تهران – ایرنا - محققان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان واقع در سوییس دستگاهی را ساختند که قادر است میزان فلوراید موجود در آب را تنها با استفاده از چند قطره آب با دقت بسیار بالا اندازه گیری کند.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، کلید اصلی این فناوری ماده جدیدی موسوم به SION-105 است که یک چارچوب فلزی-آلی محسوب می شود و محققان آن را به صورت آزمایشگاهی تولید کرده اند.

چارچوب های فلزی-آلی موادی هستند که از اتصال یک کلاستر از یون فلزی به لیگاندهای آلی تشکیل می شوند و دارای ساختارهای، تک بعدی، دوبعدی یا سه بعدی هستند. این مواد به دلیل تطبیق پذیری ساختاری، دارای کاربردهای مختلفی از جداسازی مواد نفتی گرفته تا سم زدایی آب کاربرد دارند.
ماده SION-105 در حالت عادی درخشان است؛ اما در مجاورت یون های فلوراید کدر می شود. محققان از همین ویژگی به منظور اندازه گیری میزان فلوراید موجود در آب استفاده می کنند. این دستگاه قابل حمل که به تبع ماده جدید با عنوان SION-105 نام گذاری شده است در مقایسه با روش های کنونی بسیار ارزان تر بوده و هر شخصی به سادگی می تواند از آن استفاده کند.
در بسیاری از کشورها مانند آمریکا، استرالیا، برزیل، مالزی و ویتنام به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان و تقویت استخوان های شهروندان به آب آشامیدنی فلوراید اضافه می شود. تا زمانی که غلظت این ماده کمتر از 1.5 میلی گرم در لیتر باشد، خواص مفیدی را دارد، اما اگر غلظت آن افزایش یابد ممکن است منجر به بروز بیماری ها و عوارض جدی برای دندان و استخوان ها به ویژه در نوزادان و جنین شود.
محققان با استفاده از این دستگاه توانستند میزان فلوراید موجود در نمونه های آب به دست آمده از ویتنام، امارات متحده عربی و عربستان سعودی را با دقت بالایی اندازه گیری کنند. به گفته محققان نتایج به دست آمده از این اندازه گیری ها با نتایج حاصل از روش کروماتوگرافی یونی که یک شیوه استاندارد اندازه گیری فلوراید است، کاملا همخوانی داشت.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of the American Chemical Society منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

چگونه رسانه‌های سنتی مغلوب واتس‌اپ و تلگرام شدند

رکنا: شرایط در عرصه خبررسانی تغییر کرده است و مردم بجز روزنامه و تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک و توئیتر را هم به‌عنوان منبع خبری قابل اطمینان پذیرفته‌اند و اخباری که از این طریق دریافت می‌کنند را با اپلیکیشن‌های پیام‌رسان نظیر واتس‌اپ و تلگرام به اشتراک می‌گذارند.

این اتفاق در بسیاری از نقاط جهان نظیر هند، چین، برزیل، ونزوئلا و... باعث شده است تعداد مخاطبان خبری در برنامه‌های موبایلی پیام‌رسان از تعداد مخاطبان رسانه‌های سنتی بیشتر شود تا صاحبان رسانه مشکلات جدید را پیش روی خود ببینند.

دانشگاه آکسفورد به کمک مؤسسه رویترز بتازگی مطالعه‌ای را با عنوان «تحلیل وضعیت رسانه‌ها و پیام‌رسان‌ها» به انجام رساند و طی آن مشخص شد اگرچه در سال‌های اخیر اخبار جعلی به سمت مخاطبان هجوم آورده‌اند، ولی شبکه‌های جایگزین نظیر واتس‌اپ توانسته‌اند جای خود را بین مردم باز کنند. این ابزارها به مردم امکان می‌دهند در مورد خبر مورد نظر خود در فضای مجازی گفت‌وگو کنند و بدون هرگونه هزینه به‌صورت لحظه به لحظه در جریان همه اتفاقات قرار بگیرند.

رسانه‌ای به وسعت اپلیکیشن

بسیاری از صاحبان رسانه به اهمیت اپلیکیشن‌های پیام‌رسان پی برده‌اند و همین مسأله باعث شده است این روزها اکثر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها یک کانال رسمی در واتس‌اپ و تلگرام داشته باشند. مؤسسه رویترز برای آنکه بتواند عکس‌العمل مردم در مقابل دنیای رسانه را بهتر تحلیل کند، بررسی خود را روی 74 هزار مخاطب رسانه‌ای در 37 کشور مختلف انجام داد و در پایان آن مشخص شد استفاده‌ از ابزارهایی نظیر واتس‌اپ، تلگرام، وی‌چت، وایبر و... در مناطق مختلف جهان نسبت به سال 2016 میلادی رشد 300 درصدی را تجربه کرده است و در بسیاری از کشورها تعداد مشترکان ابزارهای پیام‌رسان از تعداد کاربران آنها در پلتفرم‌هایی نظیر توئیتر و اینستاگرام هم بیشتر شده است. در این میان گفته شد برای برخی کشورها نظیر مالزی و ترکیه که سانسورهای دولتی برای انتشار اخبار در آنها مشاهده می‌شود، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان با قابلیت رمزگذاری داده‌ها این فضا را فراهم کرده‌اند تا کاربران برای عرضه گسترده اخبار مورد نظر خود احساس امنیت بیشتری داشته باشند.

بررسی جدید نشان داد در حالی که 42 درصد مردم در سال 2016 اخبار مورد نظر خود را از فیس‌بوک دریافت می‌کردند، این رقم هم‌اکنون به 36 درصد رسیده است. در مقابل سه سال قبل 28 درصد مردم دنیا اپلیکیشن‌های پیام‌رسان را منبع قابل انتشار اخبار می‌دانستند و هم‌اکنون 63 درصد آنها اپلیکیشن‌های پیام‌رسان را در قالب ابزار کاربردی و مطمئن رسانه‌ای به کار می‌گیرند.

«راسموس کلیس نیلسون» مدیر این بررسی توضیح داد رسانه‌های سنتی و بزرگ با یک مسأله جدی به‌ نام «بحران جلب اعتماد طولانی مدت» مواجه شده‌اند و در مقابل ابزارهای پیام‌رسان با وجود انتشار اخبار جعلی کمتر این مشکل را گریبانگیر خود می‌بینند. در کشورهایی که سانسور اطلاعاتی و فیلتر اخبار وجود دارد اعتماد مردم به رسانه‌ها کمتر شده است و در عوض تکیه مردم به دریافت اخبار از طریق اپلیکیشن های پیام‌رسان افزایش یافته است. در بریتانیا که ادعای آزادی بیان دارد شرایط مشابهی پیش می‌رود و بررسی جدید نشان داده است محبوبیت واتس‌اپ در این منطقه با خبرگزاری رسمی آن یعنی بی‌بی‌سی برابری می‌کند و روزنامه گاردین چاپ لندن هم خود را دچار مشکل مشابه می‌بیند.

پیام‌رسان‌های جهانی

محبوبیت اپلیکیشن‌های پیام‌رسان بسرعت در حال افزایش است و واتس‌اپ با بیش از یک میلیارد مشترک فعال، پرطرفدارترین ابزار موبایلی در این حوزه محسوب می‌شود و کاربران آن روزانه بیش از 75 میلیارد پیام را به یکدیگر ارسال می‌کنند که نزدیک به نیمی از این پیام‌ها را اخبار تشکیل می‌دهند. براساس آخرین گزارش‌های رسمی همچنین اعلام شد کاربران واتس‌اپ هر 24 ساعت بیش از 2 میلیارد دقیقه تماس صوتی و تصویری برقرار می‌کنند و نیم میلیارد نفر از کاربران این اپلیکیشن در بخش ویژه آن موسوم به «استاتوس» اخبار و اطلاعات مورد نظر خود را برای 24 ساعت به‌صورت عمومی برای همگان ارائه می‌دهند.

تلگرام ابزار محبوب دیگری است که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد و روزانه بیش از 200 میلیون کاربر جهانی از آن استفاده می‌کنند. این افراد هر روز حدود 15 میلیارد پیام را بین هم رد و بدل می‌کنند و با این توضیح گفته می‌شود هر کاربر تلگرام به طور میانگین روزی 150 پیام می‌فرستد. این ابزار موبایلی که از زمان تولد آن حدود شش سال می‌گذرد فضایی را برای مردم ایجاد کرده است که بیش از 60 درصد پیام‌های رد و بدل شده در آن را اخبار و اطلاعاتی از این دست تشکیل می‌دهند.

این اپلیکیشن‌های پیام‌رسان به قدری بین مردم نفوذ کرده‌اند که گفته می‌شود اواخر سال 2018 میلادی «ژایر بولسونارو» به کمک واتس‌اپ توانست بر مسند قدرت بنشیند و به‌عنوان رئیس جمهوری بعدی برزیل معرفی شود. او برای پیروزی در انتخابات میلیون‌ها دلار برای ارسال پیام‌های هدفمند در اپلیکیشن‌ واتس‌اپ هزینه کرد و پیش از برگزاری دور دوم انتخابات موج گسترده‌ای مبنی بر پیروزی بولسونارو در واتس‌اپ منتشر شد و همین اتفاق نتیجه انتخابات را تغییر داد. اوایل سال 2019 میلادی نیز در ونزوئلا شماری از فرماندهان ارتش با رهبری «خوان گوایدو» رئیس مجلس ملی و رهبر مخالفان با انتشار پیام‌هایی در واتس‌اپ فراخوان مردم به خیزش علیه دولت «نیکلاس مادورو» را منتشر کردند و طولی نکشید که مخالفت‌های مردم به کمک همین ابزار پیام‌رسان گسترش یافت تا رئیس جمهوری ونزوئلا خود را در یک بحران کاملاً جدی مشاهده کند.

این اتفاقات نشان داد پیام‌رسان‌های موبایلی تا چه اندازه بین مردم محبوب شده‌اند و در برخی مناطق جهان قدرت نفوذ آنها حتی از رسانه‌های قدیمی و سنتی هم بیشتر شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

میثم لطفی

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: علمي آموزشي فلورايد ناخالصي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۱۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دولت تبصره ٢ ماده ١٠١ برنامه ششم عدالت جنسیتی را تصویب کرد
 • اخظاریه سازمان هواشناسی درباره مه‌آلودگی جاده‌های کوهستانی
 • هشدار هواشناسی درباره مه آلودگی
 • اخطاریه سازمان هواشناسی درباره مه آلودگی برخی جاده‌های کوهستانی
 • اخظاریه سازمان هواشناسی درباره مه آلودگی برخی جاده‌های کوهستانی
 • اطلاعات جدید درباره وجود آلودگی میکروبی و شیمیایی پفک‌ها
 • طرح جدید کمکی به رفع آلودگی هوا نمی‌کند
 • کارایی جذب امگا ۳ با استفاده از نانوکپسوله کردن افزایش پیدا می‌کند
 • افزایش کارایی جذب امگا 3 با استفاده از نانوکپسوله کردن
 • تجربه موفق کلان شهر های جهان در مبارزه با آلودگی هوا
 • ساخت ابزار حفاظت از انگشت در مجتمع گاز پارس جنوبی
 • تعطیلی تولید با تصویب ماده ۱۲ طرح اصلاح قانون استفاده از توان داخل
 • رفتارهای انسانی در حیوانات [ قسمت دوم ]
 • ابزار‌های فرامرزی مقابله ایران وآمریکا
 • اکوسیستم‌های کارآفرینی در حوزه مدیریت آلودگی هوای مشهد فعال شود
 • تشکیل ۴.۵ میلیون پرونده در کمیسیون ماده ۱۰۰
 • کمیسیون ماده ۱۰۰ محلی برای جریمه و کسب درآمد شهرداری‌ها شده است/ استانداران با ساخت و ساز غير مجاز قاطعانه برخورد كنند
 • ماده‌ای برای جلوگیری از تکرار ماجرای رد مینو خالقی
 • جایزه نوبل شیمی بهره‌برداری سال ۲۰۱۷ به محققان علم نانو رسید