طرح مدیریت جامع زیست محیطی سواحل جنوبی کشور که با اولویت سواحل استان هرمزگان به عنوان طرح پایلوت با همکاری جایکا در دست تهیه است، در تابستان ۲۰۱۹ میلادی به اتمام خواهد رسید.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: آخرین جلسه کارگروه تخصصی مدیریت زیست محیطی سواحل جنوب کشور در بندر عباس با حضور نمایندگان کارگروه های تخصصی، معاون استاندار، رئیس برنامه بودجه استان و سایر مدیران ارشد استانی برگزار شده است.

 

پروین فرشچی افزود: تمام دستگاه هایی که به نوعی با محیط زیست دریایی در ارتباط هستند در این جلسه حضور داشتند و از آنجا که هر گروه حداقل پنج نفر عضو دارد لذا این کارگروه تخصصی همواره با حضور ۴۰ نفر از متخصیص و کارشناسان برگزار می شود.

 

وی با اشاره به اینکه گروه های کاری مختلفی در طرح مدیریت جامع زیست محیطی سواحل جنوبی کشور فعال هستند، تصریح کرد: از آن جمله می توان به کارگروه های دریا، قوانین و مقررات محیط زیستی، پهنه بندی سواحل و تنوع زیستی و ارزیابی ریسک اشاره کرد.

 

مدیر کل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست، تهیه طرح جامع مدیریت خلیج فارس و دریای عمان را به عنوان یکی از مهم ترین طرح های برنامه ششم توسعه دانست که در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به اینکه طی این جلسه،  ارزیابی و مدیریت ریسک و مخاطرات پهنه بندی فضایی و قوانین و مقررات بررسی شد، اذعان داشت: همچنین مطالعات انجام شده در خصوص آلودگی و مطالعات اکولوژیک در زمینه مسائل اقتصادی و اجتماعی ساحل نشینان، مطالعات مخاطرات دریایی به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

 

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه هم اکنون سه گروه مشاور در زمینه های مختلف طرح مدیریت جامع زیست محیطی سواحل استان هرمزگان در حال فعالیت هستند، تاکید کرد: نقاط ضعف و قوت مطالعات انجام شده توسط گروه مشاورین در آخرین جلسه نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که طی آن اصلاحات لازم نیز انجام گرفت.

 

فرشچی همچنین به حضور نماینده جایکا در این نشست اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس اعلام گروه جایکا، تهیه طرح مدیریت جامع زیست محیطی سواحل استان هرمزگان تاکنون با ۵۰ درصد پیشرفت همراه است که انتظار می رود تابستان ۲۰۱۹ میلادی ( تیر ۱۳۹۸) شاهد اتمام کامل این پروژه ملی باشیم.

 

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تهیه طرح مدیریت جامع زیست محیطی استان هرمزگان از شهریورماه ۹۶ آغاز شده است، اذعان داشت: اعتبارات مورد نیاز جهت پایش ها در حال انجام و مطالعات از سوی گروه جایکا تامین می شود.

 

وی تاکید کرد: در نهایت این جلسه مقرر شد طی جلسه بعدی مدل خاصی جهت مدیریت ریسک و مطالعات در بخش تنوع زیستی از سوی گروه جایکا، ارائه شود.

 

وی همچنین از انجام برنامه ریزی ها جهت افزایش ایستگاه های نمونه برداری در پروژه مدیریت جامع زیست محیطی هرمزگان خبر داد و گفت: همچنین در آخرین جلسه مقرر شد در خصوص مطالعات آلودگی و تنوع زیستی اصلاحاتی صورت پذیرد.

 

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست، یادآور شد: همچنین مقرر شده به منظور مطالعات گسترده تر در زمینه مخاطرات زیست محیطی منطقه، فرم هایی جهت تکمیل جامعه محلی در اختیار آنها قرار داده شود و بدین ترتیب مدل جامع مدیریت ریسک تهیه شود.

 

فرشچی تاکید کرد: بر اساس برنامه ریزهای صورت گرفته جلسه بعدی بررسی طرح مدیریت جامع زیست محیطی سواحل جنوبی کشور در تاریخ ۲۹ بهمن ماه  برگزار خواهد شد.

 

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بعد از اجرای این پروژه در استان هرمزگان، طرح جامع مدیریت سواحل جنوبی کشور در استان های بوشهر، سیستان و بلوچستان و خوزستان نیز تهیه خواهد شد، تاکید کرد: اجرای چنین برنامه هایی از چالش های محیط زیستی در آینده برای منطقه و جوامع پیرامونی آن در مناطق ساحلی جنوبی کشور جلوگیری خواهد کرد.

منبع: انرژی امروز

خبر بعدی:

خانواده عیال‌وار فوتبال ایران؛ نان‌خورِ سفره باشگاه‌های نحیف و بدهکار / سازمان‌مالیاتی سپرِبلای سازمان‌لیگ‌ / حق باشگاه‌های لیگ‌هجدهم از درآمد90میلیاردی تبلیغات‌محیطی کجاست؟

همان طور که پیش بینی می شد بیماری قدیمی فوتبال باشگاهی ایران، در هجدهمین دوره رقابت های لیگ به اصطلاح حرفه ای اش هم با نسخه معالجان تازه سازمان لیگ علاج نشد و بار دیگر حال و روز اقتصاد این مریض در حال احتضار رو به وحامت بیشتری گذاشت.

به گزارش تابناک ورزشی، با پایان فصل گذشته لیگ برتر فوتبال ایران در اردیبهشت سال جاری؛ تصور می شد مدیران ارشد فدراسیون از مجموعه ضعفها و سوء مدیریت های گذشته در امور مالی لیگ و نحوه واگذاری امتیاز تبلیغات دورزمین مسابقات، درس عبرت بگیرند و برای یک بار در طول حدود یک دهه اخیر هم که شده، حق و حقوق باشگاه های شرکت کننده در مسابقات لیگ برتر را از شرکت های پیمانکار یا برنده مزایده به طور کامل دریافت کنند.

 

مقایسه لیگ فوتبال ما و لیگ فوتبال دیگران در درآمدزایی

در فوتبال ایران برخلاف رویه اغلب لیگ های حرفه ای دنیا، امتیاز انحصاری تبلیغات محیطی نه در اختیار خود باشگاه ها، بلکه در ید قدرت سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال است! به این صورت که بجای بازاریابی جداگانه هر باشگاه برای فرصت های تبلیغات محیطی بازی های خانگی خود، این فدراسیون فوتبال است که کل تابلوهای لیگ در سراسر یک فصل در کلیه استادیوم ها را یکجا به فروش می گذارد و با دریافت مبلغی این امتیاز را بجای باشگاه ها می فروشد!

فدراسیون در اکثر سال ها این امتیاز را حتی به مزایده هم نگذاشته و مدیران فدراسیون با ترک غیرقانونی تشریفات مرسوم، راسا تشخیص داده اند که چنین لقمه بزرگ و چندده میلیاردی تبلیغات فوتبال را به چه شرکتی واگذار کنند! در معدود مزایده های برگزارشده هم حرف و حدیث های زیادی مطرح شد و در پایان به رغم اینکه به رسانه ها و مردم گفته می شد که تضامین مالی معتبر و کافی از برنده مزایده یا طرف قرارداد گزفته شده، اما در نهایت مشخص شد این ادعاها نسبتی با واقعیت نداشته است.

 

فرش قرمز فدراسیونی ها زیر پای شرکت های بدقول و متخلف تبلیغاتی

نگرفتن تضامین کافی و فقدان اهرم های بازدارنده برای جلوگیری از تخلف شرکت های تبلیغاتی، باعث شد که طی هفت،هشت سال اخیر هیچگاه درآمد تابلوهای دورزمین، کامل وصول نشود و این شرکت ها در میانه راه با مهیا دیدن شرایط برای خلف وعده و دورزدن حق باشگاه ها، طلبکار هم بشوند.

این داستان تکراریِ مهمترین منبع درآمد باشگاه های فوتبال ایران در غیاب حق پخش تلویزیونی است که با بی تدبیری مدیران تصمیم گیرنده در این زمینه، دیگر به موضوعی عادی بدل شده است اما تصور می شد فوتبال مارگزیده ایران؛ حداقل امسال از این سوراخ بار دیگر گزیده نشود اما با کنار رفتن چهره هایی چون ترابیان و سردار درخشان و امیر عابدینی و ... که هر یک پرونده ای در جذب پول برای فوتبال داشتند، سروکله صادق درودگر و طرح متفاوتش پیدا شد.

 

ورود مرد هزارچهره فوتبال به تبلیغات محیطی با طرح جدید

او که یک دور کامل در فوتبال ایران زده بود و بعد از مدیریت نشریات زرد و شرکت فروش چمن مصنوعی سر از مدیرعاملی چند باشگاه و ریاست کمبته فوتسال و معاونت دبیرکل فدراسیون و ... در آورده بود، این اواخر پس از چرخی در اتحادیه فوتبال، هوای سازمان لیگ کرد و در گلوگاه فوتبال ایران ایی نشست؛«بازاریابی سازمان لیگ!»

درودگر که استعداد و پشت کار عجیبی در وصل شدن به چهره های متمول فوتبال ایران از خود نشان داد؛ بعد از تجربه های شیرین با حسین هدایتی در استیل آذین و ملوان، مهدی پرهام در نساجی و زنوزی در تراکتورسازی، دیگر جیب پرپولی پیدا نکرد و مستقیم رفت سراغ اصل مطلب: «تبلیغات محیطی لیگ»

گفته می شد که براساس طرح جدید درودگر، سازمان لیگ فوتبال دیگر امتیاز تبلیغات محیطی را به شرکت خاص دیگری واگذار نمی کند و در نحوه همکاری با حامی مالی جدید برخلاف دوره های قبل، درآمد حاصله از تبلیغات محیطی نه به حساب شرکت خصوصی، که به طور مستقیم به حساب سازمان لیگ واریز خواهد شد. بر همین اساس مبلغی که از سود تبلیغات محیطی در فصل هجدهم برآورد شد، نزدیک به 90میلیارد تومان بود؛ رقمی که بارها در سالهای قبل هم ادعا شده بود اما تا تحقق در عمل، فاصله دوری داشت. 

نکته مهم این بود که شرکت همکار سازمان لیگ، تعهد ضمانت شده ای برای کسب بخش قابل توجهی از این قرارداد نداده بود! گویا هیچ مدیری هم در فدراسیون پیدا نشد که به این نکته و نقص، ایرادی وارد کند و با همه ابهام ها و بدون اعلان دقیق و رسمی به رسانه ها و افکارعمومی، کار این شرکت در فصل جاری در غوغای پس از بازی های جام جهانی روسیه و جنگ مخالفان و موافقان کی روش، شروع شد. 

 

خانواده عیال وار فوتبال ایران؛ نان خور سفره باشگاه های نحیف و بدهکار

شاید تصور کنید این رقم بعد از وصول بین باشگاه ها تقسیم می شود اما نگاهی به نظام تقسیم این درآمد بیندازید تا متوجه کلاه بزرگی که سر باشگاه های فوتبال رفته است، بشوید. از مبلغ 90میلیاردتومانی که حصول آن هم چندان قطعی نیست، 27درصد سهم شرکت طرف قرارداد است! یعنی چیزی بیش از یکچهارم حق قانونی باشگاه های بحران زده فوتبال ایران!!

5 تا 6 درصد هم تحت عنوان «حق اجرای کار» کسر خواهد شد. اگر می خواهید بدانید منظور از حق اجرای کار چیست؟ توضیح بدهیم که چاپ بنرهای تبلیغاتی و اجاره تابلوهای چوبی در شهرستان ها جهت نصب بنرهای مشتریان و همچنین تهیه فایل تصاویر متحرک برای پخش روی تابلوهای LED دورزمین از جمله مخارج اجراست که در این قرارداد چیزی در حدود پنج میلیارد تومان پیش بینی شده است!! رقمی هولناک و نجومی که حتی با خرید دستگاه چاپ بنر هم پوشش داده نمی شود.

تازه باقیمانده رقم که گفته می شود 65 میلیارد تومان است، هم متعلق به باشگاه‌ها نیست. سر این سفره ،  فدراسیون فوتبال ، سازمان لیگ و هیات‌های فوتبال هم نشسته اند و آنها هم باید لقمه بردارند! خودتان حساب کنید برای هجده تیم لیگ برتری که بار سنگین پرداخت حقوق و دستمزد بازیکنان و مربیان و هزینه های سرسام آور تیمداری و جرایم فدراسیون و سفر و بلیت هتل و هواپیما و البسه و کارکنان باشگاه و ... را تحمل می کنند؛ چقدر می ماند.

 

از این 90 میلیارد چقدر به جیب باشگاه ها رسیده؟

از قدیم گفته اند بی مایه فتیر است... باید ببینیم فدراسیونی که باشگاه های فوتبال را بخاطر پرداخت نکردن مطالبات معوقه بازیکنان و مربیانش، محروم از نقل و انتقال می کند، آیا حق قانونی شان را سر وقت و طبق برنامه پرداخت کرده است؟

بیش از نیمی از رقابت های فصل جاری لیگ برتر فوتبال ایران گذشته است و قاعدتا باید حداقل حدود 30میلیاردتومان از قرارداد مذکور بین تیمهای لیگ هجدهم تقسیم شده باشد. اما اصلا تعجیب نمی کنیم که شاهد بیانیه های تلخ باشگاه هایی چون پرسپولیس، سپیدرود رشت، سپاهان اصفهان و ... درباره مطالبات مالی شان در فصل جاری باشیم.

سپاهان صدرنشین فعلی لیگ برتر مدعی است تنها 70 میلیون تومان(!) از سازمان لیگ بابت تبلیغات محیطی دریافت کرده است. پرسپولیس خواهان حقش از تبلیغات محیطی شده و سپیدرود تهدید کرده اگر پولی از محل تبلیغات دورزمین به حسابش واریز نشود، بازی بعدی اجازه نصب تبلیغات را به بهره بردار سازمان لیگ نمی دهد!

خبرنگار تابناک از سایر باشگاه های لیگ برتر هم در این مورد جویا شده اما هیچکدام جواب امیدوارکننده و رضایت بخشی نداشته اند. این یعنی کل پولی که فدراسیون و سازمان لیگ بین تیم ها پخش کرده اند جمعا به دو سه میلیاردتومان هم نمی رسد. رقمی شرم آور و فاجعه بار برای فوتبالی که هر روز بر بار مخارج ریالی و ارزی اش اضافه می شود و مدتهاست ورشکسته شده است. 

 

سناریوی جدید سازمان لیگ روی پرده لیگ برتر

حالا و همزمان با بالاگرفتن صدای اعتراض باشگاه ها، از سازمان لیگ این خبر به بیرون درز داده شده که پول تبلیغات صرف تسویه بخشی از بدهی انباشته گذشته به سازمان امور مالیاتی شده است! و این سازمان برای جلوگیری از مسدودشدن حساب هایش که سال گذشته نیز رخ داده بود، مجبور شده بخشی از درآمد حاصله از تبلیغات محیطی را به دلیل بدهی به این سازمان پرداخت کند!

هیچ اطلاعات دقیقی از میزان این بدهی در دست نیست و هیچ مدیری در سازمان لیگ نیازی نمی بیند که صریح و شفاف به مردم و باشگاه ها بگوید چقدر پول تا امروز از بهره بردار تبلیغات محیطی گرفته شده و چقدرش را اداره مالیات برداشته است؟ در این فضای تار و مه آلود است که سرنخ ها گم می شود و حساب ها با چرتکه جور در نمی آید.

یک منبع آگاه به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است: « برای جلوگیری از بسته شدن حساب سازمان لیگ این رقم به مالیات پرداخت شده ولی مبلغ پرداختی به سازمان امور مالیاتی زیاد نبود!» همین جمله کلیدی کافی است تا دریابیم اسم بردن از سازمان مالیاتی، یک بازی رسانه ای و ترفندی برای انحراف افکارعمومی است. فوتبال ایران باز هم در اقتصادش می لنگد و دخل و خرجش نمی خواند و از سال ها بازی خوردن درس عبرت نگرفته است.

سازمان لیگ احتمالا طی هفته های پایانی سال و در جهت ساکت کردن صدای منتقدان، مبلغی ناچیز بین باشگاه های لیگ برتر تقسیم خواهد کرد تا بار دیگر با تمام شدن بازی ها، آب ها از آسیاب بیفتد و تا شروع فصل بعد باشگاه های طلبکار را به پیگیری های قضایی و رسیدگی در محاکم دادگستری حواله دهند. 

نویسنده: مجید کوهستانی

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

افزایش نجومی قیمت خودروهای داخلی | مسئولان دقیقاً چه می‌کنند؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

منبع این خبر، وبسایت www.iranenergy.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۱۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • طرح جامع مدیریت شهری زنجان تصویب شد
 • زباله‌های پلاستیکی گونه‌های مهاجم را به سواحل می‌آورند
 • روحانی: امیدواریم طرح‌های در حال اجرا در هرمزگان تا اتمام دولت به پایان برسد
 • امیدواریم طرح‌های در حال اجرا در هرمزگان تا اتمام دولت به پایان برسد
 • تخریب و تصرف در مناطق چهارگانه محیط زیست باید به صفر برسد
 • طرح بدون کاغذ در سازمان حفاظت محیط زیست اجرا می‌شود
 • تخریب و تصرف مناطق تحت مدیریت محیط زیست باید به صفر برسد
 • ممانعت ضابطان پرونده محیط زیست از ارتباط کلامی وکلا با متهمان
 • حکایتی مادرانه از زباله هایی که بوی مهربانی می دهند // روایت ورود آرتوان به بیرجند
 • اجرای طرح بدون کاغذ در سازمان حفاظت محیط زیست
 • طرح جامع مالیاتی؛ ابزار مقاوم‌سازی اقتصاد کشور در مقابل تحریم‌ها
 • اعتبارات شهرداری برای انجام همه پروژه ها، اتمام همه پروژه های نیمه تمام پایتخت کافی نیست
 • طرح جامع مالياتي، مقاوم‌سازي اقتصاد کشور در مقابل تحريم‌هاست
 • اولویت سرمایه‌گذاری در سواحل مکران مشخص شود
 • متخلف زیست محیطی در دنا به کاشت 20 اصله درخت محکوم شد
 • سازمان محیط زیست: چرا تسنیم مانند این سازمان از شکارفروشی دفاع نمی‌کند! + پاسخ تسنیم
 • اعتبار 30 هزار میلیاردی لازم برای اتمام پروژه های نیمه تمام را نداریم/ قرارداد شهرداری تهران با شرکت چینی برای ساخت 630 واگن
 • خوزستان|نماینده مردم اندیمشک در مجلس: توسعه محیط زیست نیازمند توسعه فرهنگ عمومی است
 • ما انسان‌ها متهم اول خشکسالی هستیم؟/ خاورمیانه درگیر جنگ خشکسالی!