رویداد۲۴محسن هاشمی در پایان یکصد و بیست و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تشریح مصوبات این جلسه در جمع خبرنگاران گفت: امروز دو دستور کار توسط اعضای شورای اسلامی شهر تهران به نتیجه رسید که نخست بررسی طرحی در خصوص نماهای شهر تهران بود که آقای اعطا توضیحاتی دادند تا اصلاح طرح به گونه‌ای انجام شود که مورد قبول هیات تطبیق فرمانداری تهران قرار گیرد.

وی افزود: بحث دوم درباره مشاغل سیار و بی‌کانون بود که کمیسیون‌های مربوطه قبلاً بررسی‌های لازم را در این خصوص انجام داده بودند و با توجه به اینکه پیشنهادات بسیاری از سوی اعضای شورا درباره این طرح مطرح شده بود، وقت زیادی از جلسه به بررسی این طرح اختصاص پیدا کرد، اما نهایتاً این طرح به تصویب رسید تا پس از تایید هیات تطبیق برای اجرا ابلاغ شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص احتمال رد این طرح توسط هیات تطبیق فرمانداری تهران و مغایرت آن با قانون گفت: قانون در این خصوص بسیار قدیمی است و با توجه به اینکه امروز شهر مملو از دستفروشان شده حتی خود وزارت کشور نیز دستورالعملی را در این رابطه در دست بررسی دارد. علاوه بر این همه وزارتخانه‌ها به فکر ساماندهی این موضوع و مقابله با آن هستند.

وی افزود: در گذشته دستفروشی تنها برای مشاغل روستایی بوده که تولیدات خود همچون مرغ و تخم مرغ را به شهرهای کمی که در آن دوران وجود داشته، بیاورند. در حقیقت دستفروشی برای محصولات خانگی بوده است، اما امروز همه نوع کالا را شامل می‌شود و معضل جدی را ایجاد کرده است. لذا همه به فکر این افتاده‌اند که در خصوص دستفروشی تنها بحث ممنوعیت مطرح نیست، بلکه ساماندهی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص بهره‌گیری از فاینانس‌ها برای خطوط مترو گفت: هر فاینانسی در بودجه سال جاری پیش بینی می‌شود و برای سال آینده نیز قابل تمدید است که البته باید شورای اقتصاد تمدید آن را به تصویب برساند. فاینانس‌های مربوط به مترو قدیمی هستند و سهمیه فاینانس‌های خطوط ۶، ۷ و ۳ مترو موجود است که معادل ۱.۵ میلیارد یورو است و شهرداری باید در شرایط فعلی از این فاینانس‌ها بهره مناسبی داشته باشد.

وی تاکید کرد: شهرداری تهران قول داده است که بخشی از خط ۶ مترو حدود ۱۰ کیلومتر را تا پایان امسال افتتاح کند و همچنین چند ایستگاه از خط ۷ مترو تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

منبع: رویداد24

خبر بعدی:

مهندسین ناظر از مقصران اصلی وضعیت نامناسب معابر/ تهران برای معلولان، کودکان و زنان ساخته نشده است

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا؛ پایتخت برای معلولین، کودکان و حتی زنان ساخته نشده و نگاه سخت افزاری و مردانه بر آن حاکم است، با این حال این روزها حتی مردان سالم با چالش‌های جدی هنگام تردد در پیاده‌روها مواجه هستند اما گره کار در کجاست؟ چرا شهروندان تسطیح معابر را مورد توجه جدی قرار نمی‌دهند و در راس مطالبات خود قرار نمی‌دهند.

محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، در در گفتگو  با خبرنگار برنا با اشاره به مشکلات موجود در خصوص پیاده‌روهای پایتخت با ارائه پیشنهاداتی مقصرین اصلی این رویداد را مورد انتقاد قرار می‌دهد.

وضعیت معابر تهران مناسب نیست

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در این رابطه گفت: متاسفانه وضعیت معابر و فضاهای عمومی در شهر تهران مناسب نیست از این رو یکی از اولویت‌های جدی کمیسیون معماری و شهرسازی و شورای شهر در دوره پنجم این مسئله بوده و هست.

سالاری خاطرنشان کرد: اشکالاتی در این فرآیند وجود دارد؛ بخشی از این مناسب‌سازی‌ها مثل پارک‌ها، میادین و فضاهای عمومی، معطوف به اختیارات مدیریت شهری است اما بخشی از آن‌ها ضمن اینکه از وظایف مدیریت شهری است نیاز به مشارکت آحاد مردم هم دارد.

عضو دو دوره شورای شهر تهران بیان کرد: اقدامات خوبی در حوزه فضاهای عمومی طی سال‌های قبل شروع شده و ادامه دارد. سعی شده بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر تهران در حوزه مناسب سازی، اقدامات خوبی انجام شود اما هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم.

کوچه‌های تهران وضعیت نامطلوبی دارند

سالاری با تاکید بر اینکه در حوزه معابر و کوچه‌های شهر تهران وضعیت بسیار نامطلوب وجود دارد ادامه داد: به‌طوری که شاهد پیاده راه‌های پلکانی با اختلاف سطح‌های قابل توجه هستیم. رمپ ساختمان‌ها و تصاحب بخشی از پیاده‌روها را مشاهده می‌کنیم که نه تنها برای گروه‌های آسیب دیده همانند معلولین مشکلات اساسی ایجاد کرده بلکه اگر افراد سالم حواس‌شان به پیاده‌راه نباشد هر لحظه احتمال مشکلات و آسیب‌های جدی وجود دارد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران افزود: کمیته‌هایی تحت عنوان کمیته‌های مناسب‌سازی در ستاد و همچنین در مناطق 22 گانه ایجاد شده است. کمیسیون معماری و شهرسازی در این مجموعه‌ها نماینده‌ای دارد که با جدیت پیگیر مصوبات است.

سالاری با تاکید بر این موضوع که در حال حاضر اقدامات خوبی شروع شده، گفت: هنوز در فرآیند ساخت و سازها مشکل داریم یعنی متولیان ساخت و ساز در فرایند اجرای نقشه‌های مصوب که پیوست پروانه‌های ساختمانی است نظارت کافی ندارند.

مهندسان ناظر مقصران اصلی

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به نفش ناظرین ساختمان‌ها عنوان کرد: مهندسین ناظر یکی از مقصرین اصلی هستند که باید این نقشه‌ها را  با وضع موجود و کدهای صفر صفر معابر چک کنند تا وقتی ساخت و سازی تمام می‌شود طوری نباشد که در ساختمان‌های جنوب خیابان، رمپ‌ها بخشی از پیاده‌راه را تصاحب کند.

عضو دو دوره شورای شهر تهران با اشاره به مشکلات ساخت و سازهای پایتخت اظهار کرد: دلیل اینکه برخی ساختمان‌ها پیاده‌راه را می‌گیرند این است که به موجب مقررات شهرسازی شیب رمپ‌ها باید استاندارد باشد. وقتی ساختمان به نحوی ساخته می‌شود که بخواهند شیب و طول رمپ را داخل ساختمان داشته باشند، امکان لحاظ کردن شیب استاندارد وجود ندارد و بعضا بخشی از پیاده‌راه تصاحب می شود.

سالاری ادامه داد: در محوطه سازی حیاط، باید کد کف‌سازی حیاط متناسب با کد جداولی باشد که در معابر برای هدایت جریان آب‌های سطحی ایجاد شده، که متاسفانه در برخی ساخت و سازها تطبیقی ندارد و بعضا به صورت گسترده می‌بینیم که کدهای محوطه سازی پیاده‌روهای حیاط و ساختمان، با ساختمان‌های مجاور در آن راسته اختلافات جدی دارند و این باعث می‌شود ما شاهد نابسامانی‌ها و مشکلات حاضر باشیم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با ارائه پیشنهاداتی گفت: نیاز است که در فرآیند اجرای ساختمان، نقشه‌ها با دقت بیشتری رعایت شود. فلسفه حضور و الزامی شدن مهندسین ناظر در فرآیند اجرای ساختمان همین مورد است که مقررات شهرسازی و معماری رعایت شود که در اینجا متاسفانه رعایت نمی‌شود.

سالاری افزود: یکی از وظایف جدی مجموعه عوامل شهرداری به خصوص نواحی 123 گانه‌ای که با رویکرد ناحیه محوری در سطح شهر حضور دارند این است که در فرآیند ساخت ساختمان‌ها نظارت دائم و مستمری داشته باشند و عدم تطبیق‌ها را گزارش بدهند تا رعایت شود.

وی ادامه داد: مهم‌تر از همه این است که موضوعات این چنینی در کیفیت زندگی و افرایش رضایتمندی شهروندان تاثیر دارد که متاسفانه توسط آحاد مردم و جامعه شهری جدی گرفته نمی‌شود؛ بدین معنا که شهروندان در این پیاده‌روها تردد می‌کنند و دچار مشکلات جدی می‌شوند و این را به عنوان یک مطالبه از همسایگان خود و کسانی که ساخت و ساز می‌کنند مطالبه نمی‌کنند که باید به عنوان یک مطلبه جامعه شهری تبدیل شود.

شهروندان باید اعتراض کنند

 رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تصریح کرد: شهروندان باید دراین رابطه دغدغه جدی داشته باشند تا نظارت انجام شود. وقتی در همسایگی مردم، اصولی رعایت نشود شهروندان باید اعتراض کنند و به سامانه‌های مختلف گزارش بدهند تا از صدور گواهی پایان کار جلوگیری شود و نسبت به اصلاح آن اقدام شود.

این عضو شورای شهر تهران گفت: ضمن اینکه علاوه بر نظارت همگانی، باید کمیته‌های مناسب سازی معابر هم نظارت میدانی داشته باشد و اینکه صرفا جلساتی در اتاق‌ها برگزار کنند کفایت نمی‌کند.

سالاری با اشاره به بحث «حق به شهر» بیان کرد: اگر یک شهروند یا متولی ساخت و سازی، اصول ساخت و ساز را رعایت نکرد آیا به موجب قانون فرد می‌تواند شکایت کند؟ آیا شهروندی با ارائه شکایتی به مراجع ذیصلاح قضایی می‌تواند اقامه دعوا کند و بگوید در فلان خیابان فلان پلاک ثبتی اصول مناسب سازی این شارع عام که حق عمومی مردم بوده، رعایت نکرده است؟

وی اضافه کرد: این امر در دنیا جا افتاده است. وقتی فردی یک طبقه مازاد بر طرح تفصیلی، می‌سازد باید دیگر شهروندان بتوانند اقامه دعوا کنند. نبود این امر یکی از مشکلات کشور ما است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تصریح کرد: ما این موضوع را در جلسات مختلف با مسئولین قوه قضائیه و دیوان عدالت اداری مطرح کردیم و آن‌ها نیز این مسئله را قبول دارند. اساسا باید تغییرات بنیادین در قوانین بالادستی ما با توجه به مقتضیات فعلی شهرها ایجاد شود.

مدیریت شهری به ارتقا کیفیت محیطی شهروندان توجه ندارد

سالاری افزود: بارها گفته‌ام که به طور کلی مدیریت شهری طی سال‌های گذشته به این حوزه‌های نرم افزاری که تاکیدشان بر ارتقا کیفیت محیطی و رضایتمندی مردم است، توجه نداشته است.

وی ادامه داد: معتقدم با ایجاد یکسری مناسب سازی‌ها، رنگامیزی و پاتوق‌های محلی کوچک می‌توان رضایت‌مندی مردم را بیش از پروژه‌های بزرگ مقیاس چند هزار میلیارد تومانی تامین کرد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به موضوع مناسب‌سازی خیابان‌ها اذعان کرد: البته در اواخر دوره گذشته رویکردی حاکم شد که مثلا در مناطق مرکزی شهر سعی شد تا شهر را به سوی آرام سازی و کم کردن حضور اتومبیل مثل میدان بهارستان، میدان مشق، خیابان جمهوری و... ببرند.

سالاری در پایان گفت: رویکرد  مناسب‌سازی آغاز شده اما ما به عنوان مدیریت شهری دوره پنجم معتقدیم مناسب‌سازی معابر و میادین  باید به جنبش همه‌جانبه تبدیل کنیم. به‌رغم اینکه این‌گونه مناسب‌سازی‌ها هزینه زیادی ندارد و خیلی از آنان باید با مشارکت صاحبان املاک که در فرآیند ساخت و ساز هستند، صورت بگیرد.

خبرنگار: سیمین برادران

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

فیلمی از مراسم تشییع پیکر شهید عبدالله‌زاده در آران و بیدگل

کلیدواژه: رویداد24 محسن هاشمی افتتاح مترو شورای شهر افتتاح مترو تا پایان سال فرمانداری تهران

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۹۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • میزان سفر با مترو باید به 10 میلیون مسافرت برسد
 • ۶ ایستگاه مترو تا پایان سال آماده می‌شوند
 • ۶ ایستگاه مترو تا پایان سال آماده سازی می‌شوند
 • تعزیرات: بخشی از گوشت‌های دپوشده در بندر شهید رجایی در حال ترخیص است
 • آماده‌سازی 6 ایستگاه مترو تا آخر سال
 • آماده‌سازی ۶ ایستگاه مترو تا پایان سال
 • آخرین وضعیت ۱۳۷۰ واگن مترو کلانشهرها
 • آخرین وضعیت۱۳۷۰واگن مترو کلانشهرها
 • رئیس سابق ستاد ارتش رژیم صهیونیستی: عرب‌ها می‌دانند اسرائیل بخشی از راه حل در منطقه است!
 • سکوی حمل خودور در ایستگاه راه آهن قم افتتاح شد
 • ریزش مجدد خطوط فعال تلفن ثابت در یک سال
 • درخواست کارگران خطوط ابنیه راه‌آهن برای وصول مطالبات معوقه در آستانه سال نو
 • سفر با قطار در زیباترین خطوط ریلی جهان (+عکس)
 • خطوط مشکی روی ناخن نشانه چه بیماری هایی است؟
 • تحویل ۲۰۰۰ واگن به خطوط مترو کلانشهر‌های کشور
 • ۲۰۰۰ واگن به خطوط مترو کلانشهرهای کشور اضافه می‌شود
 • بالابرهای «کارتی» مترو پایتخت
 • افزایش ۴۰ درصدی قیمت ساخت هر کیلومتر خطوط مترو
 • 70 درصد اتوبوس‌های شهری فرسوده و نیازمند نوسازی‌ هستند