بنابر روایاتی که از حضرت امام صادق (ع) نقل شده است، می گویند؛ اگر سوره فیل در مواجهه با دشمن خوانده شود نتیجه بخش است.به گزارش بلاغ،قرائت سوره های نورانی قرآن کریم علاوه بر ثوابی که دارند آثار و خواص ویژه ای را در خود پنهان کرده اند که بیشتر افراد از آن بی اطلاع اند و در همین راستا امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا شما را با سوره ای جهت محفوظ ماندن از غرق شدن و غلبه بر دشمن با نام سوره فیل، آشنا نماید. پس پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید.

معرفی سوره فیل

سوره فیل، صد و پنجمین سوره قرآن کریم محسوب می‌شود که در مکه نازل شده است.

این سوره مکی در جزء  سی ام قرآن کریم جای گرفته و ۵ آیه، ۲۳ کلمه و ۹۷ حرف دارد.

این سوره جزو سوره‌های کوتاه و از سوره‌های مُفَصَّلات (دارای آیات کوتاه) قرآن است. سوره فیل از سوره‌هایی است که همه آیات آن یک‌جا بر پیامبر (ص) نازل شده است.

متن و ترجمه سوره فیل

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

أَلَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِأَصْحَابِ الْفِیلِ ﴿١﴾

أَلَمْ یَجْعَلْ کَیْدَهُمْ فِی تَضْلِیلٍ ﴿٢﴾

وَأَرْسَلَ عَلَیْهِمْ طَیْرًا أَبَابِیلَ ﴿٣﴾

تَرْمِیهِمْ بِحِجَارَةٍ مِنْ سِجِّیلٍ ﴿٤﴾

فَجَعَلَهُمْ کَعَصْفٍ مَأْکُولٍ ﴿٥﴾

به نام خداوند بخشنده مهربان

آیا ندیدی که خدای تو با اصحاب فیل (سپاه فیل سوار ابرهه) چه کرد؟ (۱)

آیا کید و تدبیر آن‌ها را (که برای خرابی کعبه اندیشیدند) تباه نکرد؟ (۲)

و بر هلاک آن‌ها مرغانی گروه گروه فرستاد. (۳)

تا آن سپاه را به سنگ‌های سجّیل (دوزخی) سنگباران کردند. (۴)

و تنشان را، چون علفی زیر دندان حیوان خرد گردانید. (۵)

دلیل نامگذاری سوره فیل

این سوره به این دلیل فیل نامیده شده که به داستان اصحاب فیل می‌پردازد؛ اصحابی که به قصد خراب‌کردن کعبه از سرزمین خود حرکت کردند و خداوند مرغان ابابیل را به سوی آنان فرستاد و مرغان با باریدن کلوخ‌های سنگی بر سر آنان هلاکشان کردند. بنابر نظر برخی از مراجع تقلید، اگر کسی بخواهد سوره فیل را در نماز‌های واجب یومیه بعد از سوره حمد بخواند، بنابر احتیاط باید سوره قریش را به همراه آن بخواند؛ زیرا این دو سوره در حکم یک سوره‌اند.

در فضیلت تلاوت سوره فیل از امام صادق (ع) نقل شده است خواندن آن در نماز‌های واجب موجب می‌شود در روز قیامت تمامی موجودات عالم شهادت دهند که او از نمازگزاران بوده است؛ پس خداوند شهادت آنان را می‌پذیرد و دستور می‌دهد او را وارد بهشت کنند.

فضیلت و خواص سوره فیل

در فضیلت سوره فیل از امام صادق علیه السلام روایت شده است:

هر کس سوره فیل را در نماز‌های واجبش بخواند در روز قیامت تمامی موجودات عالم شهادت می‌دهند که او از نمازگزاران بوده و ندا دهنده در روز قیامت ندا می‌دهد که درباره بنده من به راست شهادت دادید. شهادت شما را درباره او پذیرفتم و او را وارد بهشت کنید او از کسانی است که خداوند او و کارهایش را دوست دارد.

بنا به گفته علمای شیعه قرائت این سوره به تنهایی در نماز جایز نبوده و باید همراه با سوره قریش به عنوان یک سوره خوانده شود.

امام صادق علیه السلام فرمودند:

بین دو سوره دریک رکعت نماز جمع مکن مگر در سوره‌های ضحی و انشراح؛ و نیز سوره‌های فیل و قریش.

آثار و برکات سوره فیل

۱) رهایی از شر دشمن

از امام صادق علیه السلام روایت شده است:

سوره فیل در مواجهه با دشمن خوانده شود نتیجه بخش است.

هم چنین آمده است: چهارشنبه که این سوره را ۹۸ بار بخوان و به جانب دشمنت بدم که البته مغلوب خواهد شد.

۲) مانع غرق شدن در آب

از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم روایت است که:

هر کس این سوره را تلاوت نماید خداوند او را تا پایان عمر از غرق شدن در آب و دگرگونی قیافه در امان می‌دارد.

ختومات مجرب سوره فیل

غلبه بر دشمن

الف: در کتاب حیاة الحیوان آمده است: هر گاه انسان بر کسی که از شرش می‌ترسد وارد شود کلمات «کهیعص حم عسق» را که ده حرف است بگوید و به ازای هر حرف که بر زبان می‌اورد یک انگشت از انگشتانش را ببندد از شست دست راست آغاز کند و به شست دست چب پایان برد. وقتی بدین جا رسید سوره فیل را در درونش بخواند و وقتی به لفظ «ترمیهم» رسید ده بار آن را تکرار کند و در هربار تکرار یکی از انگشتانش را که بسته شده را باز نماید. این دستور تجربه شده است.

ب: هر گاه انسان بر کسی که از شرش می‌ترسد سوره فیل را بخواند و «طیراً ابابیل» را خواند وچون به «ترمیهم» رسید از انگشت کوچک دست چپ گرفته تا به انگشت کوچک دست راس برسد ۱۰ بار بگوید: «ترمیهم» و انگشتان را یکی یکی ببندد، چون تمام ۱۰ تا را بست از انگشت کوچک دست راست را یکی یکی بگشایدو در هر بار بگوید: «بحجاره من سجیل» تا به انگشت کوچک دست چپ برسد و بعد بقیه سوره را بخواند تا تمام شود و بر آن ظالم بدمد به اذن خداوند غالب شود.

منبع: بلاغ مازندران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نیازمند تعامل همه جانبه در حوزه میراث فرهنگی هستیم/ سنگ‌اندازی‌ها صنعت گردشگری را با بحران مواجه می‌کند

به گزارش خبرنگار ایلنا، بهروز شهابی‌زاد اظهار داشت: در شرایطی که ۸ بافت تاریخی از ۲۴ بافت استان در این شهرستان واقع شده است؛ نیازمند تلاش، تعامل و هم‌فکری بیش‌تر برای توسعه این صنعت هستیم.

‌‌‌وی تصریح کرد: در حال حاضر مهم‌ترین طرح موجود در حوزه میراث فرهنگی شهرستان اردکان، مجموعه پردیسان است که قلب بافت تاریخی محسوب می‌شود.

‌‌‌‌فرماندار و رئیس شورای میراث فرهنگی شهرستان اردکان، با اظهار تأسف از این‌که مرمت این مجموعه مشمول مرور زمان شده؛ تأکید کرد: با استفاده از ظرفیت‌های ملی باید این خانه‌های تاریخی را که مجموعه‌ای بی‌نظیر برای جذب گردشگر به‌وجود آورده‌اند مرمت و قابل بهره‌برداری نمود.

‌‌شهابی‌زاد با تأکید بر این‌که در واحدهای گردشگری و تفریحی قائل به عدم نظارت نیستیم؛ از برخی تنگ‌نظری‌ها، سنگ‌اندازی‌ها و عدم هماهنگی دستگاه‌ها انتقاد کرد و افزود: به‌زودی در این خصوص تعیین تکلیف خواهد شد.

‌‌‌وی با بیان این‌که برندسازی در حوزه میراث فرهنگی را دنبال می‌کنیم؛ تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های شهرستان، زیارتگاه‌های بی‌نظیر زرتشتیان جهان ازجمله چک‌چک است که علی‌رغم قرارگیری در شهرستان اردکان، به‌درستی مورد توجه قرار نگرفته است.

‌فرماندار اردکان تسریع در اصلاح مسیر دسترسی به قلعه خرگوشی اردکان به عنوان یک بنای کم‌نظیر را ضروری دانست و از اقدام قریب‌الوقوع کار تسطیح مسیر در بخش عقدا خبر داد.

‌‌‌رئیس شورای میراث فرهنگی شهرستان همچنین بر استفاده از ظرفیت‌های قانونی نظیر طرح‌های بازآفرینی شهری تأکید کرد و گفت: این طرح می‌تواند یکی از منابع تأمین مالی مهم در حوزه میراث فرهنگی و رسیدگی به بناهای تاریخی باشد.

‌‌‌در ادامه این نشست هر یک از اعضا به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند و در پایان، اصلاح ترکیب اعضای این شورا و دعوت از فعالان میراث فرهنگی، ارائه راهکارهای قانونی و پیشنهادات برای پی‌گیری مرمت مجتمع پردیسان و... مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۱۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حمله وحشتناک موجود عظیم الجثه به توریست‌ها +عکس
 • راز سوگند‌های مکرر خداوند بر باد‌ها چیست؟
 • خواندن کدام سوره باعث آسانی حساب و کتاب در قیامت می شود؟+صوت آیات
 • برگزاری نماز جمعه در سراسر کشور از برکات انقلاب اسلامی است
 • آثار و برکات دوران دفاع مقدس برجسته شود
 • احیای نماز جمعه از برکات انقلاب اسلامی است
 • بازدید بهرام قاسمی از نمایشگاه آثار هنرمند ایرانی در پاریس
 • کدام سوره مونس پیامبر اسلام (ص) است؟+صوت آیات
 • به خاطر گاندو بودجه ۳ماهه دوم صداوسیما صفر!
 • خواص خواندن سوره هاي چهارقل
 • تشدید بحران‌های اقلیمی با انقراض فیل‌های جنگلی‌ آفریقایی
 • یادگیری سوره مطففین محکومیت فروشنده متقلب
 • انفاق در راه خدا؛ معیار حلال بودن ثروت/ مال حلال حد و مرز ندارد
 • اردوهای جهادی دانشجویان از برکات انقلاب اسلامی است
 • فلسفه حجاب از منظر اسلام
 • حجاب جامعه را باحیا می‌کند، زنان در غرب هویّت اصلی خودشان را از دست داده اند
 • بیژن خاوری:موسیقی دست کسانی افتاده که قبلا پادو هم نبودند/ کسی که نتواند زنده بخواند خواننده نیست
 • تلنگری برای انسان غفلت زده
 • نقبی به پیدایش شعر نو در «اشعار و آثار میرزا جعفر خامنه ای»