روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با اشاره به فشار ترامپ به عراق برای قطع واردات گاز و برق از ایران نوشت: مقامات عراق می خواهند زمانی کل انرژی کشورشان را خودشان تامین کنند ولی تا ساخت زیربناهای مناسب، هیچ جایگزینی برای انرژی ایران ندارند .

دولت ترامپ به عراق فشار می آورد تا خرید انرژی از همسایه خود و تنها عرضه کننده خارجی انرژی یعنی ایران را متوقف کند. این مسئله باعث درگیری بین واشنگتن و بغداد شده است .
رهبران عراق می‌ترسند که کمبود بیشتر برق باعث اعتراضات گسترده و بی ثباتی سیاسی در کشور شان شود .عراق با کمبود برق مواجه است .
این درگیری، دیپلماسی آمریکا را در برابر بغداد ضعیف کرده چون عراق سعی می کند پس از خروج نظامی آمریکا در 2011 و کمپین علیه داعش، محکم بایستد .
سرپیچی عراق بیش از پیش هدف ترامپ برای وادار کردن همه کشورها به تبعیت از تحریم ها را به خطر می اندازد. کشورهای اروپایی یک مکانیسم مالی قانونی برای معامله با ایران ایجاد کرده اند و چین و هند در مقابل تلاش‌های آمریکا برای ترغیب آنها به قطع خرید نفت از ایران مقاومت می‌کنند .
تنش ها پس از آن بالا گرفت که ترامپ در سوم فوریه گفت قصد دارد سربازانش را برای «نظارت بر ایران» در عراق حفظ کند، علیرغم اینکه بغداد نیاز دارد روابط دوستانه اش را با ایران حفظ کند. این اظهارنظر باعث سرعت گرفتن تصویب قانونی در عراق شد که فعالیت های ارتش آمریکا را در عراق محدود می‌کند .
عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق با اشاره به 13 سال تحریم های فلج کننده آمریکا علیه کشورش در زمان صدام حسین گفت:« عراق جزوی از رژیم تحریم‌ها علیه ایران و سایر کشورها نیست» .
مقامات آمریکا به دنبال قطع خرید گاز طبیعی و برق از ایران هستند، هرچند می‌دانند عراق به این دو محصول برای برطرف کردن تقاضای انرژی اش نیاز دارد .
تولید انرژی عراق و ظرفیت شبکه برق این کشور از زمان حمله 2003 آمریکا کاهش یافته است و حتی با وجود واردات از ایران هنوز هم خاموشی در شهرهای این کشور طبیعی است. کمبود انرژی در تابستان‌های سوزان شدیدتر است که باعث اعتراض هایی شده است.این اعتراض ها به بحران ملی تبدیل شده‌اند .
گاز طبیعی ایران حیاتی‌ترین واردات انرژی در عراق است ولی مقامات آمریکایی می گویند خرید از ایران باید الان خاتمه یابد چون گاز مشمول تحریم های آمریکا می شود .
دولت ترامپ به رهبران عراق تا اواخر مارس مهلت داده خرید برق از ایران را هم صفر کنند. مقامات بغداد می گویند هیچ جایگزینی برای گاز و برق ایران ندارند چون سه سال یا بیشتر طول میکشد زیرساخت های انرژی عراق به خوبی ساخته شوند .
فشار دولت ترامپ بر عراق بخشی از استراتژی آمریکا برای استفاده از تحریم‌ها به منظور تضعیف اقتصاد ایران و ایجاد تغییرات سیاسی است. هدف دولت آمریکا اجبار رهبران ایران به متوقف کردن برنامه های هسته ای و موشکی بالستیک و مهار حمایتشان از نظامیان عرب شیعه در خاورمیانه است .
حیدر العبادی ، نخست وزیر سابق عراق گفت کشورش در موقعیتی پرمخاطره با آمریکا قرار دارد چون نمی تواند آمریکا را عصبانی کند. ولی آمریکا هم نمی تواند شرایط ژئوپلیتیکی عراق را درک کند.
وی گفت:« ما همسایه ایران هستیم، آمریکا نیست. ما بیشترین مرز زمینی را با ایران داریم، آمریکا ندارد. ولی اقتصاد ما مثل اقتصاد آمریکا قدرتمند نیست» .
سرپیچی عراق از آمریکا بر نبود حمایت از تحریم ها در بین بسیاری کشورها برای فلج کردن اقتصاد ایران تأکید می‌کند .
مقامات عراق می خواهند زمانی کل انرژی کشورشان را خودشان تامین کنند ولی تا ساخت زیربناهای مناسب، هیچ جایگزینی برای انرژی ایران ندارند . /تسنیم

منبع: ایران آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آمریکا به بزرگ ترین تولیدکننده گاز طبیعی تبدیل می شود

به گزارش خبرگزاری رویترز، "پیتر فریزر" رئیس بخش بازاریابی گاز، زغال سنگ و برق آژانس جهانی انرژی در کنفرانسی در نیویورک آمریکا گفت: پیش بینی می‌شود که صادرات گاز طبیعی مایع آمریکا در سال ۲۰۲۴ جهش قابل توجهی داشته باشد و به ۱۰۰ میلیارد متر مکعب برسد و با این میزان استرالیا و قطر را پشت سر بگذارد.

همزمان پیش بینی می‌شود که واردات چین از گاز طبیعی مایع در پنج سال آینده به بالغ بر ۱۰۰ میلیارد متر مکعب برسد و در این زمینه از ژاپن به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده این ماده سوختی سبقت خواهد گرفت.

واردات ژاپن برای گاز طبیعی مایع از سال ۲۰۱۴ و بدنبال از سرگیری فعالیت برخی از نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور که بسته شده بود، کاهش یافت.

نیروگاه‌های هسته‌ای ژاپن به دنبال خسارتی که زلزله و سونامی سال ۲۰۱۱ به تأسیسات هسته‌ای "فوکوشیما" وارد کرد، مدتی برای بررسی‌های ایمنی ضروری و آزمایش پس از آسیب تعطیل شدند.

فریزر گفت: براساس پیش بینی‌ها، تقاضای جهانی برای گاز طبیعی مایع (LNG) در سال ۲۰۲۴ چهار برابر میزان کنونی خواهد شد.

براساس این گزارش توسعه دهندگان بخش گاز، تصمیمات نهایی سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۸ میلادی را اتخاذ کردند و توان صادرات را به ۲۹ میلیارد متر مکعب رساندند، آنها همچنین این میزان را در سال جاری میلادی به ۵۸ میلیارد متر مکعب افزایش داده‌اند.

همچنین برخی از توسعه دهندگان تولید گاز طبیعی مایع، تصمیماتی برای افزایش سرمایه گذاری را اتخاذ خواهند کرد که ظرفیت صادرات این ماده به ۱۲۰ میلیارد فوت مکعب برسد، بطوری که ۳۰ میلیارد متر مکعب از این صادرات در آمریکا و ۴۳ میلییارد دیگر در قطر خواهد بود.

تقاضای جهانی گاز طبیعی مایع در سال‌های اخیر به دنبال رشد اقتصادی سریع چین سالانه ۱۰ درصد رشد یافته است و در سال ۲۰۱۸ به رقم ۴۳۲ میلیارد متر مکعب رسیده است.

براساس گزارش آژانس بین الملی انرژی، تقاضای چین برای گاز طبیعی مایع در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۸ درصد افزایش یافت که این موضوع به خاطر سیاست‌های زییست محیطی و کاهش آلودگی صورت گرفت که پکن با تغییر سوخت منازل و مراکز صنعتی از زغال سنگ به گاز مایع، آن را ایجاد کرد.

این گزارش افزود: پیش بینی می‌شود که میزان مصرف گاز در چین تا سال ۲۰۲۴ به خاطر کند شدن رشد اقتصادی، سالانه حدود ۸ درصد کاهش یابد.

براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی در سال ۲۰۲۴، میزان کل تولید گاز آمریکا به رقم یک تریلیون متر مکعب خواهد رسید و با این احتساب، سهم خود در تولید گاز در سطح جهان را به ۲۳ درصد خواهد رساند.

      

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

حسین جنتی، به شش ماه حبس محکوم شد

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۹۶۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۴۷ درصد مصرف انرژی برق در بخش خانگی/ادارات مدیریت کنند
 • آژانس بین‌المللی انرژی: آمریکا و چین به زودی بزرگترین صادرکننده و واردکننده گاز طبیعی خواهند بود
 • گسترش روابط ایران و عراق، راهی برای مقابله با تحریم‌هاست
 • توسعه روابط ایران و عراق به رغم تحریم های آمریکا
 • آژانس بین المللی انرژی: آمریکا به بزرگ ترین تولیدکننده گاز طبیعی تبدیل می شود
 • فرصت طلایی برای توسعه همکاری ایران و عراق در حوزه نفت و گاز
 • تعادل ظاهری مصرف برق/دور باطل مدیریت انرژی در روزهای گرم
 • آغاز به کار مجدد پروژه های فنی و مهندسی ایران در عراق/ درآمد 5 میلیارد دلاری ایران از فروش گاز و برق
 • ایران نهمین مصرف‌کننده انرژی در دنیا
 • ایران در رده نهم مصرف‌ انرژی در دنیا
 • میزان درآمد ایران از فروش گاز و برق به عراق
 • درآمد 5 میلیارد دلاری ایران از فروش گاز و برق
 • تاکنون در بخش انرژی تجدیدپذیر موفق نبودیم/احداث نیروگاه انرژی خورشیدی با تکیه برتوان داخلی شرکت‌های دانش‌بنیان
 • ایران نهمین مصرف‌کننده انرژی در دنیاست
 • رتبه اول ایران در یارانه کور
 • رونق مناطق محروم با توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر
 • انتقال ۲۷۰ میلیارد متر مکعب گاز از طریق خط لوله گاز آسیای مرکزی - چین
 • برق تولیدی انرژی خورشیدی مشترکان کردستانی خریداری می شود
 • متوسط رشد سالانه ۳۰ درصدی برق تجدیدپذیر در کشور/ رونق مناطق محروم با توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر