولتی و مجلس و قضایی به این امر به صورت مطلوب‌تر ورود پیدا کنند کسی به آگاهی بخشی جامعه برای مقابله‌ای مدنی برای رفع این معضل نمی‌پردازد. هرچند که بسیاری از فعالین اجتماعی و سلبریتی‌ها‌ بارها نسبت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند اما نتوانسته‌اند این موضوع را به مطالبه‌ای عمومی تبدیل کنند.
نکته اینجاست که از ازدواج کودکی مثل رها به واسطه رسانه‌ای شدن جلو گیری می‌شود، دیگر کودک همسران چه؟ سرانجام «رها»‌ها‌ی دیگر چه می‌شود؟

** مقاومت برخی جریان‌های خاص در برابر نه گفتن به ازدواج کودکان
به گزارش گروه اجتماعی روزنامه ایران، «رهای 11 ساله» سرانجام رها شد. از بند زندگی با مردی حدوداً 44 ساله که در این چند روز فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را به شدت به هم ریخته بود. همان مردی که کوچک‌ترین فرزندش، 2 سال از رها بزرگ‌تراست!
ماجرای رها درست در زمانه‌ای سر از هیاهوهای اجتماعی درآورده که تلاش‌ها همچنان برای نه گفتن به ازدواج کودکان ادامه دارد. تلاش‌هایی که اگرچه با مقاومت برخی جریان‌های خاص روبه‌رو شده، اما توانسته موجی از واکنش‌های مثبت اجتماعی را هم با خود همراه کند. تا جایی‌که معصومه ابتکار، معاون امور زنان رئیس جمهوری از ارسال لایحه ممنوعیت ازدواج زیر 13 سال به دولت خبر می‌دهد.
ایران می افزاید: تریبون‌های تبلیغاتی گروه‌های ذی‌نفوذ البته نگاهشان به ازدواج کودکان متفاوت است. آنها به سراغ زوج‌های جوان اتوکشیده‌ای می‌روند که فرقشان با امثال رها این است که ازدواج را در سنین پایین امری طبیعی و شدنی می دانند و حتی برای این کار البته با رضایت فیلم های تبلیغاتی می سازند. اما کودکان شبیه رها، حتی هنوز نمی‌دانند چگونه باید با ازداوج کنار بیایند و مسئولیت یک زندگی را برعهده بگیرند.

** کمک بهزیستی به 'رها 'برای کم کردن فشار روانی و ترس وارده به او
به گزارش خبر آنلاین، زهرا همتی، مدیرکل جدید بهزیستی استان ایلام گفت: روز یکشنبه با حکم دادستانی موفق شدیم رها را از خانه همسرش واقع در منطقه هلیلان از توابع استان ایلام بگیریم و به بهزیستی تحویل دهیم. تیم تخصصی روانشناسی ما در حال ارائه خدمات به این کودک 11 ساله هستند تا از فشار روانی وارده به وی کاسته شود چراکه رها تحت تأثیر ترس‌هایی که این مدت تجربه کرده است. شب‌ها در خواب جیغ می‌زند بنابراین به مشاوره و خدمات روانشناسی نیاز دارد، اما خدا را شکر در حال حاضر در شرایط بهتری بسر می‌برد.

** دستگیری همسر دختر یازده ساله ایلامی
ایسنا نوشت: با دستور افشار خسروی‌زاد دادستان مرکز ایلام و تلاش ماموران انتظامی، مردی که رها دختر یازده ساله را به عقد خود درآورده بود، بازداشت شد.زهرا همتی اظهار کرد: پس از بررسی تیم کارشناسی اعزامی این اداره کل به منزل رها و شوهرش مشخص شد که صیغه ازدواج این کودک در خارج استان انجام شده است.
وی با ذکر اینکه رها متولد فروردین ماه سال 85 است، ادامه داد: در بررسی این تیم و تایید این کودک مشخص شد که او به ازای بدهی پدرش به عقد این مرد درآمده است.
پژوهشم**9054**1732

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

با فناوری هوشمند از چراغ قرمز نجات یابید

شرکت آئودی پیش از این تعدادی از خودرو‌های خود را به فناوری خاصی تجهیز کرده بود که به رانندگان اعلام می‌کرد معطلی آن‌ها در پشت چراغ قرمز چقدر طول می‌کشد. اما حالا این شرکت از فناوری پیشرفته تری موسوم به GLOSA رونمایی کرده است.این سیستم به هر راننده توصیه می‌کند با چه سرعتی حرکت کند تا مدت زمان معطلی وی در پشت چراغ قرمز به حداقل برسد یا اصلا از این بابت معطل نشده و زمانی به محل چراغ قرمز برسد که چراغ سبز شده باشد.

سیستم یادشده با بررسی موقعیت هر چراغ قرمز، دریافت اطلاعات ترافیکی و آگاهی از موقعیت جغرافیایی هر خودرو و انجام محاسبات لازم می‌تواند توصیه‌های نهایی را به رانندگان ارائه دهد. قراراست سیستم یادشده بر روی خودرو‌های جدید ائودی مانند‌ای ۳ نصب شود.

البته این خدمات تنها در برخی نواحی شهری خاص در آمریکا که مجهز به زیرساخت‌های فناوری شهری مورد نیاز هستند، در دسترس خواهد بود. از جمله این شهر‌ها می‌توان به دالاس، دنور، هوستون، کانزاس، لاس وگاس، لس آنجلس، نیویورک، اورلاندو، فونیکس، پرتلند، واشنگتن و سان فرانسیسکو اشاره کرد.

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

کلیدواژه: اجتماعي كودك همسري فقر شديد ازدواج

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۷۵۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فوت کودک 7 ساله در بیرجند در اثر عبور سرویس مدرسه از چراغ قرمز
 • واکنش مردم باعث کاهش کودک همسری شد
 • اختتامیه نمایشگاه چهل چراغ دستاوردهای علمی فناوری استان تهران/تصاویر
 • پشت‌پرده چراغ سبز آمریکا به رژیم کودک‌کُش سعودی برای «دستیابی به تسلیحات اتمی»
 • مناظره طیبه سیاوشی و روح افزا درباره کودک همسری
 • عبور سرویس مدرسه از چراغ قرمز فاجعه آفرین شد/مرگ دانش آموز ۷ ساله
 • مرگ دختر کلاس اولی به خاطر عبور از چراغ قرمز
 • عبور از چراغ قرمز جان دختر کلاس اولی را گرفت
 • عبور از چراغ قرمز جان دانش آموز بیرجندی را گرفت
 • استدلال‌های طرح افزایش سن ازدواج غیرکارشناسی است/ این طرح دایره ازدواج جوانان را تنگ‌تر می‌کند
 • معاون رئیس‌جمهور: دولت پیگیر تصویب لایحه کودک همسری است
 • ابتکار: دولت پیگیر تصویب لایحه 'کودک همسری' است
 • لایحه ازدواج با کودکان زیر ۱۳ سال حذف می‌شود؟
 • کودک همسری بردگی است/ اورژانس اجتماعی ۱۲۳ در مدارس تبلیغ شود
 • تنظیم لایحه برای حذف مجوز ازدواج با کودکان زیر ۱۳ سال با نظر قاضی
 • رانندگان دیگر پشت چراغ قرمز منتظر نمی مانند
 • آمار تعداد نوزادان رها شده در خیابان کاهش یافته
 • کودک همسری؛ محو شادی کودکانه زیر بار مسئولیت بزرگسالی
 • چراغ‌سبز مورینیو به یکی از باشگاه‌های فرانسوی