به گزارش ایلنا، رییس مرکز آمار در اختتامیه کارگاه آموزشی طرح شاخص قیمت مصرف کننده با اشاره به تغییر پارادایم سازمان های آماری دنیا در اتخاذ رویکرد مستقل از سیاست های پولی و مالی گفت: نتیجه موازی کاری و اعلام نرخ ها و آمار مشترک نظیر نرخ تورم و رشد اقتصادی توسط مرکز آمار و بانک مرکزی قطعاً برنامه ریزان و سیاست گذاران را دچار تشویش و سردرگمی خواهد کرد.

 وی با تاکید بر مرجعیت مرکز آمار در تولید، اعلام و انتشار آمارهای رسمی، انتشار آمارهای اقتصادی مشابه از سوی سایر نهادها را زمینه ساز ایجاد تردید و تشکیک در جامعه و افکار عمومی به اعداد و نرخ های اعلامی ذکر کرد.

پارسا با بیان اینکه اکنون نظام آماری ثبتی مبنای پیشرفته و جدید در دنیا همگام با ورود تکنولوژی های جدید و افزایش کیفیت آمارها جایگزین نظام آماری سنتی مراجعه مبنا شده است افزود: هنوز هم متاسفانه در کشور برخی از افراد نرخ تورم سالیانه مرکز آمار را باور نمی کنند و همواره با این سه نوع تورم یعنی تورم ماهیانه،تورم سالیانه و تورم نقطه ای را با هم اشتباه می گیرند در حالیکه این تورم ها با هم تفاوت دارند.

وی ادامه داد: با حرکت نوینی که مرکز آمار برای حذف موازی کاری، تدوین قانون جدید آمار و تغییر نظام انگیزشی دستگاه های اجرایی تولید کننده آمار آغاز کرده، امیدواریم با شتاب بیشتری از سایر کشورهای پیشرفته دنیا که فرایند مدرن سازی نظام آماری شان در حدود ١٨ سال طول کشید ان شا الله با سرعت بیشتری در استقرار و پیاده سازی نظام آماری ثبتی مبنا، محقق و عملیاتی شود.

وی با توضیح اینکه معنای تورم به مفهوم قیمت کالاها و خدمات در بازار نمی باشد تاکید کرد: نرخ تورم مرکز آمار یعنی تورم نقطه ای، ماهیانه و سالیانه میانگین ساده و موزون از قیمت تمامی کالاها و خدمات نزد تمامی مردم ایران است که برآوردی از متوسط قیمت ها و ضریب اهمیت کالاها در خانوارها بر اساس نتایج طرح هزینه و درآمد است که در واقع الگوی مصرف خانوار های تیپیکال(نمونه) در کشور را محاسبه و نشان می دهد که همان میانگین سبد معیشتی خانوارهای کشور است که درآن پوشش کاملی از کالاها و خدمات را می توان یافت.

رییس مرکز آمار در ادامه خاطر نشان کرد : نرخ تورم به معنی آهنگ رشد قیمت ها با گرانی به معنی بالا بودن سطح قیمت ها متفاوت است و در مفهوم تورم، تورم نقطه ای در مقایسه با تورم ماهیانه و تورم سالیانه وضعیت رفاهی مردم را در مقایسه با سال گذشته به شکل بهتری نشان می دهد.

وی در پایان با پراهمیت خواندن انجام تبیین و تفسیر از خروجی اعداد و ارقام رسمی توسط محققان و صاحبنظران همزمان با استقرار نظام آماری ثبتی مبنا در آینده ای نزدیک افزود : در شرایط کنونی کشور بدون شک هر مقام مسئولی به اهمیت و جایگاه منحصر به فرد اجرای نظام ثبتی مبنا واقف است و پیگیری مستمر و مجدانه ثبتی مبنا کردن نظام آمارهای رسمی کشور از سوی تمامی ذی نفعان و دستگاه های اجرایی کشور یک امر انتخابی نبوده بلکه مساله ای حیاتی و ضروری برای توسعه همه جانبه کشور و همچنین افزایش سرمایه اجتماعی در کشور تلقی می شود.

گفتنی است طرح شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) به عنوان یک نماگر اقتصاد کلان جهت سیاستگذاری و برنامه‎ریزی در اموری مانند تنظیم سیاستهای پولی و مالی، سیاست های توزیع و مصرف، محاسبه قدرت خرید خانوار و تعدیلات حقوق و دستمزد و همچنین تعدیل حساب‎های ملی مورد استفاده قرار می‎گیرد. که این شاخص با تجمیع شاخص های ١٢ بخش مصرفی بر اساس طبقه بندی استاندارد COICOP در دو گروه عمده "خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات" و گروه" کالاهای غیر خوراکی و خدمات" و به تفصیل بخش های مختلف نظیر نان و غلات، گوشت قرمز و ماکیان، گوشت  ماهی و صدف داران، لبنیات، روغن ها و چربیها، میوه و خشکبار، سبزیجات، شکر، شیرینی، مسکن، پوشاک، کفش، بهداشت و درمان ، آموزش ، حمل و نقل ، هتل و رستوران، ارتباطات، انرژی، لوازم خانگی و ... محاسبه می شود. برای  محاسبه این شاخص از اطلاعات جمع آوری شده ٤٧٥ قلم کالا و خدمت در قالب ٤٢٠ هزار مظنه قیمت با مراجعه به ٧٥ هزار منبع اطلاع در ٣٧٥ منطقه شهری و ٦٢٦ آبادی کل کشور بصورت ماهانه استفاده می شود.

مرحله اول این آموزش شامل آموزش دستورالعمل ها و نکات فنی اجرا به کارشناسان ٣١ استان اجرا شد و کارگاه آموزشی مرحله اول طرح آمارگیری از قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارهای کل کشور از تاریخ ١٥ بهمن به مدت ٣ روز و با حضور حدود ٥٠ نفر از کارشناسان طرح از استان ها برگزار شد.

 

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تورم صبحگاهی لب‌ها؛از دلایل تادرمان

در طول زندگی، گاهی اوقات ممکن است صبح پس از بیدار شدن از خواب با لب های متورم خود مواجه شوید. پنهان کردن این شرایط می تواند دشوار باشد زیرا لب ها از بخش های در معرض توجه صورت هستند. ناطقان: به نقل از "نیو هلث ادوایزر"، در بسیاری موارد، لب های متورم به واسطه آسیب بافتی (التهاب)، آسیب دیدگی های جسمی، یا مصرف بیش از حد نمک شکل می گیرند. افراد مبتلا به آلرژی ممکن است تورم لب ها را به عنوان نشانه ای از شوک آنافیلاکتیک تجربه کنند و برخی شرایط پزشکی خاص نیز می توانند به تورم لب ها منجر شوند.
دلایل تورم صبحگاهی لب ها

دلایل مختلفی می توانند موجب تورم لب ها هنگام صبح شوند که از مهم‌ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
آکنه و جوش

برخی افراد مبتلا به آکنه و جوش ممکن است متوجه تورم لب های خود شوند. این شرایط به ویژه در مورد آکنه کیستیک صادق است که معمولا دردناک‌تر و بزرگ‌تر از آکنه عادی است.
آلرژی ها

آلرژی یکی از شایع‌ترین دلایل تورم لب هاست. یک واکنش آلرژیک زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی واکنشی عجیب و غیر طبیعی به ماده ای که به عنوان آلرژن شناخته می شود، نشان می دهد. از جمله آلرژن های غذایی رایج می توان به نرمتنان صدفدار، بادام زمینی، شیر گاو، سویا، محصولات لبنی، فلفل های هالوپینو، گندم، و برخی افزودنی ها اشاره کرد. هر یک از آنها می توانند موجب ترشح هیستامین ها شده و تورم لب ها را در پی داشته باشند. واکنش های آلرژیک می توانند به واسطه برخی داروها، قرار گرفتن در معرض پوست حیوانات، گرد و غبار، گرده گیاهان، یا زهر حشرات نیز شکل بگیرند.
سلولیت صورت

سلولیت به عنوان التهاب بافت های بدن تعریف می شود و همان گونه که مشخص است سلولیت صورت شامل بروز التهاب در بافت های واقع در صورت می شود. این می تواند هر بخش صورت از جمله لب ها را تحت تاثیر قرار دهد.
هیپوکسی

هیپوکسی (افت اکسیژن خون) با آپنه خواب، نیش حشرات، و واکنش های آلرژیک پیوند خورده است. همچنین، غذا خوردن پیش از خواب ممکن است موجب هیپوکسی شود و اگر با زخم، تاول یا بریدگی مواجه نیستید، این به احتمال زیاد مقصر اصلی است. افراد مبتلا به هیپوکسی به طور مکرر با لب های متورم از خواب بیدار خواهند شد.
هرپس دهانی

این عفونت به واسطه ویروس هرپس سیمپلکس شکل می گیرد. افزون بر تورم لب ها هنگام صبح، ظهور تبخال ها در گوشه های دهان یا لب ها یکی دیگر از عوارض ابتلا به این عفونت است.
وضعیت خواب

حتی روش خوابیدن شما بر این که چگونه از خواب بیدار خواهید شد، تاثیرگذار خواهد بود. اگر در وضعیتی عجیب که روی لب ها فشار وارد می کند، بخوابید، تورم لب ها پس از بیدار شدن چندان دور از ذهن نخواهد بود.
آفتاب سوختگی

همانند دیگر بخش های بدن، لب ها نیز می توانند دچار آفتاب سوختگی شوند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض خورشید می تواند موجب تورم لب ها و احساسی دردناک شود. در بیشتر موارد، لب های متورم به واسطه آفتاب سوختگی خودبخود طی چند روز بهبود می یابند، اما می توانید با مرطوب نگه داشتن لب ها به روند بهبودی و پیشگیری از پوسته پوسته شدن لب ها کمک کنید.
تروما، جراحت، یا عمل جراحی

تروما، جراحت یا یک عمل جراحی یکی دیگر از دلایل بیدار شدن از خواب با لب هایی متورم است. این می تواند شامل جراحی لب، پیرسینگ لب بالایی، فرآیند دندانسازی، گاز گرفتن لب، بوسیدن، برخورد با یک شی، سوختگی به واسطه غذای داغ، عفونت ها، نواختن آلات موسیقی، جراحات ناشی از سیم کشی ارتودنسی، بوتاکس و غیره باشد.
الکل

مصرف بیش از حد الکل می تواند موجب تورم بافت های بدن، از جمله لب ها شود. افزون بر این، برخی افراد ممکن است به الکل آلرژی داشه باشند؛ تنها چند قطره الکل می تواند موجب احساس سوزن سوزن شدن و تورم لب ها در این افراد شود.

عفونت های دندانی، قرار گرفتن در معرض لاتکس یا اعمال فشار بیش از حد هنگام ورزش نیز ممکن است به تورم لب ها منجر شود.
چگونگی درمان لب های متورم
درمان های پزشکی

درمان های پزشکی بر اساس دلیل زمینه ای تورم لب ها انتخاب می شوند.

در موارد تورم ناشی از آلرژی، پزشک شما با تجویز آنتی هیستامین تورم و واکنش آلرژیک را درمان خواهد کرد. در مورد آنافیلاکسی، دریافت کمک پزشکی فوری نیاز است.

تورم ناشی از التهاب با استفاده از داروهای ضد التهاب، مانند کورتیکواستروئیدها قابل درمان خواهد بود.

تورم ناشی از عفونت های باکتریایی یا ویروسی نیز با داروهای ضد باکتری و ضد ویروس درمان خواهد شد.
درمان های طبیعی

برخی درمان های طبیعی نیز می توانند کمک شایانی به بهبود تورم صبحگاهی لب ها کنند.
کمپرس سرد

تورم صبحگاهی لب‌ها؛ دلایل و درمان

شما می توانید از یک کیسه سبزیجات منجمد یا قرار دادن یخ لای یک پارچه یا حوله استفاده کنید. کمپرس سرد را برای 10 دقیقه روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته بگذارید. هرگز یخ را به صورت مستقیم روی پوست یا لب ها قرار ندهید.
آلوئه ورا

تورم صبحگاهی لب‌ها؛ دلایل و درمان

آلوئه ورا از خواص ضد التهاب برخوردار است و می تواند احساس سوزش و تورم لب ها را کاهش دهد. اگر تورم از یک واکنش آلرژیک یا نیش حشره ناشی شده است، استفاده از آلوئه ورا انتخاب خوبی است. ژل تازه آلوئه ورا را روی موضع قرار داده و به آرامی ماساژ دهید. دو یا سه بار در روز این کار را تکرار کنید.
چای سیاه

تورم صبحگاهی لب‌ها؛ دلایل و درمان

تانن های موجود در چای سیاه می توانند به کاهش تورم لب ها کمک کنند. یک چای کیسه ای را برای 10 دقیقه در آب گرم قرار دهید سپس آن را خارج کرده و اجازه دهید سرد شود. اکنون، چای کیسه ای را برای 10 دقیقه روی لب های متورم خود قرار دهید. چند بار در روز این کار را تکرار کنید.
عسل

تورم صبحگاهی لب‌ها؛ دلایل و درمان

عسل از خواص ضد باکتری و شفابخشی طبیعی برخوردار است که به کاهش تورم لب ها کمک می کنند. همچنین، عسل لب ها را مرطوب می کند، از عفونت جلوگیری می کند و التهاب و درد را کاهش می دهد. یک تکه پنبه را به عسل آغشته کرده و آن را روی لب های خود قرار دهید. پس 20 دقیقه لب های خود را با آب سرد شستشو دهید. این کار را دوبار در روز تکرار کنید.
زردچوبه

تورم صبحگاهی لب‌ها؛ دلایل و درمان

قدرت شفابخشی زردچوبه به کاهش تورم لب ها کمک می کند، در شرایطی که خواص ضدعفونی کننده آن از عفونت پیشگیری می کنند. از ترکیب مقداری پودر زردچوبه با یک قاشق چایخوری خاک فولر و آب سرد یک خمیر تهیه کنید. این خمیر را روی لب ها قرار داده و اجازه دهید خشک شود و پس از آن لب های خود را با آب ولرم شستشو دهید. برای کاهش تورم و درد لب ها این کار را یک بار در روز انجام دهید.
جوش شیرین

تورم صبحگاهی لب‌ها؛ دلایل و درمان

این روش برای بهبود لب های متورم ناشی از نیش حشرات، تبخال ها و واکنش های آلرژیک مفید است و درد و التهاب را کاهش می دهد. سه قاشق چایخوری جوش شیرین را با اندکی آب ترکیب کنید. خمیر به دست آمده را روی لب ها قرار داده و پس از چند دقیقه با آب سرد شستشو دهید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید. منبع: عصر ایران برچسب ها: تورم ، دلایل ، درمان

عکس|شباهت جالب شرکت کننده برنامه عصر جدید با پریناز ایزدیار

بریتانیا خطاب به ایران: عدم رهایی فوری نفتکش عواقب جدی دارد| به گزینه‌های نظامی نگاه نمی‌کنیم

تندترین پاسخ جهان از زبان سعید معروف!

کلیدواژه: جامعه دستمزد لبنیات افکار عمومی مرکز آمار

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۱۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ایلام جزء 10 استان برتر در اجرای طرح‌های آماری است تحقق اهداف برنامه‌های توسعه در گرو آمار دقیق است
 • معاون مرکز آمار ایران: سن کار ۵ سال افزایش یافت
 • تورم روی دور کُند
 • سن کار ۵ سال افزایش یافت
 • بايد نظام آماري تقويت شود
 • خرج تهرانی‌ها ۵۱ درصد بیشتر از پارسال شد
 • افزایش ۵۱ درصدی هزینه تهرانی ها نسبت به سال گذشته
 • دولت چگونه به تورم 30 درصدی اجاره رسید؟
 • چرا با کاهش نرخ دلار قیمت کالا‌ها کاهش نیافت؟
 • چرا با افت نرخ دلار قیمت کالاها کاهش نیافت؟
 • چرا با کاهش نرخ دلار قیمت کالاها کاهش نیافت؟
 • استان‌ها در تولید اطلاعات به مرجعیت آمار تبدیل شوند
 • تصويب طرح الزام بانک‌ها به حذف سود و جريمه مضاعف
 • افزایش قیمت حامل‌های انرژی تورم چشمگیری نخواهد داشت/ اصلاح قیمت انرژی به نفع کم‌درآمدها
 • نرخ رهن و اجاره ملک چگونه تعیین می‌شود؟/ اقدامات ضد و نقیض وزارت نفت درباره کارت سوخت/ رئیس دفتر رئیس‌جمهور چرا درباره نرخ ارز حرف می‌زند؟
 • اشتباه روحانی درباره آمار اجاره‌بها/ ۳۰ درصد چگونه بدست آمد؟
 • اگر بانک رفاه واگذار شود، تامین اجتماعی دچار مشکلاتِ بسیار جدی خواهد شد/ در وزارت بهداشت و سازمان برنامه گوش شنوایی برای راهکارهای کاهش هزینه‌های طرح تحول نظام سلامت پیدا نکردیم/ شرکت‌های زیان‌ده شستا قطعا واگذار می‌شوند
 • نرخ سودهای بانکی همواره از تورم عقب است/ هدف دولت تنها جبران کسری بودجه است
 • تصویب کلیات طرح دو فوریتی الزام بانک‌ها به حذف سود و جریمه مضاعف بدهی تسهیلات گیرندگان