زنجان – ایرنا - مدیر صندوق کارآفرینی امید استان زنجان گفت: رفع مشکلات کسب و کارهای خرد و اشتغالزایی در این استان در قالب طرح ' روستای بدون بیکار' انجام می شود.

هادی بابایی مهر روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: رسالت صندوق کارآفرینی امید در استان زنجان حمایت از کسب و کارهای خرد و کوچک است که در دل این هدف از طرح های در این راستا نیز حمایت می شود.
به گفته وی، این صندوق به عنوان موسسه ای تخصصی در اشتغالزایی بیکاران فعالیت و از طرح هایی که اشتغال افراد را به دنبال داشته باشد حمایت می کند.
مدیر صندوق کارآفرینی امید استان زنجان گفت: در حال حاضر این صندوق مجری طرح ' یک روستا، یک محصول' است.
بابایی مهر تاکید کرد: در استان زنجان روستاهایی در بخش آبزی پروری، چاقو سازی و تولید نان بستنی فعالیت می کنند.
وی خاطرنشان کرد: این روستاها به مرحله ای رسیده اند که مصداق یک روستا یک محصول هستند و برنامه روستای بدون بیکار را نیز اجرا می کنند.
مدیر صندوق کارآفرینی امید استان زنجان گفت: این روستاها تولید محصولات خود را متمرکز انجام می دهند و زنجیره آنها از مرحله تولید تا بازار تکمیل شده است.
بابایی مهر تاکید کرد: در حال حاضر طرح یک محصول یک روستا در روستاهای اندآباد شهرستان زنجان و شیلاندر شهرستان طارم با چاقو سازی، حاجی قشلاقی شهرستان ایجرود با پرورش ماهیان سردآبی و روستای چاپوق با تولید نان بستنی و در قالب این طرح نیز 'روستای بدون بیکار' اجرا می شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون ساخت مجسمه نیز در روستای قزل بلاغ، تولید عسل در روستاهای نصرت آباد، باریکا و آق بلاغ سفلی شهرستان خدابنده در حال انجام طرح یک روستا، یک محصول و روستای بدون بیکار است.
مدیر صندوق کارآفرینی امید استان زنجان گفت: این صندوق در استان از متقاضیان و علاقه مندان برای اجرای طرح یک روستا یک محصول و روستای بدون بیکار با پرداخت تسهیلات حمایت می کند.
به گزارش ایرنا، صندوق کارآفرینی امید استان زنجان حامی کسب و کارهای خرد و کوچک، توسعه زنجیره های تولید، توزیع و فروش محصولات، فعالیت و تولیدات شرکت های دانش بنیان، صندوق های خرد محلی زنان روستایی، توسعه تولید صنایع دستی، گردشگری و بوم گردی در استان است.
این صندوق توانست از ابتدای سالجاری تاکنون با پرداخت 506 فقره تسهیلات به متقاضیان، برای یکهزار و 6 زنجانی اشتغال ایجاد کند.
مجموع تسهیلات پرداختی صندوق کارآفرینی امید استان زنجان از ابتدای سال 92 تا 9 ماهه امسال برای 6 هزار و 328 فقره پرونده با یک هزار و 250 میلیارد ریال بوده است.
9505/6085

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ادامه روند کاهش جمعیت روستایی کشور در ١۰ سال آینده

مدیر طرح های اجتماع محور بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با بیان اینکه در صورت ادامه روند کنونی کاهش جمعیت روستایی کشور در ١۰ سال آینده از ۲۲ درصد کل جمعیت به ١۸ درصد کاهش پیدا خواهد کرد، ادامه داد: از دلایل کاهش جمعیت ۲۲ میلیونی روستایی کشور، نبود فرصت‌های شغلی برابر در روستاها و در نتیجه مهاجرت به شهرها بوده است.

به گزارش ایسنا، مرتضی نیازی در جریان بازدید خبرنگاران از تعدادی از پروژه های محرومیت‌زدایی در شهرستان بیجار استان کردستان اظهار کرد: اخیرا بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) چالش ها و فرصت های حوزه اشتغال را بررسی کرده که اصلی‌ترین چالش پایین بودن نسبت اشتغال به جمعیت بوده است.

وی افزود: کم بودن بهره‌وری نیروی کار و افزایش مهاجرت روستاییان به مناطق شهری برای دسترسی به اشتغال از دیگر چالش‌های مورد بررسی در حوزه اشتغال است.

مدیر طرح های اجتماع محور بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان اینکه بار تکفل (نسبت تعداد افراد غیرشاغل به تعداد افراد شاغل در خانواده) با توجه به آمار سال ۲۰١۷ میلادی در ایران ۳.۴ است تصریح کرد: میانگین بار تکفل در کشورهای خارجی ۲.۳، در کشورهای آسیایی ۲.۲ و در چین که یکی از عوامل پیشرفت این کشور به حساب می‌آید ١.۸۵ است.

وی با اشاره به اینکه آمار بار تکفل ایران نشان از خالی بودن ظرفیت عظیمی در کشور است، عنوان کرد: مقایسه آمار بهره‌وری ایران با کشورهای دیگر نیز وضعیت مطلوبی ندارد و متاسفانه فرصت های شغلی به صورت نامتوازن ایجاد شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اولویت اشتغالزایی در صنعت است و از ظرفیت روستاها استفاده نشده است، خاطرنشان کرد: نبود الگویی سازگار با کسب‌وکارهای روستایی و عدم پیش‌بینی سازوکارهای اجرایی از عواملی است که موجب عدم بهره از ظرفیت روستاها در بحث اشتغالزایی شده است.

مدیر طرح های اجتماع محور بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) بر اساس آسیب‌شناسی ها و پژوهش های صورت گرفته در این حوزه مدل‌های اجرایی در قالب آیین‌نامه های سحاب، آفتاب و آسمان پیش‌بینی کرده است.

وی با بیان اینکه طرح‌های اشتغال روستایی استان کردستان اجتماع محور و بنگاه محور است اظهار کرد: در این طرح‌ها علاوه بر تولید، بحث بازاریابی و استقرار زنجیره‌های عرضه را پیش‌بینی و اقدام به تامین منابع مالی کردیم اما اصل کلی را بر آن بنا نشده است.

نیازی با اشاره به اجرای ١۰ هزار طرح اشتغالزایی در سال گذشته افزود: ۲۰۰ طرح از این تعداد در استان کردستان انجام شده است که برنامه ها برای سالجاری اجرای ۳۰ هزار طرح اشتغالزایی در کشور است.

وی با بیان استاندارسازی مدل‌های کسب‌وکار در قالب کتابچه‌های مهتاب تصریح کرد: به منظور استانداردسازی محصولات تولیدی و مراحل انجام کار اقدام به چاپ ۶ کتابچه مهتاب کرده‌ایم که امسال نیز ١۰ کتابچه دیگر به آن اضافه خواهد شد.

مدیر طرح های اجتماع محور بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با اشاره به اجرای طرح اشتغالزایی اجتماع محور در شهرستان بیجار عنوان کرد: با توجه به شناسایی مناطق محروم کشور مطابق اطلس مناطق محروم کشور، اقدام به پرداخت ۳۰ میلیون تومان تسهیلات برای خرید دام در روستای گوندک شهرستان بیجار و ۳۰ میلیون تومان تسهیلات برای احداث تعمیرگاه در روستای خودلان کرده‌ایم.

وی در پایان با بیان اینکه در سالجاری به بیش از ۵۰ روستای شهرستان بیجار در بحث اشتغال روستایی پایدار ورود پیدا خواهیم کرد یادآور شد: پرداخت دو فقره تسهیلات ١۰ و ١۲ میلیون تومانی به کارگاه تولید فرش آهنی در روستای خودلان شهرستان بیجار و پرداخت تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی برای پرورش شترمرغ در روستای خسروآباد شهرستان بیجار از دیگر اقدامات بنیاد برکت در کردستان است.

مسئول روابط عمومی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: سال گذشته ١۰ هزار طرح اشتغالزایی با ۴۰ هزار فرصت شغلی در قالب طرح سحاب در مناطق محروم راه‌اندازی شده است.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا زمانی در جریان بازدید از تعدادی از پروژه‌های بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در استان کردستان اظهار کرد: در راستای سیاست‌های ابلاغی از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بنیاد برکت نهضت اشتغالزایی را در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته بر اساس ظرفیت‌های محلی راه‌اندازی کرده و به شکل جدی در دست اقدام است.

وی افزود: به همین دلیل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) الگوها و طرح‌هایی را از طریق کمیته تحقیق و توسعه‌ی این بنیاد، برای اشتغالزایی پایدار و ایجاد فرصت های کسب‌وکار طراحی کرده است.

مسئول روابط عمومی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان اینکه تمام فعالیت های کمیته تحقیق و توسعه این بنیاد مبتنی بر پژوهش و توسعه کاربست های مشخص و مطالعاتی است تصریح کرد: این کمیته بر پایه‌ی انجام مطالعه مبانی نظری و تطبیقی، آسیب‌شناسی اقدامات ملی و بررسی اقدامات بین‌المللی در عرصه کاهش فقر و محرومیت‌زدایی با توجه به اسناد فرادست نظیر سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، برای اولین بار درکشور، اقدام به طراحی سه مدل توسعه مناطق محروم و روستایی آسمان، سحاب و آفتاب نموده است.

وی با تشریح طرح سحاب عنوان کرد: این طرح در چارچوب ظرفیت های محلی، در ابتدا زمینه های ایجاد کسب‌وکار تعیین و پس از سنجش اهلیت فنی افراد، فرآیندهای تامین منابع و اخذ مجوزهای قانونی طی می شود.

زمانی با اشاره به اینکه بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) سال گذشته ١۰ هزار طرح اشتغالزایی را با ۴۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است ادامه داد: بخش اعظمی از این کارها در قالب طرح سحاب در مناطق محروم راه‌اندازی شده و برای سالجاری عملیاتی کردن ۳۰ هزار طرح اشتغالزایی با ۷۲ هزار فرصت شغلی با اولویت مناطق سیل‌زده و در ۲۶ استان، ١۵۵ شهرستان و ۶ هزار روستا در دستور کار است.

وی با اشاره به آیین نامه‌ی سرمایه‌گذاری مردمی و اشتغال نیروی انسانی خاطرنشان کرد: طرح آسمان بر تمام ابعاد معیشتی جوامع تمرکز می‌نماید و پس از سنجش میزان هر یک از آن ابعاد، با بهره‌گیری عاملیت مستقیم اعضای جوامع محلی، اقدام به توسعه عوامل اثرگذار بر معیشت می کند.

مسئول روابط عمومی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: در طرح آفتاب با تمرکز بر دو بعد توانمندسازی اعضای جوامع محلی و تکمیل زنجیره‌های مربوط به کسب‌وکار، زمینه فقرزدایی ار فراهم می‌آورد و طی اقدامی مشارکتی هم در بخش سرمایه‌گذاری و هم مدیریتی کسب‌وکاری متوسط را شکل می‌دهند.

وی اظهار کرد: بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) قرارداد ساخت ۵۰ مدرسه برکت را با ۲۶۵ کلاس درس و اعتباری بالغ بر ۲۳۴ میلیارد ریال در مناطق محروم استان کردستان منعقد کرده که از این تعداد ۳۶ مدرسه افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است.
انتهای پیام

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

مشاوران موسوی: چه شد «وعده رفع حصرت» آقای روحانی؟ میرحسین هفته پیش را یک‌سره در بیمارستان بود

کلیدواژه: اقتصاد صندوق كارآفريني اميد روستاي بدون بيكار اشتغالزايي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۱۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اختصاص ۲۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در سال جاری
 • ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار به مشاغل روستایی کشور اختصاص یافت
 • افتتاح دو طرح با اعتبار دو میلیارد تومان توسط صندوق کارآفرینی امید در رفسنجان
 • اجرای ۷۹ طرح در رفسنجان با اعتبار ۸ میلیارد تومان
 • اجرای طرح‌های تولیدی و اشتغالزایی در ۵۳ روستای گلستان
 • ۲ طرح اشتغالزایی صندوق کار آفرینی امید در رفسنجان‌ افتتاح شد
 • تصادف درزنجان ۲ کشته و ۴ مصدوم برجا گذاشت
 • تصادف درزنجان ۲ کشته و ۴ مصدوم برجای گذاشت
 • شتاب‌دهنده‌ها مسیر تحقق زیست‌بوم کارآفرینی کشور را کوتاه می‌کنند
 • طرح«پیوند آسمانی» در زنجان اجرا می شود
 • کارآفرینی که فرش ترکمن را در آن‌سوی مرزها می‌گستراند
 • تحقق مسیر زیست‌بوم کارآفرینی با شتاب‌دهنده‌ها
 • ۲۰ طرح آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی در البرز اجرا می شود
 • نوید آبادانی روستاهای متروکه بیجار به مدد بنیاد برکت/ اجرای بیش از ۳۰۰۰ طرح اشتغالزایی در کردستان
 • ستاری: فرهنگ فراموش شده کارآفرینی را باید به جامعه بازگردانیم
 • طرح شمیم دانایی در کتابخانه های عمومی زنجان اجرا می شود
 • پرداخت تسهیلات ۱۴۹ میلیارد ریالی صندوق امید خراسان رضوی
 • اشتغالزایی ۱۰۰۰ نفر در طرح توسعه صنایع مس در سال ۹۸
 • صندوق امید خراسان رضوی ۱۴۹ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد