تهران - ایرنا - جانشین دبیر کمیسیون نمایش پنجمین جشنواره جام جم با اشاره به اضافه شدن یک جایزه به این بخش ، از حضور 17مجموعه تلویزیونی در این جشنواره خبرداد که توسط کمیسیون تخصصی نمایش ارزیابی خواهند شد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، «علی حمیدی» با تشریح جزئیات بخش نمایشی و میزان آثار ارائه رسیده به این بخش ،گفت: چهار باکس نمایشی شامل شبکه‌های یک، دو، سه و پنج ، آثار خود را برای بررسی ارسال کرده اند؛ البته شبکه‌های نسیم و چهار با وجود اینکه خارج از باکس نمایشی بودند به ترتیب یک سریال نمایشی و یک تله تئاتر ارائه کرده اند.
وی افزود: همچنین پروژه «محله گل و بلبل» علی رغم اینکه کار نمایشی نبود اما به دلیل وجود چند آیتم نمایشی جزو این بخش قرار گرفت.
جانشین دبیر کمیسیون نمایش پنجمین جشنواره جام جم ادامه داد: ما مجوز دادیم که هر شبکه چهار اثر برای ما ارسال کند؛ بنابراین کمیته‌ای با ریاست مدیر شبکه‌ها و دبیری مدیر گروه فیلم و سریال هر شبکه تشکیل شد تا مجموع آثار ارسالی این بخش به 17مجموعه تلویزیونی برسد.
حمیدی در خصوص معیار داوران برای ارزیابی آثار عنوان کرد: آثار بر اساس نظرات تخصصی داوری خواهند شد؛ در واقع داورانی چون احمد امینی (کارگردان) و علی آشتیانی پور (تهیه کننده)، جابر قاسعملی (نویسنده)، فرهاد قایمیان (بازیگر)، بوالی از تولید فیلم و سریال سیما فیلم و دکتر محمود اربابی از دانشکده صداوسیما آثار را ارزیابی می‌کنند. ما سعی کردیم به شدت تخصصی آثار را بررسی کنیم و طی جلساتی که گذاشتیم صرفا نگاه‌ها تخصصی بوده حتی آثاری که با اقبال مخاطب مواجه شده با نگاه تخصصی بررسی می‌شود.
وی تصریح کرد: در مرحله اول برخی از داوران تمایل داشتند از ابتدا تا پایان سریال را مجدد ببینند و ما این شرایط را برای آنها فراهم کردیم. جمع بندی نتایج بعد از برگزاری جلسات انجام خواهد شد و داوران ارزیابی خود را به صورت مکتوب ارائه می‌کنند.
حمیدی همچنین با اشاره به ارتقای سطح کیفی تولیدات افزود: سطح آثار به لحاظ کیفیت بسیار به هم نزدیک بود و به این جهت که از سوی کمیته انتخاب شبکه‌ها سریال‌های منتخب و برگزیده برای ارزیابی معرفی شدند، کار داوران را بسیار سخت کرد. بنابراین ما بیشتر به سمت نگاه تخصصی رفتیم تا براساس اقبال مخاطبان آثار را ارزیابی نکنیم و بیشتر نگاه‌مان تخصصی باشد.
وی در خصوص تعداد جوایز این بخش اظهار داشت: جشنواره در بخش نمایشی جوایزی را به بخش های مختلفی چون تهیه کنندگی، کارگردانی، نویسندگی، بازیگر مرد و بازیگر زن اختصاص داده اما امسال جایزه دستاورد هنری نیز اضافه خواهیم شد که ممکن است برگزیده از یکی از بخش‌های تیتراژ، صدابرداری یا تصویربرداری باشد.
حمیدی در پایان در خصوص ضرورت برگزاری جشنواره تلویزیونی جام جم خاطرنشان کرد: جشنواره همیشه باعث ایجاد جذابیت و رقابت می‌شود.
او در عین حال اظهار داشت: اگر سازندگان برنامه‌های تلویزیونی خود را در رقابت با هم سطح خود ببینند این اتفاق موجب می‌شود تا به شاخص های انتخاب برسند و با استفاده از این شاخص‌ها به ارتقا آثارشان توجه کنند؛ همانگونه که اثرگذاری جشنواره دوره قبلی را در این دوره شاهد هستیم.

** پیشکسوتان دوبله، داوران پنجمین جشنواره جام جم شدند
مدیر امور دوبلاژ سیما با بیان اینکه برای اولین بار در جشنواره جام جم دوبله در چهار قالب مورد بررسی قرار می گیرد گفت: دوبلورهای پیشکسوت در گروه داوری این بخش حضور خواهند داشت.
«مجتبی نقی‌یی» با تشریح جزئیات و روند کارها ،گفت : همان‌طور که می‌دانید چهار قالب کلی برای بخش دوبله و داوری آثار این بخش در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: این چهار بخش عبارتند از بخش‌های نمایشی، مستند، انیمیشن و سریال، در واقع آثاری که از شبکه‌های مختلف ارسال شدند در این چهار قالب جای گرفتند؛ هر یک از این آثار در بخش‌های دوبله، مدیریت دوبلاژ، صداگذاری، ترجمه و آماده‌سازی مورد ارزیابی داوران قرار گرفتند و گروه داوران در مورد آنها نظردهی کردند.
مدیر امور دوبلاژ سیما با اشاره به اضافه شدن بخش دوبله برای اولین بار در جشنواره تلویزیونی «جام‌جم» خاطر نشان کرد: دوبله یکی از بخش های جذاب بوده است و ما همیشه تاکید می‌کردیم که بایستی توجه ویژه‌ای به آن شود؛ دلیل این امر هم این است که هر زمان و هرکجا صحبت از دوبله و هنرمندان این عرصه می‌شود، برای عموم مردم و حتی مسئولان و مدیران ارشد جذابیت خاصی وجود دارد.
او اظهار داشت: در مجموع فکر می‌کنم اضافه شدن بخش دوبله در این دوره از جشنواره تلویزیونی «جام‌جم» بازخوردهای خیلی خوبی را در بر داشته باشد؛ امیدوارم برای دوره‌های بعدی جشنواره هم این بخش بدین شکل ویژه‌ مورد توجه باشد.
نقی‌یی از میزان استقبال اهالی دوبله از اضافه شدن این بخش برای اولین‌بار به جشنواره خبر داد و گفت: به طور قطع از این طریق سال‌ها زحمات هنرمندان و فعالان این عرصه دیده خواهد شد و این امر اتفاق بسیار خوبی است؛ همین که کارها در مقام داوری قرار می‌گیرند به این معنا است که رصد می‌شوند و همه مجاب می‌شویم که خوب کار کنیم؛ به همین علت در مجموع این اتفاق، اتفاق خوب و به خیری است.
نقی‌یی در عین حال حضور دوبلورهای پیشکسوت در گروه داوری این بخش را از مزایای این بخش برشمرد.
فراهنگ**9210 ** 1355 **

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره «فردا»

دبیرخانه جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی«فردا» مهلت ارسال آثار به پنجمین دوره این جشنواره را تا ۲۰ مردادماه سال جاری تمدید کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی«فردا»، به دلیل تماس‌های مکرر علاقه‌مندان و متقاضیان شرکت در این دوره از جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی، مبنی بر ایجاد فرصت و مجال بیشتر به منظور ارسال به‌موقع آثار، دبیرخانه جشنواره مهلت ارسال آثار که پیش از این پایان وقت اداری امروز یکشنبه ۳۰ تیرماه اعلام شده بود را تا ۳ هفته دیگر تمدید کرد.

براین اساس، علاقه‌مندان و متقاضیان شرکت در این رویداد هنری می‌توانند آثار فیلم و عکس خود را مطابق با مندرجات موجود در فراخوان و رعایت قوانین و مقررات وضع شده در آن و با توجه به محورهای موضوعی طرح شده تا تاریخ ۲۰ مرداد ارسال کنند.

متقاضیان شرکت در این دوره از جشنواره می‌توانند برای اطلاع از جزئیات بیشتر به سایت جشنواره به نشانی jdfest.ir مراجعه کرده و آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره به نشانی خیابان انقلاب اسلامی، روبروی ایستگاه متروی دروازه دولت، خیابان خاقانی، پلاک ۸۱، طبقه سوم، دبیرخانه پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی«فردا» ارسال کنند.

لازم به ذکر است که این مهلت به هیچ وجه قابل تمدید مجدد نیست.

پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی«فردا» ۱۵ تا ۱۷ مهرماه سال جاری به دبیری بهزاد رشیدی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

عکس|شباهت جالب شرکت کننده برنامه عصر جدید با پریناز ایزدیار

بریتانیا خطاب به ایران: عدم رهایی فوری نفتکش عواقب جدی دارد| به گزینه‌های نظامی نگاه نمی‌کنیم

تندترین پاسخ جهان از زبان سعید معروف!

کلیدواژه: فرهنگي صدا و سيما جشنواره جام جم علي حميدي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۱۳۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دور و نزدیک فوتبال؛ چرا سرخیو راموس یکی از سرسخت ترین بازیکنان فوتبال جهان است؟ (دوبله اختصاصی)
 • برپایی نمایشگاهی از آثار برتر جشنواره مد‌و لباس در فرهنگسرای آیینه اراک
 • 76 متن نمایشی از ابتدای سال به تئاتر شهر رسید
 • جلال مقامی: دلم برای دوبله تنگ است
 • خشونت نگران کننده‌ای وارد سینمای کودک شده است/آثار جشنواره فیلم کودک امسال کیفیت بسیار بالایی دارند
 • جلال مقامی: یادشان رفته من دوبلور بودم!
 • ذهن و رویای نوجوان در اقیانوس آرام»موج می‌زند/ ساخت دکور بر اساس روحیه سازندگی
 • نمی‌توان در آسیب‌های مختلف، اجتماع را مقصر دانست/ حداقل مبلغ ممکن در میان مجموعه‌های تلویزیونی به بوی باران تعلق گرفت
 • تمدید مهلت ارسال آثار به نهمین جشنواره بین‌المللی «دف‌ نوای رحمت»
 • نگاهی به برنامه‌های تلویزیونی شبکه آبادان امروز ۳۱ تیر ۹۸
 • فراخوان ارائه آثار به جشنواره بین المللی فیلم رشد در گیلان
 • تدوين مستند تلويزيوني «ميراث کهن فراموش‌شده شرق اصفهان» آغاز شد
 • حسين عليزاده: اجراي نوجوان در شوهاي تلويزيوني، قطعاً با راي منفي هيات داوران جشنواره جوان روبه‌رو مي‌شد
 • آغاز داوری آثار نخستین جشنواره و نمایشگاه مد و لباس کُردی
 • مهلت ارسال آثار به نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت تمدید شد
 • علیزاده:‌برخی برنامه‌های تلویزیون بزرگترین مقلد آمریکاست/ اردلان: جشنواره موسیقی جوان کارش تعمیر گوش هاست
 • آغاز پخش یک سریال نمایشی جدید
 • آغاز پخش یک سریال نمایشی با همکاری ۲ شبکه رادیویی
 • آغاز کار داوری آثار نخستین جشنواره و نمایشگاه مد و لباس کُردی