آیین معارفه " علی سلیمی شاملو" به عنوان  سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی اهر برگزار شد. 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‎ شرقی، امام جمعه اهر در این مراسم نقش مراکز حوزوی و دانشگاهی را به عنوان مراکز تأثیرگذار علمی، فرهنگی و معنوی مهم عنوان و بر ضرورت تلاش بیشتر در ارتقاء علمی و فرهنگی این گونه مراکز تأکید کرد.
حجت الاسلام جواد حاجی زاده حضور پرشور و حماسی اقشار مختلف مردم در راهپیمایی 22 بهمن را بسیار باشکوه برشمرد و ضمن قدردانی از مردم افزود: ملت ایران با  این حضور مثال زدنی خود فتنه های دشمن را بار دیگر ناکام گذاشتند.
وی در ادامه بر لزوم خدمت رسانی به مردم و حل مشکلات آنها تأکید د و افزود: در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر خوشبختانه مسئولانی که برای مسئولیت در این دانشگاه آمده اند در حد وسع و توان خود تلاش کرده اند و امروز نیاز به فعالیت بیشتر هست که امیدواریم مسئولین جدید دانشگاه با همکاری و همراهی مسئولان ذیربط بتوانند در این خصوص اقدامات جدی انجام دهند.
مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با تأکید بر استفاده از تمام سلیقه ها در پیشبرد اهداف والای انقلاب اسلامی یادآور شد: امسال ملت ایران با هر سلیقه و جناحی به صحنه آمدند و الحمداله یک 22 بهمن بی نظیر را برای دنیا به نمایش گذاشتند .
حجت الاسلام ابراهیم زاده با اشاره به وضعیت فعلی واحدهای دانشگاهی بر ضرورت تلاش مضاعف و اجرای مدیریت جهادی با تدبیر برنامه خاص تأکید کرد.
فرماندار اهر نیز در این مراسم گفت: باید از ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر بیش از پیش به نفع منطقه و دانشگاه استفاده کنیم. 
 زاهد محمودی، وحدت و همدلی را رمز موفقیت در کارها برشمرد و افزود: حضور بی سابقه مردم در راهپیمایی 22 بهمن بار  دیگر اتحاد و همدلی ملت ایران را در دنیا به نمایش گذاشت و این بزرگترین افتخار برای نظام و انقلاب است. 
محمودی یکی از نقاط قوت سرپرست سابق واحد اهر را تعامل سازنده و ارزشمند دانشگاه با ادارات ذکر کرد و گفت: امیدواریم این تعامل و همکاری بین بخشی بیش از پیش ادامه یابد. 
 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در ادامه این مراسمنیروی انسانی توانمند را یکی از شاخصه های منحصر به فرد منطقه ارسباران ذکر کرد و افزود: باید از این توانمندی ها به نفع دانشگاه و منطقه بیش از گذشته  استفاده شود. 
عزیز جوانپور منطقه ارسباران را یک منطقه دارای قابلیت های مختلف فرهنگی، اجتماعی و علمی برشمرد و گفت: متأسفانه تاکنون از این قابلیتها استفاده لازم و کافی نشده که امیدواریم مدیریت جدید دراین خصوص اهتمام ویژه داشته باشند. 
وی در قسمتی دیگر از سخنان خود با قدردانی از سرپرست سابق واحد اهر به معرفی سرپرست جدید واحد اهر پرداخت و گفت: دکتر سلیمی با بیش از دو دهه سابقه در دانشگاه آزاد اسلامی از مدیران توانمند و وفادار به مجموعه دانشگاه می باشد که در طول مدیریت خود در واحدهای مختلف منشاء خدمات ارزشمند دراین دانشگاه بوده اند. 
 علی سلیمی سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی اهر نیز در ادامه این مراسمحمایت و استفاده از نظرات و تجربیات اساتید ، کارکنان، نخبگان و فعالان علمی ،فرهنگی و بهره مندی از تمامی سلیقه ها و نظرات را اولیت کاری خود عنوان کرد. 
در پایان مراسم از خدمات دکتر ابراهیم قربانی کلهر قدردانی و دکتر علی سلیمی شاملو به عنوان سرپرست جدید واحد اهر معرفی شد.
انتهای پیام انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دانشگاه آزاد اسلامی می خواهد زبان علمی فارسی را توسعه دهد

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی در اولین جلسه کمیسیون انتشارات علمی شورای عالی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: کشورهای جهان در گذار از دانشگاه نخبگانی به دانشگاه گسترده، برای کنترل کیفی امور خود نظام‌های موازی ایجاد کردند که یکی از این نظام‌ها نشر علمی است.

وی با اشاره به نظام نشر علمی در دنیا، اظهار داشت: 6 کمپانی معروف در جهان اقدام به نشر علم می کنند و این گونه نیست که نشر علمی در جهان یک نظام گسترده و بدون برنامه باشد، بلکه کاملاً برنامه محور و انحصاری است، به طوری که دو هزار مجله تحت پیکره الزویر و 2 هزار مجله توسط اشپرینگر منتشر می‌شود و از 15 سال پیش که انتشارات مختلف با یکدیگر ادغام شدند، این نظام جدید به وجود اشپرینگر آمد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در کشور ما نگاه به مجلات علمی معیوب بود، تصریح کرد: متأسفانه مجلات علمی در کشور ما به عنوان یک نظام نشر ملی دیده نشد و ما به صورت نقطه‌ای بدون آنکه هویت ملی ما در این روند حفظ شود، به نشر جهانی متصل شدیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: کشورهایی پیشرفت کردند و به مرجعیت علمی رسیده‌اند، که نشر علمی ملی داشتند. ژاپن، کره جنوبی، فنلاند، فرانسه، روسیه و بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله کشورهایی هستند که نظام نشر ملی دارند و در این نظام فرهنگ‌های خاص خود را از جمله فرهنگ استناد دهی، سبک ویراستاری و ... را رعایت می کنند. به عنوان مثال چینی ها پرهیز دارند که به آمریکایی‌ها ارجاع دهند و این یک نظام نانوشته در فرهنگ نشر علمی آنهاست.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه زمانی که شبکه نشر ملی شکل گرفت و مقوم شد، می تواند به نظام نشر جهانی متصل شود، خاطرنشان کرد: یکی از نکاتی که درباره مجلات علمی ما مطرح است، اعتبارزا نبودن آن است، چرا که مجلات ما تولید اعتبار نمی کردند، بلکه اعتبارگیر بودند، در حالی که در نظام جهانی، مجلات از صفر شروع و پس از فعالیت خودشان اعتبارزایی می‌کنند. یکی از عیوب نشریات علمی در کشور ما این است که اعتبار خود را از مؤسسات بین المللی می‌گیرند و این اعتبار برای آنها انگیزه ای ایجاد نمی‌کند که ترقی پیدا کنند.

وی با بیان اینکه اقتصاد نشر در کشور ما یک اقتصاد ناکارآمد است، افزود: درآمد الزویر، اشپرینگر، تامسون رویترز و ... درآمد جدی اقتصادی است، در حالی که مجلات علمی ما به دلیل آنکه اقتصاد ندارند، با یارانه اداره می‌شوند که این موضوع باید در نظام نشر علمی دانشگاه آزاد اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: گفتمان‌سازی و افزایش سطح علمی کشور از دیگر موضوعاتی است که در نظام نشر علمی دنبال می شود، اما مجلات علمی ما در این حوزه موفق نبودند و تنها به افزایش سطح علمی نویسنده منجر می‌شود و ژورنال‌های ما ملاک خوبی برای کنترل کیفی سطح دانش تولیدی و برون دادهای علمی نیستند.

دکتر طهرانچی با اشاره به الزام انتشار مقالات دانشجویان دکتری در مجلات خارجی، یادآور شد: بیست سال پیش زمانی که دوره دکتری در کشور ما ارائه شد، به دلیل آنکه نظام نشر ملی نداشتیم، کنترل کیفی دانشجویان دکتری را به نظام جهانی سپردیم و دانشجویان را ملزم کردیم مقالات خود را در مجلات خارجی چاپ کنند و زمانی که دو داور جهانی این مقالات را تأیید می کردند، برای دانشگاه های ما ملاک ارزیابی علمی تلقی می شد، اما یکی از اشکالات این کار این است که ژورنالها با نگاه علمی به چاپ این مقالات نگاه می‌کنند نه کار پایان نامه و رساله‌ای ممکن است یک مقاله چند دستاورد علمی داشته باشد، اما ویژگی رساله در آن رعایت نشود.

وی ادامه داد: نگاه اعتماد به مجلات خارجی برای کنترل کیفی دانشجویان دکتری به قدری افراطی طی شد که حاکمیت ژورنال‌های دست چهارم و دست پنجم دنیا را به دانشمندان خودمان ترجیح دادیم، در صورتی که در کشورهای دیگر ارزیابی دانشمندان خود را بیش از ژورنال‌ها قبول دارند، البته موافق هستیم که مقالات دانشجویان دکتری در ژورنال‌های بین المللی منتشر شود، اما معتقدیم ابتدا باید نظام نشر ملی در کشور راه اندازی شود تا گفتمان‌سازی و به وجود آمدن فرهنگ ارجاع این مجلات در کشور ایجاد شود و پس از آن به سطح بین‌الملل توجه کنیم.

دکتر طهرانچی با اشاره به برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای کنترل کیفیت علمی دانشجویان دکتری خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشگاه گسترده است و در داوری رساله‌های دکتری اگر بخواهیم فقط به نظرات داوران دانشگاه‌ها بسنده کنیم، شیوه درستی نیست، بلکه این روند یک نظام موازی لازم دارد که این نظام موازی در کشورهای مختلف متفاوت است.

وی افزود: در دانشگاه آزاد اسلامی به این نتیجه رسیدیم که علاوه بر حفظ روند بررسی رساله دانشجویان دکتری در هیأت داوران، هیأت های تحریریه قوی در مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کنیم تا این مجلات علاوه بر نشر علم، هدایت علمی و کنترل کیفی دستاوردهای علمی دانشجویان دکتری را برعهده داشته باشند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: برای آنکه بدانیم دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی کفایت لازم را از لحاظ دستاوردهای علمی دارند، دانشجویان از مهرماه امسال ملزم به چاپ یکی از مقالات خود در مجلات دانشگاه آزاد اسلامی هستند که اگر اعضای هیأت تحریریه چارچوب رساله را تأیید و مقاله را چاپ کردند، پس از آن هیأت داوری دکتری نیز شاکله و جزئیات رساله را با دقت بررسی کند.

وی ادامه داد: برای اینکه روند بررسی مقالات و چاپ آن در مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با دقت و سرعت بیشتری انجام شود، برای هر موضوع و اسکوپ باید حداقل دو ژورنال در دانشگاه آزاد اسلامی فعال باشد. معتقدیم که اگر این کار در دانشگاه آزاد اسلامی انجام دهیم، این دانشگاه با دارا بودن 40 درصد کل آموزش عالی کشور می تواند یک نظام نشر ملی راه اندازی کند تا کسانی که از این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند، علاوه بر آنکه کیفیت علمی آنها توسط داوران رساله به اثبات رسیده، دستاوردهای علمی آنها نیز از سوی اعضای هیأت تحریریه مجلات علمی تأیید شده باشد.

دکتر طهرانچی اظهار داشت: با این مدل طراحی شده در دانشگاه آزاد اسلامی، 56 هزار دانشجوی دکتری که قرار است تا سه سال آینده فارغ التحصیل شوند، مورد کنترل و ارزیابی قرار می گیرند و این یک طراحی است که مطمئن خواهیم شد نظام دکتری دانشگاه آزاد اسلامی خوب عمل می کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه باید در نظام نشر ملی با زبان فارسی تولید لغت کنیم و سبک نشری خود را داشته باشیم، گفت: یکی از آفت های ورود یک باره در نظام نشر جهانی، استفاده از زبان انتقاد یعنی زبان دوم به جای زبان تفکر، یعنی زبان مادری است، چرا که علم را می توان با زبان انتقال آموخت، اما تفکر علمی را نمی توان با زبان انتقال دریافت کرد، چرا که تفکر علمی با زبان مادری تولید می شود و زبان مادری بستر تفکرات نو و بدیع است.

وی تصریح کرد: زمانی که دانشجویان و دانشمندان ما مستقیم از زبان خارجی و ترجمه ای استفاده کنند، زایش سبک علمی در کشور عقیم می شود و همه کشورهای پیشرو علم در جهان ابتدا به زبان مادری توجه داشتند. اگر زبان مادری نتواند زبان علم شود، مردم پیشرفت نخواهند کرد.

دکتر طهرانچی تأکید کرد: نظام نشر ملی که دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال ایجاد آن است، فارسی نویسی، تمیزنویسی و خلق لغت‌های علمی است که به طور جدی پیگیری خواهیم کرد، چرا که نمی پذیریم این دانشگاه 600 عنوان کتاب و 400 مجله علمی داشته باشد، اما از داشتن سبک ادبی یکپارچه محروم باشد، بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی باید در حوزه نشر علمی سبک آفرین بوده و زبان علم را توسعه دهد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه می خواهد زبان علمی فارسی را توسعه دهد، گفت: برای تحقق این موضوع باید به دانشجویان صحیح نویسی بیاموزیم تا 400 نشریه علمی دانشگاه آزاد اسلامی به گونه‌ای ویراستاری شوند که تنها به چگونه نویسی تمرکز نداشته باشند، بلکه به چگونه فکر کردن هم توجه کنند تا این نشریه ها بتوانند طریقه فکر صحیح را دیکته کنند.
وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی تلاش دارد در ایجاد نظام نشر ملی ادبیات فاخر را در ادبیات علمی به کار گیرد، گفت: می خواهیم سبک جدیدی از نشر علمی را تجربه کنیم. برای این کار ضعف های مجلات دانشگاه آزاد اسلامی را بررسی و اصلاح خواهیم کرد تا بتوانیم طرحی نو ایجاد کنیم که مقوم دوره دکتری باشد. در این راستا سامانه مدیریت یکپارچه نشریات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در حال راه اندازی است.
دکتر طهرانچی با اشاره به راه اندازی کمیسیون انتشارات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این کمیسیون در حوزه محتوایی که وظایف معاونت‌های موضوعی است، ورود نخواهد کرد و چیدمان اعضای هیأت تحریریه مجلات علمی بر عهده معاونت هاست. کمیسیون انتشارات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه کار معاونت‌ها را پیگیری می‌کند و به زبان نشر، رعایت استانداردها، دوره های چاپ مجلات و اسکوپ‌ها توجه خواهد داشت.


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در مدل جدید نظارت بر مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، بر تشکیل شدن جلسات هیأت تحریریه و عملکردها کنترل خواهیم داشت و مجلات باید از جامعه علمی و مردم اعتبار خود را کسب کنند. نظام مالی این مجلات هم بر پایه منبع باز (open source) خواهد بود و در این مدل دغدغه اینکه مجلات علمی توسط مردم خوانده شود، مهم است و این مجلات در فضای مجازی به صورت دسترسی آزاد و به صورت فیزیکی هم به اندازه اشتراک چاپ خواهد شد، بنابراین درآمد مجلات دانشگاه آزاد اسلامی از طریق کسانی که می خواهند مقالات خود را چاپ کنند، مقالاتی که اکسپت شده‌اند و فروش به مشترکان تأمین خواهد شد.


وی تأکید کرد: برنامه داریم تعداد مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی را از 400 عنوان به 600 عنوان برسانیم تا بتوانیم یک نظام نشر ملی بسیار قوی، متقن و خوب ایجاد کنیم. در این نظام همه نشریات با عنوان دانشگاه آزاد اسلامی ذیل آزاد پرس منتشر خواهد شد و واحدهای دانشگاهی نقش پشتیبان این مجلات را دارند.
دکتر طهرانچی در پایان گفت: مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی باید از موقعیت منطقه‌ای به ملی تبدیل شوند، چرا که می‌خواهیم وضعیت علمی دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی در کل کشور را از این طریق کنترل کنیم. برای این کار باید یک سند نشر علمی ملی نوشته شود که این موضوع در دستور کار کمیسیون انتشارات علمی قرار گرفته است.

انتهای پیام/

300 / 320 دانشگاه آزاد اسلامی دکتر محمدمهدی طهرانچی زبان علمی فارسی

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

آشنایی با انواع قرص‌ تاخیری

کلیدواژه: جشنواره فجر قیمت گوشت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 امام جمعه انقلاب خدمت رسانی به مردم دانشگاه آزاد اسلامی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی جشنواره فجر قیمت گوشت 40 سالگی انقلاب بودجه 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۱۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سانحه رانندگی در محور اهر-مشکین شهر یک کشته برجا گذاشت
 • شیرینی افزایش یارانه مددجویان با تورم و گرانی افسارگسیخته از بین رفته است
 • دو انتصاب جديد در شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کيش
 • دانشگاه آزاد اسلامی باید به دانشگاه مولد تبدیل شود/ واحدهای دانشگاه آزاد در هر شهر به اقتصاد شهری توجه داشته باشند
 • مانور آتش‌نشانی در بیمارستان فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود
 • انتصاب سرپرست معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد+عکس
 • برگزاری پنجمین جشنواره «جام ارسباران اهر» در سد ستارخان
 • مسابقات شطرنج کشوری دانشگاه آزاد اسلامی در حال برگزاری است
 • رئیس شورای سیاستگذاری نوزدهمین جشنواره حوزه چاپ منصوب شد
 • معرفي محمود نوکاريزي به عنوان عضو هيات مديره شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کيش
 • فرمانده مرزباني استان گلستان منصوب شد
 • انتصاب سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران
 • مدیرکل دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران منصوب شد
 • ارائه بیش از صد رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد
 • خدایار طالبی سرپرست راه آهن شمال شد/ مراسم معارفه ماه آینده
 • تبدیل نتایج پژوهشی به طرح‌های کارآفرین در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی است
 • امام‌جمعه جدید بندرعباس منصوب شد
 • آغاز فعالیت مدارس جدید سما دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین ـ پیشوا
 • دانشجویان دانشگاه آزاد در لیگ ستارگان بورس درخشیدند