در پی افزایش بی‌سابقه قیمت‌های کالا‌های مختلف که تقریباً از تابستان سال جاری به دلیل افزایش نرخ ارز رخ داد، صادرات بیش از هر فعالیت اقتصادی توجیه پیدا کرد، بنابراین تمام فعالان اقتصادی ترجیح دادن محصولات مختلف که قابلیت صادرات را دارند به مرز‌ها برسانند با به دست آوردن ارز و یا ریال حاصل از آن به سود مطلوبی دست یابند چراکه سقوط ارزش پول ملی، سایر کشور‌ها را علاقمند کرد که به خرید کالا‌های ایرانی بپردازند.


همین مسأله افزایش قیمت کالا‌ها را تشدید کرد، زیرا بخش اعظم محصولات به ویژه در حوزه کشاورزی راهی کشور‌های دیگر به ویژه همسایه می‌شد. دولت در نخستین اقدام صادرات محصولاتی، چون سیب زمینی و گوجه‌فرنگی را ممنوع کرد. در ادامه صادرات گوشت و دام نیز ممنوع شد، تا بتوانیم به یک وضعیت مناسب در کشور برسیم. اگرچه قیمت سیب زمینی و گوجه‌فرنگی به یک ثبات تقریباً نسبی دست یافت، اما مسأله گوشت قرمز همچنان باقی ماند و قیمت آن روندی صعودی با گام‌های بزرگ در پیش گرفت.

یکی از مهمترین دلایل افزایش قیمت گوشت در همدان خروج دام از استان اعلام شده است.

پیشنهاد‌های وسوسه‌کننده به دامداران

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان به فارس گفت: به دلیل کاهش ارزش پول ملی کشور‌های همسایه از هر ۹ شهرستان استان دام را خریداری می‌کنند.

به گفته محمد نظرپور این خریداران قیمت‌هایی بیشتر از عرف بازار به دامداران پیشنهاد و محصولات آن‌ها را خریداری می‌کنند.

خروج دام دلیل افزایش قیمت گوشت

رئیس اتحادیه قصابان همدان نیز در گفتگو با فارس خروج دام از استان را یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت گوشت دانست.

اکبر سپهری‌وفا با اشاره به اینکه نوسان قیمت دام به دلیل خروج آن از استان همدان است اظهار کرد: کمبود گوشت در داخل استان وجود ندارد، اما با ادامه روند خروج دام با مشکل مواجه می‌شویم.

وی با تأکید بر اینکه مسؤولان استان دستور لازم برای خروج دام از همدان را صادر کردند افزود: با اعمال این اتفاق می‌توان مانع از افزایش بی‌رویه قیمت گوشت در همدان شد.

در ادامه مسؤولان استان همدان برای حل این مشکل در ستاد تنظیم بازار استان تصمیم گرفتند از خروج دام زنده جلوگیری کنند؛ بنابراین خروج دام از استان قاچاق محسوب شد و بر همین اساس نیز قرار شد با متخلفان برخورد قانونی صورت گیرد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان به فارس گفت: بر اساس این تصمیمات خروج دام‎های بدون مجوز از استان به ویژه به سمت استان‌های مرزی ممنوع شده و پرونده متخلفان بررسی می‌شود.

علیرضا حسن‌پور این اقدام را در راستای جلوگیری از قاچاق دام دانست.

تا حدودی از خروج دام جلوگیری شد

در این میان پای دامپزشکی نیز به قضیه باز شد.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان نیز در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: استان همدان استان توزیع‌کننده دام است و در زمینه دام مشکلی وجود ندارد.

محمودرضا رسولی افزود: بر اساس تصمیم‌های مسؤولان استانداری و همکاری نیروی انتظامی تا حدودی جلوی خروج غیرقانونی دام از استان گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سخت‌گیری‌هایی در خروج دام صورت می‌گیرد افزود: یکی از مسائل این است که باید حتماً مجوز‌های بهداشتی دامپزشکی اخذ شده و سپس دام خارج شود.

تعیین سقف قیمت برای فروش گوشت به مردم

در ادامه مسؤولان برای اینکه بتوانند کنترل قیمت گوشت را در دست داشته باشند علاوه بر ممنوعیت خروج آن، اعلام کردند حداکثر قیمت گوشت قرمز ۷۵ هزار تومان است و واحد‌های صنفی حق ندارند که بیش از این قیمت به فروش گوشت اقدام کنند.

همین مسأله با اعتراض قصابان روبه‌رو شد که رئیس اتحادیه قصابان همدان در این باره گفت: این مبلغ مقرون به صرفه نیست و نمی‌توان با این روند ادامه داد چراکه قیمت گوشت زنده ۷۰ هزار تومان است.

سپهری در ادامه اعلام کرد باید قیمت پایه دام توسط جهاد کشاورزی کاهش یابد و یا تصمیمات دیگری اخذ گردد تا همکاران ما نیز متضرر نشوند.

همانطور که رئیس اتحادیه قصابان اعلام کرد باید قیمت دام پایه ثابت شود، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز به فارس گفت: اگر قیمت دام پایه به ۵۹ هزار تومان مصوب ستاد تنظیم بازار برسد عرضه گوشت با حداکثر قیمت ۷۵ هزار تومان محقق می‌شود.

ادامه قاچاق دام با وجود اعمال محدودیت‌های دولتی

مجید زرین‌دلاور با بیان اینکه صادرات کالای اساسی مانند گوشت و دام به صورت رسمی ممنوع است اظهار کرد: البته قاچاق آن انجام می‌شود که تمام دستگاه‌های متولی به دنبال جلوگیری از این اقدام و یا رساندن آن به حداقل هستند.

قیمت‌گذاری گوشت قرمز شکست خورد

در ادامه وقتی مشکلات از قاچاق دام به قیمت پایه دام رسید و بنابراین مسؤولیت بر عهده سازمان جهاد کشاورزی افتاد، مشخص شد دولت در این اقدام نیز ناکام شد چراکه قیمت گوشت از ۷۵ هزار تومان فراتر رفت و دستور‌ها و بخشنامه‌ها نتوانستند مانع از آن شوند به طوری که امروز هر کیلو گوشت را به قیمت بیش از ۱۰۰ هزار تومان عرضه می‌کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیز اعلام کرد: دام زنده در همدان تولید می‌شود، اما قیمت‌گذاری در همدان اتفاق نمی‌افتد و قیمت گوشت متاثر از خروج دام است.

منصور رضوانی‌جلال با بیان اینکه گوشت قرمز در سطح کشور قیمت مصوب ندارد اظهار کرد: ستاد تنظیم بازار در مقاطعی مشخص کرد که گوشت باید به چه شکل در اختیار قصابی‌ها قرار گیرد و این موضوع در برهه‌ای اجرا شد.

وی با اشاره به اینکه روزانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ راس دام در میدان دام وجود دارد و میدان دام خالی از دام نیست افزود: قیمت‌های گوشت قرمز را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند.

واردات چاره کار شد

مدیر بازرسی و نظارت سازما صنعت، معدن و تجارت استان همدان به فارس گفت: گران شدن قیمت دام پایه یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت گوشت است و با واردات گوش می‌توان به این مشکل پایان داد.

بنابر گرفته علیرضا شجاعی نیاز استان همدان روزانه ۵۰۰ رأس دام است که اگر واردات انجام شود می‌تواند بخش قابل ملاحظه‌ای از مشکلات را برطرف کند. این در حالی است که رئیس سازمان جهاد کشاورزی -همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم- اعلام کرده بود روزانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ رأس دام در میدان دام همدان وجود دارد. حالا چرا همچنان قیمت گوشت بالا می‌رود، یک سؤال بی‌پاسخ است.

بعد از اینکه دلیل گرانی دام از خروج و قاچاق آن به گران شدن قیمت دام پایه شیفت یافت. مسؤولان پس از ناکامی در مدیریت خروج دام و یا قیمت دام پایه به سمتی رفتند که بین اقشار آسیب‌پذیر گوشت ارزان‌قیمت دولتی توزیع کنند، اما همانطور که بار‌ها تجربه شده بود، مشکلات عدیده چند قیمتی بودن کالا‌ها مجدداً ظهور و بروز پیدا کرد. احتکار‌ها و توزیع گوشت خارج از شبکه رخ داد و عده‌ای از این فرصت سوء استفاده کردند و مال افزودند و عده‌ای شکم گرسنه سر بر بالین نهادند.

در همین زمان محموله‌هایی کشف شد که مسؤولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اعلام کردند محصولات کشف شده از سایر استان‌ها وارد همدان شده چراکه برند آن‌ها با محصولات توزیع شده در همدان متفاوت است. علاوه بر آن فرمانده انتظامی استان و مدیر ستاد تنظیم سازمان جهاد کشاورزی به طور جداگانه از کشف محموله‌های غیر قانونی خبر دادند. همچنین سهمیه یکی از دستگاه‌های دولتی نیز از یکی از رستوران‌ها سر درآورد.

در کنار این مسائل تشکیل صف‌های طولانی برای دریافت گوشت یخی با بازتاب‌های بسیار نامناسبی روبه‌رو شد. دولت هم خلاقیت به خرج داد و در نهایت تصمیم گرفت گوشت‌ها را به سازمان‌های متولی اقشار آسیب پذیر بسپارد.

با این وجود هیچ یک از تدابیر دولت برای کنترل قیمت گوشت کارساز نشد و هر کیلوگرم گوشت قرمز قیمت ۱۰۰ هزار تومان و یا به عبارت دیگر یک میلیون ریال را به خود دید و ما همچنان سردرگم هستیم که چرا قیمت گوشت قرمز روند صعودی خود را ادامه می‌دهد و سدی هم جلودار آن نیست.

البته در کنار این سؤال بزرگ، خبر رسید که قاچاق به دام‌های مولد نیز رسیده است و همین مسأله باعث ایجاد مشکل در سال‌های آینده و تأمین گوشت مورد نیاز داخل کشور می‌شود.

با کنار هم قرار دادن این مسائل ما همواره از خود سؤال می‌کنیم که چرا دولت برای حل این مسأله درمانده است و اقدامی شایسته در این راستا انجام نمی‌دهد؟ چرا اگر نیاز استان در روز ۵۰۰ رأس است و در میدان دام ۸۰۰ تا ۹۰۰ رأس دام وجود دارد باز هم قیمت‌ها افزایش می‌یابد؟

هرچه به دنبال یافتن پاسخی برای این سؤال‌ها می‌رویم پاسخ‌های کمتری پیدا می‌کنیم و همین مسأله ذهن‌ها را به سمتی سوق می‌دهد تا دنبال دست‌های پنهان پرنفوذ در این بخش باشند. به همین منظور بهتر است مسؤولان محترم به ویژه در ستاد تنظیم بازار استان که همواره پشت در‌های بسته برگزار می‌شود به این سؤال‌ها صادقانه و به طور شفاف پاسخ دهند و این ابهامات را برکنار کنند.

منبع: پارسینه

خبر بعدی:

بازداشت چند نفر در پرونده مربوط به گوشت قرمز/ لزوم شفاف‌سازی درباره توقف توزیع گوشت منجمد/ دولت به سمت توزیع هدفمند گوشت حرکت کند

به گزارش ایلنا، دادستان تهران با انتقاد از افزایش دوباره قیمت خودرو اظهار داشت: پس از حماسه آفرینی مردم در روز ۲۲ بهمن ماه انتظار می‌رفت دستگاه‌های دولتی هوشمندی به خرج دهند و در صدد گران کردن کالا‌ها نباشند، ولی شوک‌هایی در بازار خودرو رخ داد و قیمت‌هایی اعلام شد که زیبنده ملتی که در راهپیمایی ۲۲ بهمن این­گونه باشکوه شرکت کردند، نبود.

جعفری دولت‌آبادی با تجلیل از مردمی که سراپای وجودشان عشق به انقلاب و نظام اسلامی است، افزود: اقتضا داشت که این اقدامات با تدبیر و هوشمندی انجام شود نه این که یک هفته از راهپیمایی نگذشته، نرخ خودرو به این شکل اعلام شود و ما از این گونه رفتار‌ها گلایه داریم.

وی افزود: ممکن است نرخ‌های خودرو واقعی نباشد، اما زمان‌شناسی هنری است که توجه به آن برای حکمرانان ضروری است.

انتقاد از ارائه آمار­های متضاد از سوی مسؤولان

دادستان تهران خاطر نشان کرد: اگر اخبار منتشره در کشور از جمله خبر­ها پیرامون گوشت قرمز مدیریت نشود، موجب نگرانی مردم خواهد شد. این که فرضا اعلام می‌شود دو هزار دام زنده وارد کشور شده و مسؤول دیگری رقم دیگری را اعلام کرد و این که برخی سایت‌ها مدعی شدند که چندصد گوسفند در این میان گم شده است، قابل توجیه نیست؛ چرا که به نوعی تضعیف مدیریت اجرایی کشور است و نباید اجازه داد آمار‌های متضاد توسط مسؤولین دستگاه­ها اعلام شود. در مورد اخیر نیز عده­ای روی این موج سوار شدند و از این ماجرا برای تشویش اذهان عمومی و شبهه افکنی استفاده کردند.

صادرات دام تا آذر ماه سال جاری به رغم مشکلات در توزیع گوشت

دادستان تهران در واکنش به خبر صادرات دام گفت: در سومین جلسه کمیته مقابله با گران­فروشی اعلام شد که صادرات گوشت قرمز و مرغ ادامه دارد و مطابق پیگیری‌های صورت گرفته و استعلام انجام شده از سازمان گمرک کشور، تایید شد که تا آذرماه سال جاری صادرات دام از کشور ادامه داشته است که این امر علیرغم تاکید در جلسه قبلی، وجود مشکلات در توزیع گوشت و افزایش قیمت آن در داخل، حتی با وجود توجیه اقتصادی نوعی بی­توجهی محسوب می­شود. وی با ذکر این که این وضعیت در رابطه با سایر اقلام نیزصدق می‌کند و با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز، این گونه امور باید مدیریت شود.

افزود: مردم نمی‌پذیرند که دام داخلی را صادر و از خارج گوشت وارد شود و انتشار این­گونه اخبار موجب کاهش اعتماد مردم به مسؤولان خواهد شد.

جعفری دولت‌آبادی تاکید کرد: فضای کشور باید آرام شود تا مردم بدانند دولت برای تامین کالا­های اساسی ارز تخصیص داده و کالا­ها در حال ورود به کشور است، ولی با انتشار این قبیل اخبار، اعتماد مردم کاهش می‌یابد.

ضرورت استفاده از ظرفیت اصناف در توزیع اقلام اساسی

وی با اشاره به توقف توزیع گوشت منجمد و پیگیری دادستانی در این رابطه، گفت: وزیر کشاورزی اعلام کرد که قرار است این گوشت‌ها به جامعه هدف برسد که ما نیز استقبال می‌کنیم به شرطی که اجرایی شود.

دادستان تهران با تاکید مجدد بر ضرورت استفاده از ظرفیت اصناف در توزیع اقلام اساسی، صرف توزیع اقلام اساسی در مراکز و فروشگاه­های بزرگ را کافی ندانست و افزود: لازم است با مدیریت اصناف مورد وثوق، بخشی از کار‌ها به عهده اصناف قرار گیرد و پیشنهاد می­شود دستگاه­های اجرایی صنف‌های مرتبط با مواد پروتئینی را بیشتر درگیر توزیع اقلام اساسی کنند.

احتکار گوشت موجب تعقیب کیفری است

دادستان تهران تاکید کرد: انبار کردن عمدی گوشت احتکار تلقی می­شود و مستوجب تعقیب کیفری است.

جعفری دولت‌آبادی تنوع قیمت­های گوشت­های توزیع شده، انحصار در توزیع، عادلانه نبودن سهمیه‌ها نسبت به جمعیت مناطق، نگه­داری گوشت­ها در مبادی اصلی و دلالی در بازار گوشت را از جمله مشکلات موجود دانست.

نمایندگان دستگاه‌ها در امرتوزیع گوشت نظارت کنند

وی با اشاره به اظهارات برخی دادستان‌های شهرستان‌های تابعه مبنی بر این­که توزیع گوشت بدون اطلاع فرماندار و مسؤولان شهرستان­ها صورت می‌گیرد، از نمایندگان دستگاه­ها خواست که در این زمینه نظارت لازم را اعمال نموده و برای مسؤولان محلی نقش قائل شوند.

جعفری دولت‌آبادی اعلام کرد: ورود کامیون‌های حمل گوشت بدون پلمب به محل عرضه، امکان سوء استفاده و خروج گوشت از آن‌ها را در سایر مسیر‌ها افزایش می‌دهد.

دادستان تهران با تاکید بر این که باید به مردم اعتماد کرد، اظهار کرد: نباید برای توزیع گوشت صف‌های طولانی ایجاد شود.

ورود ۱۳۷ هزار تن گوشت به کشور طی سال جاری

در ادامه جلسه میراشرفی رییس گمرکات کشور با ارائه گزارشی درباره نحوه عملکرد این دستگاه، بیان کرد: در سال جاری ۱۳۷ هزار تن گوشت گرم و سرد وارد کشور شده است و به صورت میانگین ماهی ۵/۱۲ تن گوشت وارد کشور می‌شود، و لذا خبر منتشر شده طی روز‌های گذشته مبنی بر وجود ۶۰۰ تا ۷۰۰ کانتینر گوشت در گمرک غیر عادی نیست بلکه همواره همین مقدار گوشت در گمرک وجود دارد که بتدریج ترخیص خواهد شد.

میراشرفی افزود: از تاریخ ۹۷/۳/۷ صادرات دام از کشور ممنوع شده است و اگر دامی در حال حاضر از کشور خارج می‌شود، گوشتی نیست بلکه شیری است و یا برای تکثیر نژاد می­باشد.

دولت به سمت توزیع هدفمند گوشت حرکت کند

جعفری دولت آبادی با استناد به اظهارات برخی نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مبنی بر کمبود چهل تا پنجاه درصدی گوشت در بازار، تاکید کرد که دولت در این شرایط به سمت توزیع هدفمند گوشت قرمز برود.

وی از تشکیل اولین پرونده در رابطه با گوشت قرمز در شعب ویژه خبر داد و گفت: در این رابطه دو نفر از ستاد تنظیم بازار استان تهران، و دو نفر از سایر دستگاه‌های مرتبط با تأمین و توزیع گوشت بازداشت شده و پرونده آنان در حال تکمیل تحقیقات است.

جعفری دولت‌آبادی از مسؤولان صدا و سیما خواست که اخبار امیدبخش منتشر کنند و در انتشار اخبار و برنامه‌­های مرتبط با اقلام اساسی، توجه و حساسیت بیشتری اعمال شود.

وی تاکید کرد: مسؤولان دستگاه­ها در خصوص توزیع اقلام اساسی با مردم صحبت کنند و در اطلاع‌رسانی با مردم صادقانه سخن گویند چراکه ملت ما بصیرت دارند.

دادستان تهران در واکنش به اظهارات رییس گمرکات کشور مبنی بر ممنوعیت صادرات دام از خرداد ماه سال جاری، گفت: این اظهار با واقعیت موجود یعنی اگر از خرداد ممنوع شده؛ چرا تا آذر ماه صادرات دام ادامه داشته است؟

جعفری دولت‌آبادی با تاکید بر لزوم ضرورت تشویق به واردات از سوی بخش خصوصی، تک نرخی شدن قیمت گوشت­های گرم وارداتی را ضروری دانست و با بیان این­که لازم است در خصوص میزان و زمان توزیع اطلاع‌رسانی شود، بر هماهنگی دستگاه‌ها تاکید کرد و گفت: دستگاه‌ها نباید اقدامات یکدیگر را خنثی کنند.

دادستان تهران با توجه به لزوم مدیریت جهادی در اداره کشور، خاطرنشان کرد: کشور در دوره­ای درگیر جنگ بود ولی این گونه اتفاقات رخ نداد؛ لذا امروز هم ضرورت دارد مدیران دستگاه‌های اجرایی بیشتر پای کار بیایند و اگر توزیع اقلام اساسی مدیریت شود، آرامش بر بازار حاکم می‌گردد.

ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به نظر مردم بستگی دارد| ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما برهمین مبنا رفتار می‎کنیم| مردم در حال آسیب دیدن از تحریم‌ها هستند| بخشی از جمعیت ایران با سیاست خارجه ما موافق نیست

واکنش‌‌ فعالان اجتماعی به‌ تبلیغ کتک‌ زدن "زن" در رسانه‌ ملی| صدا‌ و‌ سیما به‌ دنبال عادی‌ جلوه ‎دادن خشونت علیه زنان؟!+فیلم

عکس/ پرچم ژاپن در دست هواداران نفت مسجدسلیمان

کلیدواژه: قیمت گوشت گوشت تنظیم بازاری تنظیم بازار گوشت

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۷۶۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دادستان تهران از دستگیری 4 نفر در رابطه با توزیع گوشت خبر داد
 • دستگیری 4 نفر برای توزیع گوشت قرمز/ احتکار گوشت موجب تعقیب کیفری است
 • مردم نمی‌پذیرند که دام داخلی را صادر و از خارج گوشت وارد شود
 • درخواست دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی همدان از استاندار/ در صف گوشت حضور یابید
 • دادستان تهران: بازداشت چند نفر در پرونده مربوط به گوشت قرمز/ لزوم شفاف‌سازی درباره توقف توزیع گوشت منجمد/ دولت به سمت توزیع هدفمند گوشت حرکت کند
 • دادستان تهران خبر داد: بازداشت چند نفر در رابطه با گوشت قرمز
 • دادستان تهران: تشکیل اولین پرونده در رابطه با گوشت در شعب ویژه/ چند نفر بازداشت شدند
 • انتقاد دادستان تهران از افزایش قیمت خودرو/ بازداشت چند نفر در رابطه با گوشت قرمز/ احتکار گوشت موجب تعقیب کیفری است
 • 4 نفر در رابطه با توزیع گوشت قرمز بازداشت شدند
 • تشکیل اولین پرونده در رابطه با گوشت در شعب ویژه
 • بازداشت چند نفر در رابطه با گوشت قرمز
 • کیفرخواست «افساد» برای هفت مدیر سابق دامپزشکی خراسان رضوی صادر شد
 • تلاطم بازار همدان با یکه‌تازی گوشت قرمز/۵۵۰ رأس دام قاچاق کشف شد
 • قیمت دام زنده ۵ هزارتومان کاهش یافت/تکذیب خروج دام مولد از کشور
 • بازار گوشت و مرغ کنترل می شود
 • داعش خروج غیرنظامیان از آخرین منطقه تحت کنترل را متوقف کرد
 • ۴۰۰ کیلوگرم گوشت فاسد و ۳۹ راس دام مولد قاچاق در الیگودرز کشف و ضبط شد
 • به جای واردات دام زنده با هواپیما به مردم کارت اعتباری بدهید
 • عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: خروج دام مولد از کشور ناشی از «مدیریت ضعیف» است