کاخ سفید در ادامه مخالفت‌ها با جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های کنگره آمریکا درباره جنگ یمن و تاکید قانون‌گذاران بر توقف حمایت‌های واشنگتن از ائتلاف سعودی، کنگره را به وتو تهدید کرد.

به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه حمایت‌های خود از عربستان سعودی علی‌رغم فشارهای کنگره این کشور بر سر پرونده قتل «جمال خاشقچی» از یک سو و تشدید مخالفت‌های مخالفت‌ها با ادامه حمایت‌های واشنگتن از ائتلاف متجاوز سعودی- اماراتی در جنگ یمن، کاخ سفید حالا قوه تقنینی ایالات متحده را به استفاده از حق وتو تهدید کرده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دو هفته بعد از آنکه دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مخالفت با مواضع کاخ سفید در قبال پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی و ادامه حمایت‌های دولت آمریکا از ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی در جنگ یمن دو قطعنامه ارائه دادند، دولت «دونالد ترامپ» روز دوشنبه (دیروز) کنگره را به استفاده از حق وتو به منظور متوقف کردن تلاش قانونگذاران برای تبدیل شدن این دو قطعنامه به قانون تهدید کرده است.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: زمان خروج از افغانستان فرارسیده است؛ وزیر دفاع: خبری نیست چطوری ترامپ توییت فارسی می زند؟ امروز رهبران آمریکایی «ایرانی» حرف می‌زنند!

۲۲ آذر ماه بود که در کنگره قبلی آمریکا دو قطعنامه یکی در رابطه با جنگ یمن و دیگری در رابطه با قتل خاشقچی توسط مجلس سنا تصویب شده بود.

در قطعنامه اول که با ۵۶ رای موافق و ۴۱ رای مخالف به تصویب سناتورها رسیده بود، اعضای سنا خواستار اتمام حمایت آمریکا از ائتلاف متجاوز به یمن شده بودند اما این قطعنامه به دلیل مخالفت و سنگ‌اندازی رهبران جمهوریخواه در مجلس نمایندگان که در آن زمان اکثریت این مجلس را در اختیار داشتند، به فرجام نرسید.

طبق قوانین آمریکا، روند قانونگذاری و تبدیل یک طرح و قطعنامه به قانون بدین شکل است که بعد از تصویب در هر دو مجلس، آن طرح و مصوبه برای امضا و تبدیل شدن به قانون به امضای رئیس‌جمهور برسد.

در دومین قطعنامه مصوب ۲۲ آذر در مجلس سنای آمریکا، «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی مسئول قتل جمال خاشقچی معرفی شده و بر لزوم اقدام دولت آمریکا برای مسئول شناختن و در صورت لزوم تحریم مسببان این قتل تاکید کرده بود.

به دنبال روی کار آمدن کنگره جدید آمریکا و تسلط دموکرات‌ها بر مجلس نمایندگان و تقویت جمهوری‌خواهان در سنای این کشور، قانونگذاران باز هم به سراغ قطعنامه‌هایی به منظور توقف حمایت از جنگ یمن و محکوم کردن عربستان سعودی بابت قتل خاشقچی رفته‌اند.

علیرغم تسلط جمهوریخواهان بر سنا، این مجلس با ۶۳ رای موافق در برابر ۳۷ رای مخالف با پیشبرد قطعنامه‌ای که خواستار پایان دادن به حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن است، موافقت کرد و این قطعنامه، اکنون بایستی در صحن علنی به بحث و رای گذاشته شود.

تعدادی از قانونگذاران هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه تداوم مداخله آمریکا در جنگ یمن بدون مجوز کنگره را غیر مجاز و غیرقانونی می‌دانند.

دولت ترامپ که پیشتر هم از این قطعنامه انتقاد و تهدید به وتوی آن کرده بود، در تازه‌ترین استدلال خود ضمن تکرار این این تهدید مدعی شده که توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی، اقدامی نامناسب است چرا که واشنگتن تنها در حال سوخت‎رسانی و دیگر حمایت‌های لجستیکی است و در حال ارائه ماموریت‌های جنگی و توسل به نیروی نظامی نیست.

طبق استدلال ادعایی کاخ سفید، توقف حمایت از ائتلاف سعودی به روابط آمریکا با کشورهای منطقه و به توانایی دولت برای جلوگیری از افراطی‌گری در منطقه آسیب می‌زند.

قانون اساسی آمریکا به رئیس‌جمهور اختیار وتو کردن مصوبات کنگره این کشور را داده است اما در صورتی که قانونگذاران بعد از وتو بتوانند یک طرح یا مصوبه را با دو سوم آرا در مجالس سنا و نمایندگان این کشور به تصویب برسانند، دیگر رئیس‌جمهور توان وتو ندارد و آن مصوبه به قانون تبدیل خواهد شد.

تصویب یک طرح یا قطعنامه با دو سوم آرا در مجلس سنا به ۶۷ رای از مجموع ۱۰۰ رای این مجلس نیاز دارد و برای تصویب با دو سوم آرا در مجلس نمایندگان که ۴۳۵ کرسی دارد، به ۲۹۰ رای نیاز است(جمهوریخواهان در سنا ۵۷ کرسی را در اختیار دارند و سهم دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان ۲۳۵  کرسی است).

خبرگزاری رویترز با اشاره به ترکیب کنونی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا گزارش داد: «قطعنامه (توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی) برای به دست آوردن دو سوم آرای مورد نیاز در هر دو مجلس سنا و نمایندگان به منظور غلبه بر وتوی ترامپ، با مشکل مواجه خواهد شد».

منبع: فارس

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تهیه ۷۰ هزار سند در خصوص شهدای استان مرکزی/ هماهنگی برای تولید محتوا کنگره ملی شهدا مورد توجه قرار گیرد

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی گفت: در راستای برگزاری کنگره نقش امام خمینی (ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی تا کنون ۷۰ هزار سند در خصوص شهدای استان مرکزی تهیه شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ مصطفی مشایخی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی امروز در 152 امین جلسه ستاد کنگره نقش امام خمینی (ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی گفت: تا کنون ۷۰ هزار سند در خصوص شهدای استان مرکزی تهیه شده است.

مشایخی با اشاره به اینکه ۱۵۰۰ مستند تاریخ شفاهی انجام شده است اظهار کرد: همچنین ۳۰ اداره نقش خود را در دفاع مقدس ارائه کرده اند و۲۶ کتاب با محتوای کنگره شهدا هم اکنون برای استفاده آماده است.

وی ادامه داد: جمع آوری ۱۰ هزار عنوان کتاب در کتابخانه تخصصی دفاع مقدس، تهیه ۲۰ موشن گرافی با محتوای کنگره، ۸۰ نمایش خیابانی و ۱۵۲ یادمان شهدای گمنام استان مرکزی از ظرفیت های مناسبی هستند که رسانه ها و به خصوص صدا و سیما می توانند از آنها استفاده کنند.

مسئول کمیته روابط عمومی و رسانه کنگره ملی شهدای استان مرکزی:

هماهنگی برای تولید محتوا کنگره ملی شهدا مورد توجه قرار گیرد

قربانی قائم مقام صدا و سیمای استان مرکزی و مسئول کمیته روابط عمومی و رسانه کنگره ملی شهدای استان مرکزی گفت: کار روابط عمومی و رسانه از دو سال گذشته شروع شده و برای نتیجه بخشی به کار و اثرگذاری بیشتر کلیه برنامه ها محورسازی شده اند.

قربانی اظهار کرد: انعکاس اقدامات ستاد کنگره با تهیه برنامه روایت کنگره، تبیین نقش و جایگاه استان مرکزی در ۸ سال دفاع مقدس، تبیین نقش بانوان در دفاع مقدس، تبیین نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و معرفی شهدا، معرفی رزمندگان،آزادگان و جانبازان دفاع مقدس استان مرکزی، تبیین نقش نهادهای انقلابی و ادارات استان در دفاع مقدس، تبیین نقش اقشار استان مرکزی در طول دفاع مقدس و پاسخ به شبهات دفاع مقدس اهم محورهای انجام شده در برنامه سازی های صدا وسیما استان مرکزی است.

وی ادامه داد: در خصوص خبر و فضای مجازی از ظرفیت شبکه های سراسری برای پوشش اخبار کنگره و اجلاسیه ها استفاده می شود و از ظرفیت های کانال های مجازی در این خصوص انجام شده است.

قائم مقام صدا و سیمای استان مرکزی بیان کرد: همچنین تهیه مستندات خبری و تهیه گفتگوهای ویژه خبری با استفاده از ظرفیت مسئولین برگزاری کنگره نیز در این راستا در حال انجام است.

مسئول کمیته روابط عمومی و رسانه کنگره ملی شهدای استان مرکزی خاطرنشان کرد: آن چیزی که امروز در کمیته رسانه ای نیاز داریم هماهنگی با کلیه کمیته ها برای تولید محتوای رسانه ای است که نباید فرصت ها را از دست بدهیم.

انتهای پیام/

 

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

آمریکا حکم توقیف نفتکش ایرانی "گریس 1" را صادر کرد

چگونه دیر ارضا شویم؟ - راه های درمان انزال زودرس

کلیدواژه: بودجه 98 تحولات ونزوئلا جشنواره فجر ترامپ عربستان سعودی کنگره امریکا

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۷۶۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ممانعت ایران از تصویب قطعنامه امنیت دریانوردی آمریکا در دریای عمان و تنگه هرمز
 • ظرفیت خانه مطبوعات استان مرکزی برای برگزاری کنگره شهدا استفاده می‌شود
 • درخواست عجیب ترامپ از کنگره!
 • دو نماینده کنگره آمریکا خواستار آزادی فلسطین شدند
 • سازمان بنادر: تلاش‌های آمریکا برای تصویب قطعنامه علیه ایران خنثی شد
 • چین اظهارات نمایندگان کنگره آمریکا درباره هنگ‌کنگ را محکوم کرد
 • ایران مانع تصویب قطعنامه علیه کشور در شورای آیمو شد
 • مادربزرگ فلسطینی نماینده دموکرات کنگره آمریکا: خدا ترامپ را ذلیل کند!
 • ممانعت ایران از تصویب قطعنامه آمریکا و امارات در رابطه با امنیت دریانوردی
 • ایران در لیست سفید سازمان بین‌المللی دریانوردی قرارد دارد/مانع از تصویب قطعنامه آمریکا و امارات درباره امنیت دریای عمان و تنگه هرمز شدیم
 • سندرز آمریکایی تلاویو را تهدید کرد
 • سندرز صهیونیست‌ها را تهدید کرد
 • ممنوعیت سفر نمایندگان کنگره در آپارتاید رژیم صهیونیستی
 • در این مدت حتی قبر هم برایمان درست کرده بودند/ سختی‎های اسارت قابل بیان نیست/ ابوترابی که در اسارت بود، انگار امام آنجا بود
 • برنی سندرز: بهتر است اعضای کنگره از میزان کمک مالی به اسرائیل کم کنند
 • پیشنهاد صهیونیستها توسط نماینده کنگره آمریکا رد شد
 • کابوس برجامی وزیرخارجه آمریکا
 • اوضاع کشمیر به نفع کدام قدرتهای جهانی است؟
 • نماینده فلسطینی‌تبار کنگره می‌گوید به اسرائیل نخواهم رفت