یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی مدعی شده که پیونگ یانگ طی سال ۲۰۱۸ به تولید سوخت هسته‎ای ادامه داده حال آنکه همزمان، به دلیل عدم انجام آزمایش موشکی، تهدید کمتری را نیز موجب شده است.

به گزارش مهر، مرکز امنیت و همکاری بین‌المللی دانشگاه «استنفورد» آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود مدعی شد که پیونگ ‌یانگ علیرغم مذاکره با واشنگتن پیرامون خلع‌سلاح شبه‌جزیره کره، همچنان به تولید سوخت هسته‌ای ادامه می‌دهد و این احتمال وجود دارد که طی یک سال گذشته سوخت کافی برای ساخت دستکم ۷ سلاح هسته‌ای را تولید کرده باشد.

این گزارش در عین حال می‌افزاید که توقف آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای از پایان سال میلادی ۲۰۱۷، تهدید کره شمالی را در مقایسه با گذشته کاهش داده است.

ادعا می‌شود که با استناد به تصاویر ماهواره‌ای می‌توان اثبات کرد که کره شمالی طی سال میلادی ۲۰۱۸، به تولید سوخت هسته‌ای ادامه داده است.

به ادعای این گزارش، از می ۲۰۱۸، بازفراوری سوخت مصرفی رآکتور ۵ مگاواتی نیروگاه «یونگ‌ بیون» از سر گرفته و به تولید ۵ تا ۶ کیلوگرم پلوتونیم قابل استفاده در تسلیحات منجر شده است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که قرار است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اواخر ماه میلادی جاری (فوریه) در هانوی- پایتخت ویتنام- با یکدیگر دیدار کنند.

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آخرین تلنگر به سقوط و تنزل بولتون در فرآیند تصمیم سازی ترامپ

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با ورودش به نیویورک در روز پنجشنبه و ارائه پیشنهاد یک رژیم بازرسی هسته ای جامع در قبال رفع تحریم های آمریکا، مرحله ی جدیدی را در بازی عمومی که بین ایران و ایالات متحده از زمانی دو کشور تقریبا در ماه گذشته نزدیک به ورود به جنگ شدند، آغاز کرد.

در میانه تشدید تحریم تجاری آمریکا، حملات [منسوب به ایران] به تانکرهای نفت و ساقط کردن یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی توسط نیروهای نظامی تهران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با صدایی رسا اعلام کرده است که می خواهد اختلافات را در میز مذاکره حل کند، که به معنی گوشمالی برای مشاوران تندرویی است که خط مشی تهاجمی ترامپ را نسبت به ایران ترسیم کرده اند. گرچه هیچ مذاکره رسمی در حال انجام نیست - و پیشنهاد ظریف بعید است که پذیرفته شود - وزیر امور خارجه ایران روشن کرد که تهران مایل به مصالحه است و حتی "احتیاط" رئیس جمهور آمریکا را ستایش میکند.

این داستان یک شکست دیگر برای مشاور امنیت ملی ترامپ، جان بولتون است.

به گفته سه منبع مطلع در کاخ سفید که نخواسته اند نام آنها فاش شود، بولتون که اکنون تقریبا به مدت 16 ماه است به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید فعالیت میند، اغلب خود را در معرض شکست در مباحث سیاس گذاری دیده و این امر موجب شده است که این کارمند سابقه دار واشنگتن از کار خود به عنوان مشاور عالی سیاست خارجی ترامپ، ناامید شوند. این مساله همچنین آخرین شواهد سرخوردگی رو به رشد ترامپ است.

مارک گرومبریج، که قبل از جدایی از بولتون به خاطر حمایتش از ترامپ، بیش از یک دهه به عنوان مشاور به بولتون کار کرده بود، میگوید: "در مسائل کلیدی، او برنده نیست."

بولتون در سال جاری میلادی برای مداخله در ونزوئلا فشار آورد و پیشنهاد کرد که نیکولاس مادورو، رییس جمهور درگیر نزاع، در حال ساقط شدن است، اما در این مورد اشتباه کرده است. او همچنین به عنوان یک بازیگر کلیدی در انتقال کشتی ها و تجهیزات نظامی ایالات متحده به خاورمیانه به شمار می رود که یک دوره تنش را به وجود آورد که موجب نابودی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی توسط نیروهای ایران گردید. این امر منجر به تصمیم لحظه آخری ترامپ مبنی بر عدم تلافی جویی شد (موضوع تحسین ظریف از ترامپ در روز پنجشنبه) - معکوس سازی روندی که گفته می شود در تضاد با توصیه های بولتون و وزیر امور خارجه مایک پومپو بوده است.

در دیگر لحظات کلیدی، بولتون به هیچ وجه دیده نشده است. هنگامی که در اواخر ماه گذشته ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کرد، بولتون برای دیدار با همتایانش در مغولستان بود. در عوض، همراه رییس جمهور در طی سفر تاریخی اش به منطقه غیر نظامی شده دو کره، مجری فاکس نیوز، تاکر کارلسون بود که اخیرا بولتون را با عنوان "کرم ساختاری اداری" توصیف کرده و هشدار داده است که "بولتون" که در گذشته از تغییر رژیم در کره شمالی و ایران دفاع کرده، بخشی از گروهکی است که ایالات متحده را به جنگ با عراق برد.

در ماه مارس، یک روز پس از اینکه وزارت خزانه داری آمریکا شرکت های کشتیرانی چینی را برای انجام تجارت با کره شمالی مجازات کرد، ترامپ در توییتر گفت که "دستور برداشته شدن" تحریم های اضافی در مورد کره شمالی را داده است. اما هیچ تحریم اضافی وجود نداشت و ترامپ در واقع تلاش کرد تا تحریم هایی را که روز گذشته اعلام شده بود، لغو کنند؛ تحرم هایی که بولتون  از آن حمایت کرده و درباره اش توییت کرده بود.

بر اساس گزارش پالیتیکو به تازگی، ترامپ به سناتور رند پل، جمهوری خواه کنتاکی و از لیبرتارین های سرسخت، مجوزی برای تلاش در راه ایجاد کانال سیاسی با ایران داده است (گرچه انکار کرده که پال را به عنوان سفیر دیپلماسی با ایران منصوب کرده است). پال به دنبال دیدار با ظریف در نیویورک است، و در همین حال ظریف روز پنجشنبه با خبرنگاران دیدار با پال را تکذیب نکرد اما نقش این سناتور را "بیش از حد بزرگ شده" توصیف کرد.

اگر چنین اتفاقی بیفتد، کانال رند پال و حضور ظریف در نیویورک، نخستین راه مشخص برای مذاکرات بین ایالات متحده و ایران در طول بحرانی است که تقریبا نزدیک به ایجاد جنگ میان دو کشور شده بود. و این بحران نشانه ای از فروکش ندارد. در روز جمعه، ایران یک تانکر نفتکش بریتانیایی را توقیف کرد، که منجر به تشدید تنش ها بین تهران و غرب شد.

یکی از منابع ما،  بولتون را به عنوان "بی تفاوت نسبت به مسائل" توصیف کرده، اما افزوده که در دولتی که توسط آشفتگی و حرکات سیاسی ضعیف تعریف شده است، سوال اصلی این است که آیا حرکت به سوی تعامل نشان دهنده "تغییر دائمی سیاست خارجی رییس جمهور است یا خیر؟" "

این منبع معتقد است: "[بولتون] یک حرفه ای است، و این را درک می کند،".

اما تفاوت بین بولتون و ترامپ بدون عواقب نیست. هنگامی که بولتون صحبت می کند، معلوم نیست که آیا وی از طرف رئیس جمهور صحبت می کند یا اینکه ترامپ در ظرف چند ساعت از اظهار نظر مشاور خود از او انتقاد خواهد کرد.

به گفته گرومبریج : این امر باعث شده است که بولتون با مشکل اعتبار در چشم متحدان ایالات متحده روبرو شود. در دیدار با شرکای آمریکایی، از جمله سفر آتی ترامپ به کره جنوبی و ژاپن، به احتمال زیاد سخنان بولتون چندان مهم و مرتبط نیست و، همانطور که گرومبریج می گوید، "متحدان بیشتر به توییتر ترامپ اعتماد میکنند".

در طول دوران حرفه ای خود، بولتون از رویکرد تهاجمی به استفاده از قدرت آمریکایی حمایت کرده است، و معمولا به هزینه از دست رفتن مذاکرات دیپلماتیک. در تهران، بولتون با سوء ظن شدید دیده می شود، زیرا بارها و بارها از سرنگونی حکومت اسلامی حمایت کرده است. با این حال، در رابطه با دشمنان اصلی آمریکا، ایران و کره شمالی، ترامپ از جلسات مذاکره یا پیشنهادات عمومی برای مذاکرات حمایت میکند.

به شکلی قابل توجه، قطع ارتباط با ترامپ به نظر نمی رسد که منجر به آن شده باشد که بولتون به طور کامل از حیطه توجه و علاقه رئیس جمهور خارج شود. انتظار می رود که بولتون هفته آینده سفر خود به ژاپن و کره جنوبی را آغاز کند تا روابط بین دو متحد آمریکایی را که در یک جنگ تجاری خفیف قرار دارند - آن هم در حالی که واشنگتن به آنها نیاز دارد که در مهندسی دستیابی به موفقیت در مذاکرات با کره شمالی و مقابله با چین، در یک جبهه باشند - بهبود بخشد.

اما اختلافات بین ترامپ بولتون اکنون ماهها است که به طور عمومی نمایش داده شده، و ترامپ بارها در مصاحبه ها مواضع لبولتون را رد کرده و حتی برای لغو سیاست های مورد حمایت مشاور امنیت ملی تلاش کرده است.

ترامپ ماه گذشته در مصاحبه با خبرنگاران گفت که او همچنان به بولتون اعتماد دارد اما او را به عنوان یک صدا در میان بسیاری از صداهای  مشورت دهنده دیگر میبیند. وی اضافه کرد که بولتون یکی از تندروترین مشاوران او است و گفت: "افراد دیگری که این موضع را ندارند هم در دولت من هستند".

ترامپ گفت: "من در بسیاری از موارد با جان بولتون مخالف هستم. تنها چیزی که مهم است، منم."

این اختلاف در ماه گذشته زمانی که ترامپ بعد از فرایند تصمیم سازی نرمال در شورای امنیت ملی، از حمله تلافی جویانه به ایران، عقب نشینی کرد، خود را نشان داد. یکی از صداهای کلیدی که ترامپ را برای جلوگیری از جنگ مسلحانه با ایران تشویق کرد، کارلسون، مجری فاکس نیوز بود که از برنامه تلویزیونی خود به عنوان یک کانال ارتباطی عظیم با کاخ سفید استفاده می کند.

جیمز کارفانو، معاون رئيس جمهور در بنیاد میراث محافظه کایری، میگوید: شیوه مشاوره نامتعارف ترامپ منعکس کننده یک ویژگی کلیدی زندگی به عنوان مشاور امنیت ملی رئيس جمهور است: ترامپ حرف خودش را میزند و کار خودش را میکند. مشاوران امنیت ملی ممکن است زمانی  دروازه بانهایی برای تفکر رئیس جمهور در مورد سیاست خارجی و امنیتی بوده باشند، اما در کاخ سفید ترامپ، این مساله دیگر مثل سابق درست نیست. هیچ مشاوری نیست که به ترامپ بگوید چه کار کند.

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

واکنش فائزه هاشمی به ولنگار خطاب‌کردن زنان توسط علم‌الهدی و کمپین «چهارشنبه‌های طلایی»: اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند هم تجمع برگزار کنند| سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: کره شمالی بمب هسته ای

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۹۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ناکامی تازه جان بولتون برابر ایران
 • دفاع کره شمالی از همسایه جنوبی در تنش با ژاپنی‌ها
 • دادگاه فدرال آمریکا به فروش کشتی توقیف شده کره شمالی رای داد
 • پهباد بر باد؛ امنیت نیت ما
 • واکنش آمریکا به خشم کره شمالی از رزمایش نظامی در شبه جزیره
 • بمب ۱۰۰ کیلوگرمی دوران جنگ جهانی دوم در برلین خنثی شد
 • فرمانده آمریکایی از تداوم تولید تسلیحات موشکی و هسته ای در کره شمالی خبر داد
 • کره شمالی علیه ژاپن با کره جنوبی متحد شد!
 • کره شمالی در مناقشه با ژاپن طرف کره جنوبی را گرفت
 • اکثر آمریکایی‌ها به سیاست‌ ترامپ در قبال خلع سلاح اتمی کره شمالی مطمئن نیستند
 • پامپئو اتهام نقض توافق با کره شمالی را تکذیب کرد
 • نظرسنجی: رابطه نزدیک ترامپ با کیم جونگ اون به خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی منجر نمی‌شود
 • دومین بمب در محل ورودی دانشگاه کابل افغانستان خنثی شد
 • ماجرایی جالب از بنز رهبر کره شمالی +عکس
 • صدور 60 هزار روادید الکترونیکی توسط ازبکستان در یک سال گذشته
 • از واریز یارانه تیر ماه تا افتتاح خط تولید پژو ۳۰۱ / اتصال کارت بانکی به کارت سوخت منتفی شد
 • احضار سفیر کره جنوبی از سوی ژاپن بر سر موضوع جبران خسارت کار اجباری
 • ماجرای جالب از بنز زرهی رهبر کره شمالی +عکس
 • ماجرایی جالب از مرسدس بنز زرهی رهبر کره شمالی