وزیر امور خارجه آمریکا در اولین گام از تور اروپایی خود که با اهداف چندگانه انجام می شود به نوعی با شکست مواجه شد.به گزارش بلاغ، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا از روز گذشته سفر اروپایی خود را آغاز کرد و در اولین گام وارد مجارستان شد. این اولین سفر وزیر امور خارجه آمریکا به بوداپست از سال ۲۰۱۱ محسوب می شود.

پمپئو در تور اروپایی خود به دنبال چند هدف است که یکی از آنها ایجاد نوعی اتحاد میان آمریکا و کشورهای اروپای شرقی در برابر روسیه و چین است.

در همین رابطه پمپئو در کنفرانس خبری مشترک با همتای مجار خود درباره رابطه با پکن و مسکو به بوداپست هشدار داد و عنوان داشت که رابطه با این کشورها مجارستان را هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ اقتصادی بدهکار می کند.

اما آنگونه که راشاتودی گزارش کرده گویا این اظهارات پمپئو به مذاق مقامات مجارستان خوش نیامده و وزیر خارجه این کشور به اظهارات همتای آمریکایی خود واکنش نشان داده است.

«پیر سیارتو» وزیر خارجه مجارستان در واکنش به تهدید پمپئو در خصوص رابطه بوداپست با مسکو و پکن گفت: اگر برخی کشورها وقت خود را صرف دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر بکنند جهان جای بهتری نخواهد بود.

وی در ادامه عنوان داشت: مجارستان می تواند رابطه ای متعادل هم با روسیه و چین و هم با غرب داشته باشد و این یک دورویی بزرگ است که بگویم مجارستان به واسطه رابطه با روسیه به حاشیه رانده شده است.

سیارتو همچنین تاکید کرد: در ظاهر انتقادهای زیادی وجود دارد اما در باطن روابط تجاری گسترده ای میان اروپا و روسیه وجود دارد که بالغ بر میلیاردها یورو می شود. همکاری با روسیه و چین به ما ضربه نمی زند و داشتن چنین روابطی موجب نشده که ما با ناتو رابطه کمتری داشته باشیم.

بر اساس این گزارش، با توجه به آنکه سفر پمپئو به شرق اروپا بلافاصله بعد از تصمیم آمریکا برای خروج از پیمان منع تولید موشک  های میان برد هسته ای (INF) با روسیه انجام می شود، وزیر خارجه آمریکا تلاش می کند تا با لابی کردن با کشورهای اروپایی آنها را با موضع واشنگتن در خصوص INF همراه کند.

مقصدهای بعدی پمپئو در این تور اروپایی شامل کشورهای اسلواکی، بلژیک، لهستان و ایسلند هستند.

هدف دوم

اما هدف دیگر پمپئو در این تور، تحریک اروپا عیله ایران خواهد بود و تلاش خواهد کرد تا در کنفرانس ورشو اروپا را با موضواع ضد ایرانی آمریکا همراه کند.

پمپئو در کنار مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، در نشست ورشو شرکت خواهد کرد؛ این نشست «نشست وزیران برای ترویج آینده‌ای برآمده از صلح و امنیت در خاورمیانه» نام دارد.

در بیانیه وزارت خارجه در مورد این نشست اشاره‌ای به ایران نشده، اما خود مایک پمپئو پیشتر گفته بود یک هدف عمده از برگزاری این کنفرانس، جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر خارجه آمریکا اوایل بهمن ماه گفته بود کشورش قصد دارد برای مقابله با تهران یک ائتلاف تشکیل دهد.

با این حال مقام‌های لهستانی گفته‌اند نشست ورشو به‌طور کلی مربوط به مسائل خاورمیانه است و یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نیز اخیرا گفته این گردهمایی «نه ضد ایران است و نه تلاشی برای تشکیل ائتلاف».

البته وزارت خارجه ایالات متحده در بخشی دیگر از بیانیه‌ای که روز هفتم فوریه منتشر کرده به نام ایران در کنار روسیه اشاره کرده‌است.

به گفته این وزارتخانه مایک پمپئو در جریان سفر به بلژیک و دیدار با فدریکا موگرینی، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مورد «اهمیت تقویت امنیت اروپا و توجه به تهدیدهای ایران و روسیه» در کنار مسائل دیگر مانند رخدادهای ونزوئلا گفتگو خواهد کرد.

مقام‌های آمریکایی در روزهای گذشته از ایجاد کانال مالی تجارت اتحادیه اروپا با ایران ابراز ناخرسندی کرده‌اند، ولی به‌طور رسمی مشخص نیست آیا گفتگو در مورد این سازوکار مالی قرار است در سفر اخیر مطرح شود یا نه.

خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز دوشنبه منتشر کرده می‌گوید واشنگتن در تلاش برای افزایش فشارها بر ایران برای پایان دادن به آنچه آمریکا «رفتارهای مخرب ایران در خاورمیانه» می‌نامد، و نیز برنامه‌های موشکی و اتمی جمهوری اسلامی، است.

بنا بر اعلام مقام‌های آمریکا و لهستان، ده‌ها کشور برای شرکت در نشست ورشو دعوت شده‌اند. خبرگزاری رویترز می‌گوید هنوز مشخص نیست چه هیئت‌هایی و در چه سطح از کشورهای دیگر اروپا در نشست ورشو شرکت خواهند کرد.

نشست دو روزه ورشو از تاریخ ۱۳ فوریه/۲۴ بهمن آغاز می‌شود.

منبع: بلاغ مازندران

خبر بعدی:

عرصه تقابل اروپا و آمریکا در نشست امنیتی مونیخ

تحلیلگران اعتقاد دارند اگرچه «کنفرانس امنیتی مونیخ» عرصه ای برای بررسی آینده روندهای سیاسی جهان است اما نشست کنونی به محلی برای ظهور اختلافات میان اروپا و آمریکا در حوزه های سیاسی و اقتصادی تبدیل شده است. آفتاب‌‌نیوز :  پنجاه و پنجمین دور از «کنفرانس امنیتی مونیخ» از روز جمعه با مشارکت گسترده مقام های کشورهای جهان آغاز شده و بیش از 30 رئیس دولت و نزدیک به 50 وزیر امور خارجه از سرتاسر جهان در کنار ده ها مقام ارشد نظامی کشورها در مونیخ شرکت کرده اند.
مسوولان برگزاری این کنفرانس مهمترین محورهای مورد توجه در نشست مونیخ را ارزیابی جایگاه اتحادیه اروپا در تحولات جهانی، نحوه همکاری با ایالات متحده در کنار بررسی پیامدهای آغاز دوره ای تازه در نظم جهانی و رقابت قدرت ها عنوان کرده اند. گفته می شود «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «اشرف غنی» و «عبدالفتاح السیسی» روسای جمهوری افغانستان و مصر در کنار جمعی از سران کشورهای دیگر در نشست حضور دارند. از طرف کاخ سفید نیز «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری در کنار وزیر دفاع این کشور در مونیخ حضور دارند. ضمن اینکه از کنگره آمریکا نیز هیاتی به سرپرستی «نانسی پلوسی» در آن حضور می یابد. از جمهوری اسلامی ایران نیز «محمدجواد ظریف» در این نشست شرکت می کند.
نشست مونیخ و آینده نظم جهاننشست مونیخ یکی از مهمترین و پرسابقه ترین نشست های سیاسی و امنیتی در جهان به شمار می رود که به نوعی به بررسی آینده تحولات جهان می پردازد. خبرگزاری چینی «شینهوا» در مورد این نشست آورده است سیاستگذاران در مونیخ در زمینه جهان درحال تغییر به گفت وگو می پردازند و طیف گسترده ای از موضوع ها را مطرح می کنند که حتی رقابت و همکاری میان قدرت های بزرگ، آینده اتحادیه اروپا و روابط در دو سوی آتلانتیک بخشی از آن است.
از دیدگاه دست اندرکاران این نشست، موضوع مهم کنونی آن است که چندجانبه گرایی به خطر افتاده و پیش بینی کارشناسان آن است که بار دیگر جهان به عرصه رقابت میان قدرت ها تبدیل می شود. از این رو به نظر می رسد وظیفه این کنفرانس بررسی چگونگی نقش آفرینی دیگر کشورهای بزرگ همچون بریتانیا، فرانسه، ژاپن و کانادا در متن این تحولات است.
روزنامه «نیویورک تایمز» هم در زمینه اهمیت نشست مونیخ آورده است؛ دگرگونی هایی در نظم جهانی ایجاد شده که نشانه های آن در نشست هم دیده می شود که حتی ایالات متحده هم تغییراتی شگرف را در سیاست خارجی خود به وجود آورده است. برای ده ها سال این کنفرانس به محل گفت وگو میان کشورهای متحد اروپایی ارزیابی می شد که بر یک دیدگاه مشترک مبتنی بر بازار آزاد و تقویت نهادهای امنیتی همچون ناتو تمرکز داشت اما اکنون به نقل از «ولفگانگ ایشینگر» مدیر این نشست تمام جهان لیبرال درحال تجزیه است؛ نظم نوین جهانی تغییر کرده و دوران سیاسی نوینی در حال ظهور است.
تارنمای خبری تحلیلی Defense News هم در گزارشی عنوان داشت که در کنفرانس مونیخ شکاف داخلی در میان اعضای ناتو آشکارتر شده است. در سخنان مقام های آلمانی مشخص شده است که این کشور برنامه ای برای اتحاد جامع نظامی در ناتو تا سال 2024 ندارد. اختلاف های بنیادینی که میان اروپا و دولت ترامپ وجود دارد اعتبار و آینده چنین توافقی را مبهم ساخته است.
«اورسولا فون در لین» وزیر دفاع آلمان در روز نخست این نشست تاکید کرد ناتو نباید تنها به فکر تقسیم بار مالی این نهاد بر دوش اعضا باشد بلکه می بایست در زمینه تصمیم سازی های سیاسی نیز چنین رویکردی را دنبال کند و در همه ماموریت ها باید بر اساس مقررات و در کنار یکدیگر تصمیم گیری شود.
اختلافات اروپا و آمریکااز نگاه رسانه های جهان برگزاری دو نشست سیاسی در اروپا (ورشو و مونیخ)، آن هم در فاصله یک روز، از تلاش کاخ سفید برای به حاشیه بردن این نشست و تضعیف اروپا به عنوان یک بازیگر مهم بین المللی حکایت دارد. همچنین تنش میان برلین و واشنگتن در حوزه های گوناگون اقتصادی و سیاسی ماهیت این رقابت را برجسته تر ساخته است. دو کشور آلمان و آمریکا در حوزه های گوناگونی با یکدیگر اختلافات عمیقی دارند. این شکاف در زمینه نوع رفتار در قبال توافق هسته ای با ایران تا مباحث آب و هوایی، مسائل مربوط به انرژی و تجارت دوطرف و تعرفه های گمرکی و حتی همکاری در ناتو و تامین هزینه های نظامی مطرح است.
از جمله محورهای تنش میان اروپا و آمریکا موضوع مبادلات اقتصادی و وضع تعرفه های تجاری بر کالاها است. اروپا امیدوار است در راستای تلاش های چند ماه اخیر خود، به یک مذاکره و توافق همه جانبه با ایالت متحده دست پیدا کند.«آنگلا مرکل» در سخنرانی روز شنبه خود در نشست مونیخ حتی طعنه ای را به مقام های آمریکایی زد که گویا به این نتیجه رسیده اند خودروهای اروپایی هم تهدیدی برای امنیت ملی ایالات متحده هستند. حال آنکه آلمان به خودروهای تولیدی خود افتخار می کند ضمن اینکه تعدادی زیادی از آن ها در ایالات متحده ساخته می شوند. وی اظهار داشت در حالی که بزرگترین کارخانه تولید خودروهای BMW در کارولینای جنوبی مشغول به فعالیت است، اینکه ناگهان ماشین ها به تهدیدی برای امنیت ملی ایالت متحده تبدیل می شوند، غافلگیرکننده است.
 دلخوری آمریکا از اروپا بر سر ایرانگفته می شود حدود 500 مقام از سطوح عالی تا مقام های سیاسی و نظامی از کشورهای مختلف جهان در این کنفرانس شرکت می کنند. به اعتقاد تحلیلگران این استقبال گسترده از نشست امنیتی پرسابقه در آلمان در واقع کنایه ای از سوی اروپا به کاخ سفید بود که با تلاش های فراوان، نشستی فرمایشی را در وروشو برگزار کرد تا به اصطلاح به مسائل امینتی و صلح در خاورمیانه بپردازد.
روزنامه «نیویورک تایمز» یکی از مهمترین محور اختلافات میان دو سوی آتلانتیک را در نوع حمایت آمریکا و اروپا از توافق هسته ای با ایران عنوان کرد.
از نگاه بسیاری از تحلیلگران نکته ای که در نشست مونیخ سال 2019 برجسته تر شده، شکاف عمیق میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده است که به ویژه در زمینه نحوه سیاستگذاری در مورد توافق هسته ای با ایران به اوج رسیده است. کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ واشنگتن را از این توافق مهم خارج ساخت حال آنکه قدرت های اروپایی به ویژه آلمان بر حفظ توافق تصریح می کنند.
اوج این اختلاف نظر هنگامی بود که معاون رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس ورشو با انتقاد از آلمان، فرانسه و انگلیس، این سه کشور را به تلاش برای مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران متهم کرد و از آن ها خواست با خروج از توافق برجام فشار بر ایران را افزایش دهند. به نوشته روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، مایک پنس حتی در حاشیه نشست امنیتی مونیخ هم از اروپایی ها به علت نوع سیاست هایشان در قبال ایران انتقاد و تاکید کرد «آن ها (اروپایی ها) باید خط مشی کاخ سفید را دنبال کنند و از توافق هسته ای خارج شوند». پنس در دیدار با صدراعظم آلمان هم ضمن بیان این خواسته عنوان داشت زمان برای متحدان اروپایی واشنگتن فرارسیده است تا تضعیف تحریم های آمریکا را متوقف سازند.به گفته وی اروپا باید در کنار آمریکا فشار اقتصادی و دیپلماتیک را بر ایران افزایش دهد تا غرب بتواند به نتایج مورد نظر در مورد ایران دست پیدا کند.
گذشته از آن که از نظر سیاسی و بر اساس توافق خروج واشنگتن از برجام از سوی بیشتر کشورهای جهان غیرقابل پذیرش بوده است، مقام های اروپایی آشکارا به این خواسته کاخ سفید پاسخ محکمی دادند. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست مونیخ بر تعهد اتحادیه اروپا به توافق هسته ای با ایران تاکید کرد و حفظ آن را موضوعی امنیتی دانست. همچنین «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان هم در این کنفرانس پایبندی قدرت‌ های اروپایی به توافق هسته ‌ای را مورد تاکید دوباره قرار داد.
منبع: ایرنا

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۱۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دفاع قاطعانه ظریف از مواضع جمهوری اسلامی درکنفرانس مونیخ
 • قاسمی: ادعای رسانه‌های غربی درباره جذب افسر آمریکایی توسط سرویس‌های اطلاعاتی ایران درست نیست
 • به صراحت به اروپا اعلام کردیم مردم و دولت ما صبر و تحملشان تا حدی است
 • تیم نقده رتبه پنجم والیبال اروپایی روی برف را کسب کرد
 • حضور پنج تیم خارجی در تور دوچرخه سواری کرمان قطعی شد
 • محک رکابزنان ملی‌پوش در تور کرمان با جایزه ۷ هزار یورویی
 • پنس و پمپئو مستاصل تر از همیشه ورشو و مونیخ را ترک کردند
 • «پمپئو» ماه آینده به کویت سفر می‌کند
 • «مایک پمپئو» ماه آینده به کویت سفر می کند
 • تحریم‌های ایران؛ آلمان از "دورویی" آمریکا خسته است
 • تیم نقده به جمع 6 تیم تور اروپایی والیبال روی برف صعود کرد
 • دست رد اروپا به سینه آمریکا با تاکید بر حفظ برجام
 • ظریف: آمریکا به‎دنبال تغییر نظام ایران است| نتانیاهو رئیس چوپان‌های دروغگو است|بولتون عصبانی است| توافقی بهتر از برجام به دست نمی‌آید| اگر مورد حمله قرار بگیریم قرار است با شمشیر از خود دفاع کنیم؟
 • برای راضی‌کردن "لودریان" کشورم را بی‌دفاع نمی‌کنم/ اروپا برای مذاکره با ما نمی‌تواند در نقش بازجو عمل کند
 • اروپا نمی‌تواند مثل بازجو ما را محاکمه کند
 • صعود تیم نقده نماینده ایران به جمع ۶ تیم برتر مسابقات والیبال برفی تور اروپا
 • سیسی: بحران‌های منطقه و امنیت در نشست سران عربی اروپایی بررسی می‌شود
 • عنوان سوم ورزشکار فارس در تور تنیس روی میز دختران کشور
 • احتمال عملیات مشترک ایران، روسیه و ترکیه در سوریه/به رسمیت شناخته شدن اسرائیل توسط عمان به عنوان یک »کشور»/طرح آمریکا برای استقرار نیروهای اروپایی در سوریه/رایزنی ظریف و وزیر خارجه عمان در مونیخ