به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز،   دفتر صادرات گمرک ایران با صدور اطلاعیه ای تاکید کرد که صادرات خاک زراعی و مرتعی ( کشاورزی) ممنوع است. در این نامه آمده است.

 

پیرو مفاد بخشنامه شماره 82043‏/58664‏/747‏/480‏/71‏/126 مورخ 22‏/04‏/90 موضوع ممنوعیت صادرات خاکهای زراعی و مرتعی، مجدداً تأکید می گردد با عنایت به مفاد بند «الف‏-2» ذیل ماده 23 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، صادرات انواع خاک زراعی – مرتعی وگونه هایی که جنبه حفظ ذخائر ژنتیکی و یا محیط زیستی داشته باشند، کما فی السابق ممنوع است، دستور فرمایید در زمان اظهار محموله های صادراتی تحت عنوان خاک صنعتی، بدواً نظر آزمایشگاه استاندارد (مبنی بر تأیید صنعتی بودن آن) را استعلام نمایند.

 

باتوجه به اینکه دربخشنامه فوق الذکر مؤسسه تحقیقات خاک و آب در خصوص تشخیص خاک زراعی و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور درخصوص تشخیص خاک مرتعی ازطرف وزارت جهاد کشاورزی وهمچنین درمورد رعایت حفظ ذخائر ژنتیکی ویا حفاظت تنوع زیستی، دفتر زیستگاهها وامورمناطق از طرف سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان مراجع تشخیص تعیین شده اند، لازم است درصورت احتمال زراعی ویا مرتعی بودن نوع خاک اظهارشده جهت صادرات، نسبت به استعلام مراتب از مراجع موصوف اقدام نمایند.شایسته است ضمن اقدام لازم، مراتب را به کلیه واحد های تابعه نیز ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت مستمر معمول دارند.

 

تسنیم

2025

منبع: جام نیوز

خبر بعدی:

انتقاد سروری از غیبت روحانی در جلسات مجمع تشخیص

خبرگزاری مهر: پرویز سروری عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی ضمن اشاره به بررسی لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام و برخی حواشی ایجاد شده در این باره گفت: متاسفانه دولت در روند غلطی، خود را اسیر کرده است و به جای آنکه فکر کند که به عنوان منتخب ملت امروز وظیفه دارد تا مشکلات مردم را حل کند در همه حال بدنبال فرافکنی است، زیرا دولت می‌داند که چه این لوایح تصویب شود و چه نشود مشکلی از معضلات مردم حل نمی‌شود و دولت همچنان باید پاسخگو باشد.

رفتار امروز دولت دیکتاتوری مطلق است

وی همچنین افزود: امروز دولت طوری فضا را ایجاد کرده است که در صورت تصویب یا عدم تصویب لوایح FATF در مجمع به فرافکنی خود ادامه دهد. امروز هم دولتی‌ها، مجمع را زیر فشار گذاشتند که اگر لوایح تصویب نشود اعضای مجمع باید پاسخگو باشند.

سروری گفت: این رفتار سیاسی دولت به چه معناست؟ رفتار امروز دولت دیکتاتوری مطلق است. این یعنی هر آن چیزی که ما گفتیم را باید اجرا کنید و هر نهادی که بخواهد نظری خلاف دولت بدهد زیر بار سنگین فرافکنی‌های ما قرار خواهد گرفت. پس با چنین شرایطی مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام به چه کار می‌آید. اگر مجلس و شورای نگهبان صرفا باید امضا کننده لوایح دولت باشند نیازی به وجود آن‌ها نیست و باید جمع شود.

وی گفت: فلسفه حضوری این نهاد‌ها برای کنترل دولت است تا بتوانند استبداد رای دولت را بگیرند تا تصمیمات در یک فرایند معمول صورت پذیرد.

دولت مدل شاهنشاهی را به نام دموکراسی رنگ کرده و به مردم غالب می‌کند

سروری همچنین ادامه داد: امروز با توجه به حرکات دولت به جای آنکه بگوییم مجلس در رأس امور است باید گفت: انگار دولت در رأس امور قرار دارد و باید صرفا تمام مجموعه‌های کشور از دولت تبعیت کنند که این چیزی جز استبداد نیست. دولت امروز مدل شاهنشاهی را رنگ کرده و به نام دموکراسی به مردم غالب کرده است. این رفتار دولت، جمهوریت نظام را مورد خدشه قرار می‌دهد.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی افزود: در اصل، مجمع تشخیص مصلحت به عنوان آخرین سنگر تصمیم گیری کشور که موضوعات بسیار مهمی را باید مورد بررسی قرار دهد ترکیبی دارد که هم افراد حقوقی در آن حضور دارند و هم حقیقی.

وی گفت: تمام ظرفیت‌های کشور در مجمع تشخصیص مصلحت تبلور یافته است. حال این مجمع اگر نتواند فارغ از فشار‌های بیرونی به وظایف قانونی خود عمل کند می‌توان گفت که این موضوع منافع و مصالح ملی را تحت الشعاع و آن‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد. از همین منظر باید اعضای مجمع تشخیص نسبت به این موضوع حساس باشند و فارغ از تمام فشار‌ها تصمیم خود را بگیرند و بدانند که هیچگونه فشاری از طرف ملت به آن‌ها وارد نخواهد شد، زیرا مردم آن‌ها را عصاره خود می‌دانند.

سروری همچنین ضمن اشاره به تضمین‌های قبلی دولت در موارد دیگر گفت: امروز دولت باید پاسخگو باشد. دولت روزی اعلام کرد که برجام تمام مشکلات کشور را حل می‌کند و تمام تحریم‌ها را از بین خواهد برد. روزی می‌گفت: تمام مشکلات بانکی و موضوع سوئیفت با تصویب برجام حل خواهد شد. دولت در زمان تصویب برجام تضمین‌های سنگینی به ملت داد. آن زمان، دولت تضمین می‌داد که با امضای برجام تمام مشکلات حل می‌شود، ولی حل نشد. حال امروز دولت رسما اعلام می‌کند که ما هیچ تضمینی بعد از تصویب لوایح FATF و در پی آن رفع مشکلات نمی‌دهیم.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گفت: چطور می‌توان برای رفع مشکلات پس از تصویب این لوایح اعتماد کرد. امروز دولت می‌گوید با تصویب این لوایح فقط می‌خواهیم بهانه را از دست آمریکایی‌ها بگیریم.

FATF انقدر برای روحانی مهم نیست که در جلسات مجمع شرکت کند

وی افزود: حال، امروز سئوال ما این است که آیا با گرفتن این بهانه‌ها مشکلات ما با آمریکا حل می‌شود و تحریم‌ها را کنار می‌گذارند؟ خیر، امروز آمریکایی‌ها با قدرت و فشار تحریم‌ها را توسعه می‌دهند. امروز اروپایی‌ها نیز همان حرف‌های آمریکا را، ولی با لبخند تکرار می‌کنند. اروپایی‌ها نزدیک به ۸ ماه ایران را فریز کردند تا موضوع SPV حل شود، ولی بعد از مشکلات بسیاری که در آن دوره به اقتصاد کشور وارد شد SPV را به اینستکس تغییر دادند.

سروری همچنین افزود: در شرایط فعلی، خود رئیس جمهور در جلسات مجمع تشخیص شرکت نمی‌کند تا به عنوان یک عضو حاضر باشد بعد انتظار دارد که این موضوع مورد توجه اعضای مجمع باشد. از سوی دیگر می‌توان حدس زد که شاید دولت در اصل هیچ ارزشی برای مجمع تشخیص قائل نیست که بخواهد در آن شرکت کند. این هم نکته قابل تامل و ناراحت کننده‌ای است. رئیس جمهور باید در جلسات مجمع شرکت کند و اعضا را اقناع سازد. حال شاهد هستیم که شأن مجمع تشخیص آنقدر پایین آمده است که رئیس دفتر او، در مورد این موضوع موضع‌گیری می‌کند.

وی همچنین در تاکید این موضوع افزود: امروز ما در شرایط تحریم هستیم. مشکل اصلی ما امروز تحریم‌های آمریکاست. از سوی دیگر با تصویب این لوایح سرپل‌های ما برای دور زدن تحریم‌ها نیز سوخت می‌رود. مهمترین موضوع دشمنان ما در فشار برای ورود ایران به FATF، اطلاع آن‌ها از تمام ظرفیت‌های اقتصادی ما و مسیر‌های ما برای دور زدن تحریم‌ها است.

سروری همچنین افزود: در نتیجه تحریم‌ها لغو نمی‌شود و پس از آن دیگر توان دور زدن آن‌ها را نیز نخواهیم داشت. عملا اقتصاد کشور با شرایط سختی مواجهه خواهد شد. امروز دولت با سیاست‌های موجود عملا اقتصاد کشور را واردات محور می‌کند، زیرا در قبال نفت تنها کالا می‌دهند و این به تولید داخلی ضربه خواهد زد.

هر زمانی که گرانی‌های سنگین بوجود می‌آید، دولت حاشیه سازی می‌کند

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی ضمن اشاره به حاشیه سازی‌های اخیر دولت گفت: امروز تردیدی در این موضوع نیست که هر بار گرانی سنگینی وجود دارد، دولت موضوعات حاشیه‌ای را ایجاد می‌کند تا ذهن جامعه را از موضوعات اصلی منحرف سازد.

وی افزود: امروز به وضعیت خوراک مردم و معیشت روزمره آن‌ها نگاه کنید. امروز ما در تور سونامی افزایش قیمت هستیم و دولت اولویت‌های خود را در حاشیه‌های غیر ضروری قرار داده تا با روی کار آوردن اینگونه موضوعات مردم را درگیر مسائل دست چندم می‌کند. امروز وضعیت کشور در موضوعاتی همچون قاچاق کالا فاجعه بار است.

ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به نظر مردم بستگی دارد| ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما برهمین مبنا رفتار می‎کنیم| مردم در حال آسیب دیدن از تحریم‌ها هستند| بخشی از جمعیت ایران با سیاست خارجه ما موافق نیست

واکنش‌‌ فعالان اجتماعی به‌ تبلیغ کتک‌ زدن "زن" در رسانه‌ ملی| صدا‌ و‌ سیما به‌ دنبال عادی‌ جلوه ‎دادن خشونت علیه زنان؟!+فیلم

عکس/ پرچم ژاپن در دست هواداران نفت مسجدسلیمان

کلیدواژه: خاک زراعی گوناگون صادرات جام نیوز کشاورزی گمرک

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۹۶۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افت کیفیت آب و خاک متهمان اصلی خشک شدن چنارهای ولیعصر/ انداختن ته سیگار در محور ولیعصر ممنوع
 • کشف محموله قاچاق گیاه مرتعی در بیارجمند شاهرود
 • امکان استعلام اصالت فراورده‌های غذایی و آشامیدنی در سامانه TTAC فراهم می‌شود
 • اجرای طرح تغییر الگوی کشت روی میز
 • تشخیص سریع نوعی باکتری در شیر خشک نوزادان
 • نگرانی کشاورزان غرب مازندران از آبگیری نشدن سردهنه های زراعی
 • ماهی در خاک چطور بود؟+فیلم
 • هنگام خرید گوشی تلفن همراه استعلام اصالت را جدی بگیرید + تشریح فرآیند
 • عضو مجمع تشخیص: "پالرمو" ابهامات زیادی دارد
 • امکان استعلام اصالت فراورده‌های غذایی و آشامیدنی فراهم می‌شود
 • عضو مجمع تشخیص: پالرمو ابهامات زیادی دارد/ اشکلات اعضا به مفاد لایحه افزایش یافته است
 • ایجاد گلخانه‌ در کشور‌های حاشیه خلیج فارس با خاک ایران!/ اجازه تجارت خاک به بهانه اشتغال نباید داده شود
 • استعلام اصالت فرآورده های غذایی و آشامیدنی تولید داخل
 • تجمیع مرکز استعلام اصالت تولیدات و واردات غذایی و آشامیدنی
 • فراهم شدن امکان استعلام اصالت فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی در سامانه TTAC
 • اصالت فراورده‌های غذایی و آشامیدنی استعلام می‌شود
 • امکان استعلام اصالت فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی در سامانه TTAC فراهم می شود
 • دولت پاکستان فعالیت جماعت الدعوه را ممنوع اعلام کرد
 • هوراند و یکانات مرند منطقه شکار ممنوع اعلام شد