استاندار سمنان گفت: بهسازی معابر به عنوان یکی از مسائل مهم در روستاها باید مدنظر مسئولان استان باشد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، علیرضا آشناگر استاندار سمنان در سفر یک روزه خود به شهرستان شاهرود گفت: در شورای برنامه‌ریزی استان نیز بارها اعلام شد که مدیران ما باید برنامه‌هایشان را طوری تنظیم کنند که تنها در مرکز استان و شهرستان‌ها نباشند بلکه در جمع مردم روستاها نیز حضور یابند.

وی بابیان اینکه حضور مدیران در روستاها می‌تواند به بیان مشکلات منجر شود، افزود: بهسازی معابر روستایی یکی از اولویت‌های استان محسوب می‌شود.

استاندار سمنان درباره روستای دهملا نیز تأکید کرد: این روستا با جمعیت دوهزارنفری نقش ویژه‌ای در دفاع مقدس با ۳۹ شهید ایفا کرده است که امروز شاهد ایجاد مرکز جامع سلامت این روستا بودیم که خوشبختانه سبب شده تا مردم این روستا امکانات خوبی را دریافت کنند.

آشناگر بابیان اینکه دهملا ازنظر اشتغال دارای زمینه ۱۰۰ درصدی اشتغال‌زایی است، ابراز کرد: روستاهای منطقه مانند دهملا و محمدآباد متکی برساخته‌های دستشان است که سبب شده تا از نظر توسعه اقتصادی و اشتغال زایی شرایط خوبی را داشته باشند امروز ۵۰۰ نفر از روستاهای دیگر فقط برای آموزش به روستاهای محمد آباد و دهملا می‌آیند و این نشان می دهد که اقتصاد مقاومتی به طور جدی در این منطقه ایفا شده است.

استاندار سمنان با بیان اینکه فرماندار شاهرود باید تلاش کند تا چنین روستاهایی که می‌تواند در اشتغال موثر باشند، معرفی شوند، گفت: روستاهای اشتغال‌زا باید به عنوان الگو معرفی شوند و بتوانیم از الگوی شکل گرفته در این روستاها برای سایر روستاها و مناطق نیز بهره ببریم.

آشناگر در ادامه بیان کرد: امروز اقتصاد ایران با جنگ بزرگی روبرو است که تحریم‌ها نیز به آن اضافه شده‌اند لذا باید در راستای اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی در روستاها اقدامات خوب و ویژه ای را در نظر داشته باشیم.

انتهای پیام / گ

سفر استاندار سمنان به شهرستان شاهرود

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

اولویت‌بندی طرح های فناورانه آبی/ ایجاد منابع آبی جدید در کشور

به گزارش خبرنگار مهر، این روزها بسیاری از کشورهای دنیا درگیر مسائل مربوط به خشکسالی و کم آبی هستند و برای برون رفت از این مشکل، دست به دامن فناوریهای مختلف برای کمک به بارندگی بیشتر و دستیابی به منابع آبی جدید شده اند. در این میان تکنولوژیهایی مانند شیرین سازی و انواع تصفیه آب نیز مورد توجه قرار گرفته اند و در بسیاری از کشورها استفاده می شوند.

کشور ما نیز در بسیاری از این فناوریها توانمندی و دستاوردهای خوبی کسب کرده است که می تواند برای جبران کم آبی و استفاده از آب سالم به کار رود از این رو در نظر داریم با معرفی و تشریح ماحصل تلاش محققان کشور و بررسی مزیتهای استفاده از این فناوری های آبی گامی در جهت اطلاع رسانی دقیق و موثر در این زمینه برداریم.

اولویت بندی محورهای طرح های فناورانه تأمین آب 

دکتر جهانگیر پُرهمت، دبیر کارگروه آب ستاد توسعه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اولویت های ستاد اظهار داشت: اولویت های این ستاد در ۴ بخش آب، فرسایش، خشکسالی و محیط زیست هستند که ۱۰ اولویت مربوط به حوزه آب می شود.

وی با اشاره به اولویت های ستاد توسعه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست در حوزه آب گفت: «فناوری­های شناسایی منابع جدید آب غیر متعارف»، «فناوری­های مرتبط با استفاده از آب­های شور و زه آب»، « توسعه و بومی ­سازی روش­های نوین کاهش مصرف آب و افزایش بهره ­وری (سیستم­های انتقال و شبکه ­های توزیع، آب و گیاه، آب و مزرعه، آب و حوضه، آب و واحدهای شرب، آب و واحدهای صنعتی)»، «فناوری ­های کاهش تبخیر بارش و کاهش تبخیر از سطوح آزاد آب (اعم از سطوح پلیمری و سیستم­های سایه ­بان و  سلول های خورشیدی) و طرح­های الگویی کاهش تبخیر»، «فناوری کاهش آلودگی زیست محیطی و آبی»، «فناوری­ های جدید در آبیاری»، «تهیه مدل بومی برآورد فرسایش آبی و بادی»، « طرح­های الگویی تعادل بخشی منابع و مصارف آب زیرزمینی»، «فناوری­های مدیریت منابع آب»، «فناوری­های مرتبط با حذف آلاینده های آب» اولویت های ستاد در زمینه آب به شمار می رود.

توسعه فناوری های ایرانی در زمینه آب

پرهمت عنوان کرد: در حال حاضر منابع آبی در کشور داریم که در دسترس نیستند و نیاز به شناسایی دارند بنابراین یکی از کارهای ستاد این است  که فناوریهایی که بتواند به شناسایی و اکتشاف منابع آبی غیر متعارف کمک کند  مورد حمایت قرار می دهد.

عضو هیات علمی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری، گروه هیدرولوژی و منابع آب ادامه داد: به دلیل اینکه آب های شیرین یا آب های قابل استفاده ما در کشور محدود هستند و حدالامکان در حال استفاده از این منابع هستیم باید منابع جدیدی بیابیم؛ در این میان اگر بخواهیم منابع آب جدید را بکار بگیریم باید از آب های شور ، آب های غیر قابل دسترس (آبهای زیر زمینی و آب شور دریاها) بهره بگیریم؛ بنابراین برای تصفیه این آبها باید از تجهیزات فناورنه ای استفاده کنیم که در حال حاضر از سیستم های خارجی استفاده می شود.

وی ادامه داد: به همین دلیل لازم است که فناوریهای ایرانی بومی سازی شوند و از دستاوردهای محققان در این زمینه بهره ببریم. در واقع توسعه فناوری کاهش آلاینده و تصفیه از اولویت های ستاد است.

پرهمت خاطر نشان کرد: به نظر  می رسد روش هایی که در حال حاضر برای افزایش بهره وری آب به کار گرفته می شوند کارآمد نیستند از این رو نیاز است که پای فناوریهایی به میان بیاید که به توسعه تکنولوژی ها در این زمینه بپردازد. همچنین بکارگیری روش هایی که بتواند در کاهش تبخیر بارش و کاهش تبخیر از سطوح آزاد آب باشد از اولویت های ما به شمار می رود.

وی با بیان اینکه آلودگی های زیست محیطی و بارندگی هایی که روی زمین جاری می شود مقدار زیادی از دوده های سرب دار را در جو روی سطح زمین می آورد و از سوی دیگر از زمین هم مواد نفتی و آلودگی های پسماندها وارد منابع زیرزمینی می شوند، گفت: فناوریهایی که بتواند آلاینده های زیست محیطی را کاهش دهد و ریزگردها را کنترل کند نیز از دیگر اولویت های ستاد است.

به گفته وی، بکارگیری فناوری­ های جدید در آبیاری، برآورد فرسایش آبی و بادی، اجرای پروژه هایی برای تعادل بخشی منابع و مصارف آب زیرزمینی و به کارگیری فناوری­های مدیریت منابع آب وحذف آلاینده های آب را اولویت خود قرار داده ایم.

جدول اولویت های ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی

ردیف  اولویت های ستاد توسعه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست ۱ فناوری­های شناسایی منابع جدید آب غیر متعارف ۲  فناوری­های مرتبط با استفاده از آب­های شور و زه آب ۳ توسعه و بومی ­سازی روش­های نوین کاهش مصرف آب و افزایش بهره­ وری ۴ فناوری­های کاهش تبخیر بارش و کاهش تبخیر از سطوح آزاد آب ۵ فناوری کاهش آلودگی زیست محیطی و آبی ۶ فناوری­های جدید در آبیاری ۷ تهیه مدل بومی برآورد فرسایش آبی و بادی ۸ طرح­های الگویی تعادل بخشی منابع و مصارف آب زیرزمینی ۹ فناوری­های مدیریت منابع آب ۱۰  فناوری­های مرتبط با حذف آلاینده های آب

پرهمت در ادامه با بیان اینکه اولویت های ستاد بر اساس شاخص های «امکان تجاری سازی و بهبود فضای کسب و کار و توسعه اشتغال»، «میزان پوشش نتایج توسعه فناوری در سطوح مختلف محلی، ملی، منطقه ای و بین المللی»، «وجود ظرفیت­های مورد نیاز برای توسعه فناوری با تأکید بر مناطق کمتر توسعه یافته»، «زمان­بر بودن توسعه فناوری»، «امکان جلب مشارکت مالی از منابع مختلف با اولویت بخش خصوصی»، «سطح اثر بخشی توسعه فناوری در ارتقاء بهره­وری»، «میزان سرمایه­ گذاری مورد نیاز»، «پوشش منافع اجتماعی توسعه فناوری»، «وجود الزامات و سیاست­های حمایتی در اسناد بالا دستی»، «امکان دسترسی به آمار و اطلاعات  پایه» تعیین شده اند.

کد خبر 4545880 میترا سعیدی کیا

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

اعتراض به نصب تابلوي ورودي دزفول

کلیدواژه: استانداری اشتغال

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۸۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اختصاص 18 هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی
 • جمعیت ۲۶ درصدی روستاییان/ روستا به عنوان محل تولید باید احیاء شود
 • 180 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به روستائیان پرداخت می شود
 • سقف تسهیلات اشتغال روستایی کشور180 هزار میلیارد ریال است
 • جذب ۱۸۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در لرستان
 • لرستان| ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی هزینه می‌شود
 • ۶۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی مصرف شد
 • اصلاح و بهسازی ورودی های شهر بروجرد در اولویت قرار گیرد
 • بازارچه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در قزوین برپا می‌شود
 • 10 روستای دوستدار کتاب یزد تجلیل شدند/ جوادیان زاده: برای فرهنگی تر شدن فضای روستاها تلاش می کنیم
 • احیای فرهنگ روستاها با تکیه بر کتاب محقق می‌شود
 • توسعه شهري دور از روستاها به انجام برسد
 • نگاهی به کارنامه دو ماهه استاندار/ شصت روز اول
 • پایان جشنواره پایتخت کتاب و روستاها و عشایر دوستدار کتاب
 • 300 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی روستایی درسلسله جذب شد
 • عملیات مرمت و بهسازی خانه فردوسی در روستای پاژآغاز خواهد شد
 • تجهیز ۱۰۳خانه ورزش روستایی درمرکزی/گسترش ورزش در روستاها مدنظراست
 • طرح جامع مرمت و بهسازی خانه فردوسی به زودی آغاز می‌شود
 • 700 کیلومتر از معابر شهر کرمان خط کشی شدند