روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «طی هفته‌های اخیر خبری با عنوان شنیده شدن صداهای عجیب از برج میلاد در فضای مجازی منتشر شد؛ صداهای عجیبی که اگر چه از سوی مدیران این برج تکذیب شد اما برخی کارشناسان و مدیران سابق برج آن را ناشی از ایجاد شکاف و ترک‌هایی در بخشی از دیوارهای پارکینگ برج دانستند.

مقایسه وضعیت گذشته و کنونی نگهداری و پایش برج میلاد به عنوان یک سازه منحصر به فرد در کشور نشان می‌دهد همزمان با آغاز پروژه ساخت سازه بتنی برج میلاد طی مراحل مختلف تا پایان عملیات ساختمانی، با استفاده از سیستم‌های کنترلی دقیق و آنلاین، حرکت و رفتارهای لرزه‌ای این سازه مورد بررسی و آنالیز قرار می‌گرفت اما برخی تغییرات به وجود آمده در وضعیت کنترل و نگهداری برج امکان تعیین دقیق وضعیت کنونی آن را از بین برده است.

به گفته عباس زرکوب و صنایع پسند، از مدیران سابق برج میلاد بررسی‌ها نشان می‌دهد تغییر در نحوه بهره‌برداری طرح کلی برج میلاد و جابه‌جایی در محل استقرار پارکینگ از جهت پایداری اشکالی را به سازه برج میلاد وارد نمی‌کند. با این حال با توجه به اطلاعات موجود از وضعیت فونداسیون و پی سازه بتنی برج میلاد و همچنین جانمایی پارکینگ طبقاتی و گود رهاشده مربوط به فاز ۲ برج میلاد چند نتیجه مشخص در خصوص وضعیت پایداری برج و سایر سازه‌های موجود در اطراف آن قابل استخراج است.

در تحلیل وضعیت ترک‌های ایجاد شده در طبقات منفی پارکینگ برج میلاد، با توجه به استقلال سازه بتنی برج و پارکینگ، این اطمینان وجود دارد که ترک در سازه پارکینگ خدشه‌ای به سازه برج وارد نخواهد کرد. سازه بتنی برج میلاد با خاکبرداری تپه گیشا جانمایی شده است. نکته مهم آن است که عمده وزن برج از خاک برداشته شده از منطقه تفاوت چندانی ندارد. بنابراین خاک از وزن برج تحت فشار نیست. مطابق با آخرین برآوردها مقاومت خاک معادل ۵ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع بود که نشان می‌دهد وزن وارد شده ناشی از برج کمتر از این میزان است. علاوه بر این احتمال وجود آب زیرزمینی در محدوده سازه بتنی برج میلاد و کاهش مقاومت پی برج نیز قابل رد است. بررسی‌ها در زمان ساخت سازه بتنی برج میلاد نشان می‌دهد تا عمق ۱۰۰ متری سازه برج، آب زیرزمینی وجود ندارد بنابراین پی برج روی آب قرار ندارد اما آبی که در گودال‌های اطراف برج مشاهده می‌شود زهاب‌های سطحی ناشی از بارندگی است که به مرور جذب می‌شود. در حال حاضر یکی از مسائلی که در خصوص نشت آب ممکن است نگرانی‌هایی را ایجاد کند مربوط به آبنمای جانبی ساخته شده در محوطه برج میلاد است. از آن جا که در زمان ساخت این آبنما، مسائل فنی به جهت مسدود کردن روزنه‌های نشت آب رعایت نشده ممکن است زهاب‌های سطحی را در لایه‌های خاک اطراف برج ایجاد کند که به مرور جذب می‌شود و امکان ایجاد مشکل در پایداری برج را ندارد.

دومین نکته آن است که هر چند خاکبرداری انجام شده برای ساخت پارکینگ طبقاتی در محدوده ممنوعه انجام نشده اما ترک ایجاد شده در دیواره‌های پارکینگ به نظر می‌رسد به دلیل عجله‌ای که در زمان استقرار سیستم‌های پیش تنیده (پیش ساخته) در سازه پارکینگ وجود داشت ایجاد شده است اما می‌توان گفت این ترک‌ها ربطی به سازه اصلی برج میلاد ندارد و آسیبی را متوجه آن نخواهد کرد. به تعبیر دیگر این ترک‌ها پایداری برج را زیر سوال نخواهد برد و از این طریق برج در معرض واژگون شدن نیست.

سومین نکته در خصوص گودال مربوط به اجرای فاز دوم برج میلاد است که در فاصله چند صد متری نسبت به سازه بتنی برج ایجاد شده است. یکی از مشکلات مهم در خصوص این گودال ناپایداری مربوط به دیواره‌های گودال است که چند سال است رها شده. اگر چه از دیدگاه مهندسی مسیر درست آن است که فاصله میان خاکبرداری و شروع عملیات ساخت‌وساز اندک باشد تا به اصطلاح خاک هوازده نشود اما متأسفانه این موضوع در مورد گود کنار برج میلاد رعایت نشده است. از این جهت ممکن است مشکلاتی به جهت پایداری دیواره‌های گود ایجاد کند. البته این موضوع به معنای ایجاد مشکل در پایداری سازه بتنی برج میلاد نیست.

در این خصوص رضا میرصادقی از مدیران ارشد برج میلاد در سال‌های گذشته با اشاره به دو بازدید اخیر از وضعیت کنونی برج میلاد معتقد است: مطابق با مطالعات انجام شده پایدارسازی دیواره‌های گود جانبی برج میلاد که در سال ۹۱ انجام شده حداکثر تا سه سال ضمانت داشته، هر چند تا پایان سال ۹۵ مانیتورینگ انجام شده اما از آن سال به دلایلی بررسی‌های دوره‌ای متوقف شده است. به طوری که در شهریور سال گذشته آثار شکاف‌های نامحسوسی در زیر پارکینگ منفی سه مرکز همایش‌ها مشاهده و در پی آن گزارشی به شهردار وقت ارائه شد. با آن که با پیگیری شهردار وقت، بودجه‌ای جهت پایدارسازی و مانیتورینگ گود جانبی و پارکینگ برج اختصاص پیدا کرد اما این عملیات انجام نشد. به گفته وی اخیراً در خصوص این مشکل با شورای شهر نامه‌نگاری‌های متعددی انجام شده؛ چرا که عدم بررسی و مانیتورینگ می‌تواند مشکل فعلی را به یک بحران به معنی نشست و تخریب مرکز همایش‌ها تبدیل کند. به این ترتیب می‌توان گفت هر چند در وضعیت اولیه پیش‌بینی‌های کامل برای ایجاد امنیت سازه برج انجام شده اما در صورتی که سیستم‌های پایش و نگهداری آن به‌روز نباشد اطمینان اولیه برای دور از خطر بودن سازه برج نیز از بین خواهد رفت.»

      

منبع: اکوفارس

خبر بعدی:

جزئیات استارتاپ ویکند بافت فرسوده در واحد یادگار اعلام شد/ بازدید از «برج میلاد» برای نفرات برتر

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، کنفرانس ملی و استارتاپ ویکند «بافت فرسوده»، چهارشنبه(1اسفندماه) این هفته به همت مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگارامام(ره) شهر ری در این واحد دانشگاهی برگزار خواهد شد؛ دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگارامام(ره)، ماه گذشته نخستین استارتاپ ویکند شهر هوشمند را با حمایت صاحبان ایده و دانشجویان خلاق برگزار کرده بود

علی شهابی دبیر کنفرانس ملی و مسئول برگزاری استارتآپ ویکند بافت فرسوده در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز درباره جزئیات این استارتاپ گفت: کنفرانس ملی و استارتآپ ویکند بافت فرسوده 1 تا 3 اسفندماه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام(ره) برگزار خواهد شد؛ کنفرانس ملی این رویداد استارتاپی چهارشنبه ساعت 8 صبح آغاز می شود و تا ساعت 21 شب ادامه خواهد داشت. روزهای پنج شنبه و جمعه نیز تیم های با یک دیگر رقابت خواهند کرد.

وی افزود: دکتر حناچی شهردار تهران، علی اکبری مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران، محسن هاشمی و محمد سالاری از شورای شهر تهران در کنفرانس ملی این رویداد حضور خواهند یافت.

شهابی با اشاره به نحوه رقابت کردن شرکت کنندگان در این رویداد استارتاپی تصریح کرد: در این رویداد، چندین پنل تخصصی وجود دارد که شرکت کنندگان با حضور در این پنل ها و ارائه مقالات خود، با یک دیگر به رقابت می پردازند؛ تا بدین لحظه حدود 100 مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شده است که داوران از میان آن ها بهترین را انتخاب خواهند کرد. این مقالات به صورت پوستر، شفاهی و چاپی پذیرش شده است.

رئیس باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوان واحد یادگار امام(ره) ادامه داد: محتوای علمی مقالات ارائه شده در اختیار تیم های استارتاپی قرار می گیرد؛ آن ها از این محتوای علمی استفاده می کنند و ایده هایی را در راستای حل معضلات بافت فرسوده ارائه می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در مقالات ارائه شده، بر راهکارهای حل مشکلات بافت فرسوده با نگاه های مختلف مدیریتی از جمله حمل نقل، اقتصاد شهری، محیط زیست، حکمرانی، پدافند غیرعامل، فناورهای فضایی و استارتاپی تاکید شده و راهکارهای مختلفی برای حل معضلات بافت فرسوده شهری پیشنهاد شده است.

شهابی در پاسخ به این سوال که آیا در حوزه آمادگی برای زلزله در مقالات کار شده است یا خیر اذعان داشت: بله؛ در این حوزه نیز پیشنهادات خوبی داده شده است. در این رویداد نشستی را تحت عنوان «کاربرد فناوری فضایی در بافت فرسوده» داریم که به موضوع زلزله تهران پرداخته خواهد شد. در این نشست که ساعت 14 تا 15:30 دقیقه برگزار خواهد شد، معاونت علمی ریاست جمهوری نیز حضور دارد.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان واحد یادگار امام(ره) با بیان این که در استارتآپ ویکند بافت فرسوده، 10 تیم استارتاپی بر روی 10 ایده کار خواهند کرد گفت: پیش بینی می کنیم که تعداد شرکت کنندگان در این حوزه به 120 نفر برسد.

وی تاکید کرد: استارتاپ ها به بهبود وضعیت اشتغال کشور کمک های زیادی را خواهند کرد زیرا که اشخاص شرکت کننده اگر به صورت مداوم بر روی ایده های خود کار کنند، می توانند از این طریق اشتغال زایی داشته باشند و به یک کسب و کار موفق دست پیدا کنند. هر استارتاپ می تواند جذب نیرو و اشتغال زایی قابل توجهی را داشته باشد زیرا که اشتغال های گذشته را تکمیل نمی کند، بلکه یک کار جدید را ارائه می دهد.

شهابی با بیان این که استارتاپ ویکند بافت فرسوده برای اولین بار است که در کشور برگزار می شود بیان کرد: به دنبال این هستیم که نگاه استارتاپی به حوزه بافت فرسوده را رونق دهیم تا اشخاصی که ایده هایی نوین در این راستا دارند بتوانند به راحتی ایده های خود را ارائه دهند.

مسئول برگزاری استارتاپ ویکند بافت فرسوده درباره برنامه های جانبی این رویداد گفت: روز قبل از اغاز برگزاری این رویداد، شرکت کنندگان حاضر در استارتاپ را به بازدید از مراکز بافت فرسوده منطقه 17 شهر تهران خواهیم برد و موضوع بافت فرسوده را به صورت کارگاهی و میدانی به آن ها نشان خواهیم داد. روز پنج شنبه نیز تعدادی سرمایه گذار که علاقه مند به سرمایه گذاری در حوزه بافت فرسوده هستند در واحد یادگار حضور و از اقدامات شرکت کنندگان از استارتاپ بازدید می کنند. در واقع با این اقدام پیوندی را میان صاحبان ایده و سرمایه گذار ایجاد کرده ایم.

وی در پایان یادآورشد: روز یکشنبه هفته آینده (5اسفند) تیم های برتر به همراه جمعی از اساتید دانشگاه به بازدید از مجموعه گردشگری برج میلاد خواهند رفت.

انتهای پیام/

108 / 167 استارتاپ ویکند بافت فرسوده شهرداری تهران منطقه 17 حناچی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام اشتغالزایی علی شهابی

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۱۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • با نظم‌ترین پارکینگ جهان+عکس
 • احداث سه پارکینگ طبقاتی در قم
 • ۱۶ برابر شدن ذخیره سازه‌های آبخیزداری خراسان جنوبی
 • ذخیره سازه های آبخیزداری خراسان جنوبی 16 برابر شد
 • سه پارکینگ طبقاتی در قم احداث می شود
 • واردات گوشت خوک گوسفندی؛ از شایعه تا واقعیت
 • سرقت خودرو با جرثقیل نیسان امداد خودرو
 • شهرداری به دنبال توافق با مالکان لکه‌های بزرگ شهر است/ترک‌های سازه برج میلاد مستمراً پایش می‌شوند
 • شهردار تهران ترک های برج میلاد را تایید کرد
 • واکنش شهردار تهران به ترک خوردن برج میلاد، تخلفات بانک شهر و حذف طرح ترافیک خبرنگاران
 • ترک خوردن برج میلاد تایید شد / شهردار تهران اظهار کرد + فیلم
 • از بابت کمبود اتوبوس شرمنده مردم هستیم/ آخرین وضعیت گود برج میلاد
 • 475 سازه آبخیزداری با فرمان رئیس جمهوری و توسط وزیر جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید
 • برداشتن گام های استوار با عبرت از گذشته
 • فرضیه‌ای جدید درخصوص سازه‌ سنگی مشهور
 • وقتی راننده امداد خودرو سارق از آب درآمد
 • راننده امداد خودرو سارق از آب درآمد
 • هواپیمای مشهد - رشت پس از وقفه ای کوتاه عازم مقصد شد
 • راهنمای خرید بهترین موچین برای ابرو