کرمان - پایگاه خبری کرمان نو روز سه شنبه با انتشار گزارشی با عنوان کرمان در مسیر توسعه گردشگری سلامت قرار گرفت وضعیت سلامت این استان را مورد بررسی قرار داده است.

در این گزارش آمده است: گسترش صنعت گردشگری علاوه بر نقش و تاثیر آن در ابراز هویت ملی، موجب ارتقای ابعاد وسیع اقتصادی از جمله ایجاد فرصت‌های شغلی، درآمدزایی، کاهش فقر و گسترش عدالت اجتماعی و رفاه در جامعه می‌شود.


در این میان، ﮔﺮدﺷﮕﺮی ﺳﻼﻣﺖ ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ و ﻣﺰﯾﺖ‌ﻫﺎی رﻗﺎﺑﺘﯽ از ﺗﻮﺟﻪ زﯾﺎدی ﺑﺮﺧﻮردار ﺷﺪه اﺳﺖ.
بیمارستان‌های خصوصی می‌توانند با بالاترین کیفیت و رعایت استانداردهای بین‌المللی، خدمات پزشکی به خارجی‌ها ارائه دهند که استان کرمان به خوبی در این حوزه وارد شده است. این جمله را محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی چندی قبل با تاکید بر توسعه گردشگری سلامت، در نشست هیات مدیره نظام پزشکی استان بیان کرد.
این در حالی است که طی هفته جاری مهدی معنویان، عضو کمیسیون فنی دفاتر خدمات مسافرتی استان کرمان نیز اعلام کرد توسعه مراکز پزشکی در استان کرمان موجب شده رشد مراجعه بیماران به شهر کرمان برای درمان، روند سریع‌تری نسبت به سال‌های گذشته به خود گیرد و عملاً توریست درمانی در استان توسعه یافته است.
به گفته وی استان کرمان علاوه بر دارا بودن منابع و جاذبه‌های متعدد و مختلفی در جنوب شرق کشور، از نظر جاذبه‌های گردشگری مختلف و به‌خصوص گردشگری سلامت نیز به لحاظ پزشکی شاخص و هم تندرستی و منابع درمانی طبیعی به عنوان قطب جنوبشرق شناخته می‌شود و همواره گردشگران سلامت از استان‌های مجاور به کرمان سفر می‌کنند.
آن‌طور که او اذعان می کند، پزشکان متخصص و متبحری در استان کرمان در حال فعالیت هستند و تکنیک‌ها و فناوری‌های مورد استفاده‌شان به‌روز است به‌طوری که حتی در سطح ملی نیز منحصر بفرد به‌شمار می روند. این مقام مسئول درباره توسعه مراکز پزشکی استان اعلام کرده رشد مراجعه بیماران به شهر کرمان برای درمان، روند سریع تری نسبت به سال‌های گذشته به خود گرفته و عملا توریست درمانی در استان توسعه یافته است.
به گفته او این بخش از صنعت توریسم می‌تواند در جهت کارآفرینی نیز موثر باشد و هر توریسم که به صرف گردشگری سلامت وارد منطقه یا محلی می‌شود ایجاد شغل نماید.
*رشد صعودی گرایش به مسافرت‌های پزشکی
به گفته بسیاری از کارشناسان، ترکیبی از عوامل متعددی موجب رشد صعودی گرایش مردم به مسافرت‌های پزشکی شده است که از آن جمله می توان به هزینه بالای زندگی در کشورهای صنعتی، آسان شدن مسافرت‌های بین‌المللی و اصلاح و بهبود سطح تکنولوژی و استاندارهای پزشکی در بسیاری از کشورهای جهان، اشاره کرد. یکی از دلایل مهم کشش به سوی مسافرت پزشکی، سهولت آن در مقایسه با کشور‌های دیگر است.
از دیگر دلایلی که موجب می شود افراد با هدف درمان مسافرت کنند، می‌توان به هزینه‌ پایین مراقبت‌های پزشکی، جست‌وجو برای یافتن پزشک متخصص و با‌تجربه، کیفت مناسب خدمات درمانی، ایمنی و کوتاه‌تر بودن زمان انتظار برای درمان اشاره کرد.
*وضعیت گردشگری سلامت در ایران
گردشگری سلامت در ایران با وجود کیفیت بالای خدمات درمانی و قیمت ارزان، به علت نبود تبلیغات مناسب، هنوز جایگاه خود را در بازار نیافته است و گام‌های نخست را طی می‌کند.
در حالی‌که دولت بر اساس برنامه‌ریزی‌های خود باید تا پایان برنامه چهارم توسعه 30 درصد از نیازهای درمانی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و توریسم درمانی فراهم کند.
دراین میان ایران رقبای مهمی نیز در منطقه دارد از جمله رقبای مهم ایران در حوزه خلیج‌فارس می‌توان اردن و دوبی را نام برد.
کشور اردن سالانه 500 میلیون دلار درآمد ارزی از توریسم درمانی دارد، دوبی از چند سال پیش شهرهای سلامت را راه‌اندازی کرده و با برخی از دانشگاه‌های معتبر دنیا برای توسعه این مراکز قرارداد بسته است.
*ظرفیت‌های گردشگری سلامت در ایران
آمارها نشان می‌دهد ایران از نظر جاذبه‌های گردشگری طبیعی جزو 10 کشور برتر جهان است اما از بازار توریسم و گردشگری سهم شاخصی نبرده است، این در‌حالی است که از گردشگری سلامت به عنوان صنعت سوم جهان نام برده می‌شود و برخی کشور‌ها نظیر اسپانیا از طریق این صنعت امرار معاش می‌کنند.
امروزه با صنعتی شدن کشورها و بروز دردهای مختلف در روح و بدن انسان ها و روی آوردن به عمل‌های جراحی زیبایی به صورت چشم گیر، بحث توریسم درمانی یکی از بخش‌های روبه رشد صنعت گردشگری در جهان و ایران به شمار می‌آید.
با این وجود در کشورمان این دغدغه وجود دارد که آیا این بخش از توریست به شکوفایی می‌رسد یا به‌‌رغم تشکیلاتی که برای آن در نظر گرفته شده است فراموش می شود؟
به گفته کارشناسان صنعت توریسم در زمینه توریسم درمانی و جذب گردشگران سلامت همواره باید به چهار آیتم اساسی دراین زمینه توجه داشت.
1-توانمندی‌های شاغلان حرفه پزشکی، 2-تکنولوژی‌های روز و استانداردهای جهانی، 3-اقتصاد درمان و 4-هزینه‌های درمانی و مقررات داخلی کشور‌ها از عوامل مهم گردشگری سلامت هستند.
بدون تردید ایران در هر چهار مورد ذکر شده نسبت به کشورهای همسایه و خاورمیانه از توانمندی‌های بهتری برخوردار است که باید نهایت استفاده از پتانسیل موجود را کرد.
متاسفانه تبلیغات مناسبی برای شناسایی توانمندی‌های پزشکی و گردشگری ایران در خارج صورت نگرفته این در حالی است که رسانه‌های دولتی و سفارتخانه‌ها می‌توانند در این زمینه نقش موثری داشته باشند.
7420/ 5054

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

کنگره «سلامت مردان» یکم اسفندماه در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار می‌شود

سومین کنگره «سلامت مردان» و یازدهمین کنگره «مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری»، اول تا سوم اسفندماه در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، سید جلیل حسینی رئیس سومین کنگره «سلامت مردان»، از برگزاری سومین کنگره «سلامت مردان» و یازدهمین کنگره «مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری» با تلاش مرکز تحقیقات بهداشت باروری- سلامت مردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت و مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خبر داد.

حسینی درباره این کنگره اظهار کرد: سال‌ها پیش به عنوان رئیس انجمن اورولوژی موضوع سلامت مردان به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشنهاد کردم و وزارت خانه این موضوع را در برنامه‌های سالانه خود قرار داد و پس از حدود دوازده سال اجرای برنامه، احساس نیاز شد که به این مسئله باید عمیق‌تر پرداخته شود.

موسس مرکز تحقیقات سلامت مردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اهمیت نگاه جامع علمی و پژوهشی به سلامت مردان یادآور شد: بعد از تاسیس اولین مرکز تحقیقات سلامت مردان، با توجه به ضرورت توجه به بیماری‌های مربوط به مردان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به صورت سالانه اقدام به برگزاری کنگره سلامت مردان کرد.

وی با بیان اینکه موضوع سلامت مردان در دنیا نیز مورد توجه قرار گرفته است، یادآور شد: سالی که دانشگاه آغاز به برگزاری کنگره کرد، این کنگره در پنج کشور دیگر برگزار می‌شد، اما در حال حاضر موضوع سلامت مردان در آمریکا، آسیا، اروپا و سراسر دنیا مورد توجه است و این یکی از افتخارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است که در این زمینه پیشرو و پیشگام بوده است.   حسینی، پایه گذار سلامت مردان در ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پایه گذار اطلاع رسانی درباره سلامت مردان در طول یک دهه و عمق دادن به پروژه‌های علمی در این حوزه از طریق مرکز تحقیقات مردان بوده است.

محور‌های کنگره ناباروری مردان نیز اپیدمیولوژی وضعیت ناباروری درایران، تبعات روانی، اجتماعی و خانوادگی، ناباروری ناشی از سرطان و درمان‌های آن و محور‌های کنگره سرطان‌های شایع مردان (پروستات، ریه، مثانه، کبد) نیز پیشگیری، تشخیص (غربالگری)، درمان، بازتوانی و حمایت از بیماران است.

علاقه‌مندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه الکترونیکی کنگره به آدرس www.irhrc ۲۰۱۹.ir مراجعه کرده و یا با شماره تلفن ۸۸۲۴۹۷۷۵-۰۲۱ تماس بگیرند.

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

اعتراض به نصب تابلوي ورودي دزفول

کلیدواژه: اجتماعي بهداشت و درمان پزشكي كرمان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۹۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گردشگری سلامت یک میلیارد و 200 میلیون دلار ارز وارد کشور کرد
 • سال گذشته ۳۰۰ هزار بیمار خارجی وارد ایران شدند
 • جاذبه های گردشگری کرمان در نمایشگاه های بین المللی معرفی شود
 • ظرفیت های گردشگری کرمان ناشناخته مانده است
 • ورود ۳۰۰هزار بیمار خارجی به ایران در سال ۹۶
 • پرداخت مطالبات بیمه سلامت به مراکز درمانی استان به کمتر از ۳ ماه رسید
 • هدف‌گذاری برای اول شدن در حوزه گردشگری سلامت در منطقه
 • اعزام تیم های درمانی به مناطق کم برخوردار استان تهران
 • مطالبات مراکز درمانی استان فارس از بیمه سلامت ۳ ماهه پرداخت می‌شود
 • پرداخت ۱۰۱ میلیارد تومان از بدهی‌های اداره کل بیمه سلامت به دانشگاه علوم پزشکی کردستان
 • رونق گردشگری اولویت جدی استان یزد در مسیر توسعه است
 • پلمب یک مرکز حلزون درمانی در مشهد
 • بوشهر|تیم درمانی خیریه نورآوران سلامت در منطقه تنگ ارم دشتستان مستقر شد
 • خدمات‌دهی رایگان تیم‌های تخصصی چشم‌پزشکی و دندانپزشکی در دشتستان
 • مردان زنجانی به سلامت جسمی خود کمتر اهمیت می دهند
 • مرکز حلزون درمانی در مشهد پلمب شد
 • افزایش ۱۰۰ درصدی خدمات بهداشتی درمانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی/ خراسان جنوبی ۱۴ بیمارستان دارد
 • پرداخت ۳۰۴ میلیارد ریال مطالبات مراکز درمانی استان سمنان
 • معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی و چگونگی فعالیت آن