طرح مدیریت جامع زیست محیطی سواحل جنوبی کشور که با اولویت سواحل استان هرمزگان به عنوان طرح پایلوت با همکاری جایکا در دست تهیه است، در تابستان ۲۰۱۹ میلادی به اتمام خواهد رسید.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: آخرین جلسه کارگروه تخصصی مدیریت زیست محیطی سواحل جنوب کشور در بندر عباس با حضور نمایندگان کارگروه های تخصصی، معاون استاندار، رئیس برنامه بودجه استان و سایر مدیران ارشد استانی برگزار شده است.

 

پروین فرشچی افزود: تمام دستگاه هایی که به نوعی با محیط زیست دریایی در ارتباط هستند در این جلسه حضور داشتند و از آنجا که هر گروه حداقل پنج نفر عضو دارد لذا این کارگروه تخصصی همواره با حضور ۴۰ نفر از متخصیص و کارشناسان برگزار می شود.

 

وی با اشاره به اینکه گروه های کاری مختلفی در طرح مدیریت جامع زیست محیطی سواحل جنوبی کشور فعال هستند، تصریح کرد: از آن جمله می توان به کارگروه های دریا، قوانین و مقررات محیط زیستی، پهنه بندی سواحل و تنوع زیستی و ارزیابی ریسک اشاره کرد.

 

مدیر کل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست، تهیه طرح جامع مدیریت خلیج فارس و دریای عمان را به عنوان یکی از مهم ترین طرح های برنامه ششم توسعه دانست که در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به اینکه طی این جلسه،  ارزیابی و مدیریت ریسک و مخاطرات پهنه بندی فضایی و قوانین و مقررات بررسی شد، اذعان داشت: همچنین مطالعات انجام شده در خصوص آلودگی و مطالعات اکولوژیک در زمینه مسائل اقتصادی و اجتماعی ساحل نشینان، مطالعات مخاطرات دریایی به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

 

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه هم اکنون سه گروه مشاور در زمینه های مختلف طرح مدیریت جامع زیست محیطی سواحل استان هرمزگان در حال فعالیت هستند، تاکید کرد: نقاط ضعف و قوت مطالعات انجام شده توسط گروه مشاورین در آخرین جلسه نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که طی آن اصلاحات لازم نیز انجام گرفت.

 

فرشچی همچنین به حضور نماینده جایکا در این نشست اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس اعلام گروه جایکا، تهیه طرح مدیریت جامع زیست محیطی سواحل استان هرمزگان تاکنون با ۵۰ درصد پیشرفت همراه است که انتظار می رود تابستان ۲۰۱۹ میلادی ( تیر ۱۳۹۸) شاهد اتمام کامل این پروژه ملی باشیم.

 

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تهیه طرح مدیریت جامع زیست محیطی استان هرمزگان از شهریورماه ۹۶ آغاز شده است، اذعان داشت: اعتبارات مورد نیاز جهت پایش ها در حال انجام و مطالعات از سوی گروه جایکا تامین می شود.

 

وی تاکید کرد: در نهایت این جلسه مقرر شد طی جلسه بعدی مدل خاصی جهت مدیریت ریسک و مطالعات در بخش تنوع زیستی از سوی گروه جایکا، ارائه شود.

 

وی همچنین از انجام برنامه ریزی ها جهت افزایش ایستگاه های نمونه برداری در پروژه مدیریت جامع زیست محیطی هرمزگان خبر داد و گفت: همچنین در آخرین جلسه مقرر شد در خصوص مطالعات آلودگی و تنوع زیستی اصلاحاتی صورت پذیرد.

 

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست، یادآور شد: همچنین مقرر شده به منظور مطالعات گسترده تر در زمینه مخاطرات زیست محیطی منطقه، فرم هایی جهت تکمیل جامعه محلی در اختیار آنها قرار داده شود و بدین ترتیب مدل جامع مدیریت ریسک تهیه شود.

 

فرشچی تاکید کرد: بر اساس برنامه ریزهای صورت گرفته جلسه بعدی بررسی طرح مدیریت جامع زیست محیطی سواحل جنوبی کشور در تاریخ ۲۹ بهمن ماه  برگزار خواهد شد.

 

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بعد از اجرای این پروژه در استان هرمزگان، طرح جامع مدیریت سواحل جنوبی کشور در استان های بوشهر، سیستان و بلوچستان و خوزستان نیز تهیه خواهد شد، تاکید کرد: اجرای چنین برنامه هایی از چالش های محیط زیستی در آینده برای منطقه و جوامع پیرامونی آن در مناطق ساحلی جنوبی کشور جلوگیری خواهد کرد.

منبع: انرژی امروز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

محیط‌بانان حافظ مواد ژنتیکی برای نسل آینده هستند

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست محیط بانان را حافظ مواد ژنتیکی به عنوان میراث نسل آینده خواند و تاکید کرد: باید از محیط‌بانان به عنوان معلمان فرهنگی محیط زیست الگوبرداری کرد.

به گزارش ایسنا عیسی کلانتری در مراسم بزرگداشت روز ملی محیط‌بانان که با حضور محیط‌بانان کشور در میبد یزد برگزار شد، محیط‌بانان را حافظ مواد ژنتیکی و به عنوان میراث نسل آینده خواند و تصریح کرد: محیط زیست موظف به حفظ حقوق نسل آینده است و بخش عمده این وظایف به همت محیط‌بانان تحقق می‌یابد.

وی با اشاره به فعالیت ۳۰۰۰ محیط‌بان در کشورمان اظهارکرد: مقرر شده سالانه ۳۰۰ نفر به محیط‌بانان کشورمان اضافه شود که با توجه بازنشستگی تعدادی از آنان تعدادشان تا ۱۰ سال آینده به ۵۰۰۰ نفر خواهد رسید.

معاون رئیس جمهوری با بیان این که هر محیط‌بان موظف به حفاظت از ۳۳ هزار هکتار مراتع است، گفت: با توجه به این حجم بالا باید برای فرهنگ‌سازی عمومی جهت حفاظت از محیط زیست اقدام و از محیط‌بانان به عنوان معلمان فرهنگی محیط زیست در این زمینه الگوبرداری کرد.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در زمینه حمایت از محیط بانان، از این قشر به عنوان مظهر حفظ محیط زیست یاد و اظهارکرد: محیط‌بانان به عنوان سفیران فرهنگی محیط زیست باید الگوی جامعه باشند.

کلانتری با ننگ خواندن کوتاهی جامعه در بخش محیط زیست، اظهار کرد: متأسفانه حمایت نادرست از تولید داخلی در برخی موارد باعث ایجاد یک سری آسیب‌ها و آلودگی‌های زیست محیطی شده و لازم است در این رابطه بازنگری شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که در دنیا ۱۷ درصد ظرفیت مناطق حفاظت شده هر کشوری را برای نسل‌های آینده حفاظت می‌کنند، این رقم در کشورمان را ۱۲ درصد اعلام کرد.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به این که زیرسازی، انسان محوری و معناگرایی، سه شاخصه اصلی یک شهر فرهنگی است، اظهار کرد: امروزه دوری از سنت‌ها که حلقه واسط ارتباط انسان‌ها است همچنین یکنواختی و یکرنگی در شهرسازی‌ها منجر به بروز و افزایش استرس در جامعه شده است و با حذف معناگرایی در بین شهروندان، آسیب‌های اجتماعی را چند برابر می‌کند.

انتهای پیام

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

حسین جنتی، به شش ماه حبس محکوم شد

منبع این خبر، وبسایت www.iranenergy.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۱۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شعبه ویژه پرونده‌های محیط زیستی در اصفهان راه‌اندازی شد
 • لزوم فعالیت سمنها در حوزه حفاظت از محیط زیست استان/ صنایع و معادن موظف به رعایت نکات زیست محیطی هستند
 • جلسه شورای عالی محیط زیست برگزار شد/ بررسی گزارش وضعیت آلودگی هوا
 • در جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست گزارش وضعیت آلودگی هوای کشور بررسی شد
 • برنامه جامع توسعه سواحل پاکستان اجرایی می‌شود
 • بررسی وضعیت آلودگی هوای کلانشهرها در جلسه شورای عالی محیط زیست
 • برگزاری جلسه شورای عالی محیط زیست با حضور رییس جمهور
 • جلسه شورای عالی محیط زیست برگزار شد
 • جلسه شورای عالی محیط زیست با حضور رئیس جمهور برگزار شد
 • برگزاری جلسه شورای عالی محیط زیست با حضور رئیس جمهور
 • شهروندان محیط بان
 • حفاظت از محیط زیست مستلزم ارتقای فرهنگ عمومی است
 • برای توسعه سواحل مکران باید اختیارات کافی به هرمزگان واگذار شود
 • چالش‌های زیست محیطی یزد ناشی از توسعه بدون مطالعه بوده است
 • رئیس سازمان محیط زیست: پیشتازی ایران در تولید پسماند زباله و آلودگی هوا در دنیا
 • کلانتری: محیط زیست جای سیاسی کاری نیست
 • یزد| ایران از نظر بررسی‌های زیست محیطی ضعیف است
 • ۶۰ قطعه ماهی از متخلفان زیست محیطی در لرستان کشف و ضبط شد
 • وضعیت رضا اسدی، بازیکن مدنظر استقلال و تراکتور برای فصل آینده رقابت‌های لیگ برتر، بعد از اتمام اردوی تیم ملی مشخص می‌شود