سیدحجت الله موسوی اجاق با اعلام این خبر، گفت: اعلام یک شهر به عنوان کلانشهر تنها بر مبنای جمعیت آن صورت می‌گیرد و شهر‌های با جمعیت بیش از یک میلیون نفر به عنوان کلانشهر معرفی می‌شوند.

وی افزود: در آخرین سرشماری صورت گرفته حدود ۲۵ تا ۴۵ هزار نفر برای تبدیل شدن به کلانشهر کم داشتیم که با درصدی که سالانه برای رشد جمعیت لحاظ می‌شود و نیز با توجه به بحث زلزله که برخی زلزله زدگان به شهر کرمانشاه مهاجرت کردند، عملاً جعیت کرمانشاه از یک میلیون نفر فراتر رفت.


موسوی اجاق تصریح کرد: در همین راستا در هفته اخیر از سوی وزارت کشور، کرمانشاه به عنوان نهمین کلانشهر کشور شناخته و این موضوع ابلاغ شد و از ابتدای اسفند این ابلاغ اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه کرمانشاه پیش از این کلانشهر نبوده، گفت: برخی عنوان کردند کرمانشاه کلانشهر بوده و در برهه‌ای از زمان از لیست کلانشهر‌ها خارج شده که این موضوع صحت ندارد، زیرا جمعیت کرمانشاه هیچگاه بیش از یک میلیون نفر نبوده است.

موسوی اجاق با بیان اینکه با کلانشهر شدن کرمانشاه ردیف‌های اعتباری خاصی به این شهر تعلق می‌گیرد، گفت: کلانشهر‌ها ردیف‌های اعتباری در خصوص مباحث جمعیتی یا آلودگی هوا دارند که کرمانشاه از این پس می‌تواند از این مزایا بهره‌مند شود.

وی افزود: همچنین طبق قانون، شهر‌های با بیش از یک میلیون نفر جمعیت، شورای شهر ۱۳ نفره خواهند داشت و بر همین اساس در دوره بعدی تعداد اعضای شورای شهر کرمانشاه نیز به ۱۳ نفر افزایش خواهد داشت.

سخنگوی شورای شهر کرمانشاه در پایان با قدردانی از استاندار کرمانشاه به جهت پیگیری این موضوع، گفت: پیگیری‌های مستمر آقای بازوند -استاندار کرمانشاه- در یک سال اخیر نقش بسیاری در تسریع این روند داشت که کرمانشاه به عنوان یک کلانشهر معرفی شود. همچنین معاون امور عمرانی پیشین استانداری و مدیرکل امور شهری استانداری نیز در این زمینه زحمات بسیاری متقبل شدند که جای تقدیر دارد.

منبع: پارسینه

خبر بعدی:

میراث فرهنگی کرمانشاه پیشرو در تحقق شعار گردشگری دیجیتال

کرمانشاه- ایرنا- کرمانشاه به عنوان استان پیشرو در کشور، در تحقق شعار گردشگری دیجیتالی برای ارائه اطلاعات لازم به گردشگران در نمایشگاه گردشگری بین المللی تهران خوش درخشیده است.

به گزارش ایرنا، سازمان جهانی گردشگری در سال 2018 شعار «گردشگری و تحول دیجیتالی» را انتخاب کرده که این موضوع نشان از اهمیت و تأثیر عمیق مسائل دنیای دیجیتال بر حوزه صنعت گردشگری و سفر دارد.
ما در صنعت گردشگری سنتی، نتوانستیم سهم مناسبی از بازار کسب و کار در این حوزه اقتصادی را جذب کنیم. اما امروزه در عصر دیجیتال و فن آوری که سال 2018 به تحول دیجیتال در گردشگری توجه شده است، کسب و کارهای صنعت گردشگری و هتلداری باید به سمت آن حرکت کنند، تا بتوان از طریق آن مزایای بیشتری را کسب کرد.
با توجه به اهمیت دیجیتالی شدن صنعت گردشگری، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه این موضوع را طی سال جاری در اولویت اقدام های خود قرار داد و توانست با دستی پر در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران حضور یابد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه در حاشیه نمایشگاه بین المللی تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: فناوری دیجیتال باید حتما وارد حوزه گردشگری استان شود در غیر این صورت این حوزه امکان رقابت در عرصه کشوری و بین المللی را نخواهد داشت.
امید قادری با اشاره به مقوله گردشگری مجازی در دنیای امروز افزود: گردشگران امروز در دنیا از طریق فضای دیجیتال به دنبال یافتن مقصد مناسبی برای گردش خود هستند و از این رو این حوزه در استان کرمانشاه نیز باید به روز شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه اظهار داشت: گام های دیجیتالی شدن محوطه های تاریخی تاق بستان، بیستون و معبد آناهیتا در سال جاری آغاز شد.
قادری با بیان اینکه این آثار تاریخی در زمره پربازدید ترین جاذبه های فرهنگی تاریخی استان هستند، اظهار داشت: کرمانشاه بعد از فارس به عنوان دومین استان پیشرو در کشور سایت های تاریخی شاخص آن به سامانه فروش الکترونیکی بلیت مجهز شدند.
این مسئول در ادامه استفاده از ظرفیت فضای مجازی، توسعه گردشگری مجازی و استفاده از فن آوری نوین برای تحقق گردشگری الکترونیک را از جمله اولویت های گردشگری استان کرمانشاه عنوان کرد.
وی از راه اندازی سیستم صوتی راهنمای گردشگری در استان کرمانشاه برای نخستین بار خبر داد و اظهار کرد: با توسعه زیرساخت های الکترونیکی به کمک سیستم راهنمای گردشگری صوتی و استانداردسازی فضاها در تلاش هستیم که خدمات متفاوتی به مسافران نوروزی 98 ارائه دهیم.
وی خاطرنشان کرد: سیستم صوتی راهنمای گردشگری که روز گذشته در این نمایشگاه رونمایی شد مورد تحسین مسئولان سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفت و مقرر شد کلیه استان ها از کرمانشاه الگوبرداری کنند.

** رونمایی از اپلیکیشن جامع گردشگری استان کرمانشاه
قادری همچنین از طراحی و راه اندازی اپلیکیشن گردشگری استان کرمانشاه خبر داد و افزود: این اپلیکیشن رونمایی و مورد استفاده گردشگران قرار خواهد گرفت.
او گفت: جاذبه های گردشگری استان در این نرم افزار به تفکیک شهرستان ها معرفی شده تا گردشگران براحتی بتوانند از اماکن دیدنی مورد علاقه خود بازدید و یا درخواست خدمات نمایند.
قادری اضافه کرد: گردشگران با ورود به استان کرمانشاه به محض ورود به معبد آناهیتا در شهرستان کنگاور این اپلیکیشن را دریافت کرده و اطلاعات اولیه را در مورد اماکن تاریخی استان کسب می کنند.

** بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور از غرفه کرمانشاه
علی اصغر مونسان معاون رییس‌ جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از غرفه استان کرمانشاه بازدید به عمل آورد.
او در این بازدید اقدام های استان کرمانشاه در راستای تحقق اهداف گردشگری الکترونیک و توسعه اپلیکیشن های گردشگری را مناسب توصیف کرد.
وی در این بازدید از معاون گردشگری خواست تا از ظرفیت فن آوری راهنمای صوتی گردشگری در محوطه های گردشگری کشور استفاده شود.
ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این بازدید مونسان را همراهی می کرد.
در این بازدید کیکاووس جلیلیان معاون گردشگری استان کرمانشاه گزارشی از وضعیت گردشگری استان و اقدام های این اداره کل در راستای توسعه گردشگری استان و حرکت به سمت گردشگری الکترونیک را ارائه کرد.

** بازدید معاون توسعه و پشتیبانی سازمان میراث فرهنگی کشور از غرفه کرمانشاه
محمد خیاطیان معاون توسعه و مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز از غرفه گردشگری استان کرمانشاه بازدید کرد.
خیاطیان اقدام های کرمانشاه برای ایجاد اپلیکیشن گردشگری این استان و استفاده از ظرفیت تکنولوژی های نو در راستای حرکت به سمت گردشگری الکترونیک را بسیار مناسب توصیف کرد و کرمانشاه را جزو استان های پیشرو در این زمینه دانست.
وی استفاده از تکنولوژی راهنمای صوتی گردشگری در محوطه های گردشگری استان کرمانشاه را بسیار مناسب ارزیابی کرد.
رحیمی مدیرکل برنامه ریزی و توسعه گردشگری، سید محسن دلبری مدیرکل امور استان های سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز در بازدید های جداگانه ای از غرفه استان کرمانشاه دیدن کردند.
سیاه چادر اقامتگاه بوم گردی آرتین دینور صحنه نیز که در ورودی این نمایشگاه برپا شده مورد استقبال ویژه بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
نشست معاونان گردشگری غرب و شمال غرب کشور با حضور رحیمی مدیرکل برنامه ریزی و توسعه گردشگری سازمان در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته نیز از دیگر برنامه های جانبی بود.
در این نشست وضعیت گردشگری منطقه ای کشور مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد برای توسعه گردشگری استان های غربی کشور هفته آینده جلسه ای به میزبانی استان کردستان برگزار شود.
وجود 2 هزار و 200 اثر ثبت شده ملی، شناسایی 2 هزار اثر قابلیت ثبت، یک اثر ثبت شده جهانی حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.
بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، فش، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و ... از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری استان کرمانشاه است.
8066/7447

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

کلیدواژه: کرمانشاه کلانشهر سرشماری

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۸۹۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ششمین کنگره شعر آئینی در کرمانشاه برگزار شد
 • راه‌اندازی سامانه‌ای برای توزیع هدفمند گوشت در کرمانشاه
 • پیام تسلیت مدیران کرمانشاه به سپاه
 • تیم الف کرمانشاه قهرمان رقابت های بوکس نونهالان استان شد
 • نوروز ۹۸ با اپلیکیشن گردشگری استان کرمانشاه
 • امام‌جمعه کرمانشاه: اقدام تروریستی زاهدان به‌دلیل ناراحتی دشمن از راهپیمایی ۲۲ بهمن است
 • کرمانشاه پيشرو در گردشگري الکترونيک
 • پاوه پربارش ترین و سنقر سردترین شهرهای استان کرمانشاه
 • جاده های استان کرمانشاه لغزنده است
 • شعبه دانشگاه مذاهب اسلامی کرمانشاه تاسیس می‌شود
 • رویای لیگ برتر برای شاهین کرمانشاه محقق شد
 • لزوم راه‌اندازی بازارچه‌های کوله‌بری در کرمانشاه
 • نام مقدونیه شمالی رسماً به جهان اعلام شد
 • اجرای مانور تیم‌های درمان اضطراری جمعیت  هلال احمر استان کرمانشاه
 • رونمایی از خودروی 15 میلیاردی جمعیت هلال‌احمر در لامرد
 • صعود هایپر اصفهان و شاهین کرمانشاه به لیگ برتر فوتسال
 • جمعیت هلال احمر در همه صحنه ها کنار مردم است
 • کنفرانس ورشو رسما آغاز شد +عکس
 • نخستین نشست کمیته فرهنگی و هنری کلانشهر‌ها در مشهد برگزار می‌شود