به گزارش برنا از اراک ، دکتر محمدحسین امید  درجریان سفر به اراک و در جمع اصحاب رسانه، افزود: سبقه دانشگاه علمی کاربردی کشور به 25 سال می رسد و این دانشگاه در راستای مهارت اموزی گام های بلندی برداشته است.

وی اظهار داشت: 300 هزار دانشجو در 600 مرکز علمی کاربردی کشور در 800 رشته به مشغول تحصیل و مهارت ورزی هستند.

رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور گفت: تا پایان نیم سال گذشته یک میلیون و 700 دانشجو در مراکز این دانشگاه دانش آموخته شدند.

امید افزود: به تازگی شماری از مراکز آموزشی این دانشگاه براساس سیاست کلان و طبق مصوبه شورای اداری پذیرش دانشجو را متوقف کرده است.

وی اظهار داشت: مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی 800 دوره تک درسی و پودمانی از 30 تا 400 ساعت را در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد دارد.

رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور گفت: این دانشگاه آمادگی دارد تا براساس نیاز استان ها، مزیت منطقه ای و توسعه ای دوره های آموزشی را برگزار کند.

امید یادآور شد: برگزاری آموزش ضمن خدمت از دیگر خدماتی است که دانشگاه علمی کاربردی با داشتن نیروهای مجرب آماده ارایه آن به دستگاه های اجرایی است.

وی اظهار داشت: 50 هزار مدرس در مراکز علمی کاربردی کشور مشغول به تدریس هستند که ارزیابی برای آنان در دستور کار قرار دارد و این مدرسان از ابتدای سال 95 تاکنون از طریق فراخوان دانشگاه جذب شده اند.

رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور گفت: ساماندهی دوره های علمی کاربردی در مقاطع تحصیلی از برنامه های این مجموعه علمی است و از مهرماه امسال پذیرش دانشجو به صورت تخصصی انجام شده و کد رشته ها به یک سوم کاهش یافته است.

امید افزود: 360 مرکز علمی کاربردی در راستای ساماندهی مراکز دانشگاهی از مالکیت دولتی به مالکیت خصوصی تبدیل وضعیت پیدا می کنند.

وی اظهار داشت: استان مرکزی می تواند نمونه ای از قطب آموزش مهارتی کشور در حوزه صنعت باشد و این مهم می تواند در استان مرکزی به سبب قابلیت صنعتی محقق شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور گفت: استان مرکزی 10 مرکز جامع علمی کاربردی دارد که یک سوم مدرسان این استان موفق به ارزیابی جدید شده اند.

امید افزود: دانشگاه علمی کاربردی استان ظرفیت مطلوبی برای ارایه دوره های مهارتی دارد و در نشست شورای اداری استان، توانمندی های دانشگاه علمی کاربردی برای مدیران استان معرفی می شود تا از دوره های مهارت دانشگاه در بالا بردن سطح علمی کارکنان استان استفاده شود.

وی اظهار داشت: براساس برنامه جدید توسعه، نیازهای آموزش استان مرکزی مشخص و در دستور کار دانشگاه علمی کاربردی استان قرار می گیرد.

در این آیین همچنین دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان مرکزی در زمینی به وسعت 2 هزار و 700 مترمربع در سه هزار و 600 مترمربع زیربنا در چهار طبقه با صرف 70 میلیارد ریال اعتبار با حضور استاندار مرکزی و رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور در اراک بهره برداری شد.

 

منبع: خبرگزاری برنا

خبر بعدی:

لزوم توسعه صنعت فرش استان مرکزی/ سقف 5 بیمه‌شده برای کارگاه‌های تولیدی فرش برداشته شود

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی، امروز اول اسفند در دومین جلسه کارگروه فرش استان مرکزی که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، برلزوم توجه به توسعه صنعت فرش با توجه به پیشینه استان در این حرفه و هنر تأکید کرد و گفت: برگزاری کارگروه فرش در استان به منظور حمایت از صنعت فرش و افزایش تولیدات آن برگزار شده است چراکه شرایط این حرفه خوب نیست و باید احیا شود.
وی با اشاره به لزوم توسعه صنعت فرش در استان مرکزی تصریح کرد: حل مشکلات قالی‌بافان در خصوص بیمه و تسهیلات یکی از مشکلات عمده در صنعت حوزه فرش است، میزان تسهیلات پرداخت شده 3 میلیارد و 361 میلیون تومان است که این رقم اندک است و برای حمایت بیشتر از این هنرمندان کارگروه باید در مسیر مشخصی حرکت کرده و قالی‌بافان را مورد حمایت قرار دهد.
آقازاده در تشریح اقدامات بیمه‌ای و کارگاه‌های قالی‌بافی اظهار کرد: برگزاری جلسات این کارگروه‌ بیشتر به منظور برطرف کردن مشکلات و موانع است، کارگروه به معنی کارشناسی لازم و دقیقی است که پیش از آغاز جلسه انجام شود و در جلسه تصمیمات لازم برای برطرف کردن مشکلات گرفته شود.
استاندار مرکزی با بیان اینکه آمار دقیق قالی‌بافان استان در دست نیست، گفت: اگر قرار براین باشد در کارگروه نظارت برعملکرد کارگاه‌ها و حمایت از صنعت فرش انجام شود نیازمند آمار دقیق از تعداد کاربران و فعالان این حوزه هستیم.
به گفته وی در حال حاضر باید این مانع که بیش از پنج نفر در کارگاه‌ها بیمه نمی‌شوند را برطرف کرد و مشخص شود که این امر در حوزه اختیارات استان قرار دارد یا خیر؟ اگر تصمیم‌گیری در خصوص این امر مهم در حوزه اختیارات استان باشد قطعا تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود و اگر در حوزه اختیارات استان نیست رایزنی لازم با رئیس سازمان تأمین اجتماعی انجام شود تا سقف پنج بیمه شده برای کارگاه‌های تولیدی فرش برداشته شود.
آقازاده در ادامه سخنان خود برلزوم توجه به کیفیت فرش جهت صادرات به خارج استان و خارج از کشور تأکید و استفاده از مواداولیه مرغوب جهت بافت فرش را از ارکان مهم صادرات برشمرد و افزود: استان مرکزی در گذشته جزو سومین یا چهارمین استان کشور در زمینه صنعت فرش بود، اما متاسفانه به سبب بی‌توجهی و ایجاد رقبای جدید مشکلاتی در این خصوص ایجاد شد که نیاز به توجه جدی دارد، لذا جلسات باید در مسیر اجرایی و برطرف کردن مشکلات و موانع باشد.
استاندار مرکزی همچنین در خصوص سند راهبردی فرش دستبافت استان مرکزی گفت: سند راهبردی توسعه فرش دستبافت استان مرکزی باید در دستور کار کارگروه قرار گیرد تا راحت‌تر بتوان در راستای برطرف کردن مشکلات گام برداشت.
وی تأکید کرد: به منظور توسعه فرش استان و تحقق سند راهبردی کمیته‌ای نیز باید برای نظارت در روند اجرای امور سند تشکیل شود، برهمین اساس نیاز است تمام اعضای کارگروه سند راهبردی را با دقت مطالعه کرده تا بتوانند در اجرای اقدامات لازم را انجام دهند.
آقازاده به ظرفیت‌های مناسب و خوب استان در حوزه صنعت فرش اشاره کرد و افزود: باید تمام توان برای احیای صنعت فرش به کار گرفته شود، بخش دولتی توان حمایت‌های مالی از فعالان عرصه فرش را ندارد، اما می‌تواند در بخش‌های نظارتی و هماهنگ‌کننده در پیشبرد اهداف سند توسعه فرش استان مؤثر باشد.
وی اضافه کرد: در شرایط فعلی صنعت فرش می‌تواند منبع ریالی و ارزی سرشاری را به همراه داشته باشد که در این راستا باید در حد توان در راستای برطرف کردن مشکلات صنعت فرش استان گام برداشت.
آقازاده گفت: اطلاعات کافی و کاملی از بافندگان فرش و صنعت فرش استان در دست نیست، در صورت تکمیل اطلاعات می‌توان در اجرای این سند نواقص و کمبودها را برطرف کرد و در صورت حل مشکلات می‌توان درآمد خوبی را از نظر رشد اقتصادی و رشد درآمدهای خانوار حاصل کرد.
استاندار مرکزی در پایان اظهار کرد: برای رفع مشکلات نباید تنها به برگزاری این جلسات بسنده کرد، نیاز است کارشناسان در این حوزه ورود پیدا کنند تا بتوان به نتایج درست رسید. در گذشته‌ای نه چندان دور صنعت فرش دستبافت ایران به خصوص استان مرکزی در همه نقاط دنیا شناخته شده بود و صادرات این هنر نقش مؤثری در افزایش تولید ناخالص ملی داشت و اکنون نیز مسئولان صنعتی و فرهنگی باید نسبت به احیای موقعیت فرش ایرانی بیش از پیش کوشا باشند.
انتهای پیام

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

قیمت طلا 1 اسفند 97

کلیدواژه: اصحاب رسانه دانشجو سرمایه کارشناسی کارشناسی ارشد

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۹۹۰۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سقوط دردناک مرد اراکی از ارتفاع
 • تربیت دانشجو براساس نیاز منطقه و رسالت دانشگاه علمی-کاربردی باشد
 • مرکز آموزش علمی و کاربردی منطقه ویژه اقتصادی بیرجند افتتاح شد
 • افتتاح نخستین مرکز علمی کاربردی جوار صنعت در خراسان جنوبی
 • دانشگاه علمی کاربردی به دنبال رفع نیاز جامعه
 • فوت مرد 50 ساله اراکی بر اثر سقوط از بلندی
 • گام دوم انقلاب را محکمتر برداشته ایم/ شهدای ما تربیت شدگان دانشگاه‌های کشور هستند/وظیفه ما در دانشگاه‌ها تربیت افراد تراز انقلاب است
 • ارائه آموزش مهارت‌های شغلی به بیش از ۲ هزار کارجوی نیازمند ایلامی
 • برخورداری بیش از 2200 مددجوی ایلامی از دوره‌های آموزشی مهارت‌های شغلی
 • فعالیت برخی از واحدهای پیام نور و علمی و کاربردی متوقف می شود
 • 30 بهمن؛ آخرین فرصت ثبت نام در دوره های کارشناسی علمی کاربردی
 • اولین جشن دانش‌آموختگی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی برگزار شد
 • مهلت ثبت نام در دو پذیرش علمی کاربردی امروز به پایان می رسد
 • جشن فارغ‌التحصیلی ۱۴۶ نفر از دانشجویان علمی ـ کاربردی هرمزگان برگزار شد
 • جشن فارغ التحصیلی ۱۴۶ نفر از دانشجویان علمی کاربردی هرمزگان برگزارشد
 • آخرین فرصت ثبت‌نام در دوره‌های کارشناسی علمی کاربردی اعلام شد
 • امروز آخرین فرصت ثبت نام کارشناسی علمی کاربردی
 • کدرشته‌های جدید کاردانی علمی کاربردی
 • 2 مرکز علمی کاربردی به مراکز استان اضافه می شود