به گزارش خبرگزاری بسیج از نهاوند، مرتضی خراسانی در نشست روشنگری و بصیرت‌افزایی حوزه مقاومت شهید «همت» ناحیه نهاوند که در پایگاه شهید «احمد ظفری» برگزار شد، با اشاره به تقارن ایام الله دهه فجر با ایام فاطمیه اظهار داشت: امسال به دلیل تقارن این دو مناسبت با هم، این ایام، فجر فاطمی نامگذاری شده است.

وی گفت: با نگاهی به اتفاقات زندگی حضرت زهرا(س) بعد از رحلت پیامبر گرامی(ص) در می‌یابیم که مقدار زیادی از این حوادث منشأ سیاسی داشته‌اند.

فرمانده اسبق سپاه ناحیه نهاوند افزود: در حالی که هنوز مراسمات خاکسپاری پیامبر(ص) تمام نشده بود عده‌ای فرصت‌طلب حق پیامبر(ص) را ضایع کردند و مسائل خلافت را مطرح کردند و با رأی خود جانشین را مشخص کردند، در حالی که پیامبر(ص) جانشین خود را انتخاب کرده بود.

وی ادامه داد: در این مدت حضرت زهرا(س) به وسیله صبر و گفتگو با اصحاب در تلاش بود که به مردم بفهماند که آنها حق پیامبر(ص) را ضایع کرده و خلافت را از امام زمان غصب کرده‌اند.

خراسانی در ادامه با اشاره به حمایت‌های حضرت فاطمه(س) از ولایت گفت: ایستادن حضرت در پشت درب، شکسته شدن پهلو و بازو، سیلی خوردن، غصب فدک و ... همگی مواردی بودند که حضرت در دفاع و پشتیبانی از ولایت و امام زمان خود متحمل شدند و امروزه این اقدامات باید برای همه ما عبرت و درس باشد.

وی ادامه داد: با نگاهی به وصیت نامه شهداء می‌بینیم که همگی آنها ذکر کرده‌اند که ما با تأسی از حضرت زهرا (س) و برای اطاعت از ولایت و حضرت امام (ره) رفتیم و جان خود را هدیه کردیم.

این کارشناس سیاسی ابراز داشت: از آنجایی که خود ما انقلاب کردیم امروز وظیفه همه ما حراست و حفظ دستاوردهای انقلاب است.

وی عنوان کرد: انقلاب ما به خاطر احیاء دین اسلام و تحقق شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود و در این راه شهدای زیادی را تقدیم کرده‌ایم.

خراسانی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم که شهدا و امام شهدا از ما راضی باشند، باید پشتیبان ولایت فقیه باشیم و از ایشان اطاعت محض کنیم.

انتهای پیام/

منبع: بسیج نیوز

خبر بعدی:

منظومه فکری حضرت زهرا(س) باید استخراج شود

حجت الاسلام قطبی معتقد است، شعر و داستان کوتاه تاریخی در معرفی شخصیت ها از جمله شخصیت حضرت زهرا(س) بسیار موثرتر از سایر گونه های ادبی بوده است.

به گزارش خبرنگار فر هنگی خبرگزاری شبستان، حضرت فاطمه زهرا(س) در 20 جمادی الثانی متولد شدند. سوره کوثر، آیه تطهیر،آیه اطعام و آیه مودت در شان و فضیلت حضرت زهرا(س) نازل شده است. قالب های رفتاری دخت نبی اکرم(ص) در زمینه عبادت، احترام به پدر و همسر، تربیت فرزند،شجاعت، دفاع از حق و اطلاعت از ولی امر قابل الگو برداری است. در حقیقت حضرت زهرا(س) بهترین الگو در ابعاد زندگی فردی، خانوادگی ، سیاسی و اجتماعی را به دختران و زنان ارایه کردند. کتابی با عنوان «بانوی بی نشان» با محوریت الگو پذیری از دخت نبی اکرم (ص) از سوی انتشارات بهار دلها به چاپ رسیده است که با نویسنده آن ، «حجت الاسلام هادی قطبی» گفتگویی بدین شرح ترتیب دادیم:

 

بانوی بی نشان برای چه گروه سنی نوشته شده است؟ 

 این کتاب برای عموم مرد جامعه قابل استفاده است و  بیشتر برای قشر جوان اعم از زن و  مرد کاربرد دارد.

 

کتاب بانوی بی نشان در چه قالبی نوشته شده است و چند صفحه است؟

بانوی بی نشان در قالب داستان و حکایت تاریخی نوشته شده و ۹۶ صفحه است.

 

در این کتاب به چه بخش هایی از زندگی حصرت زهرا(س) پرداختید؟

بحث چگونگی الگو گیری از حضرت زهرا در عصر حاضر، بخش داستان و حکایتها و بخش مظلومیت و شهادت ایشان از دیدگاه اهل سنت در این کتاب تبیین شده است.‌ در بخش داستان به جنبه های عبادی و ویژگی های شخصیتی و نیز اجتماعی و سیاسی حضرت زهرا(س) پرداخته شده است.

 

چقدر زمان برد تا کتاب بانوی بی نشان را بنویسید؟

تا آنجا که به خاطر دارم حدود یک ماه نوشتن این کتاب زمان برد .

 

کتاب چند بخش و فصل دارد؟ عناوین آنها را نام‌ببرید؟

کتاب مشتمل بر سه بخش اصلی است : الگوگیری از حضرت زهرا(س)، مظلومیت و شهادت حضرت زهرا(س) از دیدگاه اهل سنت و داستان ها. در کتاب بانوی بی نشان 40 داستان در مورد حضرت زهرا(س) آورده شده است.بهترین یاور، تربیت فرزند،کمک به یاران حق،  تعلیم دعا ، عطوفت مادری ، زندگی نمونه و مقام روحانی از جمله موضوعاتی است که در این کتاب تبیین شده است.

 

ادبیات چقدر در معرفی حضرت زهرا(س) موفق بوده است؟ و کدام یک از قالب های ادبی اعم از شعر داستان و رمان در معرفی حضرت زهرا موفق تر بودند؟

 

به نظرم ادبیات سهم زیادی در ارایه و انتقال مفاهیم و الگوهای دینی نقش زیادی داشته است. از کتابهای درسی دوران دبستان تا اشعار تاریخی و آیینی کتاب های رمان در مقام قضاوت نیستم که بخواهم بگویم شعر تاثیر بیشتری داشته و دارد یا نثر ادبی یا داستان. چون هر کدام تاثیر و جایگاه خود را دارند. آنچه به  تجربه ثابت شده، تاثیر شعر و داستان کوتاه تاریخی در انتقال مضامین دینی و معرفی شخصیت ها از جمله شخصیت حضرت زهرا(س) بسیار موثر تر از سایر روش ها بوده است.

 ‌

چه جنبه هایی از زندگی و شخصیت حضرت زهرا مغفول مانده است؟

سوال بسیار خوب است. بخش های مربوط به سیاست، اجتماع و بصیرت و نحوه دینداری حضرت زهرا(س) مورد توجه کمتری قرار گرفته است. اینکه بدانیم ایمان و دینداری ایشان حداقلی نبوده و حضرت زهرا(س) تنها به انجام مناسک اکتفا نمی کرده اند و مدام به دنبال رشد خود و دیگران بوده اند. همچنین مباحث مربوط به تربیت و نکات ریز همسرداری ایشان نیز آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است. مثلا شاید بیش از سه چهار مورد از خانه داری از ایشان ترویج نشده است در حالی که روز به روز زندگی دخت نبی اکرم(ص) دارای درس و پیام است و باید افرادی زندگی ایشان را دقیق آنالیز کنند و منظومه فکری ایشان را استخراج نمایند.

 

مهم ترین تاثیر آشنایی دختران و زنان با حضرت زهرا(س) چیست؟

اصلاح بینش، فکر و رفتار مهمترین تاثیر حضرت زهرا(س) برای زنان و دختران است. حضور در میدان اجتماع و سیاست، بصیرت بخشی به دیگران و حمایت از ولایت و ولایتمداری و نیز  بندگی خدا در عرصه تربیت فرزند و همسرداری مهمترین جلوه های رفتاری حضرت زهراست که با رعایت آنها جامعه دینی به سعادت می رسد.

 

در قسمتی از کتاب« بانوی بی نشان » می خوانیم: مهمترین ایراد و اشکالی که در زمینه الگوپذیری از ائمه معصومین به ذهن می رسد، این است که رفتارها و اعمال این بزرگواران مربوط به دوران 1400 سال پیش بوده است و اکنون نمی توان آن گونه که آنان زیسته اند، زندگی کرد. در این زمینه نیز باید به تفکیک میان قالب و محتوای سیره ها توجه کرد. الگوپذیری از معصومان به دو گونه می تواند صورت پذیرد: مستقیم و غیرمستقیم. الگوپذیری مستقیم آن است که گفتار و یا رفتار آن بزرگواران را عینا تقلید کنیم و بدان عمل کنیم مانند تسبیحات حضرت زهرا (س). همان ذکری که به عنوان هدیه از پدر بزرگوارشان دریافت کرده بودند و در پی هر نماز واجب بدان اهتمام می ورزیدند و انجام می دادند.

 

گفتنی است، کتاب «بانوی بی نشان» نوشته «حجت الاسلام هادی قطبی» مشتمل بر 96 صفحه در شمارگان 5000 نسخه با قیمت 3500 تومان از سوی انتشارات بهار دلها چاپ شده است.

 

پایان پیام/31

ظریف: ماندن یا نماندن در برجام به نظر مردم بستگی دارد| ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما برهمین مبنا رفتار می‎کنیم| مردم در حال آسیب دیدن از تحریم‌ها هستند| بخشی از جمعیت ایران با سیاست خارجه ما موافق نیست

واکنش‌‌ فعالان اجتماعی به‌ تبلیغ کتک‌ زدن "زن" در رسانه‌ ملی| صدا‌ و‌ سیما به‌ دنبال عادی‌ جلوه ‎دادن خشونت علیه زنان؟!+فیلم

عکس/ پرچم ژاپن در دست هواداران نفت مسجدسلیمان

کلیدواژه: خراسانی نشست روشنگری دهه فجر انقلاب اسلامی نهاوند شهدا

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۰۱۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حضرت زهرا (س) معیار محبت و مودت به اهلبیت(ع) است
 • جشن میلاد حضرت زهرا (س) با حضور مداحان اهل بیت (ع)
 • حضرت زهرا(س) الگویی مناسب برای بانوان است/ اسلام حقوق زنان را در جهان احیا کرد
 • جشن میلاد حضرت زهرا (س) در 300 مسجد کرمانشاه برگزار می شود
 • مراسم ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)در آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) برگزار می شود
 • شناخت حضرت زهرا(س) برابر با شناخت شب قدر است
 • محافل قرآنی نفحات به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود +جزئیات
 • حضرت فاطمه زهرا(س) حجت خدا برای حجج الهی است
 • تقدیر رئیس موسسه پیامبر اعظم(ص) مرکز مازندران از خانواده شهیدان طوسی
 • تفاهم؛ درس مهم در زندگی زناشویی حضرت زهرا‌(س) با امام علی‌(ع)
 • حضرت زهرا(س) اسوه سبک زندگی اسلامی است/برخی می‌خواهند دشمن را فرضی حساب کنند
 • بیانیه رهبر معظم انقلاب یک دستورالعمل لازم الاجراست/ دشمنان به فکر تخریب مادر و بنیان خانواده هستند
 • حضرت زهرا(س) بارزترین الگو برای رشد و تعالی زنان جامعه است/شرایط اقتصادی فعلی حق مردم نیست
 • قدرت برتر اقتصادی؛ ضرورت انقلابی مقتدر
 • حضرت زهرا (س) الگوی تمام عیار یک بانوی مسلمان است
 • نمايندگان مجلس در جهت رفع عيوب نظام بودجه ريزي کشور گام بردارند
 • اقتصاد قوی عامل سلطه‌ناپذیری کشور است
 • حضرت زهرا(س) بارزترین الگو برای رشد و تعالی زنان جامعه است/بیانیه رهبری چراغ راه چله دوم انقلاب
 • عوامل سه‌گانه حرکت همراه با حفظ اصول و پرشتاب انقلاب/ دولت پاکستان رفتار خود را در قبال تروریست‌ها اصلاح کند