احمدرضا رئیس‌زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از ۵۶۴ هزار هکتار اراضی با قابلیت کشاورزی حدود ۱۹۷ هزار  هکتار معادل ۳۵ درصد به کشت محصولات زراعی اختصاص دارد که ۱۷۷ هزار هکتار آن مربوط به زراعت کشت‌های آبی و ۲۰ هزار  هکتار آن  نیز  به کشت‌های دیم، اختصاص یافته است.

وی بیان داشت: میزان تولید انواع محصولات زراعی از این سطوح در سال زراعی ۹۷-۹۶ با توجه به بروز پدیده خشکسالی و کاهش سطوح زیر کشت حدود  سه میلیون و ۲۴۲ هزار تن بوده است .

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان افزود: اصفهان رتبه اول در تولید تعداد ریز غده سیب زمینی (مینی تیوبر و تولید پیاز) را دارد و صاحب رتبه دوم در تولید گلرنگ و تولید سایرمحصولات جالیزی (طالبی، گرمک) است.

وی از رتبه سوم اصفهان درسطح و تولید سیب زمینی و تولید خربزه خبر داد و بیان داشت: استان اصفهان رتبه چهارم در تولید سایر محصولات سبزی ها و رتبه ششم در تولید ذرت علوفه ای و رتبه هفتم در تولید یونجه را دارد.

کد خبر 4540413

منبع: مهر

خبر بعدی:

کشاورزی پایدار و ارگانیک به سبک داتیس کشت

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ قانون اساسی جمهوری اسلامی نقش بخش کشاورزی را بسیار تعیین کننده دانسته و به آن اشاره کرده است؛ در بند سوم قانون اساسی یکی از بخش‌هایی که به لزوم خودکفایی آن اشاره شده بخش کشاورزی است. همچنین در بند چهل و سوم این قانون نیز آمده است: "تأکید بر افزایش‏ تولیدات‏ کشاورزی‏، دامی‏ و صنعتی‏ که‏ نیازهای‏ عمومی‏ را تأمین‏ کند و کشور را به‏ مرحله‏ خودکفایی‏ برساند و از وابستگی‏ برهاند."

امام خمینی(ره)، رهبر فقید انقلاب اسلامی در تدوین سیاست‌های کلی نظام در دوران بازسازی کشور می‌فرمایند: "توجه به بازسازی مراکز صنعتی نباید کوچک‌ترین خللی بر ضرورت رسیدن به امر خودکفایی کشاورزی وارد آورد، بلکه اولویت و تقدم ‌این امر باید محفوظ بماند و مسئولین بیشتر ‌از گذشته خود را مکلف به اجرای آن سازند … مطمئناً خودکفایی در کشاورزی مقدمه‌ای است برای استقلال و خودکفایی در زمینه‌‌‌های دیگر"

همچنین مقام معظم رهبری درباره اهمیت بخش کشاورزی فرموده‌اند: «دستگاه کشاورزی برای کشور ما بسیار مهمّ است؛ چون امنیت غذایی برای کشوری بزرگ، پُرجمعیت و دارای هدف‌های بلند، بسیار مهم است؛ لذا بخش کشاورزی و دامدارىِ ما یک بخش ویژه و استثنایی است و همه باید برای آن تلاش کنند. بنابراین کشورهای در حال توسعه برای برون رفت از بحرانهای اقتصادی باید بخش کشاورزی را از ارکان اصلی توسعه اقتصادی به شمار آورند و به دلیل نقش به سزایی که این بخش در تامین غذا، رفاه جامعه، تولید ناخالص ملی(GNP) و در نهایت رشد اقتصاد ملی ایفا می کند، آن را سرلوحه برنامه های اقتصادی خود قرار دهند. یکی از راهکارهای توسعه مستمر در این زمینه، لزوم توجه به کشاورزی پایدار است.کشاورزی پایدار متکی بر روشهایی است که درآن سموم و کودهای شیمیایی به مقداربسیارکم و به طور بهینه مورد استفاده قرارمی گیرند. نظام های کشاورزی مبتنی برمصرف بی رویه سموم و کودهای شیمیایی و تاکید بیش ازحد برافزایش تولیدات ضمن برهم زدن توازن و تعادل اکوسیستم های زراعی و طبیعی و کاهش حاصلخیزی خاک موجب شده تا دردو دهه اخیر تاکید بیشتری بر بکارگیری روشهای کشاورزی پایدار شود. ارزیابی آسیب های ناشی ازمصرف نهاده هایی نظیر کود و سموم شیمیایی به محیط زیست نشان می دهد که همزمان با توسعه مصرف این نهاده ها مشکلات زیست محیطی ناشی ازمصرف آنها گسترش یافته است؛ بطوریکه افکارجامعه جهانی به سمت بهره برداری بهینه از نهاده ها، استمرار و پایداری تولید و همچنین تولید و مصرف محصولات عاری از مواد شیمیایی سوق پیدا کرد. یکی از مهم ترین مفاهیم در کشاورزی پایدار، تولیدات ارگانیک است و طبق تعریف؛ محصولات ارگانیک عبارتند ازمحصولاتی که بدون استفاده ازموادشیمیایی، آفت کش، افزودنی های غذایی و طعم دهنده ها یا ترکیبات آروماتیک تولید شده باشند. اما از طرفی موانعی برای گرایش و روی آوری به کشاورزی ارگانیک وجود دارند که از جمله آنها می توان به فقدان اطلاعات لازم و نیروی متخصص، محدودیت های فیزیکی و اقتصادی دسترسی به بذرهای مناسب و کود های دامی، دسترسی محدود به ماشین آلات مناسب شخم و پخش کود دامی، مشکلات اقتصادی دوره گذار، ضعف در مدیریت فنی ارگانیک در سطح عملیات، پیچیدگی و ظرافت های استقرار نظام گواهی و بازار محصولات ارگانیک، ضعف در سیستم انتقال یافته ها در سیستم کشاورزی، تهدیدات و تبلیغات مافیای صنعت کشاورزی و در نهایت رقابت شدید بین بخش های کشاورزی صنعتی و شهری برای دراختیارگرفتن سطح زمین بیشتر که مانع تحت پوشش قرارگرفتن سامانه های ارگانیک می شود اشاره کرد. درنتیجه با شناخت این مشکلات ورفع آنها از طریق راهکارهای ترویجی مناسب، می توان بر این مشکلات فائق آمد و از فواید کشاورزی ارگانیک و توسعه کشاورزی پایدار بهره برد.

امروزه به نظر می رسد که سرعت رشد بازارها برای محصولات ارگانیک رو به افزایش و جنبه های درآمدزایی آن، مشوق خوبی برای کشاورزان است. در کشور ما با توجه به این که به لحاظ جغرافیای طبیعی، سیستم کشاورزی به صورت سنتی و پراکنده در روستاها و زمین های کوچک شکل گرفته و کشاورزی صنعتی به طور کامل استقرار نیافته است، این فرصت فراهم است تا از این وضعیت برای تبدیل کشاورزی سنتی و معمول به ارگانیک، بدون صرف هزینه زیاد و تنها با نظارت و هدایت فنی متخصصان استفاده کرد و این طریق با توجه به قیمت 2 الی 3 برابری محصولات و نیز افزایش اشتغال، ارزش افزوده عاید کشور خواهد شد. برای ورود به بازار جهانی محصولات ارگانیک علاوه بر رعایت اصول مربوط به فرآیند تولید لازم است تا یک سیستم استاندارد، بازرسی، صدور گواهی و برچسب معتبر به کارگرفته شود. همچنین برای حضور مداوم و رقابت موثر در بازار ایجاد سیستم بازار ارگانیک، شبکه محلی ارگانیک و شبکه پشتیبان ارگانیک امری ضروری خواهد بود.

شرکت داتیس کشت بعنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه هلدینگ داتیس، اولین شرکت فعال در حوزه بذرهای ارگانیک در تمامی تولیدات کشاورزی از جمله؛ تمامی سیفی جات، گل ها و گیاهان تزئینی، انواع چمن های تزئینی و ورزشگاهی، انواع میوه های بوته ای است. بذرهای ارگانیک داتیس کشت دارای مجوز PHITO که یکی از مهم ترین استانداردهای محصولات کشاورزی است، می باشند. این شرکت قصد دارد تا از ابتدای سال 1398 این بذرها را در اختیار کشاورزان و فعالان صنعت کشاورزی قرار دهد و در این راستا از وزارت محترم کشاورزی و کشاورزان دعوت می کند تا با استفاده از این بذرهای مرغوب، گامی بلند به سوی کشاورزی پایدار و ارگانیک برداشته و نهاده های مرغوب را در اختیار هموطنانمان قرار دهند و زمینه ساز صادرات و شکوفایی اقتصادی کشور شوند. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شرکت داتیس کشت به شماره تماس 75306-021 تماس حاصل نموده و یا به سایت هلدینگ داتیس به آدرس www.datisworldwide.com مراجعه نمایند.

انتهای پیام/

308 / 161 داتیس خودرو هلدینگ داتیس داتیس کشت محصولات کشاورزی

ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به نظر مردم بستگی دارد| ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما برهمین مبنا رفتار می‎کنیم| مردم در حال آسیب دیدن از تحریم‌ها هستند| بخشی از جمعیت ایران با سیاست خارجه ما موافق نیست

واکنش‌‌ فعالان اجتماعی به‌ تبلیغ کتک‌ زدن "زن" در رسانه‌ ملی| صدا‌ و‌ سیما به‌ دنبال عادی‌ جلوه ‎دادن خشونت علیه زنان؟!+فیلم

عکس/ پرچم ژاپن در دست هواداران نفت مسجدسلیمان

کلیدواژه: وزارت جهاد کشاورزی

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۰۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رونق چشمگیر گلخانه‌ها از دهه ۷۰ / یزد، رتبه دوم در تولید محصولات گلخانه‌ای
 • کشت ۴ برابری نخود پاییزه در شهرستان کنگاور
 • 4650 هکتار زمین کشاورزی نقده به سامانه آبیاری نوین مجهز شد
 • اجرای طرح تغییر الگوی کشت روی میز
 • اجرای عملیات آبخیزداری در 132هزار هکتار عرصه‌ ملی آذربایجان غربی
 • تولید محصولات کشاورزی به ۱۲۲ میلیون تن رسید/ رشد ۴۰ درصدی تولیدات شیلات بعد از انقلاب
 • تولید بیش از یک میلیون تن گندم در کرمانشاه
 • سمپاشی بیش از ۳۶ هزار هکتار از مزارع گندم و کلزا در اهواز
 • با پیش‌بینی بی‌آبی باید به سمت کشت برون‌مرزی می‌رفتیم
 • تمدید بیمه محصولات کشاورزی تا ۱۵ اسفند امسال در مهاباد
 • ۷۳ هزار تن چغندر قند از کشاورزان استان قزوین خریداری شد
 • کاهش 15 درصدی کشتار دام در کشور/ ظرفیت گلخانه‌ها از سه هزار هکتار عبور کرد
 • واگذاری ۳۱ هکتار زمین به متقاضیان برای ساخت واحدهای صنعتی
 • 70 هزار هکتار جنگلکاری در گلستان
 • اختصاص بیش از 4 هزار هکتار از باغات جنوب سیستان و بلوچستان به کشت موز
 • خوزستان رتبه دوم بیکاری در ایران دارد / افزابش میزان خودکشی ها
 • حرکت شرکت‌های تولید کننده محصولات نانویی روی ریل موفقیت/ از تولید پوشش‌های ایمپلنتی استخوان ساز تا کمک به خودروسازان در سایه بی توجهی به فرهنگ دانش بنیان
 • خوزستان رتبه دوم بیکاری در ایران
 • خوزستان رتبه دوم بیکاری را در کشور دارد