هنوز هم رویکرد بنیادین اردوغان و تیم سیاست خارجی و امنیتی‌اش در مورد امروز و فردای سوریه و بشار اسد٬ تغییر نکرده است. ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵ بین الملل آسیای غربی دیپلماسی ایران نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ چند روز پیش محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران از آمادگی تهران برای میانجی‌گری میان دمشق و آنکارا خبر داد و به شکل ظریف و مودبانه با عملیات نظامی مجدد و ورود مجدد ترکیه به خاک سوریه ابراز مخالفت کرد.

اظهار نظر ظریف٬ پیدا و رسانه‌ای و خبری بود، اما مقامات آنکارا٬ دست کم تا جایی که من رسانه‌های ترکیه را بررسی کرده‌ام٬ در حوزه پیدا و این سوی پرده٬ پاسخی به حسن نیت و اعلام آمادگی تهران ندادند.

نشریات ترکیه در یک نگاه|آمادگی ایران برای میانجی گری بین آنکارا و دمشق/ تغییرسیاست ترکیه در سوریه

شکی نیست که پس از تجارب مذاکرات آستانه٬ ایران٬ ترکیه و روسیه توانسته‌اند در معنی و مفهوم همکاری منطقه‌ای٬ تحولات مثبتی ایجاد کرده و در مدیریت بحران سوریه٬ کارنامه قابل قبولی ارائه دهند. اما سوال اینجاست: آیا واقعاً روابط خصمانه ترکیه و سوریه در مسیری افتاده که بتوان با میانجی‌گری و گفت‌وگو به پایان تخاصم امیدوار بود؟ برای رسیدن به پاسخی روشن به این سوال٬ چند نکته کوتاه و اجمالی را با هم مرور کنیم:

1.از چند ماه پیش و با شکست داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در سوریه و افزایش میزان سیطره حاکمیت دولت اسد در سوریه و به ویژه پس از ماجرای ادلب٬ رفته رفته بسیاری از سیاسیون و تحلیل گران ترکیه٬ آشکارا به اردوغان پیشنهاد دادند که دست از لجاجت برداشته و گفت‌وگوی مستقیم با دمشق را در دستور کار قرار دهد. حتی چند رسانه٬ اخباری در مورد گفت‌وگوی برخی هیات‌های سوری و ترک در تهران منتشر کردند.

2.ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سفر اردوغان به مسکو٬ به او پیشنها داد که توافق‌نامه امنیتی سال 1998 آدانا را یک بار دیگر بر میز گذاشته و با دمشق گفت‌وگو کند. اما واقعیت این است که توافق‌نامه آدانا٬ فقط یک توافق در سطح سران تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی و متعلق به 21 سال پیش است و اصلی‌ترین دستاورد آن٬ اخراج عبدالله اوجالان از سوریه بوده، اما پس از آن٬ ترکیه با ورود غیرقانونی به سوریه و اشغال بخش قابل توجهی از مناطق شمالی این کشور٬ خود٬ این توافق‌نامه را نقض کرده است.

3.اردوغان چند روز پیش اعلام کرد که بین مقامات ترکیه و سوریه٬ گفت‌وگوهایی در جریان است.

4.علاوه بر شهر کردنشین عفرین در شمال سوریه٬ الباب٬ جرابلس و چندین نقطه دیگر شمال سوریه در اشغال نظامیان ترکیه است و علاوه بر این٬ اردوغان بارها تهدید کرده که به منظور تهدید کردهای وابسته به پ.ک.ک٬ به شرق فرات نیز حمله می‌کند و احتمالاً منبج هم به طور کامل به ترکیه تحویل داده خواهد شد.

5.ترکیه بر این موضوع پافشاری می‌کند که باید کنترل منطقه امن در شمال سوریه به ارتش ترکیه سپرده شود.

آیا نگاه اردوغان به اسد٬ عوض شده است؟

یکی از مسائل مهمی که باید در تحلیل روابط سوریه و ترکیه مورد توجه قرار بگیرد این است که با وجود آن که در دو سال اخیر به خاطر دستاوردهای مذاکرات آستانه و همکاری سیاسی و امنیتی مثلث تهران - مسکو – آنکارا٬ در برخی از مواضع اردوغان تغییراتی نسبت به سوریه صورت گرفته است٬ اما هنوز هم رویکرد بنیادین او و تیم سیاست خارجی و امنیتی‌اش در مورد امروز و فردای سوریه و بشار اسد٬ تغییر نکرده است.

اغلب مقامات ترکیه از اردوغان گرفته تا چاووش اوغلو٬ ابراهیم کالن٬ عمر چلیک و خلوصی آکار٬ هنوز هم بشار اسد رئیس جمهور سوریه را مسبب بحران می‌دانند و همواره از او با الفاظ تندی یاد می‌کنند که قطعاً هیچکدامشان مورد پسند تهران نیست.

دولت اردوغان و حلقه اصلی تصمیم‌گیرندگان و مشاورین ترکیه‌ای مرتبط با پرونده سوریه٬ با وجود تغییرات فعلی٬ باز هم خوشبین و امیدوار به سیاست تغییر رژیم هستند و می‌خواهند حالا که از راه نظامی امکان کنار نهادن بشار اسد وجود ندارد٬ یا در خروجی کارگروه تنظیم و تدوین قانون اساسی جدید و یا در تعیین سازوکارهای انتخابات آتی٬ شرایط را به شکلی مدیریت کنند که در یک روند تدریجی و بدون گرد و غبار٬ اسد کنار نهاده شود و اگر هم چنین امکانی دست ندهد٬ مخالفین را آن قدر تقویت کنند که به شکل رفته رفته و کُند در دولت و ساختارهای مختلف سوریه نفوذ کنند و در آینده٬ سهم نفوذ سیاسی٬ امنیتی و اقتصادی ترکیه بیش از دیگران باشد.

به همین خاطر است که اردوغان در سالیان اخیر٬ بارها در مورد هزینه‌های نزدیک به 4 میلیون آواره سوری در ترکیه٬ ارقام روشنی را بیان کرده و اعلام شده که ترکیه تاکنون٬ در این حوزه بیش از بیست میلیارد دلار٬ پول خرج کرده است. اما حاضر نیست در مورد هزینه‌های سیاسی٬ تبلیغاتی٬ لجستیکی و تسلیحاتی حمایت از طیف‌های مختلف سیاسی و شبه نظامی مخالف اسد٬ آمار و ارقامی ارائه دهد.

بنابراین در شرایطی که هنوز هم بخش قابل توجهی از سوریه در اشغال نیروهای ترکیه است و نیز در شرایطی که ادبیات سیاسی و نگرش ترکیه در مورد امروز و فردای سوریه تغییر خاصی پیدا نکرده٬ مشخص نیست که اعلام آمادگی برای میانجی گری بین آنکارا و دمشق بر اساس چه منطقی صورت گرفته است.

ترکیه در ماه‌های گذشته و به ویژه پس از دیدار سه جانبه روحانی٬ اردوغان و پوتین در تهران و متعاقب آن دیدار دو جانبه اردوغان – پوتین در سوچی٬ نشان داده که تمایل دارد بنا به دلایل اقتصادی و سیاسی خاص٬ در ماجرای سوریه٬ با روسیه چانه زنی و معامله کند و نه با ایران.

بنابراین در شرایط فعلی نیز حتی اگر در سیاست ترکیه در مورد سوریه٬ اگر تغییراتی جدی به وجود بیاید٬ احتمالاً اردوغان یا برای مذاکره با اسد٬ سناریوی دوران پس از سوخو و ارتباط با پوتین را در دستور کار قرار داده و از ظرفیت‌‌ها و واسطه‌های داخلی استفاده می‌کند و یا ترجیح می‌دهد در راستای تقویت و تعمیق روابط پرمنفعت اقتصادی و نظامی با روسیه٬ امتیاز میانجی‌گری را به مسکو دهد و نه به تهران.

بنابراین احتمالاً در شرایط کنونی٬ بهترین راهکار برای نشان دادن ابعاد خاص سیاست منطقه‌ای ایران در مورد سوریه و ترکیه٬ موضع‌گیری روشن و بی‌تعارف در مورد ضرورت خروج ترکیه از سوریه باشد و نه اعلام آمادگی برای میانجی‌گری.

یادداشت: محمدعلی دستمالیکارشناس مسائل ترکیه

انتهای پیام/

R1396/P/S8,90,95,1414/CT4 واژه های کاربردی مرتبط آخرین تحولات سوریه

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

پاسخ زیرکانه لاوروف به خبرنگار آمریکایی درباره بشار اسد

وزیر خارجه روسیه پاسخ جالبی به سئوالی درباره رئیس جمهوری سوریه از سوی خبرنگار «واشنگتن پست» داد.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در پایان حضور خود در کنفرانس امنیتی مونیخ، خبرنگار روزنامه «واشنگتن پست» که درباره "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه از وی سئوال کرد را سرجایش نشاند.

این خبرنگار آمریکایی از لاوروف پرسید که روسیه چکار خواهد کرد تا مانع از «جنایات جدید بشار اسد علیه مردمش» شود. وزیر خارجه روسیه از این سئوال تشکر کرد، ولی به گزارشگر «واشنگتن پست» اجازه استفاده از تعبیر خود از اظهاراتش را نداد. وی گفت: «من هر چه بگویم، شما همان چیزی که خودتان می ‌خواهید می‌نویسید. بنابراین هر چه دلتان می خواهد بنویسید.»

بیشتر بخوانید:

هشدار لاوروف به پامپئو درباره ونزوئلا لاوروف: قطعنامه پیشنهادی آمریکا مقدمه‌ای برای دخالت نظامی در ونزوئلا است

لاوروف در پاسخ به سئوال دیگری درباره امکان ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه با مشارکت کشورهای اروپایی و آمریکا گفت، دخالت نقش آفرینان جدید غیرقانونی در مناقشه سوریه، غیرسازنده خواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به تصمیم اعلام شده از سوی آمریکا برای خارج کردن نظامیانش از سوریه، گفت: «اگر رئیس جمهوری دونالد ترامپ مایل است در شمال سوریه منطقه حائل ایجاد کند، تفسیر این مسئله برای من دشوار است. به عقیده من، باید روی توافقاتی که در چارچوب مذاکرات آستانه در حال اجراست، تمرکز کرد. طرح‌های مختلف کشورهایی که حضور آنها در خاک سوریه غیرقانونی است، بخصوص طرح‌هایی که مداخله بیشتر نقش آفرینان غیرقانونی را در نظر داشته باشد، به عقیده من، کمکی به حل و فصل مشکلات نخواهد کرد.»

پیش از این روزنامه «واشنگتن پست» خبر داده بود که پنتاگون در حال کار روی طرحی برای ایجاد منطقه حائل در شمال شرقی سوریه با مشارکت کشورهای اروپایی است. هدف از این ماموریت جدید، دفاع از شبه نظامیان کرد دربرابر تهدیدات احتمالی از سوی ترکیه و ادامه مبارزه با داعش اعلام شده است.

توافق مسکو، تهران و آنکارا درباره تامین امنیت مرزهای سوریه و ترکیه

سرگئی لاوروف یادآور شد، روسیه، ایران و ترکیه معتقدند که مبارزه با تروریسم در مناطق مرزی سوریه و ترکیه باید در اقدامات مشترک بین دمشق و آنکار صورت بگیرد. وی افزود: «در نشست سران سه ‌جانبه روز پنج شنبه در سوچی موضوع امنیت در مناطق شرقی رود فرات و مناطق مرزی ترکیه و سوریه مورد بررسی دقیق قرار گرفت. روسای جمهوری هر سه کشور موافق بودند که توافقات عدن بین دمشق و آنکارا همچنان به قوت خویش باقی است و از لحاظ حقوقی امکان همکاری سوریه و ترکیه برای تامین امنیت در مرزهای مشترک دو کشور، از جمله اقدام مشترک برای مقابله با تهدیدات تروریستی را می‌دهد.»

وزیر خارجه روسیه همچنین در این کنفرانس مطبوعاتی به شوخی گفت، برغم آنکه عده‌ای خواهان انزوای روسیه هستند، در عرصه کنفرانس امنیتی مونیخ که هیئت نمایندگی این کشور سرش بسیار شلوغ بوده و مذاکرات بسیار زیادی داشت. وی گفت: «شاید بد نباشد گوشه‌ای از در انزوا بودن ما را ببینید، برای اینکه ما در جریان کنفرانس مونیخ بدون توقف مذاکره داشتیم. هیئت نمایندگی ما بیش از بیست نشست دوجانبه و پشت سرهم انجام داده است.»

طبق ارزیابی لاوروف، تمامی این مذاکرات، حتی از سوی سیاستمدارانی که در سایر مواقع اظهارات نسبتاً تندی درباره روسیه دارند، کاملاً سازنده بود. وی افزود: «همه ابراز اطمینان می‌کردند که خواهان عادی سازی روابط با مسکو هستند. البته واضح است که این مسئله هنوز تحقق نیافته و کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحت فشار زیاد یک موج تهاجمی روس‌هراسی شدید قرار دارند.»

وزیر خارجه روسیه همچنین با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مورد بررسی در نشست‌های دوجانبه در حاشیه کنفرانس مونیخ، اوضاع در ونزوئلا بود، تاکید کرد که جامعه جهانی باید از طرفین مناقشه در این کشور بخواهد که به سمت گفت‌وگو روی آورند، نه آنکه تهدید کنند.

لاوروف گفت: بحران کنونی در ونزوئلا یک مشکل داخلی است و باید بین خود آنها حل و فصل شود و دقیقاً این مسئله‌ای است که اورگوئه، مکزیک کشورهای جامعه کارائیب، روسیه، چین، ایران و بولیوی و بسیاری کشورهای دیگر بر آن تاکید دارند.» وی سیاست آمریکا و کشورهای اروپایی در برخورد با ونزوئلا را تلاش برای دور زدن حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل ارزیابی کرد.

منبع: تسنیم

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

افزایش نجومی قیمت خودروهای داخلی | مسئولان دقیقاً چه می‌کنند؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

کلیدواژه: آخرین تحولات سوریه آخرین تحولات سوریه

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۹۵۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • درخواست ترکیه برای واسپاری شمال سوریه به آنکارا
 • آنکارا از خرید سامانه اس-۴۰۰ عقب نخواهد نشست
 • اردوغان: آنکارا از خرید سامانه اس-۴۰۰ عقب نخواهد نشست
 • مستند «تهران دمشق» در دانشگاه امام خمینی(ره) اکران می‌شود
 • اردوغان: عراق و لبنان احتمالا به مذاکرات آستانه می‌پیوندند
 • وزیر خارجه انگلیس: اسد در قدرت می ماند
 • اردوغان: از خرید موشک‌های اس-۴۰۰ صرف‌نظر نمی‌کنیم
 • اردوغان ضمن اعلام عملیات نظامی مشترک با تهران و مسکو، پاسخ ضرب الاجل آمریکا را هم داد
 • اردوغان از احتمال عملیات نظامی مشترک ایران، روسیه و ترکیه در ادلب خبر داد
 • اسد برای طولانی‌مدت در قدرت باقی می‌ماند/ روسیه باید راه حلی به نفع سوری‌ها ارائه دهد
 • وزیر خارجه انگلیس: اسد همچنان در قدرت می‌ماند
 • اردوغان خبر داد: احتمال عملیات مشترک ترکیه، ایران و روسیه در «ادلب سوریه»
 • اردوغان: به ماکرون گفتم در سیاست هنوز جوان هستی
 • اردوغان: دور بعدی نشست آستانه در استانبول/به ماکرون گفتم در سیاست هنوز جوان هستی
 • نشریات ترکیه در یک نگاه|اردوغان: باید کنترل منطقه امن در دست ما باشد/ انفجار بیکاری در ترکیه
 • اردوغان: اجلاس سوچی بسیار پرثمر و سازنده بود
 • برگزاری کنفرانسهمسایه ما، ایران در آنکارا
 • آنکارا: تنها ترکیه باید در منطقه امن سوریه نقش ایفا کند
 • اردوغان روند آستانه را موفق ترين طرح براي حل بحران سوريه دانست