هنوز ده دقیقه از نیمه دوم نگذشته بود و همه به انتظار نواختن کرنر بودند، که به ناگاه به‌جای توپ فوتبال، هواپیماهای عراق گلوله‌های بمب بر زمین سبز نشاندند و در ۲۳ بهمن ۱۳۶۵ عطر نفس پروسوهای زمین "فوتبال چوار" به عرش رسید. ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰ استانها ایلام نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، استان ایلام یکی از استان‌های خط مقدم دفاع مقدس بوده است، که بیشترین حملات هوایی و بمباران خفاشان عراقی را به خود دیده است، استانی که هم در دفاع مقدس در میدان رزم و لجمن جبهه‌های نبرد ، هم در پشت جبهه زیر حمله سنگین خفاشان شب‌پرست عراقی فرزندان غیور خود را غرقه‌به‌خون دیده است ،ولی از مقاومت و پایداری لحظه‌ای غفلت نکرده است، اما آنچه برای مردمان این دیار غم‌انگیزترین لحظه تاریخ ورزش ایران وجهان است.

بمباران هوایی ورزشگاه زمین فوتبال چوار در 23 بهمن 65 است. در این روز که جوانان دهه 50 و60 هم رزمنده میدان جنگ بودند و هم در سخت‌ترین شرایط برای حفظ روحیه و نشاط ، به‌رغم آواره گی، ترک شهرها وزیر بمباران‌های هوایی،زش را فراموش نمی‌کردند و به مناسبت هفتمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و برای فضای ایجاد نشاط و شادابی در بین مردم استان ایلام،مسابقه‌ای بین تیم‌های فوتبال منتخب چوار و جوانان استان ایلام برگزار کردند و هنوز ده دقیقه از نیمه دوم گذشته بود و همه به انتظار نواختن کرنر بودند، که به ناگاه به‌جای توپ فوتبال، هواپیماهای عراق گلوله‌های بمب بر زمین سبز نشاندند و دروازه سیز را با خون قرمز کردند.دراین حادثه 10 فوتبالیست، سه کودک و یک داور و یک تماشا چی آسمانی شدند کشیدند.

 

ایلام|یادواره شهدای زمین فوتبال چوار برگزار شدایلام| بمباران زمین فوتبال چوار در سال 65‌ در دنیا نظیر نداردایلام| پرواز از زمین "فوتبال چوار" تا آسمان

پدر شهید خلیل مظفری یکی از شهدای زمین فوتبال چوار در سال 1365 در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت: پسرمن نوجوانی بود، عاشق فوتبال که در کلاس سوم دبستان درس می خواند و چون مسابقه در استادیوم کنار خانه بود، به تماشای فوتبال رفته بود. که به شهادت رسید. و ما که از حضور او در این محل بی خبر بودیم بعد از دو روز متوجه شدیم که فرزندمان شهید شده است.

وی بیان داشت: عکسی از فرزندم نداشتیم و به همین دلیل یک گل به‌جای عکس پسرم در یادبود شهدای چوار گذاشته‌شده است.

مظفری می‌گوید: در زمان حادثه در خانه بودم و بعد از ظهر که صدای موشک‌ها را شنیدم به بیرون خانه رفتم و متوجه شدم در زمین خاکی چوار اتقاقی افتاده است و وقتی به آنجا رسیدم با زمینی غرق در خون مواجه شدم.

وی ادامه داد: همه در حال بردن اجساد بودند. به خانه که بازگشتم، از اهل خانه حال خلیل را جویا شدم اما اثری از او نیافتم.

مظفری بیان داشت: به‌طور اتفاقی فرزند من و یک شهید دیگر روی‌هم افتاده بودند و کسی متوجه نشده بود که در نهایت دو روز بعد و در هنگام دفن شهدا متوجه شدیم که فرزند ما نیز در این بمباران به شهادت رسیده است.

«حمید حیاتی» از امدادگران بخش چوار در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت: صبح روز 23 بهمن 65 شهید هزاوه به مرکز بهداشت شهر چوار امدتا هم سرکشی کرده باشد و هم یکی از بازیکنان را برای آمادگی در فوتبال بعداز ظهر مداوا و آماده نماید.

وی ادامه داد شهید هزاوه که هم بخشدار چواربود و هم مربی تیم فوتبال را به عهده داشت،در حین صحبت‌هایش گفت: امروز مسابقه‌ای مهم با تیم منتخب ایلام داریم. «مجتبی ناصری» هم کمی مصدوم است و از ناحیه انگشت دست آسیب‌دیده او را برای مسابقه مداوا کنید. چند ساعتی نگذشته بود مجتبی ناصری آمد و انگشتش را مداوا کردم.

حیاتی در ادامه می گوید به او گفتم: شما قهرمان واقعی هستید اما امروز روز حساسی است و وضعیت منطقه خیلی اضطراری است. از صبح بارها آژیر خطر به صدا درامده است، به آقای بخشدار بگویید اگر امکان دارد این بازی را به‌روز دیگری موکول کند. مجتبی در جوابم گفت: ما همه باهم هستیم و با هم تا قهرمان شدن خواهیم جنگید و هر چی خواست خدا باشد اتفاق می‌افتد.

حیاتی در ادامه ازآن روز چنین روایت می‌کند که: دقایقی از رفتن مجتبی ناصری نگذشته بود که آژیر قرمز به صدا درآمد و دود سیاهی تمام فضای شهر چوار را فراگرفت. مردم هول‌شده بودند و هرکسی به طرفی می‌دوید. بعضی هم به‌طرف زمین فوتبال شتافتند. ما هم سریع به اتفاق امدادگران دیگر بر سر حادثه حاضر شدیم و کربلایی دیدیم. بدن‌های پاره‌پاره،ترکش‌هایی بر بدن شهید هزاوه،سر از تن جدا شده‌ مجتبی ناصری و بدن‌های در خون تپیده‌ی شهید تلوکی، زارعی، کمالوند،مهدیه،رضایتی، شهیدان مظفری،امجد حیدری، علی نجات کرمی،شهید آذرخش، علی عباسی،جهانگیر کاوه و مجروحان زیادی که در گوشه و اطراف افتاده بودند مواجه شدیم. در آن لحظه به یاد صحبت شهید ناصری افتادم که گفت: ما همه با هم هستیم، آری با هم بودند تا پر کشیدند.

سرهنگ جمال شاکرمی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت: برگزاری همایش، یادبود، و بزرگداشت‌ها برای این‌گونه اتفاقات نادر که در دنیا بی‌سابقه است کاری بسیار شایسته و در خور توجه است اما آنچه مهم است عمل به وعده‌های داده‌شده است.

فرمانده سپاه امیرالمؤمنین(ع)  استان ایلام در ادامه گفت: در زمین فوتبال چوار در سال 1365 جوانان پاکی از این استان از زمین فوتبال به بهشت رسیدندو ما وظیفه‌داریم تلاش کنیم این روز را در تاریخ ورزش ایران و جهان ثبت نمائیم تا مظلومیت ملت ایران در دوران دفاع مقدس را به ثبت رسانیم.

انتهای پیام/ ع

R7718/P1494/S6,52/CT7

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

بروز حادثه برای پرواز ‌رشت در فرودگاه مشهد

مدیر روابط عمومی فرودگاه مشهد گفت: پرواز امروز رشت از فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد به علت پاشیده شدن مواد «دی آیس» چند متری بر روی زمین لیز می‌خورد اما پس از بررسی مجدد لاستیک‌ها پرواز خود را انجام داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ حسن جعفری ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پرواز شماره ۹۰۴ ایران ایرتور به مقصد رشت قبل از پرواز برای انجام عملیات دی آیس به منطقه مورد استفاده برای این کار رفته است که به دلیل لیز بودن سطح منطقه به علت پاشیده شدن مواد دی آیس بر روی آن هواپیما چند متری را بر روی زمین لیز می‌خورد.

وی افزود: پس از این اتفاق خلبان پرواز برای اطمینان کامل از ایمنی پرواز به رمپ برگشته و لاستیک‌های هواپیما را مجددا مورد بررسی قرار می‌دهد.

مدیر روابط عمومی فرودگاه مشهد خاطرنشان کرد: پس از بررسی مجدد لاستیک‌های هواپیما توسط خلبان و مهندسان فنی این هواپیما پرواز خود را انجام داد.

انتهای پیام/

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

فیلمی از مراسم تشییع پیکر شهید عبدالله‌زاده در آران و بیدگل

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۸۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خانواده‌های قربانیان پرواز یاسوج خواستار معرفی مقصران اصلی
 • روایت خانواده‌های جانباختگان سانحه مرگبار پرواز«تهران یاسوج»
 • نحوه ارائه خدمات دارویی به صورت شبانه روزی در آذربایجان غربی رصد می‌شود
 • گلایه‌های خانواده‌های جانباختگان پرواز تهران-یاسوج
 • روایتی خواهرانه از 29 بهمن تبریز
 • تجمع اعتراضی خانواده جانباختگان پرواز تهران- یاسوج/ انتشار بیانیه علیه شرکت هواپیمایی آسمان
 • ۱۱ دکتر ۴۴ مهندس در پرواز بودند/ برای گرفتن مجوز حضور نیروهای محلی در عملیات امداد و نجات، تحصن کردیم/ عزیزانمان را به دلیل ضعف مدیریتی از دست دادیم
 • پدر شهید «عصمت‌نژاد» از خاطرات فرزند می‌گوید/ روزی ۴ بار زیارت شهدا!
 • در حادثه چوار10 فوتبالیست، 3 کودک، یک داور و یک تماشاگر به شهادت رسیدند/ پنجاه بازیگر در این نمایش حضور داشتند/ هدف ما نمایش نشان دادن مظلومیت این شهداست
 • روزی که سالن همایش وزارت کشور منفجر شد +تصاویر
 • روزی که سالن وزارت کشور منفجر شد
 • تاخیر ۵ ساعته پرواز قشم- مشهد و سرگردانی مسافران
 • ◄ لغو پیاپی پروازهای همدان-تهران هما/ ایران‌ایر: ATR نمی‌تواند بالای یک ساعت پرواز کند
 • حادثه برای پرواز مشهد ـ رشت در فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد
 • جزئیات حادثه برای پرواز ‌مشهد ـ رشت
 • لیز خوردن پرواز مشهد-رشت در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد
 • جزئیات حادثه برای پرواز ‌مشهد ـ رشت در فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد ‌
 • برنامه پرواز‌های فرودگاه خرم‌آباد از ۲۸ بهمن ماه تا ۳ اسفندماه
 • فیلم/ پرستوهای سبکبال آرام گرفتند...