تهران- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب تهران خواستار قطع سهمیه آن دسته از مراکز توزیع اقلام اساسی شد که گران فروشی می کنند یا برچسب قیمت ها را تغییر می دهند یا در توزیع اقلام اساسی اخلال ایجاد می کنند.

به گزارش ایرنا از دادسرای عمومی و انقلاب تهران عباس جعفری دولت‌آبادی در سومین نشست کمیته مقابله با گران‌فروشی در دادستانی تهران با انتقاد از عدم تحقق انتظار مردم در رابطه با نحوه توزیع گوشت قرمز گفت: دستگاه‌های نظارتی علاوه بر تمرکز بر فروشگاه‌های بزرگ باید روی مراکز عمده توزیع گوشت تمرکز کنند تا چگونگی توزیع سهمیه‌ها را ارزیابی کنند.
وی افزود: سهمیه مراکز توزیع اقلام اساسی که برچسب قیمت‌ها را تغییر می‌دهند یا گران‌فروشی می‌کنند یا در توزیع اقلام اساسی اخلال می کنند باید قطع شود.
دادستان تهران با بیان اینکه مردم انتظار دارند نظارت‌ها تاثیرگذار باشد، به مدیران مراکز متخلف هشدار داد که در صورت گران‌فروشی، احتکار، توزیع خارج از شبکه، فروش بدون برچسب قیمت و افزایش قیمت‌ها، سهمیه آنها توسط دستگاه‌های ذی‌ربط قطع خواهد شد.

* اسامی مراکز توزیع گوشت اطلاع رسانی شود
دادستان تهران اضافه کرد: اگر در شمال پایتخت به گوشت کمتری نیاز است، در جنوب شهر باید توزیع بیشتر شود؛ ضمن آنکه زمان توزیع گوشت از صبح‌ها به بعدازظهرها تغییر یابد و اسامی تمام مراکز توزیع اعلام شود تا همگان اطلاع پیدا کنند.
وی با اشاره به قیمت‌های متفاوت گوشت قرمز در فروشگاه‌ها و انعکاس آن در رسانه‌ها و فضای مجازی که موجب نگرانی مردم شده است، به برخی اخبار منتشر شده در این زمینه اشاره کرد و از مسئولان مربوطه خواست در رابطه با فروش اینترنتی گوشت و واگذاری اختیار توزیع آن به یک شرکت خصوصی بدون انجام تشریفات لازم اطلاع‌رسانی کنند.
جعفری دولت آبادی با تاکید بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت اصناف در بخش توزیع کالاهای اساسی گفت: باید به اصناف در این زمینه اطمینان کرد تا بتوانند به دستگاه‌های دولتی کمک کنند و اجازه دهند آنها نیز به میدان بیایند.
وی یکی دیگر از مشکلات توزیع گوشت را سهمیه‌های متفاوت فروشگاه‌ها دانست و افزود: در برخی بازدیدها مشخص شد که در یک فروشگاه 200 کیلوگرم و در مجاورت آن، که یک فروشگاه بزرگتر است، سهمیه اندکی از گوشت قرمز توزیع شده است.

* پلیس با دلالان گوشت برخورد کند
دادستان تهران با اشاره به احتکار گوشت در برخی فروشگاه و مراکز نگهداری و دلالی در این زمینه، از فرمانده پلیس آگاهی تهران بزرگ خواست که در رابطه با جمع‌آوری دلالان برخورد جدی شود.

* اسامی متخلفان را رسانه ای کنید
وی با اشاره به کشف دو محموله گوشت قرمز به میزان هفت تن و یک تن در پایتخت، گفت: در صورتی ‌که انبار کردن کالاهای اساسی با اطلاع دستگاه دولتی باشد، مانعی وجود ندارد؛ اما اگر محرز شود که اقلام اساسی مردم با هدف سودجویی، گران‌فروشی کلان و احتکار عمده انجام شده است، این اقدام جرم اخلال در نظام اقتصادی محسوب می‌شود که باید برخورد سریع و قاطع‌ صورت گیرد و ضرورت دارد اسامی متخلفان رسانه‌ای شود تا مردم باور کنند که با گران‌فروشی برخورد می‌شود و متخلفان نیز بدانند که نباید با زندگی مردم بازی کنند.
جعفری دولت آبادی از معاونان دادسرای تهران خواست که در بازدید از فروشگاه‌های بزرگ چنانچه شاهد گران‌فروشی و تخلفات متعدد بودند، با گران‌فروشان، مفسدان و متخلفان بدون هیچگونه اغماضی برخورد کنند.
دادستان تهران از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست تا در مواردی که عرضه کالا با کمبود مواجه است، صادرات آن کالا ممنوع شود.
وی اظهار داشت: در جلسات گذشته از نهادهای مسئول در امر توزیع گوشت در بازار خواسته شد که مجوزهای لازم برای واردات دام زنده به کشور را صادر کنند اما با وجود این تاکیدات، هنوز ایده واردات دام زنده به کشور عملی نشده است.
دادستان تهران افزود: مراکز عمده توزیع گوشت باید افزایش یابد و بر مبادی اصلی توزیع بیشتر نظارت شود و میزان سهمیه شهرک‌ها و فروشگاه‌های بزرگ، متناسب با جمعیت تعیین شود.

* وزارت صنعت بر مراکز توزیع نظارت داشته باشد
جعفری دولت‌آبادی با تاکید بر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بر مراکز توزیع نظارت داشته باشد و تعیین قیمت‌های متفاوت برای گوشت در یک مرکز توزیع اشکال دارد، خاطرنشان کرد: این موضوع که واردکننده، توزیع‌کننده هم باشند، جای بررسی دارد؛ چرا که واردکنندگان باید توزیع را از مسیر قانون انجام دهند و نه اینکه گوشت‌های وارداتی را در مراکز خود توزیع و عرضه کنند.
وی افزود: از وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی انتظار بیشتری برای اعمال نظارت می­رود و لازم است این نهادها با بازدید از مراکز توزیع اقلام اساسی، وضعیت توزیع این اقلام را مدیریت کنند.

* مهمترین دلایل گران فروشی
دولت آبادی گفت: بر اساس گزارش‌های مربوط به بازدید اکیپ‌های مشترک دادستانی تهران و سایر دستگا‌ه‌ها از مراکز عرضه اقلام اساسی که طی دو هفته گذشته به سرپرستی معاونان دادستان صورت گرفته می توان گفت دلایل عمده گران‌فروشی و افزایش قیمت ها مربوط به مشکلات برخی از مرغداری‌ها، اشکالات موجود در عرضه و تقاضا، نرخ ارز، کاهش واردات برخی اقلام اساسی، قاچاق دام زنده، افزایش تقاضا به دلیل فضای روانی جامعه، تنوع قیمت‌ها، افزایش قیمت شیر و نهاده‌های دامی، صادرات برخی اقلام کالاهای اساسی، احتکار، کمبود عرضه برخی کالاهای اساسی و عدم قیمت‌گذاری کالاهای عرضه شده است.
فقدان سازوکار لازم برای احراز هویت خریداران، سودجویی شرکت‌های توزیع‌کننده گوشت‌های وارداتی و عدم برچسب‌گذاری، فروش گوشت در بازار آزاد از سوی پیمانکاران و مشاهده گوشت یخ‌زده در برخی قصابی‌های سطح شهر، ورود کامیون‌های حمل گوشت بدون پلمپ به محل عرضه که امکان سوءاستفاده و خروج گوشت از آنها را در مسیر افزایش می‌دهد، دپوی مرغ و گوشت تنظیم بازار در برخی فروشگاه‌ها و عدم عرضه به متقاضیان، ناچیز بودن سهمیه برخی فروشگاه‌ها و حضور طولانی مردم در صفوف عرضه گوشت از مسائلی بود که دادستان تهران مورد توجه قرار داد و از دستگاه‌های متولی خواست که با اتخاذ تدابیری این مشکلات را ساماندهی و مرتفع کنند.
اختصاص یک خودروی حمل گوشت به چند منطقه که موجب تاخیر در توزیع می‌شود، نامشخص بودن میزان سهمیه مراکز عرضه، تقاضای زیاد و عرضه محدود در مناطق جنوبی و مرکزی، عدم اختصاص سهیه به اتحادیه رستوران‌داران و کبابی‌ها و انقضای تاریخ مصرف گوشت های گرم وارداتی آسیای میانه از دیگر مشکلاتی بود که جعفری دولت آبادی خواستار رفع آنها شد.
در سومین نشست کمیته مقابله با گران‌فروشی فرمانده پلیس آگاهی تهران بزرگ، نمایندگان وزارت خانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، سازمان تعزیرات حکومتی و برخی معاونان دادستان، گزارشی از عملکرد تیم‌های گشت مشترک در سطح شهر و نحوه توزیع گوشت را ارائه کردند.
اجتمام*1003*1834

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

برق 10 روستای کوهستانی بهشهر همچنان قطع است

ساری- ایرنا- بخشدار یانه سر بهشهر گفت: در پی بارش شدید باران، برف و طوفان یکشنبه شب هفته گذشته با وجود تلاش اکیپ های عملیاتی و امدادی، برق 10 روستای کوهستانی این شهرستان همچنان قطع است.

عباسعلی حسنی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بارش شدید برف و طوفان یکشنبه شب هفته گذشته، سبب قطعی برق و مسدود کردن راه ارتباطی بیش از 20 روستای شهرستان بهشهر شد.
وی ادامه داد: در همین رابطه برق بیش از 20 روستای منطقه کوهستانی و یانه سر بهشهر قطع شد که از همان ساعات ابتدایی تلاش برای رفع این مشکل از سوی نیروهای امدادی و عملیاتی آغاز شد.
حسنی با اشاره به تلاش اکیپ عملیاتی و امدادی در شهرستان و استقرار رییس اداره برق شهرستان در منطقه یانه سر، تصریح کرد: برق بسیاری از روستاها وصل شده، اما همچنان برق 10 روستا قطع است.
بخشدار یانه سر بهشهر با اشاره به بازگشایی مسیرها و محورهای مختلف روستایی شهرستان بهشهر افزود: ارتفاع برف در برخی از روستاها به بیش از یک و نیم متر هم رسیده بود که تاکنون با بازگشایی راه ارتباطی حدود 20 روستا مشکل اتصال برق برخی از این مناطق رفع شده و مابقی در دست انجام است.
حسنی گفت: با بازگشایی جاده ها با توجه به وجود برف در حاشیه جاده و احتمال لغزندگی جاده ها از گردشگران و علاقمندان به ورزش های زمستانی و روستاییانی که قصد تردد در محورهای کوهستانی را دارند؛ خواهشمندیم از سفرهای غیر ضروری خودداری و در صورت نیاز با رعایت نکات ایمنی و امکانات و آذوقه در این محورها تردد کنند.
براثر وقوع سیل یکشنبه شب هفته گذشته در مازندران به حدود 200 روستا و چندین هزار دهنه کشاورزی، ابنیه و تاسیسات زیرساختی خسارت وارد شد.
همچنین سیل راه، آب، برق و گاز بیش از 200 روستای مازندران را قطع کرد که براساس گزارش رسمی تاکنون حدود 80 درصد از اثرات ناشی از سیل در استان پاکسازی شد.
سیل آخر زمستان در استان مازندران موجب فوت 5 تن از هموطنان ما در این استان شد./
/1899 /7332

تشریح آخرین وضعیت سیل استان‎های شمالی| هشدار درباره خطر سیلاب در غرب و جنوب کشور و لغزندگی معابر

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

بازیگران سریال (نون خ) سعید آقاخانی و نقش هایشان +زمان پخش

کلیدواژه: اجتماعي دادستان تهران گرانفروشي دولت آبادي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۹۶۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سه واحد پذیرایی متخلف در البرز پلمب شد
 • اقلام کمکی از همدان به مناطق سیل زده شمال کشور ارسال شد
 • ارسال 1400 بسته اقلام غذایی به مناطق سیل‌زده
 • توزیع اقلام غذایی از سوی اوقاف مازندران در میان سیل‌زدگان
 • مردم سیلزده گلستان نیازمند اقلام بهداشتی
 • روزانه 10 تن گوشت گرم گوسفندی در هرمزگان توزیع می شود
 • توزیع اقلام غذایی بین سیل‌زدگان مازندران ادامه دارد
 • توزیع اقلام غذایی بین سیل‌زدگان مازندرانی
 • توزیع ۵۷۹ تن گوشت سفید و قرمز بین شهروندان گلوگاه، آمل وسوادکوه
 • 264 واحد صنفی متخلف به مراجع قضایی البرز معرفی شدند
 • ۵ بالگرد هلال احمر برای رساندن اقلام امدادی به سیل زدگان گلستانی به پرواز درآمدند
 • 5 فروند بالگرد برای رساندن اقلام امدادی به سیل زدگان گلستانی به پرواز درآمدند
 • پرواز ۵ بالگرد هلال احمر برای رساندن اقلام امدادی به سیل‌زدگان گلستانی
 • آمادگی جمعیت هلال احمر استان زنجان برای کمک به سیل زدگان گلستان/ ارسال ۱۴۰۰ بسته٬ اقلام غذایی به مناطق سیل زده
 • دستور وزیر صمت به مسئولان شمال کشور برای تامین اقلام اساسی سیل زدگان
 • توزیع روزانه ۱۰ تن گوشت گرم گوسفندی و گوساله در هرمزگان
 • الناز رکابی، قهرمان سنگ نوردی آسیا: سال 98 مهم ترین سال ورزشی زندگی من است؛ هدفم کسب سهمیه المپیک است
 • عرضه میوه تنظیم بازار فردا در قزوین از سرگرفته می شود
 • پلمپ بیش از هزار واحد متخلف بهداشتی در ایام نوروز/ ۴ هزار مرکز متخلف تهیه و توزیع مواد غذایی به مراجع قضایی معرفی شدند