میثم موسایی گفت: دولت به جای حاشیه پردازی به موضوعات مهمی چون کاهش حقوق های نجومی و هزینه های اسراف گونه برخی از مسئولان و شرکت های دولتی توجه کند تا با کاهش بار مالی که به دولت و اقتصاد وارد می شود، زندگی کارگران و کارمندان در شکل بهتری تامین شود. ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۳ رسانه ها خواندنی نظرات - اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، میثم موسایی اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی و اجتماعی در گفتگو با قدس آنلاین، در خصوص وضعیت معیشتی بخش بزرگی از حقوق بگیران دولتی، گفت: وضعیت اقتصادی بسیاری از مردم جامعه اعم از قشر کارگر، حقوق بگیران و معلمان خوب نیست، به‌نحوی که اکثریت گروه‌های یاد شده زیر خط فقر قرار دارند، به این معنا که جمعیت زیادی از شاغلان کشور فقیر به شمار می روند.

وی در خصوص کافی نبودن افزایش حقوق و حق مسکن کارگران و کارمندان هم گفت: فقیر بودن شاغلین موضوع حساسی است که دولت باید رویکرد ویژه ای را نسبت به رفع آن اتخاذ کند، چرا که این مساله تبعات اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی به دنبال خواهد داشت؛ افزایش 20درصدی حقوق کارگران و کارمندان و یا افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران با شرایط تورمی و رکود موجود، به هیچ وجه منجر به رفع حداقلی نیازهای طبقه یاد شده نمی‌شود.

این استاد اقتصاد با تاکید بر اینکه باید حقوق‌های نجومی و ریخت و پاش‌های دولت کاهش یابد، اظهار داشت: یادمان باشد این بهانه دولت است که عنوان می شود افزایش حقوق شاغلین فقیر، منجر به افزایش دوباره تورم می شود؛ بهتر است دولت به جای حاشیه‌پردازی به موضوعات مهمی چون کاهش حقوق‌های نجومی و هزینه‌های اسراف گونه برخی از مسئولان و شرکت‌های دولتی توجه کند تا با کاهش بار مالی که به دولت و اقتصاد آورده می شود، زندگی کارگران و کارمندان در شکل بهتری تامین شود.

میثم موسایی عدم افزایش حقوق متناسب با شان زندگی مطلوب را دور از کرامت انسانی دانست و گفت: متاسفانه هنگامی که موضوع افزایش حقوق کارگران، کارمندان و دریافتی‌های کشاورزان مطرح می شود، دولت فورا به یاد تورم می افتد، این در حالی است که عدم توجه به تامین معیشت مردم برخلاف حقوق اولیه و کرامت انسانی آنها است.

وی درخصوص پدیده "شاغلان فقیر" در کشور گفت: امروز مساله شاغلین فقیر، بیکاری پنهان و گسترده‌ای که در فضای کسب و کار مناسب دیده می شود، پدیده ای است که بیماری مهلکی برای اقتصاد کشور به شمار می‌رود؛ بی‌شک اگر بخش خصوصی فعال نشود و محیط کسب و کار روان نشود، بیماری اقتصاد مزمن خواهد شد؛ تلاش برای خصوصی سازی واقعی و توجه به منافع حداکثری است که منجر به کاهش فساد اقتصادی و رانت خواری می‌شود.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی با تاکید بر نیاز کشور به بهبود فضای کسب و کار، تصریح نمود: اقتصاد کشور نیازمند جراحی عمیقی است، در حال حاضر نیازمند انجام مجموعه ای از اقدامات هستیم تا فضای فعلی کسب و کار سامان یابد؛ مسلما در صورتی که شرایط کار بهبود یابد، بیکاری پنهان کاهش می یابد؛ اینکه یک نفر کار کند و چند نفر نان‌خور باشند، دیگر کفاف زندگی امروز را نمی دهد، مگر اینکه همه اعضای خانواده کار کنند؛ مساله حذف بیکاری پنهان که 30 درصد اقتصاد ما را پوشش داده، امکان پذیر است.

میثم موسایی با بیان اینکه حق ماموریت‌های دولتی و سفرهای خارجی باید کاهش پیدا کند، گفت: دومین اقدامی که دولت باید به آن توجه داشته باشد، افزایش حقوق کارگران و کارمندان بر اساس نرخ تورم است؛ متاسفانه میزان درآمد طبقه متوسط و ضعیف، همواره از نرخ تورم عقب بوده است و آنها زیر خط فقر قرار داشته اند؛ کنترل هزینه‌های دولت بسیار ضروری است و انتظار می رود در شرایطی که شرایط "جنگ اقتصادی" نامیده می شود، برخی از مبالغی که به مدیران پرداخته می‌شود، کاهش یابد؛ حق مدیریت و هزینه سفرهای خارجی برداشته شود؛ همه مدیران دولتی از خودروهای ساخت داخل استفاده کنند تا هزینه‌های زاید دولت و کسری بودجه کاهش یابد و به نفع طبقه محروم و متوسط جامعه استفاده شود.

وی همچنین افزود: انتظار می رود دولت پروژه‌های نیمه تمامی که نیازمند نزدیک به 300 هزار میلیارد تومان بودجه است و سالیانه ده ها میلیارد تومان به کشور ضرر می زند - که خود عاملی در تورم به شمار می رود- را هر چه زودتر تعیین تکلیف کند؛ در یک کلام کوچک سازی و چابک سازی دولت بسیار ضروری است و فعال شدن بخش خصوصی و واگذاری کارخانه ها به این بخش، از آن هم ضروری تر است.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: کاهش بودجه های عظیم دستگاه هایی که اثر مولدی ندارند و کاهش و تجدید نظر در بودجه دستگاه های وابسته به دولت نیز بسیار ضروری است؛ توجه به دریافت مالیات و ذخیره منابع نفتی، منجر به کنترل تورم می شود و در این حالت اقتصاد با ثبات شده و هر سال بر سر افزایش حقوق کارگران و کارمندان دعوا راه نمی افتد حتی دیگر نیازی به افزایش حقوق هم نخواهیم داشت.

میثم موسایی در پایان گفت: متاسفانه پدیده "شاغلین فقیر" را می توان بحران جدیدی در اقتصاد کشور عنوان کرد، مساله ای که علاوه بر بیکاری، رکود و بیکاری پنهان، افراد شاغل را نیز در زمره فقرا قرار داده است؛ در نتیجه با پدیده‌ای به نام "شاغلان فقیر" مواجه هستیم؛ در مجموع رسیدگی به بیکاران و "شاغلین فقیر" باید در زمره اولین اولویت‌های دولت به شمار رود و حل مشکلات آنها در راس امور قرار داده شود.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه ها

R41383/P/S9,1299/CT12

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نحوه اجرای قانون افزایش حقوق‌ها توسط دولت تایید شد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، غلامرضا تاجگردون با اشاره به نحوه اجرای قانون در مورد افزایش حقوق کارمندان گفت: آقای حاجی بابایی نماینده همدان به شخصه نظری درباره افزایش حقوق‌ها دارد که در این باره جلساتی برگزار کرده و به هیئت رئیسه مجلس، کمیسیون برنامه و بودجه، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی شکایت کرد اما همه اینها چیز دیگری گفتند.

وی افزود: در مورد مصوبه مجلس در خصوص افزایش حقوق کارمندان اتفاقی نیفتاده و در این باره دولت کاملاً مطابق مقررات عمل کرده و خلافی صورت نگرفته است، مراجع مذکور هم نحوه اجرای قانون توسط دولت را تایید کردند. بنابراین آنچه به دولت ابلاغ شده اجرایی شده و اگر دولت غیر از این عمل می کرد تخلف کرده بود.

تاجگردون در پایان تاکید کرد که دولت برای اجرای مصوبه مجلس در خصوص افزایش حقوق کارمندان مشکل کمبود منابع ندارد.

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

آشنایی با انواع قرص‌ تاخیری

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۱۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بری: تصمیم وزارت کار لبنان درباره کار کارگران فلسطینی لغو می شود
 • وزیر اقتصاد در خصوص حقوق های نجومی پاسخگو باشد
 • گزارش| تعیین تکلیف کارگران خارجی یا تلاش برای ناامن سازی لبنان
 • شورای عالی کار، حقوق و دستمزد کارگران را افزایش دهد
 • نگرانی از طرح حذف یارانه‎ها در اصلاح ساختار بودجه
 • دولتی‌بودن اقتصاد کشور تقریبا به‌اندازه پیش از خصوصی‌سازی است/ائمه‌جمعه از افشاگران فساد حمایت کنند
 • حقوق ۲۰ میلیونی یکی از معاونان فعلی آموزش‌وپرورش
 • تایید نحوه اجرای قانون افزایش حقوق‌ها توسط دولت
 • افشای حقوق ۲۰ میلیونی یکی از معاونان وزیر آموزش و پرورش
 • ماجرای حقوق ۲۰ میلیونی یکی از معاونان آموزش‌وپرورش
 • حقوق ۲۰ میلیونی یکی از معاونان فعلی آموزش‌وپرورش/ فشار برای خصوصی کردن آموزش و پرورش
 • مالیات؛ ترمزی بر سوداگری خودرو/ سردرگمی فعالان اقتصادی از نوسانات نرخ ارز/ سریال خودروسازی برای ثروتمندان ادامه دارد
 • عملکرد ورزشکاران در مسابقات قهرمانی کارگران کشور
 • مخالفت مرکز پژوهش‌ها با مستثنی شدن بانک رفاه کارگران از قانون سقف سهامداری بانک‌ها
 • بیشتر کارگران ما در حوزه ساخت و ساز نیروهای غیر ایرانی است
 • نسخه صندوق بین المللی پول با اقتصاد کشورها چه کرد؟
 • نگرانی از طرح حذف یارانه‎ها در اصلاح ساختار بودجه/ نسخه صندوق بین المللی پول با اقتصاد کشورها چه کرد؟
 • جدال فولاد و پدیده بر سر ملی پوش جوانان
 • تساوی ذوب‌آهن و پدیده در دیداری دوستانه