تهران - ایرنا - رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان گفت: کاهش تنوع مدارس که چند سالی است در ردیف سیاست های وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته شامل مدارس استعدادهای درخشان نمی شود.

18 نوع مدرسه در نظام تعلیم و تربیت کشورمان وجود دارد که به لحاظ اداره آنها به انواع «مدارس دولتی»، «غیر دولتی»،«تیزهوشان»،«نمونه دولتی»،«هیأت امنایی»،«تربیت بدنی»،«علوم و معارف اسلامی»،«قرآنی»،«ایثارگران»، «دانش‌آموزان استثنایی»، «بزرگسالان»، «مدارس وابسته به نهادهای مختلف»،«مدارس سماء وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی»، «مدارس شبانه روزی»،«از راه دور»، «ماندگار»، «مدارس هوشمند» و «شبانه» تقسیم بندی می شوند.


فاطمه مهاجرانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا با بیان اینکه بخشی از سیاست وزارت آموزش و پرورش مبنی بر حذف آزمون های زائد به اجرای کاهش تنوع مدارس باز می گردد، اظهار داشت: از آنجا که بر اساس سند تحول بنیادین برای دانش آموزان خاص باید آموزش های ویژه ارائه داده شود به همین دلیل مدارس استعدادهای درخشان در کاهش تنوع جایی ندارد و این کاهش شامل مدارسی می شود که برای عموم دانش آموزان فعالیت دارد.
وی تصریح کرد: مدارس سمپاد تنها دو تا سه درصد دانش آموزان را زیر پوشش دارد و در برخی مناطق بنا به مقتضیات و شرایط تا سه درصد جذب دانش آموز داریم و اکنون 120 هزار دانش آموز در 670 مدرسه استعدادهای درخشان تحصیل می کنند که حدود یک سوم این مدارس در مناطق محروم و کم برخوردار هستند.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ادامه داد: اکنون به دلیل حاکم بودن سیستم مدرسه ای تعدادی از دانش آموزان نخبه را از دست می دهیم و آنها از مدارس استعدادهای درخشان محروم می شوند از این رو درصدد ایجاد سیستم 'کلاس استعداد درخشان' و حتی زیر پوشش قرار دادن 'فرد' با استعداد هستیم به این معنا که اگر فردی در یک روستا از طریق طرح شهاب به عنوان تیزهوش شناسایی شد بتوانیم برای آن فرد محتوای آموزشی ویژه ارائه دهیم.
مهاجرانی اضافه کرد: در این چشم انداز می توان از طریق فراهم کردن زیر ساخت های الکترونیکی، دانش آموزان نخبه را زیر پوشش آموزش های خاص قرار داد و لزوما این گروه از دانش آموزان نیاز به حضور در مدارس استعدادهای درخشان در مناطقی که از این مدارس بی بهره هستند، ندارند.
به گفته وی اکنون در هر منطقه ای که جمعیت دانش آموزی پایه ششم حدود سه هزار نفر باشد در صورت نیاز مدارس سمپاد راه اندازی می شود اما در شهرهای کوچک ، بخش ها و روستاها این مدارس را نداریم و حتی امکان دایر کردن مدارس شبانه روزی سمپاد نیز در این مناطق وجود ندارد.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان یادآورشد: اکنون به دلیل مشکلات بسیاری که مدارس شبانه روزی عادی دارند هم شرایط برای دایر کردن کلاس استعداد درخشان برای زیر پوشش قرار دادن دانش آموزان در همان محدوده جغرافیایی فراهم نیست و تاکنون پاسخ مثبتی از سوی این مدارس دریافت نکرده ایم اما علاقه مند هستیم که در صورت امکان از ظرفیت مدارس شبانه روزی برای راه اندازی کلاس سمپاد استفاده کنیم.
مهاجرانی دایر کردن کلاس استعدادهای درخشان در مناطق با جمعیت کم که از دانش آموزان نخبه برخوردار هستند را تکلیف بر زمین مانده توصیف کرد که باید به انجام برسد و گفت: تحقق این مهم به تعامل بخش های مختلف وزارت آموزش و پرورش نیاز دارد و باید ساز و کارهای مناسب آن تعریف شود.
علمی**1883**1440

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

جزئیات آزمون اصلح مهارت آموزان/ آزمون مرداد ۹۸ برگزار می‌شود

به گزارش حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، رضا کچوئیان سرپرست معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت، از الگوی تصویب شده فرایند ارزشیابی صلاحیت حرفه‌ای مهارت آموزان ورودی ۹۶ و ۹۷ خبر داد و با اشاره به تهیه و تنظیم مدلی جدید به منظور ارزشیابی شایستگی‌های حرفه‌ای مهارت آموزان اظهار کرد: بر اساس این مدل و با توجه به ماهیت دوره مهارت آموزی معلمی، همه بخش‌های مرتبط با برنامه درسی و فرهنگی دوره یک ساله مهارت آموزان ورودی ۹۶ و ۹۷ ارزیابی خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه دانشگاه فرهنگیان برنامه اصلح برای ۲ گروه مهارت آموز را شامل چهار مؤلفه دانست و در تشریح امتیازات این مولفه‌ها افزود: مؤلفه تدریس عملی دارای ۲۷۵ امتیاز، مؤلفه فرهنگی ۲۷۵ امتیاز، مؤلفه آزمون کتبی عملکردی ۲۲۵ امتیاز و مؤلفه آزمون کتبی چندگزینه‌ای دارای ۲۲۵ امتیاز است.

کچوئیان در ادامه کسب ۶۵ درصد امتیاز در هر یک از چهار مؤلفه برای دریافت گواهی صلاحیت حرفه‌ای معلمی را الزامی خواند و اظهار کرد: بر اساس مدل تهیه شده، آزمون کتبی چندگزینه‌ای شامل شایستگی‌های مرتبط با دروس ارائه شده به صورت مجازی، سواد علمی و محتوایی پایه برای دروس مرتبط با رشته تدریس در دوره آموزش عمومی برحسب رشته مهارت آموزی، تحلیل کتب و برنامه درسی برای دروس مرتبط با رشته تدریس در دوره آموزش عمومی برحسب رشته مهارت آموزی ۲۲۵ نمره را شامل می‌شود.

وی همچنین شایستگی‌های حرفه‌ای مرتبط با محتوا و مهارت‌های طراحی، تحلیل، تفسیر و ارزیابی فعالیت‌ها و موقعیت‌های مختلف تدریس و یادگیری را شامل غالب دروس دوره مهارت آموزی دانست و تصریح کرد: مهارت‌های یاد شده با سقف ۲۲۵ امتیاز آزمون کتبی عملکردی سنجیده خواهد شد.

سنجش از همه دروس دوره مهارت آموزی در آزمون

سرپرست معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت در ادامه از تدوین موقعیت‌های عملکردی کتبی برای محتوا و فرایند تدریس و یادگیری هر رشته سخن گفت و افزود: مهارت آموزان با آموخته‌ها و تجارب خود در قالبی مشخص برای هر موقعیت اقدام به طراحی، تحلیل، تفسیر و ارزیابی خواهند کرد.

کچوئیان تاکید کرد: در طراحی موقعیت‌ها از همه دروس دوره مهارت آموزی استفاده خواهد شد و لازم است شرکت کنندگان، نظامی از دانش، بینش و مهارت‌های آموخته شده خود را برای پاسخگویی به کار گیرند.

استاد دانشگاه سنجش مؤلفه تدریس عملی برابر با راهنمای اعلام شده برنامه درسی و درس کارورزی معاونت آموزشی را با سقف ۲۷۵ امتیاز اعلام و اظهار کرد: مؤلفه فرهنگی هم با دارا بودن ۲۷۵ امتیاز در ۲بخش، سنجش خواهد شد، بخشی از آن در قالب ارزیابی فعالیت ها، پوشه کار فرهنگی و پروژه‌های مربوط به آن و بخشی دیگر همزمان با آزمون کتبی چندگزینه‌ای سنجش خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه دانشگاه فرهنگیان با الزامی برشمردن کسب حداقل ۱۴۶/۲۵ نمره از مؤلفه کتبی چندگزینه ای، ۱۴۶/۲۵ نمره از مؤلفه کتبی عملکردی، ۱۷۸/۷۵ از مؤلفه تدریس عملی و ۱۷۸/۷۵ از مؤلفه فرهنگی، شرط ورود به آزمون‌های کتبی را پایان پودمان‌ها و کسب نمره و معدل قبولی برابر با آیین نامه ابلاغ شده معاونت آموزشی عنوان کرد.

کچوئیان سپری کردن آزمون اصلح را شرط لازم برای دریافت گواهی صلاحیت حرفه‌ای اعلام کرد و افزود: مهارت آموزانی که موفق به کسب این گواهی نشوند برای تعیین تکلیف به وزارت آموزش و پرورش معرفی خواهند شد.

مهارت آموزان یک بار مجاز به شرکت در آزمون هستند

وی، خطاب به مهارت آموزان ورودی سال ۹۵ گفت: مهارت آموزانی که پودمان‌های آموزشی خود را با موفقیت گذرانده، ولی در فرایند اصلح جبرانی موفق به دریافت گواهی صلاحیت حرفه‌ای نشده اند در صورت موافقت وزارت آموزش و پرورش فقط یک بار مجاز به شرکت در ارزشیابی هستند، ارزیابی این مهارت آموزان هم تفاوتی با مهارت آموزان ورودی سال‌های ۹۶ و ۹۷ نخواهد داشت.

این مقام مسئول بخش کتبی اصلح را شامل مؤلفه‌های کتبی چندگزینه ای، عملکردی و فرهنگی ذکر کرد و افزود: این بخش از آزمون کتبی در مرداد ماه سال ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

سرپرست معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت، با اشاره به دقت نظر و برنامه ریزی جامع و کامل در راستای اجرای فرایند اصلح سال جاری تصریح کرد: همه سرفصل‌های برنامه درسی مهارت آموزان به همراه دانش و مهارت‌های مورد نیاز یک معلم شایسته، از اهم مؤلفه‌های کتبی اصلح به شمار می‌رود.

وی در پایان اعلام اسامی دروس آزمون و منابع پیشنهادی این فرایند را بلاموضوع خواند و با تاکید بر برگزاری آزمون بر پایه برنامه درسی دوره و مهارت‌ها و شایستگی‌های معلمی از اعلام جزئیات آزمون در آینده خبر داد.

انتهای پیام/

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: علمي آموزشي آموزش و پرورش دانش آموزان مدارس سمپاد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۲۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بچه‌ها حتی در مدارس نمی‌توانند تفکر انتقادی داشته باشند/مرگ مدرسه با رقابت، تست و آزمون‌های متعدد
 • حافظه محوری در نظام آموزشی راهبرد ضد خلاقیت
 • برگزاری اولین دوره مسابقات سراسری قرائت استعدادهای قرآنی کشور
 • زندگی بخشی به دانش آموزان با نیاز‌های ویژه، مهمترین رسالت آموزش و پرورش استثنایی است
 • راه اندازی اولین فن بازار مدارس سما
 • دفاع مجدد آموزش و پرورش از خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی + توضیحات تسنیم
 • اعلام شرایط جدید پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در کنکور ارشد پزشکی
 • شرایط جدید دانشجویان استعداد درخشان در کنکور
 • اعلام شرایط جدید دانشجویان استعداد درخشان در کنکور ارشد پزشکی
 • تضمین سلامت جسمی دانش آموزان حداقل خواسته مردم از آموزش و پرورش
 • لزوم تغییر ساختار وزارت آموزش و پرورش/از اقدامات تشریفاتی و لوکس بپرهیزیم
 • 128 مدرسه گیلان مجری نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان است
 • آسیب های ثبت نام گزینشی دانش آموزان در مدارس غیردولتی
 • نباید اضطراب لذت بودن در مدرسه را از دانش آموزان بگیرد
 • دانش‌آموزان خلاق استان بوشهر حمایت می‌شوند/ تقویت روحیه پژوهشگری
 • اجرای طرح نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان در گیلان
 • "آرتروز گردن" در انتظار بسیاری از دانش‌آموزان
 • آرتروز شدید گردن در انتظار بسیاری از دانش‌آموزان
 • شکار یوفوهای عجیب درخشان در تاریکی شب! +فیلم