به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این ابلاغیه به بازوند استاندار کرمانشاه، با اشاره به آخرین سرشماری رسمی کشور در سال ۱۳۹۵ ناظر بر جمعیت  ۹۴۶ هزار و ۶۵۱ نفری شهر کرمانشاه و با توجه به آخرین برآورد جمعیت در شهر مذکور توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه در دی ماه سال جاری و گزارش جمعیت یک میلیون و هفت هزار و ۱۸ نفری این شهر، اعلام کرد: شهر کرمانشاه در زمره کلانشهرهای کشور قرارگرفته است.

بر اساس مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در تاریخ ۳۱ فروردین سال ۸۸ با موضوع تعریف مجموعه شهری و تبیین شاخص‌های آن، در صورتی که جمعیت شهر مرکزی هر مجموعه شهری، یک میلیون نفر و یا بیشتر باشد، مجموعه شهری مذکور منطقه کلانشهری نامیده می‌شود. همچنین با توجه به تبصره ۲ ماده ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده، درصورتی که جمعیت شهر، ‌یک میلیون نفر و یا بیشتر باشد شهرمذکورکلان شهر نامیده می‌شود.

پیش از این هشت شهر مشهد، قم، شیراز، اصفهان، اهواز، تبریز، تهران و کرج به عنوان کلانشهر شناخته می شدند که با تعیین کرمانشاه به عنوان کلانشهر، تعداد کلانشهرای کشور، به ۹ شهر رسید.

کد خبر 4540234 اکرم سادات حسینی شبستری

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کاهش نرخ بیکاری کرمانشاه در نتیجه اقدام های با برنامه دولت فرزاد نویدی

در تازه‌ترین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری استان در بهار امسال ۱۴.۷ درصد اعلام شد که نسبت به بهار سال قبل ۴.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد و کرمانشاه را در ردیف استان‌هایی قرار داد که بیشترین کاهش نرخ بیکاری را داشته است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت در چند سال اخیر همواره نرخ اول بیکاری را در کشور داشته که کارشناسان و صاحب نظران دلایل متعددی برای این معضل مطرح کرده اند که از آن جمله می توان به درگیری مستقیم استان در طول هشت سال جنگ تحمیلی و از بین رفتن زیرساخت ها و صرف کردن بودجه ها برای بازسازی اشاره کرد که فرصت توسعه را از استان گرفته است.

دولت در سال های اخیر تدابیر مختلفی برای کاهش نرخ بیکاری در استان کرمانشاه اندیشیده و از طرق مختلف و با استفاده از همه ظرفیت ها به دنبال کاهش این نرخ بوده است.

نرخ بیکاری استان ها از سال ۹۴ براساس شاخص های بین المللی و توسط مرکز آمار ایران تهیه می شود و تعداد بیکاران بر کل جمعیت بالای ۱۰ سال هر استان تقسیم می شود و نرخ بیکاری بدست می آید.

هدایت حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه جمعیت بیکار استان را حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار نفر اعلام کرده و گفته که کاهش نرخ بیکاری وایجاد فرصت های شغلی کاری سخت و نیازمند همکاری همه دستگاه ها است.

بیشترین نرخ بیکاری در فصل بهار امسال که از سوی مرکز آمار ایران اعلام شده مربوط به استان چهارمحال و بختیاری با ۱۶.۷ درصد و کمترین نرخ بیکاری مربوط به استان همدان با ۶.۱ درصد است که براساس این آمارها ۱۹ استان کشور روند نرخ بیکاری آنها رو به کاهش بوده که استان کرمانشاه نیز جزء آنهاست و ۱۲ استان نیز افزایش نرخ بیکاری داشته اند.

میانگین نرخ بیکاری کشور در فصل بهار امسال ۱۰.۸ درصد اعلام شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱.۳ درصد کاهش یافته است.

همچنین از سوی دیگر نرخ مشارکت اقتصادی در استان کرمانشاه نیز که جزء شاخص های مهم در پویایی اقتصاد استان محسوب می شود در سه ماهه اول سال جاری ۴۴.۲ درصد اعلام شده که نسبت به سال گذشته ۲ درصد بهبود یافته است.

نرخ تورم از دیگر شاخص های اقتصادی استان است که در سال ۹۸ و براساس تدابیر اتخاذ شده از سوی تیم اقتصادی دولت در استان پایین آمده به صورتیکه در نرخ تورم در استان کرمانشاه در فصل بهار ۳۷ درصد بود که رتبه هفدهم کشور است که نسبت به سال گذشته ۱۶ پله بهبود یافته است.

تورم نقطه به نقطه کرمانشاه نیز در این مدت ۴۷.۴ درصد بوده که میانگین کشور ۵۰ درصد اعلام شده است.

مجموع این اقدام ها نشان می دهد که تیم اقتصادی دولت در استان کرمانشاه با برنامه عمل می کند و نتیجه ۲ سال برگزاری جلسات متعدد، حضور مسئولان ارشد استان در وزارتخانه ها و سفر مسئولان ارشد کشوری به استان امروز به ثمر نشسته و استان روند کاهشی نرخ بیکاری را طی می کند.

بیکاری در این سال ها به عنوان یکی از معضلات و مادر آسیب های اجتماعی مطرح بوده و به دغدغه مردم و مسئولان تبدیل شده است و یکی از مطالبات اصلی مردم استان از مسئولان کشوری است.

اگرچه امروز شاهد کاهش نرخ بیکاری در استان هستیم اما باتوجه به ظرفیت های فراوانی که کرمانشاه در بخش های مختلف از جمله کشاورزی، گردشگری، صنعت و مرزهای اقتصادی دارد، می توان این نرخ را حتی تک رقمی کرد و فرصت های شغلی بیشتری برای استان فراهم نمود.

نرخ فعلی بیکاری استان کرمانشاه ۱۴.۷ درصد است که به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه این نرخ همچنان بالا است و همه باید برای کاهش آن همچنان شبانه روزی تلاش کنیم.

این کاهش نرخ نشان داد که دولت با برنامه عمل می کند و تیم اقتصادی استان نیز براساس راهبرد و با استفاده از همه ظرفیت های به دنبال پایین آوردن نرخ بیکاری است و براساس آمارها نیز موفق عمل کرده است.

اما مردم کرمانشاه معتقدند که این کاهش در جامعه ملموس نیست و مردم آن را حس نمی کنند که این موضوع را مسئولان استانی در جلسات این گونه پاسخ داده اند که باتوجه به اینکه نرخ بیکاری در استان بالا و افراد جویای کار نیز زیاد هستند به این دلیل کاهش این نرخ زیاد خود را نشان نمی دهد.

از سوی دیگر آمار تعداد اشتغال ایجاد شده نیز نشان می دهد که بیش از ۶ هزار شغل در سه ماه اول امسال در استان ایجاد شد و این تاثیر مستقیم در کاهش نرخ بیکاری استان داشته است.

آنچنان که مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه گفته، ۶ هزار و ۴۱۳ فرصت شغلی در شهرستان‌های مختلف کرمانشاه در سه ماه ابتدایی سال جاری ایجاد شده که برای ایجاد این تعداد فرصت شغلی یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است.

براساس این آمارها همچنین ۲۰ هزار و ۹۸۸ طرح در بانک‌ها برای دریافت تسهیلات از محل اشتغال روستایی - عشایری و مناطق زلزله زده پذیرش شده که مبلغ مصوب شده برای پرداخت هفت هزار و ۸۹۰ میلیارد و ۹۳۵ میلیون ریال است.

دولت تاکنون با کمک بانک‌ها، ۶ هزار و ۷۸۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال برای این طرح ها در استان پرداخت شده است.

دولت در راستای کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال در استان کرمانشاه به عنوان یکی از اولویت های راهبردی خود در کنار پرداخت تسهیلات به متقاضیان شغل و ایجاد فرصت های شغلی در راستای احیای واحدهای صنعتی و استفاده از ظرفیت این واحدها نیز ورود پیدا کرده و توانسته در ۲ سال اخیر ۱۴۸ واحد صنعتی را به چرخه تولید باز گرداند.

براساس گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه ۱۴۸ واحد صنعتی و معدنی با سرمایه‌گذاری ۱۶۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و اشتغال‌زایی یک هزار و ۹۴۳ نفر از سال ۹۶ تا پایان سه ماهه نخست سال جاری به چرخه تولید بازگشته است.

به گفته محسن دارابی تا پایان سال ۹۸ براساس هدف‌گذاری انجام‌شده؛ ۳۵ واحد صنعتی و ۲۰ واحد معدنی غیرفعال احیا نیز خواهند شد، ضمن آن‌که هم اکنون ۱۲۰ واحد معدنی فعال و ۹۰ واحد معدنی غیرفعال در استان وجود دارد که ان شاءالله تا پایان سال، واحدهای معدنی غیرفعال به کم‌تر از ۷۰ واحد خواهند رسید.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۲ هزار و ۶۰۰ روستا و ۳۴ شهر دارد و با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق یکی از استان های مرزی است.

در این استان ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی فعال نیز وجود که جزء ظرفیت های مهم اقتصادی این استان محسوب می شود.

۹۹۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول، چهار هزار و ۲۰۰ اثر گردشگری، چهار فصل بودن، تنوع قومی و مذهبی را نیز می توان به ظرفیت ها و پتانسیل های این استان به حساب آورد.

۳۰۳۳/‏۸۰۶۶‬

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

کلیدواژه: عبدالرضا رحمانی فضلی وزارت کشور کرمانشاه

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۱۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جمعيت ازبکستان از مرز 33.5 میلیون نفر گذشت
 • مهاجم سابق استقلال به شهر خودرو پیوست
 • مهاجم سابق استقلال به پدیده شهر خودرو پیوست
 • باقری به شهرخودرو پیوست
 • مهاجم استقلال به شهر خودرو پیوست/ جمع آبی‌ها در مشهد جمع شد
 • غبار صبحگاهی که سطح شهر کرمانشاه را فرامی‌گیرد چیست؟
 • 40 میلیون تن نخاله ساختمانی در اطراف کرمانشاه دپو شده که بازیافت آن 10 سال زمان نیاز دارد
 • منطقه کوره پزخانه‌های قدیم تهران؛ خاستگاه اولین فرودگاه ایران
 • فکر نمی‌کنم لیگ با ۱۶ تیم تمام شود/ نگران از بین رفتن ساختار پرسپولیس هستم/باز هم می‌گویم قلعه‌نویی از مورینیو بهتر است
 • جلالی: فکر نمی‌کنم لیگ با ۱۶ تیم تمام شود
 • کاهش چشمگیر جمعیت ایران تا 40سال دیگر/ زنگ خطر پیر شدن جمعیت کشور و بی تفاوتی مسئولین دولتی/ خانواده هایی که روز به روز از تعدادشان کم می شود
 • جمع آوری بیش از ۹ میلیارد تومان زکات در گیلان
 • روستاهای بالای ۱۰۰۰ نفر جمعیت و مساجد شهری از امتیازات کانون های مساجد برخوردار می شوند
 • جمع آوری کودکان کار از سطح شهر
 • درآمد ۸۳.۵ میلیارد تومانی شهرداری اراک / پیوست‌های فرهنگی و اقتصادی لازمه پیاده راه‌سازی در مرکز شهر
 • بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه از رئیس سازمان صمت استان برای حضور در جمع دانشجویان دعوت کرد
 • کاهش نرخ بیکاری کرمانشاه در نتیجه اقدام های با برنامه دولت
 • ۱۹‌میلیون نفر در حاشیه
 • رسمی؛ کارلوس وینیسیوس، مهاجم ناپولی به بنفیکا پیوست