کاخ سفید در ادامه مخالفت‌ها با جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های کنگره آمریکا درباره جنگ یمن و تاکید قانون‌گذاران بر توقف حمایت‌های واشنگتن از ائتلاف سعودی، کنگره را به وتو تهدید کرد.

به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه حمایت‌های خود از عربستان سعودی علی‌رغم فشارهای کنگره این کشور بر سر پرونده قتل «جمال خاشقچی» از یک سو و تشدید مخالفت‌های مخالفت‌ها با ادامه حمایت‌های واشنگتن از ائتلاف متجاوز سعودی- اماراتی در جنگ یمن، کاخ سفید حالا قوه تقنینی ایالات متحده را به استفاده از حق وتو تهدید کرده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دو هفته بعد از آنکه دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مخالفت با مواضع کاخ سفید در قبال پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی و ادامه حمایت‌های دولت آمریکا از ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی در جنگ یمن دو قطعنامه ارائه دادند، دولت «دونالد ترامپ» روز دوشنبه (دیروز) کنگره را به استفاده از حق وتو به منظور متوقف کردن تلاش قانونگذاران برای تبدیل شدن این دو قطعنامه به قانون تهدید کرده است.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: زمان خروج از افغانستان فرارسیده است؛ وزیر دفاع: خبری نیست چطوری ترامپ توییت فارسی می زند؟ امروز رهبران آمریکایی «ایرانی» حرف می‌زنند!

۲۲ آذر ماه بود که در کنگره قبلی آمریکا دو قطعنامه یکی در رابطه با جنگ یمن و دیگری در رابطه با قتل خاشقچی توسط مجلس سنا تصویب شده بود.

در قطعنامه اول که با ۵۶ رای موافق و ۴۱ رای مخالف به تصویب سناتورها رسیده بود، اعضای سنا خواستار اتمام حمایت آمریکا از ائتلاف متجاوز به یمن شده بودند اما این قطعنامه به دلیل مخالفت و سنگ‌اندازی رهبران جمهوریخواه در مجلس نمایندگان که در آن زمان اکثریت این مجلس را در اختیار داشتند، به فرجام نرسید.

طبق قوانین آمریکا، روند قانونگذاری و تبدیل یک طرح و قطعنامه به قانون بدین شکل است که بعد از تصویب در هر دو مجلس، آن طرح و مصوبه برای امضا و تبدیل شدن به قانون به امضای رئیس‌جمهور برسد.

در دومین قطعنامه مصوب ۲۲ آذر در مجلس سنای آمریکا، «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی مسئول قتل جمال خاشقچی معرفی شده و بر لزوم اقدام دولت آمریکا برای مسئول شناختن و در صورت لزوم تحریم مسببان این قتل تاکید کرده بود.

به دنبال روی کار آمدن کنگره جدید آمریکا و تسلط دموکرات‌ها بر مجلس نمایندگان و تقویت جمهوری‌خواهان در سنای این کشور، قانونگذاران باز هم به سراغ قطعنامه‌هایی به منظور توقف حمایت از جنگ یمن و محکوم کردن عربستان سعودی بابت قتل خاشقچی رفته‌اند.

علیرغم تسلط جمهوریخواهان بر سنا، این مجلس با ۶۳ رای موافق در برابر ۳۷ رای مخالف با پیشبرد قطعنامه‌ای که خواستار پایان دادن به حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن است، موافقت کرد و این قطعنامه، اکنون بایستی در صحن علنی به بحث و رای گذاشته شود.

تعدادی از قانونگذاران هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه تداوم مداخله آمریکا در جنگ یمن بدون مجوز کنگره را غیر مجاز و غیرقانونی می‌دانند.

دولت ترامپ که پیشتر هم از این قطعنامه انتقاد و تهدید به وتوی آن کرده بود، در تازه‌ترین استدلال خود ضمن تکرار این این تهدید مدعی شده که توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی، اقدامی نامناسب است چرا که واشنگتن تنها در حال سوخت‎رسانی و دیگر حمایت‌های لجستیکی است و در حال ارائه ماموریت‌های جنگی و توسل به نیروی نظامی نیست.

طبق استدلال ادعایی کاخ سفید، توقف حمایت از ائتلاف سعودی به روابط آمریکا با کشورهای منطقه و به توانایی دولت برای جلوگیری از افراطی‌گری در منطقه آسیب می‌زند.

قانون اساسی آمریکا به رئیس‌جمهور اختیار وتو کردن مصوبات کنگره این کشور را داده است اما در صورتی که قانونگذاران بعد از وتو بتوانند یک طرح یا مصوبه را با دو سوم آرا در مجالس سنا و نمایندگان این کشور به تصویب برسانند، دیگر رئیس‌جمهور توان وتو ندارد و آن مصوبه به قانون تبدیل خواهد شد.

تصویب یک طرح یا قطعنامه با دو سوم آرا در مجلس سنا به ۶۷ رای از مجموع ۱۰۰ رای این مجلس نیاز دارد و برای تصویب با دو سوم آرا در مجلس نمایندگان که ۴۳۵ کرسی دارد، به ۲۹۰ رای نیاز است(جمهوریخواهان در سنا ۵۷ کرسی را در اختیار دارند و سهم دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان ۲۳۵  کرسی است).

خبرگزاری رویترز با اشاره به ترکیب کنونی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا گزارش داد: «قطعنامه (توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی) برای به دست آوردن دو سوم آرای مورد نیاز در هر دو مجلس سنا و نمایندگان به منظور غلبه بر وتوی ترامپ، با مشکل مواجه خواهد شد».

منبع: فارس

منبع: مشرق

خبر بعدی:

تلاش دولت ترامپ برای مجهز کردن سعودی‌ها به فناوری هسته‌ای

بر اساس گزارش مجلس نمایندگان آمریکا، دولت ترامپ تلاش کرده تا به صورت مخفیانه عربستان سعودی را به فناوری بسیار حساس و پیشرفته هسته‌ای مجهز کند. ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۰ بین الملل آسیای غربی آمریکا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از بی‌بی‌سی، مجلس نمایندگان آمریکا گزارشی منتشر کرده که می‌گوید کسانی برای کمیسیون نظارت این مجلس فاش کرده‌اند که دولت "دونالد ترامپ" تلاش کرده بدون توجه به ملاحظات حقوقی و امنیتی هر چه سریعتر به عربستان فناوری‌ بسیار حساس و پیشرفته هسته‌ای بدهد. این گزارش همچنین از مخفی بودن تعلاملات دولت آقای ترامپ با عربستان سعودی اظهار نگرانی کرده است.

در گزارش 25 صفحه‌ای الایجا کامینگز، رئیس کمیسیون نظارت مجلس نمایندگان آمریکا هشدار داده که انتقال این فناوری‌ می‌تواند به اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و بی‌ثباتی در خاورمیانه منجر شود.

در این گزارش آمده که شرکت‌های خصوصی که در تماس نزدیک با آقای ترامپ و دولتش هستند، با توجه به درآمد چند میلیارد دلاری ناشی از ساخت و راه‌اندازی این فناوری‌، فشار زیادی برای انتقال آن به دولت آمریکا وارد می‌کنند.

بنا بر این گزارش انتقال این فناوری بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی می‌تواند تهدیدی برای آمریکا باشد.

در این گزارش آمده که ممکن است برای آنکه هرچه زودتر این فناوری در اختیار عربستان قرار گیرد، مسیر قانونی دور زده شود.

همچنین این گزارش می‌گوید یکی از کسانی که نامش برای انتقال این فناوری مطرح شده، "مایکل فلین"، مشاور سابق امنیت ملی در دولت دونالد ترامپ است.

بر اساس این گزارش آقای ترامپ در 12 فوریه با سازندگان نیروگاه‌های انرژی دیدار کرده و درباره امکان انتقال فناوری هسته‌ای به کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان سعودی صحبت کرده است.

پس از این دیدار قرار شده که "جرد کوشنر"، داماد آقای ترامپ و مشاور ارشد او به پایتخت چند کشور عربی از جمله عربستان سعودی سفر کند تا امکان تامین هزینه مالی انتقال و راه‌اندازی این فناوری را بررسی کند.

آقای کوشنر در سفر دونالد ترامپ به عربستان که نخستین سفر او پس از آغاز ریاست جمهوری‌اش بود، او را همراهی می‎کرد. او یک بار دیگر نیز در زمانی که محمد بن سلمان معاون ولیعهد عربستان بود راهی ریاض شد.

سال پیش محمد بن سلمان، ولعیهد عربستان سعودی آغاز برنامه هسته‌ای این کشور را تصویب کرد و گفت: "عربستان سعودی به دنبال بمب هسته‌ای نیست اما بی‌تردید اگر ایران بمب هسته‌ای بسازد، عربستان هم در اسرع وقت به همان نحو عمل خواهد کرد."

حدود سه ماه پیش نیز محمد بن سلمان سنگ بنای نخستین رآکتور تحقیقات هسته‌ای این کشور را در شهرک علم و فناوری ملک عبدالعزیز در ریاض گذاشت.

دولت سعودی پیش از آن از تصمیم خود برای ساخت شانزده رآکتور هسته‌ای تا سال 2030 خبر داده و گفته بود که هدف از این برنامه، کاهش وابستگی بخش انرژی به نفت و گاز و استفاده از نیروی اتم برای تامین بخشی از نیاز داخلی به برق است.

این برنامه بخشی از برنامه ابتکاری ولیعهد سعودی موسوم به چشم انداز 2030 محسوب می‌شود که هدف آن تبدیل عربستان به بزرگترین و پیشرفته‌ترین قدرت اقتصادی منطقه است.

افشاگرانی که این موضوع را برای کمیسیون نظارت فاش کرده‌اند نگرانی عمیق خود را از اینکه انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان ناقض قوانین باشد ابراز کرده‌اند. آنها همچنین به تضاد منافع مشاوران عالی‌رتبه کاخ سفید اشاره کرده و گفته‌اند این تضاد منافع حتی ممکن است جرم فدرال باشد. آنها همچنین گفته‌اند فضای کاخ سفید و آشفتگی، ناکارامدی و غیبت حاکم بر آن این نگرانی را بیشتر می‌کند.

همچنین بنا بر گزارش کارشناسان ابراز نگرانی کرده‌اند که این فناوری آنقدر پیشرفته است که امکان ساخت سلاح هسته‌ای را نیز مهیا می‌کند.

ترامپ: برای خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی عجله نداریمرئیس مجلس نمایندگان آمریکا: رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران کاملاً اشتباه است

انتهای پیام/.

R36486/P36461/S8,90,1128/CT10

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

اعتراض به نصب تابلوي ورودي دزفول

کلیدواژه: بودجه 98 تحولات ونزوئلا جشنواره فجر ترامپ عربستان سعودی کنگره امریکا

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۷۶۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارتش یمن عملیات متجاوزان سعودی در «جیزان» را ناکام گذاشت
 • ­واکنش مورالس به تهدید نظامی ترامپ علیه ونزوئلا
 • توضیحات سفارت آمریکا در عراق در مورد تصمیم ترامپ برای حمله به ایران/تمجید جالب توجه وزیر خارجه چین از ظریف/ قرارداد ۱.۵ میلیارد دلاری شرکت ریتیون برای تجهیز موشکی امارات/فشار کنگره به ترامپ برای خروج از جنگ یمن
 • سه روز نفس گیر برای ریس دستگاه دیپلماسی در مونیخ؛ وقتی حمایت تمام قد ظریف از برنامه موشکی ایران بازتاب جهانی پیدا می کند + فیلم
 • تهدید ترامپ غیرقابل قبول است
 • وقتی حمایت تمام قد ظریف از برنامه موشکی ایران بازتاب جهانی پیدا می کند + فیلم
 • نامه تهدید آمیز لندن به برلین: تحریم‌های تسلیحاتی علیه عربستان را لغو کنید
 • فشار کنگره به ترامپ برای خروج از جنگ یمن
 • کنگره به واداشتن ترامپ به خروج از جنگ یمن نزدیک‌تر می‌شود
 • طرح قطع حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در آینده نزدیک به تصویب سنا می‌رسد
 • ترامپ نظامیان ونزوئلا را تهدید کرد!
 • ائتلاف سعودي ناقض آتش بس در الحديده يمن
 • کشته شدن شماری از مزدوران سعودی در یمن
 • کمک ارتش آمریکا به ائتلاف سعودی ادامه می‌یابد
 • ژنرال آمریکایی: کمک ارتش آمریکا به ائتلاف سعودی ادامه می‌یابد
 • غرب تا هزینه ندهد فشار می‌آورد/ هیاهوی ترامپ از ضعف است/ تداوم مسیر فعلی سیاست خارجی، تهدید علیه امنیت ملی کشور است
 • تسلط ارتش یمن بر تعدادی از پایگاه‌های سعودی در «جیزان»
 • ارتش یمن بر برخی از مواضع ائتلاف سعودی در جیزان مسلط شد
 • کنگره ۶۵۰۰ شهید استان کرمان| ۶۵۰۰ دانش‌آموز بی‌بضاعت به نیابت از شهدای استان کرمان حمایت می‌شوند