کرمان - پایگاه خبری کرمان نو روز سه شنبه با انتشار گزارشی با عنوان کرمان در مسیر توسعه گردشگری سلامت قرار گرفت وضعیت سلامت این استان را مورد بررسی قرار داده است.

در این گزارش آمده است: گسترش صنعت گردشگری علاوه بر نقش و تاثیر آن در ابراز هویت ملی، موجب ارتقای ابعاد وسیع اقتصادی از جمله ایجاد فرصت‌های شغلی، درآمدزایی، کاهش فقر و گسترش عدالت اجتماعی و رفاه در جامعه می‌شود.
در این میان، ﮔﺮدﺷﮕﺮی ﺳﻼﻣﺖ ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ و ﻣﺰﯾﺖ‌ﻫﺎی رﻗﺎﺑﺘﯽ از ﺗﻮﺟﻪ زﯾﺎدی ﺑﺮﺧﻮردار ﺷﺪه اﺳﺖ.
بیمارستان‌های خصوصی می‌توانند با بالاترین کیفیت و رعایت استانداردهای بین‌المللی، خدمات پزشکی به خارجی‌ها ارائه دهند که استان کرمان به خوبی در این حوزه وارد شده است. این جمله را محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی چندی قبل با تاکید بر توسعه گردشگری سلامت، در نشست هیات مدیره نظام پزشکی استان بیان کرد.
این در حالی است که طی هفته جاری مهدی معنویان، عضو کمیسیون فنی دفاتر خدمات مسافرتی استان کرمان نیز اعلام کرد توسعه مراکز پزشکی در استان کرمان موجب شده رشد مراجعه بیماران به شهر کرمان برای درمان، روند سریع‌تری نسبت به سال‌های گذشته به خود گیرد و عملاً توریست درمانی در استان توسعه یافته است.
به گفته وی استان کرمان علاوه بر دارا بودن منابع و جاذبه‌های متعدد و مختلفی در جنوب شرق کشور، از نظر جاذبه‌های گردشگری مختلف و به‌خصوص گردشگری سلامت نیز به لحاظ پزشکی شاخص و هم تندرستی و منابع درمانی طبیعی به عنوان قطب جنوبشرق شناخته می‌شود و همواره گردشگران سلامت از استان‌های مجاور به کرمان سفر می‌کنند.
آن‌طور که او اذعان می کند، پزشکان متخصص و متبحری در استان کرمان در حال فعالیت هستند و تکنیک‌ها و فناوری‌های مورد استفاده‌شان به‌روز است به‌طوری که حتی در سطح ملی نیز منحصر بفرد به‌شمار می روند. این مقام مسئول درباره توسعه مراکز پزشکی استان اعلام کرده رشد مراجعه بیماران به شهر کرمان برای درمان، روند سریع تری نسبت به سال‌های گذشته به خود گرفته و عملا توریست درمانی در استان توسعه یافته است.
به گفته او این بخش از صنعت توریسم می‌تواند در جهت کارآفرینی نیز موثر باشد و هر توریسم که به صرف گردشگری سلامت وارد منطقه یا محلی می‌شود ایجاد شغل نماید.
*رشد صعودی گرایش به مسافرت‌های پزشکی
به گفته بسیاری از کارشناسان، ترکیبی از عوامل متعددی موجب رشد صعودی گرایش مردم به مسافرت‌های پزشکی شده است که از آن جمله می توان به هزینه بالای زندگی در کشورهای صنعتی، آسان شدن مسافرت‌های بین‌المللی و اصلاح و بهبود سطح تکنولوژی و استاندارهای پزشکی در بسیاری از کشورهای جهان، اشاره کرد. یکی از دلایل مهم کشش به سوی مسافرت پزشکی، سهولت آن در مقایسه با کشور‌های دیگر است.
از دیگر دلایلی که موجب می شود افراد با هدف درمان مسافرت کنند، می‌توان به هزینه‌ پایین مراقبت‌های پزشکی، جست‌وجو برای یافتن پزشک متخصص و با‌تجربه، کیفت مناسب خدمات درمانی، ایمنی و کوتاه‌تر بودن زمان انتظار برای درمان اشاره کرد.
*وضعیت گردشگری سلامت در ایران
گردشگری سلامت در ایران با وجود کیفیت بالای خدمات درمانی و قیمت ارزان، به علت نبود تبلیغات مناسب، هنوز جایگاه خود را در بازار نیافته است و گام‌های نخست را طی می‌کند.
در حالی‌که دولت بر اساس برنامه‌ریزی‌های خود باید تا پایان برنامه چهارم توسعه 30 درصد از نیازهای درمانی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و توریسم درمانی فراهم کند.
دراین میان ایران رقبای مهمی نیز در منطقه دارد از جمله رقبای مهم ایران در حوزه خلیج‌فارس می‌توان اردن و دوبی را نام برد.
کشور اردن سالانه 500 میلیون دلار درآمد ارزی از توریسم درمانی دارد، دوبی از چند سال پیش شهرهای سلامت را راه‌اندازی کرده و با برخی از دانشگاه‌های معتبر دنیا برای توسعه این مراکز قرارداد بسته است.
*ظرفیت‌های گردشگری سلامت در ایران
آمارها نشان می‌دهد ایران از نظر جاذبه‌های گردشگری طبیعی جزو 10 کشور برتر جهان است اما از بازار توریسم و گردشگری سهم شاخصی نبرده است، این در‌حالی است که از گردشگری سلامت به عنوان صنعت سوم جهان نام برده می‌شود و برخی کشور‌ها نظیر اسپانیا از طریق این صنعت امرار معاش می‌کنند.
امروزه با صنعتی شدن کشورها و بروز دردهای مختلف در روح و بدن انسان ها و روی آوردن به عمل‌های جراحی زیبایی به صورت چشم گیر، بحث توریسم درمانی یکی از بخش‌های روبه رشد صنعت گردشگری در جهان و ایران به شمار می‌آید.
با این وجود در کشورمان این دغدغه وجود دارد که آیا این بخش از توریست به شکوفایی می‌رسد یا به‌‌رغم تشکیلاتی که برای آن در نظر گرفته شده است فراموش می شود؟
به گفته کارشناسان صنعت توریسم در زمینه توریسم درمانی و جذب گردشگران سلامت همواره باید به چهار آیتم اساسی دراین زمینه توجه داشت.
1-توانمندی‌های شاغلان حرفه پزشکی، 2-تکنولوژی‌های روز و استانداردهای جهانی، 3-اقتصاد درمان و 4-هزینه‌های درمانی و مقررات داخلی کشور‌ها از عوامل مهم گردشگری سلامت هستند.
بدون تردید ایران در هر چهار مورد ذکر شده نسبت به کشورهای همسایه و خاورمیانه از توانمندی‌های بهتری برخوردار است که باید نهایت استفاده از پتانسیل موجود را کرد.
متاسفانه تبلیغات مناسبی برای شناسایی توانمندی‌های پزشکی و گردشگری ایران در خارج صورت نگرفته این در حالی است که رسانه‌های دولتی و سفارتخانه‌ها می‌توانند در این زمینه نقش موثری داشته باشند.
7420/ 5054

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اهمیت رأی دادگاه ویژه روحانیت در رابطه با طب اسلامی/ شفافیت مرز فعالیت عطار تا پزشک

به گزارش ایکنا؛ در روز‌های اخیر نامه‌ای از سوی دادگاه ویژه روحانیت خطاب به مدیرکل دفتر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان وزارت بهداشت در رابطه با رأی قطعی این دادگاه در مورد عباس تبریزیان از فعالین موسوم به طب اسلامی و تعطیلی کلیه مراکز درمانی، معاینات و داروخانه‌های وابسته به وی، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.
پیش از این نیز چندین بار ابلاغیه‌هایی از سوی وزارت بهداشت به معاونت‌های درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی تابعه در رابطه با ممنوعیت فعالیت افراد منتسب به این فرد در حوزه‌های درمانی و طب اسلامی صادر شد، در یک مورد علیرضا عسگری، مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت در بهمن‌ماه ۹۶ خطاب به دانشگاه‌های علوم پزشکی دستور داد تا بر تمامی فعالیت‌های آقای تبریزیان در حوزه سلامت نظارت کرده و نامبرده را به مراجع قضایی معرفی کنند.
وی فعالیت‌های آقای تبریزیان و شاگردان وی را غیرمجاز اعلام کرد و آن را مصداق صریح دخالت در امر درمان و تهدید علیه سلامت جامعه خواند.   در بخشی از نامه علیرضا عسگری آمده است: افراد مذکور در برخی موارد در پوشش لباس روحانیت و با استفاده از اماکن مقدس نسبت به ارائه خدماتی به نام طب اسلامی با فروش کتاب و دارو‌های ساختگی اقدام می‌کنند و تبلیغات محیطی خود را به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی گسترش و با ترفند درمان رایگان و ارائه طب اسلامی، بیماران را جذب و از اعتماد جامعه به روحانیت و طب غنی ایرانی سو‌ء استفاده می‌کنند و این در شرایطی است که اقدامات و مداخلات درمانی نامبرده به استناد نامه شماره ۱۸۳/د/۱۲۲ مورخ ۲۵/ ۲/ ۹۶ مشاور وزیر و مدیرکل دفترطب ایرانی به هیچ‌وجه مورد تایید نیست.
در نامه‌ای دیگر در ۱۸ آذرماه ۹۷ دفتر نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت، فعالیت‌های تبریزیان را مصداق عینی تخلف از آیین‌نامه وزارت بهداشت در رابطه با نحوه فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی دانست و خواستار معرفی متخلفان به دادگاه ویژه روحانیت شد.  
دی‌ماه ۹۷ نیز نامه‌ای از سوی حسین مرادی دهنوی، رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی قم خطاب به سید حسن عادلی، معاون آموزشی این دانشگاه منتشر شد که در آن مرادی دهنوی رأی شعبه ششم دادگاه ویژه روحانیت مشهد را برای این مقام دانشگاهی تشریح کرد، سه سال حبس تعزیری، ۵۰ میلیون تومان جریمه، ضبط کلیه داروها، ممانعت از ویزیت، درمانی سخنرانی و فعالیت در فضای مجازی و ممانعت از انتشار کتب طبی مگر با مجوز از دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله نتایج دادگاه ویژه روحانیت در مورد عباس تبریزیان بود.
سر انجام طی روز‌های گذشته نامه‌ای از سوی دادسرای ویژه روحانیت خطاب به دفتر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان وزارت بهداشت صادر شد و در آن رأی قطعی صادره از سوی شعبه دوم دادگاه تجدید نظر روحانیت در مورد فعالیت‌های این فرد روحانی در حوزه درمان صادر شد.  
علیرضا عسگری، مدیرکل دفتر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان وزارت بهداشت، در گفتگو با ایکنا، در رابطه با اهمیت این نامه و رأی صادره گفت: به صورت کلی افراد و مؤسساتی که در حوزه طب ایرانی به درمان مردم می‌پردازند مکلف هستند که مجوز‌های لازم را از وزارت بهداشت، اخذ کنند این موضوع مطابق با آیین‌نامه‌ها کاملا شفاف بوده و هرگونه اشتغال در هر سطحی تبیین شده است.
وی افزود: وظیفه ذاتی وزارت بهداشت در حوزه نظارت، حفظ سلامت مردم بوده و به هرگونه دخالت غیر مجاز در درمان که برای مردم خطر آفرین است ورود کرده و این افراد و مؤسسات را به مراجع قضایی معرفی کند.
عسگری ادامه داد: در همین رابطه یکی از افرادی به صورت وسیع و بدون تحصیلات و مهارت لازم مورد تأیید وزارت بهداشت در سراسر کشور به دخالت در درمان مردم به نام طب اسلامی فعالیت می‌کرد و بر اساس گزارش‌های واصله موجب مشکلاتی در روند درمان و سلامت مردم شده بود را به قوه قضاییه معرفی کردیم.
وی افزود: ضمن تقدیر از اقدام قوه قضاییه و رأی قطعی دادگاه ویژه روحانیت، تمامی معاونت‌های درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی مکلف به اجرای نامه بوده و در رابطه با فعالیت‌های غیر قانونی دیگر نیز باید به وظایف قانونی خود عمل کنند.   مردم زمینه ایجاد درمان‌های غیر منطقی را فراهم نیاورند
عسگری یادآور شد: انتظار داریم که همه رسانه‌ها مردم را نسبت به اخذ درمان از مسیر مشخص و مجاز آن آگاه کنند و مردم نیز با مواردی که درمان غیر منطقی را فراهم می‌کنند همکاری نداشته تا زمینه رشد این افراد فراهم نشود.
مدیرکل دفتر نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت با بیان اینکه آمار تجمیعی در رابطه با تخلف در حوزه طب سنتی وجود ندارد، گفت: شکایت‌ها در حوزه درمان به چهار مرجع مختلف شامل وزارت بهداشت عودت داده می‌شود، دسته قابل مشخصی از شکایت‌ها مستقیم به دادگاه‌ها می‌روند که تا به نتیجه نرسد اصلا آماری منتشر نمی‌شود.
وی با بیان اینکه این اقدامات سلبی مانند معرفی متخلفان به دادگاه‌ها می‌تواند به جایگاه اصلی طب ایرانی کمک کند؛ گفت: این اقدامات همچنین می‌تواند به فعالیت‌های غیر قانونی در طب سنتی پایان یا آن را کاهش دهد.
عسگری با اشاره به سیز انجام فعالیت‌های اینچنینی تصریح کرد: این اقدامات سلبی پس از یکسری اقدامات ایجابی مانند تدوین آیین نامه نحوه فعالیت در حوزه طب ایرانی انجام شده است؛ خدمات درمانی طب ایرانی یک آیین‌نامه مشخص و یک نقشه راه دارد، از یک عطار گرفته تا فردی که در سطوح دانشگاهی در حوزه طب سنتی فعالیت می‌کند در این آیین‌نامه جایگاه و هویت آن مشخص و تعریف شده است؛ کسی بهانه ندارد که بگوید شفافیتی در این حوزه وجود ندارد این‌ها اقدامات ایجابی هستند که مرز این فعالیت‌ها را تبیین کرده است.
وی تأکید کرد: ما نمی‌توانیم صبر کنیم فردی با سلامت مردم بازی کند و بیمار سرطانی درمان خود را رها کرده و دچار مرگ شود تا کار ایجابی به نتیجه برسد، باید کار سلبی نیز در کنار آن باشد که در این زمینه اقدام قوه قضاییه کم نظیر و هشداری بسیار جدی به متخلفان دیگر بود.
انتهای پیام

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

آمریکا حکم توقیف نفتکش ایرانی "گریس 1" را صادر کرد

چگونه دیر ارضا شویم؟ - راه های درمان انزال زودرس

کلیدواژه: اجتماعي بهداشت و درمان پزشكي كرمان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۹۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مراکز درمانی آذربایجان شرقی ملزم به نصب دستگاه کارت‌خوان شدند
 • ارزآوری ۳۰ میلیون دلاری گردشگری سلامت در خوزستان
 • ارزآوری ۳۰ میلیون دلار گردشگری سلامت در خوزستان
 • خودداری از نصب کارتخوان در مراکز درمانی تخلف است
 • استفاده نکردن از کارتخوان در مراکز درمانی تخلف محسوب می‌شود
 • تاکید برضرورت استفاده از دستگاه پوز در تمامی مراکز درمانی آذربایجان شرقی
 • نحوه صدور روادید الکترونیکی برای کادر درمانی حج ۹۸
 • خیرین سلامت عصای دست دولت
 • ثبت نام رایگان در سمینار رقابت‌های استارت آپی سلامت آنلاین
 • باید دیدگاه‌ها نسبت به حوزه میراث فرهنگی تغییر کند/ توسعه صنعت گردشگری برعهده دستگاه خاصی نیست
 • انتقال 43زائر ایرانی از مراکز درمانی عربستان سعودی به ایران
 • خدمات درمانی سیار برای عشایر
 • توسعه صنعت گردشگری بر عهده دستگاه اجرایی خاصی نیست
 • آخرین جزئیات پرداخت بدهی بیمه سلامت به مراکز درمانی و داروخانه‌ها
 • ۱۹ مرکز درمانی غیرمجاز پلمپ شد
 • پلمپ 19 مرکز درمانی غیرمجاز
 • ۱۹ مرکز درمانی غیرمجاز پلمب شد
 • افزایش ۴ درصدی آمار متقاضیان دریافت سقط درمانی در استان اصفهان
 • ابعاد مختلف دفاع مقدس بهترین ظرفیت توسعه از مسیر گردشگری جنگ