هنوز ده دقیقه از نیمه دوم نگذشته بود و همه به انتظار نواختن کرنر بودند، که به ناگاه به‌جای توپ فوتبال، هواپیماهای عراق گلوله‌های بمب بر زمین سبز نشاندند و در ۲۳ بهمن ۱۳۶۵ عطر نفس پروسوهای زمین "فوتبال چوار" به عرش رسید. ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰ استانها ایلام نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، استان ایلام یکی از استان‌های خط مقدم دفاع مقدس بوده است، که بیشترین حملات هوایی و بمباران خفاشان عراقی را به خود دیده است، استانی که هم در دفاع مقدس در میدان رزم و لجمن جبهه‌های نبرد ، هم در پشت جبهه زیر حمله سنگین خفاشان شب‌پرست عراقی فرزندان غیور خود را غرقه‌به‌خون دیده است ،ولی از مقاومت و پایداری لحظه‌ای غفلت نکرده است، اما آنچه برای مردمان این دیار غم‌انگیزترین لحظه تاریخ ورزش ایران وجهان است.

بمباران هوایی ورزشگاه زمین فوتبال چوار در 23 بهمن 65 است. در این روز که جوانان دهه 50 و60 هم رزمنده میدان جنگ بودند و هم در سخت‌ترین شرایط برای حفظ روحیه و نشاط ، به‌رغم آواره گی، ترک شهرها وزیر بمباران‌های هوایی،زش را فراموش نمی‌کردند و به مناسبت هفتمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و برای فضای ایجاد نشاط و شادابی در بین مردم استان ایلام،مسابقه‌ای بین تیم‌های فوتبال منتخب چوار و جوانان استان ایلام برگزار کردند و هنوز ده دقیقه از نیمه دوم گذشته بود و همه به انتظار نواختن کرنر بودند، که به ناگاه به‌جای توپ فوتبال، هواپیماهای عراق گلوله‌های بمب بر زمین سبز نشاندند و دروازه سیز را با خون قرمز کردند.دراین حادثه 10 فوتبالیست، سه کودک و یک داور و یک تماشا چی آسمانی شدند کشیدند.

 

ایلام|یادواره شهدای زمین فوتبال چوار برگزار شدایلام| بمباران زمین فوتبال چوار در سال 65‌ در دنیا نظیر نداردایلام| پرواز از زمین "فوتبال چوار" تا آسمان

پدر شهید خلیل مظفری یکی از شهدای زمین فوتبال چوار در سال 1365 در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت: پسرمن نوجوانی بود، عاشق فوتبال که در کلاس سوم دبستان درس می خواند و چون مسابقه در استادیوم کنار خانه بود، به تماشای فوتبال رفته بود. که به شهادت رسید. و ما که از حضور او در این محل بی خبر بودیم بعد از دو روز متوجه شدیم که فرزندمان شهید شده است.

وی بیان داشت: عکسی از فرزندم نداشتیم و به همین دلیل یک گل به‌جای عکس پسرم در یادبود شهدای چوار گذاشته‌شده است.

مظفری می‌گوید: در زمان حادثه در خانه بودم و بعد از ظهر که صدای موشک‌ها را شنیدم به بیرون خانه رفتم و متوجه شدم در زمین خاکی چوار اتقاقی افتاده است و وقتی به آنجا رسیدم با زمینی غرق در خون مواجه شدم.

وی ادامه داد: همه در حال بردن اجساد بودند. به خانه که بازگشتم، از اهل خانه حال خلیل را جویا شدم اما اثری از او نیافتم.

مظفری بیان داشت: به‌طور اتفاقی فرزند من و یک شهید دیگر روی‌هم افتاده بودند و کسی متوجه نشده بود که در نهایت دو روز بعد و در هنگام دفن شهدا متوجه شدیم که فرزند ما نیز در این بمباران به شهادت رسیده است.

«حمید حیاتی» از امدادگران بخش چوار در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت: صبح روز 23 بهمن 65 شهید هزاوه به مرکز بهداشت شهر چوار امدتا هم سرکشی کرده باشد و هم یکی از بازیکنان را برای آمادگی در فوتبال بعداز ظهر مداوا و آماده نماید.

وی ادامه داد شهید هزاوه که هم بخشدار چواربود و هم مربی تیم فوتبال را به عهده داشت،در حین صحبت‌هایش گفت: امروز مسابقه‌ای مهم با تیم منتخب ایلام داریم. «مجتبی ناصری» هم کمی مصدوم است و از ناحیه انگشت دست آسیب‌دیده او را برای مسابقه مداوا کنید. چند ساعتی نگذشته بود مجتبی ناصری آمد و انگشتش را مداوا کردم.

حیاتی در ادامه می گوید به او گفتم: شما قهرمان واقعی هستید اما امروز روز حساسی است و وضعیت منطقه خیلی اضطراری است. از صبح بارها آژیر خطر به صدا درامده است، به آقای بخشدار بگویید اگر امکان دارد این بازی را به‌روز دیگری موکول کند. مجتبی در جوابم گفت: ما همه باهم هستیم و با هم تا قهرمان شدن خواهیم جنگید و هر چی خواست خدا باشد اتفاق می‌افتد.

حیاتی در ادامه ازآن روز چنین روایت می‌کند که: دقایقی از رفتن مجتبی ناصری نگذشته بود که آژیر قرمز به صدا درآمد و دود سیاهی تمام فضای شهر چوار را فراگرفت. مردم هول‌شده بودند و هرکسی به طرفی می‌دوید. بعضی هم به‌طرف زمین فوتبال شتافتند. ما هم سریع به اتفاق امدادگران دیگر بر سر حادثه حاضر شدیم و کربلایی دیدیم. بدن‌های پاره‌پاره،ترکش‌هایی بر بدن شهید هزاوه،سر از تن جدا شده‌ مجتبی ناصری و بدن‌های در خون تپیده‌ی شهید تلوکی، زارعی، کمالوند،مهدیه،رضایتی، شهیدان مظفری،امجد حیدری، علی نجات کرمی،شهید آذرخش، علی عباسی،جهانگیر کاوه و مجروحان زیادی که در گوشه و اطراف افتاده بودند مواجه شدیم. در آن لحظه به یاد صحبت شهید ناصری افتادم که گفت: ما همه با هم هستیم، آری با هم بودند تا پر کشیدند.

سرهنگ جمال شاکرمی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت: برگزاری همایش، یادبود، و بزرگداشت‌ها برای این‌گونه اتفاقات نادر که در دنیا بی‌سابقه است کاری بسیار شایسته و در خور توجه است اما آنچه مهم است عمل به وعده‌های داده‌شده است.

فرمانده سپاه امیرالمؤمنین(ع)  استان ایلام در ادامه گفت: در زمین فوتبال چوار در سال 1365 جوانان پاکی از این استان از زمین فوتبال به بهشت رسیدندو ما وظیفه‌داریم تلاش کنیم این روز را در تاریخ ورزش ایران و جهان ثبت نمائیم تا مظلومیت ملت ایران در دوران دفاع مقدس را به ثبت رسانیم.

انتهای پیام/ ع

R7718/P1494/S6,52/CT7

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

◄ مصمم به برقراری پرواز در فرودگاه سهند هستیم

تین‌نیوز |  مدیرکل فرودگاه‎های استان آذربایجان شرقی در حاشیه بازدید از فرودگاه سهند و دیدار با اعضای شورای شهر مراغه بر جدیت در برقراری پرواز در این فرودگاه تاکید کرد.    

به گزارش روابط‎عمومی فرودگاه‎های استان آذربایجان شرقی، رامین آذری در اولین بازدید خود از فرودگاه سهند پس از انتصاب در سمت مدیرکل فرودگاه‎های استان آذربایجان شرقی، ضمن تاکید بر اهمیت و جایگاه شورای شهر مراغه و تعامل آن با فرودگاه گفت: در هفته‎های گذشته رایزنی‎هایی را با مقامات استانی و کشوری برای برقراری دوباره پروازهای فرودگاه سهند انجام داده‎ایم که نتایج خوبی هم داشته است و به احتمال فراوان تا دو ماه آینده شاهد برقراری پرواز توسط شرکت پویا خواهیم بود.

رئیس شواری شهر مراغه نیز با اشاره به اهمیت فرودگاه در رشد و توسعه منطقه‎ای گفت: ما در شورای شهر آماده هستیم که با تعامل و همکاری همه جانبه در زمینه برقراری پرواز و همچنین توسعه فرودگاه سهند اقدام کنیم.

آذری در این بازدید که به منظور بررسی وضعیت فرودگاه سهند در حوزه عملیات فرودگاهی و هوانوردی انجام شد از بخش‎های مختلف فرودگاه سهند مانند خودروهای ایمنی زمینی، ترمینال، باند، اپرون و پروژه‎های در دست اجرای آن دیدن کرد و توسط محمد حاجی‎پور، رئیس این فرودگاه، از آخرین وضعیت آگاه شد و در جلسه شورای اداری این فرودگاه شرکت کرد.

 

پاسخ تهدیدآمیز کریمی قدوسی به نماینده تربت جام

چرا افزایش قیمت دلار، کالاها را گران می‌کند اما کاهش قیمت آن تاثیری بر بازار ندارد؟

حریق گسترده در مجتع تجاری بلوار کوهک

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۸۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیشکسوتان فوتبال هرمزگان به ایلام سفر می کنند
 • حدود ۶۰ درصد زائران ایرانی حج تمتع وارد عربستان شدند / انجام ۵۷ درصد پرواز‌ها بدون تاخیر
 • مقام مصری: تعلیق پرواز‌های بریتیش ایرویز به قاهره غیر منطقی است
 • پرواز‌های مسافری فرودگاه پیام پس از ارزیابی نهایی سازمان هواپیمایی آغاز می‌شود
 • خوزستان در رویای پردیس سینمایی
 • برخورد هواپیما با پرنده پرواز گرگان- مشهد را زمین گیر کرد
 • زمين براي مسکن مددجويان سيل‌زده ماژين خريداري شد
 • پرواز استانبول به تبریز در نخجوان به زمین نشست
 • علت تغییر مسیر پرواز استانبول به تبریز
 • فرمانده سپاه الغدیر مهمان زورخانه مهر دشت شد
 • تغییرات جدید در قوانین فوتبال؛ قانون هشتم توپ یا زمین!
 • جهادگران دانشگاه علمی کاربردی ایوان در یکی از مناطق محروم ایلام خدمات‌رسانی کردند
 • «عقاب تیزپرواز» به روایت همسر و همرزمان شهید
 • اخبار مجلس/اعلام وصول سوال از وزیر نیرو در مجلس/تذکر یک نماینده به وزیرکشور
 • مجمع عادی سالیانه گروه بهمن با حضور ۸۱درصد سهامداران برگزار شد
 • زمین برای مسکن مددجویان سیل زده روستای دم رود ماژین خریداری شد
 • معرفی سالن‌های میزبان چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی
 • حسن روزی طلب از مستند ترور سرچشمه می گوید: بی آینده کردن رژیم دستاوردسازی بود
 • فرمانده سپاه ایلام: آتش سوزی جنگل های چوار پس از ۶ ساعت پیاده روی مهار شد