رکنا: یک کارشناس امنیت فضای مجازی نسبت به ادعای شغلی تحت عنوان تضمین‌گر امنیت در فضای مجازی هشدار داد و تاکید کرد که چنین ادعایی به هیچ عنوان صحت ندارد.

به گزارش رکنا، محمد سیدی با اشاره به اینکه هکر‌ها یا همان دزد‌های کامپیوتری عمدتاً از دو روش فنی و مهندسی اجتماعی به صورت غیر مجاز به نرم افزار، صفحات اجتماعی و… افراد وارد شده و به اصطلاح آن را هک می‌کنند، گفت: هک کردن به کمک "مهندسی اجتماعی" یعنی هکر با به دست آوردن اطلاعاتی مثل مشخصات فردی و علایق فرد که از طریق دنبال کردن صفحات مجازی فرد مورد نظر به دست می‌آورد، اطلاعات او را حدس می‌زند وارد حساب کاربری اش می‌شود.

یکی دیگر از شیوه‌های هک کردن نیز شیوه"فنی" است که کاربران معمولی می‌توانند با نصب آنتی ویروس‌ها٬ بروز رسانی os و همچنین مرورگر خود احتمال هک شدن سیستم را کاهش دهد.

این کارشناس امنیت فضای مجازی با اشاره به آمار بالای رخنه به کارت‌های عضو‌های شتاب تاکید کرد: اگر بدون اطلاع شهروندان برداشتی هر چند ناچیز از حساب بانکی‌شان انجام شد، آن‌ها باید فوراً از طریق تماس با شماره‌های امداد بانک یا مراجعه حضوری اقدام به مسدود کردن حساب‌های بانکی خود کنند، چرا که این نشان دهنده دسترسی به اطلاعات کارت بانکی است و به احتمال زیاد در آینده نیز امکان برداشت غیرمجاز از آن وجود خواهد داشت.

سیدی با اشاره به کلاهبرداری از کارت‌های اعتباری نیز، گفت: این دسته از کلاهبرداری‌ها به چند شیوه انجام می‌شود که یکی از آن‌ها فیشینگ است که با درست کردن url جعلی از افراد کلاهبرداری می‌کنند. برای پیشگیری از کلاهبرداری‌های مالی توصیه می‌شود که شهروندان هنگامی که قصد خرید‌های اینترنتی دارند، از رمز‌های یکبار مصرف استفاده کنند. در حال حاضر برخی بانک‌ها نرم افزاری را در دسترس قرار داده‌اند که رمز‌های یکبار مصرف تولید می‌کند که پس از ۶۰ ثانیه به صورت خودکار رمز تغییر و رمز جدیدی تولید می‌شود بنابراین امنیت کاربران تا حد مطلوبی ارتقا پیدا می‌کنند که با پیگیری‌های انجام شده از سوی نهادهایی، چون پلیس فتا بناست این رمز‌ها گسترش نیز پیدا کند.

این کارشناس امنیت فضای مجازی با اشاره به کلاهبرداری از کارت‌های اعتباری نیز گفت: این دسته از کلاهبرداری‌ها به چند شیوه انجام می‌شود که یکی از آن‌ها فیشینگ است که با درست کردن url (http//www) جعلی از افراد کلاهبرداری می‌کنند. برای پیشگیری از کلاهبرداری‌های مالی توصیه می‌شود همانطور که اشاره کردم شهروندان هنگامی که قصد انجام خرید‌های اینترنتی را دارند، از رمز‌های یکبار مصرف استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر شغل کاذبی تحت عنوان «تضمینگر امنیت در فضای مجازی» شکل گرفته است، گفت: در حال حاضر افرادی در صفحات مجازی مثال اینستاگرام فعالیت می‌کنند که ادعا دارند می‌توانند امنیت صفحات مجازی را تضمین کنند، حتی برخی چهره‌های ورزشی و هنری نیز ادعا می‌کنند که این افراد امنیت صفحات آن‌ها را ارتقا داده‌اند، این افراد اغلب پسورد سختی برای حساب‌های کاربری انتخاب می‌کنند و از طریق تأیید دو مرحله‌ای صفحه، امنیت آن را افزایش می‌دهند، تأیید دو مرحله‌ای اینستاگرام بسیار ساده است و هر فرد نیز می‌تواند آن را انجام دهد در حالی که افرادی که ادعا می‌کنند می‌توانند امنیت صفحه‌ها را تضمین کنند و با این کار مبلغ قابل توجهی پول دریافت می‌کنند و در واقع از بی اطلاعی افراد سوءاستفاده کرده‌اند. ضمن اینکه باید این احتمال را هم در نظر بگیریم که خود این فرد هم می‌تواند در آینده اقدام به باج‌گیری از چهره‌های مشهوری که به وی اعتماد کرده‌اند، بکند، چرا که تمام اطلاعات صفحات مجازی آنان را در اختیار دارد.

این کارشناس امنیت فضای مجازی ادامه داد: با تأیید دو مرحله‌ای صفحات در فضای مجازی احتمال هک شدن به شدت کاهش پیدا می‌کند. ضمن اینکه کمپانی‌هایی مثل توئیتر و اینستاگرام به شدت حافظ امنیت کاربران خود هستند و نیازی به چنین افرادی نیست، مگر اینکه عده‌ای بخواهند پول اضافی پرداخت کنند.

سیدی با تاکید بر اینکه عمده سوءاستفاده‌های مالی و کلاهبرداری‌ها در بستر کم اطلاعی و اعتماد سریع شهروندان رخ می‌دهد، گفت: لازم است شهروندان دانش و آگاهی خود را در مورد قوانین و امنیت فضای مجازی و نرم افزار‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی ارتقا دهند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

منبع: رکنا

خبر بعدی:

کلاهبرداری تلفنی از ۵۰ نفر در یکی از شهرها

به گزارش ایلنا، جواد جوادی‌‌نیا در همایش تخصصی پیگیری موثر و کارآمد جرایم سایبری در حوزه بانکداری الکترونیکی گفت: بحث جرایم مالی در فضای مجازی گسترش زیادی داشته است. با توجه به اینکه معاملات مالی مردم به سمت بانکداری الکترونیک پیش می‌‌‌‌رود و مردم روزبه‌‌‌‌روز به این فضا نیازمندی بیشتری پیدا می‌‌کنند. همین امر سبب شده است که مجرمان نقطه هدف خود را در این فضا انتخاب کنند.

وی با اشاره به گسترش استارت‌‌آپ‌‌ها اظهار داشت: گسترش استارت‌‌آپ‌‌ها باعث می‌‌شود مردم به استفاده از بانکداری الکترونیکی روی بیاورند بنابراین مهمترین موضوع در حال حاضر تامین امنیت معاملات الکترونیکی است.

این مقام قضایی با اشاره به سامانه کاشف تصریح کرد: سامانه کاشف اگرچه کارایی بالایی دارد اما اقداماتی که از طریق این سامانه انجام می‌‌شود، پس از وقوع جرم است. متاسفانه هنوز این سازمانه باعث نشده که همه وجوه مردم که از طریق مجرمان کلاهبرداری شده است، بازگشت داده شود.

جوادی‌نیا با بیان اینکه نکته اساسی آن است که باید به فکر پیشگیری از جرایم در فضای مجازی باشیم، خاطرنشان کرد: بانک‌ها امروز در دنیا به سمت سویی می‌‌روند که از مکانیزم‌‌های مختلف برای جلوگیری از خسارت کمتر به مشتریان استفاده می‌‌کنند. در کشور نیز باید فرآیند اتفاقات این باشد که هر بانکی بتواند امنیت بانکداری الکترونیکی بیشتری داشته باشد و بانک‌هایی که در این زمینه بهتر عمل می‌‌کنند نیز قطعا حرف اول را می‌‌زنند و می‌‌‌توانند مانع از گسترش کلاهبرداری‌‌ها شوند.

وی ادامه داد: یکی از مصادیق بارز کلاهبرداری‌‌‌ها که حجم زیادی را به خود اختصاص داده، یک موضوع خنده‌‌‌‌‌دار است اما ما می‌‌بینیم که همین موضوع باعث شده مبالغ کلانی از افراد کلاهبرداری شود. حتی در روزهای اخیر نیز در یکی از شهرها از طریق کلاهبرداری تلفنی ۵۰ نفر مورد سوءاستفاده قرار گرفتند.

معاون دادستان کل کشور با تاکید بر ضرورت سخت‌گیری بیشتر بانک‌ها ابراز داشت: در این خصوص باید مباحث قانونی ایجاد شود، مجلس نیز قوانین سخت‌‌گیرانه‌‌‌‌تری بگذارد. همچنین مقررات بانک‌‌ها باید بیشتر شود اما بانک‌‌ها نیز باید تلاششان را برای تامین امنیت بانکداری الکترونیک بیشتر کنند. از بانک‌ها درخواست می‌‌کنیم تا در تامین امنیت معاملات بانکی بیشتر تلاش کرده و این مطالبه به حق مردم را جدی بگیرند. ما و پلیس فتا نیز راهکارهای ساده‌‌ای نیز داریم که در اختیار بانک‌ها قرار دهیم. 

جوادی‌نیا با اشاره به آمار بالای کلاهبرداری در سایت دیوار نیز بیان کرد: در سایت دیوار با آمار بالایی با کلاهبرداری مواجه هستیم اما آیا باید همه اقدامات را خود مسئولان این سایت انجام دهند؟ درست است که ما از آنها خواسته‌‌ایم تا میزان دقت و امنیت خود را بالا ببرند اما تا کجا؟ باید بخش خصوصی را مسئولان جلوگیری از کلاهبرداری از مردم بدانیم. ما به بانک مرکزی اعلام کرده‌‌ایم بانک‌ها نه تنها در حوزه بانکداری الکترونیکی باید از رمز یکبار مصرف استفاده کنند، بلکه در هنگام خرید از دستگاه خودپرداز نیز بانک باید رمزهای یک بار مصرف در اختیار مردم قرار دهد.

وی اضافه کرد: چنانچه بانک‌ها درخصوص وضعیت امنیتی‌‌شان اقدامات مناسبی را انجام ندهند ما به ناچار بانک‌ها را از نظر رده‌‌‌بندی امنیتی به مردم اعلام می‌‌کنیم. نکته حائز اهمیت، دیگر این است که بانک‌‌‌ها باید به تراکنش‌‌ها دقت داشته باشند و تراکنش‌‌های مشکوک را به مراجع قضایی اطلاع دهند. این امر می‌‌تواند نقش بسزایی در جلوگیری از گسترش جرایم از جمله پولشویی و قمار داشته باشد.

      

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: فضای مجازی کلاهبرداری کلاهبرداری پلیس اینستاگرام فضای مجازی کلاهبرداری کلاهبرداری پلیس اینستاگرام فضای مجازی کارشناس تاکید دام امنیت عکس فیلم زن دختر تهران قتل بیمارستان پسر مادر مرد

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۲۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آشنایی با شرایط قانونی و پیامد‌های حقوقی ضمانت
 • نقش سلبریتی‌ها در تولید پراید 45 میلیونی!
 • وقتی «سلبریتی‌های پوشکی» الگوی پولدار شدن یک‌شبه می‌شوند/ آینده فرزندتان را با روزی 2 میلیون تومان پیش‌فروش کنید +عکس
 • لزوم برخورد یکسان با سلبریتی‌های ورزشی پس از اتفاقات اخیر
 • تصمیم فتحی برای پیشگیری از حاشیه های استقلال در فضای مجازی/ فعالیت ممنوع!
 • فعالیت معاونان، سرپرست و کادر فنی در فضای مجازی پیرامون استقلال ممنوع شد
 • آقای کریمی! سلبریتی پرسپولیسی اینستاگرام نیستی!
 • مدیرعامل استقلال علیه فضای مجازی
 • با دستور امیرحسین فتحی؛ فعالیت معاونان، سرپرست و کادرفنی در فضای مجازی، پیرامون استقلال، ممنوع شد
 • آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی افزودن شماره و تفکیک صفحات در متن (قسمت ۱۹)
 • خروج سویا از جمع مدعیان با شکست مقابل تیم ته جدولی
 • دغدغه سلبریتی‌های ورزشی؛ واقعی است یا مجازی؟
 • احتمال رده‌بندی بانک‌ها از نظر امنیت مبادلات بانکی
 • دغدغه سلبریتی‌های ورزشی؛ واقعی یا مجازی
 • معاون دادستان: بخش خصوصی تا کجا باید مسئول جلوگیری از کلاهبرداری باشد؟
 • 64 ضمانت نامه برای حمایت از صنایع کوچک ایلام صادر شد
 • فیسبوک صفحات روسی اشتراک ویدئو را مسدود می‌کند
 • روز‌های خاکستری استقلال؛ ناکام مقابل مدعیان
 • موج جدید کلاهبرداری‌های استارتاپی / با سواد‌هایی که چوب «ادمین اپلیکیشن» شدن را می‌خورند +عکس