مدیر کل میراث‌فرهنگی استان یزد با اشاره به آبگرفتگی خانه‌های ساکنان بافت تاریخی و خطرناک بودن این وضعیت، گفت: آب وارد بسیاری از خانه‌های بافت تاریخی و جهانی شده است و بخشی از آثار که هنوز آمار آنها در دسترس نیست، آسیب دیده‌اند.

«سید مصطفی فاطمی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به تأثیر بارندگی‌های اخیر بر اماکن و بافت‌های تاریخی استان، اظهار کرد: متأسفانه وضعیت خوبی در این رابطه نداریم و به دلیل کمبود امکانات میراث فرهنگی از امکانات شهرداری استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه لازم است دستگاه‌های امدادرسان در این زمینه همراهی کنند، گفت: بخشی از آب‌ها با کمک نیروهای امدادرسان جمع‌آوری شده اما بخش قابل توجهی از خانه‌ها همچنان دچار آب گرفتگی هستند و آثار این آسیب‌ها در شهرستان‌های ابرکوه، ندوشن، میبد، بافق و روستاهای تفت نسبت به سایر شهرستان‌ها به دلیل وقوع سیل، وخیم‌تر و مشهود است.

این مسئول ضمن ابراز نگرانی از خطرناک بودن وضعیت خانه‌های بافت تاریخی برای ساکنان آنها، تصریح کرد: هر چند نیروهای امدادرسان در حال حاضر تمام استان را رصد می‌کنند اما وسعت و پراکندگی زیاد بافت تاریخی منجر به نیاز جدی به حمایت ارگان‌های امدادرسان و اطلاع رسانی مردم است.

وی ادامه داد: از این رو ساکنان بافت‌های تاریخی می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه آسیب و مشکلی در نقاط تاریخی و بافت به یگان حفاظت میراث فرهنگی با شماره تماس «۳۶۲۰۲۷۷۷» اطلاع‌رسانی کرده و از کمک میراث فرهنگی بهرمند شوند.

فاطمی با بیان اینکه قسمت‌هایی از بافت و حصارهای ایجاد شده دچار آسیب شده‌اند، گفت: البته در مهرماه با کمک مردم در برنامه‌ی رفت و روب بافت تاریخی، اقدام قابل قبولی در زمینه تمیز کردن ناودان‌های خانه‌ها انجام شد که تأثیرگذار بود، در غیر این صورت وضعیت بدتری را شاهد بودیم.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان یزد نیز با اشاره به باز بودن تمام مسیرهای مواصلاتی استان، بر استفاده از تجهیزات ایمنی و رعایت سرعت مطمئنه از سوی رانندگان تاکید کرد.

«علی علیخانی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به نزولات جوی روزهای اخیر در استان، اظهار کرد: هر چند که در این چند روز نزولات جوی به شکل باران در سایر نقاط و به صورت برف در ارتفاعات نمود پیدا کرده است اما خوشبختانه با تلاش نیروهای راهداری و پلیس راهور مشکلی در زمینه راه پیش نیامده است.

وی افزود: تردد همه محورهای مواصلاتی استان برقرار است و برای رانندگان و به ویژه مسافران تاکنون مشکلی در این رابطه روی نداده است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان با بیان اینکه رانندگان باید نکات ایمنی را رعایت کنند، تاکید کرد: رانندگان به وی‌ژه در فصول سرد سال و در شرایط بارندگی با رعایت سرعت مطمئنه و استفاده از تجهیزات ایمنی مانند زنجیر چرخ می‌توانند از بروز حوادث جاده‌ای پیشگیری کنند.


 


انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

زندگی در آلونک‌های 20 متری! + تصاویر

صراط:

چند وقت پیش در فضازی مجازی تیتری با عنوان "خانه‌های 6 متری در هنگ کنگ" که یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان است نظرم را جلب کرد و برایم جالب بود که چطور می‌توان در خانه ای به مساحت 6 متر گذران زندگی کرد که با دیدن تصویری مربوط به این خانه سوال‌هایی که داشتم پاسخ داده شد.

جالب تر برایم این بود که در کلان شهر تهران و پایتخت کشور هم آلونک‌های کوچکی وجود دارد که بعضا چند خانواده در آنجا زندگی می‌کنند. این خانه‌های کوچک در حریم شهر نیستند و در مرکز شهر تهران و در منطقه 13 ،محله صفا این چاردیواری‌های متراکم در هم که در بافت فرسوده شهری واقع شدند وجود دارند که در رهن و یا اجاره افراد متاهل یا مجرد است.

بررسی تاخیر در نوسازی بافت فرسوده این منطقه و آخرین اقدامات برای حذف خانه های کوچک مقیاس موجب شد با "میرزاپور دبیر محله صفا در منطقه 13 تهران" گفت‌وگو کردم که توضیحاتی به این شرح ارائه داد:

خانه هایی که در بافت فرسوده این منطقه است معمولا در بر 6.30 متر واقه شدند که از 15  تا 50 متر مساحت دارند. محله صفا در محدوده میدان امام حسین(ع) است که ضلع جنوبی آن به پیروزی، ضلع شمال به دماوند، ضلع غرب به 17 شهریور و ضلع شرق آن نیز به میدان نیروی هوایی متصل است.

15 درصد محله صفا را بافت فرسوده و خانه‌هایی تشکیل  داده‌اند که برای اهالی این منطقه مشکلاتی نیز پیش آورده است. در حال حاضر این خانه‌های کوچک با قدمت بیش از 50 سال دیگر قابل سکونت نیست و جواز ساخت هم بدلیل مشکلات موجود در تجمیع پلاک این خانه‌ها داده نمی‌شود.

برای صدور جواز باید 5 زمین و یا ملک با یکدیگر تجمیع شوند و به 250 متر مربع برسد تا به این زمین جواز ساخت از سوی شهردای داده شود ولی مالکین با مشکلاتی مواجه هستند به عنوان مثال وقتی 5 پلاک درخواست تجمیع می‌دهند ممکن است یک نفر از مالک‌ها انصراف دهد که موجب می‌شود کل آن نوسازی متوقف شود.

در حال حاضر مشاورین املاک برای اینکه سود بیشتری ببرند مالکین را از این خانه های قدیمی با اجاره یک آپارتمان برای آن‌ها، خارج می‌کنند و آن خانه را در چند بخش اجاره می‌دهند که در حال حاضر رهن این خانه‌ها به 80 میلیون تومان هم می‌رسد.در حال حاضر در یک خانه 50 متری بعضا دو خانواده در 2 اتاق زندگی می‌کنند.

از سویی دیگر با توجه به اینکه این خانه های کوچک موقعیت خوبی برای مجردها دارد، مالکین هم از این فرصت استفاده می‌کنند و سودی به جیب می‌زنند و دیگر انگیزه‌ای برای بازسازی این خانه ها وجود ندارد.اگر شهرداری بدرستی ورود پیدا می‌کرد و با هریک از پلاک ها با ارائه بسته‌های تشویقی صحبت می‌کرد قطعا در حال حاضر وضعیت بهتری داشتیم.

آغاز عملیات نوسازی 15 پلاک تجمیعی در منطقه 13

به گزارش فارس، در این باره علی‌اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در تشریح وضعیت بافت فرسوده منطقه 13 توضیحاتی به این شرح ارائه داد:

منطقه ۱۳ دارای ۴ ناحیه می‌باشد که ناحیه یک از سمت شمال به خیابان دماوند، از جنوب به خیابان پیروزی، از شرق به پادگان نیروی هوایی و از غرب به خیابان هفده شهریور ختم می‌شود.

 این سه محله(شهید اسدی، صفا، زاهد گیلانی) به انضمام محله دهقان که در ناحیه 2 منطقه ۱۳ قرارگرفته است، دارای بافت فرسوده مصوب بوده و تحت پوشش دفاتر توسعه محله‌ای قرارگرفته است.

 پروژه تجمیع ۱۵ پلاک در محله اسدی در منطقه 13 یکی از اقدامات ارزنده‌ای است که پس از گذشت ۶ سال پیگیری مستمر از سوی دفتر توسعه محله‌ای این منطقه به سرانجام رسید.

 سکونت تعداد 15 خانوار در پلاک‌های ۳۰ الی ۴۰ متری، یکی از چالش‌های اصلی این پروژه محسوب می‌شد که درنهایت پس از کسب رضایت مالکان، حل مشکلات ثبتی، حقوقی و ورثه‌ای املاک و رفع سایر موانع و مشکلات اجرایی، کلنگ اجرایی این پروژه در بهمن‌ماه سال جاری به زمین خورد و وارد فاز اجرایی شد.

همکاری شهرداری منطقه ۱۳ و معاونت معماری و شهرسازی این منطقه در کاهش زمان صدور دستور نقشه و سایر مراتب اداری، نقش مهمی در افزایش رضایت مالکین این پروژه و تسریع در فرآیند پرداخت ودیعه توسط سرمایه‌گذار و تخلیه این واحدها به‌منظور آغاز عملیات تخریب و نوسازی داشته است.

 برای پروژه‌هایی که از تجمیع حداقل ۱۰ پلاک با مساحت حداقل ۴۰۰مترمربع تعریف شوند، بسته تشویقی ویژه‌ای از محل منابع سازمان نوسازی پیش‌بینی‌شده است.

در این پروژه‌ها هزینه طراحی پروژه (طبق مذاکراتی که با حدود ۳۰ طراح و معمار برجسته، شناخته‌ شده و مورد تأیید در تهران انجام‌شده) ۵۰ درصد از هزینه‌های نظام‌مهندسی با هدف ارتقاء کیفیت ساخت؛ ۵۰ درصد هزینه انشعابات و ۹ درصد سود بانکی وام ساخت از طرف سازمان پرداخت می‌شود که مجموع این مشوق‌ها حدود ۱۵۰ هزار تومان در هر مترمربع روی کاهش هزینه تمام‌شده اثرگذار است و چنانچه این مشوق‌ها با سایر بسته‌های تشویقی در نظر گرفته‌شده در بافت‌های فرسوده نظیر (صدور پروانه رایگان و غیره) ترکیب شود، حدود ۴۰۰ هزار تومان هزینه تمام‌شده ساخت را کاهش خواهد داد.

به گزارش فارس، البته ناگفته نماند که این آلونک‌های کوچک در 22 منطقه تهران وجود دارد و با توجه به اینکه دربافت فرسوده واقع شده است شهرداری تهران باید با ارائه بسته‌های تشویقی نسبت به تجمیع پلاک ها و نوسازی این خانه ها اقدام کند.

بازی تندروهای ایران در زمین ترامپ و پیامک‌باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد| آغاز مرحله جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو+جدول

وداع فرزند شهید امید اکبری با پدرش

کلیدواژه: باران منطقه یزد

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۹۶۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ثبت جهانی یزد مانع از تخریب خانه‌های تاریخی شد
 • معاون میراث فرهنگی: ثبت جهانی یزد مانع از تخریب خانه‌های تاریخی شد
 • نمایش طنز 'سولدوزون شانلی تاریخی' در نقده به روی صحنه رفت
 • کنگ، بندری زیبا و منحصر به فرد در جنوب کشور/بافت تاریخی بندر کنگ ثبت جهانی می شود
 • قزوین دارای جاذبه‌های غنی تاریخی است
 • نمایشگاه عکس اسناد تاریخی نقده گشایش یافت
 • رویکرد باستان‌شناسی به منظر فرهنگی، منابع طبیعی و شواهد تاریخی
 • نماینده مردم بافت: ملت ایران از اقدامات تروریستی دشمنان نمی‌ترسند
 • نخستین گردهمایی هنرمندان و اهالی فرهنگ بافت برگزار شد
 • از افتخار آفرینی مردم قم تا افتتاح طرح های اشتغالزای روستایی
 • بازگشایی خانه موسوم به دائی جان ناپلئون طی دو ماه آینده/ تاسیس موزه مشاهیر در خانه دائی جان ناپلئون
 • برگزاری نخستین گردهمایی هنرمندان و اهالی فرهنگ شهرستان بافت
 • کرمان| سینمای شهرستان بافت تعطیل شده است
 • گردهمایی هنرمندان شهرستان های بافت، رابر و ارزوئیه با حضور وزیر ارشاد برگزار شد
 • نخستین گردهمایی هنرمندان و اهالی فرهنگ شهرستان بافت برگزار شد
 • صندوق احياء ميزبان مسئولان و سرمايه گذاران بناهاي تاريخي در دومين روز از برگزاري نمايشگاه گردشگري
 • تکرار/اذعان روزنامه سازندگی به برخی تحریفات تاریخی‌اش در پی نقد سلیمی‌نمین
 • ورامین بیشترین آثار تاریخی ثبت ملی شده استان تهران را دارد
 • نامهربانی باران با بافت تاریخی/ تخریب سه خانه خشتی در استان یزد