خبرگزاری فارس: جدیدترین شناور تندرو موشک انداز ساخت جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اقتدار۴۰ رونمایی شد.

این شناور تندرو از نوع دوبدنه (کاتاماران) است و ۱۶ متر طول، ۵ متر عرض و ۶۵ سانتی‌متر آبخور دارد.

بر روی این قایق تندرو، مقر نصب لانچر موشک‌های کروز ضدکشتی قرار گرفته که با توجه به ابعاد آن به نظر می‌رسد، می‌تواند موشک‌های کروز «ظفر» و «نصر» را برای انهدام اهداف خود حمل و شلیک کند.

 


جایگاه نصب لانچر موشک‌های کروز

ابعاد و ظاهر این شناور تندرو، شباهت زیادی به قایق رزمی و مین ریز ۱۴M دارد که حاکی از ایجاد تغییراتی بر روی بدنه آلومینیومی این شناور است.


قایق رزمی ۱۴ M.


بهره گیری از دو موتور ۱۳۰۰ اسب بخاری، سرعت ۴۵ گره دریایی معادل ۸۳ کیلومتر بر ساعت را برای این شناور تندرو به همراه خواهد داشت.


قسمت تحتانی بدنه قایق از نوع کاتاماران

این شناور، جدیدترین شناور تندرو رزمی ایران از نوع دو بدنه (کاتاماران) است و پیش از این شناور شهید ناظری با قابلیت حمل بالگرد توسط نیروی دریایی سپاه ساخته شده بود که هم اکنون در حال اجرای ماموریت در آب‌های خلیج فارس است.


شناور شهید ناظری

منبع: فردا

خبر بعدی:

◄ مأموریت فاتح آغاز شد

تین‌نیوز | 

حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان جنگ تحمیلی و تحریم‌ها را محرک قدرتمند برای اتکای صنعت دفاعی و صنعت دریایی به توان داخلی دانست و افزود: در طول این ۴۰ سال چه در دوران دفاع مقدس و چه بعدازآن، رشادت‌ها، فداکاری‌ها و به‌ویژه حرکت درزمینهٔ خودکفایی برای ملت ما جای قدردانی دارد و باعث افتخار است.

به‌گزارش تین‌نیوز به نقل از دفاع‌پرس، روحانی در مراسم الحاق زیردریایی پیشرفته فاتح به ناوگان نیروی دریایی ارتش، اظهار داشت: محضر همه افسران، درجه‌داران، پرسنل، مهندسین و کارکنان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین محضر فرماندهی کل قوا و همه نیروهای مسلح و ملت بزرگ ایران به خاطر پیشرفت‌های بسیار مهم و سرنوشت‌ساز در قدرت دفاعی کشور تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

او افزود: بی‌تردید قدرتی که می‌تواند صدها مایل دورتر از منافع ما حراست و حفاظت کند نیروی دریایی است، این نیرو نه‌تنها از سواحل ما در خلیج‌فارس، دریای عمان، دریای خزر و دهانه اقیانوس هند دفاع می‌کند، بلکه در آب‌های بین‌المللی با حضور و اقتدارش از منافع ایران و امنیت کشتیرانی به نفع ملت ایران استفاده می‌کند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: حضور و اقتدار نیروی دریایی ارتش در آب‌های بین‌المللی تأثیرگذار است و جایگاه نیروی دریایی، جایگاه ویژه‌ای است که من ۴۰ سال قبل در سال ۵۸ در همین مرکز با نیروی دریایی ارتش آشنا شدم و در طول این ۴۰ سال چه در دوران دفاع مقدس و چه بعدازآن، رشادت‌ها، فداکاری‌ها و به‌ویژه حرکت درزمینهٔ خودکفایی برای ملت ما جای قدردانی دارد و باعث افتخار است.

روحانی خاطرنشان کرد: شاید هم‌فشارهای دشمن، جنگ تحمیلی و تحریم‌های دشمن محرک بیشتری بود برای آنکه ما بتوانیم در صنعت دفاعی و به‌ویژه در صنعت دریایی، سطحی و زیرسطحی به خود متکی شویم، اگر سلاح به‌صورت ارزان و عادی دراختیار ما قرار می‌گرفت شاید با این شتاب و با این اندیشه دنبال ساخت صنعت بومی دفاعی نبودیم.

او اظهار داشت: امروز خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در زمین، هوا و دریا کاملاً به خود متکی است. هیچ‌گاه قدرت ایران در این حد در دهه‌های اخیر نبوده است؛ بلکه شاید در قرن‌های اخیر ما یک همچون توانمندی‌ای نداشتیم. مخصوصاً اینکه امروز در کنار ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای دلاور بسیج هم حضور دارند.

قدرت امروز ایران می‌تواند قدرت منطقه باشد

رئیس‌جمهور ادامه داد: حضور نیروهای سپاه و بسیج، توانمندی ما را چند برابر کرده است. البته قدرت دفاعی ما برای حراست از منافع خودمان است، ما هیچ‌گاه قصد تجاوز به سرزمین و کشوری را نداشته‌ایم. همه این ۴۰ سال شاهد بسیار روشنی است که همواره به‌خوبی از خودمان دفاع کرده‌ایم. در برابر متجاوز ایستادگی کرده‌ایم اما چشم طمع به دیگران نداشته‌ایم.

روحانی بابیان اینکه قدرت امروز ایران می‌تواند قدرت منطقه باشد، خاطرنشان کرد: امروز ایران و کشورهای دوست در کنار همدیگر یک قدرت دفاعی سرافراز در آب‌ها، سرزمین و فضا در این منطقه هستند و نیازی به متجاوزین و حضور نامشروع قدرت‌های غیر منطقه‌ای در این منطقه ندارند.

او در همین رابطه گفت: بندرعباس و همه بنادر ایران، تنگه هرمز و همه آب‌های سرزمینی‌مان شاهد و گواه دفاع نیروهای مسلح ما از کشتیرانی آزاد در این منطقه و رسیدن انرژی به سراسر جهان هستند و این نشان از آن است که قدرت ما تهدیدی برای دیگران نیست؛ اما روشن است که توانمندی و قدرت ما در برابر آن‌هایی که چشم طمع به سرزمین ما دارند، بازدارنده است و باید بازدارنده باشد.

رئیس‌جمهور که در مراسم الحاق زیردریایی پیشرفته فاتح سخن می‌گفت، تصریح کرد: صنعت دریایی درواقع صنعت بعضی از پیامبران و انبیاء بزرگ است. خداوند به نوح پیامبر فرمان می‌دهد تا کشتی بزرگی بسازد که وسیله دفاع از مؤمنین و مردم راستین است و همچنین در شرایط خطرناک برای متجاوزین بتواند از نیروهای مؤمن دفاع کند.

روحانی افزود: من باید از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت دفاع و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران، تمامی پرسنل و کارکنان، مهندسین و فعالان در این زمینه قدردانی و تشکر کنم؛ از اینکه امروز ما هم سازنده ناوچه‌های مختلف در کلاس‌های مختلف هستیم و هم سازنده زیردریایی در سطح‌های مختلف هستیم. این به معنای توانمندی دریایی جمهوری اسلامی ایران است.

او در پایان گفت: ملت بزرگ ما در آغاز پنجمین دهه پیروزی انقلاب اسلامی از نیروهای مسلحش قدردان است و نیروهای مسلح هم با تمام نیرو وتوانشان به مردم ما قول می‌دهند که از سرزمینشان، آب‌هایشان و آسمانشان به‌خوبی دفاع کنند و در برابر متجاوزین بایستند همان‌گونه که در طول ۴۰ سال این‌چنین بودند.

فاتح برای مقابله با اهداف متخاصم از کروز نصر جدید استفاده می‌کند

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: زیردریایی فاتح برای مقابله با اهداف متخاصم از نوع جدیدی از موشک کروز نصر با برد و دقت بیشتر استفاده می‌کند.

امیر دریادار حسین خانزادی در حاشیه الحاق زیردریایی فاتح در جمع خبرنگاران درخصوص موشک مورداستفاده زیردریایی فاتح اظهار داشت: این زیردریایی از موشک کروز نصر جدید که تحت پروژه جاسک ۲ طراحی و ساخته‌شده است، استفاده می‌کند.

وی افزود: این موشک به لحاظ برد و دیگر قابلیت‌ها با موشک کروز دریایی نصر تفاوت دارد و از قابلیت و دقت بیشتری برخوردار است.

دریادار خانزادی افزود: برای حفظ ملاحظات امنیتی نمی‌توانیم اطلاعات بیشتری از قابلیت‌های این موشک عنوان کنیم.

مأموریت «زیردریایی فاتح» آغاز شد

زیردریایی فاتح با دستور حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان مأموریت خود را در آب‌های گرم خلیج‌فارس آغاز کرد.

زیردریایی کاملاً بومی «فاتح» عصر امروز (یکشنبه 28 بهمن‌ماه) با دستور حسن روحانی رئیس‌جمهور پس از تحویل‌دهی به این نیرو جهت اجرای مأموریت، وارد آب‌های گرم خلیج‌فارس شد.

زیردریایی فاتح با وزنی بیش از ۵۰۰ تن، جزو زیردریایی‌های کلاس نیمه‌سنگین محسوب می‌شود و قادر به حمل و پرتاب چندین موشک کروز و اژدر است. این زیردریایی می‌تواند در حوزه مأموریتی خود اقدام به مین‌ریزی کند.

فاتح همچنین از سامانه‌های مدیریت نبرد ترکیبی، سوناری، جنگ الکترونیکی و مخابراتی رانش الکترونیکی برخوردار است.

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

دانلود آهنگ جديد احسان زرافشاني بنام ته تغاريِ خدا

کلیدواژه: نیروی دریایی سپاه شناور موشک انداز تصاویر

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۹۶۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ساخت شناور‌های تفریحی مناطق ساحلی کشور در قشم
 • بودجه پیشنهادی سال آینده اورژانس به مجلس ارائه شد/ ۵ شناور عهده‌دار خدمات اورژانس دریایی
 • بازگشت "هیولای خزر"؛ سریع‌ترین شناور روسی
 • واکنش رسانه های عربی و بین المللی به رونمایی از نخستین زیردریایی نیمه سنگین ساخت ایران
 • محدوده شناگاه ها و قایق های تفریحی گناوه مشخص شد
 • قایق‌رانی بر برف در تونجلی ترکیه + عکس
 • احداث کانال خاکی برای پهلوگیری قایق‌های صیادی روستای گلستان
 • سرگذشت سریع‌ترین شناور روسی بازگشت "هیولای خزر"+ عکس
 • توانمندی‎‌های خیره‌کننده غول ۶۰۰ تُنی ایران/ قابلیت شلیک موشک‌های کروز ضدِ کشتی و مین‌ریزی دریایی/ چرا «فاتح» برای دشمنان یک غافلگیری بزرگ است؟
 • ورود نیرو‌های مسلح ایران به باشگاهی خاص در دنیا / «توان موشکی زیرسطحی» ایران از آلمان، ژاپن و سوئد سبقت گرفت+عکس
 • نیروهای مسلح باز هم وارد یک باشگاه خاص و جدید شدند/ سبقت «توان موشکی زیرسطحی» ایران از آلمان، ژاپن و سوئد +عکس
 • تجهیز زیردریایی فاتح به "موشک کروز"+عکس
 • شلیک موشک کروز ضدکشتی از زیردریایی‌های کلاس غدیر
 • زیردریایی فاتح مجهز به موشک کروز ضدکشتی
 • موشک کروز زیردریایی فاتح، موشک نصر است
 • تجهیز زیردریایی «فاتح» به موشک کروز نصر
 • تجهیز زیردریایی فاتح به نسل جدید موشک ضدکشتی نصر
 • زیر دریایی«فاتح» مجهز به موشک کروز ضدکشتی است
 • وزیر دفاع: زیردریایی فاتح مجهز به موشک کروز ضدکشتی است